Jubileumviering met muzikale stadswandeling en klankbeeld Ook van vieze je heel mooie dingen kun foto's maken Kostelijk werk van Ruud Oeben Jeugdvoetbalzeskamp 5 jaar Tollius in 725 Amersfoort leusder krant „Beautiful garbage plan" van Ed Suister in Flehite CAI- expositie Achterveld Kindermarkt de Biezenkamp VRIJDAG 1 JUNI 1984 gevarieerd allerlei AMERSFOORT - Rond 1550 werd in Amersfoort Jan van Tol geboren. In 1568 wordt hl) al benoemd tot muziekmeester der O.L. Vrouwe- kerk. Toen Amersfoort in 1579 (daar toe gedwongen) zich aansloot bij de Unie van Utrecht verliet Tollius, die Katholiek wilde blijven, de stad en ging naar Italië. Daar werkt hij in Asslsi en Padua als Joannes Tollius. In 1590 draagt hij een bundel motet ten op aan de „Nobilissimus et excel- lentissimus Musicis Amorfortiis" (de edele en voortreffelijke Amersfoort- se musici), en in het voorwoord schrijft hij dat het vaderland steeds in zijn gedachten is. Rond 1600 wordt hij benoemd in de hofkapel van Kopenhagen, waar wel meer Nederanders werkzaam waren. Na 1603 horen we niets meer van hem. Waarschijnlijk is hij in of kort na dat jaar overleden. Tot vijf jaar geleden werd zijn naam in zijn geboortestad slechts met een naambordje voor een minuscuul straatje geëerd. Toen in 1979, tooide zich een werkgroep met Tollius' naam: de werkgroep voor oude muziek „Joan nes Tollius d'Amorforte' De Werkgroep werd opgericht door enkele enthousiaste Amersfoortse lief hebbers van oude muziek die elkaar telkens op concerten in andere steden ontmoetten in Amersfoort zelf was er op dat gebied geen of nauwelijks enig aanbod Ze besloten er daarom zelf iets aan te doen. Zo ontstond „Joanes Tollius". Inmid dels heeft het tot nu toe 61 concerten gepresenteerd met muziek van de Mid deleeuwen tot en met Barok. We mo gen we zeggen dat „Johannes Tollius" daarmee voor de oude muziek een uitermate gunstig klimaat in Amersfoort heeft geschapen. MOEILIJK BEGIN Het eerste jaar is moeilijk geweest: een startsubsidie van de gemeente bleef achterwege. De eerste concerten werden uit eigen zak betaald. Een weinig florissant begin dat de werk groep niet zou hebben overleefd als er niet de stichting Comu (coördinatie oude muziek) in Utrecht was geweest die voorjaar 1980 drie concerten voor haar rekening nam Het steeds toene mend aantal bezoekers in dat eerste seizoen was het bewijs „Tollius" be staansrecht had Nu, vijf jaar later, is „Tollius" een begrip geworden. Niet meer aan het seizoen gebonden, maar het hele jaar door presenteert het concerten en an dere evenementen waarin oude muziek centraal staat Bijna 100 donateurs maken dat, naast een piepkleine gemeentelijke subsidie, mogelijk. „Tollius heeft nu zelfs zo'n promi nente plaats in het Amersfoortse cultu rele leven veroverd dat het een belang rijk dement van de festiviteiten rond het jaar 725-jaar Amersfoort voor zijn reke- Gerrit Tamboer en zijn draailier bij de O.L. V.-toren. St. Rochuskapel bij Armen de Poth. ning neemt: de muzikale stadswande ling op zaterdag 9 juni en een klank beeld op dinsdag 12 juni Over beide evenementen straks meer. PROGRAMMA-AANBOD De Stichtingsacte van „Joannes Tol lius" vermeldt als doelstelling o.a. het laten uitvoeren van oude muziek, jonge, nog onbekende ensembles, die zich met oude muziek bezig houden, de mogelijkheden bieden op te treden, en het opwekken van belangstelling voor de oude muziek. Dat laatste is gezien de bezoekers aantallen aardig gelukt Met 61 concer ten is aan het eerste ook in niet geringe mate voldaan. Wat de jonge ensembles betreft heb ben de bestuursleden van „Joannes Tollius" bewezen over een goede neus te beschikken. Verschillende ensem bles die aan het begin van hun carrière voor „Joannes Tolliusoptraden heb ben inmiddels een behoorlijke reputatie opgebouwd MUZIKALE STADSWANDE LING Dank zij samenwerking met de V V V en vele anderen kan „Joannes Tollius" zaterdag 9 juni en Muzikale Stadswandeling presenteren. De wan deling zal langs zeventien verschillende plaatsen in de binnenstad leiden waar tussen 14.00 en 17 00 uur muziek wordt gemaakt Het startpunt van de wande ling is. Museum Flehite (voor treinreizi gers). Monnikendam (voor hen die per auto zijn gekomen) of Armen de Poth (voor hen die per fiets of te voet zijn). Daar ontvangt men tegen betaling van 3,00 (voor kinderen 1,00) een toe gangsbewijs voor alle locaties, samen met een routebeschrijving en een pro gramma van wat er waar en wanneer te beluisteren is. Over het algemeen zal er overal een of twee maal per uur onge veer een kwartier muziek te horen zijn De zeventien locaties zijn Museum Flehite: In de Buiningzaal zal de bouwer van „historische" instru menten Geert-Jan van der Heide zijn instrumenten toelichten en bespelen. Pleter en Bloklandsgasthuis: In de kapel en in de mannenzaal zal Hedi Baart op verschillende virginalen Ita liaanse 16e eeuwse muziek spelen. De virginalen zjn gebouwd door Flip Baart, die zelf in de chirurgijnkamer in de Sint Joriskerk zal spelen. O.L. Vrouwetoren en -kerkhof: Lu cy Huygens, Frans Eggermont en Bou- dewijn Zwart zullen de beiaard bespe len Op het plein zal een wagenspel worden opgevoerd over het mirakel van het Mariabeeldje in 1444. En dat alles wordt afgewisseld met de volksmuziek- groep Bulgarije en een optreden door Gerrit Tamboer die een draailier zal espelen. Dit alles zal elk uur opnieuw achter elkaar te horen zijn Kapelhuis: Henk Brouwer zal hier, en als het weer het toelaat in de tuin, luit en gitaar spelen. Utrechtsestraat: Wellicht zal er ook hier muziek klinken Zeker is dat nog niet. Muziekschool: In het fraaie gebouw van de muziekschool aan de Muurhui zen zal een blokfluitensemble o.l.v Henn Brokaer oude en nieuwe stukken met elkaar afwisselen Tuin van Marienhof: En de fraaie tuin van Mariënhof (waar de ROB is gevestigd) zal de Amersfoortse dans groep Saltantes dansen uit de Renais sance uitvoeren. Monnikendam: Elk uur zullen een kwartier lang de stads- trompetters vanaf de Monnikendam hun klanken over het water uitstrooien. De resterende drie kwartier zullen ze in de stad uitblazen. Dieventoren: Een door leden van he Pauzekoor van de Pedagogische Aca demie gevormd mannenkwartet zal hier drinkliederen zingen Kamperbinnenpoort: Onder of bij deze poort zal Douwe Jan Draayer aan zijn draaiorgeltje de klanken van oude straatmuziek ontlokken. Armen de Poth en Sint Rochuska pel: In de kapel van Armen de Poth. de Sint Rochuskapel. voor luitmuziek en welhaast ideale ruimte, zullen Evelien Juten en Ciske Mertens uit duetten spelen. Dit duo werd in 1983 gevormd nadat beide luitistes samen een concert had den gegeven. Ciska Mertens studeerde bij de befaamde luitist Toyohiko Satoh in Den Haag en behaalde in 1980 het solistendiploma Eveline Juten studeer de bij Gusta Goldschmidt eh Anthony Builes. Na hun optreden volgt een rondlei ding door het complex (celzusterenka- mer, bakkerij enz telkens wanneer daarvoor genoeg mensen aanwezig zijn. Groenmarkt: Janneke Zorg en Ellen Boen zullen op het mooiste plein van de stad op viool en accordeon volksmuziek spelen Lutherse Kerk: In het intieme kerkje aan de Langestraat dat Amersfoorts oudste orgel (1766) herbergt, zal orga nist Frits Sietses Koraalbewerkingen voor Pinksteren spelen van Sommei Scheidt (1587-1661) tot en met Hans Fa Micheelsen (1902-1973). Sint Joriskerk: Jaap Remmelzwaal zal hier vroege orgelmuziek spelen met als jongste componist Orlando Gibbons (1583-1625). Dit zal worden afgewis seld met optreden door de oude muziekgroep „La Muse s'amuse" uit Hilversum o.l.v. Henk Waardenburg. Deze uit 9 leden bestaande groep zal geestelijke en wereldlijke muziek spe len van rond 1259 (het jaar waarin Amersfoort stad werd) van o a Franco van Keulen In de chirurgijnkamer (boven het por taal) zal Flip Baart een door hemzelf gebouwd clarichord bespelen in 16e eeuwse muziek uit Engeland, Spanje en Frankrijk St. Franciscus Xaveriuskerk: Het orgel dat hier staat werd in 1816 ge bouwd door Gideon Th. Batz, de zoon van J H. H Batz, die het orgel in de Lutherse kerk bouwde Jean Telder zal het orgel afwisselend in twee verschil lende programma's bespelen, het eer ste met muziek uit de 17e eeuw en de eerste helft van de 18e eeuw. het AMERSFOORT - Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Gemeentelijke Reinigingsdienst in Amersfoort, dat in „De Stad Amers foort" reeds uitvoerige aandacht heeft gehad, wordt in museum „Fle hite" momenteel een fototentoon stelling gehouden. Onder de titel „Beautiful Garbage Plan" toont de Amsterdamse fotograaf er kleuren foto's van afval, troep en vlezigheid. En In de ruim veertig getoonde foto's laat Sulster zien, dat je van vieze dingen ook heel mooie foto's kan maken. De vijftigjarige Suister kreeg zijn op leiding aan de Rietveld Academie en bij de fotograaf Jaap d'Oliveira. Aanvanke lijk werkte hij voornamelijk als reclame fotograaf, later meer en meer voor uitgeverijen. Hij is nu ruim 25 jaar gevestigd als zelfstandig fotograaf In 1977 deed Suister zijn eerste pogingen om te werken in wat hij noemt „de tegenstelling vuilnis-schoonheid' Maar over die eerste pogingen was de fotograaf niet tevreden. Twee jaar later boeide het onderwerp hem nog steeds en pakte hij het opnieuw op. En al spoedig ontdekte hij, wat hij eerst ver keerd gedaan had om vuilnis schoon heid te geven moet het niet in direct zonlicht liggen. Suister: „Ik kon bij deze foto's geen direct zonlicht gebruiken Ik heb met schotten gesjouwd om het zonlicht weg te houden. In de zon wordt vuilnis vuiligheid. Dat wilde ik persé niet Met indirect licht komt de prachtige schoonheid die in vuil verborgen is naar voren." Overdrijft Suister? Nee, wie de af drukken in de benedenzaal van Flehite bekijkt, moet toegeven dat het licht waarin de fotograaf het vuilnis plaatst er een ongekende schoonheid aan geeft. Met name de gedetailleerde opnamen, waarin niet direct een concreet voor werp te ontdekken valt zijn wonderlijk mooi Prachtige kleuren, bijzondere vormen, die tesamen een boeiend kijk spel opleveren Alle foto's zijn afgedrukt op een formaat van 30 bij 30 centimeter en beplakt op een zwarte perspexplaat. Dat is een fraaie afwerking. Helaas wordt het zicht op de foto's je enigszins ontnomen door de glasplaten, waar ze achter geplaatst zijn. In combinatie met de verlichting in de Flehitezaal zorgen die voor een bepaald hinderlijke afspie geling De foto's van Suister zijn te koop voor een bedrag van 600,- per stuk. Per opname worden niet meer dan vijftien afdrukken gemaakt. De expositie wordt gecompleteerd door wat oudere en nieuwe foto's van de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Ook liggen er in de vitrines enkele documenten of fotokopieën daarvan, die betrekking hebben op de honderdja rige. „Beatlful Garbage Plan" Is tot en met 17 juni te zien In „Flehite", Westsingel 50. Het museum Is van dinsdag tot en met vrijdag geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. Zaterdags en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Maandags gesloten, evenals op He melvaartsdag en belde pinksterda gen. La Muse s'amuse uit Hilversum. tweede met de hele 18e en begin 20e eeuw als onderwerp. Sint Aegtenkapel: Tjalling Roosjen zal een door Fame Raadgever ge bouwd clavecimbel bespelen in muziek van Böhm. Bach. Couperin en Forque- rai. Beiaardschool: Wie dan nog niet moe is kan de beiaardschool bezichti gen, de enige in Nederland, en samen met die in Mechelen, de enige in Euro pa. Amersfoorts trots dus. KINDERPROGRAMMA Het lijkt of „Tollius" aan alles heeft gedacht. Voor kinderen van vier tot acht jaar is er, mits er een ouder bij is, een programma in Museum Flehite: „Pret met de Middeleeuwen", ontwikkeld door conservatrice Yvette Marcus. Om dat de capaciteit van het museum beperkt is moet dit wel van te voren worden besproken bij de secretaresse van „Joannes Tollius", mevrouw Tnnks, tel. 16932. PUZZEL WANDELING Voor de kinderen die ouder dan acht jaar zijn kan de muzikale stadswande ling een puzzelwandeling worden Bij de startpunten kunnen ze een vragen lijst krijgen. Aan het eind van de middag zullen aan de O.L Vrouwetoren de juiste antwoorden worden bekend ge maakt. Voor wie een heleboel goede antwoorden heeft is er misschien een pnjsje beschikbaar. KLANKBEELD OVER 725 JAAR AMERSFOORT Een andere activiteit in het kader van „5 jaar Tollius in 725 jaar Amersfoort" is een klankbeeld dat dinsdag 12 juni 's avonds tussen kwart voor acht en half negen op de Hof zal worden gepre senteerd. In zes taferelen zal de ge schiedenis van Amersfoort worden uit gebeeld en muzikaal verkocht Meer daarover, volgende week in onze ru briek „muziek in de komende week". OUDE MUZIEK: EEN LEVE DE TRADITIE Het is „Joannes Tollius' gr verdienste dat het van de ouden ziek ook in Amersfoort weer i levende traditie heeft gemaakt. I in het minst blijkt dit uit de onort doxe manier waarop de werkgri zijn eerste lustrum viert. De wi groep voor oude muziek „Joani Tollius d'Amorforte" is iets dat moeten koesteren en waar we f zuinig op moeten zijn. Eveline Juten met luit. AMERSFOORT - Ruud Oeben uit Amersfoort brengt een serie koste lijk werk in Els van der Kooy's eet huis voor natuurvoeding „De Gang". Het is een feest om vooral het ruimte lijke werk te zien. Het is heel spon taan, heel vrolijk, heel humoristisch. Met zeer simpele middelen uitge voerd. In een kleurkeuze, die vaak bepaald werd door de verf die hij aan zijn handen had, want hij verft graag met zijn handen. Ruud heeft altijd vreselijk precies gewerkt, hyperrealistisch Akademie gedaan, tijdje voor de klas. Komt veel op exposities Zag niet zulke leuke dingen, en dacht: nou moet ik es effe laten zien wat ik mooi vind. Lol maken, dat wilde hij. Hij is dol geworden op Amerikaans abstract ex pressionisme. zag het werk van de Japanner Kimura in Parijs, en werd daar gigantisch door geïnspireerd Hij moest en zou zelf met dat soort uitda gingen aan de gang. Hij leerde van de eerste klassers, aan wie hij onder ande re les in lassen geeft, dat techniek er niet toe doet als je iets vast wilt maken Hij schafte al zijn gereedschap en kwasten af, pakte de eerste de beste plank en twee oude schilderijen, en daar begon het mee. Hij schilderde wit over de oude doe ken heen. Deed dat met een blokje, vond dat er nog iets bij nodig was. Van het plafond hing een draad naar bene den, en dat was de lijn die hij nodig had In dat ijzerdraadje zaten allerlei kringe lende bochtjes, die hij er niet meer uit kon krijgen. Blokje en draad op wit doek zijn eerste schilderij. De rest van het werk is allemaal rondom het thema ijzerdraad ontstaan. Met ijzerdraad kun je binden, tekenen, krassen. In elk werkstuk heeft hij iets anders met dat ijzerdraad gedaan. Dun ijzerdraad komt van een rolletje en heeft een rond karakter Op dat blauw ge maakte ijzerdraad maakte hij een kroon, en hij draaide het om twee krammetjes heen. Dun ijzerdraad heeft een totaal ander karakter dan dik ijzer draad Lasdraad heeft weer een heel ander karakter, hij maakte er in rose en lichtblauw een Noordpoollandschap mee, ijzig koud, en er loopt een wan delende tak over heen. Lasdraad be houdt dat strakke, dat kaarsrechte Heel impulsief schilderde hij met wit, tubetjes pigment en oude verf die hij nog had. Op het moment dat alle verf op was kocht hij rood, blauw en geel, en dat was genoeg. Haast hebben heeft er ook mee te maken, en wat je niet kunt maken moet je juist doen. Bij het hek gebruikte hij ijzerdraad om het boven bi| elkaar en onder uit elkaar te houden Natuurlijk verliet het esthetische gevoel hem niet: er ontstond een zekere kleur- eenheid. De bos plankjes kreeg als basisvoet wit geschilderde onderkan tjes en werd voorzien van blauwe bo- venkantjes. Opeens ging hij met het idee „bos" (bloemen) aan de gang Het meest voor de hand liggende was van ijzerdraad bloemetjes er op zetten. En dat werd een knotsgekke bos roodgele tulpen. Meteen daar achter aan kwam het net met de blokjes erin als een soort drui ventros. Groen, wit en gaas. Je houdt het niet voor mogelijk. Het is een steeds weer overtreffen in bizarheid, het leuk ste wat er eigenlijk is. Een aantal objecten en doeken is figuratief bedoeld, een aantal is pure sfeer. Ruud Oeben wil trouwens If naar de dingen die sfeer hebben, dingen ook die leuk zijn. Je moete glimlachen. Je kunt je er niet over si te verbazen hoe mooi het in elkaa: Dat wil hij persé niet. Je kunt aü maar kijken naar wat voor sfeer err bedoeld wordt Dat is heel essentia Momenteel is hij bezig met wadi bij de poort van de Hades, z* jongens in het zwart, die niet bij B „De Gang" zijn opgesteld. Zij wilde wit, rustig en in de sfeer van het eeï houden. Het werk van Ruud Oeben is tei In „De Gang", Muurhulzen 38, dinsdag tot en met zondag (heti huisje Is vanaf 1 juni ook op zon open) van 17.00 tot 20.00 uur. Mi dag tweede Pinksterdag is het i huis geopend. De kaart is uitgebr U kunt nu kiezen uit drie voorgcre ten, een dagschotel of ovengere en diverse toetjes, waaronder t dag vers ijs. De tentoonstelling' Ruud Oebens werk, de laatste var seizoen, is te zien tot 30 juni. Van 10 tot 30 juli is het eetfc gesloten omdat Els en Berry i vakantie zijn. ACHTERVELD - Aan de jeugd voetbalzeskamp op zondag 3 juni in Achterveld zullen de volgende deelnemers meedoen Ingrid Doornekamp, Henry van Burgste den, Huub Brinkhof, Robert Kroe ze, Esmaralda van Essen. Anja Voorburg, Liane en llona Hoog land, Petra van Rossum, Jeroen en Renata van Druten, Jasper van Middelaar, Marcel Grotenhuis en Arnoud Vlug. Er kunnen nog enkele deelnemers geplaatst worden Op gave zo snel mogelijk bij J. M. Schouten. LEUSDEN - Op hel plein van wordt morgen, zaïerdag tussen winkelcentrum De Biezenkamp 14.00 en 17.00 uur een kinder- markl georganiseerd voor kinderen tot 14 jaar. Op deze jaarlijkse markt mogen kinderen hun eigen spul letjes verkopen Er is gratis limona de LEUSDEN - In verband met de aanleg van het nieuwe radio- en tv-kabelnet in Achterveld wordt in „Ons Gebouw" van dinsda juni tot en met vrijdag 8 junh expositie gehouden waar ond meer gekeken kan worden n alle 11 tv-programma's en luisterd naar de 21 rat programma's die via het nieu systeem worden doorgegeve Daarnaast biedt deze expof allerhande informatie over de te nische aspecten. De opening; den zijn van 19.00 uur tot 21.001 In het CAI-informatieboekje maandag 4 juni als aanvangs turn van de expositie genoef deze datum vervalt echter

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6