Eerst vaststellen wat je wil, lan aan structuur gaan werken" Van het paard gegooid... leusiler krant lico Haasbroek, hoofdredakteur Radio Rijnmond over lokale omroep: Rollathon Leusdense ambtenaren niet snel genoeg voor finales Lieveheers beestje WOENSDAG 13 JUNI 1984 plaatselijk nieuws /art een onzer erslaggevers) EUSDEN - Mensen die een jkale omroep van de grond lillen tillen moeten in de al- •reerste plaats vaststellen, ze met die omroep wil- •n. Pas daarna komt de raag aan de orde, hoe de laatselijke omroep het best estructureerd kan zijn. aak echter gebeurt het an- ersom. Enthousiaste lie- en, die zich met lokale om- >ep willen bezighouden, eginnen met de structuur an het geheel om dan te erzanden in worstelingen 5 jnd programmaraden en westies van representative it. Aan de inhoudelijke waliteit van programma's - aar het toch vooral om te oen moet zijn - komt men an helemaal niet meer toe. al zei Nico Haasbroek, hoofdre- akleur van Radio Rijnmond, ngstleden donderdagavond in lusden op een forumbijeen- imst over het fenomeen lokale nroep. Deze bijeenkomst was aorganiseerd door de Leus- snse afdeling van de PvdA, die aast Haasbroek ook Wolter van it Hoek (voorzitter van de stich- ig Omroep Leusden) en Jeltje in Nieuwenburg (mediaspecia- I te van de PvdA-Tweede-Kamer- actie) als inleiders had uitgeno- gd. Mevrouw Van Nieuwenburg oest het echter op het laatste oment af laten weten, omdat emmingen in de Tweede Kamer iar noopten in Den Haag te blij- n. Maar ook zonder het veede- Kamerlid beleefden een eine twintigtal belangstellenden >n interessante avond Niet in de atste plaats omdat Haasbroek Van der Hoek op een aantal inten tegenover elkaar bleken te in en aldus zorgden voor stof ir een levendige discussie, isbroek was voor de bijeen- ist uitgenodigd vanwege zijn ingetoonde belangstelling voor kennis van omroep op lokaal In zijn vorige functie van wfd informatieve programma's de VARA-radio was Haas- k verantwoordelijk voor het ramma 'Luchtruim', waarin •poogd werd lokale radio legaal van de grond te krijgen. Toen hij indertijd als correspondent in de Verenigde Staten werkte, ver leende Nico Haasbroek medewer king aan een commercieel 'local station'. Ook in Nederland bekeek Haasbroek de niet-officiële lokale omroep van binnenuit. Hij werkte een tijdje mee aan de Haagse ra diopiraat 'Klimop' Met name het bestaan van radiopiraten wijst er volgens Haasbroek op, dat de om roeppolitieke situatie in Neder land hard aan verandering toe is. Terwijl de politiek nog steeds het verzuilde omroepbestel aan hangt. rijzen alom de illegale ra dio- en televisiestations als pad destoelen uit de grond. Haas broek: ,,Die piraten wijzen op een kennelijke behoefte. Het is alleen zo jammer, dat er meestal op een erbarmelijke manier van de moge lijkheden gebruik gemaakt wordt." POLITIEKE REGELING Om die reden, maar ook omdat het principe van vrijheid van me ningsuiting en van vrijheid van drukpers zijn verlengde in de ether zou moeten krijgen, hield Nico Haasbroek een krachtig plei dooi voor een goede politieke re geling van het fenomeen lokale omroep. ..In tegenstelling tot vele andere landen hebben in Neder land regionale en lokale omroe pen er altijd maar een beetje bij gehangen. Wanneer dat nu eens via een goede regeling veranderd zou worden en er mogelijkheden ontstaan voor legale lokale om roep, kun je ook veel makkelijker de illegale aanpakken. Nu is het eigenlijk belachelijk om iets, waar aan zo'n behoefte blijkt te be staan, de kop in te drukken", al dus de hoofdredakteur van Radio Rijnmond Haasbroek wees er op, dat het enige dat er aan regelgeving over lokale omroep bestaat te vinden is in de zogeheten 'Kerstbeschik- king' van WVC-minister Brink man. Daarin wordt ruimte gebo den voor experimenten, mits die maar worden uitgevoerd door een organisatie, die cultureel-repre- sentatief voor de plaatselijke si tuatie geacht mag worden. Haas broek „En daarmee stimuleer je legale lokale omroep natuurlijk niet. Allerlei initiatieven blijven steken in onzin als de vraag of het nou een stichting of een ver Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Boudewina de Boer Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld: 62.60 per jaar 31,80 per half jaar 16.15 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141toestel 44 NABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v BDU bv te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10.- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cml. U kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Nico Haasbroek temidden van twee PvdA-bestuursleden. eniging moet worden en de kwes tie hoe die representativiteit nu bereikt kan worden. Terwijl dat soort vragen natuurlijk veel min der interessant is dan de inhoud van de programma's zelf." Vandaar dat Haasbroek er voor pleitte om de zaken vanuit de te genovergestelde richting te bena deren. Wat volgens hem zeer wel mogelijk is, vooral wanneer men met lokale radio begint Haas broek. Televisie is een veel moei lijker en kostbaarder medium dan radio. Radio, dat bovendien veel sneller werkt dan televisie, is echt met heel eenvoudige middelen te maken. Zeker als je met vrijwilli gers of bijvoorbeeld werkloze journalisten werkt". REPESENTATIVITEIT Wolter van der Hoek vn de 'Om roep Leusden' gaf in zijn inleiding aan, dat de zaken hier juist op een andere wijze worden aangepakt. ,,Voor ons is nu het belangrijkste om die representativiteit te berei ken", aldus de voorzitter van de omroep, die nog nooit heeft uitge zonden. Van der Hoek maakte duidelijk, dat de initiatiefnemers dat allemaal best willen, maar dat vanuit de gemeenteraad veel na druk op die structuur was gelegd Van die gemeenteraad ontving de Omroep Leusden een paar dui zend gulden subsidie, waarmee inmiddels een presentatieband is gemaakt. Opvallend in het begoot van Van der Hoek was tevens de medede ling, dat de Omroep Leusden juist wel in eerste instantie voor televi sie en niet voor radio heeft geko zen. Die keuze motiveerde de voorzitter van de plaatselijke om- roepstichting door te zeggen, dat bij radio de concurrentie veel gro ter is en er dus hogere eisen ge steld zouden moeten worden aan de technische en inhoudelijke kwaliteit van de programma's. Bo vendien is het voor lokale radio een handicap, dat niet via de ether, maar alleen via de kabel uitgezonden kan worden. Daar door wordt in de gedachtengang van de mensen van Omroep Leusden het bereik van de radio te klein. Weliswaar kan lokale te levisie ook alleen via de kabel in de huiskamer worden gebracht, maar dat medium zou door zijn meer spectaculaire karakter wel de interesse van het publiek trek ken bij uitzending via het CAI-net. Van der Hoek liet weten, dat het met de kosten van lokale televisie volgens hem nogal meevalt De voorzitter: ,,We streven naar een wekelijkse uitzending op zater dagmiddag. die op bijvoorbeeld (van één onzer medewerkers) LEUSDEN/LISSE - Drie Leus dense ambtenaren deden vo rige week donderdag mee aan de eerste nationale kampioen schappen wielrennen voor ge meente-ambtenaren. De Leus dense vertegenwoordiging bleek niet snel genoeg om door te dringen tot de finalerondes. ,,De ouderdom en pils zijn er waarschijnlijk de oorzaak van dat we niet verder kwamen", al dus één van de deelnemende ambtenaren na afloop van het j kampioenschap. In totaal vierhonderd gemeente ambtenaren, afkomstig uit het ge hele land, traden vorige week in Lisse aan voor de eerste nationale wielerwedstrijd voor ambtenaren. Voor zowel de ambtenaren als het parcours in Lisse ging het om een primeur. Het 1450 meter lange parcours wordt a.s. zaterdag pas officieel geopend. De ambtenaren konden er echter vorige week al gebruik van maken. Uit Leusden traden Joop van Opij- nen (burgerlijke stand) Pieter Ger- ber (weg- en waterbouw) en Eric Heybloc (gemeentewerken) aan. Voor wat betreft de Leusdense af vaardiging ging het niet om echte wielrenners. Wel staan de drie Leusdenaren bekend als fervente toerfietsers In Lisse werd gereden in vijf se ries. De eerste vijftien aankomen den zouden later op de dag om het eremetaal fietsen op het par cours in Hillegom. De wedstrijden in Hillegom gingen vooraf aan de aankomst van Olympia's tour door Nederland. De drie Leusde naren waren ingedeeld in de derde serie Omdat de drie zich bij voorbaat al als kansloos zagen sprak men af dat men in ieder ge val zou proberen in dezelfde ronde te eindigen als de kop groep. Dit laatste bleek ook te luk ken Met een gemiddelde snel heid van 36,6 km per uur bleek men achteraf een half uur lang de rondjes op het parcours in Lisse gedraaid te hebben. Zoals men ook verwacht bleek dit tempo niet de zondagmorgen herhaald zou kunnen worden. We hebben bere kend dat de vaste lasten voor een dergelijke uitzendfrequentie f 100.000,- per jaar bedragen. Dat is f 4,20 per Leusdenaar per I jaar, of acht cent per week." De kosten van Omroep Leusden zou- I den betaald kunnen worden uit verschillende bronnen. In ieder geval wordt rekening gehouden met een gemeentelijke subsidie, maar daarnaast noemde Van der Hoek als mogelijkheden leden, donaties en het verrichten van diensten voor derden. Overigens pleitte Van der Hoek ook voor re clame bij lokale omroep, wat mo menteel niet is toegestaan. PROMOTIEBAND Nadat in de pauze de presenta tieband van de Omroep Leus den was vertoond, opende Haasbroek de discussie met enige kritiek op die videoband. „Een voorbeeld hoe het niet moet", aldus Haasbroek; „het is een soort promotieband met een mooie mevrouw, die zeer beschaafd Nederlands spreekt. Bovendien moet je je op zo'n band niet verkijken, want het is in wezen geflatteerd. Nu heb je het beste materiaal uit een grote hoeveelheid kunnen se- lecteren, maar dat is heel wat anders dan wekelijks een uit zending verzorgen." Van der Hoek en andere mede werkers van de Omroep Leusden weerlegden de kritiek door er op te wijzen, dat de presentatieband geen programma van de omroep is, maar meer een demonstratie van de mogelijkheden. Waarop Haasbroek repiceerde, dat ook dan nog een keuze is gemaakt tussen wat je wel en niet laat zien Via dat punt kwam de discussie terecht op vragen over het al of niet mogelijk zijn van objectieve berichtgeving en de vraag wie er bij een lokale omroep nu eigenlijk verantwoordelijk is voor de inhoud van de programma's. Bij de om roep Leusden lijkt een belangrijke taak weggelegd voor de program maraad, het representatief or gaan. Volgens Van der Hoek is het die raad, die ideeën levert voor uitzendingen, waarna de pro- duktiemedewerkers de uitvoer baarheid ervan bekijken. Tevens is het de programmaraad, die achteraf de uitzendingen kritisch beoordeelt. In die structuur lijkt er geen plaats te zijn voor zoiets als een redaktie. Met name op dat punt kwam er van de aanwezigen nogal wat kritiek Je zal als om roep toch op z'n minst een aantal uitgangspunten moeten hebben om je voorgenomen uitzendingen aan te toetsen. Van der Hoek ver weerde zich tegen die kritiek door op te merken dat de structuur van Omroep Leusden nog volop in discussie is. Vooral de in oprich ting zijnde programmaraad zal daar een belangrijke rol in gaan spelen, aldus Van der Hoek. De forumavond werd afgesloten met een laatste woord van Nico Haasbroek, waarin hij de initia- tiefnemers van Omroep Leus den een hart onder de riem trachtte te steken. Hij spoorde Omroep Leusden aan om toch vooral ook een aktief radiobe- leid te voeren. „Zoek desnoods contact met een radiopiraat om je kabelprogramma op die ma nier een keer in de ether te krij gen. Dat zou een prima middel zijn om de politiek onder druk te zetten en dat is wat vooral moet gebeuren." hoog genoeg om door te dringen tot de eindstrijd. Alhoewel het hier ging om afvaar digingen van gemeenten bleek de gemeente Leusden niet bereid om bij te dragen in de kosten van deelname Gerrit Blom, van de gelijknamige Leusdense fietsenzaak vond het idee van een Leusdense deelname aan lande lijke wedstrijden echter zo aardig, dat hij de deelnemerskosten voor zijn rekening heeft genomen. LEUSDEN - Ook in Leusden zien we steeds meer jongelui zich voort bewegen op rollerskates. Ze gaan er op naar school, het gaat veel vlugger dan lopen en bovendien leuker. Kortom, een geweldig sportieve bezigheid. Menig vrij uurtje breng je roller- skatend door als je eenmaal ge pakt bent door deze sport. Aanstaande zondag vindt er een groot rolschaatsevenement plaats Nog nooit eerder was er in deze regio een Roller marathon of te wel een Rollathon georgani seerd. Zondag vindt dit grote rol schaats spektakel plaats Om 12.30 uur gaan de rijders van start voor de 10 km en om 13.30 uur starten de geroutineerden voor de 42 km. Alle deelnemers uit Leusden die mee willen doen, kunnen zich la ten inschrijven bij Ria Abels, Krak- horst 30, telefoon 941886 LEUSDEN-Afgelopen zaterdag werd er in winkelcentrm Hamershof een paardenrodeo gehouden, ledereen. groot en klein die het durfde op een paard te zitten liet zich van zijn of haar sterkste kant zien Al met al een heel spektakel omdat het niet eenvoudig bleek het paard te bedwingen. De foto toont hoe één van de deelnemers van het paard geworpen werd Er zijn mensen die de vreemde gewoonte heb ben om alles wat ze op de grond zien bewegen dood te trappen, zoals mieren, torren, duizend poten en oorwormen. Maar ik heb nog nooit ie mand een lieveheers beestje zien doodmaken. Misschien gebeurde dat een paar honderd jaar geleden wel, want toen gold een geplet lieve heersbeestje op de kies als een probaat middel tegen kiespijn. Maar ik neem aan dat dit middel niet meer wordt toege past. Waaraan dankt het kevertje dan die voor keursbehandeling? Zelfs kleine kinderen zijn ver tederd; mijn kleindoch tertje noemt ze lieve- beestjes. En hoe komt het beestje aan zo'n uit zonderlijke naam. Daar zijn verschillende legen den van in omloop, maar dat zijn en blijven legen den. De naam dateert na melijk uit de tijd van onze Germaanse voorouders. Voor hen was het diertje een symbool van de hui selijke haard en ze noem den het Frya-Fugel. Toen het Christendom vaste voet kreeg in de Lage Landen, werd alles wat aan het Heidendom her innerde, ingepast in het nieuwe geloof. Zo werd het feest van de Zonne wende ons Kerstfeest, het Lentefeest werd Pa sen, op offerplaatsen bouwde men kapellen en Fi^a's vogeltje werd het Lieve-Heers-beestje. Als we in onze kinderja ren een lieveheers beestje vonden dan moesten we altijd even kijken hoe oud het was. Aan het aantal stippen op de dekschilden telden we de jaren. We wisten uiteraard niet dat het aantal stippen niet de leeftijd aangeeft van het insekt, doch de onder soort. De familie kent in onze streken ongeveer zeventig soorten, over de hele wereld nog veel meer. De meest voorko mende soorten hier zijn de twee- en de zevenstip- pige. De meeste soorten voeden zich, als larf zo wel als volwassen insekt, uitsluitend met bladlui zen en zijn daarom in de natuur bijzonder nuttig. Het overwintert, in te genstelling met de meeste andere kevers, die als ei, larf of pop de winter doorkomen, als volwassen insekt (imago). Het wijfje legt in de buurt van welvarende bladlui- zenkolonies, aan de on derzijde van de bladeren, enige honderden geel of oranje gekleurde eieren in hoopjes van tien tot twaalf. Na enkele dagen komen er uit die eieren blauw-grijze larven die bezet zijn met roodgele wratjes. Er zullen weinig mensen zijn die hierin de baby van het aantrekke lijke kevertje herkennen. De moeder heeft de ge boorteplaats goed geko zen, want omdat de uit komende larven leven van bladluizen, hebben ze hun prooi direct bij de hand. Bladluizen bren gen hun leven door ter wijl ze met de monddelen in het plantenweefsel verankerd, hieruit het sap opzuigen, ze kunnen dus niet vluchten. De jonge larve hoeft alleen maar de eerste de beste bladluis te grijpen. Ie dere larf is in zijn onge veer één twee maanden durende leven, goed voor het opruimen van vijf- a zeshonderd blad luizen. Dan volgt het popstadium van zes tot negen dagen. Daarna komt de volwassen kever te voorschijn die dan in zijn volgend leven, dat enige jaren kan duren, goed is voor het verdel gen van zo'n vijftig blad luizen per dag. De opvallende kleur van het lieveheersbeestje dient waarschijnlijk, zoals meestal in de na tuur, om insekteneters te waarschuwen voor hun ongenietbare smaak. Of dat werkelijk zo is kan die kiespijnlijder van een paar honderd jaar gele den u misschien vertel len. G.van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3