ïdustrieterrein „Ambachtsweg rijgt deze herfst aardgas Slotmanifestatie Aktie L0F84 trok veel publiek LEUSDEN leusilen knunfc meente bereid deel aanlegkosten voor te financieren 55 Vrolijke muziek op het Groot Achterveldplein Vermenig vuldigen vakwerk Look-zonder- look DINSDAG 5 JUNI 1984 plaatselijk nieuws een onzer aggevers) DEN - Het ziet er naar at de bedrijven op he* jtrieterrein 'Ambachts deze herfst zullen wor- aangesloten op het gasnet. Deze maand er in de raadsvergade- aen voorstel van het col- aan de orde om het leg- van de aardgasleiding het terrein toe voor te eieren. Daarmee is een bedrag gemoeid van iets meer dan een halve ton. Al jarenlang worden er pogingen in het werk gesteld om de bedrij ven aan de Ambachtsweg aange sloten te krijgen op het aardgas- net. Het gasbedrijf 'Centraal Ne derland' bleek echter niet bereid om de aanlegkosten van de lei ding voor zijn rekening te nemen. Voor het gasbedrijf is de Am bachtsweg een zogeheten 'super onrendabel' gebied. Bovendien heeft het gasbedrijf al een fikse voorinvestering gedaan, toen de gasleiding vanaf 'De Mof' werd doorgetrokken naar de spoorweg overgang in de Hamersveldse- weg. De in aansluiting geïnteres seerde bedrijven op het terrein bleken niet in staat om gezamen lijk het bedrag van f 127.200,-, dat het doortrekken van de gaslei ding vanaf de spoorwegovergang tot aan het terrein kost, op tafel te leggen Ook de gemeente heeft niet een bepaald fonds, van waar uit een en ander gefinancierd zou kunnen worden Tegenwoordig worden dergelijke kosten meege nomen in de grondprijs van de ka vels, zoals dat bij de werkgele- genheidsterreinen 'Paardenmaat' en 'De Fliert' ook is gebeurd. Bij 'Ambachtsweg', dat al tien jaar geleden werd afgesloten is dat echter niet gebeurd De enige oplossing lijkt nu te zijn, dat de gemeente dat deel van de aanlegkosten voorfinanciert, dat niet door de aan te sluiten bedrij ven gedragen kan worden. De fir ma's Van Schoonhoven, Vee- nendaal, Van de Belt, Umefa, Bloemendal, Plavo en Artimekra hebben te kennen gegeven zich te zullen laten aansluiten op het aardgasnet Zij nemen ongeveer 70% van de kosten voor hun reke ning, verdeeld naar rato van het aantal vierkante meters dat elk bedrijf groot is Het resterende deel 53.835,10 exclusief BTW) moet de gemeente dan voorfinan cieren. De verwachting is dat dat bedrag de komende jaren weer te rug zal komen, wanneer ook an dere bedrijven tot aansluiting op het aardgasnet zullen overgaan Er staan op dit moment bijvoor beeld twee bedrijven te koop, waarvan de huidige eigenaren zich niet meer wensen te laten aansluiten, maar eventuele nieuwe eigenaren wellicht wel In het raadsvoorstel is een regeling opgenomen, waarmee de terug betaling van het nu voor te finan cieren bedrag geëffectueerd wordt. Overigens blijft het voor de bedrij ven aan de Ambachtsweg niet bij deze kosten. Het bedrag van f 127.200,- heeft uitsluitend be trekking op het doortrekken van de gasleiding vanaf de spoorweg overgang tot aan het bedrijfster rein Daarnaast komen nog eens de kosten van de leidingen op het terrein zelf en de aansluiting Per bedrijf kost de aansluiting op het aardgasnet dan ook vele duizen den guldens Wanneer de gemeenteraad het collegevoorstel deze maand goedkeurt, kan de gasleiding nog voor de winter op het industrieter rein liggen. Met het gasbedrijf is afgesproken, dat zo spoedig mo gelijk nadat het raadsbesluit door Gedeputeerde Staten is goedge keurd met de aanleg zal worden begonnen. Naar verwachting zal dat in augustus of september zijn. Het voorstel wordt vanavond besproken in de vergadering van de raadscommissie 'Open bare Werken en Ruimtelijke Or dening'. Deze commissie verga dert vanaf 20.00 uur in de com missiekamer van het gemeente huis, 't Erf 1. Volgende week maandag komt het voorstel aan de orde in de vergadering van de raadscommissie 'Financiële en Economische Zaken'. )\o van het industrieterrein 'Ambachtsweg', dat nu eindelijk op het aardgasnet aangesloten lijkt te gaan worden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - ,,Het valt me hele maal niet tegenzo was de eer ste reactie van Ben Muller, de voorzitter van de werkgroep die de afgelopen weken gepro beerd heeft om f 50.000,— bij een te brengen voor de restau ratie van het kerkorgel in de Sint Jozefkerk. Inderdaad viel de opkomst van het publiek, jongstleden zondag in De Til, voor de slotmanifestatie van de aktie "Lof'84" helemaal niet te gen. Het streefbedrag heeft de werkgroep niet weten te halen. Als alle centjes bij elkaar zijn opgeteld zal blijken dat het uit eindelijke bedrag toch niet al te ver van het doel af ligt. De manifestatie in en om De Til wasin de eerste plaats bedoeld om de trekking van de grote loterij wat extra luister bij te zetten. Van de 2500 loten die a raison van f 10,— per stuk aan de man ge bracht waren zouden er 250 met een prijs beloond worden. Notaris Buters is een flink deel van de zondagmiddag kwijt geweest met het trekken van de prijswinnende loten De hoofdprijs, een reis naar Parij werd gewonnen door de fa milie Nijhuis, wonende aan de afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. •schijnt elke dinsdag en donderdag. ofdredakteur: irnix Kreyns daktie: udewina de Boer ispar van Loo vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur laktie en administratie: ior Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op dagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot )uur Telefoon 033-941495 mnementsgeld: ,60 per jaar; ,80 per half jaar 15 per kwartaal :hten bezorging: ibonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 0 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan akt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag in 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ikt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 1toestel 44 IESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u sstellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met elijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, na waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Iiplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 cm). nt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, len-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tenkombinatie te Barneveld. De prijzen, verbonden aan de loterij LOF'84, uitgestald Elatinehof in Leusden-centrum. Een belangrijk deel van de prijzen werd zondagmiddag al direkt meegenomen door de winnaars. De niet afgehaalde prijzen kun nen in de morgenuren verkregen worden bij de administratie van de R.K. kerk aan de Hamersveldse- weg. De Leusdense middenstand heeft enorm meegewerkt om de prijzen- pot interessant te maken. Opmer kelijk was overigens dat één van de hoofdprijzen, een herenfiets, werd gewonnen door mevrouw Blom. De fiets was door haar ei gen bedrijf beschikbaar gesteld. Rondom de trekking was er van alles te doen in en om De Til. Op het schoolplein speelde een bandje, verder waren er buiten al lerlei versnaperingen te verkrij gen In De Til kon men zijn laatst dub beltjes, kwartjes en guldens kwijt door een gokje te wagen bij aller lei fancy-fair achtige aktiviteiten Verreweg het meeste publiek kon men echter aantreffen in de ach terzaal van tyet jongerencentrum, waar naast de officiële trekking van de loterij ook nog een gokje gewaagd kon worden bij een Rad van Avontuur. Dat dit onderdeel een enorm succes werd is vooral te danken aan Folkert van de Veer en Piet Wendel. Beide heren zijn urenlang samen in de weer geweest om aan het rad te draaien, prijzen bijeen te graaien en de hele boel aan elkaar te pra ten. De belangstelling was soms zo groot dat het moeite koste om een lootje voor het Rad te verkrij gen Door het geweldige succes van het Rad van Avontuur kon de werkgroep aan het eind van de dag nog een paar duizend gulden bij het netto-resultaat van de aktie optellen. Alhoewel de werkgroep er on danks alle inspanning niet in is geslaagd om het doel, f 50.000,— te bereiken, wordt de aktie toch wel als geslaagd be schouwd Het ging er om voldoende geld bij een te krijgen voor de restauratie van het orgel van de Sint Jozef kerk aan de Hamersveldseweg. Dat geld is er nu, met dien ver stande dat men nog een paar dui zend gulden tekort komt. De or gelbouwer heeft inmiddels al de opdracht gekregen om het orgel te komen restaureren Wanneer dit precies gaat plaatsvinden is nog niet bekend omdat de betref fende orgelbouwer eerdere op drachten nog moet afmaken. ACHTERVELD - De uitbater van „d'Ouwe Peerdestal" Petrus van Uhm bracht het anders muzikale binnengebeuren dit keer naar bui ten ,.De Hinterfelder Musikanten" met vrolijke Oostenrijkse en ver dere wereldklanken hadden plaats genomen op het buitenpodium zo dat het een totaal dorpsgebeuren is geworden. Honderden mensen uit Amersfoort, Hoevelaken, Barne veld, Renswoude, Scherpenzeel en omgeving hebben enkele uren in de zon, gratis genoten van vrolij ke muziek onder het genot van een drankje mkindeyemcerte/ LEUSDEN Dinsdag 5 juni 20.00 uur: Verga dering Openbare werken en Ruim telijke Ordening, commissiekamer gemeentehuis, 't Erf 1 Dinsdag 5 juni 18.00-19.00 uur: Fietsavondvierdaagse, zwembad Bavoort Donderdag 7 juni 20.00 uur: Ver gadering ABZ, commissiekamer, gemeentehuis, 't Erf 1 Donderdag 7 juni 20.00 uur: PvdA ledenvergadering, De Hak- horst, Waarden 25a. Zaterdag 9 juni 20.00 uur: De monstratie Balletschool Els Loot, De Korf, Smidse 1 Kwiek maakt er van: typen, kopiëren, snel druk, afwerking, rapport- vervaardiging uitbesteden: vaak dé oplossing KI/I/IEK centnim voor tekstverwerking bv 8ergstraat 10 Amersfoort 033 631824 De grabbelton was zeer in trek bij de kinderen Een vreemde naam. Look-zonder-look, vindt u niet? Maar als we het in hedendaags Nederlands vertalen betekent het zo veel als Ui-zonder-bol. De plant werd namelijk gebruikt als toekruid bij de maaltijd en was een vervanging voor knof look, bieslook of uien. Nu mag de smaak en de geur, die men alleen maar ruikt als het blad wordt gekneusd, enige overeenkomst vertonen met look of uien, de plant lijkt er helemaal niet op. Ze zijn zelfs in de verste verte geen familie van el kaar, Looksoorten beho ren tot de familie der le- lieachtigen en Look-zon der-look tot die der kruis- bloemigen, twee heel verschillende soorten van planten. Ook in de ons omringende landen werd het kruid hooglijk gewaardeerd en schijnt de toepassing veelvuldig te zijn geweest, gezien de volksnamen die ook daar voorkomen. Zo heet de plant in Engeland ook wel "Poor-man's-mus- tard", waaruit blijkt dat de arme bevolking het kruid als vervanging voor mosterd gebruikte. In de apotheek was het be kend als Herba-Allariae en werd aangeprezen als middel om zweren te doen doorbreken en als vochtafdrijvend middel. Look-zonder-look is een frisgroene plant met kleine, witte bloemen. Gedurende de zomer, komt er uit het zaad een wortelrozet tot ontwikke ling met langgesteelde, niervormige bladeren. Die wortelrozet is be hoorlijk winterhard. In april groeit uit die rozet een kaarsrechte stengel, waaraan kortgesteelde, hartvormige bladeren en in mei komen de bloe men tot ontwikkeling. Na een overvloedige hoe veelheid zwarte zaden in de afstaande houwen te hebben geproduceerd, sterft de plant af. Men zal ze nooit in de volle zon aantreffen, maar altijd langs randen van heggen en struikgewas, waar de grond open en rul is en waar de zaden ruimte hebben om te ontkie men. Ze zijn voor hun voortbestaan uitsluitend aangewezen op de ver spreiding van zaad. Look-zonder-look is bij uitstek de voedselplant van de Oranjetip, een klein vlindertje, waarvan het mannetje gedeeltelijk oranjegekleurde voor vleugels heeft. De vrouwtjes, die de oranje tippen missen, leggen hun fel oranjegekleurde eitjes bij voorkeur op deze plant en een enkele keer op het familielid, de Pinksterbloem. De rup sen en de poppen heb ben echter precies de groene bladkleur van de gastplant, waardoor het een hele opgave is om er een te vinden. G. van L. .-A-, .LT - (j- ct>s

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3