Lockhorsterbrug blijft probleem CAI-rubriek Bonte variëteit werk van Ploeghhuis-leden Kantine onder handen ezellig eindfeest peelzaal Pinkeltje Provincie praat met werkgevers en werknemers Wat is Sky Channel eigenlijk? Te zien in De Zonnehof leusderk Gesloten FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 28 JUNI 1984 plaatselijk nieuws Het bruggetje in de Lockhorsterweg (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het ziet er voorlopig niet naar uit dat het bruggetje in de Lockhor sterweg alsnog geschikt wordt gemaakt voor alle ver keer. De in januari aange kondigde werkzaamheden, die het ruim 60 jaar oude bruggetje steviger zouden moeten maken, zijn momen teel in het slop geraakt. Ver wacht wordt dat pas na de zomer meer duidelijkheid ■■komt over het verstevigen van het Lockhorsterbrug- getje. Vorig jaar zomer werd zoals Dekend het uit 1920 daterende Druggetje reeds duchtig onder handen genomen, omdat het bouwsel bijkans op instorten stond terwijl het nog in gebruik was. Na veel geharrewar in de gemeenteraad was hiertoe be sloten, ofschoon burgemees ter en wethouders liever een nieuwe brug hadden laten bou wen. Emiss Injekteerbedrijf uit het Zuidlimburgse Hoensbroek kreeg opdracht van de ge meente de restauratiewerk zaamheden uit te voeren. De brug moest zodanig wor den verbeterd dat alle verkeer, dus ook zware vrachtwagens, erover zouden kunnen Nader hand constateerde de ge meente echter dat bepaalde zaken niet waren uitgevoerd, ofschoon die wel tussen Leus den en Emiss waren afgespro ken Een en ander betekende I dat het bruggetje slechts toe- gankelijk werd voor voertuigen tot een asbelasting van zes i ton In januari van dit jaar was er I sprake van dat Emiss deach- terstallige" werkzaamheden alsnog zou doen. terwijl nu bij i navraag blijkt dat de zaak aller minst is geregeld. Volgens de I afdeling voorlichting van de gemeente studeert raadge- i vend ingenieursbureau DHV op de berekeningen die Emiss heeft gemaakt voor de op- I knapbeurt van het Lockhor- sterbruggetje Nagegaan wordt, aldus voorlichting, of i Emiss misschien foutieve be rekeningen heeft gemaakt. I Meer mededelingen worden er niet door de gemeente ge- daan. Waarschijnlijker lijkt het overi gens dat er tussen Leusden en I het Zuidlimburgse bedrijf nog problemen zijn over de finan- ciële afwikkeling van de kwes- i tie ■USDEN - Speelzaal Pinkel- lan de Hoefijzer vierde zater- morgen 23 juni feest. De peu- waren met hun familie uitge- igd om het eindfeest te ko- i vieren. Er moest een spel- circuit afgewerkt worden waarbij na afloop een kleurplaat „ver diend" kon worden. Er was van alles te beleven, zowel binnen als buiten Op het speelplein konden de peuters ring- riafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. >ofdredakteur: arnix Kreyns edaktie: ludewina de Boer aspar van Loo evering kopij en advertenties: ar het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur werpen, aardappellopen met hin dernis. konden ze Pipo of Pinkeltje van een neus voorzien door heel hard te blazen en kon een ca deautje gegrabbeld worden. Bin nen stond de koffie met cake en de limonade met koekjes klaar om nieuwe energie op te doen. want binnen viel ook nog het een en ander te maken, zoals visje van gen, chips aan een dropveter rij gen, waarna ze om de hals werden meegenomen. Verder konden de kinderen windmolentjes maken en lekkere koekjes versieren. Het was al met al een drukte van belang in en om de peuterspeelzaal Om 12.00 uur werd iedereen een pretti ge vakantie toegewenst en ging iedereen met een voldaan gevoel naar huis UTRECHT - Het provinciebe stuur van Utrecht heeft met werkgevers- en werknemersor ganisaties in de provincie over eenstemming bereikt over de in stelling van een overleg- en ad viesorgaan. Dit zal zich bezig houden met de sociaal- economische kanten van het provinciale beleid. De oprich tingsvergadering wordt vandaag (donderdag 28 juni) gehouden. De provincie krijgt een toene mend aantal taken op sociaal- economisch terrein In verband daarmee kondigden gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, in hun beleidsprogram ma voor de zittingsperiode '82-'86 de instelling van een overleg- en adviesorgaan aan. Met de sociale partners zijn daarover inmiddels afspraken gemaakt en neergelegd in een convenant Doel van het orgaan is de sociale partners te betrekken bij beleids voornemens en aktiviteiten van g s„ die van invloed kunnen zijn op het bedrijfsleven. Onderwerpen die aan de orde kunnen komen zijn bijvoorbeeld het provinciale promotie- en wervingsbeleid, de voornemens die worden vastge legd in de provinciale nota Sociaal Economisch Beleid en de ontplooi ingsmogelijkheden die het nieuwe Streekplan Utrecht aan bedrijven zal bieden Naar aanleiding van het overleg kunnen de sociale partners aan g s adviezen uitbrengen In het orgaan zullen provincie, werkgevers en werknemers onder voorzitterschap van de gedepu teerde voor economische zaken in beginsel vier maal per jaar bijeen komen. Als vaste adviseurs zullen vertegenwoordigers van de Sa menwerkende Kamers van Koop handel in Utrecht en de afdeling Utrecht van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de ver gaderingen bijwonen Het orgaan heeft voorshands een experimen teel karakter Op grond van de ervaringen zal er een meer defini tieve vorm voor worden gekozen, in samenhang met het evenuele ad vies van de Sociaal Economische raad over de sociaal-economische overleg- en adviesstructuur in de provincies Rozendaallaan 9 LeusdenC. Vanaf vandaag, donder dag 28 juni 1984, is het Britse commerciële tv-station „Sky Channel" via de Leusdense kabel te ontvangen. In de reeds aangesloten wijken kunnen de abonnee s via ka naal 40 de programma's vol gen van dit station dat haar „diensten" gratis aan het publiek aanbiedt. In heel wat plaatsen is Sky Channel al te ontvangen. Niet alleen in ons land, maar ook in Groot- Brittannië. Noorwegen, Fin land, Zwitserland, de Duitse Bondsrepubliek en de Oos tenrijkse hoofdstad Wenen. Dat het Engelsen zijn die dit commerciële station van de grond hebben getild is niet zo vreemd: men heeft daar al jarenlang ervaring met com merciële omroep. Er is een netwerk van commerciële tv- stations, ITV, en ook zijn er vele plaatselijke commer cieel werkende radiosta tions. De eigenaren van Sky Channel hebben een van de zogenaamde transponders gehuurd in de satelliet ECS die al enige tijd zo'n 36.000 kilometer boven het aardop pervlak zweeft. Eigenaar van Sky Channel is de firma Satellite Television PLC, dat weer goeddeels bezit is van News International, een concern dat eigendom is van Rupert Murdoch, een kranten magnaat In het havengebied van Londen staat het grond station dat de programma's naar de ECS-satelliet op- straalt. WAT BRENGT SKY CHANNEL? Omdat het om een station op commerciële basis gaat komt er tussen de programma's re clame voor Op dit moment zijn er nog niet veel reclamespots, de hiervoor bestemde ruimtes die tussen programma's en ook wel middenin films en do cumentaires gereserveerd zijn worden nog goeddeels met aankondigingen van program ma's gevuld. Grappig is dat twee tijden worden gehan teerd de Engelse en de conti nentale tijd (die een uur voor loopt op de Britse) Voorlopig worden tussen 17 00 en 19 00 uur en tussen 22 55 en 1 00 uur videoclips uitgezonden die door een ander bedrijf wor den aangeleverd Music Chan nel Ltd onder de naam Music Box Maar later dit jaar wordt Music Box zelfstandig en gaat via een andere ..transponder'' in de ECS-satelliet uitzenden, in het begin vier uur per dag, en dat moet tot zestien uur uitlo pen Tussen 19 00 en 22.55 uur worden de eigenlijke Sky Channel-programma's uitge zonden Men werkt met een strakke, horizontale program mering, dat wil zeggen dat men op elke weekdag om dezelfde tijd op een bepaald program- door Peter Noor- land ma kan rekenen. Er worden nogal wat oude Amerikaanse series uitgezonden (maandag is men met Mr. Ed. het spre kende paard, begonnen), en op woensdag, zaterdag en zondag zijn er Engelstalige speelfilms Zaterdagavond staat er een uit 1939 stammen de Britse Komedie op het pro gramma, zondagavond een Amerikaanse rolprent. Elke avond is er ook een sportuit- zending (op dinsdag ijshockey, op woensdag autosport, op donderdag ..American Foot ball" bijvoorbeeld) SUKKELEN MET RADIO Hilversum 2 is alweer een paar weken niet te ontvangen via de kabel (althans niet in de tijd dat Hilversum 4 uitzendt), en ook de vorige maand in deze rubriek beloofde Tweede Kamerlijn werkt nog steeds niet Nu moet ik zeggen dat er in Amersfoort hieromtrent wel mededelingen op het scherm verschijnen en in Leusden niet De samenstellers van beide „kabelkranten" hebben overi gens totaal geen contact met elkaar, ze kennen elkaar nau welijks. In Amersfoort blijkt dus dat Hilversum 2 en de Tweede Kamerlijn niet doorgegeven worden omdat de juiste appa ratuur nog ontbreekt Maar het kan elke dag in orde komen, blijven proberen dus op de frequenties 96,4 MHZ (Hilver sum 2) en 106,9 MHZ (Tweede Kamerlijn) In Amersfoort is overigens besloten om ook de radioprogramma's van RTBF 3 te gaan doorgeven Dat is de Belgische Franstalige culture le zender, met veel klassieke muziek er in Die komt op de frequentie 107,9 MHz. in mo no. SOESTERBERG-TV Dat de Amerikaanse tv- programma's die vanaf Soes- terberg in deze omgeving wor den uitgezonden ook op de kabel komen is zeer onwaar schijnlijk De Amerikanen zou den daarvoor toestemming moeten geven, maar die geven ze niet omdat ze dan zondigen tegen de voorwaarden die in hun zendmachtiging staan. En die hen dan ook ontnomen kan worden. In Leusden staan er hier en daar al „Soesterberg- antennes", uiteraard op wonin gen waarin Amerikanen hui zen In de winkel op de basis worden die antennes en ook de speciale Amerikaanse toe stellen verkocht. Maar die toe stellen zijn ook in gewone win kels verkrijgbaar, al zijn ze duur Het zijn de zogenaamde meersystemenapparaten die vooral in Japan gemaakt wor den en bestemd zijn voor men sen die veel reizen Op zee schepen worden ze bijvoor beeld gebruikt om overal ter wereld t v. te kunnen kijken Dergelijke toestellen worden gemaakt door JVC, Sony, Hita chi en Sanyo, terwijl ook Phi lips ze schijnt te maken Het Sanyo-apparaat CMX 3055Ri s bijvoorbeeld een toestel dat niet minder dan tien systemen kan ontvangen. Maar goed koop is het niet: voor minder dan 1.600.- zal het nergens te koop zijn. De JVC 7255EE is wat eenvoudiger en ontvangt zeven systemen, waaronder het NTSC-systeem waarmee Soesterberg-tv werkt Hitachi heeft een video-recorder die NTSC-signalen ontvangen en zichtbaar maken kan, de VT- 39. Het (Amerikaanse) kanaal waarop Soesterberg-TV uit zendt is 80. wat overeenkomt met een frequentie van circa 870 MHz. In Europa wordt die hoge frequentie niet voor tv- ontvangst gebruikt, het hoog ste kanaal op onze toestellen is 69 (855,25 MHz) Door die hoge frequentie is maar een kleine, korte antenne nodig De programma's van Sky Channel en van andere satelliet-zenders zullen geen ondertiteling in de Neder landse taal mogen krijgen, Zo hebben minister en parle ment beslist. Passieve ken nis van de Engelse taal is dus gewenst. Wellicht een idee voor Latent Talent: een cursus Sky Channel- Engels... Op diverse plaatsen in Leusden staan ze al op door Amerikanen bewoonde huizen antennes om Soesterberg-tv mee te ontvangen Omdat van doorgifte via de kabel geen sprake kan zijn mogen Amerikanen zonder meer zo 'n antenne neerzetten daktie en administratie: Hoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op <dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot »0 uur Telefoon 033-941495 (nnementsgeld: 60 per jaar, V80 per half jaar. 5,15 per kwartaal chten bezorging: [abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 3 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan lakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag [en 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u jakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- toestel 44 pESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met lelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, ina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost f 5,- per jnplaar (formaat 13x18 cm) en f 10.- voor luchtfoto's (formaat 20 |cm). lunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. en-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- t u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Itenkombinatie te Barneveld. AMERSFOORT -Tot en met 15 juli een tentoonstelling van werk van leden van het Amersfoortse Kunste naars Genootschap De Ploegh in De Zonnehof. Het is een bonte verzameling van alle mogelijke stromingen, stijlen en tech nieken. Het niveau is over het alge meen beter dan dat van voorgaande jaren, een enkele zwakke broeder of zuster daargelaten. Boeiend voor de toeschouwer is dat er uitersten in opvatting binnen één club zijn aan te wijzen. Ik denk bijvoorbeeld aan het fijnzinnig verstild schilderen van een fotografisch realist als Olav Cleofas van Overbeek. die vertegenwoordigd is met een stilleven van een groene appel en een Delfts wit vaasje tegen een klinisch groen-grijze achtergrond. Rust. harmonie, zuiverheid van vorm, beeld, materiaalbehandeling en stofuitdruk king voeren hier de boventoon. En de manier waarop Cees Landsaat zich uitdrukt in zijn kleurige spontaan weer gegeven portretten, die direkt van noti tie zijn een grote beweeglijkheid verto nen en verwantschap tonen met de moderne wilden. Elk spoor van akade- misme ontbreekt Woest en vrij wordt geschilderd in stoer expressieve trant Van Ton Kraanen zijn er twee prachti ge houtskoolprenten van orang oetans Op werkelijk sublieme wiize is hier het houtskool gehanteerd Vorm en uitdrukking van de mensapen zijn gevoelig getroffen De lichaamspar tijen zijn groot gehouden, de hevig behaarde lijven worden volumineus ge suggereerd, terwijl het accent op de gezichtsvormen en -uitdrukkingen van de dieren valt. zowel bij de moeder en haar jong als bij de orang die zijn handen boven zijn hoofd ineengestren geld houdt Het zijn portretten, met liefde en respect voor het dier gedaan, die recht doen aan oervormen zonder dat er van vals sentiment sprake is. Prettig om weer eens een glas in lood raam van Alexander Luigjes Sr te zien' Het getuigt van een brede ritmische opvatting, die in kloeke partijen met een repeterend vrij gevormd motief in war me harmonieuze kleuren tot uitdrukking Stilleven: Appel en vaasje van Cleofas is gebracht Een sterke vormwil ligt er aan ten grondslag, die wars is van enige opsmuk, en die het Leidmotief direkt en in essentie de eigen taal laat spreken Een geheel eigen stijl vindt men ook in de litho's van Hans van Dokkum. Zijn ogenboom en het verlaten merelnest dat hij bij een Japanse prent heeft geplaatst getuigen van een eigenzinni ge keuze in onderwerpen, die hij gevoe lig op de steen uitvoert in een heldere zwart-wit toon, die een juiste kleurscha kering weet aan te duiden Hendrik Jan Visser slaagt erin een heel serene sfeer op te roepen met zijn temperaschilderijen. Ze zijn blond en harmonieus met een heldere opper vlaktestructuur Het zijn doeken, die het thema tafel behandelen Visser heeft tafels geschilderd voorzien van diverse voorwerpen. Gebakjes, schelpen, die uitgestald liggen en als onderdelen de aandacht vragen. Toch zijn ze ingebed in de totale compositie, waardoor ze als globaal visueel beeld benaderd kunnen worden. Opmerkelijk zijn de linnenachtig inge- kertde collage suggererende schilderij en van Adrie Langbroek, die op board in zwierige lijnvoering en kleurschakering tenten en torens visualiseert Waarbij hij het gebruikte materiaal dusdanig laat meespreken, dat het volkomen sfeer- ondersteunend werkt Het is knap om het zo effektief toe te passen De toeschouwer ondergaat lijfelijk de struc tuur van het linnen en van de touwen, die het tentlinnen gespannen houden De Ploeghtentoonstelling is te zien van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De verbouwing van de kantine op het Burg Buimngpark is in volle gang. LEUSDEN - De leden van Schaakvereniging Leusden de den vorige week dinsdag hun laatste zetten in de kantine, die zij tot die tijd deelden met Antilo pen en TTCL, en nog geen 24 uur later klonken de eerste moker slagen reeds in het gebouwtje. Met man en macht waren de leden van de korfbalvereniging en tafeltennisclub namelijk aan de slag gegaan met het slopen van muren, vloeren en allerlei andere zaken, dat onderdeel uit maakt van de verbouwing van hun kantine op het Burg. Bui- ningsportpark. Inmiddels zijn de sloopwerk zaamheden voltooid en is aanne mer Van Buuren begonnen met de verbouwing die tot aan de bouw- vakantie zal duren. Daarna moeten de korfballers en tafeltennissers in het kader van zelfwerkzaamheid aan de slag Als alles meezit komt de kantine, ondanks de enorme vertraging door de stroeve onder handelingen tussen beide clubs, toch op tijd gereed Dat betekent dat op zaterdag 25 augustus, de dag waarop Antilopen haar grote toernooi houdt, de „nieuwe" kanti ne in gebruik genomen kan wor den. LEUSDEN - In de vakantiepe riode is de oppascentrale (alge meen) gesloten van 30 juni tot en met 13 augustus. Het avond spreekuur van het Jongeren Ad vies Centrum in Amersfoort komt gedurende de maanden juli en augustus te vervallen.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3