ïchool De Wegwijzer lam afscheid met musical Uitreiking diploma's aan EHBO cursisten De Geut organiseert Rock 'n Roll feest aan einde seizoen Raad vergadert donderdag leusder krant ■eusder hiiat VRIJWILLIGERS VAKATUREBANK Waakzaamheid tegen botulisme FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Koolwitje plaatselijk nieuws DINSDAG 26 JUNI 1984 )rukte op het toneel tijdens de musical Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Boudewina de Boer Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 Abonnementsgeld: I 62.60 per jaar, f 31,80 per half jaar; f 16,15 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44. NABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. uitreiking van de diploma's met bijbehorend insigne. De uitreiking werd gedaan door burgemeester Rademaker; Jk heb gezien, dat er tijdens de cursus vaardigheid is opgedaan, zoals het hoofd koel houden. Patiënt laten liggen, eerst verkennen en dan pas han delen. Denk ook aan huis-, tuin en keukengebeuren, de dienst baarheid en het bewustzijn waar ik moet ophouden en vooral het geruststellen. Ik weet, jullie heb ben leuke cursusavonden gehad, veel opgestoken, maar blijf door zetten met de vervolgcursus, je krijgt dan een hechte club en waar dat dan nodig is, paraat te zijn. Het is mij een waar genoegen om nu de diploma's aan de ge slaagde cursisten te mogen uitrei ken." De voorzitter dankte de bur gemeester voor zijn woorden en de uitreiking. Hij kreeg een fles met fijne wijn aangeboden. Door twee cursisten, mevrouw Jellema en de heer Middelaar, werd aan de instrukteur, de heer E. v.d. Hoek hartelijk dank ge bracht voor de wijze waarop hij de lessen had gegeven, levendig en begrijpelijk voor iedereen en aan gezien de heer v.d. Hoek van vis sen houdt, werd hem in de vorm van een visser met een hengel een kadobon aangeboden met de woorden van de heer Middelaar: ,,De instrukteur houdt van vissen en daarom vond hij het prettigste van de heer Van de Hoek, dat door hem in het winterseizoen niet aan vissen was gedacht, maar wel aan de EHBO lessen en zodoende hem nu te verwennen met iets wat betrekking op het vis sen heeft. De heer E. v.d. Hoek: ,,lk ben graag in Achterveld geweest, het is er leuk geweest, een goed stel cursisten en U allen hartelijk dank." De voorzitter- „Natuurlijk is ook aan dokter Boersema gedacht en na enig spionnenwerk bleek een tuinmeubelset daar wel op zijn plaats te zijn." Daarna ging het gordijn open en kon men allen het tuinmeubelset aanschouwen „Jammer, dat de dokter niet aan wezig kan zijn. Het kon niet an ders maar namens het bestuur hebben wij gedacht een soort al bum samen te stellen met jullie foto en handtekening en dit dan te zijner tijd met het kado door twee cursisten aan dokter Boersema aan te bieden." LEUSDEN - De gemeenteraad komt donderdag 28 juni om 19.30 uur in vergadering bijeen. Op de agenda van deze raads vergadering, de laatste voor de zomer, staan de volgende pun ten: LEUSDEN - Open Jeugd- en Jongerencentrum "De Geut" heeft een zeer goed jaar achter de rug. Dit was mogelijk door de vele actieve medewerkers en natuurlijk de bezoekers. Omdat er verschillende belangstelling voor de muziek bestond onder de bezoekers werden de Rock 'n Roll-, disco-, en Reggae/New Wave-avonden ingevoerd. Na tuurlijk was "De Geut" ook 's middags open. Buiten het nor male week-programma om wer den ook activiteiten georgani seerd, zoals het optreden van bands, video, droppings en der gelijke. Ter verfraaiing hebben de medewerkers in "De Geut" ook veel verbouwd. Wegens de vakantie zal "De Geut" nu ech ter twee maanden gesloten zijn, het nieuwe seizoen zal in sep tember weer geopend worden ACHTERVELD - Op dinsdag avond 19 juni werd in de koffie kamer van ,,Ons Gebouw" aan 21 cursisten, die de cursus voor het EHBO diploma hadden ge volgd, de behaalde diploma's uitgereikt. Voordat dit echter plaatsvond, was er eerst nog een kleine buitenoefening ge houden. Deze oefening vond plaats op de Hessenweg bij ,,0ns Gebouw". Daar werd de verdere bijeen komst geopend door de voorzitter Willem Hilverts. Hij verwelkomde alle aanwezigen, waarbij in het bijzonder burgemeester JWM Rademaker, de heer E. v.d. Hoek en de heer H. Wmdhouwer. He laas kon dokter Boersema door zijn vakantie niet aanwezig zijn. Daarna werd melding gedaan van het overlijden van het erelid, de heer H. Berg en werd 1 minuut stilte in acht genomen. Diploma-uitreiking Hierna werd overgegaan tot de 1. Opening 2. Mededelingen 3. Notulen 4. Ingekomen stukken 5. Benoeming bestuurslid Sportstichting 6. Verordening geluidmeet- dienst gemeente Leusden 7. Krediet voor aankoop van 15 stuks alarmontvangers 8. Aanstelling beroepskracht 'de Geut' 9. Subsidieverzoek ten be hoeve van een Open School 10. Nadere vaststelling exploita tievergoeding - 1982 ten be hoeve van RIK lagere school 'Onze Wereld' te Achterveld 11Nadere vaststelling exploita tievergoeding - 1982 ten be hoeve van RK lagere school 'St. Jozef' te Achterveld 12. Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuter-onderwijswet en artikel 72 van de Lager-on- derwijswet 1920 ten be hoeve van RK lagere school 'Kinderland' (extra huisves ting) 13. Onttrekking weggedeelten aan openbaar vervoer 14. Gas-aansluiting bedrijven- /woningen Ambachtsweg 15. Kredietaanvraag bestem mingsplan Hamersveld 16. Voorbereidingsbesluiten Ha mersveld, Paardenmaat en De Vor 17. Verkoop van grond gelegen nabij de Noorderinslag/Ha- mersveldseweg 18. Verkoop panden Hamers- veldseweg 92 en 94 19. Verkoop grond in Claveren- blad/Wildenburg (vlek C) voor de bouw van 4 vrije sec tor koopwoningen 20. Verkoop grond in Claveren- LEUSDEN - Tuinieren is een leuke bezigheid en mensen kun nen vaak intens genieten van het resultaat dat hun inspan ning oplevert. De Stichting Be jaardenzorg 't Hamersveld merkt dat de oudere bewoners van de bejaardenwoningen - die bij het complex horen - daar over kunnen meepraten... maar vaak niet meer in staat zijn om het zwaardere werk dat met het onderhoud van een tuintje ge moeid is, te verrichten. Zo doende worden er nog een paar blad/Wildenburg (W 7) voor de bouw van 22 vrije sector koopwoningen 21. Verkoop grond in Claveren- bladA/Vildenburg (vlek C) voor de bouw van 10 vrije sector koopwoningen 22. Verkoop grond in Claveren- blad/Wildenburg (vlek C) voor de bouw van 10 vrije sector koopwoningen 23. Uitbreiding formatie afdeling sociale zaken en huisvesting 24. Goedkeuring jaarrekening- 1983 Groenstichting Rozen- daal 25. Rondvraag 26. Sluiting vrijwilligers gevraagd die - inci denteel - hulp en bijstand willen verlenen bij dat onderhoud. Voor hen die internationaal be zig willen zijn, ligt er een mooie taak bij de Ver. Vluchtelingen werk Nederland. Voor de op vang en begeleiding van indivi duele asielzoekers kan men nog een aantal vrijwilligers inzetten. De leeftijd is bijkomstig, levens ervaring is belangrijker. Mensen uit een andere cultuur de weg wijzen in de Nederlandse sa menleving is geen eenvoudige maar wel dankbare taak. De Oppascentrale voor Gehan dicapten in de regio Amersfoort zet zich in om de gezinsleden van deze groep mensen eens de gelegenheid te bieden om vrij en onbekommerd de deur uit te gaan. Dat kan alleen als iemand met gevoel voor verantwoorde lijkheid de zorg voor de gehan dicapte tijdelijk overneemt. Ook dit werk heeft tot gevolg dat men grote dankbaarheid ont moet bij een groep mensen die bij voortduring onder een grote belasting leven. Voor verdere informatie over deze en andere vacatures kan men zich wenden tot de VVB Leusden, telefoon 943901 Scene uit Koeken voorde Koning" .EUSDEN - Vrijdagavond 22 juni lam de zesde klas van „De Vegwijzer" atscheid van de la- |ere- en kleuterschool met de ipvoering van de musical .Koeken voor de Koning". In sen vlotte show met muziek en iang, dans en toneel, werd het terhaal over koning Ap van 'lausland en 'n bedrieglijke lakker op de planken gebracht. Stimulerend voor de spelers was de goed gevulde zaal in ac tiviteitencentrum „De Korf". Ouders, leerkrachten, leerlingen en genodigden reageerden en thousiast op de tot in details uit stekend voorbereide musical Geen wonder, dat er na de voor stelling vele bosjes bloemen uit gereikt moesten worden aan de groep ouders, die maandenlang bij de voorbereiding betrokken was geweest. Hierna namen de leerlingen hun fraai ingevulde ge tuigschrift in ontvangst met een zilveren lepeltje als aandenken aan hun school ,.De Wegwijzer". Een school, die zij als leerling de rug toekeren, maar waar zij als oud-leerling nog altijd welkom zul len zijn. Een mevrouw loopt op het trot toir langs de Hessenweg in Ach terveld. Op de Hessenweg rij den een jongen en een meisje op de flets. Ter hoogte van „Ons Gebouw" raken de sturen van de fietsen In elkaar. Het meisje komt door de val met de platte hand op de stoep terecht. Zij breekt daardoor haar linker sleutelbeen. De jongen pro beert de mevrouw te ontwijken, maar slaagt daar niet In. De me vrouw (toevallig de moeder van het meisje) komt ten val en breekthaar rechteronderbeen. De jongen komt met zijn hoofd tegen een boom, is bewuste loos, hij heeft een hersenschud ding. Door drie leden van de EHBO moest ter plaatse hulp worden verleend en wel één gediplo meerde en twee leden die de cur sus hadden gevolgd. Onder lei ding van mevrouw L v Houten-de Swart werden de patiënten ter plaatse eerste hulp verleend. Dit onder belangstelling van de aan wezige leden, de geslaagde cur sisten, de burgemeester, twee man van de Rijkspolitie en zelfs enige militairen. Na de plaatse lijke behandeling werden de pa tiënten naar „Ons Gebouw" afge voerd. LEUSDEN - Tijdens de zomer maanden worden veel watervo gels bedreigd met de ziekte bo tulisme, een verlammingsziekte waar de dieren aan kunnen ster ven. De dode dieren vormen een nieuwe besmettingsbron waardoor botulisme razend snel verder om zich heen kan grij pen. Daarom is waakzaamheid ge wenst en is het belangrijk dat zieke of gestorven dieren snel worden opgeruimd om zodoende botulisme te helpen bestrijden. Wie dode dieren aantreft kan deze ingepakt in een plastic zak afgeven op het centraal inzamel punt Het gebruik van plastic handschoenen of een plastic zak verdient aanbeveling. Ook het aantreffen van zieke en veel dode dieren kan men melden op het meldings- en informatieadres: Ha- mersveldseweg I05. Telefoon: 941594. Hier worden de dieren ook ingezameld. Rozendaallaan 9 Leusden-C. langwerpige, gele, op maiskolven lijkende ei tjes op de onderkant van de koolbladeren, waar ze goed beschermd zijn te gen regenbuien en zon nestralen. Ze legt er pre cies zoveel dat de uitge komen rupsen genoeg voedsel hebben om vol wassen te worden, op een grote plant meer, op een kleine minder. Als de plant bezoek heeft gehad van een vrouwtje kool- wit, zal er ook nooit een tweede moeder haar ei tjes op dezelfde plant af zetten. Blijkbaar ruiken ze al van verre dat een ander haar voor is ge weest. Na een dag of tien komen de kleine, geelgroene rupsjes uit de eitjes, die de tafel gedekt vinden en onmiddellijk beginnen eten van hun lievelings kostje en kunnen de planten dan ook tot op de nerf kaalvreten. Neem er de tijd voor en je kunt ze zien groeien. Als ze on geveer vier centimeter lang zijn gaan ze zich verpoppen. Als ze er de kans toe krijgen, want ze hebben naast de mens nog andere vijanden, als zangvogels, slecht weer en sluipnesten. Het nietige, kleine Bra- con-sluipwespje is mis schien wel de grootste vijand van de koolrups. Ze grijpt de pasgeboren rups en priemt haar leg- boor in het weerloze lijfje. Dan brengt ze haar voorraad eieren bij de larve naar binnen, meestal een stuk of twin tig. Die eieren komen uit in het vetweefsel van het slachtoffer. De rups wordt door zijn onge node gasten van binnen gewoon leeggegeten, waarbij ze echter wel zor- ge Burgemeester J Rademaker reikte de diploma 's uit. koolwitje: De voorzitter vervolgens: „Ik hoop, dat jullie alle 21 weer in september de vervolgcursus gaan volgen Wij verwachten jullie ook op de feestavond van het 35-jarig bestaan van de EHBO vereniging op 12 oktober 1984 Denk eraan, voor de vervolgcursus moet je lid zijn van een vereniging, dus wordt lid van de EHBO vereniging Ach terveld." Daarna volgde de nabeschouwing van de gehouden oefening. De heer E. v.d. Hoek bracht de „slachtoffers" dank en ook de personen, die hulp verleenden werden bedankt voor de getoonde moed en de inzet. Dhr. Windhouder feliciteerde de geslaagde cursisten en bestuur met het behaalde resultaat. Aan de volgende 21 cursisten werd het EHBO-diploma uitgereikt 1. mej. M. Andriesen; 1. mej. A. Bokkers; 3 dhr J. Gordijn; 4. mevr. T. Hak; 5. mej. A. v. Ha mersveld; 6. mej. M. Hendriksen; 7. mevr. T Houtveen-Koolvos; 8. mevr. G.J. Jellema-Otter; 9. mevr. T v. Kalleveen-Bokkers; 10. mevr. P. Koolvos-Ellenbroek; 11 dhr. A. van Laar; 12. mej. J. Lam- mers; 13. dhr. R.J. v. Maanen; 14. mej. S. v. Marwijk; 15. dhr. W, van Middelaar; 16. mevr N. van Olst; 17. dhr. B Ossendrijver; 18. dhr G. Tolboom; 19 dhr. W. Tolboom; 20. mej. D. v.d. Weg; 21mej. L. v. Zandbrink met een optreden van een band. Op zaterdag, 30 juni, zal het sei zoen worden afgesloten met de grote Rock 'n Roll manifestatie. Deze manifestatie zal duren van 14.00 tot 01 00 uur. Er zullen twee Rock 'n Roll bands spelen (o.a. Co and the Cattle show). Verder zijn te bezichtigen: de Oldsmo- bielshow, de video in het thema van de Rock 'n Roll en zo'n vijf marktkraampjes met verschil lende Rock 'n Roll artikelen. Tus sen het optreden van de twee bands door zal er ook een Rock 'n Roll demonstratie worden gege ven. De entree die bij de ingang ge vraagd wordt is f 10,-, houders van een Geut-pasje hoeven ech ter maar f 8,50 te betalen. Voor verdere informatie: OJJC "De Geut", Zwarteweg 29, Telefoon 946848 De volkstuinders onder u zullen nu niet bepaald met vriendelijke gevoe lens voor het onderwerp van deze week rondlo pen. De rupsen van het koolwitje hebben nu een maal een voorkeur voor een groente die wij ook graag eten; de koolplant. Zijn alledaags uiterlijk maakt hem ook bij de niet-tuinders tot een mis kende vlinder. De soort overwintert als pop, een zogenaamde gordelpop. Deze zit vast met het ach terlijk en met een draad die om de borst ge sponnen is. Deze pop is een voortreffelijk voor beeld van aanpassing. Hun grondkleur is groen, maar bevat ook zwarte en witte pigmenten, waarme zij zich buitenge woon goed aanpassen aan de kleur van de on dergrond. Wanneer zij omstreeks mei als vlin der uit de pop te voor schijn zijn gekomen, gaan ze zo spoedig mo gelijk voor de voortplan ting zorgen. De rups van deze voorjaarsgeneratie leeft op wilde kruisbloe- migen. We merken daar dus weinig van, het is de zomergeneratie die ons de hoofdbrekens be zorgt, die geven de voor keur aan onze geculti veerde kruisbloemlgen; de koolsoorten. Het koolwitje vliegt al leen op zonnige, wind stille dagen want het be gint al last van de wind te ondervinden als deze een snelheid van onge veer twintig kilometer per uur bereikt en vliegt niet meer ais deze snel heid hoger wordt. Op die windstille, zonnige dagen legt het wijfje haar

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3