„De grootste fout die een sporter kan maken is te denken dat het vanzelf over gaat" Er moet natuurlijk een motor zijn, die >ereid is steeds iets nieuws aan te pakken" Sportfysiotherapeut Hans Heymeskamp >E ALLIANCE FRANQAISE EN JARMILA KAMERBEEK: \Fc' tS FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant interview door Aat Daale Hans Heymeskamp is fysiotherapeut op De Lichtenberg. Dat zegt op chzelf niets, want wie op de afdeling revalidatie van dit ziekenhuis de lange ang doorloopt, ontmoet een aantal dames en heren in witte jassen, die jtzelfde beroep uitoefenen. Hans Heymeskamp, in de Amersfoortse jortwereld bekend als de trainingscoördinator annex para-medisch ^jrzorger van Altis, richt zich meer op de sportblessures. Samen met zijn I ollega Piet Storm maakt hij deel uit van het medisch team dat elke onderdagmiddag een speciaal sportspreekuur houdt, officieel het sport- aumatologisch spreekuur geheten. Het team bestaat uit revalidatiearts Dr. osboom, chirurg Dr. Kramer en een van de beide fysiotherapeuten. We >rtellen beslist geen geheim als we stellen dat de sportgeneeskunde en de I sarmee verbonden fysiotherapie de laatste jaren steeds meer op de jorgrond treedt. Elke maandag melden zich talrijke sportmensen op het preekuur van hun huisarts. Velen van hen komen er met een paar dagen rust jn af, maar ook verscheidene andere sportbeoefenaars blijven met een isure zitten die niet zo maar genezen is. Van die sportbeoefenaars komen uiteindelijk weer een aantal terecht op de afdeling revalidatie van de ekenhuizen. Op De Lichtenberg wellicht bij Hans Heymeskamp, de man die Ivier jaar praktijk heeft en met een gerichte studie zijn kennis op het gebied an de sportfysiotherapie tracht uit te breiden. Een gesprek met deze 28-jarige fysiotherapeut levert genoeg stof op voor klein boekwerkje. Wij maken een selektie van het vele wat Hans eymeskamp vertelde. ,|tr AMERSFOORT - Een sporter eekt zijn enkel en moet om de iveel tijd bij de chirurg terugko en. Eerst zit zijn onderbeen volle- 9 In het gips. Lopen is er niet bij. jn komt er een voetje onder het ps en kan de man, uiterst voorzich- met behulp van de krukken de rste stappen zetten. Vervolgens mt er een zinklijmverband om en eindelijk mag alles er af en komt er n schriel verpieterd pootje tevoor- hijn. De persoon in kwestie moet tl dat been opnieuw leren lopen, valt niet mee. De chirurg geeft m nog enkele weken rust en laat m een zwachtel dragen. Op een g verklaart de specialist hem voor danig genezen dat de man niet eer behoeft terug te komen. Is de an écht genezen? Anatomisch wel. aar het lopen stelt nog niet zoveel or en vooral de trap af vormt nog probleem, 's Avonds bij het kleden blijkt dat hij op één been en evenwicht kan bewaren en valt bijna om. Dat deugt nog niet. De rurg kan twee dingen doen. Hij It de man gerust want de natuur Izijn werk wel verder doen. Hij kan een verwijzing geven voor iotheraple/revalidatie. Besluit hij het eerste dan kan de man zelf gen om te worden gerevalideerd, wil namelijk dolgraag zijn sport Jan beoefenen, te chirurg kan dat goedvinden hoe- hij zelf wellicht een vraagteken zet «er die verdere behandeling. Het gt er een beetje vanaf wie die urg is Wat gebeurt er in de praktijk meeste gevallen? Die vraag stel- wij aan Hans Heymeskamp, die in met negen collega's werkzaam fysiotherapeut op de afdeling lidatie van De Lichtenberg Hans speciaal werk gemaakt van de |rtfysiotherapie. Hans .Chirurgen len natuurlijk een hoop kennis in huis. Op een gegeven moment zien ze iets voor normaal aan Dat zal waar schijnlijk wel normaal zijn bij gebruik in het gewone dagelijkse leven. Ga je het extra belasten, zoals bijvoorbeeld bij intensief bedrijven van sport, dan krijg je allerlei problemen en kun je een groot risico lopen Specialisten weten niet altijd waar de scheidslijn ligt van door sturen of de zaak maar verder op zijn beloop laten. In een aantal gevallen gaat dat wel goed maar niet in alle gevallen Er zijn veel specialisten die niet stilstaan bij de mogelijkheid die wij als fysiotherapeuten kunnen bieden Als wij weer een „goed produkt" afleve ren merk je wel dat dit blijft hangen en dat specialisten een volgend keer méér doorverwijzen SPORTFYSIOTHERAPIE Hans Heymeskamp heeft zijn hart verpand aan een specifiek gedeelte van de fysiotherapie, de sportfysiotherapie Dat is geen wonder want Heymeskamp is een echte atletiek-man. die de men sen van Altis medisch maar vooral trainingstechnisch begeleidt, en ook als zodanig in funktie is bij de Atletiekbond. de K N A U De sportfysiotherapie is nog volledig in ontwikkeling en de sa menwerking tussen artsen en specialis ten met dit hoekje van de fysiotherapie moet nog een heel groeiproces door maken. Op De Lichtenberg is er al een aanzet gegeven door het instellen van een zogenaamd sporttraumatologisch spreekuur Hans Heymeskamp maakt, samen met zijn college Piet Storm, deel uit van het team dat de sporters met problemen op maandagmiddag ont vangt Revalidatiearts Dr Bosboom en chirurg Dr Kramer zijn de specialisten die in dit team funktioneren. Hans Hey meskamp „Het spreekuur is opgezet uit de grote behoefte om sportblessures op de juiste wijze te behandelen Dat zijn de blessures die voor een groot deel meer gecompliceerd zijn of een chronisch karakter hebben. Wij zijn daar eind vorig jaar mee begonnen omdat we duidelijk gingen zien dat er veel behoefte is aan specialistische kennis op het gebied van de sportge neeskunde De bundeling bij ons op De Lichtenberg was mogelijk omdat Dr Bosboom ook sportarts is en Dr Kra mer erg veel interesse heeft voor de sporttraumalogie. Zelf ben ik al jaren bezig op het vlak van de sportfysiothe rapie. Op dat sporttraumatologisch spreekuur trachten wij door deze com binatie bepaalde problemen op te los sen. Indien het noodzakelijk is koppelen we er een behandeling aan vast of geven we doelgerichte adviezen aan huisartsen, fysiotherapeuten met een eigen praktijk of andere belanghebben den." De afdeling revalidatie is bij de mees te mensen zo langzamerhand wel be kend. Nog niet zo heel lang geleden stond die afdeling nog in de kinder schoenen De fraaie apparatuur was er nog niet en de specialist zetelde in een klein spreekkamertje. Verder was er maar een beperkte ruimte om op kleine schaal patiënten te behandelen. In de jaren dat de gezondheidszorg ook mocht profiteren van de grotere wel vaart is de afdeling revalidatie in het ziekenhuis De Lichtenberg uitgegroeid tot een volwaardige afdeling waar links en rechts allerlei apparatuur voorhan den is en een flinke oefenzaal de mogelijkheid biedt de herstellende mens door oefenstof de juiste therapie te verlenen. De bloeitijd is duidelijk voorbij en net als bij zovele instellingen hangt een dreigend zwaard in de vorm van een snoeimes boven deze vorm van gezondheidszorg. De vrees be staat dat de kwaliteit van het vak in het geding komt als de dreiging dat fysio therapie uit het ziekenfonds gaat werkelijkheid zou worden Dan zullen de mensen deze therapie zelf moeten gaan betalen en het moet zonder meer duidelijk zijn" dat veel mensen deze lasten niet zullen kunnen dragen. De kosten in het vakgebied van "de fysio therapie zijn behoorlijk gestegen en het een met het ander maakt dat er op deze afdeling van het ziekenhuis zo hier en daar een zorgelijk rimpeltje op de gela ten verschijnt. Er is dan ook niet voor niets een fysiotherapeuten-stop. Terug naar de sporters met hun blessures Men behoeft niet eens een trouw krantenlezer te zijn om te weten dat het aantal blessures in de sport heel groot is en steeds maar toeneemt. Door de vrije tijd en door een bepaalde mode die ook in ons land zijn weg vindt gaan steeds meer mensen op een bepaalde manier sporten Er zijn organisaties die het méér bewegen sterk propageren en de mensen zien zelf steeds meer in dat zij niet passief voor het TV-toestel moeten blijven zitten. Natuurlijk is dat een goede zaak maar het heeft ook zijn consequenties Hans Heymeskamp weet er over mee te praten. „Er zijn een heleboel mensen die een aantal jaren niet gesport hebben en die nog eens fanatiek beginnen. Zi| gaan vaak niet goed te werk en hebben een grotere blessurekans. Het is fijn dat mensen weer wat gaan doen maar wij geven het advies om bij een vereniging te gaan. Je mag verwachten dat er in een vereni ging mensen zitten die je begeleiden Dat geldt voor tennissers, hardlopers, zwemmers en praktisch voor iedere sport. Vooral bij de hardloperij zie je veel mensen voor zichzelf beginnen Die mensen komen na verloop van tijd in de problemen. Ze dragen verkeerd schoeisel of ze hebben een slechte tramingsopbouw Het kan ook zijn dat ze te slappe spieren hebben of een aantal spieren die ze niet meer goed hebben ontwikkeld in de tijd dat ze niets hebben gedaan. De spieren kunnen ook te kort zijn geworden. Bij een vereniging heb je in ieder geval de kans om minder blessures op te lopen. Be langrijk is dat de mensen, die weer willen gaan sporten, er zelf goed over nadenken en er over lezen Praktisch in iedere boekwinkel kun je boeken krij gen over sport en sportblessures met een heleboel praktische tips om die blessures te voorkomen." WARMING-UP Warming-up. Deed men vroeger ja ren, b.v. bij voetballen, aan warming- up9 Weineen. Degenedie het wél deed werd wat uitgelachen Tegenwoordig is dat wel heel anders hoewel er toch nog wel mensen zijn die de schouders nog wat ophalen In ieder geval zijn de trainmgsaanpassingen bij veel takken van sport veel beter geworden en be seft men heel goed dat een goede warming-up een noodzakelijkheid is om blessures te voorkomen Kijk maar eens naar het groeiende aantal spor ters dat van te voren met rek- oefeningen bezig is. Hans Heymes kamp: Dat zijn de zogenaamde stret ching oefeningen Die dienen er voor om de spieren voldoende op lengte te krijgen Daardoor voorkom je onnodige blessures. Ook als je een wedstrijd gespeeld hebt of na het beoefenen van welke tak van sport dan ook moet je i voor je spieren zorgen. Dat is de cooling jdown-periode Dat betekent dat je net ials bij de warming up de spieren de kans geeft om zich weer langzaam te herstellen Bij voetballen wordt dat niet gedaan De spelers gaan na tweemaal drie kwartier spelen het veld af, sprinten naar de douche en zitten daarna aan de bar. Ook die cooling down is erg belang rijk. Je voorkomt daar een hoop ellende mee. zoals Achillespeesblessure, kuit- spierscheuren en blessures in je boven been Je kunt allerlei klachten van overbelasting krijgen als die spieren niet goed funktioneren Dat wordt veel te veel vergeten. Een ander punt is dat vaak wordt vergeten om het totaal te trainen Ga je tennissen of voetballen, dan moet je er daarnaast voor zorgen dat je hele lichaam in een goede condi tie is. Je moet je algehele conditie bijhouden en opbouwen, je moet zor gen dat je lenig blijft en in ieder geval moet je strekoefeningen doen. Verder moetje er voor zorgen dat ie voldoende kracht hebt. Als je iets goed wil opbou wen dan komt er heel wat meer kijken dan alleen maar een wedstrijd of een stukje training." Hans Heymeskamp benadrukt vooral de wenselijkheid dat de leidinggevende mensen van sportverenigingen goed op de hoogte zijn van alles wat met het voorkomen van blessures te maken heeft „Het is goed dat er op vereni gingsniveau veel meer aandacht aan het voorkomen van kwetsuren wordt besteed. Preventie is iets wat de ko mende jaren hoog in het vaandel zal staan. De sportkeuringen zullen wor den aangepast. Er wordt daarbij meer uitgegaan van het zogenaamde scree nen, het invullen van vragenlijsten, waaruit men een verhoogde blessurè- kans kan afleiden. Ook de hele sportge neeskunde gaat veel meer trachten preventief bezig te zijn Als wij hier iemand hebben, die geblesseerd is geweest, dan houdt onze taak niet op met de behandeling van de blessure, maar dan dienen wij zo iemand een aantal adviezen te geven over zijn verdere doen en laten tijdens trainingen en wedstrijden, waardoor hij blessures kan vermi|den Dat is ook een heel belangrijk gedeelte van het gebied van de sportfysiotherapie Sportgeneeskunde is nog altijd niet officieel erkend maar dat zal niet meer zo lang duren De nieuwe ontwikkelin gen zijn niet tegen te houden en uiter aard spelen de ontwikkelingen in ande re landen een rol die van invloed is op het hele gebeuren in de sportfysiothera pie We hadden het al over de uitgebreide apparatuur die de fysiotherapeut in hun ziekenhuis ter beschikking hebben. Uit de kringen van de patiénten zelf wordt nog wel eens de lekenopmerking ge maakt dat al die apparaten niet hele maal het gewenste resultaat geven. Natuurlijk beseft men in de fysiothera pie zelf ook wel dat een mens niet kan genezen door apparatuur alleen. Hans Heymeskamp daarover: „De huidige inzichten in de fysiotherapie zijn duide lijk veel meer gericht op handenarbeid, dus de massage en de oefentherapie De apparatuur heeft een wat meer ondergeschikte rol gekregen. Er is een tijd geweest dat er erg snel naar de apparatuur werd gegrepen maar er is nu een omwenteling ten gunste van de handenarbeid. Zelf ben ik zeker zo'n tachtig tot negentig procent bezig met massage en oefentherapie. Apparatuur moet je wel tijdelijk gebruiken als er pijn is en er andere symptomen zijn die je niet direkt met je handen kunt bestrij den. In zulke gevallen is de apparatuur een bijzonder goed hulpmiddel, waar door je de blessuretijd kunt verkorten en het genezingsproces vanuit het lichaam zelf kunt versnellen. Maar met appara tuur alleen ben je er niet. Je moet natuurlijk gaan kijken wat de oorzaak is van de blessure en gaan onderzoeken waar de andere gebreken zijn die de blessure in de hand kunnen werken Meestal zijn dat de gebieden die je aanpakt met oefeningen en eventueel met massage Je komt dan ook weer terug op het stukje preventieve genees kunde Je moet na zo'n blessure ie mand weer op weghelpen naar zijn oude niveau. Dat kan hij terugkrijgen met een aangepaste trainingsopbouw maar dat betekent in de praktijk niets anders dan oefenen, oefenen, oefenen en zo iemand gerichte adviezen ge ven Hans Heymeskamp is duidelijk ie mand die in zijn werk, hobby en dage lijkse arbeid kan combineren. De Altis- man weet waar hij mee bezig is. Hij was eenmaal zelf min of meer een slachtof fer op het smalle pad naar de toppresta ties Een blessure belette hem bij Altis op zijn geliefde afstand (400 meter) op het vereiste niveau te blijven. Daardoor kwam hij in aanraking met de fysiothe rapie en raakte hij geboeid door deze vorm van geneeskunde Zijn speciale belangstelling gaat uit naar de sportfy siotherapie en omdat hij beseft dat deze tak van geneeskunde nog volop in ontwikkeling is blijft hij de nodige cur sussen volgen om up-to-date te blijven Zijn funktie bij de KNAU als para medisch begeleider van atleten en zijn wekelijks werk als technisch coördina tor van de leden van Altis, gevoegd bij zijn studie-uren, maken dat zijn week agenda doorgaans overvol is. Vier jaar werken in De Lichtenberg hebben ook al de nodige ervaring gegeven De resultaten zijn in grote lijnen bevredi gend en de meeste patiénten gaan uiteindelijk wel tevreden naar huis. Er is uit de aard der zaak een groot scala van blessures, variërend van de lichte pees ontsteking tot de patiënt die een ampu tatie heeft ondergaan. Geen gemakke lijk werk want de mens met zijn blessure vraagt om veel nprsoonlijke aandacht en wil zijn zorgen graag kwijt. De man. die op het sportveld werd uitgescha keld, wil eerlijk weten of hij zijn partijtje weer zal meeblazen. De neiging be staat te veronderstellen dat het vooral de voetballers zijn die het leeuwendeel van de sportblessures „opeisen Toch is dat niet helemaal waar De kniebles sures van de voetballers zijn inderdaad nummer één van de top-tien van de sportblessures. Hans Heymeskamp kan niet precies aangeven hoeveel sportblessures er elke week worden aangemeld. „Het zijn er in ieder geval een heleboel Behalve de voetballers hebben we tegenwoordig erg veel lo pers Dat zijn vooral de lopers die voor zichzelf trainen en die de juiste begelei ding missen. Maar voor de rest zijn het sporters uit alle takken van sport Wie komen er op het sporttraumato logisch spreekuur in De Lichtenberg9 We zeiden het al: b.v. de personen die door een chirurg op eigen verzoek of op aanbeveling van een andere specialist zelf worden aangemeld. De huisartsen kunnen ook doorverwijzen. Veel huisartsen zijn niet progressief en advi seren nog veel „enkele weken met het pootje ophoog". Hans Heymeskamp. „Op dat niveau blijft een hoop hangen. Er zijn ook een aantal sporters die pas komen als ze stevig in de blessure zitten. De grootste fout die een sporter kan maken is te denken dat hel vanzelf overgaat. Je moet op tijd weten te stoppen. Dat is niet lang aan iedereen duidelijk. Er ontstaan op die manier veel chronische blessures. Door betere voorlichting en meer kennis bij de spor ter zelf zijn zulke blessures tijdig te voorkomen Onwillekeurig komen we steeds weer uit bij dezelfde uitgangspunten. De begeleiding van de vereniging is daar één van de belangrijkste van. Hans haalt zelf het voorbeeld aan van de rekkingsoefening. Toen hij die voor Altis voorschreef lachte men hem een beetje uit, maar nu doet iedereen die oefening. Men vindt die vanzelfsprekend. Dat hoort gewoon bij het verenigingswerk. En niet al leen bij de verenigingen. Sportbon den moeten daar ook attent op zijn en bij de opleidingen moet de bles surepreventie ook een vast gegeven zijn. De sportgeneeskunde Is op weg naar volwassenheid. Door de terug gang van de economie wordt het proces tegengehouden, maar het be grip voor deze specialistie is gewekt en dat is een goede zaak. Fysiothera peuten en in dit geval speciaal de sportfysiotherapeuten zijn mensen die hard moeten studeren om op het vereiste peil te blijven. Hans Hey meskamp: „Als ik de kwaliteit van de stof bekijk en de hoeveelheid studie materiaal die ik moet verwerken dan zou het wel gerechtvaardigd zijn om deze studierichting een academi sche achtergrond te geven. Dan zou er ook meer mogelijkheid zijn om researchwerk te bedrijven en zou zich deze tak van geneeskunde nog beter kunnen ontwikkelen." Hoe het ook zij, mensen als Hans Heymeskamp verrichten een stuk praktisch werk die hen dicht bij de mensen brengt en die een bepaalde feeling vraagt. Wie deze rustige men sen in hun beroep bezig ziet kan alleen maar bevestigen wat Hans Heymeskamp als doel ziet: „Wij pro beren de mensen te helpen om weer goed gemotiveerd aan de slag te gaan." IMERSFOORT - Een hoge Franse onderscheiding voor een srsfoortse. Zaterdag 26 mei ontvangt mevrouw Jarmila Kamer- ik tijdens de Assemblée Générale van de Alliance Franpaise des fS-Bas om 12.30 uur uit handen van de Conseiller Culturel nsieur Alain Riottot in Hotel Bloemink aan de Loolaan te Hdoorn het kruis van de Ordre de Palmes Académiques. Een rele onderscheiding voor de vrouw, die in Amersfoort directrice n het cursuscentrum, presidente van de afdeling en nationaal retaris van het dagelijks bestuur van de Federatie der Alliance ngaise des Pays-Bas. i officiële omschrijving, die Jar- Kamerbeek van de Franse am- sadeur heeft doorgekregen in brief luidt dat ze de onderschei- heeft gekregen voor haar grote flenste op het gebied van de 'se taal en cultuur. De Palmes démiques is één van de oudste erscheidingen door Napoleon in teven geroepen. De onderschei- is direct na de Légion d'Hon- gecreëerd, en was in de tijd van on uitsluitend bestemd voor in als rectoren magnifici aan siteiten. Onder De Gaulle is de cheiding weer in ere hersteld lebreid, zodat de onderschei- |ook aan buitenlanders kon wor- ,)geven. ter al het werk dat mevrouw erbeek verricht heeft voor het ndheid geven aan de Franse en cultuur had ze deze onder- ding al eerder verdiend, was de Tiene Franse opinie, maar het niet, omdat de onderscheiding fltend wordt uitgereikt na het aar. Ze is nu 36, vandaar, el aantrekkelijk is dat ze zelf de m van uitreiking, de plaats al en degeen door wie mocht en. Ze vond het het leukst om de onderscheiding op de jaarverga dering te krijgen, waar iedereen van de Alliance aanwezig zal zijn. Datge ne immers wat ze voor Frankrijk heeft gedaan, heeft ze nagenoeg altijd in Alliance Franpaise verband gedaan. Voor het front van de troe pen, noemt ze dat dan ook. ALLIANCE FRANQAISE SCOLAIRE Op het Nieuwe Lyceum in Hilversum richtte ze destijds een Alliance Franpai- se Scolaire op Haar vader was pen ningmeester van de Alliance Frangaise in het Gooi en al heel vroeg kwam ze met de Franse wereld in contact. Ver plicht moesten ze bij haar thuis 's zondags aan tafel Frans, Duits of En gels spreken Ze vond het vreselijk als kind, want ze praatte erg graag, en de mogelijkheden in zo'n vreemde taal waren natuurlijk uiterst beperkt voor een kind Als 15-jarige wilde ze alleen naar Frankrijk en via de Alliance Frangaise kregen, haar ouders een adres in Bre- tagne. Jarmila wilde daar in haar vakan tie gaan werken. Haar vader bracht haar naar Parijs, en zette haar daar op de trein. Ze werd afgehaald door de grootmoeder van de familie en drie kleinkinderen bij een halte in Bretagne waar niet eens een perron was. Ze kwam op een prachtig Frans kasteel, waar de hele familie op oud Franse wijze bij elkaar was tijdens de zomer vakantie. Voor Jarmila was het er op of er onder: zich razendsnel aanpassen of reddeloos verloren zijn. Vanaf de eerste dag had ze het er fantastisch Ze was de gast van de familie, mocht mee naar zee. hoefde niet te werken. Na een week. toen Jarmila het daar alleen maar heerlijk had. kwam er een ongerust telegram van haar ouders, want de kaart met betaald antwoord die ze hun had gestuurd was niet aangeko men. Opnieuw sloeg het noodlot toe het telegram dat ze terug stuurde werd op het verkeerde adres bezorgd! Grote paniek bij haar familie! De Franse familie werd voor Jarmlia een tweede familie. Elk jaar als ze vakantie had pakte ze haar spullen en toog naar Bretagne. Dat is denkt ze de grondslag geweest voor de liefde die ze opvatte voor de Franse taal. de Franse manier van leven. Ze had in Bretagne alle leeftijden om zich heen, als het ware een doorsnede van wat Fransen voor haar konden zijn. Ze ging steeds meer beseffen dat ze zich heel erg thuis voelde in mediterrane landen. DIRECT CONTACT MET DE TAAL Het directe contact met de taal boei de haar zo zeer dat ze inging op het verzoek van het bestuur van de Alliance^ Mevrouw Kamerbeek in Hilversum om is te gaan geven, nadat ze haar schooldiploma had be haald en met een taestudie was begon nen. Ze vond het grezelig om zo jong les te geven aan volwassenen, maar in de praktijk bleek da ze het heel goed kon Ze kan de menen nog uittekenen, die ze voor het eerstn de klas had zo'n indruk maakte het o> haar Ze had haar haar opgestoken cn er ouder uit te zien, en ging er me bibberende benen naar toe, maar het tverbrengen van de taal en liefde voor iet land op andere mensen fascineer® haar vanaf het begin en ze bleef e altijd mee bezig. In 1970 kwam ze naar Amersfoort De heer Eenhorst van de Amersfoortse Alliance vroeg haar in 1971 in het bestuur van de afdeling en in 1972 ging ze in Amersfoort les geven „Dat les geven hier was wat moeilijk. Het ging nog helemaal op de ouder wetse manier Uiterst klein gezelschap In de Kamer van Koophandel Na eén jaar zei ik tegen het bestuur dat ik uit ervaring wist dat je veel meer leerlingen kon aantrekken als je bereid was het op een andere manier aan te pakken Ik heb daar een rapport over gemaakt en kreeg van het bestuur het groene licht Op dat momenV ben ik toen op voor dracht van het Gooi en Amersfoort en met instemming van Ede en Utrecht als regiovertegenwoordigster gekozen in het hoofdbestuur van de Alliance. In 1975 is er een Commission Admi nistrative gevormd die zich bezig moest houden met het structuur brengen in het kursusgebeuren ledereen werkte voor het vaderland weg. Wij wisten toen dat die wet kwam dat je officieel moest zijn ingeschreven bij de Kamer van Koop handel. dat je statuten moest hebben Dat was hét moment om. zonder de onafhankelijkheid van de afdelingen schade toe te brengen, in het geheel wat meer structuur aan te brengen Dit resulteerde erin dat de meeste afdelingen op dezelfde manier hun af deling hebben opgebouwd. In Amers foort is het vanal het begin ongelofelijk goed gegaan Ik heb het geluk gehad dat ik tegen een Franse docente aange lopen ben. Nicole van Leeuwen. We begonnen met 50 leerlingen Nu zijn we met tien docenten en hebben we 500 leerlingen' Ik heb een gigantische steun aan het bestuur hier Er moet natuurlijk een motor zijn. die bereid is om steeds nieuwe dingen aan te pakken, maar alleen kun je dat natuurlijk allemaal niet. Wel heb ik het idee dat je niet stil moet blijven staan. Je moet constant iets nieuws hebben. Je moet je lesmetho den perfektioneren. Daarnaast probe ren in dat lespakket een nieuw facet onder te brengen Twee jaar geleden is dat het commer cieel Frans voor ons geweest, wat een enorme vlucht heeft genomen We de den dat in eerste instantie samen met de Kamer var)4 Koophandel, maar we kregen al snel verzoeken van bedrijven om intern groepen te begeleiden Daarnaast zijn we nu bezig met video. Het is een nieuw medium, en we willen zien wat we er mee kunnen doen. Ik heb inmiddels een proefkursus ge zien. dien in Frankriik al bestaat. Ik ben er erg enthousiast over en als we het enigszins financiëel kunnen behappen willen we het gaan proberen. We zijn met een kookkursus bezig samen met Hotel De Witte, die in het volgend seizoen gaat starten. Ik ben wat dat betreft ook een bezige bij Als je eenmaal het gevoel hebt het loopt allemaal, moet je oppassen dat je niet indut, en dat je aandacht niet verslapt Maar dat kan echt alleen maar als de andere bestuursleden dat ook aanvoe len en bereid zijn om mee te werken. Het is ook best heel erg moeilijk als je ze'f enthousiast bent om andere men sen niet te veel voor de voeten te lopen door ze te veel uit handen te nemen. Daardoor is de Alliance ook een leer school voor mij geweest. Ik leerde compromissen te sluiten, begreep dat Keulen en Aken niet in één dag konden worden gebouwd Ik had er over nage dacht zo moet het, maar je leert dat je andere mensen de tijd moet geven om tot dezelfde overtuiging te komen. Daar heb ik het in het begin best moeilijk mee gehad." In 1980 kwam mevrouw Kamerbeek in het dagelijks bestuur van de Alliance als sekretaris. Ze heeft die taak op zich genomen met het voorbehoud dat ze niet in het bestuur gekozen wilde wor den omdat het in de mode kwam om vrouwen in besturen op te nemen. Ze wilde een heel duidelijke taakomschrij ving en ging zich bezig houden met het totale kursusgebeuren en het direkte kontakt met alle directrices in den lan de. met alle afdelingen, het organiseren van stages. Vorig jaar is ze druk in de weer geweest met het symposium, dat de Nederlandse Alliance heeft georgani seerd voor alle Noord-Europese allian ces Zij behandelde de publiciteit en maakte aan de hand van enquétegege- vens een evaluatie hoe de Alliance in de toekomst beter verkocht kan worden. Het is haar stokpaardje. Ze kan er van dromen, dat de Alliance iemand in dienst zou kunnen nemen, die zich uitsluitend bezig houdt met het promo ten van de Alliance. Nog steeds vindt zij het een ondergewaardeerde organisa tie, die nog te weinig bekendheid heeft Voor het eerst heeft de Alliance in Nederland stelling genomen voor de positie van het Frans Er is een cnotie aangenomen dat het Frans onontbeer lijk is in de eerste drie jaren van de middelbare school. 180 handtekenin gen van mensen die zeer hoog in de maatschappij zitten bekrachtigen die motie, die aan de Minister van Onder wijs zal worden aangeboden Het facet derde wereld komt daarin aan de orde Frans is er veelvuldig de voertaal Het bedrijfsleven en het EEG verband hebben alle belang bij het Frans. Bo vendien heeft het culturele aspekt in Nederland belangrijke wortels Mevrouw Kamerbeek is zich er terde ge van bewust dat ze al dit werk kan doen. omdat ze een partner heeft die haar geen strobreed in de weg legt. Ze is veel weekends weg. komt vaak moe thuis, de lestijden liggen moeilijk. Het vergt veel souplesse van beide partijen „Ik heb daar heel veel steun aan", zegt ze. „Ik ben een opgewonden standje en het is plezierig als ik thuis stoom kan afblazen. Dat ik me heb kunnen ontplooien is heel uitzonderlijk Dat realiseer ik me goed Je moet er beiden achter staan. Het maakt inbreuk op je privacy Dag en nacht gaat de telefoon. Als iemand 's avonds belt die plotseling met een vertaling zit ga ik er meteen achterheen om te zien of ik er iemand voor kan krijgen Mijn partner heeft daar alle begrip voor Rozendaallaan 9 LeusdenC.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5