X taadscommissie kiest zuid-westelijk racé voor tankrondbaan Leusderheide Bestemmingsplan voor Leusder hei al twaalf jaar in procedure ompromis gaat bewoners Doornseweg niet ver genoeg toplichten ouden in akantie ezelfde jden Vandaag in de Leusder Krant leusiflc krant BDU m c I Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Nieuwe Wegwijs Leusden is uit coeN BORG Elektrotechnisch Installatiebureau Nationale Diabetesweek 25 t/m 30 juni Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV rkrant •hr DONDERDAG 21 JUNI 1984 - 16e JAARGANG NO. 16 in een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B. en W. gaat aan het Ministerie in Defensie en andere betrokkenen een brief schrijven, sarin er op wordt aangedrongen om bij de inrichting van het ompagnies Oefenterrein (COT) voor de tankrondbaan een id-westelijk tracé te kiezen. Die rondbaan zou dan veel verder van de Doornseweg - en et name van de buurtschap Waterloo af - komen te liggen in tot nog toe in de herziening van het bestemmingsplan )en Treek" de bedoeling was. Dit dinsdagavond in de extra vergadering van de raadscom- ssie „Openbare werken en Ruimtelijke Ordening" bereikte impromis gaat de bewoners van Waterloo echter niet ver noeg. Zij zijn het er niet mee eens dat ook in het thans reikte compromis er nieuwe tankbanen komen te liggen in >t noord-oostelijk deel van de heide. >lgens wethouder Wagenaar, die daarin wordt gesteund >or de raadscommissie, is het echter onhaalbaar om die nkbanen er uit te halen. De behandeling van de tweede 'rziening van het bestemmings- ön ,,Den Treek" trok dinsdag- ond grote belangstelling. Naast nwonenden van de Doornseweg iren ook inwoners van Soester- rg aanwezig in de hoop te horen, de gemeente Leusden zich stelt tegenover de plannen van ifensie om op de Leusderheide m COT van 1000 hectare groot in richten. Alle belangstellenden sterden eerst naar een uitvoerige eenzetting van ambtelijk mede- irker J. Roggenkamp, die een erzicht gaf van de planologische itwikkeling van de heide sedert I72. zijn inleiding benadrukte Rog- nkamp, dat het college van B en zijn uiterste best heeft gedaan een compromis te vinden tus- n drie zeer moeilijk te verenigen ootheden: de natuurbelangen, belangen van Defensie en de llangen van de aanwonenden n de Doornseweg. In de krant van jongstleden dins dag meldden wij reeds, dat de Waterloobewoners vinden, dat door het gemeentebestuur toch niet in voldoende mate rekening wordt gehouden met hun belan gen Het tweede concept, dat door de gemeente'in het vooroverleg is gebracht stelt hen bitter teleur. Daar werd zowel door het D'66- raadslid Ep Oostra - die zelf aan de Doornseweg woont - als door be langhebbenden vanaf de publieke tribune op gewezen. Eén van de aanwezige bewoners, de heer Ter- windt, zei:Terwijl u als gemeente bestuur heel goed weet wat wij niet willen, blijven onze belangen in de lucht hangen. U moet achter de bewoners van Waterloo gaan staan. U moet in de allereerste plaats opkomen voor de belangen van de inwoners van Leusden." Ook de aanwezige bewoners van Soesterberg maakten kenbaar dat zij vinden, dat het gemeentebe stuur van Leusden veel te veel - Eén van de bestaande tankbanen op de Leusderheide De Waterloo-bewoners verzetten zich tegen uitbreiding er van. zoekt naar een compromis en daar bij in niet geringe mate de oren laat hangen naar Defensie Volgens de Soesterbergenaren zou Leusden, net zoals de provincie en de ge meentes Soest en Amersfoort dat hebben gedaan, a priori het COT moeten afwijzen. Daar bleken de meeste leden van de raadscommissie echter niet voor te vinden. Wel bleek men te willen werken aan een compromis, dat meer aan de belangen van de Waterloo-bewoners tegemoet komt dan het tweede concept voor de herziening dat tot nog toe deed. Het was het VVD-raadslid Alrich Parson, die na ruggespraak met de wethouder, de eerder in het be stuurlijk overleg door Wagenaar gedane suggestie naar voren haal de. Parson deed de commissie het voorstel zich uit te spreken vóór het zuid-westelijke tracé voor de rond baan. Parson. .Ik wil bij niemand valse verwachtingen wekken, want hiermee is natuurlijk helemaal niet gezegd dat voor de andere part ners dit tracé aanvaardbaar is. Maar we zouden er misschien onze positie in het overleg mee kunnen versterken." De suggestie van Parson leidde tot het voorstel om de overlegpart ners schriftelijk te laten weten dat Leusden voorkeur heeft voor het zuid-westelijk tracé van de rond baan in plaats van het eerder in het tweede concept neergelegde tra cé. Dat voorstel werd door alle fracties ondersteund, zij het door die van het CDA wat aarzelend. Woordvoerder Henk van der Sloot maakte duidelijk dat hij bang is, dat het zuid-westelijk tracé voor Defen sie wel eens onaanvaardbaar zou kunnen zijn en dat Defensie in dat geval van zijn bevoegdheid tot aanwijzing gebruik zou kunnen ma ken. Dat zou betekenen, aldus Van der Sloot, dat Leusden geen enkele invloed meer uit kan oefenen op de inrichting van het oefenterrein. De overige commissieleden deelden die vrees van Van der Sloot niet. Men ondersteunde het voorstel-Parson en Ep Oo stra deed dat zelfs met veel enthousiasme en onder dank zegging aan het VVD-raadslid. Het enthousiasme werd echter enigzins getemperd door de reacties vanaf de publieke tribu ne. Toen men daar door had, dat het besluit van de raadscommis sie weliswaar een keuze voor het zuid-westelijk tracé behelsde, maar tegelijkertijd handhaving van drie tankbanen in het noord oostelijk deel betekende, rageer- de men zeer teleurgesteld. Me vrouw Terwindt wees er op, dat juist deze tegen de helling in het terrein aan te leggen tankbanen de Waterloo-bewoners veel overlast zullen gaan bezorgen. Maar het pleidooi vanaf de tribu ne had geen resultaat meer. Vol gens de commissieleden is het nu genomen besluit het compro mis, waarin zo maximaal moge lijk met de Waterloo-bewoners rekening wordt gehouden. Geslaagde braderie „De Blezenkamp" pag. 3 Schotelantenne geen weggegooid geld pag. 3 Interview op Donderdag: hypnotherapeute mevrouw De Cockpag. 5 Amersfoorts Kamerkoor geeft zomeravond concertpag. 6 Vredeling sloeg eerste paal SBBO pag. 6 Sportpag. 7 Loep op Leusden Film Servicepagina pag. 0 pag. 9 DOKTERSDIENST: 033-944223 LEUSDEN - Deze week is een nieuwe uitgave van de gemeentelijke informatie gids „Wegwijs in Leusden" verschenen. Deze nieuwe gids zal in de weken van 18 juni t/m 30 juni in de gemeen te huis-aan-huis worden be zorgd. Wie op 1 juli nog geen ..Wegwijs" heeft ontvangen wordt vriendelijk verzocht con tact op te nemen met het buro Voorlichting van de gemeente Leusden, 't Erf 1, telefoon 941247 toestel 116 De gids wordt dan alsnog toegezon den. an een onzer verslagge- rs) LEUSDEN - De verkeers- htinstallaties in Leusden Hen in de komende vakan tieweken dezelfde werkings tijden houden als zij ook nu hebben. Er is geen aanleiding om, ter verhoging van de ver keersveiligheid van met na me kinderen, in de vakantie periode de werkingstijden uit te breiden. Wel zal in de vakantie geïnventariseerd worden, of zich problemen voordoen. Aldus heeft de raadscommissie ..Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" in zijn vergadering van jongstleden dinsdagavond beslo ten Het verzoek om de werkingstij den van de verkeerslichten de ko mende maanden uit te breiden was, zoals wij dinsdag meldden, gedaan door een drietal vrouwen, die zich intensief met de bevorde ring van de verkeersveiligheid van kinderen bezighouden. Omdat zich in de vakantietijd naar hun ver wachting meer kinderen in het ver keer begeven en dat ook op andere tijden dan gewoonlijk doen, ver zochten zij om uitbreiding van de werkingstijden van de stoplichten. Met de wethouder waren de commissieleden het eens, dat dat niet nodig is. Volgens Wagenaar neemt in de vakantie ook de ver keersintensiteit in het dorp af Veel mensen gaan met vakantie en wie thuis blijft neemt een bepaalde tijd ook niet aan het woon-werkverkeer deel. Wel zal in de vakantietijd extra in de gaten gehouden worden, hoe de verkeerslichten op de gebruikelijke tijden functioneren en of zich daar bij wellicht knelpunten voordoen. Mocht dat zo zijn. dan zal er alert gereageerd worden, zo zegde de wethouder toe. De rest van de brief van de drie vrouwen, die om een aantal ver keersmaatregelen vroegen, is niet in behandeling gekomen jongstle den dinsdag Het was voor de Dienst Gemeentewerken te kort dag geweest om het college er over te adviseren Op een later tijdstip zal dat wel gebeuren. VRNDGN Rozendaallaan 11 Tel. 033-941235. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Bij kontrakten belangri|ke korting Leusderheities 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten PANNEKOEKEN- RESTAURANT ,,'T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/m zo., van 12.00-20.00 uur. LEUSDEN - De nationale dia betesweek is dit jaar van 25 tot en met 30 juni. Het Diabetes Fonds Nederland houdt dan de landelijke kollekte onder het motto: „Geef 's voor diabetes". De opbrengst is bestemd voor het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van diabetes melli- tus (suikerziekte). In Nederland zijn tal van onderzoe ken gaande naar de behandeling en bestrijding van suikerziekte, n stofwisselingsziekte, waardoor het voedsel niet meer door het lichaam kan worden verwerkt. Complicaties als blindheid, aantasting van de bloedvaten en het zenuwstelsel kunnen het gevolg zijn Het Diabe tes Fonds Nederland hoopt met de actie een bijdrage te leveren in het wegnemen van de oorzaken van suikerziekte. Wie de actie wil steu nen, kan een bijdrage storten op postgiro 5766 ten name van Dia- bets Fonds Nederland te Utrecht. SCHILDERSBEDRIJF Willem de Zwijgerlaan 8, Leusden-Zuid. Telefoon 033-940928. Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - De procedure, die moet leiden tot een be stemmingsplan voor de Leusderheide is inmiddels aan zijn koperen jubileum toe. Het verhaal begint na melijk al in 1972. In dat jaar gaf de gemeente Leusden aan het Adviesburo Arnhem de opdracht een bestem mingsplan voor te bereiden voor „Den Treek", inclusief de Leusderheide voor zover deze op het grondgebied van Leusden ligt. Dat leidde in 1973 tot de vaststelling van dat bestemmingsplan door de gemeenteraad, waarbij aan het heidegedeel- te de bestemming „Gebied van natuurlijke en land schappelijke waarde met mi litair gebruik" werd gege ven. Met die omschrijving van de bestemming is inder tijd noch door het college van Gedeputeerde Staten, noch door de Kroon genoe gen genomen. Aan dit deel van het bestemmingsplan werd indertijd goedkeuring onthouden, omdat de om schrijving wat al te simpel was. Roggenkamp: „Met na me in de Kroon-uitspraak werd duidelijk gemaakt, dat men vond dat een aantal waarden en belangen onvol doende tot hun recht kwa men. De bestemming moest verfijnd worden." INVENTARISATIE In 1975 gaf de gemeente vervolgens opdracht aan Staatsbosbeheer tot het ver richten van een inventarisatie van de hei. Met deze in 1976 gereed gekomen inventarisa tie werd in 1978 tussen Staats bosbeheer en Defensie over eenstemming bereikt over de invulling van het grootste ge deelte van de heide Verschil van mening bleef er tussen de natuurorganisatie en de militai ren met name over het gebied zo ongeveer tegenover Water loo. Dat hele verhaal was in 1980 het pakket, waarmee het Ad viesburo Arnhem aan de slag kon om een ontwerp te maken voor de herziening van het bestemmingsplan Een eerste concept kwam in juni 1981 aan de orde In dat concept waren drie tankbanen getekend in het noord-oostelijk deel van de heide plus een tankrondbaan vlak langs de Doornseweg In het licht van de verdere ontwik kelingen is het opvallend, dat dat concept indertijd nauwe lijks of geen reactie heeft uige- lokt in de commissie Wel werd er gereageerd in de werkgroep „Ruimtelijke Ordening" van het inspraakorgaan CML toen het concept daar aan de orde was. Daar reageerden met na me ook de Wateloo-bewoners. die te kennen gaven een rond baan op zo n 200 meter vanaf de voorgevel van hun huizen niet te zien zitten. Zij toonden zich beducht voor overlast door onder meer lawaai en stof en drongen aan op een andere situering van de rondbaan. Die andere situering is inderdaad opgenomen in een tweede concept, waarbij de tankrond baan tegenover Waterloo ove rigens niet van plaats veran derde. Wel ligt de rondbaan in dat tweede concept ingegra ven, terwijl dat bij de eerste lezing niet het geval was. Dat tweede concept ging het over leg met de provincie in. In juni vorig jaar leverde de Provincia le Planologische Commissie (PPC) er zijn commentaar op. Dat commentaar luidde, dat de gemeente Leusden voorlopig moest stoppen met de hele procedure, omdat eerst maar eens een uitspraak inzake het Structuurschema Militaire Ter reinen (SMT) afgewacht dien de te worden. Dat Structuurschema Militai re Terreinen zorgt voor een aanzienlijke complicatie bij de opstelling van een bestem mingsplan voor de heide. Het SMT-verhaal loopt naast de bestemmingsplanprocedure. In maart 1981 werden door het Ministerie de beleidsvoorne mens gepubliceerd Daarbij werd onder meer kenbaar ge maakt, dat het oefenterrein op de Leusderheide zou moeten- worden uitgebreid tot een CIT van 1000 hectare. Het SMT is omgeven met een uitvoerige inspraakprocedure en in de cember 1981 hield de ge meenteraad van Leusden zich bezig met haar reactie op de defensieplannen. Dat resul teerde in een inspraak waarin duidelijk werd gemaakt dat een tankrondbaan niet te dicht te gen de Doornseweg gelegd zou moeten worden. In het kader van de SMT- procedure vond later ook nog bestuurlijk overleg plaats, waarbij dat standpunt door ver tegenwoordigers van de ge meente Leusden - met name wethouder J. Wagenaar - nog eens naar voren werd ge bracht. Roggenkamp vertelde dat Wagenaar daarbij verder was gegaan dan in het tweede concept voor de herziening van het bestemmingslan De wethouder had ook een bal letje opgegooid over een veel meer zuid-westelijk tracé voor de tankrondbaan. Die baan ligt er al en bevindt zich - vanaf de Doornseweg gezien - aan de achterzijde van een natuurlijke wal, die uiteraard in de beper king van geluids- en andere overlast een belangrijke rol kan vervullen voor de Wateloo- bewoners. Volgens Roggen kamp was deze suggestie van Wagenaar „meegenomen" door de heren van Defensie. Naar verwachting zal het kabinet binnen een week of twee een beslissing nemen over het Structuurschema Mili taire Terreinen. Dan zal duide lijk worden of er inderdaad een CCT op de Leusderheide moet komen volgens de regering. Nadat zich daar vervolgens ook de Tweede Kamer over heeft uigelaten, kan verder worden gepraat over de inrich ting van het COT Ondertus sen wil het gemeentebestuur- daartoe mede bewogen door de PPC-uitspraak - de hele zaak laten rusten.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1