VOEDINGS VEZELS Handboek voor glazuren: veelomvattend vakboek .Galerie'84', een jaé hedendaagse kun „Hemelse humor" Kunstschoolagenda 1984/85: informatief en funktioneel Boeken, voor elk wat wils World Press Photo 84 Haantje de voorste pockets Samenstelling: Bert Vos DINSDAG 26 JUNI 1984 In „Boeken, voor elk wat wils" komen boeken van uit eenlopende aard aan de or de, die onlangs of kortgele den in Nederland zijn ver schenen en al dan niet de moeite waard zijn om aan te schaffen. De boeken worden in kort bestek besproken. V. Furieuze Liefde, door Constan ce Gluyas. Uitgave De Kern, Baarn ISBN 90 325 0165 8, Lief hebbers van romans die zich in de duistere Middeleeuwen afspelen en dan vooral ten tijde van de inquisitie, die uitmondde in een uitermate wrede heksenjacht, kun nen hun hart ophalen aan deze roman van Constance Gluyas, die het verhaal vertelt van Shalada Lorne, die bedreigt wordt met de brandstapel door de man, die haar wil bezitten Kwaadaardigheid, sa disme. waanzin en hartstochten. Een ietwat merkwaardige menge ling, waarbij Constance Gluyas ta melijk openhartig, de talrijke aan randingen en vrijages beschrijft, die blijkbaar gewoon waren voor de middeleeuwen Voor de liefheb bers, dat is duidelijk. Gebonden. Mijn lieve Audrina, door Virgina Andrews Uitgave De Kern te Baarn. ISBN 90 325 0190 9 Ge bonden Virginia Andrews is geen onbekende meer in Nederland, dankzij haar romans ..Bloemen op zolder' „Bloemen in de wind „Als er doornen zijn" en het kortge leden in vertaling uitgekomen vier de deel „Het zaad van gisteren" van de Dollanganger-saga. In „Mijn lieve Audrina" vertelt And rews het verhaal van de jonge vrouw Audrina Adare, die volgens haar vader helderziende gaven be zit waarmee het verloren gegane familie-fortuin teruggevonden kan worden Virgina Andrews beschrijft de verwikkelingen die hieruit ont staan op de van haar bekende boeiende wijze. Vier vrouwen, door Leona Blair. Uitgave De Kern te Baarn. Gebon den ISBN 90 325 01615. „Vier vrouwen" is het romandebuut van Leona Blair, die in dit verhaal de levens beschrijft van vier vrouwen die door geboorte of huwelijk beho ren tot de familie Fursten Naomi, Sarah, Rachel en Julie. Het boek omvat een periode van veertig jaar tussen 1928 en de Zesdaagse Oorlog in Israel. Een roman, waarin met name Israel en de Joodse families die met dit land zijn verbon den, een belangrijke rol spelen. Niet onaardig geschreven, zeker voor de liefhebbers van dit genre de moeite waard. Afspraak in de mist/Het glazen graf, door Heinz G. Konsalik. Uit gave De Boekerij te Amsterdam. Dubbelroman. Gebonden. ISBN 90 10 04605 2 De bekende Duitse romanschrijver Konsalik heeft al heel wat romans op zijn naam staan Romans, die vaak de twee de wereldoorlog tot onderwerp hadden, maar ook romantische ge schiedenissen en avontuurlijke ro mans behoren tot zijn omvangrijke oeuvre. Kortgeleden verscheen bij De Boekerij/Elsevier een dubbelro man met twee detectiveverhalen: „Afspraak in de mist", zich afspe lend in Friesland en „Het glazen graf" over moord in een theater- varieté-gezelschap. Voor de lief hebbers van Konsalik zonder meer een must. Fanny Hill/De authentieke me moires van Maria Brown, door John Cleland Uitgave W L te Amsterdam. Paperbacks, ISBN-nr. 90 6756 102 9/90 6756191 6 John Cleland schreef in 1750 zijn beken de erotische roman „Fanny Hill". Dat leverde hem nogal wat proble men op met de Britse Kroonraad die hem beschuldigde van aan stootgevend geschrijf Cleland hing een ontroerend verhaal op en het gevolg was dat hij zowaar een toelage van honderd pond per jaar kreeg op voorwaarde, dat hij zich niet meer mer dergelijk geschrijf bezig zou houden. Dat hield hij 16 jaar vol totdat een uitgever hem er toe overhaalde opnieuw een ero tisch getint boek te schrijven. Dit boek werd „De authentieke me moires van Maria Brown, Courtisa ne". Het is pas kortgeleden heront dekt en verschijnt bij Loeb nu in de eerste Nederlandse vertaling. Wat je ook van de boeken van Cleland kunt zeggen, bepaald boeiend zijn ze niet Zelfs niet als je ze plaatst in de periode waarin ze geschreven zijn. De tamelijk anekdotische ge schriften zijn in een taal geschre ven waarbij je in slaap valt Beide heruitgaven zijn dan ook hooguit interessant voor een wat verlate verzamelaar, die deze curieuze boeken in z'n verzameling wil heb ben... „De verboden oever", door Paul Scott. Deel 1 van „Het Raj Quartet", op televisie uitgebracht onder de verzameltitel „De parel in de kroon" Uitgave: Zuid Hollandse Uitgeversmij. Amsterdam Paper back. De geschiedenis van India is opnieuw in de belangstelling geko men, niet in de laatste plaats door de televisie-serie „De parel in de kroon", gebaseerd op de vier boe ken van Paul Scott, waarvan het eerste deel in vertaling bij ZHU verscheen. De volgende delen zijn „De dag van de schorpioen", „De torens der stilte" en „De verdeling van de buit". Wie onder de indruk is geraakt van de schitterende TV- serie, en het allemaal nog graag eens rustig over wil lezen, zal zeker geboeid raken door hetgeen Paul Scott schreef. Want ondanks de uitgebreidheid van de televisie serie, is het boek rijker aan details Het tweede deel verschijnt in juni. daarna in september het derde deel en in november het vierde deel. Een beetje onlogisch als men bedenkt; dat de TV-serie reeds is afgelopen, maar wellicht zijn er ook in november nog voldoende lief hebbers voor „E.A. Poe Omnibus", uitgave Loeb te Amsterdam. Paperback ISBN nr 9062134882 Je kunt van uitgever Peter Loeb veel zeggen (vooral ten aanzien van verschil lende eerder uitgegeven verhalen bundels in horror en SF-genre) maar een ding staat vast: wat betreft de verzamelingen van Ed gar Allan Poe s verhalen komt hem alle lof toe. Zeker nu een nieuwe Poe-Omnibus is verschenen, kun nen we vaststellen, dat de liefheb bers van Poe zo'n beetje al zijn werk in vertaling kunnen aanschaf fen. Plus nog een aantal verhalen, waarin Poe zelf een rol speelt Blijven er nog wat essays over, die wellicht ook nog eens kunnen wor den uitgegeven In deze omnibus de verhalen „Hans Pfaal, „Het verslag van Julius Rodman", „Wie is de moordenaar?" (waarschijnlijk van Poe) „De vuurtoren" (Poe's laatste, onvoltooide verhaal, door Robert Bloch voltooid en „Toen de maan scheen" en „De man die Poe verzamelde", twee verhalen met Poe in de hoofdrol. Brief uit het dodenrijk"/„De kat van brigadier De Gier", door Jan Willem van de Wetering. Uitga ve Loeb te Amsterdam. Paper backs, ISBN nrs 90 6213 316 9/90 6213 475 0. Voor de liefhebbers van het werk van Jan Willem van de Wetering verschenen bij Loeb twee verhalenbundels, waarvan de eer ste „Brief uit het dodenrijk" een door van de Wetering geselecteer de bundel Oosterse griezel- en misdaadverhalen bevat, inclusief verhalen van hemzelf en de tweede „De kat van brigadier De Gier" korte verhalen rond het befaamde duo Grijpstra De Gier te bieden heeft. Vrouwen in bed, door Theo Kars. Uitgave Loeb te Amsterdam. Paperback. ISBN nr. 90 6213 428 9. De auteur Theo Kars begint zo langzamerhand op een anachro nisme te lijken Hij woont en wekt op het Spaanse eiland Ibiza en vertelt daarover alsof er sinds de zestiger jaren niets meer is veran derd Zijn boeken ademen dezelfde sfeer uit. Met name zijn nieuwste pennevrucht „Vrouwen in bed" doet het vermoeden rijzen, dat Kars, geïsoleerd als hij leeft op dat verre Ibiza, zich nog in het tijdperk van Casanova waant. De wijze waarop hij z'n ego op peil houdt met de tamelijk genante beschrijvingen van z'n sexuele escapades vertel len meer van Kars dan van de vrouwen die het bed met hem deelden. Pseudo-psychologisch geleuter van een gemankeerde macho-figuur, die de jongensjaren nog niet is ontgroeid... Willem de Zwijger, door dr. C V. Wedgwood. Uitgave Elsevier Ne derland. Paperback ISBN nr 9010 02442 3. Het is dit jaar 400 jaar geleden, dat Willem van Oranje door Balthasar Gerards in Delft boeken, voor u besproken werd vermoord. En dat zullen we weten ook Een gedramatiseerde televisie-serie met de onvermijde lijke Jeroen Krabbé in de hoofdrol, een mislukte dokumentaire, ver schillende tentoonstellingen en herdenkingen en niet te vergeten tal van publikaties. Wie echter op een boeiende wijze kennis wil ma ken met de figuur Willem van Oran je, doet er goed aan zich het boek van de Britse geschiedkundige dr. C. v. Wedgwood aan te schaffen, dat kortgeleden de vierde druk beleefde. Ook al moeten we helaas konstateren, dat uitgerekend een brit ons komt vertellen, hoe het leven van de vader des Vaderlands is geweest. Zwart film, door Bert van de Veer. Uitgave A.W Bruna Zn. te Utrecht, beterback ISBN nr. 90 220 53440. „Zwart film" is een niet onaardig geschreven thriller van de Nederlandse TV-journalist Bert van der Veer over een krantenfoto, waarop o.m. zes fotomodellen uit een gekaapt vliegtuig stappen. Televisie-journalist Martin Mellema is geïntrigeerd door deze foto en wil uitzoeken wat die zes meisjes heb ben meegemaakt. Hij komt terecht in een nogal ingewikkelde intrige, maar Van der Veer slaagt er niet helemaal in om het op zich prima idee gebalanceerd uit te werken. Het is allemaal wat te staccato. De ontwikkelingen rijgen zich in een onafgebroken tempo aaneen wat de uitwerking van het plot niet direkt ten goede is gekomen. Table for Five, door Ron Re- nauld Uitgave: A.W Bruna Zn. te Utrecht Beterback, ISBN nr. 90 229 5354 8 Regisseur Robert Lie- berman maakte, met Jon Voight in de hoofdrol als J P. Tannen en Richard Crenna als Mitchell een speelfilm van het boek van Re- nauld en dat resulteerde in een wat men in filmtermen een tearjerker noemt, een tranentrekker. Nu is dat betrekkelijk, want „Table for Five" is een goed geschreven roman over een vader, die van zijn gezin is ontvreemd en tijdens een vakantie pogingen doet dit te herstellen, voordat het helemaal te laat is. Zijn vrouw leeft inmiddels met een an dere man, maar J.P Tannen heeft nog steeds hoop. dat het gezin uiteindelijk weer herenigd kan wor den als hij maar zijn best doet. Dat het allemaal iets anders loopt, was te verwachten In duizend zoete armen, door Etty Hillesum. Uitgave De Haan te Weesp Paperback ISBN nr 90 228 3651 7 De dagboekaanteke ningen van Etty Hillesum, zoals die werden gepubliceerd in „Het ver stoorde leven" hebben een ware emotionele golf in literair Neder land veroorzaakt Zozeer zelfs, dat bijna sprake is van een nieuw fenomeen na Anne Frank en haar dagboek. Er is inmiddels een Etty Hillesum Stichting ontstaan ter be heer van de auteursrechten en het zal me niet verbazen dat binnen afzienbare tijd ook een Etty Hillesum-huis een plaats zal krijgen in onze samenleving. Niet dat ik daar iets op tegen heb, maar het illustreert aardig de wijze, waarop de jonge Joodse schrijfster Etty Hillesum op dit moment op een voetstuk wordt geplaatst als een soort concurrente van Anne Frank Het heeft eigenlijk niks met het boek zelf te maken. In „In duizend zoete armen" legt Etty Hillesum haar gevoelens op een subtiele wijze neer Het zijn literaire hoog standjes, heel mooi geschreven, maar het is de vraag of deze dagboekaantekeningen iets we zenlijks toevoegt aan hetgeen in de tweede wereldoorlog met de Joden op zo'n afschuwelijke wijze is ge beurd, en wat al niet door Anne Frank en met haar de stichting is gezegd en geschreven. De tulpen zijn rood, door Lees- ha Rose. Uitgave Service te Kat wijk. Paperback. ISBN nr. 90 6325 120 3 Van geheel andere aard, maar niettemin over hetzelfde on derwerp, is het boek „De tulpen zijn rood" van Leesha Rose, die in de tweede wereldoorlog als Chawa Bornstein aktief in het Nederlandse verzet is geweest en via dit boek haar verhaal vertelt, mede om aan te tonen, dat er talrijke Nederlan ders waren, die zich de Jodenver volging hebben aangetrokken en de helpende hand boden Het boek is tevens een waarschuwing tegen het groeiende neo-nazisme. Een goed geschreven, boeiend boek. Tevens een persoonlijk dokument over een zwarte tijd, waarover na ruim veertig jaar nog niet zonder emotie geschreven en gesproken kan worden. e beste isdaadver- Hen. gekozen i ingeleid door auteurs zelf imengesteld door Josh Pachter I „Meesters der misdaad", sa menstelling Josh Pachter. Uitgave: Loeb te Amsterdam. Gebonden. ISBN nr. 90 6213 4661 Als je de schrijvers hun beste verhalen laat kiezen krijg je dan ook de beste verhalenbundel? Het antwoord moet „nee" zijn, want de verzamel bundel „Meesters der misdaad" bewijst dat Afgezien nog van de vraag wie die „meesters" dan wel zijn omdat velen van de uitverkore nen voor mij volstrekt onbekend zijn, moet je ook twijfelen aan de keuze. Wat de schrijver van zich zelf het beste vindt hoeft nog niet evenredig in de smaak te vallen bij de lezer. Neem nou bijvoorbeeld een befaamd man als Isaac Asi- mov Onbetwist meester op het gebied van science fiction, maar volstrekt oninteressant als mis daadauteur. In die zin moet men „Meesters der misdaad" dan ook zien: een tamelijk curieuze verza meling, waarin befaamde en onbe kende schrijvers in het misdaad genre eigenlijk zonder enig onder scheid op een hoop zijn gegooid. Wat overigens niet betekent, dat de bundel daarom niets te bieden heeft, want dat is niet waar Tal van de verhalen zijn uitstekend te noe men, ingenieus van plot. Ook al zijn veel ervan reeds eerder in Neder landse vertaling verschenen. Koning Arthur en de Ronde Tafel, door Roger Lancelyn Green. Uitgave Loeb te Amsterdam Pa perback. ISBN nr. 90 6213 447 5. Koning Arthur en om zijn figuur verweven Graalsagen zijn be roemd. Talrijke boeken zijn er over geschreven, al dan niet in populaire vorm. Ook zijn er boeken, waarin de sagen en legenden integraal zijn opgenomen zoals ze werden over geleverd Terecht wordt gesteld, dat ze in hun oorspronkelijke vorm de lezer niet zo aanspreken en daarom is het een goed idee ge weest van Roger Lancelyn Green om de verhalen en legenden om te zetten, te vertalen, in voor de he dendaagse lezer wat aantrekkelij ker vorm, zonder dat afbreuk wordt gedaan aan het origineel (voor zover we van „origineel" kunnen spreken). In totaal 22 verhalen werden door Green opnieuw ver teld in het boek „Koning Arthur en de Ronde Tafel" en het laat zich allemaal lezen als een roman. Het boek past uitstekend in de moder ne „fantasy" literatuur door de veelheid aan avontuur, mystiek en tovenarij. „Blazoen van eer," door Douglas Reeman. Uitgave: Zuid Hollandse Uitgeversmaatschappij te Amsterdam. Paperback ISBN nr. 90-10-04714-8. De schrijver Douglas Reeman heeft internatio nale faam verworven met zijn zee romans over de Tweede Wereld oorlog. In „Blazoen van eer" wordt de periode beschreven vanaf 1850 rond de familie Blackwood en het korps Mariniers. Reeman doet dat op een boeiende wijze, zoals we van hem gewend zijn. Het ont breekt niet aan actie en dramatiek Voor de liefhebbers van dit genre een must. „De sekte" door Leen Valke nier. Uitgave Loeb te Amsterdam Paperback ISBN nr. 90 6213 446 7 Leen Valkenier werd vooral be kend als de schepper van de Fabel tjeskrant Van hem verscheen kort geleden een detective (thriller?) debuut: „De sekte" Het is het verhaal van Emile Somers, die op een nogal naïeve wijze verstrikt raakt in een al even knullig opge zette sekte, die het voorzien heeft op het geld, dat Somers wellicht zal erven. Het verhaal is bij vlagen amusant, maar Valkenier slaagt er niet in om zonder een reeks van toevalligheden naar een bevredi gend of verrassend plot toe te werken. En echt spannend is „De sekte" niet. „Liever geen politie",door Wal- graven. Uitgave Loeb te Amster dam. Paperback, ISBN nr. 90 6213 399 1. Steeds meer Nederlandse auteurs (al dan niet gevestigd) begeven zich op het pad van de misdaad-lektuur Naast erkende schrijvers als Koos van Zomeren, Tomas Ross en Janwillem van de Wetering, duiken er zo nu en dan debuterende namen op zoals Wal raven. Het debuut van Walraven „Liever geen politie" heeft ene Charlie Allard als hoofdpersoon, een private eye zoals we die ken nen uit de Amerikaanse misdaadli teratuur. Het is geen onaardig de buut, maar de joviale Charlie met zijn soms wat al te dik opgelegde humor kan op een gegeven mo ment tamelijk vermoeiend zijn. Een macho-figuur, die er twee vrouwen op nahoudt (wat voor de nodige complicaties kan zorgen), maar in het algemeen nog wat te opper vlakkig luchtig door het serieuze misdaadleven dartelt alsof het een amusante film betreft „De heren van de 16e juli", door Ken Follett en Rene Louis Maurice. Paperback. Uitgave W L Boeken te Amsterdam. ISBN nr. 90 6756 111 8. Ken Follett is vooral bekend geworden door zijn best sellers als „Door het oog van de naald" en „Rebecca". Samen met Rene Louis Maurice schreef hij in 1978 reeds een dokumentair ver slag van de beroemde bankroof in Nice in juli 1976 Wie denkt daar mee een bestseller van hetzelfde kaliber als „Door het oog van de naald" te hebben, komt wat bedro gen uit, want „de heren van de 16e juli" is een vakkundig geschreven rekonstruktie van de gebeurtenis. Niet meer en niet minder. Voor de liefhebbers van dit soort dokumen taire verhalen dus. „De vlinder", James M Cain Uitgave Loeb te Amsterdam. Pa perback. ISBN nr. 90 6213 761 x. De Amerikaanse schrijver James M. Cain wordt nog wel eens ge noemd als een der vaders van het hard-boiled verhaal, ook al ont breekt in zijn oeuvre de uitgespro ken hard-boiled-detective die de Californische school zo kenmerkte. Cain's verhalen zijn een vaak rau we mengeling van misdaad en romantiek. Ze zijn kort, overbodige franje is achterwege gelaten. „De vlinder" is daarvan een treffend voorbeeld, zich afspelend in een wat troosteloze, verlaten mijn streek, geschreven in 1939, maar pas later in druk verschenen, om dat incest het onderwerp is Een intngerend. spannend verhaal, dat een Nederlandse uitgave zeker heeft verdiend. Anneke Brunds DE NA WUKHJkE VGEDING I OOK EEN GOEDE SrOtJ.GANG EN EEN GEZONDER LEVEN „Voedingsvezels", door Anne ke Brands. Uitgave: Bigot Van Rossum te Baarn. Paperback ISBN nr. 90 6134 197 3. Een compleet boek over voedingsve zel. Je denkt eigenlijk al meteen aan weer zo'n boek over alternatie ve voedings- en geneeswijzen, maar dat valt mee. Anneke Brands is diëtiste en vanuit haar vakgebied schreef ze een nuchter en helder boekje over wat voedingswezels voor een goede stoelgang en een gezonder leven kunnen beteke nen. Met tal van menu-suggesties levert dit boek een prima bijdrage aan de reeks van methodes voor gezonder leven. Zonder de bijna religieuze toon die veel alternatieve voedings-boekjes helaas kenmer ken. „Moord na de maaltijd", door Manuel van Loggem. Uitgave Sijt- hoff te Alphen aan de Rijn Paper back. ISBN nr. 90 218 2997 5. Van Loggem heeft verschillende goede verhalen geschreven, maar „Moord na de maaltijd" heeft mij maar niet weten te overtuigen, hoe ik ook mijn best deed. De motieven die de verschillende hoofdfiguren eventueel zouden kunnen hebben om hun misdaad te begaan zijn of wazig of zo duidelijk gekon- strueerd. dat het afbreuk doet aan de spanning van het verhaal. Toch had de professor, die alles van paddestoelen afweet, voor wellicht een verrassende ontknoping kun nen zorgen, maar er wordt nu veel teveel met paddestoelen gehan nest, teveel mysteries opgeroepen en weer vrijwel geruisloos afge voerd, dat het boek me doet den ken aan een ballon die uiteindelijk leegloopt. Jammer Een jaar hedendaagse kunst. Van 22 maart tot en met 26 maart vond in de Amsterdamse Nieuwe Kerk de derde kunstmanifestatie plaats, waarbij 36 galerieën zich presen teerden met kunstwerken van kun stenaars, die zij vertegenwoordi gen Van deze manifestatie ver scheen een catalogus „Galerie 84, een jaar hedendaagse kunst." Afgezien van de waarde van een dergelijke catalogus bij het bezoe ken van deze manifestatie, heeft het boek een veel bredere funktie, omdat het een niet onaardige door snee laat zien aan hedendaagse kunst, zoals dat in 19Ö4 werd gi schapen. In een inleidend artik bespreekt Willemijn Stokvis h specifieke van de twintigsti eeuwse kunst en de belangrijks stijlen en stromingen daarbinne met name die van na 1945 „Galerie '84" is geen comple overzicht en pretendeert ook ni dat te zijn, maar biedt een waardi volle aanvulling op hetgeen reec eerder op dit boeiende gebied verschenen. Uitgegeven door E sevier Nederland te Amsterdar met index paperback, talrijl zwart-witillustraties. IS8 90 10 04990 6 ïebbers van goede foto's en Van wereldomvattend leed, kunnen hun hart ophalen aan de verzamelbundel „World Press Photo '84", waarin de prijswi nende en de daarna beste foto van de desbetreffende intern tionale World Press Photowe strijd 1984. Naast vaak schitt rende foto's en fotoreportage biedt dit overzicht een prin beeld van hetgeen in 1983 in wereld heeft plaatsgevonde Uitgegeven door Elsevier Nedi land, groot formaat, zwart-witi kleur. ISBN 90 10 05045 9. Cartoons van Fred Marcus verschijnen zowel in de binnen landse als buitenlandse pers. Naast katholieke uitgaves publi ceert hij in allerlei uiteenlopende kranten en weekbladen. Van zijn werk verscheen bij uitgeverij Deltas te Harderwijk een bundeltje van zijn aardigste tekeningen. Marcus' tekeningen zijn vaak grappig en relativerend, maar nergens echt cynisch of agressief van aard. Een boekje om een paar uurtjes amusant door te brengen. ISBN 90 243 3097 1.120 blz. Door de eeuwen heen heeft de mens zich bezig gehouden met het vervaardigen van potten, ur nen, vazen en allerlei andere voorwerpen voor zowel huis houdelijk gebruik als voor de sier. Van de vroegste primitieve vormen bestaan in talrijke mu sea nog fraaie voorbeelden, al dan niet met een laag glazuur bedekt. Het Chinese porselein, het Delfts blauw, zijn bekende voorbeelden van glazuur- procedés, die door de eeuwen heen bewaard zijn gebleven. Amateur-pottenbakkers zullen uit ervaring weten, dat het goed glazuren van zelfgemaakt aarde werk niet bepaald gemakkelijk is, ook al zijn er tal van doe-het- zelt-pakketten in de handel ge bracht, die minder handelingen en kennis vereisen dan volgens normale procédés het geval zou zijn geweest. Wie het echte handwerk nog wil beoefenen, moet rekenen op vaak jarenlang oefenen, afgezien nog van de chemische kennis, die daarvoor vereist is. Om twee potten aarde werk van dezelfde kleuren gla zuur te voorzien, is een kunst op zich, hoewel juist dat unieke van een stuk geglazuurd aardewerk op zich de moeite waard blijkt te zijn. Voor wie zich echt wil bekwamen in het glazuren van aardewerk, kan daarvoor sinds kort een uitstekend vakboek aanschaffen, uitgegeven door Cantecleer te De Bilt „Hand boek voor glazuren", geschreven door David Green (A handbook of Pottery Glazes, 1978), vertaald door Henk Verberkmoes. Hoewel ook dit handboek niet de pretentie heeft volledig te willen zijn, zullen zowel de beginners, de student keramiek als de ervaren vakman veel plezier van dit boek kunnen hebben. Naast de beknopte ge schiedenis biedt „Handboek voor glazuren" een bespreking van de grondstoffen, talrijke recepten en formules. Verder wordt uiteraard aandacht besteed aan het berei den. aanbrengen en beproeven van glazuren, waarbij eventuele fouten uitvoerig worden behan deld. In een aantal aanhangsels worden bijkomende zaken behan deld als fundamentele scheikundi ge termen en reacties, de grond stoffen, symbolen en atoomge wichten, het omrekenen van glazuur-recept tot formules, het (rit ten en malen, vaktermen, bibliogra fie en een onontbeerlijk register. „Het handboek voor glazuren" zal menige amateur of professio nele pottenbakker zeer zeker van dienst kunnen zijn, hoewel met name argeloze beginners In eer ste instantie denk ik beter wat eenvoudiger handboeken kun nen raadplegen alvorens te ginnen aan het „Handboek vJ glazuren". Vooral als het gla; ren is bedoeld als simpele, p zierige hobby zonder Ingew kelde problemen. Wil men zi echter verder verdiepen, dan een handboek als deze ono beerlijk. Aanbevolen. Uitgai Cantecleer te De Bilt, 281 met tabellen en grafieken bonden. ISBN 90 213 0749 9 prijs 75,-. (door Bert Vos) Hoewel het samenstellen van een (eerste) Kunst schoolagenda op basis van slechts één onderzoek op één school (het Haags Montessori Lyceum) een tamelijk magere basis is. is dit initiatief van Else vier. het Cultureel Supplement van de NRC en de Vereniging voor Onderwijs, Kunst en We tenschap redelijk uit de verf ge komen. De verschillende secto ren In de kunst en cultuur van Nederland (en ook daarbuiten) krijgen aandacht van de redak- tie. Erg uitputtend is de behan delde materie niet, maar in een agenda moet je in verband met de beschikbare ruimte uiteraard beperken. Film, literatuur, beeldende kunst, cabaret, ballet, popmuziek, toneel architectuur, jazz en literaire- en kunstbladen worden (verdeeld over de twaalf maanden) aan de orde gesteld door middel van korte artikelen en interviews. Elke week zijn er korte notities over het maan delijkse onderwerp, terwijl door de agenda heen advertenties zijn op genomen, die in het algemeen met kunst te maken hebben Persoon lijk zou ik nog een lijstje van adres sen en telefoonnummers van aca demies hebben opgenomen die zich bezig houden met de in de agenda behandelde onderwerpen. maar misschien dat een volgende keer. De Kunstagenda is vrij compleet te noemen en ziet er aantrekkelijk uit. De typografie is helder en de dag-indeling is snel op te zoeken. Geperforeerde randjes aan elke bladzijde ontbreken helaas, zodat niet na elke week zo'n stukje afge scheurd kan worden, wat het op zoeken van de aktuele week ge makkelijker maakt. Maar het is de vraag of scholieren daar gebruik van maken. Voor het overige een funktionele agenda voor de liefheb bers met van alles wat kunst is en daar graag over lezen èn voor hen, die van plan zijn verder te studeren op kunst-academies e.d. Natuurlijk hebt u er oo last van. Urenlang in de aut zitten op weg naar de zonn ge vakantie-bestemmin met enkele kinderen op d achterbank, die na een ha uur al denken, dat het tijd i geworden voor het strant zwembad of bergweide. Di na een uur nog steeds nil van mening zijn verander en ook niet zoet te krijge met snoep. Op zo'n momer is het handig om wat lectui bij de hand te hebben, waai mee de kinderen echt bezi worden gehouden. Bij uitgeverij Cantecli verschenen onlangs vii deeltjes in de zogenaami „Haantje de voorsti pockets." Kleine boekjt voor een leuk prijsje, waa E mee u kinderen echt langi li zoet zijn dan u denkt. De vii deeltjes zijn: „Detectivi geheimen", „De Moppental f per", „100 kruiswoordraar seis" en „Pittige puzzels' Uitgave: Cantecleer te C 1 Bilt. i

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6