„Het geven van persoonlijke aandacht is het voornaamste streven van ons werk" Spaanse ontboezemingen leusden k Leusdense afdeling van Unie van Vrijwilligers heeft behoefte aan nieuwe medewerkers plaatselijk nieuws VRIJDAG 15 JUNI 1984 - Mevrouw T J Zwieteren. sedert mei 1982 voorzitter van de UW, afdeling Leusden door Anco Mali LEUSDEN - De Leusdense afdeling van de Unie Van Vrij willigers heeft dringend be hoefte aan nieuwe medewer kers in het veld en medewer kers, die te zijner tijd organi satorisch bezig willen zijn. Wat de eerstgenoemde cate gorie betreft wil de UW graag nieuwe mensen aantrekken om in het ziekenhuis fruit schoon te maken (verderop zult u lezen, dat het menselijk kontakt met de patiënt hierbij misschien wel de belangrijk ste rol speelt), om mee te werken in het kader van „vriendschappelijk kontakt" (waarmee UW bezoekers het alleen zijn van ouderen, ge- handikapten en soms ook jongeren proberen op te van gen) en vooral jongeren voor de begeleiding van ouderen bij het zwemmen. Wat de tweede categorie betreft gaat het om medewerkers, die als het zo ver is de taak van bestuursleden en beleidsme dewerkers kunnen overne men. Dames en heren van allerlei leeftijden kunnen zich hiertoe aanmelden bij de UW ombudsvrouw mevrouw M. Brouwer, Kwintlaan 9, tele foon 940977 of de sekretares- se mevrouw R. Klumper, Prins Frederik Hendriklaan 10, telefoon 940831. De afdeling Leusden van de Unie Van Vrijwilligers, die voor 1977 toen mannen nog niet konden toe treden ook landelijk Unie van Vrou welijke Vrijwilligers heette, werd in 1970 opgericht Na veel aftasten waar dan wel behoefte aan zou zijn werd er gestart in Leusden-Zuid in december 1971. Naar aanleiding van een enquête onder de ouderen in Leusden-Zuid startte de UW met een seniorensociëteit, waar voor zich 12 geïnteresseerden meldden. Voor de eerste middag van deze soos kwam er een be richtje in de Leusder Krant, en daarin stond onder andere dat de burgemeester aanwezig zou zijn, en dat er voor iedereen sinterklaas surprise zou zijn. Er kwamen 70 mensen. Paniek onder de mede werksters: m ijltempo werden er pakjes bij gehaald, en het werd een zeer geslaagde middag! SENIORENSOCIËTEIT Het resultaat was dat 28 ouderen van toen af aan de sociëteit in Leusden-Zuid bezochten. Die toen werd gehouden in het Groene Kruisgebouw aan de De Roo van Alderwereltlaan Toen de soos zo was uitgebreid dat 40 ouderen die wekelijks bezochten, vond men on derdak in de kantine van Roda, waar de soosmiddagen voor Leusden-Zuid nog steeds worden gehouden Iedere dinsdagmiddag van 14.00 tot 16 30 uur. Ook in Leusden-Centrum bleek behoefte aan een seniorensoos, en die kwam twee jaar later tot stand. De soos in centrum, die op donder dagmiddag huisvesting heeft in De Korf, leidt een bloeiend bestaan. De ruimte in De Korf is qua verlich ting en het zitten langs de bar niet ideaal, maar er zijn gunstige be richten te melden Welzijn Ouderen Leusden krijgt een ontmoetings ruimte in het oude gemeentehuis, en daar zou één middag in de week de seniorensoos gehuisvest kun nen worden. In 1973 startte de UW met het vrijwilligerswerk in het Verpleeg huis voor demente bejaarden Lisi- dunahof. In overleg met geneesheer-direkteur Woortman werden er sociëteitsavonden en -middagen gehouden, er werd met de bejaarden gewandeld, er werd voorgelezen, er werd waar moge lijk es iemand mee naar huis geno men, en er werden bewoners van Lisidunahof geadopteerd Dit werk wordt nog steeds door de UW verricht, de soos loopt erg goed. Ook wat de medewerkers betreft: er zijn UW-ers die er al zijn vanaf het begin. Er is dus weinig verloop onder de medewerkers, terwijl het heel moeilijk werk is. SINT ELISABETH ZIEKEN HUIS Sinds 1974 werkt de UW in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort. In zes objekten. Er is daar de gastvrouwendienst het begeleiden van patiënten, die op genomen worden. De patiënten worden ontvangen in de artsenka mer en daarna begeleid naar de afdeling waar ze opgenomen moe ten worden. Op maandag, woens dag en vrijdag worden van 9 00 tot 11.00 uur de bloemen en planten verzorgd. Het fruit schoon maken gebeurt dagelijks op de middagen, behalve in het weekend. Op 1 april 1982 werd gestart met één afde ling. Nu in 1984 verzorgt de UW het fruit op drie afdelingen, en wil er graag een vierde afdeling bij ne men. waarvoor nieuwe medewer kers worden gevraagd. In poliklinieken en conversatie kamers verzorgt de UW de tijd schriften. In conversatiekamers wordt ook het handwerken ver zorgd. Daar zijn twee personen mee bezig Dit projekt wordt niet uitgebreid, omdat er professionele kreatieve therapeuten op dit gebied werkzaam zijn Met wie overigens een zeer goede verstandhouding is opgebouwd. ,,Die twee dames doen dit al heel lang", zegt voorzit ter mevrouw Th van Zwieteren, ,,ze praten wat met de mensen in de conversatiekamers. Het gaat heel goed met die beroeps samen. Daar zijn we erg alert op Wij doen niets zonder dat het ziekenhuis het vraagt We passen er voor op, dat we niet op de plaats van beroeps gaan zitten. Óns werk blijft be perkt HULP BIJ EVENEMENTEN De UW verleent hulp bij evene menten. Wanneer in het zieken- of verpleegtehuis een kerstmiddag wordt gegeven vraagt men aan UW-ers om bedden te rijden, gast vrouw te zijn Met Pasen heeft de UW wel es geholpen met eieren schilderen. Dan is er het projekt ,,Even helpen bij thuiskomst", waarnaar in de twee jaar dat me vrouw Van Zwieteren voorzitter is, nog nooit gevraagd is. Als iemand helemaal niemand heeft om hem naar huis te brengen, als hij uit het ziekenhuis ontslagen wordt, kan aan UW-ers worden gevraagd hem te begeleiden, zodat er ook in de thuissituatie een eerste helpen de hand aanwezig is. De UW is er niet achter of mensen dit verzoek niet durven te doen of dat iedereen wel iemand heeft om hem op te vangen. Er hangt een poster in het ziekenhuis, de UW heeft een lijst van mensen die zich voor dit werk beschikbaar hebben gesteld maar er is nog nooit een beroep op hen gedaan UW-ers begeleiden ook patiën ten naar andere ziekenhuizen. Er zijn patiënten, die bepaalde appa ratuur nodig hebben, die het Sint Elisabeth Ziekenhuis niet heeft. Als er geen familie is, die mee kan gaan, doen UW-ers dit werk. Ze gaan per taxi met de patiënt naar het andere ziekenhuis Wat helaas ook veel voorkomt is het begelei den naar de bestraling in het Utrechts Akademisch Ziekenhuis, eveneens per taxi. Aangezien het brailleren geauto matiseerd wordt, wordt er geen nieuw werk meer aan brailleerders gegeven. Dit werk dat ook altijd door de UW is gedaan wordt momenteel afgebouwd. Voor het .gesproken boek", heel moeilijk werk, heeft de UW op het ogenblik niemand beschikbaar BEJAARDENWERK Een ander facet van het UW- werk is het bejaardenwerk. De WOL. (Welzijn Ouderen Leusden) heeft het projekt zwemmen voor ouderen", waarbij UW-sters bege leiden. Op woensdag- en donderdagmor gen gaan zij met de ouderen het water in. Voor dit werk worden vooral wat jongeren gevraagd. Dan is er het projekt ..Vrien- schappelijk kontakt". Meestal komt de UW aan adres sen van mensen, die daaraan be hoefte hebben, door UW-ers die rijden voor Tafeltje Dek Je", een projekt van de WOL Het betreft het bezoeken van jongere en oudere mensen, die eenzaam zijn. In 't Hamersveld en in Sint Jozef in Achterveld worden diverse oudere mensen bezocht. Tot het bejaardenwerk behoren ook, zoals gezegd, de beide senio rensociëteiten, het rijden voor Ta feltje dek je, en de soos in Lisiduna hof één keer in de veertien dagen op maandag- en op woensdagmid dag De UW-ers wandelen daar ook wel met bejaarden, ze bezoe ken ze en adopteren ze. Dan neemt de UVV-(st)er op zich dat zij/hij wekelijks op bezoek gaat bij ie mand die zij/hij geadopteerd heeft, omdat de familie ver weg woont of anderszins Mevrouw Van Zwieteren: ,,We hebben nog wat braderie evenementen, dat is de verkoop van op de sociëteiten vervaardigde handwerken Eén keer in de zoveel tijd worden de gemaakte handwer ken verkocht, en met de opbrengst wordt nieuw materiaal aange schaft. We werken mee aan de rheuma- kollekte. We verlenen administra tieve hulp bij het baarmoederhals- kankeronderzoek. En de gemeente heeft een lijst van onze medewerk- (st)ers die zich bereid hebben ver klaard te helpen bij een eventuele ramp in de gemeente. Alleen is het hele Rampenplan nog nooit van de grond gekomen. Wij behoren in Leusden tot de middelgrote afdelingen met 112 aktieve, 6 aspirant-, 14 non-aktieve en aspirant Tiorr-atctievé en mede werksters, die alleen helpen maar geen interesse hebben om officieel medewerker te worden Per 1 mei telde de afdeling Leus den 139 medewerksters Onge veer 80 medewerksters werken in het ziekenhuis Voor ieder objekt apart is er een werkobjektleid(st)er. Voor het gehele ziekenhuiswerk is er een projektleidster, die regelma tig met de voorzitter van de UW - Twee medewerksters van de UW-afdeling Leusden, bezig met fruit verzorgen in het St. Elisabeth ziekenhu bijeenkomsten heeft met het zie kenhuis, ter evaluatie van het werk van onze vrijwilligers in het zieken huis. Dat gebeurt met het hoofd Verpleging en het hoofd Opname We hebben een heel fijne verstand houding met het ziekenhuis, en als je ook het jaarverslag van het Elisabeth Ziekenhuis leest, merkje echt dat wij er niet meer weg te denken zijn. RICHTLIJNEN Voor degenen, die in het zieken huis werkzaam zijn hebben wij bepaalde richtlijnen gemaakt. Pre cies vaststellen hoe je het moet doen kan niet in het vrijwilligers werk. Het is echt het grote goed van ons. het hebben van tijd. Je ver zorgt de bloemen, maar je schenkt in eerste instantie aandacht aan de patiënt Dan kom ik nu op onze doelstel ling, het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers met menselijk kontakt en continuïteit in het werk als voor naamste kenmerken. Wij vervullen een brugfunktie tussen de buiten wereld en de patiënten en oudere mensen. Wij werken niet aanvul lend op beroepskrachten, maar op mantelzorg, dat is wat familie, vrienden of kennissen zouden kun nen doen voor iemand Het geven van persoonlijke aandacht is het voornaamste streven bij ons werk. Ik dacht ook wel, dat de publieke opinie wat verandert ten aanzien van het vrijwilligerswerk. Er is een tijd geweest dat men ons met Argusogen aanzag. Instellingen gaan ook steeds meer een beroep doen op vrijwilligers. Meer mensen gaan langer thuis blijven, en dan zou men ook aan je kunnen gaan vragen: Doe even dat wasje voor me, hetgéen eigenlijk huishoudelijk werk is, waarvoor beroepskrachten zouden kunnen worden ingezet. Zoals onze doelstelling nu is, doen wij die werkzaamheden niet." MANNEN VAN HARTE WEL KOM. In de afdeling Leusden werken drie gepensioneerde mannen in het vrijwilligerswerk. De UV hoopt dat naar aanleiding van c artikel meer mannen zich zulle aanmelden. Eén van de manlijl medewerkers verzorgt de tij schriften in het ziekenhuis daar ook werkobjektleider va Bovendien rijdt hij het busje v« Lisidunahof naar het zwemba Eén van de anderen heeft in h kader van Vriendschappen Kontakt het bezoeken van e< oudere man op zich genomen, Iedere maand is er een kontal ochtend voor de medewerke onderling. Op zo n ochtend k men alle medewerkers bij elka< en zien ze elkaar ook van ande objekten. Op de kontaktochte den worden soms lezingen g houden, bijvoorbeeld over wijkverpleging. Ombudsvroi mevrouw Brouwer begeleidt nieuwe medewerk(st)ers. leder jaar tenslotte orgai seert de UW voor alle ouden in Leusden, Stoutenburg Achterveld een feestelijke avoi en krijgt daarvoor de grote zi van de firma Pon ter besch king. Torenflat ..Daar word ik niet goed van" een der vele staande uitdruk kingen van deze tijd. Nou, ik werd dan ook bijna niet goed toen ik enkele dagen terug in de Leusder Krant een kop zag in kapitalen: Torenflat in hartje dorp". Ik ben er nog steeds een beetje trots op dat hoogbouw in 't dorp tot op he den niet is gepleegd, ten hoogste een laag of vier. Een der aantrekkelijkheden van het dorp is, dat het laag is gebleven, alle bouwstijlen zijn er mogelijk, en dat is te zien ook, maar tot vandaag, geen torens Maar wat er nu op stapel blijkt te staan heeft me toch een beetje van streek gebracht en mij niet alleen. Ik ben zo links en rechts eens gaan vragen wat dorpsgenoten van hoog bouw dachten. Dat gaat dan van: ,,als 't maar niet voor m'n deur is, of in m'n tuintje", tot: ,,zijn ze nu helemaal krankjorum?" Wie die ,,ze" dan ook wezen moge. Het merendeel van de mensen aan wie ik het vroeg voelde niks voor hoogbouw. Enkele zeiden. ,,het past niet in dit dorp" andere dachten dat het een prestigekwestie was van sommige bestuur ders of architecten of, zei er één schamper," een even wicht voor de Treek". De re denen om dergelijk monstrum neer te zetten zijn nog al vaag: evenwichtige afbouw van de Hamershof, het lijkt mij meer een uit balans ra ken, een herkenningspunt voor het dorp, mot dat dan, zou je het anders niet kunnen vinden? Nog een reden voor het flat de ontwerper heeft ook de Hamershof ontwor pen, het tocht er nog als de Ik vind juist die laagbouw een herkenning. Er zijn niet zo veel dorpen meer zonder die wanstaltige bouwsels. Het kan ook geen kwestie van grond zijn, voor laagbouw is er net zoveel grond nodig als voor een toren En, zijn er nog zoveel lieden die graag hoog in een flat wonen? Onderzoek dat maar eens. Ergens heel hoog zitten om te zien hoe mooi het beneden is! Natuur lijk heb je een pracht uitzicht op de schoolsteeg bosjes, zo lang die er nog zijn dan. Ik ben nog steeds ,,niet goed" van dit dorpsvreemde plan. Waarom in 's hemels naam, de vrees om voor achterlijk versleten te worden zonder woontorens? Ik zie het ding al staan aan de rand van de schoolsteeg, bru taal en schreeuwerig uitste kend boven de nederige om gevingen, dan ligt het op de rand van de aanvliegroute van het vliegveld, de chauf feurs van de straaljagers zul len af en toe hun kisten een beetje moeten ophalen Om een beetje een idee te krijgen heb ik een schetsje gemaakt, mooi is anders, maarzo wordt het ongeveer. Er is nog een eigentijds woord, horizonvervuiler Het zou kunnen passen, denkend aan de mast bij het kanaal Ik ga nogal eens door het dorp met vrienden of kennissen en laat hun de leuke en stomme dingen zien. ..gelukkig geen hoogbouw" hoor ik regelma tig. Als we door de Gelderse Vallei of over de Utrechtse Heuvelrug gaan, schrik ik me af en toe een rotje, in of aan de rand van een vriendelijk ogend dorpje scheuren een paar woontorens ten hemel. Als je dan wat bijzonders heb ben wil ga dan kijke bij de school van de franse bouw meester Le Corbusier, dan krijg je iets leuks, op heel hoge palen of zoiets. Ik heb moed dat de Knalgroengroep weer opstaat en meer be zwaarschriften verzamelt dan er mensen in het dorp wonen. Maar ze moeten dan goed opletten, want de palen zitten in de grond voor dat je het weet. En toen nam ik een duik in 't verleden! De eerste nieuwe hollandse haring moest ge proefd en gekeurd worden, dat festijn werd aangeboden door de uitbater van een ge renommeerd restaurant in het dorp, ik was erbij en de haring was zo goed dat het bij mij herinneringen opriep aan vroeger. In mijn gedachten was de haring vroeger lekker der dan nu, maar deze was het weer. De vissersplaats waar ik ter wereld kwam was toen van grote betekenis voor de haringvangst. Alle hol landse nieuwe werd daar aan gevoerd en geveild. In de meimaand werd met de vangst begonnen, daar ging heel wat aan vooraf. De meeste schepen waren de hele winter opgelegd en moesten weer vaarklaar ge maakt wordenontroesten, schilderen, masten lijnen, ka bels, netten en tonnen contro leren, enzovoort. Proviande ren, brood, meel, zeebier, erg slap, zeekaak, zout spek en een klein gerookt hammetje voor de schipper. En dan was het vlaggetjes dag, tientallen schepen, zeil en stoom-, motoren waren er toen nog niet, lagen met de voorsteven tegen de wal. Vanaf het gangboord tot in de masten versierd met vlaggen en vaandeltjes, zaterdags en zondags liep de hele bevol king de vloot te bewonderen, 's Maandagsmorgens heel vroeg voer de vloot in kiellinie de Waterweg uit, op naar de visgronden Van vier tot soms wel zeven weken op hoop van zegen. Op de havenhoofden veel schreiende vissersvrou wen, want niet altijd kwamen alle schepen terug. Er zijn er in stormweer veel vergaan. Er waren wat men noemde gelukkige schip pers" die al gauw de goeie visgronden vonden. Ik herinner me er één die na veertien dagen vol terug kwam en drieentwintigdui zend gulden besomde, een fantastisch bedrag voor dien tijd. Er waren er ook die na vier weken vissen nog geen tien kantjes meebrachten. Een kantje is een ton met on geveer 600 haringen. Als de netten uitgeworpen werden sprak de schipper een gebed, zo werd ook de dag begon nen. De bemanning deelde in het resultaat en dat was vaak bar slecht. De communicatie op zee was heel primitief, men praaide elkaar met een scheepsroeper, en dat ging op een heel zangerige toon. Vooral de Scheveningers wa ren daar sterk in, niettan jong? Leusdense Schevenin gers kennen dat vast nog wel. Ze visten soms tot ver boven Schotland en zelfs in de Ierse Zee, en dat in die huikjes met veertien man aan boord, van heel jong, een jaar of elf, twaalf, tot heel oud Op de hoge kerktoren van het stadje zat een torenkijker, bommels- wmder, noemde men die, over de Waterweg uit te kij ken of er schepen binnen kwamen, dan ging ie per fiets naar het kantoor van de reder en de familie, om te zeggen dat dit of dat schip binnen liep. Er kwamen ook wel zee lui niet terug ,,in stormweer gebleven", dan moest de do mmee of pastoor de bood schap gaan brengen. Kwam hij aan, dan werd het stil in de straatjes. Waar zou hij aan kloppen. Dan gluurden de vis sersvrouwen van achter de gordijntjes en herademden wanneer hij voorbij ging. Van daar de uitdrukking: ,,er gaat een dominee voorbij", als er plots een stilte in een gesprek valt. Kwam ergens zo'n bood schap dan was er rouw in het stadje. De weduwe, vaak met een groot aantal kinderen moest dan maar rond zien te komen, een paar weken gage en een kleinigheid uit het zee liedenfonds en wat van de kerk, dat was alles. En vrijwel altijd gingen de zoons uit zo'n gezin ook weer naar zee De haring die binnenkwam werd gekeurd en als ze goed was bevonden gingen de reder, de schipper en nog een nota bel persoon per rijtuig, later per auto naar Den Haag en boden de Koningin de eerste nieuwe aan, en die nam ze persoonlijk in ontvangst. De haring werd aan boord ge kaakt, (van de ingewanden ontdaan) en gezouten, er wer den dan dagen gemaakt van achtenveertig uur als de vangst groot was. Ik hou er maar mee op want eindeloos zijn de zeemans verhalen, we waren pas nog in het stadje - nu stad gewor den -, en vonden niks meer terug uit die glorieuze haring- tijd, geen schip, geen ton, geen visafslag, alleen een paar heel ouwe zeelui op het havenhoofd. Hoe kan je tus sen twee haringen door zo veel herinneringen opdiepen en gelijktijdig de voor- en na delen opsommen van met en zonder uitjes. Amersfoort aktueel EXPOSITIES AKADEMIE VOOR BEELDENDE VORMING De Akademie voor Beeldende V( ming organiseert een twee eindexamen-exposities in het kac van de dagopleiding voor Teken en Handvaardigheid 1e graads. Vf wege de grote hoeveelheid werk v de 45 studenten is besloten hv tentoonstellingen te organiser* Het geheel vindt plaats in de ruin boven het ANWB-kantoor aan Julianapleln. De eerste exposi wordt geopend op vrijdag 15 juni 17.00 uur en zal te zien zijn tot en n 19 juni. De opening van de twee tentoonstelling is woensdag 20 ji eveneens om 17.00 uur. Deze expo tie is tot en met 24 juni. OP STAP MET WORLD WILDLIFE RANGERS World Wildlife Rangers zijn jeugdleden van het Wereld Natl Fonds. Je kunt er lid van worden je tussen de 7 en 17 jaar bent. leden ondernemen veel aktiviteit Zo gaan de Rangers op zaterdag juni een dagje werken in de natf onder deskundige leiding. Heb ook zin om gezellig mee te werk bel dan naar Jan Blom, telek 631343. ledereen is welkom, je h( geen lid te zijn. NATIONALE FINALE B JARTCOMPETITIE Zaterdag 16 en zondag 17 vindt in sporthal Schuilenburg nationale finale van de Konlnkf Nederlandse Biljartbond plaats, wedstrijden beginnen zaterdag zondag om 10.00 uur. Op zatef worden de volgende partijen speeld; Klasse A, Damesbeker Klasse B. Klasse C1 en Klasse CS wedstrijden zullen rond half ne geëindigd zijn, waarna de prijsui king plaatsvindt. Op zondag ko de volgende partijen aan bodKh C2, Klasse C3 en Klasse C4 prijsuitreiking zal zondag omstr* 18.15 uur plaatsvinden.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4