Alfa Romeo doet alles om van roest-bak-imago af te komen I leusder hwit Ford haalt diesel-achterstand in met Escort Bravo diesel Espace nieuwe „ruimte-wagen" van Renault Koni ontwikkelt lagedruk gasdempers NIEUW: SAAB 9000 door Henk Budding DONDERDAG 28 JUNI 1984 Auto 10 In het verleden was Ford de concurrentie vaak voor qua techniek en vormgeving. Echter op dieselgebied bleef deze autogigant duidelijk achter. Vooral in de kleine middenklasse en de „kleuterhoek" schitterde men door afwezigheid. Het duurde lang, maar sinds kort biedt Ford zowel de Fiësta als de Escort en de Orion aan met zo'n oliestoker in het vooronder. Daarmee voorko mend dat vaste klanten naar andere dealers lopen. Immers, dieselrijden komt er nog steeds meer in. Elke redelijke kilometervreter gaat over op een diesel. Klachten als zouden ze duur en lui zijn en veel herrie maken behoren allang tot het verleden. De machientjes die we tegenwoordig voorgeschoteld krijgen lopen bijna net zo snel als de benzine-soortgenoten, maar gebruiken aanmerkelijk minder brandstof. Daarnaast staat dan nog het prijsvoordeel per liter, nu al zo'n 70 cent. Ertegenover zien we een ho gere motorrijtuigenbelasting, verzekeringsbedrag en een ho gere aanschafprijs. Een kort re kensommetje leert echter snel dat men in de kleinere mid denklasse al rond de 15.000 kilometer per jaar voordeliger rijdt met een „diesel" dan met een gelijkwaardige benzineau to. Wij gingen een weekje op pad met de Ford Escort voor zien van het nieuwe hypermo derne 1.6 dieselblok. Kompleet Sinds de komst van de jongste Escort spraken we diverse malen uitvoerig over de buitenzijde en de woonkamer van dit populaire kar retje. Daarom beperken we ons nu tot enige details. Onze testwagen in Bravo-uitvoering beschikt over een gelaagde voorruit, halogeen kop lampen, twee forse buitenspiegels waarvan de linker van binnenuit verstelbaar is en rond de 13 inch velgen 155 SR radiaalbanden. We missen een wis/was-installatie op de achterruit, wel standaard aan wezig op de GL-versie Binnen zien we een smaakvol en compleet ingerichte cockpit. Knop pen, hendels en schuiven bevinden zich prima onder handbereik. Pri ma gevormde met stof beklede stoelen en wegklapbare achterbank dragen bij tot het comfortabel ver toeven in de cabine. Het klinkt wat kleinzielig, maar een make-up-spiegeltje ontbreekt in de rechter zonneklep Wat kost zo'n stukje glas, twee kwartjes mis schien? Motor De attractie van de Escort 1.6 D huist onder de aflopende motor kap. Klappen we de zwaar gecapi tonneerde motorkap omhoog, dan verschijnt er een fraaie, dwars ge plaatste krachtpatser. Dit nieuw ontworpen blok heeft een exacte cilinderinhoud van 1.608 cm3, ver deeld over vier cilinders. Een ge tande riem drijft de bovenliggende nokkenas aan. Indirekte brandsto finspuiting verzorgt de broodnodi ge voeding. Ford maakt daarbij gebruik van Ricardo Cornet VB wervelkamers en een door tand wielen aangedreven roterende in- spuitpomp Deze in Ford's moto- renfabnek in het Engelse Dagen ham vervaardigde viercilinder lijn motor levert een maximum vermo gen van 40 kW (54 pk) bij 4 800 tpm. Het maximum bedraagt 95 Nm (9.7 kgm) en komt vrij bij 3.000 omw./min Toepassing van geavan ceerde industriële middelen lever de een duurzame motor op met gelijkmatige kwaliteit wat betreft rendement en prestaties. Zowel de vier- als de vijf van de vijfversnelhngsbak bezitten met een overbrengingsverhouding van respectievelijk 0.95 en 0.76 1 een overdrive-karakter; de vijf wel erg sterk. Een niet bekrachtigde tandheugel-plus-rondsel stuurin richting brengt met 4 1 stuurwiel omwentelingen de wielen van ui terst links naar uiterst rechts. Tus sen trottoirs bedraagt de draaicirkel 10 1 meter. Rondom heeft de Es cort onafhankelijke wielophanging Schijfremmen vóór en trommel- remmen achter, werkend via een diagonaal gescheiden remsysteem met rembekrachtiger en remdruk- begrenzer in het achterwielcircuit, brengen de 870 kg wegende wagen in een mum van tijd tot stilstand. In de tank verdwijnt 48 liter dieselolie. Met een beetje rustige rechtervoet moet met deze hoe veelheid een actieradius van 900 km mogelijk zijn. Bloeddrukverlagend Het mag misschien vreemd klin ken uit de mond van een autojour nalist, maar een weekje dieselen bevalt ons altijd opperbest. Niks geen gejacht. Stoplichtsprintjes kunnen we vergeten. Gewoon lek ker doorrijden zonder bloeddruk- verhogende en zenuwetrekken veroorzakende njsituaties. Dat geldt zeker ook voor de Escort diesel. 's Morgens verloopt de koude- startprocedure als volgt: eerst de contactsleutel omdraaien en vier seconden voorgloeien. Nog even en voorgloeien hoeft helemaal niet meer. Dooft het gele controle- lampje met het afgebeelde spiraal tje, dan de sleutel doordraaien en de motor loopt na één kort stootje van de startmotor als het welbeken de zonnetje. Vanonder de motor kap horen we een duidelijke tokkel. Tijdens de rit neemt het specifieke dieselgepingel vlot af. Het ver Fords succesvolle Escort nu tevens met dieselmotor dwijnt echter nooit. Vooral met stationair draaiende motor nemen we 'm duidelijk waar. Een compact dashboard geeft overzichtelijk informatie, terwijl het tweespaaks stuurwiel alle zich vrijlaat. De toeter bedienen we via de linkerhendel aan de stuurkolom. Het roer ligt absoluut prettig in de hand, evenals het korte vijfversnel- lingspookje. Instappen vóór geeft geen enkele moeite, naar achter gaat redelijk. Eenmaal de juiste zit gevonden voelen we ons direkt thuis in Es cort's woonkamer. dus de hoogste - dus de „vijfde" - versnelling inleggen. In een lager toerental en met half gas blijft toch de juiste snelheid gehandhaafd Het is maar een weet. Bij kleine accele raties pakt de motor prima op en valt na gas terugnemen niet sterk terug. Om de motor lekker pittig te laten draaien moeten we tamelijk veel schakelen. Die zuinige „vijf" biedt immers weinig trekkracht. De besturing werkt vrij indirekt. Tijdens hoge snelheden wordt het wegcontact een pietsie vaag. Dank zij de goede rij karakteristiek levert dit geen moeilijkheden op. Wel constateren we - ondanks de voor wielaandrijving - bij stevige zij wind 'n beetje zijwindgevoeligheid. Door de zwaardere motor minder dan bij de benzineversie maar nog wel merkbaar. Doordat de voorzij de van de Escort het meeste ge wicht draagt blijft de wagen licht onderstuurd Tijdens snel genomen bochten helt de koets licht over Tevens is de besturing vri| zelfcen- trerend. De kachel gebruiken we tijdens onze testdagen niet In stevi ge regenbuien moet de aanjager alle zeilen bijzetten om de ruiten condensvrij te houden. Comfortabel verwerkt de vering grote hobbels. De kleine kosten wat meer moeite. De markering zowel vóór als achter levert geen pro bleem op. Hoog peil De prestaties van de Escort diesel liggen op een vrij hoog peil. Vlot trekt de wagen naar z'n topsnelheid van 147 km/u door, die we in de „vier" bereiken. Van 0-80 km lukt in 11,2 sec. en van 0-100 km/u in 17.5 sec. Van 0-120 km/u klokken we ook. 26 4 sec. Cijfers een ben zineauto waardig Gezien de soe pelheid van de motor kan men in stadsverkeer rustig in z'n vierde gang rijden. Het „dieseltje" springt fijn zuinig met de brandstof om Normaal rijdend, zoals een dieselrijder be taamt, over alle soorten wegen, verstookt de motor gemiddeld 1 liter per 1.717 km. Ford levert de Escort diesel in zowel drie- als vijfdeursuitvoerin- gen en als Stationswagon. Daar naast kan men kiezen uit een „kaal", een Bravo en GL-model. Voor de goedkoopste Escort-diesel betaalt men 21.406,-. Onze dne- deurs Bravo testwagen kost f 22 709,- terwijl de duurste GL op 26.374,- komt. Prijzen inclu sief BTW, excl. afleveringskosten. Naast de bekende speciale ,,D" tweepijps dempers (zon der gas) en de enkelpij ps hogedruk-gasdempers maakt schokdemperexpert Kom in Oud-Beijerland nu ook twee pijps lagedruk gasdempers. De ontwikkeling van de tweepijps lagedruk demper kwam tot stand op verzoek van Ford Special Vehicle Operations. Deze Ford Divisie heeft een speciale versie van de Mustang ontwikkeld, bestemd voor zeer veeleisende rijders. Het is een luxe en snelle auto met een turbomotor. Een acceleratie van 0-100 km in 8 seconden en een topsnelheid van boven de 200 km/uur. Voor deze auto zocht Ford een schokdemper die veel comfort zou bieden bij nor maal gebruik (toernjden) maar daarnaast ook geschikt zou zijn voor het sportieve werk, zelfs voor raliyes en races. Koni ontwikkelde een lagedruk gas- demper met. door middel van een knop, verstelbare dem pingskrachten. Het resultaat met deze nieu we tweepijps dagdempers was zodanig, dat Ford uitermate tevreden was en voor de Mus tang SVO, voor eerste monta ge, deze dempers bestelde. Overdrive Zoals gezegd plaats Ford een vijfversnelhngsbak in de Escort- diesel. Die vijf geldt als een duide lijke overdrive. In tegenstelling met een sportieve „vijfbak" waarbij men de „vijf" nog echt als een versnelling moet zien en waarin ook de topsnelheid wordt bereikt. Deze vijfde versnelling met een uitgesproken „lange" overbren ging van 1 0.76 heet eigenlijk een spaarversnelling. Niet alleen drukt- ie het motorgeronk Hij zorgt te vens voor een aanmerkelijk lager brandstofverbruik Als men niet behoeft te accelereren en niet berg opwaarts rijdt, maar in het bereik te tempo gelijkmatig door kan rij den, heeft men namelijk geen maxi maal koppel nodig. Dan kan men Met ingang van het modeljaar 1985 - na de aanstaande grote vakantie - brengt het Zweedse merk Saab een nieuw model: de Saab 9000. Deze limousine gaat het opnemen tegen de Renault 25 (waarmee hij overigens opvallend veel gelijkenis vertoont), de Audi 100, Opel Senator, Volvo 740 en ga zo nog maar even door. Onder de motorkap van dit vlag- geschip staat een 16 kleppenmotor, eerder dit jaar in de Saab Turbo 16 geïntroduceerd. Deze hypermo derne 175 pk sterke krachtbron staat dwars voorin en drijft de Saab traditiegetrouw op de voorwielen aan. De topsnelheid bedraagt ruim 220 km/uur. Met een lange wielba sis en grote spoorbreedte biedt de 4.62 meter lange 9000 zijn inzitten den veel binnenruimte en een pri ma wegligging. Een bijzonder geslaagd koetswerk krijgt de jongste aanwinst van Saab van huis-uit mee Op zogenaamde werkeilanden worden volledige versnellingsbakken c.q. motoren in elkaar gezet. Het is er Alfa Romeo alles aan gelegen af te komen van het roest-bak-imago. Vooral in landen met een zeeklimaat, waaronder ons land, kreeg dit sportieve Italiaanse merk de laatste tien jaar een nare bijklank aan hun beroemde naam. Niet voor niets daalden de verkoopcijfers de afgelopen jaren schrikbarend. Vooral de, overigens meesterlijk sturende, Alfasud leed erg onder het roestprobleem. Sinds een kleine drie jaar wordt in de Alfa Romeofabriek te Poinigliano d'Arco onder de rook van de Zuiditaliaanse ha venstad Napels hard aan het probleem gewerkt. Tijdens een onlangs gehouden persconferentie, waarbij de bijna voltallige Alfa Romeodirectie aan wezig was, deelde men ons met de hand op het hart mee alle corrosie- vorming bij de Alfaprodukten uit deze fabriek - Alfa GTV 6, Alfa 33 en Arna - volledig onder de knie te hebben. In het verleden openbaarden de kwaliteitsklachten zich, vaak pas als de wagens al lang en breed op de weg zaten. Alfa Romeo stelde enige tijd geleden een speciale directie samen die zich alleen bezig houdt met de kwaliteitsgarantie en de daarmee gepaard gaande controle Thans ziet men tijdens de ontwik keling van een nieuw model bij de produktiemethodes alle kwaliteits normen onder ogen en treft men direct de nodige maatregelen Voordat de eerste wagen de fabriek uitrolt, onderkent men alle even tuele problemen. Daarnaast verbe terden de werkomstandigheden aanmerkelijk, dit voornamelijk op aandringen van de vakbonden. Ook dat komt de kwaliteit van het produkt uiteraard sterk ten goede Werkeilanden Tot de beginjaren '80 werd er met lopende band produktielijnen gewerkt. Door het monotome en geestdodende werk was de arbei der bijzonder weinig betrokken bij het tot stand komen van de wagen Het absentiepercentage lag dan ook enorm hoog. Het kwam voor dat tijdens een belangrijke voetbal wedstrijd meer dan 20% werkne mers afwezig waren, vooral als gevolg van deze afstompende pro- dukticmethode. Hierop reagerend, begon men te reorganiseren. Montagebanden werden in kleine eenheden opge splitst, zogenaamde werkeilanden. Ieder lid van zo'n groep kan de werkzaamheden van zijn collega overnemen. Tevens behandelen zii schenen de Toyota Tercel 4 x 4 Nissan Prairie en Mitsubishi Spacewagon. Medio juli aanstaande lanceert Renault zijn ruimteschip, onder de naam Espace. Voorlopig alleen voor de thuismarkt. Dit nieuw ont worpen model gaat de strijd aan binden met de reeds genoemde wagens. Samen met Matra kwam het projekt I 11 lot stand (code naam voor Espace). De 4.25 meter lange Espace biedt plaats aan 5 tot 7 personen Men kan de stoelen op^e diverse manieren gebruiken, al naar gelang persoonlijke wens. Tevens laten de speciaal ontwor pen voorstoelen zich 360 graden draaien. Hierdoor kent het inte rieur een groot aantal toepassings mogelijkheden Qua uitrusting doet de Espace niet onder voor de on langs op de markt gekomen fraaie R 25. In Frankrijk gaat Renault de Es pace leveren in vier typen. Eei)e 2000 GTS en 2000 TSE, beid uitgerust met de lichtmetalen 2 lite benzinemotor goed voor 110 paar dekrachten en twee turbo diesel versies. Begin 1985 komt de Renaul Espace naar Nederland. Over pnj zen valt nog geen zinnig woord ti zeggen. In zogenaamde klimaatkamers worden de wagens aan tropische omstandigheden onderworpen, zo wel wat betreft hitte als vocht. De test duurt 10 weken en is zo zwaar, dat hij vergelijkbaar is met een gebruik van 5 jaar in Europa of Canada. In de nabije toekomst zal de auto-industrie veel meer gebruik gaan maken van corrosiebestendig materiaal zoals aluminium en kunststoffen op de kritieke carros- seriedelen Zover is het echter nog niet Daarom besteedt men veel aandacht aan de oppervlakte van het plaatstaal om er effectief be schermende coatings op aan te kun nen brengen. Als belangrijkste coating geldt de fosfateringslaag, het omzetten van ijzermoleculen aan de oppervlakte van het plaatwerk in een dunne laag fosfaat kristallen, die carrosie- bestendig en sterk hechtend een vaste verbinding vormt tussen de laklagen en het plaatmateriaal. Alfa brengt de laklaag aan door middel van kataforese, een elektroche misch proces waarmee positief ge laden lakdeeltjes op de negatief geladen carrosserie worden aange bracht Dit systeem zorgt ervoor dat de laag overal even dik is, ook op minder toegankelijke plaatsen. Garantie „Hoe overtuigt Alfa Romeo het publiek nu, dat aan hun roestpro bleem een einde is gekomen7" vroegen wij ons af „Effectief, heel effectief," aldus directeur Tagini van Alfa Romeo Nederland B V. Op doorroesten van binnenuit krijgt de koper 6 jaar garantie. Daarnaast streeft Alfa naar een nieuwe publieksgarantie voor de inruilprijs Na 3 jaar zou men een minimum van 40% van de aan schaffingsprijs moeten ontvangen Sinds verleden week levert Alfa Romeo de Alfa 33 met een mruil- garanüe van 65% na twee jaar Over enige tijd geldt dit ook voor de andere modellen Al met al een enorme vooruitgang. We hopen dan ook dat dit niet uit de autowereld weg te denken merk, betere tijden tegemoet gaat. Nieuwe modellen En passant vernamen we tijden- ons bezoek te Napels de komst van nieuwe modellen naar ons land. Na de grote vakantie kunnen we de I Arna verwachten. Deze veel op de Nissan Cherry lijkende kleinere middenklasser die in nauwe samen- werking met Alfa (80%) en Nissan (20%) tot stand komt zal in een 1,2 liter en 1,3 liter versie hier op de markt komen. Over de prijs wordt nog stevig onderhandeld tussen importeur en Alfa Romeo, maar zal zeker con currerend zijn, aldus de Alfadirec tie. Eind dit jaar verschijnt een grote j limousine, die nu nog de aandui ding K2 bezit, maar zeker een j" passende naam zal meekrijgen Daarnaast kunnen we nog een sta f tionwagen verwachten op basis van de Alfa 33. We zagen ze op het fabrieksterrein al staan. d 21 Begin jaren '70 opgezet om het grote arbeidsprobleem onder de Zuiditahanen enigszins te helpen verbeteren. Na de interne reorgani satie in 1980 heet dit grote com plex, gebouwd op een oud militair vliegveld, gewoon Alfa Romeo in Pomighano. Tijdens de bezichtiging kwamen we onder de indruk van het prettige werkklimaat. Er heerst bij de werk nemers een gezonde arbeidslus* en interesse voor het produkt. Een voornaam onderdeel bij de constructie van een carrosserie is de accuratesse bij het laswerk. Daar robots dit veel beter en preciezer kunnen dan mensen en er veel minder lassen nodig zijn, staan er 32 robots langs de produktielijn van de Alfa 33 carrosserie. Onze voornaamste aandacht ging echter uit naar de lakstraat. Immers, de Alfa Romeo was berucht om zijn roest Aan prestaties en techniek mankeerde het niet, die stonden en staan nog altijd op hoog niveau. Ruim vier jaar geleden startte Alfa Romeo in hun metallurgische labo ratoria het „corrosieprojekt" onder de naam Alfa Romeo Arizona Test. Deze test bestaat uit een volgorde van zware omstandigheden die nauwkeurig gecontroleerd worden, zoals zoutwater douches en zout waterbaden, ritten over ongepla veide ondergrond en gravel. Dit laatste om alle gelakte delen bloot te stellen aan steendnp de distributie van aan- en afvoer en de controle binnen de groep op cindproduktie. Stond voorheen een arbeider jaar in jaar uit een bout of moer vast te draaien Nu zet hij geïnteresseerd en gemotiveerd bijvoorbeeld een hele versnellingsbak in elkaar. De ze zaken tezamen alsmede een drastische automatisering veroor zaakten een produktieverhoging van 30%. Was de Alfasudfabriek vroeger de „lacher" van Europa met z'n hoge personeelsverzuim, thans ligt dat met minder dan 10% beneden het Europese gemiddelde T estprogramma Om met eigen ogen te aanschou wen hoe ernstig Alfa Romeo het bijzonder kwetsbare punt kwaliteit neemt, bezochten we onlangs de fabriek nabij Napels. Voorheen heette deze nog vrij nieuwe fabriek Alfasud De nieuwe trend, personen- lijkheden bij kleine buitenma- voorloper hiervan noemen we auto's met grote vervoersmoge- ten zet zich verder door. Als de Matra Rancho. Daarna ver- De sterk aflopende neus draagt bij tot een lage Cw-waarde van Q 32

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10