„Beheerder is geen goede benaming. Ik voel me meer jeugd- en jongerenwerker" „Dat ik succesrijk word genoemd is onzin. Ik doe gewoon mijnwerk" Roy Robbemond, beheerder van jongerencentrum De Geut ,Het jongerenwerk ïeeft gedragsregels raaraan iedereen ich te houden heeft" „Pim van Esch is destijds in het diepe geworpen, vind ik" DONDERDAG 7 JUNI 1984 interview twijfelden zelfs aan zijn capaci teiten. In diezelfde wandelgan gen wordt van de persoon Rob bemond precies het tegenover gestelde gezegd. Roy zegt. ..Kijk, die Pim van Esch ken ik niet zo goed. Ik heb hem vorig jaar een keer gezien tijdens een bijeenkomst van jonge renorganisaties. Het viel me toen op dat hij de man was die steeds ideeën aandroeg Persoonlijk vind ik dat Van Esch destijds in het diepe is geworpen, omdat het jeugd- en jongerenwerk in Leusden zo uitgebreid is. Ik heb twee voordelen: de jonge ren accepteren mij en er staat een goed bestuur achter mijAls je deze voordelen niet hebt, brandt je in het werk af. Nu ik mij staande houd en De Geut heb laten opbloeien word ik succesrijk genoemd. Onzin Dat vind ik helemaal niet leuk als men dat tegen mij zegt. Ik doe mijn werk." Uitdaging Wat boeit jou in het werk? Roy Robbemond: ,,Het is een uitdaging Nog steeds na al die maanden Het geeft mij een kick de doelloze jongeren een bestemming te geven in De Geut Ik ben zelf werkloos geweest en dan word je op een gegeven moment doelloos, dus ik weet wat dat inhoudt en hoe vervelend dat is." Een Geut-beheerder voor één jaar is te kort, zeggen jij en jouw be stuur. Nu wordt het twee jaar; dat is lang genoeg? Robbemond kijkt met een blik in zijn ogen van „je maakt een grap je" en zegt dan ter verduidelijking „Twee jaar is natuurlijk ook te kort. omdat er veel jongeren zijn in Leusden die ergens een bestem ming moeten vinden. Als de ge meente mijn taak wat algemener wil zien. kom je er met een jaar verlanging niet zijn in De Geut of een tieneravond leiden. Op het ogenblik werk ik zeven dagen in de week in dienst van het jongerencentrum en woon ik twee maal per maand een vergadering bij. Op deze manier maak ik veel te veel uren. Het is helemaal niet erg om zoveel uren te werken, maar Icihamelijk gaat het me wat kosten Met een stagiare erbij kan ik mijn krachten beter verdelen. En dus ook tijd vrijmaken voor ander jeugd- en jongerenwerk in Leus den." Ik heb begrepen dat jij jongeren bijna letterlijk bij de haren De Geut insleept. Ik bedoel dat voorval met een paar jongens dat in de nu afgebroken boerderij tegenover het jongerencentrum vandaaltje aan het spelen was. Hoe zat dat7 Roy Robbemond „Er hield zich inderdaad in die boerderij een groepje tieners op dat daar speelde en van de bouwval eigenlijk een eigen honk wilde maken. De tie ners zaten eerst trouwens in de oude schuur bij boerdenj Rosmo len. die nu ook is gesloopt Ik ben een keer naar die jongens gegaan en heb hen gezegd waarom hou den jullie je hier in deze oude tochtige boerderij op. terwijl aan de overkant een centrum ligt dat ook voor jullie is bestemd Ze zijn toen gaan kijken en sindsdien erg trou we bezoekers geworden." Feit is dat een groot aantal jonge ren dat in De Geut komt niet van het makkelijkste soort is. In het werk plan van het jongerencentrum wordt dat onderkend. Er staat. „De doelgroep van De Geut laat zich als volgt duidelijker omschrijven: De Geut richt zich op de Leusdense jongeren in de leeftijdsgroep van 16 tot 25 jaar. maar De Geut richt zich in het bijzonder op de groep die zich kenmerkt door de volgende punten 1) weinig of vaak niet afge ronde schoolopleiding; 2) vaak moeilijke gezinsomstandigheden a 3) slecht of geen kontakt met instel-5 Het is overigens zeker niet ondenkbaar dat volgend jaar het dienstverband met Roy Robbe mond weer met twaalf maanden wordt verlengd. Een eerste mo gelijke vingerwijzing is de oplei ding die Roy gaat volgen op de sociale academie in Driebergen. Een gezamenlijk initiatief van hemzelf, het Geut-bestuur en de gemeente. Hoe verklaart Robbemond het feit dat de gemeente in eerste instantie zijn tijdelijk dienstverband niet wil de verlengen, maar later wel? Hij antwoordt: „Ik denk dat bur gemeester en wethouders gezien hebben welk effekt mijn werk in De Geut heeft gehad. Van invloed is denk ik ook de lobby die het stich tingsbestuur bij de gemeente heeft gehouden." Denk je zelf dat er volgend jaar weer een verlenging van jouw dienstverband in zit? Robbemond voorzichtig. „Mis schien wel als de gemeente meer waarde gaat hechten aan algeme nere werkzaamheden in het jeugd- en jongerenwerk in Leusden. De verruiming van mijn taak is wat dat betreft een hele uitdaging Werkplan Aan het begin van dit jaar liet open jeugd- en jongerencentrum De Geut een werkplan het licht zien, waarin het een en ander werd vermeld over de doelgroep en doelstelling, de accommoda tie, de vrijwiligers, de beroeps kracht, de financiën, de organi satie en de aktivitelten in 1984. Opvallend zinnetje in het werk plan is deze: ,,De ondersteuning van de beroepskracht moet in 1984 minder karakter van blun derpreventie en meer het karak ter van deskundigheidsbevorde ring krijgen." Het feit dat Robbe mond aan de sociale academie gaat studeren is een eerste stap om hem deskundiger te maken. Hij vindt echter ook dat die „des kundigheidsbevordering" in ze kere mate moet gelden voor de medewerkers in De Geut. In het werkplan wordt ook ge sproken van een stagiaire die het takenpakket van Roy Robbemond moet gaan verlichten. De Geut beheerder zegt: „De stag.aire. die er denk ik zit aan te komen, hoeft mij niet volledig te gaan vervangen, maar moet wel een aantal taken kunnen overnemen van mij eens 'n keer een medewerkersvergadering voorzitten, een weekend aanwezig lingen voor hulpverlening; 4) slech te werksutiatie of geen werk Op ruim driekwart van de huidige Geutbezoekers zijn een of meerde re van bovenvermelde kanmerken van toepassing Deze kenmerken kunnen leiden tot onder andere, agressie, vandalisme, apathie, ver slaving aan alcohol of drugs en criminaliteit." Geconstateerd moet worden dat in De Geut. ondanks de in het werkplan omschreven samenstel ling van de bezoekers, zich geen of vrijwel geen onverkwikkelijke za ken voordoen „al wil een vrijwilliger de problemen wel eens met zijn vuisten oplossen," aldus het werk plan openhartig Robbemond zegt: „Het is pas één keer voorgekomen dat de si tuatie in het jongerencentrum uit de hand dreigde te lopen Ik heb toen met veel diplomatie bemiddelend opgetreden en alles weten te sus sen Dat de bemiddeling mij is gelukt heeft te maken, denk ik, met mijn vorige werk in de commerciële sector. Daarin heb ik levenserva ring opgedaan. Dat klinkt mis schien een beetje eigenwijs, maar zo zie ik het. Als verkoper en vertegenwoordiger heb ik ook ge leerd personen te analyseren en te doorzien Die eigenschappen ko men erg goed van pas bij het voorkomen van ruzies." Hartewens Tot slot van het vraagge sprek wil Roy Robbemond een soort hartewens of -kreet kwijt. Het gaat over het be schikbaar stellen van de ruimte in De Geut aan jonge ren die een party of examen- feest daarin willen geven. „Ik ben daar voor, maar het be stuur ziet zo'n Initiatief niet zitten omdat dergelijke fees ten niet onder sociaal- cultureel werk vallen. Mijn opinie Is dat veel jongeren tijdens zo'n feest in een goedkope ruimte bij elkaar zijn en niemand hinderen met het feestgedruis. Daarnaast dien je de public-relations van het jongerencentrum. Het bestuur vindt dat derge lijke feesten in een horeca gelegenheid gehouden moe ten worden. Kan niet, is niet te betalen voor ze of voor hun ouders. Van mij mogen ze in De Geut komen." Vorig jaar om deze tijd sleet Pim van Esch zijn aatste dagen als ambulant funktionaris voor het augd- en jongerenwerk. Hij werd op straat gezet imdat de gemeente uit bezuinigingsoverwegingen ijn salaris niet meer wilde subsidiëren. Nu, anno jni 1984, gaat de gemeente opnieuw in zee met loy Robbemond die zijn tijdelijk dienstverband als eheerder/begeleider van jongerencentrum De ieut met één jaar ziet verlengd. Voorwaarde is, zo lelt de gemeente, dat Robbemond naast zijn erkzaamheden in De Geut andere initiatieven uit et plaatselijke jeugd- en jongerenwerk gaat ndersteunen. Vorig jaar juni, aan de vooravond van zijn vertrek, wam Pim van Esch in deze krant aan het woord en onstateerde toen dat hij zijn public-relations niet o goed had verzorgd. Vandaag, aan het begin van og een jaar, een interview met Roy Robbemond ie naar de mening van velen zijn p.r.-zaken het [gelopen jaar beter verzorgde. „Ik heet dan wel eheerder van jongerencentrum De Geut te zijn, laar ik voel me nu al meer een jeugd- en ingerenwerker," vertelt Robbemond (bijna 36) die orig jaar julie een éénjarig dienstverband kreeg in et kader van de Werkverruimende Maatregelen aardoor hij als werkloze aan een baan werd eholpen, voor het leeuwendeel betaald door het ijk. Voor zijn werkloze periode was Robbemond jrkoper in een Amersfoortse meubelzaak en later ertegenwoordiger in eerst projectmeubilair en ervolgens in diamanten. „Door dit commerciële werk heb ik het vermogen ikregen om me aan te passen. Ik heb ook venservaring gekregen, eigenschappen aardoor ik nu gemakkelijk met jongeren kan mgaan." EUSDEN - Een afspraak maken voor een interview met Robbemond valt niet mee. Dat ligt niet zozeer aan hem als aan het stichtingsbestuur van jongerencentrum De Geut Robbemond in bescherming neemt tegen de publiciteit het voorstel van de gemeente, om hem nog één jaar aan te Hen, met zich meebrengt. Een afspraak van maanden eden, toen het ernaar uitzag dat Roy Robbemond in Justus zijn biezen kon pakken, werd op het laatste moment ezegd. Het stichtingsbestuur vond een interview niet ielijk in de taktiek die het volgde om de gemeente zover te gen het beheerderschap van Robbemond te verlengen, (endien zou een vraaggesprek het meer op de persoon «en, dan op zijn funktie terwijl het daar omging, aldus het tuur. Toen burgemeester en wethouders vorige maand de notitie kwamen, waarin werd geopperd de Geut- eerder toch nog een jaar te behouden, kon een interview Robbemond niet meteen plaatsvinden. Het bestuur wilde it de politiek aan het woord laten over het voorstel van B n daarna pas Roy, in de krant. Achterliggende gedachte: persoon in kwestie zou uitspraken kunnen doen die teerd worden uitgelegd of verkeerd worden gepubliceerd, is een taktiek deze volgorde, die het Geut-bestuur hangt, maar wel een moeizame. „Ik kan het wel begrijpen hoon ik het liever ook anders had gewild," zegt Robbe- id in de kalmte van zijn woning op een allerminst eachtige donderdagmorgen. 'ze oude/aars-krant meldde /ij Kun ye aangeven waardoor en vvraagd dat het eerste hall waarmee je het zo druk hebt? ils beheerder van De Geut een Hij zegt: ..Met het op poten zet- en vermoeiende tijd was ten van een organisatiestructuur lest. Die drukte is zeker niet Allerlei posten in het jongerencen- "omen? trum, zoals de bar, de disco, de >t Robbemond: ,,Het is een deur-dienst bemannen met mede- lijk intensieve baan die me werkers die op een gegeven mo- leestelijk zwaar belast. Als je ment zelf de roosters moeten op- 'erk in je eentje zou moeten stellen. Maar dan kan de een niet, is het niet vol te houden, vervolgens de ander en dan moet ik werking van anderen is echt zorgen dat er iemand op de open- zakelijk gevallen post is. tdoett medewerking van het Ik moet ook altijd aanwezig zijn in •uren van de medewerkers in De Geut tijdens de openingsuren eut? Niemand anders kan dat werk Robbemond ,,Ja, mder- overnemen van mij." Daar kan ik niet buiten." In het begin heb jij je een beetje verkeken op het werk7 Roy Robbemond. „Dat klopt Kijk, ik kom uit de commerciële sektor en had geen enkele ervaring in het jeugd- en jongerenwerk. Er werd iemand gevraagd die de orga nisatie in De Geut, na de slechte periode, gestalte wilde geven en dat trok me wel. Dat doe je dan, maar met alles wat er omheen zit heb je geen ervaring Je moet rekening houden met het beleid, met de belangen van het bestuur, met de jongeren en de medewer kers. Je werkt met een groep jon geren die haar eigen verantwoor delijkheid bezit, maar geen verant woordelijkheid draagt voor de akti- viteiten die voor andere jongeren worden georganiseerd Ze willen wel een heleboel doen, maar daar moet dan iets tegenover staan geen post bemannen in het week end of zoveel consumptiebonnen Heel zakelijk Soms is het ook zo dat de mede werkers een maand de tijd krijgen om een aktiviteit in De Geut van de grond te krijgen, maar na drie weken blijkt dat er nog niks is gebeurd Dan moet ik binnen een week zorgen dat er iets wordt gedaan Dat kan natuurlijk niet en is bovendien bijzonder vermoeiend Je moet dus de jongeren inprenten dat ze voor óndere jongeren moe ten werken. Sommigen van hen kunnen hier niet tegen en vallen vervolgens af. Zij houden het liever op de vrijblijvendheid van vroeger." Rommeltje In juli en augustus, wanneer De Geut dicht is in verband met de zomervakantie, gaat Roy Robbe mond samen met het stichtingsbe stuur en de medewerkers een keer rond de tafel zitten om het taken pakket voor het komend seizoen door te spreken Moet het echt zo streng met een takenpakket7 Robbemond bevestigend „Er moet een rode lijn in het jongeren centrum worden uitgestippeld die iedereen dient te volgen om alles goed te laten verlopen De mede werkers, vrijwilligers hebben rech ten maar ook plichten. Je dient een strak beleid te voeren anders wordt het een rommelige organisatie die niet te verantwoorden is tegenover de gemeente die ons subsidieert In het algemeen kan ik zeggen dat het jongerenwerk gedragsregels heeft waaraan iedereen, die er mee te maken heeft, zich aan dient te houden." Zie jij jezelf als beheerder/ begeleider in De Geut of meer als een jeugd- en jongerenwerker? Roy Robbemond „Nou, ik voel me meer een jeugd- en jongeren werker Ik vind dat „beheerder" niet zo'n goede benaming Als je het over beheerder hebt, denk je aan iemand die een gebouw onder houdt, schoonmaakt en dingen re gelt Die werkzaamheden komen natuurlijk ook voor in De Geut, maar er is vanzelfsprekend meer je gaat met jongeren om." Niet zonder De gemeente wil dat jij je niet alleen gaat nchten op De Geut, maar ook jeugd- en jongerenwerk elders in de gemeente gaat begeleiden. Dat zie jij wel zitten? Robbemond zegt: „Jazeker, dat moet kunnen. Het jeugd- en jonge renwerk in Leusden wordt gedaan door vrijwilligers. Zij hebben ge woon een beroepskracht nodig die hen ondersteunt. Ze kunnen niet zonder en zullen ook nooit afhan kelijk worden Kijk, eerlijk gezegd is één be roepskracht voor De Geut te veel van het goede als je weet dat er nog zoveel andere jongerengroeperin- gen zijn in Leusden die steun kun nen gebruiken. Daarom ben ik graag bereid mijn in De Geut opge bouwde know-how ten dienste van die groepen jongeren te stellen Voor die funktie had de ge meente tot augustus vorig jaar een funktionaris (Pim van Esch) in dienst die omwille van de bezuinigingen de zak kreeg. In de wandelgangen wordt echter een andere oorzaak genoemd die mogelijk aan het ontslag van Van Esch ten grondslag heeft gelegen. Hij zou geen pit in z'n donder hebben en zich niet goed „verkocht" hebben. Sommigen Roy Robbemond ..Beheerder is niet zo'n goede benaming. Ik voel me veel meer een jeugd- en jongerenwerker door Caspar van Loo

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7