tfoor technische school Don Bosco s Salesianentijdperk voorbij Kindermarkt op ,De Biezenkamp' leusder hrant Jllaiïw J4 mmm ni i ommissievergaderingen in a PvdA discussie avond Commissie 0WR0 vergadert f100,-boete voor bezit nep-revolver Noodlokalen definitief verleden tijd formatiestand nroep Leusden ortieve melvaartsdag Lisidunahof Bedrijfsvoetbal programma DINSDAG 5 JUNI 1984 plaatselijk nieuws rr j}- ff|<"S ÜK S"™ jn één onzer medewerkers) USDEN - Vrijdag 8 juni zal C.F.J. van Hees van het mi- sterie van onderwijs en we ischappen de opening ver- hten van de uitbreiding en rbouwing van de schoolge- uwen van Don Bosco. Met ze (her)opening van de Tech- sche School aan de dodeweg mt er een einde aan het jaren- ig improviseren en woekeren et de beschikbare ruimte. Het jmt er op neer dat er nu een lerne Technische School tot md is gekomen die voldoet n de eisen van deze tijd. Met verbouw en uitbreiding van school is er een punt gezet hter het verleden, waarin de Iers Salesianen de school be- lurder, en er ook les gaven. De Technische School Don Bosco dateert van 1948 De school werd opgericht door de orde der Sale sianen Tot voor kort was aan de inrichting van de school nog dui delijk te merken dat er in het ver leden geen behoefte was aan een aantal, heden ten dage noodzake lijk gevonden, voorzieningen. Zo was er bij de bouw van de school in 1948 geen rekening gehouden met een ruimte voor de directie, administratie, leerkrachten, spreekkamer en gemeenschaps ruimte. Dit soort voorzieningen waren in 1948 niet nodig omdat alle leerkrachten in het hoofdge bouw woonden, op nog geen hon derd meter van de school verwij derd. Alle zaken werden vanuit het gebouw der Salesianen gere geld Zo rond 1970 kwam er in deze si tuatie verandering. Er kwamen steeds minder paters, die op de Technische School les gaven, ter wijl er aan de andere kant steeds meer leerlingen kwamen. De grote leerlingentoeloop had het al noodzakelijk gemaakt om in 1966 vijf houten noodlokalen bij de school te plaatsen. Deze noodlo kalen werden overigens voor de somma van één gulden gekocht. Het waren "derdehands" noodlo kalen, die uit Amsterdam naar Leusden moesten komen. De hele overplaatsing kostte toender- tijd trouwens f 50.000,- Het ging toen al om afgeschreven gebou wen, pas dit voorjaar konden ze gesloopt worden omdat de ver bouw van de school al ver genoeg gevorderd was NIEUWBOUW ES. r,lEUSDEN - In de maand juni rden de volgende openbare Nit nmissie- en werkgroepverga- ingen gehouden, ini Cie Welzijn en Onderwijs uni Openbare Werken en imtelijke Ordening ini Algemene Bestuurszaken juni Economische Zaken en ns. Belangen Het heeft er even naar uit gezien dat er op het terrein van Don Bosco een geheel nieuwe school zou verrijzen. In 1978 kwam de officiële ministeriële toestemming binnen. Dat betekende echter niet dat direkt met de bouw van een nieuwe school begonnen kon wor den. Het ministerie dat de beno digde geldmiddelen moest ver schaffen liet het afweten In het kader van de grote bezuinigings operaties werd de geldkraan ook voor Don Bosco dichtgedraaid. De nteuwbouwplannen heeft het bestuur van Don Bosco dan ook maar direkt laten varen INTERNAAT GESLOTEN Een nieuwe mogelijkheid voor de school deed zich voor toen beslo ten werd het internaat van Don Bosco te sluiten De sluiting van het internaat was een "pure cen tenkwestie". In de laatste drie ja ren van zijn bestaan moest er van elders één miljoen gulden worden aangetrokken om het internaat open te kunnen houden. Omdat dit op de lange duur een onhaal bare zaak zou zijn werd het inter naat gesloten in 1982. De Techni sche School heeft direkt na de sluiting van het internaat beslag weten te leggen op drie-kwart van de internaatsruimte Voor de verbouw van de oude in ternaatsgebouwen en het moder niseren van de bestaande school heeft Don Bosco wel toestemming gekregen van het ministerie ,,Wel moest de benodigde goed keuring als het ware voor de poor ten van de hel worden wegge sleept", aldus de directeur van Don Bosco, de heer G Stevens De heer Stevens is nog steeds erg dankbaar voor het werk dat één van de medewerkers van het mi nisterie, de heer Van Hees, voor Don Bosco heeft gedaan ,,Die man heeft voor ons weten te be reiken dat we nu een geheel ver nieuwde school hebben", aldus de directeur. Uit blijk van erkente lijkheid heeft men nu gevraagd of de heer Van Hees de verbouwde school vrijdag wil openen OPENING De opening zal aanstaande vrij dag niet met al te veel uiterlijk ver toon gepaard gaan. ,,We zijn praktisch ingestelde mensen", zo verklaart de heer Stevens. ,,We houden het lekker onder ons. Een minister komt toch geen school heropenen en de staatssecretaris weet waarschijnlijk niet eens dat er in Leusden een technische school is." Wel zullen de leerlin gen van Don Bosco merken dat er vrijdag iets aan de hand is. Zij zul len mee kunnen doen aan een kermisachtig gebeuren dat zij overigens zelf hebben opgezet. De totale verbouw van de school heeft in totaal f 600.000,- gekost Daarbij moet dan nog één ton ge teld worden voor de nieuwe inven taris van een aantal lokalen. Geheel nieuwe zijn een prakti- kumlokaal voor scheikunde en i een praktikumlokaal voor natuur kunde. Ook is er een geheel nieuw lokaal bijgekomen waar leerlingen het "stellen" geleerd kan worden. Dit "stellen" van bij voorbeeld kozijnen of muren moest tot nu toe buiten plaatsvin den omdat het oorspronkelijke "btellokaal" in gebruik was bij ad ministratie, directie en secreta riaat. MIDDENSCHOOL Als het aan de leiding en leer krachten van de Technische School Don Bosco ligt kan er nog het aanstaande schoolseizoen gestart worden met de experi mentele vorm van voortgezet ba sisonderwijs. Deze onderwijsvorm wordt heden ten dage VeBaO ge noemd, de naam "midden school" blijft echter ook hardnek kig in gebruik. Don Bosco heeft een verzoek in gediend om te mogen starten met een VeBaO. Een antwoord op dit verzoek heeft men niet ontvan gen Het ligt trouwens ook niet in de lijn der verwachting dat er spoedig een antwoord komt. ,,Die hele middenschool is een puur politieke zaak geworden, als school hebben we daar maar wei nig invloed op," zo moet directeur Stevens tot zijn spijt vaststellen. ,,Erg jammer dat het zo loopt De leerplannen liggen al klaar bij ons. We kunnen zo beginnen." Het betekent echter niet dat Don Bosco bij de pakken gaat neerzit ten. Met ingang van het volgend schooljaar start men bij Don Bosco met het experiment "Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs" Deze vorm van onderwijs is be doeld voor leerlingen die vier jaar voortgezet onderwijs gevolgd hebben en opgeleid willen worden voor een beroep. De opleiding in het kader van de "KMBO" duurt twee jaar en wordt afgesloten met een examen Het gaat met nadruk niet alleen om technische beroe pen. Ook administratieve beroe pen behoren tot de mogelijkheden van het KMBO. Met nog 17 an dere scholen is Don Bosco een samenwerkingsverband aange gaan. Een aantal van deze scho len wordt in de gelegenheid ge steld om ervaring op te doen met de nieuwe beroepsopleiding. Directeur Stevens hoopt nu dat het feit dat "zijn school toestem ming heeft gekregen om te star ten met KMBO er toe bijdraagt dat er ook toestemming komt voor het experiment middenschool. ,,Eén en ander zou toch prachtig op el kaar kunnen aansluiten", aldus de hoopvol gestemde directeur 18 juni Financiën 19 juni Planadviesgroep 28 juni Raad (19.30 uur) De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders vermeld en worden gehouden in het Ge meentehuis, 't Erf 1 te Leusden- centrum De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau Voorlich ting, 't Erf 1. telefoon 941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de ge noemde plaatsen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de vergadering is gehouden. tOD kuli be ITERVELD - Vanaf dinsdag 5 A tot en met vrijdag 8 juni ft Omroep Leusden een in formatiestand ingericht in "Ons Gebouw" te Achterveld, ge opend van 19.00-21.30 uur. Er wordt een videoband gedraaid over wat de mogelijkheden van een lokale omroep binnen de gemeente Leusden kunnen zijn en er bestaat de mogelijkheid U door één van de omroepmede- IJSDEN - Nadat woensdag- 'd het heren-voetbalteam lisidunahof een schitteren- rerwinning behaalde van 4-2 TD-Verzamelplaats met 5 en uit vijf wedstrijden waren olgende ochtend de dauw- >ers aan de beurt. In 1973 er met 25 deelnemers ge- Dit jaar waren er bijna 200 «ge vogels". personeelsvereniging van Li- ahof biedt jaarlijks iedereen de mogelijkheid om de om- >9 van Leusden te verkennen Als jaren zetten de heer Jansma en zijn medewerkers een route uit die een ieder kan volbrengen. De oud ste deelnemer was dit jaar weer de heer D Tijmessen met zijn 76 jaren maar ook de kleintjes van 2 en 3 jaar waren talrijk aanwezig Onder ideale weersomstandigheden gin gen 18 ploegen om beurten van start. Bij de twee controleplaatsen waren brood en versnaperingen te verkrijgen Via een tocht door de Treek van ongeveer 20 kilometer arriveerde men weer bij de kapel waar er voor de kinderen spelletjes georganiseerd waren en de oude ren enkele vragen moesten beant woorden De feestvreugde werd kompleet door de aanwezigheid van twee krentebroden van elk een meter lang. Volgend jaar zal dit gebeuren voor de tiende keer plaatsvinden, ook dan hopenlijk met grote belangstelling werkers te laten informeren. Op dinsdag, woensdag en don derdag worden er aktiviteiten be zocht, waar men t v opnames maakt en interviews houdt en vrij dag op koopavond zullen er straatinterviews gehouden wor den Diezelfde avond zijn de op names vanaf 20.30 uur op boven genoemd adres te bekijken. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De plaatselijke af deling van de PvdA organiseert aanstaande donderdag (7 juni) een discussieavond over het on derwerp „lokale omroep". De PvdA heeft drie deskundigen uit genodigd, die vanuit verschillen de invalshoeken over de lokale omroep zullen spreken. In het forum zitten Nico Haasbroek (ex- VARA-medewerker en nu direk- teur van Radio Rijnmond), Jeltje van Nieuwenhove (media- specialiste uit de PvdA-Tweede Kamerfractie) en Wolter van de Hoek (voorzitter van de stichting Omroep Leusden). Een aantal vraagstukken, beho rend bij het fenomeen „lokale om roep zal aan de orde komen. Wie geeft de zendmachtiging uit en aan wie? Wie financiert de lokale om roep en hoe? Wat zijn de mogelijk heden voor reclame9 Bovendien wil de PvdA. zoals in het ledenblad staat aangekondigd, in de dis cussieavond ook spreken over de vraag, hoe de onafhankelijkheid van de lokale omroep gegaran deerd kan worden De discussieavond wordt gehou den in de schuur van de Hakhorst, Waarden 25a, en begint donder dag om 20 15 uur LEUSDEN - De raadscommis sie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening (OWRO) komt aanstaande dinsdag (5 juni) voor een vergadering bijeen. Onder voorzitterschap van wet houder Jan Wagenaar (VVD) wordt er vanaf 20.00 uur verga derd in de commissiekamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. De agenda vermeldt de volgende punten: 1 Opening; 2 Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders; 3. Verslag van de vergadering van 8 mei jl.; 4. Mededelingen voortgang grondaankoop ten behoeve van fietspad Asschatterweg; 5 Claverenblad/Wildenburg; 6 Kredietaanvraag bestem mingsplan Hamersveld 7 Presentatie stedebouwkundig ontwerp H2; 8 Groenplan Akkerhoeve- Noordwijck; 9 „Verordening geluidmeet- dienst gemeente Leusden"; 10. Onttrekkinq weggedeelten aan openbaar verkeer; 11 Voorbereidingsbesluiten: Ha mersveld; 'Paardenmaat. de Vor; 12. Verkoop panden Hamersveld- seweg 92 94; 13. Verkoop vrije sector kavels in Claverenblad/Wildenburg; 14. Gasaansluiting bedrijven/ woningen Ambachtsweg; 15 Rondvraag; 16 Sluiting. LEUSDEN - De bedrijfsvoetbal competitie in de regio Amers foort is alweer halverwege. Deze week staan de eerste returns op het pro gramma. Voor de Leusdense bedrijfsformaties, die stuk voor stuk in de middenmoot gepos teerd staan, staan de volgende duels op de rol: 1e klasse 6 juni: K de Stoute Boys - Pon Voorwaarts 1(Zuiderinslag). 3e klasse 6 juni Bank Giro Centrale - Bouw fonds (terrein HVC sportpark Birk- hoven) 7 juni: Chemco - Pon Voorwaarts 2 (Zuiderinslag) 4e klasse 8 juni: Intradal 2 - Lisidunahof (ter rein HVC, Amersfoort). LEUSDEN - Een 25-jarige in woner van Leusden die was be trapt met een replica-revolver is INGEZONDEN Snelheden De gemeente Leusden heeft in april j.l. verkeerstellingen en snelheidsmetingen gedaan. Dit was nodig om te kunnen beoor delen of de werkingstijden van de verkeerslichten moeten wor den aangepast (verlengd) en of er nieuwe verkeerslichten moe ten worden geplaatst. Een maat voor de oversteek- baarheld van een weg is het aantal voertuigen dat per uur passeert. Hierbij wordt er van- uitgegaan dat er niet harder dan 50 km/u wordt gereden. Uit snelheidsmetingen blijkt dat er 80 km/u en zelfs 100 km/u wordt gereden. Als 80 km/u maatschappelijk aanvaard wordt, zoals één van de leden van de commissie OWRO (Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening) tijdens een extra vergadering over het verkeer op 15 mei jl. zei, dan is het schema van oversteekbaar- heid waardeloos geworden. De max. snelheid gemeten op de Burg. v.d. Postlaan bij de Korf was 68 km/u. Dat er geen hogere snelheden gemeten werden, zou te danken zijn aan de vormgeving van de weg. On getwijfeld is deze van grote in vloed op de snelheid; opge merkt dient te worden dat 68 km/u nog altijd 18 km/u te hoog is. Net zoals is opgetreden tege.i de scholieren die door het rode stoplicht reden, moet er worden opgetreden tegen berijders van motorvoertuigen met te hoge snelheid en die door rood rij den. Daarnaast moet er geke ken worden: - of de verkeerslichten wel opti maal zijn afgesteld, - of de vormgeving van de we gen zodanig aangepast kan worden dat de snelheden lager worden, - wat de mogelijkheden voor verkeersopvoeding zijn. Als dat gedaan wordt, kunnen ouders met een geruster hart proberen hun verantwoordelijk heid waar te maken en hun kin deren langzamerhand los laten in het verkeer. Straks komt de zomervakantie, een lange periode waarin de kinderen zich gedurende de ge hele dag door Leusden zullen bewegen naar vriendjes, het zwembad enz. Het mag toch niet zo zijn dat er eerst ongeluk ken moeten gebeuren voor er maatregelen worden genomen ten gunste van de verkeersvei ligheid. Actiegroep Stop de knipperlichten. Betty Dirks, Kornoelje 61 Martha Heneveer, Dioriet 14, Klara Heijman, Albast 13. vrijdag door de Utrechtse poli tierechter, mr. P.P. van de Vij ver, veroordeeld tot een boete van 100 gulden. Dat was de helft van de straf die de officier van justitie, mr. R.A.M. Behling, had geëist. De verdachte vertelde dat hij het wapen op vakantie in België „voor de grap' had gekocht. Hij had er nooit bij stilgestaan dat het in Nederland verboden was. „Het is immers van kunststof en wat kan je daar nou mee", stelde de man. Mr. Van de Vijver legde uit dat het wapen door de open loop geschikt was om mee te dreigen en dat het daardoor onder de Vuurwapenwet viel. LEUSDEN - Op het winketcentrum 'De Biezenkamp' vond afgelopen zaterdag weer de nu traditionele kindermarkt plaats. Tientalten kinderen hadden handelswaar onder de luifels en op het plein ujtgestald. Vanaf het begin was er sprake van een levendige handel. En degenen, die hun handelsactiviteiten met winst beloond zagen, konden ter plekke bi/ ijscoman Wim v.d. Hengel terecht.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5