euwe perspectieven voor ongeren én voor de bouw iO jarig huwelijks- eest bij echtpaar Irouwer-Leenards Achtervelds echtpaar Logeman-Koningsveld 65 jaar getrouwd O bouwbedrijven in de regio gaan samenwerken bij de opleiding van leerlingen ■eusder h Ophalen spullen DWS Braderie op De Biezenkamp Inleveren berichten Achterveld :0T0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant VRIJDAG 15 JUNI 1984 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Op 10 juni is het 60 jaar geleden dat Wil- Imus Brouwer en Johanna iristina Leenards in het huwe- k waren getreden. De heer ouwer werd op 21 februari in ogland geboren en zijn echt- lote op 10 mei 1899 in Amers- jrt. Na hun huwelijk gingen zij Hoogland wonen en hebben jaar in het zelfde huis ge- ond. De heer Brouwer was iger van zijn vak. Het vervullen nzijn dienstplicht haalde ech- een streep door zijn rekening. afloop van de oorlog 1914- 18 was er bij zijn thuis komst en werk meer voor hem in het igersvak. Na het een en ander hebben geprobeerd is hij melkhandeiaar geworden. Een Hooglandse melkhandelaar deed zijn zaak van de hand en het echtpaar Brouwer zag daar wel iets in. „We zijn blij dat we dat toen gedaan hebben, want we hebben het altijd goed gehad en het is altijd met plezier ge daan." Uit hun huwelijk zijn vijf kinderen geboren waarvan er vier meisjes waren en een zoon. De zoon is inmiddels overleden Ondanks de crisisjaren en de tweede wereld oorlog hebben we het toch altijd goed gehad. We hadden een heel fijn gezin en met ons allen hebben we het heel goed kunnen redden De heer Brouwer is 17 jaar wethou der in de gemeenteraad van Hoog land geweest. Ook is hij bestuurslid geweest in het hoofd bestuur van de Nederlandse Bond van Melk handelaren. In die functie is hij geweldig actief geweest om de sanering voor bedrijven van de grond te krijgen Toen dat eenmaal was gelukt heeft hij daar ook ge bruik van gemaakt Hij was ruim 60 jaar toen hij door middel van de sanering met zijri zaak is gestopt Sedert 18 april 1980 wonen zij nu in Achterveld in Huize St Joseph. Zij hebben het hier heel goed naar hun zin. Lichamelijk zijn beiden nog goed, doch de echtgenoot wordt wel wat vergeetachtig terwijl zijn echtgenote gaat tobben met haar gehoor en het zien „Maar ondanks deze handicap zijn we blij dat we dit samen nog mee kunnen maken We zijn heel dankbaar hiervoor." Woensdagmorgen werd er feest gevierd met de bewoners van het huis. Na eerst een H Mis te hebben bijgewoond werd er gezellig met elkaar koffie en een aperetiefje gedronken in de recreatiezaal van het huis. In de namiddag werd het feest voortgezet met de kinderen en overige familieleden Tot hun grote verrassing kwam de burge meester van Leusden, de heer Rademaker het echtpaar de geluk wensen aanbieden namens het gemeentebestuur en mede na mens hem zelf DWS bracht het echtpaar tussendoor een serena de. Ook werden gelukstelegrammen ontvangen van H. M de Koningin en de Commissaris der Koning in de Provincie Utrecht Namens het gemeentebestuur werd hen een prachtig bloemstuk aangeboden ACHTERVELD - Door Wils kracht Sterk heeft weer een op slagruimte voor spullen voor hun rommelmarkt. In de komen de weken zullen zij op donder dagavond langskomen om de spullen die mensen kwijt willen op te halen. Het gaat om allerlei en zo veel mogelijk spullen. De opbrengst van de rommel markt wordt gebruikt voor de aan schaf en onderhoud van instru menten en uniformen Met name de groep jeugdleden die in oplei ding is. zal binnenkort van uniform en instrument voorzien moeten worden Voor de mensen die niet thuis zijn zal er nog een keer opgehaald worden Maar er be staat ook de mogelijkheid om te bellen naar Jos Hoefkens, telefoon 03425-2083 Willem Wouters tele foon: 033-941197 of Jurrien Hil- verts telefoon: 033-945882 Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Op de Biezen kamp wordt woensdagmiddag 20 juni weer de traditionele bra derie georganiseerd. Tussen 14.00 en 19.00 uur kan iedereen genieten van allerlei bekende en onbekende attrakties. ken. Dan zit die jongen bij een aannemer, en doet twee maanden niets anders dan kappen, kappen. Hij maakt het examenstuk kappen, dat door een examencommissie wordt beoordeeld Dan mag die jongen in die twee jaar bij een ander niét meer in de kappen werken. Dat is het voordeel nu van de coordinator, die wij in het bedrijf gaan benoemen Als die jongen in het bedrijf van ons Samenwer kingsverband loopt, en er belt een aannemer op die zegt Wat voor werk gaan ze doen? Op dat mo ment kan hij zeggen, die en die kunnen daar naar toe. We hadden een advertentie ge plaatst, en hebben hier gisteren zes aspirant-coördinators gehad, van wie we er één moesten kiezen. Zo n coördinator is bedrijfsleider van een bedrijf waar 50 jongens lopen van 16,17 en 18 jaar Niet de moeilijkste leeftijd, zeg ik, maar je kunt er beter een stelletje van 40 tussen hebben! We hebben een werkplaats gehuurd, nou, het ding is 50 meter bij 1000 m2 Daar zitten de coördinator en twee leermees ters, en van daaruit worden die jongens ..uitgebracht" Zegt er een bedrijf vrijdagsavonds ,,Nou, jon gen, jouw werk is hier klaar", dan is die jongen s maandagsmorgens weer in onze werkplaats. Daar staan machines, en daar kunnen de leermeesters en die coördinator de jongens het timmeren bijbren gen. Het voordeel is dat het hele maal onder de subsidies gaat van de Stichting Vakopleiding en zelfs van de provincie." 45.000,- VAN DE PROVINCIE ..Het kost allemaal kapitalen. De provincie steekt geld in werkgele- genheidsprojekten, en zo kon het Samenwerkingsverband van Amersfoortse bouwondernemers dat beoogt jongeren een vakoplei ding te laten volgen, op een subsi die van 45 000 - van de provin cie rekenen. Het machinepark kost 70.000 -, dan heb je één coördi nator en twee leermeesters in dienst, dan heb je de huur van je pand, je energiekosten. Nou, dan is die 45 000 - een veer op je houd! De provincie vond het dus een goed initiatief'" Belangrijk om te weten is, dat de stichting Samenwerkingsverband niet alleen lts-ers in dienst neemt. Ook een MAVO of LEAO leerling kan voor de opleiding in aanmer king komen. Het vak wordt hem in dertig maanden bijgebracht, en waarom zou een MAVO leerling geen goede metselaar kunnen worden? Net als in elk beroep heeft iemand, die gemotiveerd is, alle kans. .Ook voor onze bedrijfstak wordt het nu gelukkig wat beter," zegt voorzitter Bloemendal. „Voorheen kreeg je vaak een stelletje jongens, die moesten naar die technische school, want anders was er voor hen niet, ze wilden helemaal niet. en die werden dan maar zoqe- Jonge mensen aan het werk in de bouw. Hier bij de restauratie van 7 Claeverenblad. naamd timmerman. Dat gaat nu over. Nu krijg je, net als toen ik naar die technische school ging, jon gens van die school die een heel klein beetje meer in hun mars hebben Die zijn ook veel beter gemotiveerd. Vorige week hebben we een avond gehad waar alle ouders met hun kinderen geweest zijn. Als je dat drie of vier jaar geleden had gehad, zat meteen iedereen alleen maar van: Wat verdien ik7 Hoe kort moet ik werken? Krijg ik reisgeld? In mijn inleiding zei ik: De opleiding staat daar, helemaal bovenaan. Wij willen investeren, maar dan ook in onze eigen bedrijfstak. Het loon, dat zit de eerste twee jaar pas daar. in de laagte. In Duitsland krijgen ze zakgeld, hier mag dat niet. Er was niemand van die 50 jongens en 150 ouders, die vroeg. Hoeveel ga ik verdienen? Ze zaten allemaal te knikken: Loon was op zichzelf niet zo belangrijk. Nou. dan zijn we weer op de goeie weg Je hebt natuurlijk wel geld nodig, maar die jongens zijn 16.17 jaar, laat ze nou twee jaar een goeie opleiding krij gen en hun vak kennen voor een zakcentje. De ouders accepteren dat nu. maar waarom, omdat hun kinderen dat ook accepteren! Je moet niet zeggen, ze verdie nen niets, die jongens. Wij moeten altijd het minimum jeugdloon beta len. Voor 20 uur krijgt zo'n jongen van 16 118,- per week. Daarop moeten wij ze uithuren aan d^ bedrijven tegen een uurloon, want anders zouden we binnen een half jaar failliet zijn En. als die jongens goed begeleid .worden, maken ze na een half jaar 20% produktie, laten we even wel wezen! Het Samenwerkingsver band begint half augustus en houdt eind september de offi ciële opening. Inmiddels heb ben 48 jongens gesollici teerd. Die moeten allemaal gekeurd worden door de bouwgeneeskundige dienst. Daarna gaat het bedrijf op volle toeren draaien. Over enige tijd kan de coördinator de aannemers-deelnemers opbellen: „Ik heb nog een paar jongens, die moeten dat en dat doen, en die wil ik bij., jou plaatsen." Deelnemers* willen best een jongen oplei den, maar ze moeten een duwtje hebben, en de coördi nator kan niet afgesnauwd worden, want alle deelne mers zijn medeverantwoor delijk voor de nieuwe aanpak, die goed geschoolde bouw vakkers moet gaan opleve ren. Zo werkt dat, en snijdt het mes naar twee kanten. ACHTERVELD-Woensdag 13 juni herdacht het echtpaar Logeman-Koningsveld het heuglijke feit dat zij 65 jaar gele den in het huwelijk waren getre den. Nicolaus Friedrich Peter Lo geman werd op 5 september 1896 te Veendam geboren en zijn echtgenote Helena Gesina Ko ningsveld werd op 14 augustus 1895 geboren in Amsterdam. Hun huwelijk werd in 's- Gravenhage voltrokken. Beiden waren als onderwijzer en onder wijzeres werkzaam. Hun huwe lijksfeest duurde tot 6.00 uur waarna zij vertrokken daar zij om 9.00 uur op de boot moesten zijn in verband met hun vertrek naar het toenmalig Nederlands-lndië. De heer Logeman zette zijn werkzaamheden als onderwijzer in Batavia voort. Door zijn studie en het behalen van de vereiste diplo ma's klom hij op tot leraar. Ook zijn echtgenote is nog geruime tijd daar als onderwijzeres werkzaam ge weest. Het jubilerende echtpaar heeft gewoond en gewerkt in Bata via, Malang en Soerabaja. In de periode van hun aankomst daar tot en met de inval van de Japanners in de Tweede Wereldoorlog heb ben zij daar een geweldig mooie tijd gehad De heer Logeman heeft bij de inval van de Japanners als Landstormer nog tegen hen ge vochten. Na het beëindigen van de strijd werd de heer Logeman als militair door de Japanners naar een interneringskamp overgebracht Zijn echtgenote werd als burger naar een dergelijk kamp gebracht alsmede hun zoon. Ze werden van elkaar gescheiden in die kampen ondergebracht. Na de bevrijding van Indië bleken alle drie de ellen de te hebben overleefd. Na hun hereniging zijn zij naar Nederland teruggekomen. Ongeveer 3.5 jaar had hun internering geduurd In het vaderland teruggekeerd werd de heer Logeman aangesteld als leraar aan de HTS te Haarlem Tot aan zijn pensionering is hij daar werkzaam geweest. Daarna ver huisde het echtpaar naar Hilver sum In mei 1983 hebben zij een woning betrokken aan Wagenberg te Achterveld. Zij hebben het hier heel goed naar hun zin Beiden zijn nog goed gezond Stil zitten kun nen zij echter niet Hun hobby is het leren van vreemde talen. „We doen dit graag en het is een mooi iets om je mee bezig te houden De laatste taal die zij geleerd heb ben is Russisch. Dit was een cur sus van twee jaar. Hoewel dit een studie was die niet meeviel zijn zij er toch in geslaagd dit te volbren gen Voordien hadden zij cursus sen gevolgd van Spaans en Ita liaans Buiten hun Nederlands spreken zij Frans, Duits. Engels, Maleis. Javaans en de hiervoor genoemde talen Het feest is gezellig in huiselijke kring gevierd. Tot hun grote verras sing kwam de burgemeester van Leusden, de heer Rademaker, met zijn echtgenote het echtpaar na mens het gemeentebestuur alsme de hun persoonlijke gelukwensen aanbieden. DWS zorgde voor een prachtige muzikale serenade. Na mens het gemeentebestuur werd hen een prachtig bloemstuk aange boden. „We zijn dankbaar dat we dit hebben mogen bereiken," aldus het echtpaar, „en we hopen nog geruime tijd in goede gezondheid met elkaar en van elkaar te kunnen genieten." ACHTERVELD - In verband met bepaalde omstandigheden kunnen berichten voor de Leus der Krant van 19,2126 en 28 juni niet bij de medewerkster te Ach terveld worden ingeleverd. Eventuele berichten voor ge noemde kranten kunnen worden gezonden naar de redactie van de Leusder Krant, Rozendaal laan 9 te Leusden. Dnafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: 8oudewina de Boer Caspar van Loo nlevering kopij en advertenties: 'oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. ledaktie en administratie: antoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op erkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 00 uur'Telefoon 033-941495 Abonnementsgeld: 62,60 per jaar; 31,80 per half jaar. 16.15 per kwartaal lachten bezorging: Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond BOO uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan •nlakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag «sen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u intakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 5141toestel 44 NABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ^bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met "uidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, Sgina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per remplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm). J kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'antenkombinatie te Barneveld. Een nieuwe aanpak in de strijd tegen de werkloosheid in onze regio en tegen het hiaat in de opleiding van jonge bouwvakkers. Bouwondernemers in Amersfoort en omstreken gaan zich gezamenlijk bezig houden met de schoolverlaters. De leer- en arbeidsovereenkomsten in de bouwwereld dreigden de laatste jaren op een fiasco uit te lopen, omdat door de slinkende orderportefeuilles van de aannemers zij steeds minder bereid waren jongeren een zo langdurig verplicht (tweejarig) contract aan te bieden. De aannemers in Amersfoort en omgeving (verenigd in het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid en in de Nieuwe Vereniging van Aannemers in het Grootbedrijf) hebben de handen ineengeslagen om daar verandering in te brengen en de jongeren aan werk en scholing te helpen, en de eigen bedrijven aan goedgeschoolde bouwvakkers. door Anco Mali AMERSFOORT/LEUSDEN -Tot voor kort werden er vrijwel geen jongeren meer in de bouw opgeleid. Het twee jarig verplicht contract was voor de aannemers niet meer op te brengen, vooral ook omdat een jongere, als hij het zelf niet zag zitten of volko men ongeschikt voor de bouw was, niet tussentijds ontslag kon nemen of kon worden ontslagen. Er bleven intussen steeds minder ge schoolde bouwvakkers over. Elk jaar verlaten duizenden bouwvakkers via pensione ring of WAO het bouwvak. Aanvulling vindt nauwelijks plaats, ook al omdat menige jongere wordt afgeschrikt om het bouwvak in te gaan van wege de hoge werkloosheid in de bouw. Daar komt in onze regio nu dus verandering in doordat de NVOB en de NIVAG in Amersfoort en omstreken een andere opzet voor de leer- en arbeidsovereenkom sten hebben gekozen De leerlin gen komen vanaf half augustus 1984 in dienst van de onlangs opgerichte stichting Samenwer kingsverband Bouwbedrijven Re gio Amersfoort. De Leusdense aannemer J. Bloemendal, die tot voorzitter is gekozen, is er de grote instigator van In de regio beschikt de stichting over een bestand van 90 aangesloten bedrijven, groot en klein, waar mogelijkheden zijn om leerlingen te plaatsen. LEDEN VERANTWOORDELIJK Ons land is verdeeld in ongeveer 60 regionale opleidingsgebieden onder de paraplu van de Stichting Vakopleiding in Den Haag, die in elk gebied een consulent heeft Waar voorheen in het gebied van Amersfoort en omstreken 50 jonge ren bij 30. 40 of 50 bedrijven werkten, zullen deze vanaf augus tus in dienst zijn van dat ene nieuwe bedrijf, het voor het gehele gebied opgerichte Samenwer kingsverband Dat geeft de garan tie dat de jongeren gedurende twee jaar een gedegen bouwvakoplei- ding krijgen, omdat de NVOB en de NIVAG leden daar zelf belang bij hebben, en voor een gedeelte daarvan volledig verantwoordelijk zijn. „Deze week hebben we het Sa menwerkingsverband bij de notaris getransporteerd. vertelt aanne mer Bloemendal, die de avond tevoren tot heel laat heeft moeten doorvergaderen om alles op een rijtje te zetten 's Nachts was hij er zelfs nog wakker van geworden, want het is alles bij elkaar natuurlijk een hele verantwoordelijkheid. „Het is puur een bedrijf, waarbij nü ongeveer 50 man in dienst zijn, en het tweede jaar zijn het er 100. Het blijven er dan altijd 100, want het derde jaar gaan de eerste 50 weer weg de opleiding moet in dertig maanden voltooid zijn We hebben voor elkaar gekre gen dat we de jongeren in de eerste zes maanden maar 20 uur hoeven te betalen. De jongeren werken 32 uur, ze werken 4 dagen bij een bedrijf, en moeten 1 dag voor het part time onderwijs naar school. De jeugdlonen zijn voor de bedrijven veel te hoog geworden. Terug is altijd moeilijk, maar geen werk is natuurlijk altijd veel moeilijker. In die eerste zes maanden kunnen de jongens op ieder moment ontsla gen worden, en kan de arbeids overeenkomst ontbonden worden. Die eerste zes maanden zijn feite lijk alleen voor oriëntatie en gewen ning, gewoon om te zien of die jongen echt bouwvakker wil wor den. Zegt ie niet na twee maanden Nou, de balen!, als hij een winter meegemaakt heeft7 Want dat gebeurde voor die tijd heel veel, hè Je ging dus allemaal opleiden, opleiden en na driekwart jaar zei zo'n jongen „Nee, da's niks voor mij. hoor'" En dan kon je niet meer van hem af, want voor die twee jaar zat je aan hem vast. Nu hebben we dus die zes maan den. waarin de consulent met de ouders, de leermeester en dergelij ke gewoon eens even kan kijken naar juist die gevallen. Met 80% heb je geen moeite, maar het gaat net om die 20% Na zes maanden krijgt iedereen zijn leer- en arbeids overeenkomst van twee jaar. Dan gaat de jongen 32 uur loon ontvan gen. Meer mag niet met de nieuwe CAO. Veertig uur kan niet meer, de arbeidstijdverkorting begint bij de jongeren." NIEUW TEEM OPLEIDINGSSYS- „De opleiding gebeurt volgens het nieuwe opleidingssysteem van de Stichting Vakopleiding Bouw Dat is ook een voordeel als wij die jongens in dienst nemen, want voorheen was het zo. dan kwamen ze bij een aannemer, en die had, ik noem maar wat, alleen maar deu ren af te hangen, of plintjes te spuiten Wat liet hij dan doen? Dan liet hij die jongen zes maanden deuren afhangen of plintjes spui ten. Dat mag nu niet meer. want die jongens voldoen aan het HOE exa men (Herzien Opleidings- en Exa mensysteem) Dus hij moet 8 praktijk- en 12 theonetoetsen ma-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3