I „Als je door negatief denken ziek kunt worden, kun je door positief denken beter worden" Mevrouw Ter Cock beoefent hypnotherapie, ,,de oudste en schoonste therapie' De patiënt doet •alles zelf. De hypnotherapeut is lechts de aangever" „Alle psychosomatische ziekten kunnen door hypnotherapie behandeld worden" iursussen zwangerschapsgymnastiek Nimmerdor ponyruiters in de prijzen Leusdenaren door prinses Juliana bedankt Geen spreekuur burgemeester :0T0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder.Krant DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 21 JUNI 1984 interview door Anco Mali G. G. ter Cock-Krikke over hypnotherapie Met het begrip .fysiotherapie" is iedereen tegenwoordig vertrouwd. Ook „psychotherapie" klinkt redelijk vertrouwd in de oren. Maar „hypnotherapie", wie had daar al eens van gehoord? Toch is hypnotherapie al heel oud en is er in Leusden een dame, die hypnotherapie praktiseert. Dat is mevrouw G. G. ter Cock-Krikke, die naast fysiotherapeute ook hypnotherapeute is. Met haar sprak onze medewerkster Anco Mali, hoewel mevrouw Ter Cock zelf geen enkele behoefte had aan publiciteit. Wel was ze bereid om uiteen te zetten, wat hypnotherapie nu eigenlijk is. Omdat ze er van overtuigd Is dat vele mensen er mee geholpen zouden zijn. LEUSDEN - Hypnothera- >ul lie, het woord zegt het al, is herapie met behulp van hyp- Jiose. Hypnose is niets lieuws. Het werd al bij de )39proeken toegepast. In de Griekse oudheid bestonden 1 ilaaptempels, waar zieken lenezing zochten door dat ze oegesproken werden door iriesters. Hypnos is de half- od van de slaap. Hij wordt 'oorgesteld door een hoofd riet gesloten ogen en gevleu- lelde oren. Dus als iemand lie in zijn slaap op weg is h laar zijn fantasieën of r.aar vat hij dan ook beleeft. Hippocrates, die wordt be- chouwd als de vader der genees- unde, blijkt al gezegd te hebben lat de aandoeningen, waaronder iet lichaam lijdt, zeer goed door de t| iel gezien kunnen worden met esloten ogen. Paracelsus, een ïedicus uit de 16de eeuw, werd ervolgd en voortgejaagd, omdat ij waagde te beweren dat verbeel- ingskracht en geloot ziekten kon en veroorzaken en genezen. Er ijn nadien vele artsen geweest die ok door hypnose de mensen achtten te genezen. Vooral bij eel resultaat werden ze door colle- a's charlatans genoemd. Bijvoor- eeld in 1842 dokter Elliotson, pro- issor in de medicijnen in Londen, Jmes Braid uit Manchester, en kier Libeault. Van groot belang is reud geweest omstreeks 1890, ie de betekenis van het onderbe- uste, waarin de verdrongen com- lexen van mensen huizen, ken- aar maakte Tot op heden wordt hypnothera- ie toegepast In Engeland is er alls een British Society of Medical ypnotists In Nederland was één in de eerste artsen die hypnose «pasten dr Van Renterghen. tok dr Stokvis werkte met hypno- a In Amerika is dokter Erickson in beroemd hypnotherapeut. )pleiding In Nederland wordt volgens me euw Ter Cock momenteel vaak hypnotherapie toegepast door psy chologen, psychiaters en mensen uit paramedische beroepen zoals maatschappelijk werk(st)ers en fy siotherapeuten. MevrouwTer Cock zelf heeft haar opleiding als hypno therapeut gevolgd bij de Stichting Onderwijs en Bevordering van de Hypnotherapie in het Instituut voor Toegepaste Hypnose in Amster dam. Dit instituut leidt al zo n jaar of acht mensen op, en probeert bij het Ministerie van Gezondheid erken ning te krijgen door middel van een officiéél erkend examen. De hypnotherapeuten werken met de wetenschap dat de linker en rechterhelft van de hersenen verschillende funkties hebben. Bij rechtshandigen is de linkerhersen helft het gedeelte, waarmee de mens exact denkt. De rechterhelft is het gedeelte, waar de verbeel dingskracht heerst. Het belangrijk ste in de hypnotherapie is het onderkennen van een bewustzijn en een onderbewustzijn, die res pectievelijk in de linker- en de rechterhersenhelft zetelen ,,Met het bewustzijn in de mens", zegt hypnotherapeute mevrouw Ter Cock, „denken, redeneren we, trekken we conclusies. Het hele taalsysteem en het exacte denken zijn in het bewuste gelegen. In het onderbewuste zijn gezeteld gevoe lens, instincten, intuïtie, geheugen, dromen, fantasieën, visualisaties, melodieën. Het onderbewustzijn in de mens is het wezenlijke in de mens. Want in het onderbewustzijn zijn reeds vanaf vóór de geboorte indrukken opgeslagen, die voor altijd aanwezig zijn, al zijn we ze ons niet steeds bewust. Alles wat je ervaart en ziet in je leven ligt opgeslagen in het onder bewuste. Ons leven wordt bepaald door wat we hebben ervaren, blije emoties en droevige, pijnlijke en fijne ervaringen. Het bewustzijn is ervoor om te bewaken over wat is opgeslagen. Het wordt vaak onder drukt om naar buiten te komen. Door bepaalde denkwijzen kunnen gedachten en ervaringen verdron gen worden, uit angst en onzeker heid. Angst om wat het teweeg zal brengen en wat ermee te doen. Die verdringing van allerlei za ontstaat een grote innerlijke con centratie. In deze toestand heeft men vaak visualisaties (men be leeft. ziet, ervaart), die soms al oorzaken aangeven van geestelij ke moeilijkheden. In hypnose is een mens op een niveau, dat hem in staat stelt op onbewust niveau werkzaam te zijn, zonder tussen komst van de bewuste geest Men staat open voor syggesties van de hypnotherapeut. die altijd positief zijn, en die proberen het positieve, dat in ieder mens aanwezig is, te activeren, waardoor de mens posi tiever kan denken en zo zijn ang sten en kwalen kan kwijt raken. Hypnotherapie probeert de ne gatieve gevoelens die de mens heeft om te zetten in positieve, en zo de mens zelfvertrouwen te ge ven of dit groter te maken. Dat gaat natuurlijk niet zo maar even. Voor ieder mens zijn er andere sugges ties nodig, omdat ieder met ver schillende moeilijkheden zit. Het is zoals je door negatief denken ziek kunt worden, kun je door positief denken beter worden. Dat klinkt nogal simpel, maar het is wel waar". Weerstand Het begrip hypnose wekt bij veel mensen weerstand op. Wat is daar van de reden? „Hypnose wekt weerstand op doordat mensen bij het begrip veel al denken aan hypnotiseurs, die voor amusement mensen allerlei dingen laten doen of zeggen op toneel. Hypnotherapie is een thera pie. De mensen hoeven niets te doen of te zeggen. Ze zitten ont spannen in een stoel. De hypnothe rapeut praat tegen ze, en geeft hun suggesties, die het hun mogelijk maken beter tegen de moeilijkhe den in het leven op te kunnen, en ze eventueel op te lossen. De sugges ties zijn altijd positief gericht De „patiënt" bepaalt zelf of hij de suggesties aanneemt of niet. Als het lukt, en de „patiënt" voelt zich beter, dan heeft hij dat zélf gedaan De hypnotherapeut is slechts een aangever, een instru ment. Daarom wordt de hypnothe rapie wel de oudste en schoonste therapie genoemd. Veel mensen zullen wat me vrouw Ter Cock hier zegt ongetwij- ken uit zich op verschillende ma nieren. Een heel lichte graad is het zich verspreken, zich verschrijven, en zelfs vergeten van dingen En dan is er het dromen. In de droom is de bewustzijnsgraad verminderd, en de onderdrukte wensen en ge voelens krijgen gedaante. Een droom is een wensvervulling van het onbewuste. Daarom kan men ook dromen uitleggen In de derde plaats de verdrongen gevoelens en complexen uiten zich in ziekten Dat kunnen zijn allerlei nervositei- ten, neurosen, stress, verslavingen (roken, alcohol, drugs, eten), sla peloosheid, hoofdpijnen, angsten, fobieën, sommige huidziekten (bij voorbeeld psoriasis), bedwateren. hyperventilatie, blozen, stotteren, examenvrees en nog vele andere kwalen". Zelfvertrouwen „Al deze zo even genoemde psychosomatische ziekten, en ik denk dat 80% van de ziekten psy chosomatisch is, kunnen door kor- teren of langer durende hypnothe rapie behandeld worden. Het on derbewuste kan de mens positief, maar ook helaas negatief beïnvloe den. Als iemand denkt, dat hij iets niet kan, zal de kans om het wel te kunnen niet zo groot zijn. Zijn angst om te falen belet een goede uit komst. Veel mensen hebben ge brek aan zelfvertrouwen. Denkt ie mand positief, en niet aan misluk ken, dan gelukt het vaak. Zo iets van. ik probeer, en ik zie wel hoe het afloopt. Positief en negatief leven is een uiting van positief en negatief denken. Dit is van veel betekenis in de opvoeding van kinderen. Het is belangrijk dat de ouders de kinderen bemoedigen, en zo nu en dan prijzen. Dat geeft een goede kans op het ontstaan van zelfvertrouwen bij kinderen. Wie zelfvertrouwen heeft, kan de hele wereld aan!" Hoe ontstaat hypnose? „Hypnose ontstaat door een ver hoogde geconcentreerdheid. Het bewustzijn wordt afgeleid, en er feld herkennen. Er zijn diverse voorbeelden te noemen Aan za kenmensen, die nergens tijd voor hebben, en die alles in stresstoe stand doen, kan de hypnotherapie leren dat ze weer tijd voor zichzelf nemen. Die opdracht komt niet van de hypnotherapeut. maar van het onderbewuste van zo'n jachtig za kenman zélf. Een mens kan zich bewust wel vaak iets voornemen, maar dan gelukt het niet. Het is belangrijker dat zijn onderbewust zijn zich dat voorneemt, want het onderbewuste, dat is de mens. Verdriet bijvoorbeeld heeft in de eerste plaats zijn tijd nodig om verwerkt te worden. Als het verdriet echter iemands leven totaal gaat beheersen kan de hypnotherapie daar zeker iets aan doen. Verdriet is niet iets, dat weg gaat Het blijft, maar de hypnotherapie kan ie mand de kracht geven om zich ook te concentreren op andere zaken, en om dat verdriet te aanvaarden. De dingen, die de mens niet heeft geaccepteerd, bezorgen hem last. Bij al deze zaken is het ook vaak het geval, dat de mens zichzelf niet accepteert zoals hij is. Het is be langrijk voor de mens om tevreden te zijn met zichzelf. In tevreden zit het woord vrede. Heel veel mensen willen anders zijn dan ze zijn. Wan neer de mens leert zichzelf te accepteren zoals hij is, wanneer zijn innerlijk rustig en geordend is, kan hij zijn kracht naar buiten ge ven. Eerste levensjaren „Het is voor ieder mens zeer belangrijk of hij welkom was op deze wereld, hoe zijn eerste vier levensjaren waren, hoe hij daarin is aangemoedigd, vertroeteld en lief gehad. Als dat allemaal goed is. is er een enorme opening voor de rest van zijn leven. Maar is dat allemaal verknoeid en beschadigd, dan is het voor zo iemand veel moeilijker een gelukkig mens te worden. De mens draagt, wat hij in zijn leven heeft meegemaakt, voor altijd met zich mee. De hersenen van de mens zijn een computer, waarin alles is opgeslagen. „Als van een echtpaar, dat erg veel van elkaar houdt, de één wegvalt, dan stort van het ene echtpaar de overblijvende helft he lemaal in elkaar, weet niet meer wat ie moet doen, terwijl er ook mensen zijn die zeggen: „Nu moet ik alleen verder, en ik maak er wat van,,' hoewel dat uiteraard niet zo gemakkelijk is. Het is natuurlijk wel zo dat je, als je minder nare dingen hebt, het ook minder moeilijk hebt, maar ik denk dat er geen leven voorbij gaat zonder dat men moei lijke en nare dingen ondergaat. In een kinderleven gebeuren vaak allerlei zaken, waarvan je als vol wassene geen weet hebt hoe die op een kind overkomen. Kinderen kunnen geplaagd worden door vriendjes, ze kunnen bang voor iets zijn Noem maar op". Als ik vraag hoe mevrouw Ter Cock aan haar „patiënten" komt, zegt ze dat ze tot nu toe vnenden en familie heeft behandeld, die dan weer bekenden doorstuurden. Alle artsen in Leusden is bekend dat zij de opleiding tot hypnotherapeut heeft gevolgd. Hypnotherapie is een therapie. Er is niets geheimzinnigs aan De mens, die in hypnose is, is persé niet in slaap. Hij hoort alles wat er gezegd wordt. Hij verkeert in een geconcentreerdheid van zijn inner lijk, en in die geconcentreerdheid staat hij open voor wat de hypno therapeut hem zegt. Als hij weinig zelfvertrouwen heeft, en de hypno therapeut hem zegt, dat hij meer en meer zelfvertrouwen zal krijgen, dan komt dat op hem af. en dan merkt hij later zelf wel of zijn onbe wuste dat ook wil. De mens doet het dus helemaal zelf. ligt ontspan nen met de ogen dicht, en hoort de positieve gedachten van de hypno therapeut De mens die niet in hypnose wil raakt ook niet in hypnose. Maar iemand die bij een hypnotherapeut komt wil het al wel een beetje, omdat hij graag beter wil worden van datgene waar hij last van heeft. De eerste keer is een wat spannen- i de ervanng, omdat de mensen v helemaal niet weten wat er ge- beurt, maar als het achter de rug is 0j zijn de meeste mensen helemaal r relaxed, en voelen zich prettig Naarmate de „patiënt" het vaker,A doet komt hij sneller in hypnose. w Vooral als het hem goed is bevallen u wil hij graag weer terug naar die^ toestand, want hij kan heel fijne dingen beleven. Door suggesties kan mevrouw Ter Cock iemand aan - het strand laten wandelen bijvoor beeld. Een nichtje van haar zag een meisje met een grote rode bal, >4 die heel leuk aan het spelen was, k en ze hoorde de zee ruisen, en->t voelde zich gelukzalig. Mevrouw Ter Cock zegt dat het kan dat een mens enkele dagen na de hypnose zich wat onzeker en.^, nerveus voelt. Dat is het teken datv het onderbewustzijn aan het werken is om iets te doen met war. hem gesuggereerd is. Bij iemand, die weinig zelfvertrouwen heeft, „rommelt" het van binnen, en dat is'y niet één-twee-drie weer rechtge-'" zet. Mensen met fobieën, zegt ze.:1 zijn heel goed te helpen, maar als iemand al 25 jaar het huis niet uit'-' geweest is kan zij hem niet in een week naar buiten brengen, maar uiteindelijk, als de „patiënt" en de1' hypnotherapeut volhouden, gaét hij weer naar buiten (Als de men sen niet bij haar kunnen komen, o omdat ze het huis niet uit durven, gaat me\>rÖtiw Ter Cock na£fTlë/1 toe). -.qanue Hoogtevrees r H) Een collega van haar kwam in contact met iemand met hoogte-A vrees, die zelfs niet eens op een stoel durfde te staan. Die „patiënt" had een vriendin, naar wie ze graag" toe wou, maar die vriendin woonde zes hoog. Ze moest dan door twee andere vriendinnen de lift in of dey trappen op gesleurd worden, want* zelf kon ze dat niet. Toen ze drie^ keer bij de hypnotherapeut was- geweest belde ze op dat ze 's3 middags zo maar naar haar vrien- din was gegaan, een kopje thee'1 had gedronken, en toen ze daar zat 1 opeens zei: „Hemel, dat durfde ikw helemaal niet!" Toen was ze hetf dus vrijwel kwijt, die hoogtevrees.* Toen ze daarna nog één keer naarfi de hypnotherapeut ging was zev volkomen van haar hoogtevrees af. u Zo kan de hypnotherapeut de_ mensen ook afhelpen van claustro fobie. Natuurlijk is het niet zo, datr als je iets mankeert je maar naar de± hypnotherapie behoeft te gaan om-, beter te worden, maar de kans dat* je toch wat positiever in het leven,,, komt te staan is zeer groot. Me-,,, vrouw Ter Cock aarzelt om dit_, laatste zo te formuleren, want in de,, hypnotherapie praat men nooit ne gatief Mensen zijn vaak door hyp-" notherapie zo ontspannen, dat het^ ontspannen zijn op zichzelf heil-^ zaam werkt Meestal bereiken ze r dat zelf nooit, en dat ontspannen zijn ervaren ze al als heel plezierig. Er is een oerkracht in ieder mens, die hem in staat stelt' zijn leven in harmonie met' zichzelf en zijn omgeving te: leven. Sommige mensen zijn* zich daar niet van bewust. Wellicht kan de hypnothera pie een hulpmiddel zijn voor de mens om die kracht inv zichzelf te ontdekken en/of terug te vinden. A LEUSDEN - Binnenkort gaan 'ee cursussen zwanger- hapsgymnastiek van start. De :rste start op maandag 25 juni om 20.45 uur, de tweede op woensdag 4 juli om 19.15 uur. Beide cursussen worden gege ven In het Kruisgebouw aan de Rozengaarde in Leusden- Centrum. Deze twee cursussen zijn bestemd voor vrouwen, die in september of de eerste twee weken van oktober een baby verwachten. Deelneemsters kunnen zich bij aanvang van de eerste bijeen komst opgeven bij het Kruisge bouw. Telefonische aanmelding kan ook. Het nummer is 941218. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Afgelopen zater dag hebben enkele ponyruiter tjes van rijvereniging en pony club Nimmerdor deelgenomen aan een concours in Renswou- de. Igna Heiwegen behaalde met haar pony Nisjah een eerste prijs In de L-dressuur met 133 punten. De paarden zijn ri<aui üroci»fKH.. geweest waar de L.R. P.C. Groenekan een prima wedstrijd organiseerde. De volgende Nimmerdorruitertjes haalden een prijs L II dressuur: 6e prijs voor A. Gijsbertse, met Piraat 121 pnt L-springen: 2e prijs voor mej. J. Kempkes. met haar paard Groll; 4e prijs voor W. Oosterboer, met zijn paard Viola. M-springen: 7e prijs voor R. v.d. Burg. met zijn paard Troubadour L-springen progressief: 7e prijs voor mej. J Kempkes met. haar paard Groll. LEUSDEN - Prinses Juliana heeft via de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht haar dank overgebracht aan de 55 Leusdenaren, geboren in 1909, die tijdens een bijeenkomst op 30 april, ter gelegenheid van de 75 ste verjaardag van Prinses Juliana een gelukstelegram hebben verzon den. LEUSDEN - Op 26 juni komt het spreekuur van burgemeester mr. J.W. M. Rademaker in Ach terveld te vervallen. In dringende gevallen kan voor woensdag 27 juni via de secretaresse een af spraak gemaakt worden. Tel. 941247, toestel 113. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in "t gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495 Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5