—opstap in_. Eigen lanD Jubilerende „Vallei" startte week van feest Veel belangstelling voor gevarieerde uitvoering van balletschool Bakker leusderh LEUSDEN Viermaal rood licht genegeerd Rooie Vrouwen vertonen film Another Way Herderstasje DINSDAG 22 MEI 1984 plaatselijk nieuws I I MET SIETZO DIJKHUIZEN Eerste supplement met 22 NIEUWE WANDELROUTES in natuur, stad en landschap f 19,90 Bestel nu bij boekhandel of bij Zomer Keuning Boeken - Postbus 235 - 6710 BE Ede Naam Adres Postcode Plaats (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Kleuter- en lagere school De Vallei startte gisteren (maandag) met de viering van de feestweek ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de school. In verband met de regen moesten de openingsfestivitei ten van het schoolplein ver plaatst worden naar de gymzaal. Niettemin werd het een gezellige bijeenkomst die werd bijge woond door ouders en genodig den. Gezeten op de grond luisterden de kinderen en anderen eerst naar juffrouw Erna, die samen met haar collega Annie het allereerste begin van de christelijke Vallei-school heeft meegemaakt. Juffrouw Erna had het even kort over de geschie denis van de school en over de steun van de ouders waarop De Vallei kan rekenen. Ze vertelde dat aan de jubileumfeestweek zeker 80 90 ouders meewerken. Na het toespraakje van de juf mocht de heer Hekhuis de nieuwe vlag van De Vallei onthullen. Het ontwerp van de vlag was van zijn hand Vrolijk en luidkeels zongen de kinderen van de school vervolgens het Vallei-lied. waarna een groepje van de Bongerd-school een verras sing in petto had voor de tienjarige Vallei. Eerst zong het een felicita- tielied om aansluitend een ge schenkenbon aan de teamleiding van de jubilerende school te over handigen. De afvaardiging van De Bongerd was present bij de start van oe teestweek omdat De Vallei in 1974 een jaar lang onderdak vond bij die school, in afwachting van de realisatie van een eigen onderkomen Na de uitreiking van de prijzen aan de winnaars van de kleur- wedstrijd trotseerden de kinde ren de regen om tientallen bal lonnen op te laten om het feeste lijk karakter van de jubileum- week accent te geven. Tot en met vrijdag staan er nog diverse fes tiviteiten op het programma. Het slotfeest staat gepland op vrij dag 25 mei vanaf 15.00 uur. Dan is er een „feestmarkt" bij de school, waar men een gokje kan wagen, aan sport- en spelaktivi- teiten kan meedoen en kan kij ken en luisteren naar play- backshows. LEUSDEN Dinsdag 22 mei 19.30 uur: de monstratie Impala gymnastiek, Be jaardentehuis 't Hamersveld, As- schatterweg 34 Woensdag 23 mei 20.00 uur: Informatieavond over „Open School'Bibliotheek Leusden Cen trum Woensdag 23 mei 20.15 uur: Vertoning „Another Way" op bij eenkomst Rooie Vrouwen. De Til, Hamersveldseweg 30 Donderdag 24 mei 19.30 uur: Raadsvergadering, raadszaal ge meentehuis Vrijdag 25 mei 15.00-21.00 uur: Slotfeest Valleischool. Asschatter- weg 36c. De Nederlandse naam van deze plant, herders tasje, is een letterlijke vertaling van de Latijnse naam: capsella bursa pastoralis, beurs van de herder. Het is niet zo moeilijk om in de zaad doosjes, de zogenaamde hauwtjes, een beurs te zien. Zo'n beurs of tasje, waarin de herder zijn "twaalfuurtjes" meenam als hij met zijn kudde de heide optrok, bestond uit een schapeleren zakje, dat aan de bovenzijde met een koordje werd dichtgetrokken. De meeste volksnamen die dit plantje bezit, trekken zich echter niets aan van die pastorale beurs, men zag er meer een tinnen lepel in. Zo ontstonden namen als lepelaar, le peltjeszaad, lepelblad en lepeltjeskruid, om er maar een paar te noe men. Ook waren er die een geldbeurs in het vruchtje zagen. Als het wordt opengepeuterd, kan men ook werkelijk de "dubbeltjes" zien zitten. Als het rijp is gaat het trouwens vanzelf open. Daardoor ontstonden na men als beursjeskruid en moedertasje (moeder be heerde de dubbeltjes). In Friesland hebben de na men betrekking op de ge lijkenis met eendepoten. Het plantje is een echte pionier, die als één der eersten op een braak ter rein verschijnt, maar zich even gemakkelijk weer deer anderen laat ver dringen. Het is niet aan een bepaald seizoen ge bonden, het ontkiemt en bloeit in elk jaargetijde. Vaak zijn het onaanzien lijke plantjes maar ze kunnen, in gunstige om standigheden, uitgroeien tot een hoogte van wel tachtig centimeter. Elke stengel die uit de bladro zet komt, begint dadelijk uiterst onooglijke bloe metjes te vormen. Bloeien ze lang achter een dan hebben de on derste hauwtjes de za den reeds laten vallen, terwijl bovendien nog steeds bloemen worden gevormd. Zo kunnen er stengels ontstaan met over de honderd vrucht jes, elk met zo'n twaalf zaadjes. Het zaad werkt laxerend, waardoor de plant in de volksmond een paar zeer onparlementaire namen heeft. Ook werd vroeger uit de zaden een olie ge wonnen, die als lampolie werd gebruikt. De bloed stelpende eigenschap pen van de plant waren al in oeroude tijden be kend. Het gekneusde blad doet wonderen op een bloedende wond. Ook bij inwendige bloe dingen werd het met goed gevolg toegepast. Het heet in oude kruiden boeken dan ook bloed- kruid. Volgens die boe ken was het al voldoende bij een bloedneus, het blad van de plant alleen maar In de hand te hou den om het bloeden te stelpen. Niettemin wordt het in de farmaceutische industrie nog steeds ge bruikt als grondstof voor dergelijke middelen. G.van L. LEUSDEN - Op woensdag 23 mei is de maandelijkse Rooie Vrouwen bijeenkomst in de Til. Deze keer wordt er echter niet vergaderd maar een film ver toond. Alle vrouwen die belang stelling hebben, dus ook vrou wen die geen lid zijn, zijn van harte welkom. De film Another Way is een hon- gaarse produktie onder regie van Karoty Makk. Na de verto ning in de bioscopen waren de kritieken op deze film lovend. De hoofdpersoon is Eva Sza- lancky, een jong journaliste, die verliefd wordt op haar collega, Li- via. De twee vrouwen woden met een mannelijke collega op repor tage gestuurd in de provincie Eva werkt hard. Ze is op het spoor ge komen van onregelmatigheden bij een landbouwcoörporatie en wil daarover een artikel schrijven Eva's artikel wordt in hogere krin gen niet gewaardeerd en haar chef krijgt de opdracht om haar te ontslaan. Maar de ontmoedigde journaliste besluit zelf haar baan op te zeggen en vertrekt naar haar geboortedorp Livia reist haar dan achterna. De toegang voor deze film is gra tis. De aanvang is 20.15 uur in de Til. Voor meer informatie kan men kontakt opnemen met de plaatse lijke kontaktvrouw Rooie Vrouwen Leusden: Heieen van der Heide. Telefoon: 942249 LEUSDEN - De rijkspolitie heeft maandag tegen vier auto mobilisten proces-verbaal opge maakt die het rode verkeerslicht hadden genegeerd. Zij kregen een bon van tachtig gulden. De controle vond plaats op de krui sing Hamersveldseweg/ Noorderinslag. 5DEN - Onder grote belang- |3 ng heeft balletschool S a Bakker zaterdagavond jg uitvoering verzorgd in acti- encentrum De Korf. In de volle Korfzaal zagen ou- familie en bekenden van erlingen van de school een rieerde show waarin aller- lansvormen aan de orde nen. drie jaar is de Barneveldse Bakker met haar ballet school actief in Leusden en Wou denberg. Zij geeft les aan kinde ren, jongeren en volwassenen Onder haar leerlingen bevinden zich opvallend genoeg geen jon gens of mannen. Eens heeft een paar jongens het geprobeerd, maar ze zetten niet door Het af gelopen seizoen hebben de bal letschoolleerlingen hard ge studeerd op de uitvoering die af gelopen zaterdag in De Korf te zien was. Twee uur lang genoten de toeschouwers van hetgeen ..jong en oud" aan dans op het podium vertolkten. De uitvoering begon met een im pressie van een les aan de oefen- bar voor de allerjongsten. Vervol gens mocht een klein legertje leerlingen de ,,Dans van de tinnen soldaatjes" op de planken bren gen Dat gebeurde met veel vro lijkheid en enthousiasme. Na een iets moeilijker etude aan de bar was het de beurt aan vijf leerlin gen in ,,Viva Vivaldi", een klas siek getinte balletdans op muziek van Vivaldi. Etude 3 liet de op klimmende moeilijkheidsgraad zien van de oefeningen aan de bar, waarna Jolanda Bargeman excelleerde in „Waarom", waarin zij de buitengesloten enkeling ge stalte gaf Dat caractère ook on derdeel uitmaakt van het lespro gramma van llonka Bakker bewe zen zes oudere leerlingen die een Oosteuropese dans uitvoerden. Als laatste onderdeel voor de pauze kregen de toeschouwers een „invasie van Mars" voorge schoteld, een dans die ondanks de prachtige kostuums niet ge heel uit de verf kwam. TEMPERAMENT Het tweede gedeelte van de uit voering begon met een hartver- overende dans van kleine leerlin gen, die verkleed als Pierrootjes over het danstoneel huppelden. Daarna was het de beurt aan de ouderen die een zeer goed ver zorgde Hongaarse dans uitvoer den. „De Poppendans" heette het onderdeel waarin Hedwig Ro vers en Liesbeth Batelaan het met elkaar aan de stok kregen over de verwaarloosde poppen van de poppenmeester. Spaans tempe rament was vervolgens voelbaar in „Concerto Madrigal", een Spaanse dans met semi-moderne invloeden die erg goed uit de verf kwam. Het podium werd daarna in beslag genomen door „de vrolijke spuitgasten", een groepje kleine, vrouwelijke brandweerlieden die inderdaad vrolijk en enthousiast hun best deden Slotstuk van de avond was een klassieke balletdans, „Gold und Silber". Prima verzorgd en een passende afsluiting van de uit voering. Na afloop werden de leerlingen en hun lerares llonka Bakker in de bloemetjes gezet. Vermeldenswaard is het feit, dat zij en haar moeder voor het ontwerp van de kostuums heb ben gezorgd. Komende zater dag wordt de uitvoering nog- "Viva Vivaldi". afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. ofdredakteur: mix Kreyns daktie: udewina de Boer spar van Loo vering kopij en advertenties: r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, fhet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur laktie en administratie: oor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot Duur Telefoon 033-941495 innementsgeld: per jaar. ■80 per half jaar; 15 per kwartaal chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond Duur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan &t op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ^18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ftt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 11toestel 44 BESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepuDliceerde foto's kunt u Wellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ^uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met «lljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Waar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 curt. ,IJnt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Wen-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- 9t u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- "enkombinatie te Barneveld. l clère maakte onderdeel uit van de uivoering van de balletschool Tijdens de uitvoering gaven leerlingen een demonstratie van een oefening aan de bar. Jolande Bargeman (midden) ex- celeerde m "Waarom" maals gehouden, maar dan in het vereniginsgebouw in Wou denberg.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3