n oBpefii- vo I TOTAL Hamershof carwash... 7 dagen per week leusilen fcn—nfc Kantlijn Bon voor te vroeg huisvuil op stoep Omdat het voor niks is Omdat het voor niks is Scouting wil Leusden kern- wapenvrij Vragen van statenleden over popfestival Evert-Jan en Gerda hebben het geweten DONDERDAG 28 JUNI 1984 Loep op Leusden Redaktie: Caspar van Loo Bijdrage: Marnix Kreyns Er zijn mensen die het niet afleren, meent de rijkspolitie. Daarmee wordt gedoeld op de Leusdenaren, die dagen te vroeg het huisvuil aan de straat zetten. Mag niet, zegt de rijkspolitie. Vraag aan opper Van Mansom: wat is daar nou zo verkeerd aan? Hij antwoordt: „In de algemene politieverordening (APV) staat dat het huisvuil alleen op de dag dat het wordt opgehaald, op de stoep gezet mag worden. Boven dien blijven vuilniszakken in trek bij honden en katten die ze open scheuren. Erg onhygiënisch en daarom dat het aanbieden van huisvuil in de APV is geregeld.'' Van Mansom waarschuwt dat de politie geoorloofd is een be keuring uit te delen aan die men sen die te vroeg, dus eerder dan maandag, het huisvuil naar bui ten gooien. Loop je nou ook het risico van een bekeuring als je zondagavond het afval aan de straat zet? Van Mansom: „Zo scherp willen we die grens niet trekken, maar als mensen zater dag of eerder het huisvuil aan bieden, zullen we zeker niet aar zelen om te schrijven. Als ie mand zondagavond voor het naar bed gaan de zak buiten zet, daar kan ik inkomen. Dat doe ik namelijk zelf ook." Een week of wat geleden werd de cover van het vakblad „De Journalist" opgesierd met een tekening van de politiek teke naar Jos Collignon. Onderwerp P Yan een uit twee delen bestaan de spotprent van de Utrechtse ekenaar was de Britse commer ciële televisiezender „Sky Chan nel", die in een aantal Neder landse gemeenten via het kabi net te zien is. We hoeven u niet meer te vertellen dat u als Leus- dens CAI-abonnee sedert van middag vijf uur ook tot de geluk kigen behoort. Op de linkerhelft van de teke ning zat een eenzaam figuurtje droef te kijken naar een pro gramma van „Sky Channel". On derschrift: „Meer van hetzelfde Op de rechter helft an de teke ning bevond de eerst nog eenza me figuur zich temidden van een dolenthousiaste menigte, die - de tongen welhaast geil uit de bek hangend - nu zeer gretig naar „Sky Channel" zat te kijken. Onderschrift: „Maar wel gratis!" Zoals dat politieke tekenaars betaamt heeft Collignon het scherp gezien. Zijn visie op de eventuele populariteit van „Sky Channel" wordt onderschreven door de uitkomsten van een on derzoek, dat recentelijk is ver richt door studenten massapsy chologie van de Universiteit van Amsterdam. Zij kwamen tot de conclusie, dat de meeste kabel- bezitters, die „Sky Channel" kunnen ontvangen, wel eens naar deze zender kijken. Maar zou men er voor moeten betalen dan zou nog slechts 15% van de geënquêteerden geïnteresseerd zijn. Metandere woorden: „Sky Channel" is vooral populair, om dat het voor niks is. De studenten hebben een tele fonisch onderzoek gehouden en deden dat in Amsterdam. De meeste van de 2,5 miljoen huis houdens in Nederland, die op de kabel zijn aangesloten, bevinden zich in Amsterdam. En in Am sterdam werd vanaf de eerste dag dat dat kon (5 mei 1984) het signaal van „Sky Channel" op het net gebracht. Volgens „Sky Channel" zijn er inmiddels 21 gemeenten met in totaal 796.000 kabelaansluitingen, die het com merciële Britse station op het scherm brengen. „Sky Channel" zendt uit naar acht Europese landen met nu 1,5 miljoen aan sluitingen. Volgens het onderzoek kijkt ruim driekwart van de Amster damse kabelbezitters (77%) wel eens naar „Sky Channel" en 63% van de ondervraagden zegt dat een of meer keer per week te doen. Vooral de zogeheten vi deoclips (muziekfilmpjes) zijn populair. Daar keek 67% van de regelmatige kijkers naar „Sky Channel" naar. Videoclips zijn dagelijks bij het de Britse zender te zien. Het hoeft geen verbazing te wekken dat de clips vooral bij jongeren populair zijn. Maar het veelvuldig herhalen van de vi- LEUSDEN - Gerrie Knieriem, hoofdleidster van de Gereformeerde Basisschool aan de Rozengaarde trad afgelopen vrijdag in het huwelijk met Bram Wattel. Om ook de kleuters van de school van dit heuglijke feit te laten meegenieten werd maandag opnieuw de bruidsjurk aangetrokken en werd het feest nog eens dunnetjes overgedaan De kinderen hadden een prachtige ereboog gemaakt en boden het jonge echtpaar allerlei cadeautjes aan. deoclips-wat „Sky Channel" doet-wekt ergernis. Niet minder dan 64% van de ondervraagden vindt het storend en noemt het als een reden om minder te kij ken. Nog wat meer onderzoekers resultaten. De door „Sky Chan nel" uitgezonden series, films en sportwedstrijden worden veel minder bekeken dan de video clips. Hoewel het Engels zonder ondertitels de meeste mensen geen problemen oplevert, kijkt toch slechts zo n 30% van de ondervraagden naar deze programma-onderdelen. Wat de series betreft heeft men bij „Sky Channel" een duidelijke voor keur voor materiaal van oudere datum. We hebben ons laten vertellen dat men er niet voor schroomt om zelfs klassiekers als de Dick van Dijk-show en het sprekende paard Mr. Ed van stal te halen. Is dat nou leuk? Ja, zegt 40% van de regelmatige kijkers naar Sky Channel. Nee, zegt 31 en kijkt minder. De horizontale programme ring (elke dag hetzelfde soort programma's op dezelfde tijd) wordt door de helft van de regel matige kijkers als handig erva ren. Een zelfde percentage on dervraagden vindt dat „Sky Channel" iets toevoegt aan het reeds aangeboden pakket pro gramma's. Zij verder nog vermeld dat het vooral „zware" televisiekijkers zijn, die op „Sky Channel" af stemmen. En onder „zware" kij kers worden in dit onderzoek mensen verstaan, die meer dan twintig uur per week naar de televisie kijken. Tot slot zou u eens moeten raden welke mensen, verdeeld naar het lidmaatschap van een omroepvereniging naar „Sky Channel" kijken. Zei u dat het vooral AVRO-leden zijn, terwijl VPRO-leden vrijwel nooit kij ken? Dan heeft u het juiste ant woord gegeven en mag u van avond gratis en voor niks naar „Sky Channel" kijken. Slag bij Waterloo Men haalt de tanks moedwillig naderbij. De Leusder kaarten kunnen u dit tonen Je zult maar aan de Doornse Grintweg wonen. Wie 't plan verzon moet naar de Mokerhei I Waar blijft 't belang van onze burgerij En wie denkt zo de kiezer te belonen Defensie zal de plannen snel bekronen En schiet de hei volkomen vogelvrij. Op welke kaart denkt men zijn geld te zetten En speelt het CDA nog op nivo? Ton zwart, jij draagt te duidelijk twee petten. Doe jij je baas een hele hei kado De buurtschap is de messen al aan 't wetten Een dwingeland vindt hier zijn Waterloo! Joost. emj JTV pui rs <em >urs teert nmo Jedi 3 wa 18-2 P lous Min r 18- ge zuil s" v Ac kre m spe klasJ Itje mp nbev Lisk Dmo\ Col Leusden heeft haar eerste selfservicestation, compleet met ruime overkapping, hypermoderne carwash en een TOTALshop met een breed assortiment artikelen. U kunt er behalve voor super- en normaal- benzine en dieselolie tegen voordelige self- serviceprijzen, tevens terecht voor mengsmering, tabak, snoep, lektuur, onderhoudsartikelen, auto-accessoires, vakantie- en huishoudelijke artikelen, bloemen, ijs, speelgoed en natuurlijk de uitstekende TOTAL-kwaliteitsolie. >m ezell ten en utger i ge* lere met wa!mewas.t0f 6Gngrote beurtgeeft voor dl HALVEapR/JsPr09ramma 'S 9rabbelenni^eZbbl!Zeren9ratis W'i z'Jn geopend- na- t/m vr. 7.00-2? nn 8.00-22.00 uur TOTAL SELFSERVICESTATION vervolg van pagina 4 me bestrijdingsmiddel bestond uit arse nicum, vet en fijn gestampt glas. Om de kopers te trekken deden ze kunstjes met ratten De overheid beschouwde ze als landlopers Ze worden tussen 1563 en 1789 in een adem genoemd met ketellappers, kwakzalvers en zwavel stokverkopers Als ze werden opgepakt moesten ze naar een werkhuis. Bestrij- dingsrituelen tegen de ratten kwamen ook onder de gewone boeren voor. In Noord-West Duitsland werd op de dag van Sint Pieter het ongedierte met hamer en spreuk bestreden. Bij zons ondergang ging de heer des huizes met de houten Sint Pietershamer drie keer om het huis heen. en klopte tegen alle deurposten en balken aan onder het uitspreken van een bezwerend rijm In Bohemen bond de boerin op Paasza terdag alle sleutels van huis en hof aan een bos. Tijdens het luiden van de opstandingsklokken ging ze daarmee rammelend de kelder in Na het luiden kwam ze er rammelend uit, aldus de ratten verjaagd hebbende In Friesland stond tot voor 1950 bij de boeren op zolder de zogeheten bellen tafel, die met een koord door de planken vloer heen met de bedstee was verbon den. Als de boer en de boerin niet konden inslapen door het getrippel en gepiep van de ratten trokken ze aan het koord om de bellen te laten rinkelen, en dan sloegen de knagers op de vlucht DE RATTENKONING Een heel merwaardig verschijnsel is de rattenkoning. Een groep van 3 tot 30 jonge zwarte of bruine ratten zijn met de staarten aan elkaar ge groeid. Over de oorzaak van het verschijnsel is weinig bekend. Rönt- genopnamen tonen geen inwendige vergroeiingen. Men vermoedt dat de rattenkoning ontstaat ten gevolge van verwondingen bijvoorbeeld na bevriezing. Of dat de staarten door vuil en uitwerpselen aan elkaar vast kleven. De dieren worden nog een tijdlang door de familie gevoed, maar komen tenslotte om. Het verschijn sel is vrij zeldzaam. In totaal zijn er over de hele wereld 50 rattenkonin gen van zwarte ratten bekend. De enige andere dieren van wie zulke koningen bekend zijn zijn eek hoorns. In Flehite zijn van Jan Steen (1626- 1679) een olieverf van een rattenvan ger, van schrijvers als Anthonie Don ker (illustraties van Rie Cramer), Al- bert Helman en Maurits Mok boeken met rattenverhalen te zien. De expositie duurt tot en met 2 september. Museum Flehite is ge opend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur, op zater- en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De gemeente ontving onlangs een heel aandoenlijk briefkaartje van een delegatie van het personeel van Scouting Nederland dat haar hoofdkantoor in Leusden heeft. Op de briefkaart werd het gemeentebestuur verzocht een bord met de tekst „Leusden Kernwapen Vrij" te plaatsen bij de plaatsnaamborden aan de invalswegen van Leusden. Geen onnozel verzoek, zij het dat in de gemeenteraad reeds in het verleden gebakkeleid is over de borden „kernwapenvrije gemeente Het gevoelen van de meerderheid van de raad, inclusief het college van burgemeester en wethouders, was dat Leusden die borden niet moet plaatsen. „Kernwapen- politiek is een zaak van de hogere overheid, daar moet een gemeente zich niet mee bemoeien", luidde de motivatie. De briefkaart van Scouting d.d. 10 mei 1984 is gevoegd bij de ingekomen stukken voor de gemeenteraad die vanavond aan de orde komen in de laatste raadsvergadering voor de zomer. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad de afhandeling van het Scouting-verzoek in hun handen te stellen. De delegatie van het Scouting- personeel krijgt dus een brief. De inhoud daarvan laat zich niet raden. De heren L. Staat en W. Nagtegaal zijn het er niet mee eens. Deze statenleden van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) zien het popfestival, dat vandaag wordt gehouden op de binnenplaats van het Utrechtse provinciehuis, niet zitten. Ze zijn zelfs zo ontriefd dat ze schriftelijk vragen hebben gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. De bedoelde popmanifestatie is door de provincie georganiseerd om luister bij te zetten aan de presentatie van de provinciale popnota „Pro-Pop Utrecht". Maar kan dat zomaar, vragen de SGP-statenleden Staat en Nagtegaal zich af. Eén van de schriftelijke vragen aan GS luidt dan ook: „Zou het college, in verband met het feit dat bij een deel van de bevolking in de provincie Utrecht grote ongerustheid is ontstaan over de organisatie van een popfestival door de provinciale overheid, duidelijk willen maken hoe het provinciaal bestuur er toe gekomen is om in onze zo zorgelijke en ernstvolle tijden zo'n bijzondere positieve opstelling in te nemen met betrekking tot popfestivals, waartegen wij vanwege haar aard zulk grote principiële bezwaren hebben die nog door brede lagen in de bevolking van de provincie Utrecht gedeeld worden?" Als u op adem bent gekomen na deze lange zin, kunnen wij u meedelen dat beide SGP'ers Gedeputeerde Staten gevraagd hebben tot afgelasting van het popconcert over te gaan. Voor zover wij weten is dat niet gebeurd en zullen de „zorgelijke en ernstvolle" SGP-statenleden de „bijzonder positieve opstelling" van de provincie tot opluchting van verbaasde popfans moeten slikken. Cynische Leusdenaar. ..Wij zitten hier toch ook alleen maar om de kassa 's van de Hema te spekken?" Die 1000 m2 ruimte voor een supermarkt van het CIMK biedt voldoende plaats voor mas sa's kassa's. De vraag is, wie de computer van het CIMK heeft bediend. Is dat misschien iets voor de commissie ECW om uit te zoe ken? Eigenlijk snap ik die heibel rond die tankbaan niet zo Als die rondrazende tanks te veel geluid produceren heb ben we in Leusden daarvoor toch een prima middel? Wilt u voorkomen dat u na uw vakantie in Leusden ver dwaalt, haal dan nu een nieu we plattegrond Sky ChanneLhet komt uit de ruimte en het bestaat uit lucht. Toch nog een wonder, dat één schoteltje genoeg is voor de opvang Schoteltje Heb je dat afschu welijke gevaarte op de rand van het gemeentehuisdak dan niet gezien Nou en of! De gemeente is daar zo trots op. dat ze voordat ding de meest opvallende plaats hebben uitgezocht En vandaag is het zover: Sky Channel begroet Leusden. De vraag is of de raad Sky Chan nel begroet. Cynische Leusdenaar ,,De Raad? Dat is nog erger dan de commissie ECW, die mag nog niet eens op de kassa van de gemeente letten Enthousiaste voorstander Veertig mille voor mister Ed, het sprekende paard, is toch een schijntje?" Duif in het gemeentehuis: ,,Mooi dat ik binnenkort ga verhuizen, folks'" Konijntje in De Wetering: ,,Dat zou ik óók wel willen, maar in die gemeentelijke kelderbe schikking wordt helaas alleen maar gesproken over men sen Sky Channel: ander woord voor Sky Castle Voorde liefhebbers van onder titels ..luchtkasteel" dus Nu we het er toch over hebben zou het niet aan te bevelen zijn wethouder Jan's mededelin gen van duidelijke ondertitels te voorzien? Kop: ..Aanslag rioolrecht valt verkeerd bij vier inwoners" Zeker in het riool terecht geko men Overigens, weet u het nog? Toen de onroerend goed- belastmg werd ingevoerd was dat, zei men, om af te zijn van al die rompslomp van allerlei verschillende belastingen Maar in navolging van de no nonsens-hitvan de heer Lub bers en zijn Big Band, acht het Leusdens gemeentebestuur zich nu ook geroepen de kassa wat méér te laten rinkelen Muzikale Leusdenaar: ,,Dat wordt dus ééntonig. Drie tegen honderdveertien, als ik op die basis zou moeten gokken. Waarom zijn die boeren nou zo banq voor de volkstuintjes? Dat hinderlijke geluid van al die schoffelaars kunnen we toch gemakkelijk afschermen met. Kantlijner! Je begrijpt er weer eens niks van. De hinderwet is er niet voor de boeren, maar voor de burgers Oh, we moeten dus onze agra riërs beschermen tegen die horden wroetende bur gers Varken aan de Asschatterweg ,,Wat hoor ik? Krijgen we con currentie?" Als je dat zo op een rijtje zet, zou je bijna denken dat het in Leusden een beestenbende is Een grotere sportzaal in Ach terveld? Zijn ze daar dan nog niet sportief genoeg? Enthousiaste Achtervelder: ,,Als het even kan mét een kelder voor 1000 mensen. Als het dan warm is, zetten we er de brandspuit op en we heb ben een zwembad. Enkele Leusdense scholen gingen zingend de vakantie in: ..Singin' in the ram", dus Kop: .Verassingen op jeugd clubkampioenschappen LTW Lock horst". Tja, in het vuur van het spel kunnen er gekke din gen gebeuren Die Ummels!Schotelantenne is géén wegwerp-investering. Oh neeHoe noem je die programma 's dan De pas aangelegde Ruurd Vis serstraat in Achterveld levert problemen op bij de Hessen weg, lees ik Komt de raad daar niet wat erg laat achter? Een zich zoals gebruikelijk ver ontschuldigend raadslid:Nee hoor, op een tekening ziet het er altijd anders uit dan het in werkelijkheid wordt. Cynische Achtervelder. ,,Tja en dan zie je iets recht wat krom is. En dat is iets wat écht dom is Kop Gevaarlijke verkeerssi tuaties in Achterveld moeten worden aangepakt!" Het klinkt bijna alsof alle Achtervelders volgende week hun auto in moeten leveren Nachtmerrie voor menig Leus denaar: op vakantie gaan en Sky Channel moeten mis sen. En tenslotte: doet u een beetje voorzichtig onderweg? Ik zie u na de vakantie graag terug Vorige week zijn Evert-Jan van de Lagemaat en Gerda Snijder getrouwd. Wij en andere Leusdenaren zouden niets van dit huwelijk geweten hebben als familie, vrienden en bekenden van Evert-Jan en Gerda niet even aan de..gang waren geweest in de tuin van het bruidspaar. De foto spreekt voor zich. zouden we zeggen Aan degenen die benieuwd zijn waar dit plaatje is gemaakt, kunnen wij melden dat het is gebeurd in het stukje nieuwbouw op de voormalige gemeentewerfin Hamersveld

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7