„Een sterk punt van dit soort onderwijs is drempelloosheid" !et aquadroom: een zwemtuin vol badcomfort iportfondsenbad onderging metamorfose Otto van Willigenburg wordt direkteur van het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs m Amersfoort door Anco Mali interview vervolg op pagina 9 DONDERDAG 28 JUNI 1984 e Leusdenaar Otto van illigenburg is benoemd tot irekteurvan het op 1 ugustus in Amersfoort tartende Kort Middelbaar eroeps Onderwijs, een amenwerkingsprojekt van lie scholen voor ^beroepsonderwijs in de regio fTtómersfoort. Deze nieuwste J torm van onderwijs zal egeven worden aan de olgende scholen: Midland LEUSDEN - De heer Van 'illigenburg zou op 1 sep- imber 20 jaar als docent lerbonden zijn aan de Jan ligthartschool voor open- jaar lager ekonomisch en ad- linistratief onderwijs. Zijn (enoeming tot direkteur van let KMBO komt natuurlijk liet zo maar uit de lucht val- >n. Sinds 1968 praat hij op tndelijk niveau mee over het j^ao als lid van de landelijke ommissie Kantoor- en Win- dJelpraktijk. Hij heeft in de ?6 Jakbladen vele artikelen over it onderwijs geschreven en ion ing als adept van de vroege- Kweekschool aan de Rijks Universiteit van Utrecht on- rwijskunde studeren om ich niet alleen te verdiepen het onderwijs geven, maar k in de theorie ervan. Zijn riptie handelde over het rspektief van het KMBO, dat er in Amersfoort een ojekt gaande was, en waar in technische scholen, het o, huishoudscholen en t middelbaar beroepson- rwijs deel namen. (Sinds |er jaar zijn er landelijk 50 BO-scholen.) Wij vragen de nieuw benoemde ekteur waarom deze nieuwe on- irwijsvorm nodig was en wat de loud van dit onderwi|s zai zijn Het onderwijs is uit twee delen imengesteld. Het ene deel. en het het allergrootste deel. is een ie- ot drieiarige beroepsoplei- ig. Goede leerlingen kunnen hel Jsschien wel in een hall jaar doen. n aJwi|l de langzame leerlingen het idne jaar kunnen doen Dat heeft volgen voor de onderwijsvorm zijn verschillende momenten van en uitstroming ledereen is toe- itbaar voor het Kort Middelbaar iroeps Onderwijs, dat in Arners- irt bestaat uit elektrotechniek, (detailhandel), Jan Ligthart (administratie), Rolandus (administratie), Eemland (timmeren), De Koppel (timmeren), Amerij (metaalbewerking) en Don BoscoLeusden (elektrotechniek). Anco Mali sprakt met Van Willigenburg over de nieuwe onderwijsvorm. „Het KMBO zal een groot gat in de markt vullen". metaal, detailhandel, bouwtech niek en administratie. En dan is er de tweede poot van het onderwijs het oriënteren en schakelen." Oriënteren en schakelen ,,De tweede poot beoogt een schakeling vanuit het laber be roepsonderwijs en MAVO naar het middelbaar beroepsonderwijs. Die twee sluiten niet op elkaar aan Daar ligt het gat van de Mammoet wet Op de Jan Ligthartschool. waar ik coördinator van de praktijkklas was. maakte ik mee dat leerlingen, die vlijtig waren geweest, en altijd overgegaan waren, beloond wer den met een jaartje uitzitten op de school, omdat ze nog één jaar naar school moesten Daarnaast had je de maatschappelijk ekonomische ontwikkelingen, waardoor jongeren geen baan konden vinden. Je kreeg de partiele leerplicht, waar met name erg veel leerlingstelsels in werken en waar werkgevers en leerlingen niet erg gelukkig mee waren Vanuit die optiek is een volledige dagschool ontstaan, die al deze leerlingen opvangt Maar hel was toch juist de bedoe ling van de Mammoetwet dat ie dere leerling aansluiting zou kun nen vinden bij een volgende oplei dingsfase?' ..Ja. maar als je naar de zuil leao-meao-heao kijkt, dan ligt aan de eindfase altijd het probleem, de overstap leao-meao en de over stap meao-heao. (Eén van de wei nige opleidingen waar men de aan sluiting wel gerealiseerd heeft is de mavo-havo combinatie De ande re vormen van onderwijs zijn nog steeds gericht op het eindniveau Elk type onderwijs is basis in eigen huis en kijkt niet verder. Daarbij speelt de toelaatbaarheid een rol. want de school waar de leerling naar toe gaat, beslist over de toe laatbaarheid Ook is natuurlijk een punt dat het lager beroepsonderwijs een rest- onderwijs is vergeleken bij mavo- havo-vwo. Bij deze leerlingen zijn ontzettend veel laatbloeiers (Ik heb nu collega's, die ik zelf opge leid heb op de leao') Als je eenmaal in die hoek zit kom je er moeilijk weg. en, moet je verschrikkelijk veel omwegen maken om je doel te bereiken. Degenen, die willen, ko men er wel uit, maar daar is veel strijd voor nodig Nu men het KMBO gaat ontwikkelen zal dit een groot gat in de markt gaan vullen Met de problemen, die er aan vast zitten, want er zitten ook zwakke kanten aan, daar moet ik reéel in zijn.'" Drie pijlers KMBO Welke zijn de sterkste punten van het KMBO?" ..Het eerste sterke punt is het inventariseren Je houdt rekening met de mogelijkheden van de leer lingen Nauw daar mee verweven is het sterke punt van de drempel loosheid van dit onderwijs, gericht op doe-leerlingen die graag met hun handen iets doen en die min der theoretisch begaafd zijn. en dat is dan tevens de derde sterke pijler van het KMBO. Door middel van een intake gesprek maakt de leerling zijn schoolloopbaan duidelijk, met pro blemen en resultaten Er zijn geluk kig niet altijd problemen, er zijn ook leerlingen die het gewoon leuk vinden om een beroepsopleiding te gaan volgen, en die zijn best gemo tiveerd. mits het onderwijspro gramma goed gefundeerd is, en daar wordt op dit moment in Amers foort hard aan gewerkt Het KMBO is een heel aparte school, want het onderwijs wordt gedetacheerd. Er wordt gebruik gemaat van de specialisatie in het veld. Administratie zit bij de leao- scholen, detailhandel bij de Ico, metaa-, bouw- en elektrotechniek worden gedaan bij de technische scholen Dat gaat als andere poot van het hele gebeuren in samen werking met het SBBO, dat nu in Leusden zijn eerste paal heeft ge slagen. en de vormingscentra De Isselt en De Korenbloem Het is een groots opgezet sa menwerkingsverband. want alle zuilen, die wij in het onderwijs hier kennen, werken erin samen. Dat is een stukje, dat uniek is. Er zal best diskussie zijn. maar ik ben blij dat er een begin van een goede samen werking is ontstaan De doelstel ling. waar alle zuilen het over eens zijn, is dat het KMBO een schoolty pe moet zijn. dat leerlinggericht is Stageprobleem Welke zijn de knelpunten?'' ..Knelpunt is onder andere het stageprobleem, het participerend leren. Met participerend leren wordt bedoeld de relatie tussen de praktijk in het bedrijfsleven en het leren op school De klacht van het bedrijfsleven is het onderwijs is te theoretisch en levert geen vakmen sen af Het KMBO met als grootste onderdeel zijn beroepsopleiding wil daaraan beantwoorden, maar kan niet alleen maar binnen de school zijn praktijk geven. Werken in een konkrete werksituatie is vooral op het sociale vlak altijd veel duidelij ker dan in een kunstmatige situatie op school. Van het begin af aan wil het KMBO dus goed met het be drijfsleven samenwerken Dat houdt in dat het KMBO moet laten zien wat het kan en wat het wil. Dat is de diskussie, die nu in Amers foort speelt tussen het bedrijfsle ven en het KMBO (Landelijk speelt het probleem om stageplaatsen te krijgen, omdat bijna elk schooltype langzamerhand met stage lopen werktAls je de kans krijgt kun je aan het bedrijfsleven de kwaliteit van je leerlingen aantonen!'' Deelcertificaten Het aparte van het KMBO is, dat leerlingen deelcertificaten kunnen krijgen Als ze van een bepaald vak een onderdeel hebben afgerond ontvangen ze daar een diplomaatje voor Een leerling kan dan ook tussentijds de school verlaten en een soort profielschets meekrijgen dat hij die en die onderdelen heeft gedaan en bij het participerend leren zo en zo gefunktioneerd heeft Er zullen bij het KMBO vele taakuren besteed worden aan het begeleiden van leerlingen en het ontwikkelen van leerprogramma's Voor elke leerling zal er een eduka- tief programma zijn. Elke leerling passeert één keer in de veertien dagen de begeleider, waarbij over zijn of haar vorderingen wordt ge toensdagavond werd in het mersfoortse Sportfondsenbad op J?n bescheiden manier estgevierd Als onderdeel van de Itale metamorfose van dit hembad werd een nieuw jkreatief bad in gebruik genomen If in de plaats is gekomen van het ide uit 1937stammende 25 Ieter bad fcf nieuwe recreatiebad heeft to tal niets meer te maken met het Tc/e bad en is van alle mogelijke huwe snufjes op het gebied van \emrecreatie voorzien Het is in Jnc/pe bestemd voor de rustige preanten, die volkomen gerela- 1 een aantal uren in het futuris- b ogende bad kunnen door- tangen Medewerker Aat Daale jig voorde opening een kijkje ne- tan in het Aquadroom" (zoals dit hu we onderdeel van het fersfoortse Sportfondsenbad frdt genoemd) en had als 's directeur Wout Gerritse. die Ir gepaste trots het verhaal over pe eerste verbouwing vertelde. IERSFOORT - Eigenlijk len wij u het verhaal van |it Gerritse over het nieuwe jadroom" zonder moderne lidsapparatuur niet hebben len weergeven. Op de dag (ons bezoek dendert de stem Jde arbeid als een machtig |door de nieuwe hal en in het idende perceel knettert met /loedgolf van ontelbare de- sproken. Het KMBO krijgt een spe ciale onderwijsfunktionaris, die 1V2 dag per week voor projektonder- wijskundige begeleiding zorgt. Direkteur Van Willigenburg zal ervoor gaan zorgen dat hij kon- takt mogelijkheden krijgt met zijn leerlingen, die over de hele regio Amersfoort verspreid zit ten. Daarom gaat hij een leerlin genspreekuur invoeren, opdat elke leerling, liefst uit zichzelf, met zaken en problemen bij hem zal komen. cibels de pneumatische boor van de sloper. De menselijke stem wordt in die orkaan van oorverdovend geluid tot gefluis ter met nog minder effekt dan het roepen in de woestijn. Wout Ger ritse laat zich er niet door af schrikken. Wij staan voor een zwembad uit een science fiction film. Een zwembad zou men het niet eens meer kunnen noemen. Het is een moderne versie van een Romeins badhuis waarin de mens als door onzichtbare han den in vernuftig uitgedachte wa terpartijen vorstelijk wordt ge streeld en besprenkeld. Gerritse vertelt het allemaal in veel nuchterder taal. Logisch natuurlijk voor een man die dit zwemparadijs zakelijk moet runnen en in de eerste plaats te maken heeft met het proza van het kasboek Het gaat hier trouwens om een onderdeel van een nieuw objekt dat zo'n slordige acht miljoen kost. Geen kattepies dus, een woord, dat wij eigen lijk bij een zweminrichting dienen te vermijden AQUADROOM De nuchtere feiten. Het oude 25 meter bad van ons Sportfondsenbad is niet meer. Er is helemaal niets meer van over In de plaats daarvan is een recreatiebad gekomen met een aantal nieuwe voorzieningen, speciaal gericht op volwassenen en op moeders met kindertjes. Niet op de.,wilde "jeugd Het is in wezen geen bad om te zwemmen en om baantjes te trekken. Het Aqua droom is een zwemtuin vol badcomfort. waarin men desnoods de hele dag kan vertoeven en de inwendige mens op een voor een zwembad aangepaste manier kan worden gesterkt. Gehandi capten kunnen er gemakkelijk hun weg vinden, kinderen kunnen er ploeteren en ravotten, moeders met hun jongste spruiten kunnen er zonder bezwaar hun opvoedende taak uitvoeren Wout Ger ritse vertelt ..De mensen zullen het oude bad niet meer terugkennen Het heeft de afgelopen maanden alle fasen doorgemaakt die je je maar kunt voor stellen Je zult hier inderdaad weinig voorzieningen zien voor de ..wilde' jeugd, omdat wij van mening zijn dat elders in het complex zoveel mogelijk heden zijn dat we beter dit bad kunnen afstemmen op een andere doelgroep Die mensen kunnen hier heerlijk rela xed bezig zijn. Zelfs het meubilair is daarop afgestemd" Andere nuchtere taal een bezoek aan dit nieuwe bad bedraagt 7,50 per persoon en voor kinderen tot en met 8 jaar 3.75 Er is een kennismakings- prijs, die voor de hele zomervakantie geldt en die wat lager ligt: 6,- voor de volwassenen en 3,- voor de kinderen tot en met 8 jaar Zo'n prijs lijkt voor een zwembadbezoek wat aan de hoge kant maar Wout Gerritse wijst er nadrukkelijk op dat het hier gaat om een prijs voor iets waaraan je de halve of de hele dag kunt besteden .Die prijs is in feite een all-in prijs want daarin is ook het gratis gebruik van de zonneweide en van de sauna begrepen Badderen dus in optima forma. Wout Gerritse wijst ook op de speciale voor zieningen in de horeca-sektor „Aan de kant van de Bisschopsweg komt een uitgebreide horeca-voorziening. Het is niet de bedoeling dat we daar iets gaan doen in de zin van eten a la carte Je zult daar een lunch van behoorlijk niveau kunnen gebruiken Met alle respekt voor frikadellen, maar wij willen hier niet op de frikadellentoer. omdat we hier toch te maken hebben met een complex waarin sport wordt bedreven ZITHOEKEN De rondleiding, begeleid door het lawaai van nijvere arbeid en in een ruimte die er vanavond ongetwijfeld heel anders zal uitzien, begint bij de zithoeken in het water Gerritse ..Er is in dit bad overal onderwater-verlichting We hebben hier drie zithoeken in het water Daar zit je in een soort buDble- bad In zo'n hoek kunnen 6 tot 10 man zitten. In een ander gedeelte zit een whirlpool. Die is geschikt voor zo'n 15 tot 20 man. In ons bad met zijn strenge ei sen is zo'n pool hygiënisch helemaal ver antwoord Een heleboel keren per uur loopt het water door een filter en dat is heel wat anders dan een klein afvoertje Verder hebben wij hier een soort eiland je Daaromheen is een soort ronde sloot waarin het water wordt rondgestuwd door een stelletje jetstreams Kom je daarin dan word je door het water rond het eilandje meegenomen Als alles op tijd is geregeld zal het bassin versierd zijn met palmen en tropische planten, waardoor de sfeer van volledige ontspanning nog meer wordt geaccentueerd ledereen weet dat het kontakt met water een bevrij dende werking geeft Al in de oude badhuizen stonden stugge kerels onder de douche te zingen en talloze malen is onder begeleiding van warme water stralen door badende dilettanten het Slavenkoor van Verdi ten gehore ge bracht De zwempsychoiogen weten dat en hebben daarop ingespeeld. Wout Gerritse „In de wand van dit bassin zitten uitmondingen waardoor het water schoksgewijs in beweging wordt gebracht Je kunt dan lekker op je rug gaan liggen en dat geeft een mas serend gevoel. Er staan ook twee grote pijpen op de muur en daardoor stort een hele grote stroom water naar beneden Als je daar met je rug onder gaat staan, is dat een ongekende ervaring Boven- Donderdag 28 juni neemt de Jan Ligthartschool afscheid van de heer Willigenburg. Vanaf 20.00 uur zijn alle belangstellenden en oudleerlingen van harte welkom om aan dit afscheid deel te ne men en de docent uit te zwaaien

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5