Dudley Moore schittert als jaloerse echtgenoot in „Unfaithfully Yours" De vergeten oorlog in Peter Weir's „Gallipoli" eusd Bi* K run Is leusdet hrnnS: DINSDAG MOVIE CYCLUS Kwijtschelding belasting Niet de eerste Provincie-pop elle ambtenaren F0T0-K0PIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Wethouder Tuin r zou niet >el veranderen kijk op de film E DONDERDAG 21 JUNI 1984 Loep op Leusden 9 I Omdat het Bijstandskomitee Leusden vindt dat de gemeente niet erg aktief Is in het voorlichten over de mogelijkheden tot kwijtschelding van onroerend goedbelasting, heeft dat komltee die voorlichting maar zelf ter hand genomen. Op het moment dat bij u ieder moment de aanslag in de bus kan vallen, wijst het Bijstandskomitee in een persbericht op de mogelijkheden tot kwijtschelding. Of we dat in de krant zouden willen zetten. Bij deze: Als je een minimuminkomen hebt (voor gezinnen met of zonder kinderen 1446,90, voor één-oudergezinnen 1302,20 en voor alleenstaanden 1012,85 per maand), dan kom je In aanmerking voor kwijtschelding. Zit je iets boven het minimum, dan kun je een gedeeltelijke kwijtschelding krijgen. Maar.voor wie een spaartegoed heeft, kan kwijtschelding onmogelijk zijn!!! Dien zo snel mogelijk, In elk geval vóór de eerste betalingstermijn vervalt, een verzoek in. Je hebt dan kans dat je verzoek wordt ingewilligd voor de betalingstermijnen verstreken zijn. Aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij Maatschappelijke Dienstverlening Eemland en het Protestants Sociaal Centrum, allebei in Amersfoort. Je kunt ook schriftelijk een formulier aanvragen bij de directeur der Rijksbelastingen, Maliebaan 34, 3581 CR in Utrecht. Voorvragen kun je, behalve bij MDE en PSC, terecht bij het Bijstandskomitee Leusden, telefoon 940755. Verontschuldigingen dienen wij aan te bieden aan de heren Kleinveld van het gelijknamige garagebedrijf te Achterveld. Wij hebben namelijk ten onrechte In de krant van vorige week vrijdag gemeld dat het Total- benzinestation bij het gemeentehuis het eerste self- servicestatlon In de gemeente Leusden zou zijn. Hoogstens hadden we kunnen zeggen dat het het eerste self-service- station in Leusden-centrum Is, want zie eens wat de heer Kleinveld junior ons schrijft: „Niet Leusden-C. heeft de primeur van het eerste self- servicestation met shop maar Achterveld - toch al weer geruime tijd onder de gemeente Leusden vallend - had die primeur en wel reeds vanaf 1 mei 1983 met een Shell zelftankstation en shop. Een alerte verslaggever die af en toe de gemeente verkent, had dit toch zeker moeten opvallen." En daar heeft meneer Kleinveld dan helemaal gelijk in. Vandaar onze excuses. Op donderdag 28 juni neemt de Utrechtse popmuziek bezit van het Provinciehuis. Vanaf 19.00 uur tot 23.00 uur iaat een viertal popgroepen luid en duidelijk horen hoe het staat met de Utrechtse popmuziek. De optredens worden verzorgd door de Marokkaanse groep Oulad El Heyra, Eucalypta uit Amersfoort, Never Noooh No en Deafact uit de stad Utrecht. Dit unieke popfestijn op de binnenplaats van het Provinciehuis is gratis toegankelijk via de ingang op de hoek van de Kromme Nieuwe Grachten Pausdam. De provincie Utrecht organiseert deze popmanifestatie om luister bij te zetten aan de presentatie van de provinciale popnota „Pro-Pop Utrecht", die is opgesteld door de sectie podiumkunsten van de Stichtse Culturele Raad. In de loop van het programma zalPro-Pop Utrecht" namens het college van gedeputeerde staten in ontvangst worden genomen door de heer J. Hoekstra, gedeputeerde voor welzijn. In de popnota, die dient als advies aan het provinciaal bestuur, wordt een aantal aanbevelingen gedaan om de omstandigheden voor popmuzikanten in de provincie Utrecht te verbeteren. Zo stelt men voor om samen met de gemeente Utrecht een „Pop Unie" op te richten als provinciaal overleg-platform voor popgroepen en popcollectieven. De „Pop Unie" zal bovendien contacten met de overheden onderhouden en subsidiecriteria voor podia en popgroepen bewaken. Verder staat in het advies voor welke zaken de provincie geld beschikbaar kan stellen. Zo wil men aan een provinciaal popcircuit voor een experiment van ongeveer 50 optredens 25.000,- besteden en bijdragen in de kosten voor regionale oefenruimten, opnamefaciliteiten voor opnamen van een onbekende man in de gangen van zijn huis in handen Hoewel het gezicht van de man niet te zien is, tonen de video-opnamen twee geruite sokken. En dat allemaal 's nachts op half twee. terwijl Eastman voor een konsert in het buitenland was. Eastman gaat als een razende op zoek naar de twee geruite sokken en daarbij is niets hem te gek. Max Stein (Arman Assante), als vio- lost in dienst bij Eastman en één van zijn persoonlijke vrienden, blijkt de dra ger van de sokken te zijn. Vanaf dat moment loopt het helemaal uit de hand en wordt het verhaal steeds fraaier, vooral door toedoen van voortreffelijke dialogen. Het liefdesleven van Eastman en Damela dreigt in een regelrecht drama te eindigen, als de dirigent al zijn zinnen zet op een perlekte wraakoefe- ninq. Het is al aangestipt, de gedroomde wraakoefening stuwt „Unfaithfully Yours" naar ongekende hoogte Het spel van Dudley Moore en Nastassja Kinski, de laatste lijkt ook geknipt voor komische rollen, is een lust voor het oog en zorgt voor een ongekende reeks lachsalvo's ..Unfaithfully Yours" is kort om een bijzonder plezierige film om naar te kijken. Voor jong en oud' ïïige week deden wij u melding van het feit dat drie Leusdense gemeente-ambtenaren mee hadden gedaan de eerste Nederlandse wielerwedstrijd voor ambtenaren. Jammer genoeg bleken de drie Leusdense nemers niet snel genoeg om een plaats te veroveren in de finalerondes Zelf hadden de drie ambtenaren er tens niet op gerekend om de finale te halen.Bier en ouderdom beginnen zich te wreken, was de spontane tie van een van de wielrenners. Omdat het niet elke dag voorkomt dat ambtenaren zich sportief ilesteren, plaatsen wij gaarne een foto van de drie deelnemers, die uitgeleide werden gedaan door de litter van de .personeelsvereniging van de gemeente Leusden. Op de foto v.l.n.r Ton Kool, voorzitter oneelsver., Joop van Opijnen (ambtenaar Burgerlijke Stand), Pieter Gerber (weg- en waterbouw) en Eric 'lök~(weg- en waterbouw). demonstratiebanden en het organiseren van workshops met een bovengemeentelijke opzet. SCHAAKCLUB LEUSDEN „SCHAAKMAT" Bestuurders van de Schaak vereniging Leusden werden af gelopen dinsdag onaangenaam verrast toen ze bij de omstreden en veel besproken gemeentelij ke kantine op het Burgemeester Buiningpark arriveerden en daar een lege „bende" aantroffen. „We stonden perplex, liet voor zitter van Santen weten. We had den van niemand vernomen dat we als huurder niet meer in het gebouw terecht zouden kunnen, om onze zomeravondcompetitie te vervolgen. We hebben meteen contact opgenomen met de ge meente en ook daar wisten ze van niks. We voelen ons lelijk in ons hemd gezet." Zoals bekend wordt het ge bouwtje in het kader van de privatisering aan de bewoners (TTCL en Antilopen) overgedra gen. De schaakvereniging zou van beide clubs een avond in de week gaan huren. Onenigheid tussen de tafeltennisciub en de schaakvereniging omtrent de voorwaarden van een huurcon tract en het niet nakomen van gemaakte afspraken, zoals in het „schaakkamp beweerd wordt, deed de ledenvergadering van SVL onlangs besluiten om naar een ander onderkomen uit te zien. In twee gebouwen, De Kom en de Koningshof, konden de schakers in eerste instantie te recht. De zalen in „de Konings hof" konden bij nader inzien toch niet gehuurd worden zodat alleen de Kom aan de Hamers veldseweg nog tot de verhuis- mogelijkheden behoort. Hoogst waarschijnlijk zullen de scha kers vanaf 1 augustus hun intrek nemen in het gebouw bij de Katholieke kerk. Tot die tijd kun nen de schakers van de lokaliteit van de Postduivenclub Leusden op het Jan Bannink Park gebruik maken. Toch hebben de scha kers jl. dinsdag de 3e ronde van de zomeravondcompetitie nor maal kunnen afwerken omdat op last van de gemeente TTCL de stoelen, tafels die ze het afgelo pen weekend hadden wegge haald en inmiddels ergens had den opgeborgen, terug moesten brengen. De schaakvereniging Leusden vindt het nu wel wel letjes en voelt zich min of meer op straat gezet, of anders ge zegd „schaakmat" gezet. Rozendaallaan 9 Leusden-C. ■4ssante en Dudley Moore, amusante tegenspelers in ..Unfaithfully Yours'' betekenen. Waarbij iedereen natuurlijk beseft dat een echte vergelijking niet goed mogelijk is, omdat het om andere verkiezingen gaat, omdat er andere partijen of andere combinaties van partijen meedoen, omdat de opkomstpercentages sterk variëren, enzovoorts. Onder al die voorbehouden kunnen we u dan melden dat, als dit gemeenteraadsverkiezingen zouden zijn geweest er in de krachtsverhoudingen in de Leusdense gemeenteraad weinig verandering zou zijn opgetreden. Eén ding is zeker: Ep Oostra zou zijn D'66- raadszetel zijn kwijtgeraakt. Daar staat tegenover dat de kombinatie van klein links, die aan de Europese verkiezingen meedeed, een zetel in de Leusdense raad zou hebben behaald. Waarmee links in ieder geval even sterk bleef in aantal zetels, wellicht alleen iets linkser zou zijn geworden. Als we er van uitgaan dat die stemmen van klein links in de Leusdense situatie naar de PvdA zouden zijn gegaan, dan zou de PvdA er één zetel bij hebben gekregen. En dat is, met het verdwijnen van D'66 uit de gemeenteraad, de enige verandering. De zetelverdeling in de Leusdense raad op grond van de uitslag van de Europese verkiezingen 1984 met tussen haakjes de werkelijke situatie: CDA 7 (7) WD 6 (6) PvdA 5 (4) GPV/SGP 1 (1) D'66 0(1) Cynicus: op grond van die ene zetel winst moet er voor de PvdA in 1986 toch zeker een wethouder van financiën in zitten. In een gezamenlijke inspanning hebben de bewoners van de Gertrudishof aan de Hamersveldseweg de afgelopen weken een aardige tuin aangelegd. Nadat enkele maanden geleden de nieuwe woningen in de Gertrudishof gereed waren gekomen, was het nodig om ook aan de binnentuin wat te doen Dat hebben de oudere inwoners van het complexje zelf ter hand genomen. Dat het resultaat er mag wezen bewijst bijgaande foto van Janus Visser „Unfaithfully Yours" (Een vreemde affaire). Produktie: Marvin Worth en Joe Wizan. Regie: Howard Zieff. Sce nario: Barry Levinson, Robert Klane en Valerie Curtin. Muziek: Bill Conti. Met: Dudley Moore, Natassja Kinski, Arman Assante, Cassle Yastes. (Eu ro, Amersfoort) (door Dick van Rheenen) Met een handvol komedies achter zijn naam, sinds hij door Blake Edwards voor het witte doek werd ontdekt, levert Dudley Moore in „Unfaithfully Yours" zijn beste akteerprestatie tot nu toe. Als een gevierde dirigent en een jaloerse echtgenoot op een niet meer zo piep jonge leeftijd, zegevieren zijn komische talenten onmiskenbaar in „Unfaithfully Yours" Regisseur Howard Zieff heeft dank zij het spel van Dudley Moore en het verrassende debuut van Nastassja Kinski in dit filmgenre, een razendknap- pe komedie gerealiseerd. De soms onnavolgbare verwikkelingen geven „Unfaithfully Yours" de vaart mee, die onontbeerlijk zijn voor een komedie. Dat de komedie een filmgenre is, waarin Dudley Moore zich thuisvoelt wisten we al, maar in deze remake van de gelijknamige film van Preston Stur- ges in 1948. blijven zijn ongekende gaven je toch weer verbazen. Als we bedenken dat Dudley Moore van oor sprong musicus is, kwam de rol van gevierde dirigent hem volledig toe. Eer dere suksessen in films als „Ten" en „Arthur" hebben daar natuurlijk ook toe bijgedragen. In „Unfaithfully Yours", die in Neder land de titel „Een vreemde affaire" meekreeg, zorgen Moore's gespeelde onhandigheid en zijn overdreven reak- ties, voor vele kostelijke momenten Hoewel het scenario van „Unfaithfully Yours" op een beproefd recept is geba seerd, een jaloerse echtgenoot en ver meende ontrouw, blijft de film vanaf de eerste tot de laatste minuut boeien. Met als absoluut hoogtepunt een gedroom de wraakaktie, een scène die zich eigenlijk twee keer afspeelt Loopt de gedroomde wraakaktie op rolletjes, in werkelijkheid gaat alles op slapstick achtige wijze mis Dudley's akteren alleen al maakt de film minder voorspel baar en daaraan willen komedies nog wel eens mank gaan. Zoals gezegd speelt Dudley Moore in „Unfaithfully Yours" de gevierde diri gent Claude Eastman Hij is sinds kort getrouwd met de beeldschone Daniela (Nastassja Kinski) In het begin loopt het allemaal zo'n vaart nog niet, maar als huisknecht Giuseppi (Richard Liber- tini) door een misverstand een private detective op Daniela loslaat, wordt het sprookje van het overgelukkige stel danig op de proef gesteld Door zijn manager Norman Robbins (Albert Brooks) krijgt de dirigent video Moore, Nastassja Kinski en Armand Assante (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus van het Grand Theater draait dinsdag a.s. de Australische oorlogsfilm „Gallipoli" van regis seur Peter Weir. De hoofdrollen wor den vertolkt door Mark Lee, Mei Gibson, Bill Hunter e.v.a. „Gallipoli" is het verhaal van twee jonge Australiërs die in 1915 tegen de Turken gaan vechten ter verdediging van het toen nog machtige Britse rijk. Archy Hamilton (Mark Lee) is een jon gen van het platteland, die hard kan lopen. Na een forse training wint hij zijn eerste belangrijke wedstrijd, maar Arch ziet meer in vechten met de Engelsen tegen de Turken. Het is oorlog (1915) en ook in Australië worden jongens geronseld. Archy is echter te jong om ingelijfd te worden. Hij geeft de moed niet op en samen met zijn vriend Frank (Mel Gibson), een andere hardloper, die hij met moeite weet te overtuigen, springen ze op de trein om in Perth met valse geboortebewijzen aangenomen te worden Archy komt bij de cavalerie, Frank bij de infanterie. Op 25 april 1915 landden ongeveer 20.000 Australische en Nieuw-Zeelandse soldaten op een Turks strand. De meestal jonge en onervaren soldaten sneuvelen in deze slecht georganiseerde en bloedige aan val. „Gallipoli" is wel eens een anti oorlogsfilm genoemd, maar dat is door regisseur Weir onvoldoende benadrukt De film, voor een groot deel in Australië opgenomen, laat niet na indruk te ma ken (mede door de gedetailleerdheid van de kostuums, het schitterende landschap en de wijze waarop het verhaal wordt verteld), maar het is eerder een recht-toe-recht-aan-verhaal zonder de vermoede onderlagen. De smerigheid van de oorlog komt pas in het laatste deel van de film tot uiting, maar dat is onvoldoende om de film het anti-oorlogsetiket te geven. Wat niet wegneemt, dat „Gallipoli" ook zonder dat een indrukwekkende film is en enigszins te vergelijken is met „Chariots of Fire" van regisseur Hugh Hudson Regisseur Peter Weir zegt over de film „Gallipoli gaat over twee jonge mannen op zoek naar avontuur hoe ze continenten doorkruisten en oceanen overstaken, de pyramiden beklommen en door het oude zand van Egypte en door woestijnen liepen op weg naar de confrontatie met hun lot in Gallipoli" Bill Gammage, schrijver van het boek „The Anzac Experience": „iedereen voelde die vreselijke tegenstellingen tussen jeugd en dood, verwachting en realiteit, moed en verspilling van ener gie. die de gruwelijke kruistocht naar Australië's bewustwording als natie ka rakteriseerde." Elk jaar worden in Australië de doden in die veldslag herdacht op „Anzac üav". kltijd weer een aardige sport: landelijke of Europese kiezingen bekijken wat de isdense uitslag omgerekend ir gemeenteraadszetels zou

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9