Kleding gevraagd voor Lotjeshuis Suriname Avondfiets- vierdaagse vierdaagse Achterveld rmaal geslaagd verlopen Forumavond Europese verkiezingen Kantongerecht Amersfoort leusder kra—l Poppen in Slot Zeist NVSH-soos GEZINSBEURS Gemeentehuis 1 juni gesloten Lisidunahof en Gereformeerd Dienstencentrum sporten samen Open avond Orpheus Fuut plaatselijk nieuws deelnemers ook nu weer bedol ven onder bloemen. Na afloop werden de medailles aan de deelnemers uitgereikt ter wijl de deelnemers aan de avond wandelingen een vaantje in ont vangst mochten nemen Hierna bleef jde commissie nog een korte tijd bijeen. Tijdens dit samenzijn werd af scheid genomen van eén van de leden, de heer Bert Kamphorst. Hij werd toegesproken door de voorzitter Evert Legemaat. „We vinden het jammer dat we af scheid van je moeten nemen Maar we moeten de omstandighe den waarom je niet meer mee kunt doen, respecteren. Je bent één van de medeoprichters ge weest en hebt je zeven maal ge heel ingezet waardoor het ook een succes geworden is". Als blijk van waardering werd Bert een mooi geschenk aangeboden. Deze dankte voor het aandenken. Zeven jaar geleden werd als grap door de toen nog bestaande Her vormde jeugdvereniging Con Amore het idee geopperd om eens een avondvierdaagse te or ganiseren. „We hadden gerekend op een deelnemersaantal van tus sen de 50 en de 100. Het werden er ruim 600. De stunt die we heb ben willen uithalen is uitgegroeid tot een niet meer weg te denken evenement. De avondvierdaagse bestaat nog; jammer genoeg is de jeugdvereniging verdwenen Die bestaat niet meer. We hadden dit nooit verwacht en ik hoop dat jul lie nog vele jaren de avondvier daagse in Achterveld zullen orga niseren", aldus Bert Kamphorst. LEUSDEN - Op vrijdag 1 juni zul len alle afdelingen van de ge meentesecretarie en de dienst gemeentewerken gesloten zijn. De vrijdagavond openstelling van de afdeling Burgerzaken komt deze dag tevens te verval len. Voor het doen van aangiften Burgerlijke stand, zoals geboor- I ten en overlijden zal van 8.30- 9.30 gelegenheid zijn. LEUSDEN - De samenwerking tussen Lisidunahof en het Dien stencentrum Gereformeerde Kerken begint op het sportieve vlak vastere vormen te krijgen. Nadat een gecombineerde ploeg van beide instellingen af gelopen winter in de zaalvoet balcompetitie van alles gepro beerd heeft om een overwin ning uit het vuur te slepen, wor den nu ook volleybal en bad minton gezamenlijk beoefend. Inmiddels nemen de herenvoet ballers aan de bedrijfscompetitie deel. Het gaat de veldvoetballers beduidend beter af als de zaal voetballers De eerste wedstrijd tegen Intradal leverde meteen een 4-0 overwinning op. In de tweede ontmoeting werden de punten keurig verdeeld De laatste twee duels gingen echter verloren maar met 3 punten uit vier duels neemt Lisidunahof in de 4e klasse een middenmootpo- sitie in. Morgenavond komen de Leusdenaren op eigen bodem (Bavoortseweg 99) tegen de Technische Dienst van de Verza melplaats in actie. De wedstrijd begint om 19.00 uur. LEUSDEN - In centrum Krak- horst wordt woensdag 13 juni een forumavond gehouden met als onderwerp de Europese ver kiezingen, die een dag later worden gehouden. Gastspre kers op de avond zijn Elise Boot, CDA-lid en Europees Par lementslid, Maarten van Traa, secretaris buitenland van de PvdA en Ton van Bemmelen, Eerste-Kamerlid voor de VVD. De forumavond is een initiatief van de Europese Beweging in sa menwerking met de politieke par tijen. Onderwerpen die het forum zal behandelen zijn: emancipatie, werkgelegenheid, energie, milieu, ontwikkelingssamenwerking en vervoer. De avond begint om 20.00 uur LEUSDEN - Vanaf vrijdag 11 juni kan iedereen tussen 17.00 en 19.00 uur kleding (uitsluitend zomerkleding) afgeven bij me vrouw J. Kleine-Koopsen, Riet gors 24 of bij mevrouw R. de Kleine-Bhugwansing, Claveren- bladstraat 134. De kleding gaat met een gratis vracht mee naar het 'Lotjeshuis" in Suriname, dat dringend om kleren verle gen zit. Het "Lotjeshuis" is een kinderte huis waar ondervoede en ver waarloosde kinderen van 0 tot 5 jaar worden verzorgd. Momenteel zijn het voornamelijk baby's die na in het ziekenhuis door een kin derarts te zijn behandeld worden doorgewezen naar het Lotjeshuis voor verdere verzorging Mede door de steun uit Nederland kan dit tehuis blijven bestaan, hulp blijft desondanks onmisbaar. Meer inlichtingen kan men verkrij gen bij mevrouw J. Kleine-Koop sen, Rietgors 24 AMERSFOORT - In oktober van het vorig jaar reed een oudere inwoner van Putten met zijn auto in op een stel voetgangers met een snelheid van 75 km. Een groepje jongens en meisjes was 's avonds gedropt en moest zien in het donker weer thuis te komen. Op de Putter- weg in Garderen zagen ze een auto aankomen, die zij met zwaaien probeerden aan te hou den om naar de weg te kunnen vragen. Tot hun schrik reed de auto zonder vaart te minderen door; de meesten konden op tijd terugspringen, maar één jongen werd geraakt en kwam met fracturen in het ziekenhuis terecht. De automobilist reed gewoon door. „Ik heb niets gemerkt", ver klaarde verdachte nu op de straf zitting van het kantongerecht te Amersfoort op 24 mei. „Het was donker, er was veel wind en er lagen veel takken op de weg Ik dacht dat het een tak was." Onbegrijpelijk, gezien de klap die het gegeven moest hebben, vond de kantonrechter. „Heeft u dan geen zwaaiende mensen ge zien?" „Nee, niets." De kantonrechter oordeelde dat hier sprake was van een zeer kwalijke onvoorzichtigheid. Hij had zijn twijfels of verdachte nog wel kon blijven autorijden. Omdat er geen documentatie was van vroegere overtredingen, bleef het tenslotte toch bij een voorwaarde lijk intrekken van het rijbewijs voor vier maanden en een boete van f 250,—. Een veehouder uit De Glind had het met snelheidsovertredingen wel erg bont gemaakt. Op de Hes senweg, binnen de bebouwde kom, had hij 110 gereden, vervol gens had hij met deze vaart een kruising in Stoutenburg genomen en tenslotte had hij buiten de be bouwde kom nog weer 145 km ge reden. Hij kreeg hiervoor achter eenvolgens boetes voor van f 300,—, f 200 en f 300,— Bovendien werd zijn rijbewijs voor zes maanden voorwaardelijk inge trokken. „Ik had onvoorwaardelijk in mijn hoofd", bekende de kan tonrechter. „Uitsluitend vanwege uw beroep maak ik er voorwaar delijk van, maar dan wel zes maanden". In de gemeente Barneveld kreeg een vrachtwagenchauffeur pech aan zijn aanhangwagen. Om toch door te kunnen rijden "repa reerde" hij de zaak zodanig dat de aanhanger onberemd was. Dat is wettelijk alleen toegestaan voor kermiswagens, die dan maximaal 6 km per uur mogen rijden en ze ker niet op autosnelwegen mogen komen De verdachte reed daar wel en bovendien met een snel heid van 70 km Hij werd daar dan ook aangehouden en onder poli- tiegeleide naar Amersfoort ge bracht. „Met een vaart van 90 km!" ver telde de chauffeur verontwaar digd Als een escorte zo is inge richt dat er geen problemen bij remmen kunnen ontstaan, dan is dat natuurlijk mogelijk, legde de officier uit. In totaal kwam de boete op f 200, Op een rijksweg in de gemeente Woudenberg raakte de heer K. in een slip om vervolgens via de vangrail op de linkerstrook tot stil stand te komen. Hij had in een file 90 gereden Als oorzaak gaf hij het slechte on derhoud van de weg aan, waar door bij regenval water in de spo ren had gestaan. Inmiddels was de weg verbeterd, had hij gecon stateerd. De officier gaf toe dat de overheid nog wel eens fout zit met het wegonderhoud en dat daar vaak bezuinigingen de oorzaak van zijn. In ieder geval wordt van de autorijder gevraagd om zijn snelheid aan de omstandigheden aan te passen en dat kan beteke nen dat 90 km te hard is De kantonrechter vond in dit geval de helft van de normale boete vol doende: f 75,—. Mevr. De B. uit Amersfoort was na een hevig meningsverschil in zo'n opgewonden toestand geraakt dat zij in een auto. die toevallig voor haar deur te koop stond was gstapt en er mee was weggere den zonder ooit eerder zelf gere den te hebben De politie had haar tijdig te pak ken voordat haar avontuur ern stige gevolgen had kunnen heb ben. Wel stond ze nu terecht voor het rijden zonder rijbewijs en voor onverzekerd rijden. De kantonrechter had wel begrip voor haar probleem maar vond het onbegrijpelijk dat iemand zo maar in een auto stapt en wegrijdt zonder dat ooit eerder gedaan te hebben. „Geen normale reactie". f 550,— FUTtn Was de fuut voor enkele jaren nog een vrij zeld zame en schuwe water vogel in onze contreien, de laatste tijd zien we ze steeds meer. Waar schijnlijk doordat ons op pervlaktewater gelukkig weer wat schoner wordt en daardoor visrijker. Want daar leven ze van, van vis, ongeveer twee ons per dag. wat ze met hun ongeëvenaarde ma nier van duiken, heel ge makkelijk bij elkaar krij gen. Om dat duiken staat de fuut bekend, er is geen vogel die het hem kan verbeteren. Zijn hele lichaamsbouw is er dan ook op berekend. De po ten zitten heel achter aan zijn lijf, wat het voortbe wegen op het land nu niet bepaald gemakkelij ker maakt. Maar dat is niet zo heel erg; het fu tenleven speelt zich bijna uitsluitend op en in het water af. Tussen de te nen heeft de fuut geen zwemvliezen, zoals de eend, maar aan de tenen zitten flappen, die uit klappen als de poten een achterwaartse beweging maken. Zo kan hij op het water een flinke snelheid ontwikkelen en met dui ken kan hij gemakkelijk een diepte van vijfen twintig meter bereiken. Hij houdt zo'n duik soms wel een minuut vol. voor hij weer als een kurk aan de oppervlakte komt. Heeft de fuut niet zoveel tijd nodig om z'n dagelijkse hap bij elkaar te krijgen, zoveel meer tijd heeft hij nodig om zijn verenpak in orde te houden. Vele uren per dag is hij bezig met poet sen en invetten. Vooral de blinkende witte buik die hem bijna aan de rand van de ondergang bracht. Er is, om dat bij zondere verenbont, veel op de fuut gejaagd. Van dat bont werden moffen, kragen en dameshoedjes gemaakt. Wanneer de futen broe den is niet op de kalen der aan te geven. Soms zijn er al broedparen in februari, maar ook zijn er die in juni pas beginnen. Er worden dan een stuk of drie, soms wel ook vijf, drijvende en aan het riet verankerde nesten gemaakt. Eén ervan wordt het broednest, de anderen dienen waar schijnlijk als afbakening van het territorium. Het baltsritueel van de fuut is van alle vogels in ons land wel het meest spectaculair. Het lijkt op paarrijden bij kunst schaatsen, compleet met verplichte figuren. Als na een broedtijd van ongeveer vier weken, die door beide ouders om de drie uur wordt waargeno men, de vier of vijf eieren zijn uitgekomen, worden de jongen onder de ou ders verdeeld. Die ne men de toegewezen jon gen op hun rug om voor die jongen vliegen, ke vers en andere insekten te vangen en aan het kroost op hun rug aan te reiken. Ook krijgen ze veertjes te eten en wat daarvan de bedoeling is, is niet recht duidelijk. Er zijn diverse verklaringen voor be dacht, maar daarvan is er niet één steekhoudend. G. van L. Inafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. •erschijnt elke dinsdag en donderdag. ofdredakteur; larnix Kreyns daktie: ioudewina de Boer laspar van Loo levering kopij en advertenties: for het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. lx het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur laktie en administratie; toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op (dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot uur Telefoon 033-941495 ïnnementsgeld: I.60 per |aar: 1.80 per halt jaar, 6.15 per kwartaal eepf.hten bezorging: 5 Al» abonnee dient u de krant voor dinsdag- ot donderdagavond /etk-f® uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan lakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ven**" 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u Jnnllakt°Pnemen me' onze inspekteur bezorging, overdag 03420- Btltf 1'loes,el 44 inzaj onifBESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met slljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per nplaar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 Scm). [kunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, an-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- I u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Ptenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Voor de tweede maal organiseert de Trim en Toerclub Leusden de avond- fietsvierdaagse. Van 4 tot en met 8 juni vindt dit feestevene- ment in Leusden plaats. De op zet is hetzelfde gebleven, leder een, jong of oud, met gewone- of race-fiets, kan aan de fiets vierdaagse deelnemen. Want ook dit jaar zijn er iedere avond twee ritten uitgezet. Eén van 30 km voor de „gewone" fietser en een traject van 60 km voor de „ervaren pedaleurs". Op beide routes zullen materiaalwagens aanwezig zijn om fietsers met pech onmiddellijke bijstand te verlenen. Vier van de vijf avonden moeten de deelnemers bij het vertrek- AMERSFOORT - De werkgroep "Orpheus" houdt elke eerste donderdag van de maand een open avond in de Instee aan de Zuidsingel 45 te Amersfoort. Orpheus houdt zich bezig met mensen die te maken hebben of punt, het zwembadrestaurant op het Burg. Buiningpark, verschij nen. Eén avond naar keuze mo gen de fietsers vrijaf nemen. Ook dit jaar kan er tussen 18.00 en 19.00 uur voor beide afstanden gestart worden. Een ieder die de fietsvierdaagse tot een goed einde brengt, ontvangt een fraaie herinnering Er bestaat nu al de mogelijkheid om in te schrijven. Bij de rijwielhandelaren Blom (Zwarteweg 27) en Meerveld (Ha mershof) en in het restaurant van zwembad Bavoort kan iedere be langstellende zich reeds aanmel den Inschrijven bij de start (4 en 5 juni) is uiteraard ook mogelijk. On danks de gestegen kosten, is het inschrijfgeld niet verhoogd. Kin deren tot 12 jaar betalen slechts f 2,50 aan inschrijfgeld terwijl volwassenen voor f 5,0 (inclusief herinnering) kunnen deelnemen. Iedere avond is een andere route uitgestippeld in de fraaie omge ving van de gemeente Leusden. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Kommer van Tricht (tel 945845) of Ton de Wijze (941695) hadden met een huwelijksrela tie, waarbinnen homo- en bi- sexualiteit meespelen. Dat houdt in dat de aandacht ge richt wordt op zowel de homo- als de heteropartner. De eerstvol gende avond is op donderdag 7 juni, aanvang 20.00 uur Er wordt aan bezoekers f 2,- gevraagd als bijdrage in de onkosten Bel voor meer informatie kontaktpersoon Ans Hoekstra, telefoon: 033- 802228 LEUSDEN - In de galerievleugel van Slot Zeist is tot en met 3 juni een poppententoonstelling te bezichtigen. Dit naar aanlei ding van een nieuw verschenen boek "Pop in beeld" geschre ven door Olga van de Most. Aan dit boek hebben Benja Ver- steegh en Annemarie van Soest, beiden uit Leusden hun medewer king verleend. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. De ope ningstijden zijn: Zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Dins dag tot en met vrijdag 10.00 tot 1V.00 uur. AMERSFOORT - Op 3 juni is er een gezellige zondagmiddag- soos voor eenoudergezinnen, j Deze wordt gehouden in het NVSH-gebouw, gelegen aan de Curagaolaan 49 in Amersfoort. Deze middag begint om twee uur en duurt tot vier uur. Voor kinderen zijn er ook gezel lige activiteiten. Wilt u meer over deze middag weten, of heeft u ideeën voor activiteiten dan kunt u 's avonds na acht uur bellen. Telefoon: 033-622217 of schrijven naar postbus 983, 3800 AZ Amersfoort. Oriëntatie-en ontmoetingspunt voor mensen met een Christelijke levensbeschouwing .In de Marijkehal wordt op een oppervlakte- )aart>CUI^ 1 van 11 000 m' de gciinsbeurs gehouden Hel (^0009939 30 me Otrectlt Is een publieksbeurs voor handel, techniek. I wrii(j3q 1 jUHI vnje tijd. orgelconcerten, charitatieve instel- 7atgrd39 lingen en oude ambachten L Openingstijden: wo 30 mei 10-18 uur vr 1 juni 10-22 uur za 2 juni 10-16 uur Toegangsprijs: tot 8 jaar gratis 8 tot 16 jaar f 1.50 vanaf 16 jaar f 3.00 DINSDAG 29 MEI 1984 ;HTERVELD - Door de plaat- lijke commissie werd voor de vende maal de avondvier- sgse georganiseerd. Het rd weer een zeer geslaagd enement. Hoewel het maan- gavond zeer slecht weer was igevolge van de neerko- nde regen gingen er toch 2 deelnemers van start. De erige avonden was het weer el wat beter. Dit had tot ge- ig dat er door 11 personen gwerd deelgenomen aan een ondwandeling. In totaal heb ben er zo 613 personen meege lopen, dat is twee minder dan vorig jaar. De laatste avond wa ren er twee vertegenwoordigers aanwezig van de Blue Band fa brieken die aan de jeugdige deelnemers een petje uitreik ten. Ook kregen alle jeugdige deelnemers tot en met de leef tijd van 12 jaar een toegangsbe wijs uitgereikt voor een gratis bezoek aan één van de dieren tuinen. De donderdagavond was ook de heer Van Dissel aanwezig als lid van het bestuur van de KNBLO Na afloop van de avondvier daagse werd er door de deelne mers nog een défilé gehouden. Begeleid door de muziekver enigingen D.W.S. en Lisiduna werd er een rondgang door het dorp gemaakt. Op het bordes van huize St. Joseph werd het défilé gadegeslagen door de leden van de organiserende commissie, de arts Koch, de heer Van Dissel en nog enkele andere belangstellen den. Traditiegetrouw waren de

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3