„Vergoeding aadsleden èl omlaag Bewoners Waterioo zeer teleurgesteld over afloop debat over Leusderheide Halfcirkelvormige laagbouw bewoond 'vdA Leusden lijnrecht n tegen Kamer Achtste- jaars 't Ronde namen afscheid Inwonertal Ipen brief aan raadsfrakfies Rode Kruis collecte een succes m n i 55 leusder krant DWS houdt rommelmarkt Vandaag in de Leusder Krant SCHOOL BOEKEN? BDU rT"! Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffl IIAMFIISIIOI FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant coeN BGRG Elektrotechnisch Installatiebureau Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16.15 per kwartaal Uitgave BDU BV pkrant DONDERDAG 28 JUNI 1984 16e JAARGANG NO. 18 (Vari een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De PvdA-raadsractie in Leusden zal met een }orstel komen om de vergoeding voor raadsleden te korten, e plaatselijke PvdA gaat hiermee lijnrecht in tegen een tspraak van de Tweede Kamer die zegt dat de vergoeding >or raadsleden als ook voor statenleden niet verlaagd mag orden. De Kamer stelde zich dinsdagavond op dit stand- jnt, dat door alle partijen werd gesteund. Alleen Kamerlid :hutte van het GPV was het eens met minister Rietkerk, die >orgesteld had de vergoedingen met tien procent te korten. De PvdA-raadsfractie vindt dat de vergoeding voor de Leusdense raadsleden omlaag kan. De VVD-bewindsman van Bin- nlandse Zaken wilde met die irting de helft betalen van de lorgenomen verhoging van de dde voor wethouders. Deze leratie kost de Staat 20 miljoen ilden. De Tweede Kamer stelde isdagavond dat Rietkerk die 10 Ijoen die hij te kort komt maar oet lospeuteren bij zijn collega n Financiën, Ruding. Ondanks het Kamerbesluit blijft de Partij van de Arbeid in Leusden vinden dat de raadsleden in deze plaats het wel wat met minder kunnen doen. De sociaal democraten zullen daarom aan het eind van dit jaar tijdens de algeme ne begrotingsbeschouwingen een voorstel aan de raad doen om de vergoedingen te korten. Twee jaar geleden lanceerde de PvdA reeds een voorstel van gelijke strekking, maar zonder succes De partij stelt zich op het standpunt dat in een tijd waarin iedereen moet inleveren, de raadsleden het best met een min dere vergoeding kunnen doen Vol gens fractievoorzitter Corri Verduin dient de gemeenteraad het goede voorbeeld te geven. Onlangs, bij het bereiken van een aantal van 24 duizend inwoners, is de vergoeding voor de Leusdense raadsleden omhoog gegaan Hun salarissen zijn namelijk afhankelijk van het aantal plaatsgenoten. Corn Ver duin .Omdat we toen iets meer hebben gekregen, is ons kortings- voorstel eigenlijk onder het motto ..iets minder meer". Een raadslid in Leusden krijgt nu 8.450 gulden en een tegemoetkoming in de kosten van 1550 gulden. BESCHERMING Op de vraag waarom de Leus dense Partij van de Arbeid lijnrecht ingaat tegen het standpunt van de Tweede Kamer en de landelijke PvdA, antwoordt Corri Verduin. dat het besluit van de Kamer met name is bedoeld ter bescherming van de raadsvergoedingen in de grote ste den Verduin ,,ln deze plaatsen is voor sommigen het raadswerk een full-time baan waar zij net van kunnen rondkomen. Als op die vergoedingen wordt gekort met tien procent zouden die raadsleden nog minder dan het minimumloon krij gen. Vandaar dat de Kamer zich zo heeft opgesteld. Tijdens de komende begro tingsbeschouwingen zal de PvdA-fractie met een uitgewerkt voorstel komen, waarin de raad gevraagd zal worden of een be paald percentage op hun ver goeding in te leveren of een bepaald bedrag. Welke versie het wordt zal nog in de fractie moeten worden uitgemaakt. Dat het voorstel van de sociaal democraten verworpen zal wor den door de meerderheid van de gemeenteraad, staat bij voor baat al vast. In het verleden hebben de overige fracties, met uitzondering van D'66, al eens kenbaar gemaakt dat zij niet wil len tornen aan de hoogte van de vergoeding voor raadsleden. LEUSDEN - Op de Montessori school 't Ronde nemen uiteraard ook kinderen afscheid van school omdat ze naar de brugklas gaan. Met pijn in het hart, volgens de tekst van het afscheidslied (overigens ge volgd door een krachtig ,,maar niet heus"). De schoolverlaters van 't Ronde worden „achtste- jaars" genoemd, want gebruike lijk is op een basisschool waar de vierjarige kleuters de eerste jaars heten. Het afscheid zoals de achtste- jaars dinsdagavond aan de ouders en medewerkers van de school presenteerden was al even ken merkend voor de school: Een Mon- tessorifeest samengesteld en ge bracht door de kinderen. Een musi cal, natuurlijk, waarvoor de kinde ren zelf verhaal, dialogen, aankle ding, licht-geluidseffecten verzon nen, soms tijdens de uitvoering. Op die manier ontstond een stuk thea ter waarbij de tranen van het lachen rijkelijk vloeiden, zowel bij publiek als bij de spelers. De vervoering was er niet minder om. Zelden is ..Olivia, ik kan je niet missen'!'" met zoveel emoties uitgeroepen. Het verhaal zat vol verrassingen, waarbij de vormgeving even simpel als orgineel was. Monsters met twee hoofden en drie benen maar vier voeten, of van meer dan hon derd kilo en voorzien van zwem vliezen. Na afloop weerklonk uit volle borst het schoolverlaters-lied waarin tussen neus en lippen de teamleden raak getekend werden De kleuterleidsters werden daarbij jammer genoeg vergeten, hetgeen voor een basisschool toch een gemis genoemd mag worden Co- ra, Afke en Sylvia zullen toch ook hun eigenaardigheden wel heb ben? Na afloop voor iedereen bloe men en twee schoolfoto's. Want op de eerste foto was de ene leer kracht afwezig en op de tweede een andere. Tesamen waren alle schoolverlaters met het hele team te zien. De tweede uitvoering vond donderdagmorgen om half elf voor de medeleerlingen plaats. Hetzelf de verhaal met vast hier en daar een andere tekst, maar met het afscheidslied zo enthousiast ge zongen dat het (net als vorig jaar) tot ver in de vakantie de stamper blijft. LEUSDEN - Het inwonertal van de gemeente Leusden be draagt per 1 mei 1984 24.567. Dat betekent dat er vanaf 1 april toen het aantal inwoners 24.494 be droeg een toename te zien is van 73 mensen, 't Geboorteoverschot bedroeg 19 (er werden 44 kinde ren geboren, 25 mensen zijn overleden). Het vestigingsover schot over deze maand is 54 (127 mensen vestigden zich in de gemeente Leusden, 73 mensen vertrokken naar elders). Het voorlopig aantal inwoners per 1 juni bedraagt 24.684 inwoners. Vanaf 1 januari van dit jaar zijn er tot nu toe 510 inwoners bij geko men. n een onzer verslaggevers) .EUSDEN - De bewoners de buurtschap „Water- zijn zeer teleurgesteld er de afloop van het debat er de Leusderheide, zoals vorige week dinsdag latsvond in de raadscom- ssie „Openbare Werken en mtelijke Ordening". De iterloo-bewoners hebben >te bezwaren tegen de drie uwe tankbanen, die voor leden van de raadscom- ssie wel acceptabel ble- In een open brief aan de en van de commissie OW- en de fraktievoorzitters de politieke partijen in de neenteraad hebben zij er )in deze week opnieuw op igedrongen dat niet in npromissen met Defensie rdt gedacht, maar dat het neentebestuur de belan- van de burgers op de ste plaats zal stellen, e afloop van de commissiever ering was daarom teleurstel- omdat de Waterloo-bewoners vankelijk het idee hadden dat bezwaren serieus werden ge ien. Lag de tankrondbaan in het ont werp voor de herziening van het bestemmingsplan aan de noord oost kan van de hei - en daarmee vlak bij de Doornseweg - op initia tief van het commissielid Alrich Parson (VVD) sprak de commissie zich uit voor een zuid-westelijk tracé voor de rondbaan Dat was geheel in overeenstemming met wat de Waterloo-bewoners willen Maar schrijven de Waterloo- bewoners nu: merkwaardigerwijs bleek aan het einde van de discus sie dat aan die rondbaan ook nog een drietal dwarsbanen was ge koppeld". En tegen die dwarsba nen hebben de Waterloo- bewoners grote bezwaren. ,,Baan drie ligt op ca. 75 m van de woonbebouwing De dwarsba nen lopen tegen de helling op: dit betekent bij het naar boven rijden extra motorlawaai, ledereen weet, dat geluid vanaf een helling verder draagt Door het oplopende terrein zijn afdoende geluidswerende maatregelen onmogelijk. De aan tasting van de Leusderheide zal zelfs groter worden. Waardevolle vegetatie zal worden vernield en daardoor zal de stofoverlast groot zijn." SCHIETEN In hun brief brengen de Waterloo-bewoners verder nog onder de aandacht van de raadsle- .Wij hebben ons tot nu toe niet een wat zij noemen nieuw punt den. gerealiseerd, dat we weieens niet Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden DLJU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers. 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten. LEUSDEN - De een vindt hem mooi, de ander niet. de halfcirkelvormige flat op de grens van de wijken Claverenblad en Wildenburg Deze gestapelde laagbouw, in opdracht gebouwd van de Stichting Bijzondere Woningbouw, wordt sinds kort bewoond door alleenstaanden en de zogenaam de tweepersoonshuishoudens. Voordat de eerste steen gelegd kon worden van deze flat had de politiek lang gestoeid met de plannen. De CDA-fractie bleek een fel tegenstandster van het bouwsel, maar wist uiteindelijk toch door wethouder Jan Wagenaar c s. te worden overtuigd Stedebouwkundig werd de halfcirkelvormi ge laagbouw met 52 woningen vertaald in: accentvorming aan de zuidwestkant van de wijken in het verlengde van de Kuperssingel. alleen met rijdende maar ook met schietende tanks te maken zouden kunnen krijgen. Immers het COT wordt aangelegd, omdat het oefe nen in Duitsland te duur wordt (daar ging het o.a. ook om schietoefenin gen). Het is dus geenszins uitge sloten, dat men ook op de Leusder heide weer met tankschietoefenin gen begint. Oudere bewoners her inneren zich nog, dat men dit na de oorlog ook enige tijd gedaan heeft. De bijbehorende geluidsoverlast was onverdragelijk en een van de redenen om de schietoefeningen naar Duitsland te verplaatsen. Wij hadden goede hoop, dat de Raadsleden van Leusden eindelijk een open oog kregen voor het leefmilieu van de bewoners van Waterloo, dat toch al door militaire aktiviteiten zo zwaar op de proef wordt gesteld (schietbanen, trotyl- springen, opstijgende straaljagers, tankoefeningen e d Wij hoopten dat u zou opkomen voor het welzijn van deze Leusdenaren tegenover ACHTERVELD - Door Wils kracht Sterk heeft weer een op slagruimte voor de spullen voor hun rommelmarkt. Óp donder dagavond komen ze langs om de spullen op te halen. Ze kunnen veel en alles gebruiken. De opbrengst van de rommel markt wordt gebruikt voor de aan- Wat is Sky Channel eigenlijk?pag. 3 Interview op donderdag: met Otto van Willigenburg pag. 5 Sport pag. 6 Loep op Leusden pag. 7 Servicepagina pag. 11 De vakantieperiode is aangebroken en dat bete kent dat de Leusder Krant de komende weken een paar rubrieken zal laten vallen. Met ingang van volgende week zult u voorlopig „Loep op Leus den" en „Interview op donderdag" niet meer aantreffen in de krant. Ook de puntige „Kantlijn" en de vinnige „Joost" la ten de komende tijd even verstek gaan. De service pagina en de filmrubriek verschijnen wel, zij het soms van geringer om vang. Begin augustus keren de rubrieken van vankan- tie terug. De redaktie. de bedreiging van Defensie. He laas moeten wii constateren, dat de Gemeente Leusden, Defensie meer tevreden wil stellen, dan hun inwoners. Men zoekt tegen beter weten in het onverzoenlijke te ver zoenen. Waarom neemt Leusden niet het standpunt in geen tankba nen in het NO-deel van de Leusder heide. Waarom verdedigt men dit standpunt niet in het bestuurlijk overleg, waar immers iedereen zijn eigen belangen probeert veilig te stellen." De Waterloo-bewoners komen vervolgens tot de volgende ver zoeken aan de raadsleden: 1. „Bent u bereid om nu nog niet in compromissen met Defen sie t.a.v. de tankbanen te den ken, maar zodanig stelling te nemen, dat de belangen van de burgers op de eerste plaats worden behartigd d.w.z. geen dwarsbanen in het NO-deel van de Leusder heide (in paars op de teke ning)?" 2. Bent u bereid deze stellingna- me als uitgangspunt mee te geven aan de wethouder van Ruimtelijke Ordening, bij het ontwerpen van het Bestem mingsplan Den Treek?" 3. „Wilt u bevorderen, dat het Ontwerp-bestemmingsplan Den Treek spoedig in behan deling komt, opdat bewoners van Waterloo gebruik kunnen maken van beroepsmogelijk heden, indien het plan daar toe, onverhoopt, aanleiding geeft. Immers bij de inrichting van het militaire terrein is het bestemmingsplan van grote betekenis." LEUSDEN - De collectie van het Nederlandse Rode Kruis is in Leusden in 1984 een bijzonder succes geworden. De opbrengst is minstens verdubbeld, vergele ken met vorig jaar, en komt uit op ruim 11.800,-. De afdeling Leusden dankt een ieder die tot dit resultaat heeft bijgedragen - en dat zijn natuurlijk alle milde gevers. Maar dit geldt ook al degenen die zich zo hebben in gespannen om de rond 8000 adressen af te gaan met de col lectebus: de organisatoren/- trices en de vele collectanten. Aan vrijwel alle adressen is de Rode Kruiskrant bezorgd. Daar in zit een bon waarmee men zich als lid van het Rode Kruis kan aanmel den Graag ontvangt de afdeling Leusden die ingevuld terug, al kan het natuurlijk ook op elk willekeurig papier. De brievenbus van het ge meentehuis staat er wijd voor open, via PTT op postbus 150, 3830 AD Leusden op naam van „Rode Kruis Leusden". Men ontvangt dan na enige tijd het verzoek contributie naar eigen vaststelling te willen storten. Veel leden helpen het Ro de Kruis helpen schat van instrumenten en unifor men Met name de grote groep jeugdleden die in opleiding is, zal binnenkort van instrument en uni form voorzien moeten worden De rommelmarkt wordt gehouden op 25 augustus. Indien mensen niet thuis zijn zullen ze nog een keer langskomen. Men kan ook bellen of spullen brengen naar Jos Hoef- kens, Kerkdijk 43. Achterveld. 03425-2083 Willem Wouters. Hes senweg 95. Stoutenburg. 033- 941197 Jurrien Hilverts, Grebbe- wijk 6, Leusden, 033-945882. PANNEKOEKEN- RESTAURANT „T JAGERSHUYS" voor de lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/mzo.. van 12.00-20.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C. VPINDGN Rozendaallaan 11 Tel. 033-941235.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1