„Ik was altijd meer geïnteresseerd in: hoe werken gevoelens bij mensen, dan dat ik geïnteresseerd was om ze te wassen" 5 Kitty Verbeek neemt afscheid als direktrice van de H. S. G. Het verpleegkundig beroep is niet een A- of B-opleiding. A en B horen onlosmakelijk bij elkaar" De versnippering van taken in het ziekenhuis is voor de patiënt de meest onveilige vorm van verpleging" VRIJDAG 15 JUNI 1984 ICUSCflCf* ICÏ*fOTl« interview <- door Anco Mali LEUSDEN - Dezer dagen >staat de Hogere School oor Gezondheidszorg aan Larikslaan 25 jaar en eemt de direkteur, mevrouw itty (C. A. M.) Verbeek 'scheid. Op 10 en 11 mei erd naar aanleiding hiervan >n internationaal congres ihouden in het insterdamse Krasnapolsky ider het motto ..De realiteit in het verpleegkundig iroep in cultureel rspectief". Mevrouw irbeek hield voor het lernationale gezelschap n artsen en irpleegkundigen op de irste dag van het congres n inleiding over dit thema. Het internationaal culturele Vrijheid uitbuiten Toen de vrede kwam voelde je je niet alleen gelukkig, maar je had het gevoel dat je de vrijheid op de één of andere manier moest uitbui ten. Dat is één van de oorzaken geweest dat Nederland op dat mo ment te klein was. Je kon overal terecht met je verpleegkundige di ploma's. Je wilde de grenzen over stijgen. Op het moment dat ik in het Anglo American Hospital in Neuilly kwam werken waren er 18 verschil- gevoelens, hun verdriet, dat waar ze mee zaten. Dat is het ideale verpleegsys- teem Daar zijn ze nu de laatste jaren over aan het praten, dat dit eigenlijk zou moeten worden inge voerd. Maar je kunt zo'n systeem alleen maar gebruiken als je werkt met gediplomeerden. Met leerlin gen kun je dat niet doen, en daar door kan het systeem van onze ziekenhuizen er niet op afgestemd worden. Specialismen In die tijd kort na de oorlog was iet verplegen en het medisch en therapeutisch behandelen veel eenvoudiger dan op dit moment Alle handelingen, die aan een pa tiënt gebeurden, kon je makkelijk als één mens uitvoeren en voor je verantwoording nemen. Later is door de ontwikkeling van de tech nologie ook de ziekenhuisorgani satie erg ingewikkeld geworden. Er is meer een arbeidsverdeling gekomen, die gericht is op onder delen van het geheel, en de ver pleegkundigen worden meer ge specialiseerd ingezet. De taakge richte verdeling was efficiënter, dus goedkoper, verpleegkundigen kon den makkelijker opgeleid worden' voor iets specifieks. Deze versnippering van taken is zeer verpleegster worden. Ik wilde eerder begrijpen hoe het kwam dat. wanneer ze in narigheden kwa men, in een psychiatrisch zieken huis terecht kwamen. Van het be gin af aan was ik meer geïnteres seerd in hoe werken gevoelens bij mensen, dan dat ik geïnteresseerd was om ze te wassen. Zo jong als ik was. (je moest 19 jaar zijn) heb ik in die psychiatrie al verschillende din gen uitgeprobeerd. Ik had mijn diploma's costumière en coupeu se, en met de handen werken vond ik heel fijn. Net was toen in opkomst om psychiatrische patiënten aan iets te laten werken In Den Dolder zaten dertig vrou wen, naar wie geen mens meer kwam kijken. Ze zaten in dwangjak- ken, ze kregen de gehele dag medicijnen zodat ze rustig bleven. Ik kreeg met één van die vrouwen kontakt, en ze vertelde me dat ze zo ontzettend veel van handwer ken hield. Ze zat in een dwanqiak om ze alle naalden, spelden, haak- naalden opat. Zij was de aanleiding dat ik aan de hoofdverpleegster vroeg of ik iets met haar mocht doen. Het mocht, maar als ze één naald inslikte was de verantwoor delijkheid voor mij. Wij gingen sa men een naaikamer oprichten en voor de patiënten jurken maken. Ik gaf haar de verantwoordelijkheid om iedere avond alle spelden en konden zitten Ze liet de leerlingen met elkaar kennis maken, en leer de ze in het vrije gesprek allerlei sociale vaardigheden aan. (Over al waar ze kwam kreeg ze de gelegenheid om te experimenteren en haar ideeën te ontwikkelen') Binnen één jaar was het verloop onder de verpleegkundigen terug naar 30%' De mensen gingen zich verbonden voelen aan hun beroep in dat Santpoortse ziekenhuis. Eén van de leerlingen die zij daar heeft gehad zag ze op het congres in Amsterdam, en ook met haar wis selde ze een schat aan herinnerin gen uit. Internationale organi saties Langzamerhand kwam Mevrouw Verbeek ook in de internationale organisaties terecht. De World Health Organization vroeg haar naar India te gaan naar aanleiding van de inleiding die zij op verzoek van Prof. Kraus hield op het sympo sium te Beiroet in 1953 over hoe verpleegkundigen in de psychiatrie in het oosten van de wereld zouden moeten worden opgeleid. Heel bij zonder was dat haar bijdrage aan dit medisch symposium de eerste was afkomstig van een verpleeg kundige, en dat de WHO voor het ement heeft haar van het gin af aan geboeid. Dat is at je direct opvalt als je haar irriculum vitae ivensbeschrijving) leest, ikele voorbeelden hieruit wijzen dat. Na haar leiding tot rpleegkundige werkte ze stafverpleegster in het Iglo American Hospital te uilly sur Seine. Enige jaren - er is ze als ifverpleegkundige irkzaam aan een tweejarig oject in Cairo, en werkt ze - der andere in Engeland en Jia. Ondertussen zet ze ac irkgroepen op om zich te >n zinnen over het iversitair onderwijs voor rpleegkundigen, houdt ,Nr( eidingen op internationale in minars, is icussieleidster en nellid op vele jn ernationale congressen. ?e \nco Mali sprak met de i' leidende direktrice en 30 Ideals eerste vraag hoe ze oe is gekomen om zeer ig al naar het buitenland te in. EUSDEN - „Dat heb ik me teraf wel gerealiseerd, dat anltrg jong naar het buiten ben gegaan. Ik denk dat door de omstandigheden km. Ik begon mijn oplei- g vóór de tweede wereld- ,rk log, en de gehele oorlog etc >r heb ik als leerling ge- h< kt in drie ziekenhuizen, in Dolder, Santpoort en het helminagasthuis in Am- Jdam. Ik wilde mijn A, B en amdiploma hebben, om- ik voelde dat dat toch wel "minste was wat je moest ben om met enig ver- id van zaken aan de gang urmen gaan. hele oorlog heb ik in Amster- doorgebracht, wel in een zie- uis, maar ik maakte de ellende tert16 00r,09 en van de hongers- heel erg bewust mee. Ik kan ellenlange verhalen over ver- C#i Op het congres in Kras n< n enkele collega's van mij. met su' k als leerling in het WG had srkt, en wij hebben weer aller- erinneringen opgehaald over 5^1>orlogstijd Het was een ver- ikkelijke tijd. Je voelde je inge- len, onvrij, armzalig lende nationaliteiten van verpleeg kundigen. Ik was de enige Neder landse. maakte kennis met de tra dities en de normen van andere verpleegkundige opleidingen Je leerde zowel de goeie als de slech te kanten daarvan kennen. Er za ten Engelse, Zwitserse en Portuge se, maar ook Poolse en verschil lende Russische verpleegkundi gen. leder had zijn eigen feestda gen, we hadden altijd wel iets te vieren! In zo'n omgeving realiseer je je ook welke goeie kanten je eigen opleiding heeft, en welke goeie en slechte kanten de hele gezond heidszorg in je eigen land heeft. Dat is heel erg belangrijk. Je moest ook alle talen spreken Ik was op school erg goed in wis- en natuurkunde, maar slecht in de talen. In Neuilly was dus mooi de gelegenheid om die aan te leren, want niet alleen de verpleegkundi gen hadden alle nationaliteiten, maar ook de patiënten kwamen uit de hele wereld naar ons toe, en ook de artsen waren van verschillende nationaliteiten. Maar de Engelsen en Fransen bleken veel meer moeite met de talen te hebben dan ik, en ik was er dan ook nog maar drie maanden toen ze mij vroegen of ik waarne mend hoofd wilde worden Ik kon toen samenwerken met de Russische hoofdverpleegster, van wie ik een heleboel geleerd heb Zij sprak vloeiend alle talen, was geestig en had met de juiste intona tie in alle talen moppen bij de hand Zij was een boeiende vrouw Het ene ogenblik straalde het van haar af alsof ze de hele wereld in haar zak had. het volgende ogenblik zat ze diep in de put. Ze was zeer belezen, en wist van heel veel zaken af. Ik had grote bewondering voor haar. Uit verpleegkundig oogpunt heb ik er veel geleerd Men had toen al een verpleegsysteem ingevoerd, dat men op het ogenblik het aller nieuwste noemt: primary nursing care. Dat betekent dat je als ver pleegkundige je eigen patiënten krijgt. Van het moment van opname tot het moment dat iemand ontsla gen wordt Je zorgt voor die patiënt iedere minuut van iedere dag. Je hebt de hele verantwoordelijkheid Je spreekt door met de arts wat goed voor de patiënt zou zijn, welke medicijnen, welke onderzoeken. Na negen of tien uur dienst droeg je je vier of vijf patiënten over aan de nachtzuster, en 's morgens nam je je patiënten weer terug Je had een goede relatie met de patiënten, ze kenden je heel goed. ze vertrouw den je helemaal, je kon overal op inspelen niet alleen op dat wat ze mankeerden, maar ook op hun voor de patiënten de meest onveili ge vorm van verpleging. De patient krijgt tegelijkertijd vijf of zes mensen om zijn bed, weet niet tot wie hij zich moet richten Van een commu nicatieve sfeer is geen sprake meer Naar mijn idee is het belangrijk ste van een goede verpleegkundi ge niet zo zeer dat zij alle technie ken kan uitvoeren, maar de manier waarop zij deze uitvoert en het vertrouwensgevoel dat zij kan overdragen aan de patiënt, zodat deze zich comfortabel voelt, en gerespecteerd In mijn inleiding op het congres in Kras heb ik dan ook gezegd, dat er veel te vaak nog wordt gekeken of iemand snel en hard allerlei technische dingen kan doen. Er wordt te veel gedacht dat je een heleboel ervaring moet heb ben om een patiënt op een juiste en overtuigde manier bijvoorbeeld een injektie te geven, terwijl er te weinig aandacht wordt besteed aan het feit dat je, om je persoon lijkheid en je attitude te kunnen overdragen, een langere leertijd nodig hebt Als ik in al mijn stukken zeg dat de verpleegkundige verantwoorde lijk is voor het creëren van het therapeutische klimaat is dat pre cies wat u daarnet zei een vertrou wenwekkende omgeving zal de geest van de patiënt rustig maken en het genezingsproces bevorde ren Als de verpleegkundige de opdracht heeft om de patiënt te helpen zijn eigen genezing te be vorderen gaat dat juist vanuit de atmosfeer, de gevoelens en de attitude." ,,Er zijn brute ingrepen van bui ten af op de patiënt gepleegd, er is in zijn huishouding best het één en ander mis dat zich moet herstellen, maar als de patiënt geestelijk niet in evenwicht komt kan het lichaam zich ook niet herstellen. „Absoluut. Dat woord brute Ingrepen is juist gekwalificeerd. Maar als je 25 injekties per uur geeft sta je er niet zo bij stil wat die prik betekent voor degene, die hem krijgt. Ik denk dat er geen mens is die in alle rust naar een ziekenhuis gaat: je bent je vrijheid, je oordeel over eigen lichaam en geest kwijt, je moet je overgeven aan alle ongewishe den." Het komt op mij over, dat u zich van het begin af aan van deze aspekten bewust bent geweest. Hoe komt dat?" Psychiatrie ..Het komt heel eenvoudig door dat ik ben begonnen met de psy chiatrie Eigenlijk wilde ik niet zo en bracht de laatste 24 |aar van haar carriere door bi| de Hogere School voor Gezondheidszorg Als onderwijskundige, direkteur en ma nager. Ze heett meegewerkt aan de uitgroei en uitbouw van dit onderwijs instituut. Begon de school in 1960 met een groep van 18 kursisten als eerste opleiding, nu zijn er 1300 studenten op de hele school, verdeeld over 7 ver schillende soorten van opleidin gen Wat Mevrouw Verbeek in die 2(1 jaar heeft betekend voor de inhoujl van het verpleegkundig beroep et het management van de schoJl werd uitgebreid verwoord in ha^ inleiding op het in Krasnapolsky gehouden congres Marnix Kreijns gaf hierover bericht in de Leusder Krant van 15 mei. Niet alleen werkte Me vrouw Verbeek in al deze ja ren met veel inzet aan de inhoud van het verpleegkun dig beroep, ze boog zich ook over het management in de verpleging, het verpleegkun dig onderwijs en het ver pleegkundig onderzoek. Heeft daar veel over geschre ven en talloze inleidingen over gehouden. Mevrouw Verbeek neemt als direkteur en manager afscheid van de Hogere School voor Gezond heid. Omdat ik dacht dat d£ lezer geïnteresseerd zou zijo in de internationale en cultiü- rele achtergronden van haaj werk. en zij graag en uitge breid wilde praten over haar herinneringen aan de verple ging, is er in het kader van dit artikel helaas geen gelegen heid meer om dieper in te gaan op de wijze van haar management. Een woord van verontschuldiging is daar voor op zijn plaats. worden in de psychiatrische verple ging in Santpoort. Haar eerste uit gangspunt was daarbij om de leer lingverpleegkundigen öp dezelfde manier te benaderen in hun oplei ding als zij een patiënt zouden moe ten benaderen. Ze wilde proberen bij de leerlingen het vermogen te ontwikkelen, dat zij een ander zou den kunnen begrijpen In Santpoort was het verloop onderde leerlingen 60 tot 70% Ook in die tijd kwamen die meisjes naar de psychiatrische opleiding toe, die achtergrondmoeilijkheden hadden en opvang nodig hadden. Als ze die opvang en dat begrip kregen en vrij kwamen van drukkende hennne- nngen werden het hartstikke goeie verpleegkundigen Mevrouw Verbeek wilde aan hen geen les geven in een klas met rijtjes stoe len: ze liet een grote ovale tafel maken, waar 15 mensen om heen Achteraf realiseer je je dat je dat in tijd een heleboel helpt, en dat je dat ook helpt naar de ander toe Als je de ander waardeert word je ook veel sneller zelf echt gewaardeerd De mensen mochten mij als mens. Wat intellekt, gevoel en filosofie betreft zijn die Indiërs werkelijk fantastisch Daar kun je heel wat- van leren. Je komt daar snel tot de ontdek king. en dat begrijp je helemaal als je de levensbeschouwing begrijpt, dat daar veel meer schizofrenie voorkomt dan manisch depressie ve psyches. De mensen trekken zich terug, worden autistisch, stu- porachtig, ze sluiten zich af van de buitenwereld, ze raken geïsoleerd, zijn niet meer in staat tot kontakt Als je kijkt wat yoga eigenlijk is dan betekent dat dat je moet leren je tijdelijk zo te isoleren van de omge ving dat je bij jezelf te raden kan verrijking. En in naastenliefde heb je het gevoel dat je innerlijk verrijkt wordt door je naaste Allebei heeft het zijn voor- en nadelen. Als je dit naast elkaar zet, de uitstraling of het goed zijn voor een ander in het christendom en het meer naar binnen toe leven van het hindoeïsme, begrijp je waarom schizofrenie meer in het oosten voorkomt. (Opmerkelijk bij het hin doeisme is dat iedereen een soort van inqebouwde zelfwaardering uitstraalt, waardoor hi|, al doet hij niets meer, al reageert hij niet meer. waardig naar buiten toe blijft). De tegenpool is dat, als er iets aan mankeert de Indiër zichzelf afsluit, en dan heeft hij de ander ook niet meer nodig Voor die mensen hoef de je geen medicijnen te gebruiken om ze daaruit te halen Je moest alleen alles op alles zetten om Pakistan, Ceylon, Birma en Thai land, omdat er in geen van die landen een verpleegkundige psy chiatrische opleiding was. De ver pleegkundigen zijn daarna in hun eigen land begonnen met een ei gen psychiatrische opleiding Nu zijn er vijf opleidingsinstituten in India." Seminarium voor ge zondheidszorg In Nederland terug werd Me vrouw Verbeek stafdocente bij het Seminarium voor Praktische Ge zondheidszorg te Utrecht, dat uit groeide tot wat nu de Hogere School voor Gezondheidszorg heet Ze werd daar in 1960 aangesteld naalden te tellen. Aan het eind van mijn negen maanden daar kwamen 15 van de 30 dames in onze naaikamer helpen, en zij gaf ieder een haar werk. en voerde de con trole uit We mochten tenslotte wat mooie nieuwe stof kopen, en toen konden er werkelijk aardige jurkjes worden gemaakt. De vrouwen leef den daar erg in mee. Het is heel begrijpelijk dat ik eén van de eer sten in Nederland was die zei: Het verpleegkundig beroep is niet een A- of B-opleiding, A en B horen onlosmakelijk bij elkaar. In Surrey heb ik later ook nieuwe dingen in de psychiatrie ingevoerd. In Engeland kenden ze de combinatie van A en B opleiding niet (terwijl je hier in Nederland als hoofdverpleegkun dige in een B ziekenhuis beide diploma's moest hebben). Dat zegt ook iets van het statusverschil, dat ook lange tijd bij ons heeft bestaan, tussen het verzorgen van psychiatrische en ziekenhuispa tiënten De status van psychiatri sche patiënten is een groot aantal jaren veel lager geweest." Docente Toen Mevrouw Verbeek in 1952 weer terugkwam in Nederland werd haar qevraaqd om docent te eerst in de geschiedenis aandacht wilde wijden aan de psychiatrische patiënt Vijfeneenhalf jaar was ze werk zaam in India. Ze kreeg carte blan che. wat haar de rust gaf om niet hals over kop aan de gang te gaan Het doel was om in India een vervolgopleiding op te zetten in de geestelijke gezondheidszorg voor verpleegkundigen met^ een A- diploma. Ze gaf zichzelf de tijd om zich in te leven in de hindoese levensbeschouwing om te ontdek ken welke connecties die had met de verschijnselen van psychiatri sche patiënten Pas in het tweede jaar begon ze de opleiding van de grond te brengen. Het eerste jaar besteedde ze om de patiënten, de verpleegkundigen en de artsen te leren kennen. Het waren fijne men sen. Ze kreeg veel respekt voor de diepgang en de filosofische uit gangspunten van de oosterse cul tuur. Ze was gelukkig zelf begiftigd met geduld, doorzettingsvermogen, en had in de loop van de tijd geleerd zich in anderen in te leven ..Ik ben noch katholiek noch pro testant opgevoed Dus ik was niet behept met iets dat ik van me af moest zetten om iets anders te begri|pen. Dat is een voordeel gaan. in jezelf kan leven, naar binnen kan kijken, daarvan rijker, schoner en mooier wordt. Goede gedachten Iemand die het hindoestaanse geloof aanhangt wordt niet beter door naastenliefde uit te oefenen, maar wordt een rijker mens als hij zich naar binnen toe verrijkt en verbetert, en van daaruit naar de wereld kijkt. Je hebt niet die naas tenliefde nodig om beter te worden Dat is een gevolg van ie innerlijke kontakt met ze te krijgen Daar had je soms een paar uur voor nodig, soms dagen en weken, maar ik haalde die mensen uit hun stupor Mijn Indiase collega's dachten aan vankelijk dat ik over magie beschik te. maar als ik ze uitlegde hoe het kon konden ze het zelf ook toepas sen. Je kon daar echt mensen geestelijk en relationeel benade ren, ook omdat ik het gevoel had dat ze niet zo veel verschillen hadden als wij hier In de jaren daarna heb ik ver pleegkundigen opgeleid uit India,

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5