Jean-Paul Belmondo als keiharde drugsbestrijder „Het mes in het water" van Roman Polanski J Rechts Besef J Wél peilt men snel nooddruft bij hoge heren. fomtlijn I eusder kran t ,,Le Marginal" (Kantje Boord) FILMHUIS APPELMARKT Honden en reeën Het zijner 13 Aan de grond Freud Kopie Depot FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Geen hobbyisme An America! i in Paris DONDERDAG 7 JUNI 1984 Loep op Leusden 12 Redaktlea.L: Marnix Kreyns; bijdragen: Frits van Breda, Janus Visser, Henk-Jan Westland. Eerst een bericht over eigenaren van honden, die hun viervoeter in Den Treek of omgeving plegen uitte laten. Een bericht, dat wij aantroffen in „AmersWoord", het informatiebulletin van de gemeente Amersfoort, dat is opgenomen in het huis-aan-huis-blad „De Stad Amersfoort". „AmersWoord" meldt dat in de tijd van twee maanden dit voorjaar zes reeën de dood hebben gevonden in het grensgebied tussen Leusden en Amersfoort. Van vijf reeën zou de doodsoorzaak min of meer vaststaan: die ligt direct of indirect bij niet aangelijnde honden. En wij citeren nu even „AmersWoord": „Zo heeft een wandelaar op 19 maart in het gebied „De Hooge Klei" gezien dat een hond een ree doodbeet. Een ander rende, opgejaagd dooreen hond, enkele keren tegen de afrastering van „Rusthof" en overleefde dat niet. Drie waren verkeersslachtoffer, maar op wegen in een gebied, waar geen reeën „wonen". Bovendien zulke drukke wegen, dat ze zich daarop onder normale omstandigheden nooit zouden hebben gewaagd. Ze moeten zijn opgejaagd en er in hun vlucht op terecht zijn gekomen." De redaktievan „Amerswoord" wijst er op dat veel hondenbezitters hun beest in het bos los laten lopen. Daardoor wordt veel schade aangericht, onder meer onder de reeënstand. En voor wie dat niet voldoende zou zijn om zijn hond aan de lijn te houden: als reeën een weg op rennen is dat ook nog eens heel gevaarlijk voor de weggebruikers. De recente ongelukken met reeën zijn voorde jachtopzieners van het landgoed „Den Treek", de Amersfoortse bos- en parkwachters en de hondengeleiders van de Amersfoortse gemeentepolitie aanleiding om intensiever te gaan controleren op het aangelijnd zijn van honden. Dat is juist nu erg nodig, omdat in deze tijd de reekalfjes geboren worden en die zijn natuurlijk al helemaal snel het slachtoffer van loslopende honden. Aan de lijn dus die beesten. En voor wie zijn hond eens lekker wil laten rennen: dat kan in Den Treek In het gebiedje langs de Dodeweg tussen Rusthof en de voetgangersbrug. Daarbuiten echter zal streng worden gecontroleerd op loslopende honden. Vorige week meldden we nog dat de geplande torenflat in H2 „naar verluidt" zo'n twaalf of dertien verdiepingen hoog zou moeten worden. Nu weten we heel zeker, dat stedebouwkundige Frans van der Werff een gebouw van dertien verdiepingen neer zou willen zetten. Dat Is bevestigd door dé aurotlreit op het gebied van ruimtelijk ordenen in Leusden, wethouder Jan Wagenaar dus. Hulde gemeentewerken- direkteur Pais zich vorige week bij het inspraakorgaan CML wat de hoogte van het gebouw betreft nog enigszins In nevelen, Wagenaar was tijdens de commissievergadering van dinsdag zeer duidelijk. „Laten we er maar geen doekjes om winden: de stedebouwkundige denkt aan een gebouw van dertien verdiepingen. Maar de meningen daar over zijn, ook binnen het college van B. en W., zeer verdeeld. Daarom hebben we Van der Werff de opdracht gegeven een maquette te vervaardigen, zodat we op schaal eens kunnen zien, hoe zoiets uitpakt. Dan kunnen we daar over gaan discussiëren", aldus Wagenaar. CD A-raadslid Henk van der Sloot kondigde onmiddellijk aan dat hij „met plezier" aan die discussie zou gaan deelnemen. Zoals bekend is „hoogbouw" in CDA-kringen een uiterst precair onderwerp. En Van der Sloot was dan ook niet zo gelukkig met het verhaal In de Leusder Krant van vorige week, waarin het idee over de invulling van H2 werd onthuld. Van der Sloot: „Mensen krijgen dan toch weer de indruk, dat de gemeenteraad daartoe besloten heeft en officieel weten we nog van niks. U had dat ook beter niet eerst in het CML kunnen presenteren, vind Ik." Dat laatste bleek niemand met Van der Sloot eens, waarop Henk knorrig opmerkte, dat hij dat dan toch zeker wel mocht vinden. Tuurlijk. En niet vergeten de Leusder Krant te lezen. Lees je zelfs als raadslid nog eens wat nieuws. Jos Lieshout, de eigenaar van een meubelzaak in Leusden-centrum zit na de lotenaktle van „LOF'84" financieel aan de grond. „Het bewijs is geleverd. Lieshout had niet eens genoeg geld om behoorlijk met vakantie te gaan. Van armoe moest hij nu op de flets naar zijn vakantiebestemming in Luxemburg", aldus een woordvoerder van de werkgroep die de lotenaktle had georganiseerd. Het hele praatje was, gelukkig voor de familie Lieshout, als grap In de wereld gekomen, om duidelijk te maken dat juist Jos Lieshout zich enorm had ingespannen voor de lotenaktle, onderdeel van een grotere aktle om geld bijeen te brengen voor de restauratie van het kerkorgel van de Jozefkerk. Jos Lieshout had kans gezien om in totaal 700 loten aan de man en vrouw te brengen. Een enorme prestatie, die In kringen van de werkgroep respect afdwong. „Hij zal de loten zelf wel gekocht hebben en moet nu van armoe op de flets met vakantie", zo bleef het gerucht. Met zekerheid weten we echter te melden dat één en ander niets met elkaar te maken heeft. Tijdens de discussie In de commissie OWRO over de tankrondbaan op de Leusderhel -die uiteindelijk resulteerde In een extra vergadering op 19 juni - had wethouder Wagenaar het plotseling over een „tennisbaan" in plaats van een „tankbaan". En terwijl de wethouder grijnzend zijn verspreking corrigeerde, sprak een stem vanaf de publieke tribune: „Daar heeft Freud behartenswaardige dingen over gezegd. Het wil nog steeds niet boteren tussen Jan Wagenaar en Gert de Weerdt. De VVD-wethouder en het PvdA-raadslid ontmoeten elkaar nu toch al weer een paar jaar met zekere regelmaat in raads- en commissievergaderingen, maar iets moois wil er tussen beide heren maar niet groeien. Dinsdagavond hadden De Weerdt en Wagenaar het In de commissie „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" weer eens met elkaar aan de stok. De wethouder meldde dat bij de stukken over de Leusderhel ook een vertrouwelijk advies van de Provinciale Planologische Commissie in de leeskamer voor raadsleden ter Inzage zou worden gelegd. Waarop De Weerdt vroeg of hij daar dan een kopie van kon krijgen. „Nee," antwoordde Wagenaar resoluut, „daar begin ik niet aan. Als ik u een kopie geef, dan Is die zo over heel Leusden verspreid." PvdA-fraktlevoorzitter Corrl Verduin. vanaf de publieke tribune: „Schande!" Wagenaar, onverstoorbaar: „Inderdaad, mevrouw; maar het Is wel zo." De Weerdt: „Dus ik krijg geen kopie." Wagenaar: „Nee". Op dat moment begon het D'66-raadslld Ep Oostra enthousiast met een bundeltje paperassen te zwaaien. Kopieën van het door De Weerdt zo fel begeerde PPC-advies. „Heb ik aan de gemeentesecretaris gevraagd en van hem zonder problemen gekregen." Wagenaar, nog steeds niet van zijn stuk gebracht: „Nou, meneer De Weerdt, dan weet u nu ook de weg." De Weerdt: „Tsja, dank u wel. Ik dacht alleen dat het via u misschien een kortere klap zou zijn." Wagenaar: „Nee. meneer De Weerdt." Over de problemen rond de afscherming van de wijk Claeverenblad/Wlldenburg aan de kant van de Groene Zoom heeft u elders in deze krant kunnen lezen. Wat we u nog niet gemeld hebben is een uiterst originele oplossing van het probleem, die vanaf de publieke tribune bij de commissievergadering werd gesuggereerd. Een belangstellende, die ook de discussie over de geluidswal langs de Middenweg had gevolgd, riep op een gegeven moment tot wethouder Wagenaar: „Maar kan u dan niet een tijdelijk zanddepot langs de Groene Zoom maken?" Meer dan enige hilariteit leverde het echter niet op. Rozendaallaan 9 Leusden-C. We moeten niet, zoals Harm Offereins, denken dat de dienst Gemeentewerken een beetje I Het schoolzwemgeld werd onterecht geheven, J Zo heeft Den Haag uiteindelijk bepaald. J Twee jaren lang heeft men teveel betaald, I Maar al dat geld wordt niet teruggegeven. Een Raadsbesluit verandert men niet even, Wordt als excuus door Gijs erbij gehaald. Merkwaardig toch, hoe zo 'n geheugen faalt. Wie heeft onlangs 't goudkustbesluit doen sneven? De kleine man kan zich maar moeizaam weren. Wie houdt de wet, die hem zijn rechten geeft? I Het rechtsbesef, dat hier in Leusden leeft, Omschrijft men klaar door Bommel te citeren: Rechts is iets kroms, dat men verbogen heeft!" Joost hobbyisme op kosten van de gemeenschap zit te bedrijven. We moeten ook niet, zoals Henk van der Sloot, denken, dat de gemeente een geluidsmuur van de Groene Zoom over had en die nu maar heeft neergezet langs de Middenweg. We moeten daarentegen eens ophouden met altijd maar kritiek te hebben op de Dienst, waar met te weinig mensen te veel werk wordt verzet. Aldus werd ons dinsdagavond duidelijk tijdens de vergadering van de raadscommissie „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening". Daar begon het GPV/SGP-raadslld Harm Offereins nog eens even over de geluidswal langs het einde van de Middenweg, waarvan de aanleg de verbazing van velen heeft gewekt. Eerst lag er een aarden wal, die werd afgegraven en vervolgens werden er betonnen elementen geplaatst. Hobbyisme van de dienst, informeerde Harm. Nee, zei de heer De Jager van Gemeentewerken, gewoon de uitvoering van een raadsbesluit. In april vorig jaar heeft de gemeenteraad besloten om langs de Middenweg een geluidsmuur neer te zetten. Voorafgaand aan de plaatsing van die muur was er op die plek enig overtollig zand in depot neergelegd. Ook daar van is de raad In kennis gesteld. Nu is enige weken geleden het zanddepot afgegraven en zijn de betonnen elementen geplaatst. Gewoon de uitvoering van een raadsbesluit dus. Zij het wat laat, waardoor Iedereen die zandopslag al als de definitieve geluidswal was gaan beschouwen. Die lezing van het gebeurde werd bevestigd door het VVD-raadslid Alrlch Parson, die er de notulen van destijds nog eens op had nageslagen. Parson: „We hebben toen ontzettend zitten discussiëren over de parkeerplaatsen bij die wal en wat die wel niet zouden kosten en kennelijk Is die geluldswand ons toen allemaal een beetje ontgaan." Maar, zei het COA-raadslid Henk van der Sloot, iedereen denkt nu dat we die muur daar maar hebben neergezet, omdat we die niet neerzetten langs de Groene Zoom. U dacht natuurlijk dat Kantlij- ner al met vakantie was... Nog een paar weken, dan bent u voor een ogenblik weer van me af... Als Leusden Sky Channel van Amersfoort betrekt, zit ze weer voor een dubbeltje op de eer ste rang... Aan de andere kant wil Leus den dolgraag een eigen scho tel om ook al het andere ge zwam uit de ruimte op te kun nen vangen. Die biljarters toch! Dat kan nog leuk worden in de kelder als die kerels nu al op de vrouw spe len.. Ach. de vrouwen maken zich niet zoveel zorgen Ze hebben hun tarieven al meteen aange past... Gehoord in de wandelgangen: ..Leusden heeft aan de Mid denweg nu eindelijk haar klaagmuur gekregen1 Jawel, maar voor klachten moet u toch echt nog op 't Erf zijn... Toch is het een wat merkwaar dige muur. De raad schijnt zelf ooit die beslissing te hebben genomen, is dat nu vergeten, maar krijgt straks van Wage naar de boodschap, dat het niet anders kan en dan zitten de raadsleden met de rug te gen de muur. die ze wellicht eigenlijk niet wilden hebben. Insider: ..Eventjes niet opgelet tijdens de mededelingen in de commissie Openbare werken en ruimtelijke ordening..." Die tuintjes zijn zeker niet voor het volk bestemd als de PvdA tegen heeft gestemd. Nee. dan dat kunst-stof- hockey-veld De PvdA was laaiend enthousiast! Ik denk. dat ik maar op Harm Offereins stem. de volgende keer. Als het de heer Baars en consorten tenminste be haagt De gemeente had een ontrui mingsbevel voor SOHA klaar liggen. Zeker dronken ge weest... Enthousiaste Rocker ,,lk moet eerlijk toegeven, dat ik soms schoon genoeg had van dat stelletje ouwe zakken op het gemeentehuis!" En mevrouw Lantink, hoe staat het er bij met uw tuin? De Vrouwenraad, vernemen we uit betrouwbare bron. is na de voorlichting door de lokale omroep van plan een eigen programma te maken ..Koken in de kelder bij calamiteiten..,' De groenten worden geleverd door de volkstuinders, maai dat zal de PvdA en mevrouw Blom een biet wezen... Middenweg: een muur van on begrip... De parkeerplaatsen bij het zwembad worden niet afge broken. lees ik.. 'k Had eigenlijk ook niet anders verwacht, want de gemeente heeft alleen maar verstand van parkeerplaatsen aanleggen.. Plan: de schoolzwemmers krij gen parkeer-ontheffing als t gemoetkoming.. Als ze hun plaats maar we ten... Langs het Valleikanaal ligt nu een pracht van een fietspad, geheel aangelegd in dt christelijke traditie van „de smalle weg. die begaan moe worden"... Fietsers moeten er echter we rekening mee houden. door het volgen van de smalk weg het eeuwige leven geerli kan worden"... Kantlijner, dat zie je verkeerd Dat fietspad is gewoon me een te smalle beurs aangelegt en als het niet uit de breedtt kan komen, dan maar uit d< lengte, niet waar? Het voordeel van al die mur& en wallen is natuurlijk, dat e straks geen wanklank van he volk meer doordringt in he rode bastion op het Erf Ove de aanleg van een grach wordt gedacht En zo helpen we iedereen ito de wal in de gracht. Waarop Parson vinnig opmerkte, datje dan als raadslid wellicht aan mensen die zoiets zeggen uit zou kunnen leggen, hoe het wel in elkaar zit. En Wagenaar ging zitten bouderen, dat iedereen altijd maar kritiek had op zijn diens niemand ooit eens een complimentje maakte. Dus als u die jongens nog eens een lol wil doen, bel zed eens om te zeggen hoe prach u die geluidsmuur wel vindt. kijk op de film „Le Marginal" (Kantje boord). Pro- duktie: Dominique Rigaud. Regie: Jacques Deray. Muziek: Ennlo Morrl- cone. Met: Jean-Paul Belmondo, Henry Sllva, Carlos Sottomayor, Claude Brosset, Pierre Vernier, Ro ger Dumas. (Nederlandse première, Amersfoort). (van de filmredaktie) Ondanks het feit dat de jaren ook hem tekenen, schuwt Jean-Paul Bel- Jean-Paul Belmondo houdt er zo z'n eigen werkwijze op na in „Le Marginal" mondo geenszins de heldenrol Een imago, waaraan hij zich welhaast onlos makelijk heeft verbonden De Franse topakteur, sinds 1970 vrijwel onafgebroken met kassukses- sen op het witte doek te bewonderen, is op 51-jarige leeftijd ook niet te beroerd een paar stunt voor eigen rekening te nemen. In zijn nieuwste film „Le Marginal' (Kantje Boord) - een uitstekende mis daadfilm - doet hij enkele stunts uit de komedie „Aas der Azen" nog eens dunnetjes over Zoals gezegd, of het nu om een komedie gaat, dan wel een aktiefilm, Jean-Paul Belmondo blijft de onver schrokken avonturier, wiens charme en humor een eigen leven zijn gaan leiden. Hoewel hij met dit imago in Frankrijk een grote naam heeft opgebouwd, is een sukses buiten de eigen landsgren zen niet altijd vanzelfsprekend. „Le Marginal' kan daar niettemin wel weer eens een uitzondering op zijn, want liefhebbers van aktiefilms en hu mor komen in deze film ruimschoots aan hun trekken In „Le Marginal" speelt Belmondo de kommissaris van politie Jordan. Hij wordt gevreesd om zijn eigenwijze aanpak van de kriminaliteit en bovenal om zijn vuisten. Zijn werkwijze wordt hem ook in eigen gelederen niet altijd in dank afgenomen en dat wordt vooral duidelijk als Belmondo het aan de stok krijgt met Meccaci, gespeeld door Hen ry Silva. Deze Meccaci staat bekend als een ongnjpbare onderwereldbaas. met belangrijke vrienden in hogere kringen De beeldschone Carlos Sottomayor speelt het hoertje Dolores in „Le Margi nal". Als Belmondo hem in Marseille de voet dwars zet, hij weet op een spekta- kulaire wijze een grote partij drugs te onderscheppen, zorgt Meccaci ervoor dat Belmondo wordt overgeplaatst naar een onbeduidend baantje op een poli- tieburo in een Parijse rosse buurt. Belmondo laat zich echter niet terug schrikken en zet met een bevriende kollega de strijd tegen Meccaci voort. Het net om de onderwereldbaas wordt steeds meer aangespannen, waarbij van twee kanten soms gewelddadig wordt opgetreden Intussen houdt Bel mondo ook nog tijd over om bevriend te raken met het beeldschone hoertje Dolores, gespeeld door Carlos Sotto- mayer. Als echter zijn broer Francis door enige helpers van Meccaci wordt ge dood, is Belmondo niet meer te hou den „Le Marginal' is een prima aktiefilm geworden, waarin echter ook voldoen de plaats is ingeruimd voor enige hu mor Het verhaal ontwikkelt zich vlot en biedt veel spanning Hoewel „Le Marginal" aan het mis daadgenre op zich nauwelijks iets nieuws toevoegt, weet Belmondo met zijn typische filmstijl toch een bijzonder stempel te drukken op het uiteindelijke resultaat dvr. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt draalt vanaf zaterdag tot en met dinsdag (elke avond 20 uur) één van de meest befaamde films van de van oorsprong Poolse regis seur Roman Polanski: „Mes In het water". De film, die In 1962 werd gemaakt, was mede oorzaak van de later nogal stormachtige (en ook vaak omstreden) carrière van Po lanski In Hollywood. „Het mes In het water" Is een In zwart-wlt gemaakte, poëtische verfilming van een tijdens een boottochtje groeiende drie hoeksverhouding. Op weg naar Mazurymeer neemt een echtpaar, waarvan de man een succes vol sportredacteur is. een liftende stu dent mee. Bij het meer aangekomen, nodigen ze hem uit om een weekendje mee te zeilen Hij neemt dit aanbod aan. Op de boot probeert de echtgenoot op alle mogelijke wijzen zijn superioriteit tegenover de student aan te tonen; deze reageert daar echter geheel on verschillig op en probeert op deze wijze indruk te maken op de vrouw, tot wie hij zich sterk voelt aangetrokken. Het con flict tussen de twee mannen loopt uit op een handgemeen, waarbij de st overboord slaat en schijnbaar ven In paniek vlucht de man weg o politie op de hoogte te stellen va ongeval Dan blijkt echter dat de studer schuil heeft gehouden achter eni een boei en nu zijn kans schoon Z' de vrouw te versieren Hoewel ervaring meer voor de jongen dan de vrouw betekent, moet hij daam echt weg. Als de man terugkeertv zijn vrouw hem alles wat er gebei maar hij weigert te geloven da vrouw hem ontrouw is geweest I i (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In dinsdag movie cyclus v Grand kan men komen J dinsdag terecht voor een prise van de uit 1951 da I rende klassieker: „An An rican in Paris" van regisst Vincente Minelli. Indezev lijke musical met de befaa I de muziek van Geor Gershwin spelen Gene Ke I en Leslie Caron de hoofdr len. In deze film gaat het I zoals in musicals gebruil lijk - niet om het verh maar om de muziek en dl en die worden voortreffe ^uitgevoerd. Scène uit „Het mes in het waterte zien in het filmhuis.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 12