yota probeert met „windtunnelwagen" laantje mee te pikken van Turbo-markt F Citroën Visa diesel Paris-Moscou-Paris: 50 jaar Traction Avant stin Montego sedan met heel eigen gezicht nry 1.8 DX Turbodiesel: leusder krant door Henk Budding Handig boekje over inruil- wagens van Sticova PARIS-M0SC0U-PARIS 1934-1984 INSDAG 22 MEI 1984 ei jota profiteerde in 1983 ook van de verkoopopleving mve personenauto's. Hun aantal steeg van 17.846 j naar 19837 stuks. Toch zit het importeur Louwman ij rqui niet lekker. Jaar en dag leveren ze verbeten strijd Jt fesan om de hegemonie van het meest verkochte ou je merk. Voortdurend was het stuivertje wisselen, open jaar echter versloeg Nissan zijn naaste Japanse rrent ruimschoots, terwijl Mazda zelfs de tweede plaats "te. Toyota laat dit niet op zich zitten. Het gaat drastisch met wijzigen en uitbreiden van zijn gamma. Va 3), 1-1 jt de Corolla, die in het aprogramma hoog van de daast en de onlands sterk igde Carina vormt ook de een deel van Toyota's Sinds enige tijd levert de Camry tevens met irbo geblazen dieselmo- ikl* ermee inspelend op de rend in de middenklasse, irkt met zelfontbranders igens overvol cn het ein- i>g lang niet in zicht. Toch Toyota met de Camry ^graantje mee te pikken, ta levert z'n Camry diesel in oenngen: de DX. een luxe een vrij unieke GL auto- )eze automatische versnel- kent vier versnellingen I genstelling tot veel automa- dnebakken". Voor onze we de „eenvoudigste" de Camry DX turbodiesel Confectiepak wordt steeds saaier op de en leuze, toepasselijk op de Camry, waarvan er dertien ozijn gaan Om te ontdek- welke vierwieler we te hebben, moeten we eerst •mplaatje ontcijferen. Wat zeggen dat de Camry geen mooie wagen is, integendeel Zo wel de Liftback als Sedan zitten in een fraai strak gesneden pak. Natuurlijk verrichten de Toyota- technici bij de ontwikkeling metin gen in de windtunnel. Hieruit kwam een Cw-waarde voor de Sedan van 0,38 en voor de liftback van 0.36. Geen super cijfers, maar alleszins redeli|k m deze klasse. Smalle (niet halogeen) koplam pen werpen voldoende licht op het wegdek, maar niet, meer dan dat. Voor, achter en opzij vangen mat- zwart gespoten bumpers - doorlo pend tot aan de wielkasten - en strips de eerste stootjes op De tanktoegang bevindt zich links ach ter een afsluitbaar klepje. Voor en achter zien we de richtingaanwij zers tevens van opzij. De linkerzij spiegel verstellen we van binne nuit. Rondom licht getint glaswerk. We missen echter een gelaagde voorruit. In iedere auto een nood zakelijkheid, zeker in deze prijs klasse. We overzien „neus" en „achter werk" goed. Klappen we de koffer deksel omhoog, dan verschijnt een zee aan bergruimte, keurig verlicht en mooi vlak Aangezien de klep ■tot op de bumper valt, hoeft men niet hoog te tillen. Netjes achter een kunststof paneeltje zit de krik, ter wijl het reservewiel in de vloer ligt. De ruiterwissers voorzien van twee snelheden en een vaste interval van 5 seconden vallen voor een deel achter de opstaande rand van de motorkap. Natuurlijk bevorderlijk voor de stroomlijn, maar na sneeuwval erg onhandig. Die hele sleuf zit dan vol sneeuw, die zich slechts moeizaam laat verwijderen. Comfortabel Het binnengebeuren oogt rustig. Toyota gebruikt veelal licht ge kleurde bekledingsstof, zo ook in „onze" Camry. Vooral met kinde ren zal het snel vlekken. Prima gevormde stoelen met verstelbare hoofdsteunen laten zich tot een ideale zit instellen. In tegenstelling tot enkele jaren geleden propt Toyota z'n modellen niet meer vol met allerlei frutsels Sober en keu rig overzichtelijk blikt het instru mentarium ons toe. Een grote klok in het midden geeft duidelijk snel heid, afgelegde kilometers per dag en totaal aan. Aflegruimte voor zowel kleine als iets grotere spullen is er ruim voldoende Brede raamstijlen voor en achter nemen enig. zicht weg. De licht geprofileerde achterbank biedt ruim plaats aan drie personen. Bij donker is de dashboardverlichting regelbaar Een groen en oranje lampje delen de toestand van de turbo mee. Die turbo treedt overi gens pas rond 2000 tpm van de motor in werking. Automatische veiligheidsriemen, keurig in de kleur van de bekleding, liggen prettig aan. Ondanks de voorwielaandrijving beschikt de Camry over een vrij grote tunnel. Hieruit steekt de prima onder hand bereik zittende korte pook van de „vijfbak". Een klokje, spiegeltje in de rechter zonneklep, handgrepen in het plafond en armsteunen op de deuren maken de zaak compleet Techniek In het vooronder van deze Cam ry diesel huist een nieuw ontwor pen krachtbron. Hij staat dwarsge- plaatst en drijft de voorwielen aan. Enkele opmerkelijke constructie details kenmerken de motor. Zoals zuigers waarvan de bovenranden zijn voorzien van een legering ver want aan keramiek waardoor het beruchte „vreten" van de zuigers in de cilinderwanden bij onoordeel kundig gebruik niet voorkomt. Dit 1839 cm3 viercilinderblok bezit een max. vermogen van 54 kW (73,4 pk) bij 4500 tpm Het maxi mum koppel bedraagt 145 Nm (14,8 mkg) bij 2600 omw/min. Uit stekende waarden. Rondom zijn de wielen onafhan kelijk opgehangen. Voor volgens het overbekende McPherson prin cipe. Voor en achter zien we een torsie-stabilisator Het diagonaal gescheiden rem- systeem bestaat uit schijfremmen voor en trommelremmen achter, werkend via een rembekrachtiger en een remdrukbegrenzer op de achterwielen. De tandheugelstuurinnchting heeft 4,1 omwentelingen van het roer nodig om van uiterst links naar uiterst rechts te komen. Een toch wel noodzakelijke stuurbekrachti ging ontbreekt. Rond de 13 inch velgen zitten 185/70 HR radiaal- banden. rijden De machine start perfect. Alleen na ee koude nacht moet men even voorgloeien (slechts 2 seconden). Voor specifieke kilometervreters, waaronder we deze Camry rang schikken, zijn drie zaken belang rijk: comfortabele stoelen, rustige besturing en zo min mogelijk motor- c.q. rijgeluiden Aan de eerste twee punten voldoet de Camry TD. Het laatste onderdeel laat te wensen over. Naast windge ruis, vooral ter hoogte van de zijspiegel laat de „diesel" over het hele toerenbereik een vrij duidelij ke tokkel horen. Tijdens snel acce lereren en boven 140 km&u zelfs tegen het hinderlijke aan Tot voor enige jaren was dit nog aanvaard baar, maar gezien goede voorbeel den bij de concurrentie thans niet meer. Ter verbetering vatbaar, dus, dunkt ons De vijfbak schakelt licht. On danks het overdrivekarakter van de „vier" en „vijf", respectievelijk 0,946 en 0,732, gezitten beide gan gen beslist geen lui karakter. Ster ker nog. Trappen we, tuffend met een gangetje van 80 km/u in z'n „vijf" de gaspedaal in, dan reageert de wagen alert en gaat er rap vandoor De motor pakt in alle versnellingen uitstekend op, draait soepel en heeft met het hoge koppel van 145 Nm bij 2600 tpm prima trekkracht. Ruim voldoende om een forse caravan in de bergen te trekken Qua prestaties hoeft de turbodie sel zich niet te schamen Van 0 -100 km/u in 13,4 sec en een topsnelheid van 167 km/u zijn zelfs cijfers een benzine-personenwagen in deze klasse waardig. In tegenstelling tot de benzine versie werken we op deze diesel graag met stuurbekrachtiging. Vooral I ndens parkeermanoeuvres, rijden met lage snelheden en boch tenwerk werkt de besturing (te) zwaar en vraagt onnodig veel spier kracht. Door de zwaardere diesel krachtbron moeten we bij snel bochtenwerk stevig in het stuur hangen. Altijd zeuren we over claxon- toetsen op de stuurspaken, die vaak tot ongewild gebruik leiden, tot ergernis van onszelf en onze mede weggebruikers. Wie schetst onze verbazing? Onze Camry heeft de claxon in het hart, maar? Juist ja, ook op de spaken zitten knoppen, die al bijna werken als we er maar naar kijken. Al met als is de Camry TD een fijne comfortabele vierwieler, waaraan alleen de genoemde zware besturing en de geluidsproduktie een beetje afbreuk doen. Ondanks z'n gewicht van 1088 kg springt de motor prettig zuinig met de dieselo lie om Tijdens onze testweek nut tigde de wagen gemiddeld 6.6 liter per 100 kilometer, wat neerkomt op 1 liter per 15.1 km. Prijzen Onze testwagen kost ƒ30.250,-. Voor de luxere 1 8 GL turbo-diesel moet men ƒ32.750,- neertellen. Voor de „automaat" komt er ƒ2300,- bij. Prijzen inclusief BTW, exclusief afleveringskosten. Geke ken naar de concurrentie, stevige prijzen. Wat algemeen gelijnde, maar representatieve Sedan Daarnaast schijnt deze Visa, evenals z'n benzinebroertjes, uitzonderlijk zuinig met de brandstof om te springen. Al weer volgens Citroen moet 1 op 20 haalbaar zijn. De tijd zal het leren. Stuurbekrachtiging Nog een nieuwtje van Ci troen- een als optie leverbare stuurbekrachtiging op de BX diesel 16 RS en 16 TRS. De stuurbekrachtiging profiteert van dezelfde kracht - vloeistof onder hoge druk van een 5- plunjerpomp - die wordt ge bruikt door de hydropneumati- sche vering en remmen. Meer prijs van de stuurhulp 1235,-. Citroén levert sinds 27 maart jl. z'n succesvolle Visa nu ook met een dieselaggre gaat. Echter voorlopig alleen in Frankrijk. Na de grote school vakantie kunnen we dit alle mansvriendje met zelfontbran- der in het vooronder in ons kikkerlandje verwachten. Onder de motorkap van de Visadiesel staat een 1769 cm3 vierpitter afgeleid van de XUD 9 motor van de BX diesel. Dit blok levert een max. vermogen van 43,5 kW (60 pk) bij 4600 tpm. Het max. koppel bedraagt 110 Nm (11.4 kgm) bij 2000 omw/min Citroën claimt een acceleratie van 0-100 in 15,6 sec. en een topsnelheid van 154 km/u n Onder de titel „De gebruikte auto" brengt de Stichting Con sumentenvoorlichting Auto. kortweg Sticova een tweede herziene editie van het handi ge. maar vooral doelmatige boekwerkje „De Gebruikte Auto". Voor 9,95 krijgt de geïnte resseerde koper van een ge bruikte personenauto alle noodzakelijke informatie. Doeltreffend worden alle fa cetten van de roerige occasion wereld toegelicht. uVecl punten zoaj^jjarantjes,- röestvornung' voor en tegéns van bepaalde roeiden, inruü- waarden én dergelijke worden stevig aan de tand gevoeld. Daarnaast bevat het 162 pa gina's tellende boekje model- kontrakten, een koerslijst van Eurotax compleet met foto's, een kentekeniijst, tarieven van de motorrijtuigenbelasting en een adressenlijst. Een handig boekje voor de aspirant-koper Rustig lezen en opvolgen van vele adviezen van redacteur Ted Sluymer kan een hoop ellende voorko men. 17juli t/m 11 augustus 1984 ontego fraai gevormde limousine. ge „snelle" stukken autoweg. De rijkwaliteiten van de Montego zijn zoals verwacht bijna eender als de Maestro. Door z'n grotere lengte wil de achterkant bij gas loslaten iets sneller een stapje opzij maken, echter niet in die mate dat we er veel woorden over vuil willen ma ken. De Montego reageert zoals elke voorwielaandrijver een piet- sie onderstuurd. Mede door het licht overhangen van de koets tij dens snel bochtenwerk missen we op de „kaalste" versie handgrepen in het plafond voor de passagiers. In de Nederlandse uitvoeringen zul len die wel geplaatst worden deelde directeur Geert Tax van Austin Rover Nederland ons mee. De stoe len zitten overigens uitstekend en bieden zijdelings goed steun. Over de vering niets dan lof. Grote en kleine hobbels worden prima verwerkt, alleen die beruch- I te scherpe richels dringen vnj sterk naar binnen door. De 2.0 1 Van den Plas uitvoering beschikt standaard over stuurbe krachtiging De andere versies niet, wat ook geen gemis is gezien de redelijk licht werkende besturing. De draaicirkel bedraagt 9 m, terwijl het aantal omwentelingen van het roer van links naar rechts 4,3 be draagt. Nogal indirect luistert de 4.47 m lange Montego naar het stuur. Jakkert de 2.0 1 de sprint van 0-100 km/u in 10.5 sec. af, de 1.3 1 doet daar 14 sec. rond over. Laatst genoemde bezit een topsnelheid van 154 km/u, terwijl de rappe MG bij plankgas 185 km/u op de klok brengt. Volgens Austin Rover ver bruiken de wagens gemiddeld 7,5 1/100 km (1.3 1) tot 8,7 1/100 km (MGi). Als de bladeren weer vallen (ze zitten er gelukkig net aan) staat de Montego bij de dealer voor een prijs die waarschijnlijk 1200,- tot 1500,- hoger ligt dan die van de Maestro. Vijftig jaar geleden liep in de Citroen-fabriek aan de Parijse Quai de Javel de eerste Citroën „7" van de band, de eerste serieauto met voorwielaandrij ving, die dan ook prompt in de volksmond „Traction Avant" werd genoemd. Deze auto met zijn specifieke lage vorm (de eerste auto zonder treeplan ken) was tot ver na de oorlog niet weg te denken uit het Franse straatbeeld geliefd door de gezapigehuisvader om wille van de beschikbare bin nenruimte, gewaardeerd door de sportieve rijder omwille van de formidabele wegliggmg en prestaties, en dat was gelijk de reden waarom de Traction Avant het favoriete vervoer middel werd van de Franse gangsters. Vijftig jaar Traction Avant betekent een mijlpaal in de automobielgeschiedenis, een verjaardag die op gepaste wij ze gevierd zal worden door de deelnemers aan de historische rit Paris-Moscou-Paris. Een Nederlands initiatief, waar voor uiteindelijk 150 Tractions zijn ingeschreven: 100 Neder landse, 20 Duitse, 5 Engelse en 5 Zwitserse. De start vindt plaats in Parijs op 17 juli, en op 18 en 19 juli trekt de colonne door Neder land, om via Scandinavië op 30 jüli Moskou te bereiken. Via Polen en Oost-Duitsland wor den de deelnemers op 11 au gustus weer in Parijs verwacht Citroën Nederland stelt 6 assistentie-auto's ter beschik king, van Total ontvangen de deelnemers de benodigde olie en Michelin zorgt voor ban dengereedschap. MOSKQU 307 1-8 3-4-8 Parijs-Moskou-Parijs: een héle klus voor deze oudjes NINGRAO 2627-7 en de Sedan is geboren. Weinig investering derhalve, daar de produktielijn snel is aan te passen. Montego Kijk naar de VW Jetta (Golf) en Derby (Polo), Mazda 323, Volvo 3-scrie en ga zo maar even door. Al deze uitvoeringen lijken tot en met de achterzijramen of deuren exact op hun 3- of 5-deurs broertje Hierin komt nu echter verandering. Neem bijvoorbeeld de Renault 11 (R9) en de Fiat Regata (Ritmo) Montego Komend najaar brengt Austin Rover een variant - met een heel eigen gezicht - op de Austin Mae stro, de vierdeurs Austin Montego Goed, de gelaatstrekken van de Maestro zijn herkenbaar, maar daar houdt het wel mee op. De Montego hoort evenmin als de Maestro tot het vele huidige eenheidsvoedsel. Geen auto waar van er dertien in een dozijn gaan. Nee, de Montego krijgt een koets met een duidelijk Engels tintje. De Montego vult het grote gat op tussen de Maestro en Rover cn moet de positie van Austin Rover in de zo belangrijke middenklasse op vijzelen. Uw Autotaalverslaggever was onlangs in de gelegenheid in de omgeving van het Zuidfranse Nice een dagje te stoeien met Austin Rovers jongste aanwinst. Veel versies Bij het bestuderen van de Austin Montegotechniek, blijkt de Mae stro duidelijk herkenbaar. Veel on derdelen, techniek en onderstel ko men overeen met de vijfdeurs. Van meet af aan bestaat het Montegogamma uit acht verschil lende uitvoeringen, alle vierdeurs. Daarnaast biedt Austin Rover en Montego aan met keus uit drie motoren: een 1.31 goed voor 51kW (69 pk) en twree nieuw ontworpen vierpitters, de 1.61 en 2.011 respec tievelijk 63 kW (86 pk) en 76 kW (104 pk). In de MG-versie staat een opgefokte tweeliter die er 86 kW (117 pk) uitperst. Net als bij de Maestro wordt het grootste deel van de opgewekte krachten bij de 1.3 en 1.6 1 via een Volkswagen vier- of vijfversnel lingsbak op de voorwielen overge bracht. Een VW-automaat is lever baar op de 1.6 1. In de 2.0 liter uitvoeringen vinden wc evenmin een Engelse versnellingsbak, maar éen van Honda, waarmee Austin Rover een vergaande samenwer king voert. Deze transmissies staan borg voor probleemloos schakel- plezier. Trima rijgedrag Wc reden de verschillende Mon- tcgoinodellen. zoals gezegd, in Zuid-Frankrijk. Elk soort weg is daar beschikbaar. Van landweg getjes. bochtige bergwegen tot lan- afgelopen pakweg vier jaren verschenen er na de ktrend steeds meer twee- en vierdeurs wagens. Niet de autofabrikanten dat zo leuk vinden, maar simpel het publiek erom vraagt. En de klant is koning, 7Aar?Bovendien kost het geen kapitalen aan ontwerp- 'P Immers men „plakt" gewoon een al dan niet dikke rsteven" aan het bestaande drie- of vijfdeurs model -

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7