Filmversie „Hotel New Hampshire" niet meer dan rariteitenkabinet Welzijnskloof als katalysator in „The Outsiders" „E la nava va" van Fellini Brigitte Bardot, een levende legende DINSDAG MOVIE CYCLUS ..The Hotel New Hampshire"; USA, 1983; regie Tony Richardson, script Tony Richardson naar het boek van John Irving, hoofdrollen Jodie Foster, Beau Bridges. Rob Lowe en Natassia Kinski, lengte 110 minuten, kleur, toe gelaten voor alle leeftijden; te zien in Grand, Amersfoort. door Marnix Kreyns Boeken van John Irving zjn moei lijk te verfilmen. Dat was het geval met „The World According te Garp", dat is het geval met „The Hotel New Hampshire" en dat zal het geval zijn met „The Watermethodman". Moei lijk omdat Irving niet alleen er van houdt om zijn verhaal te vertellen met behulp van allerlei excentrieke personen en merkwaardige gebeur tenissen, maar de auteur tegelijker tijd ook zes, zeven zijpaden bewan delt. Die Ingewikkelde manier van schrijven van Irving kan voor iemand die zijn werk wil verfilmen een grote uitdaging zijn natuurlijk, maar dan moet je wel hopen at scriptschrijer en regisseur de zaak in de hand weten te houden. Waar dat in de filmversie van „The World Accor ding to Garp" wel lukte, vind ik dat Tony Richardson enigszins de mist in gaat. Zijn filmversie van „The Hotel New Hampshire" is niet meer geworden dan een rariteitenkabinet, waarnaar het weliswaar aangenaam kijken is, maar waarmee aan het boek van Irving onvoldoende recht wordt gedaan. Wie het boek kent weet dat „The Hotel New Hampshire" de argeloze filmer inderdaad alle mogelijkheden biedt om in de fout te gaan Het is een tamelijk complex verhaal, dat zich nog moeilijker dan „Garp" in enkele zinnen laat samenvatten. In ieder geval gaat het over een excentneke familie, die onder aanvoering van een vader (Beau Bridges) van de wat zoekerige soort tot driemaal toe op een andere plaats een nieuw hotel beginnen, terwijl de gezins leden zich ondertussen op hun geheel eigen wijze ontwikkelen. Zo is er Franny (Jodie Foster), de oudste dochter, die niet alleen te lijden krijgt van een verkrachting, maar ook nog eens van vervolg van pagina 5 dien hebben we nog wat bubble- toestanden in de vloer Op een bepaald punt in het bad zit een groot rooster. Druk je op een knop dan komt daar een enorme hoeveelheid water uit, waar door je een soort draaikolkeffekt krijgt De kindertjes zullen uiteraard niet in zon draaikolk terechtkomen. Moeder zal wel wijzer zijn. Er zijn speciale voorzieningen voor de jongere kinderen en voor moeder en kind. Wout Gerritse wil het allemaal met genoegen vertel len. „We hebben extra kindervoorzie- ningen als de bekende legotafel en een hobbelhoek met hobbelbeestjes Aan de kant van het vroegere instructiebad zit een halve ronde koepel waarin de kindertjes kunnen kruipen Via een heel klein glijbaantje komen ze dan in net voor hen bestemde deel Dat is afgezet met een net waardoor ze niet in het diepe kunnen komen En verder is er een babybadje, dat maar 10 cm hoog is Zelfs de kleinste kinderen kunnen er redelijk zelfstandig in opereren" Het nieuwe recreatiebad biedt het voordeel dat de schreeuwende en joelende leugd er niet bivakkeert. Oudere men sen, althans diegenen onder ons, die hun stoeitijd achter de rug hebben, willen graag ongestoord op hun eigen manier baden en ploeteren. Hetzelfde geldt voor de moeders die hun kleintjes de eerste stapjes in een badje laten ■doen VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN De voorzieningen voor gehandicap- en zijn ook geijkt op de nieuwste echnieken. Voor de visueel gehandi- :apten is er een signaallijn van gekleur de steentjes door het hele bad en /olledig visueel gehandicapten vinden ir geleidestangen die hun de mogelijk- leid bieden zich zelfstandig door het >ad te bewegen Voor de mensen In ten rolstoel en voor hen die niet goed er been zijn is er een speciale schuin iflopende baan en zonodig een specia- e rolstoel Niemand is voor het betre- len van het bad afhankelijk van ande en. Zij die toch graag een baantje rillen trekken kunnen dat doen in de aan die schuin door het bad loopt. Men lenkt daarbij in het bijzonder aan de ïensen, die het zwembad opzoeken oor reactivenng. Die mensen kunnen i het nieuwe seizoen elke ochtend van laandag tot en met vrijdag met een oeciaal abonnement in dit nieuwe bad irecht. iARDEROBEKASTEN Wout Gerritse heeft nog een ander euwtje Het is helaas een bekend ïgeven dat je niet in je goeie goed in in zwembad moet komen Een mooie sje of een paar fraaie schoenen wis- ilen snel van eigenaar. Automobilis- n geven er de voorkeur aan hun albertje maar in de wagen achter te ten Het kan best zijn dat in de loop in de tijd vele zwemliefhebbers het ibben laten afweten omdat zij niet het ïico van diefstal meer willen lopen 'out Gerritse heeft voor al deze men- kijk op de film DONDERDAG 28 JUNI 1984 leven te leiden. Al was het maar omdat je keer op keer langs open ramen komt en je er dan verstandig aan doet om gewoon door te lopen Irving heeft dat thema in „The Hotel New Hampshire" gebracht in 'n afwis seling van komedie en tragedie. Er gebeuren zeer verschrikkelijke dingen, zoals verkrachting en dood, maar er grijpen ook tal van uiterst komische voorvallen plaats Per salo is „The Hotel New Hampshire" eigenlijk een heel optimisch verhaal, zij het dat de setting wel die van een zwarte komedie is. Wat voor mij nu het grote verschil tussen boek en film is, is dat het boek mij zonder haperen duidelijk maakte, waar Irving het over wou hebben In de versie van Tony Richardson zijn de ontwikkelingen binnen het gezin mij ineens veel minder duidelijk als één verhaal Het is een aaneenschakeling van rare, leuke, droevige, gekke, hart verscheurende en lachwekkende mo menten, waartussen het verband enigs zins zoek is. Daardoor gaat het verhaal je na pakweg één uur bijna vervelen Weer nieuwe voorvallen leiden niet tot een nieuw hoogtepunt in de film, maar doen hem - integendeel - zelfs wat inzakken. Hoewel hij vrij nauwkeurig het boek volgt wordt „The Hotel New Hampshire" op deze manier niet meer dan een vertoning van een serie rare mensen met hun bijpassende merk waardige gebeurtenissen Nogmaals daarmee wil ik niet zeg gen, dat „The Hotel New Hampshire" geen aardige film zou zijn om naar te kijken Juist die kaleidoscoop van ge beurtenissen geeft een heleboel kijk plezier, ook al is het verhaal dan ont daan van de meerwaarde, die Irving het had gegeven Daarbij komt dat er een aantal fraaie rollen in worden vertolkt. Vermeldenswaard is bovendien, dat de film eigenlijk maar op één plaats is opgenomen. Terwijl het verhaal zich afspeelt in onder meer Wenen en New York, is de film helemaal opgenomen in Montreal en omgeving Daarbij is men er in geslaagd de sfeer van verschillen de scènes zozeer te doen verschillen, dat men zich wel degelijk in Wenen of New York waant Natassia Kinski als het beer-meisje Susie met de echte beer De merkwaardige familie voor het eerste een soort fascinatie voor de jongen, die het deed Of haar knappe broertje John (Rob Lowe), die van alle vrouwen op de wereld toch het allermeeste houdt van zijn eigen zusje Oudste broer Frank (Paul McCrane), die langzaamaan leert zijn homofilie te accepteren, en kleine zusje Lilly (Jennifer Dundas), die fysiek klein blijft, maar psychisch dermate groot wordt, dat zij de bestseller,Trying to Grow" kan schrijven Weliswaar geen bloedverwanten zijn sen goed bericht „Wij hebben een bestelling gedaan bij een bedrijf dat garderobekasten importeert Dat bete kent dat we voor zo'n 500 man een bewaakte garderobe zullen hebben ledereen kan een hangslotje meene men of anders is er de mogelijkheid om de zaak op slot te doen door het inwerpen van een gulden Die krijg je weer terug als je terugkomt Het is wel een geweldige investering, want al die kastjes kosten wel een ton bij elkaar Misschien is het goed even een groot misverstand uit de weg te ruimen Vele zwemliefhebbers denken dat het tarief voor het „gewone" zwembad door al die nieuwbouw zal worden verhoogd Daar is geen sprake van De zwemmers blijven dezelfde prijs betalen De nieuw bouw wordt overigens voor het grootste gedeelte gefinancierd door externe geldgevers en de gemeente behoeft daarvoor geen kapitaalslasten te dra gen Onwillekeurig komen we nog even terug op de omwonenden. Zij vreesden dat door het nieuwe Sportfondsenbad een onduldbare situatie zou kunnen ontstaan met betrekking tot het parke ren van de eigen auto's De gemeente heeft aan de Raad van State toegezegd dat zij in geval van parkeermoeilijkhe- den extra voorzieningen zal treffen De buurt behoeft zich dus niet ongerust te maken De omwonenden mogen mor gen in het kader van een open dag zelf van het nieuwe bad gebruik maken. Zij zullen daarom de eerste bezoekers zijn van deze noviteit Wout Gerritse is optimistisch ten aanzien van het ko mende bezoek Hij wijst ook op een nieuwe mogelijkheid voor personeels verenigingen en soortgelijke gezel schappen Momenteel zijn zeiltochten en bowlingavonden erg gewild en het badend relaxen in het recreatiebad Aquadroom (de naam is door de men sen van het Sportfondsenbad zelf ver zonnen) zou best eens een aardige aanvulling van het programma van der gelijke verenigingen kunnen zijn Wout Gerritse wijst op de zaterdagavonden die daarvoor zouden kunnen worden gereserveerd Losse recreanten zijn op die avonden toch niet te verwachten. De mogelijkheid om wat te eten en te drinken bestaat ook al kan het niet de bedoeling zijn dat in het Sportfondsen bad een drankfestijn wordt aangericht. Een biertje of een wijntje behoort zeker tot de mogelijkheden. Momenteel is men met de slopersha mer terug bezig in het gedeelte aan de kant van het Park Randenbroek waar straks - op 23 juli - een nieuw wissel bad zal worden geopend. Ook dat bad is niet een objekt dat voor weinig geld tot stand zal komen. Een bedrag van zo'n 250.000 gulden is er mee gemoeid Het krijgt een beweegbare bodem en kan voor iedere groep deelnemers op de gewenste diepte of ondiepte worden afgesteld. Er kunnen zwemlessen wor den gegeven aan volwassenen maar ook aan kinderen en ethnische minder heidsgroepen kunnen er terecht zonder dat zij de kans lopen dat „buitenstaan ders" een blik komen werpen Hoe het ook allemaal zij, Amersfoort is in ieder geval een attractie rijker In het kader van het propageren van onze stad een goede zaak Een stad die op zichzelf al aardig „zwem-minded" is, want het is een feit dat de gemiddelde hotel „New Hampshire". de negerjongen Junior Jones (Dorsey Wright), de serveerster Rhonda Ray (Anita Morris) en het meisje, dat zichzelf zo lelijk vindt, dat zij in de huid van een beer is gekropen (Natassia Kinski). Maar op verschillende momenten in het verhaal maken zijn ten zeerste deel uit van de familie Gezamenlijk geven zij vorm aan Ir- vings thema in „The Hotel New Hamps hire" de niet geringe moeite, die het kan kosten om jezelf te worden, je eigen Natassia Kinski, Rob Lowe en Jodie Foster spelen belangrijke rollen „The Hotel New Hampshire". burger van Amersfoort meer zwemt dan burgers van andere steden. Hoe zwem- minded men hier is blijkt ook wel uit de welwillendheid waarmee de bezoekers van het Sportfondsenbad de afgelopen maanden de overlast van de nieuw bouw hebben geaccepteerd. Wout Ger ritse vertelt dat de bezoekers daarvoor schriftelijk zijn bedankt. De bouwvak kers die dit bijzondere karwei verricht ten hebben trouwens ook veel schik in dit zwembad Het is aan weerskanten best meegevallen. Grote feestelijkhe den zullen er vanavond niet zijn Het is nu eenmaal onmogelijk in de beperkte ruimte veel gasten toe te laten. Ver schillende doelgroepen zullen het water in gaan om te laten zien wat er zo al mogelijk is en wie weet zal straks dit nieuwe overdekte bassin, een produkt van gemeenschappelijk denken en uit voeren van de mensen van het Sport fondsenbad (die daarvoor een aantal reizen in binnen- en buitenland hebben gemaakt) zelf. De aanloop zal de eerste weken nog wat stroef moeten verlopen omdat er in het Sportfondsenbad drie weekends volgen met nationale wed strijden In die weekends kan men in het nieuwe gedeelte niet terecht en de tijden zijn daarom in de eerste tijd nog wat aangepast Het Aquadroom zal daarom tot en met zondag 22 juli nog niet op alle geplande uren open zijn, maar daarna kunnen alle groepen er normaal terecht. In de praktijk betekent dat dan van maandag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 's avonds half tien en in het weekend van 10.00 tot 18.00 uur Wie het allemaal precies wil weten kan de nodige informatie bij het zwembad krijgen. Het oude bassin is verdwenen. Een bad waarin vele Amersfoor- ters hun eerste zwemslagen hebben gedaan. Of zoals Wout Gerritse zegt: „Het bad waarin half Amersfoort heeft geleerd het hoofd boven water te hou den." In het nieuwe zal dat ook wel gelukken. Compleet met de modernste toeters en bellen. AMERSFOORT - In de dinsdag movie cyclys van 3 juli a.s. kan men kijken naar de nieuwste film van Frederico Fellini „E la nave va" met Freddie Jones, Barbara Jetford, Pe ter Cellier, Norma West en Pina Bausch. Het is een film, zoals alleen Fellini die blijkbaar kan maken. Vol- vervreemdende beelden. Het verhaal speelt zich af in 1914, vlak voor de dreiging van de eerste iwpreidoorlog en wordt verteld door een journalist, Orlando genaamd De eerste beelden zijn zwart-wit. een kade vol mensen, wachtend op de gasten, die aan boord gaan van een groot passagiersschip. Langzaam gaan de beelden in kleur over Het doel van de reis is, de begrafenis van een overle den operazangeres, wier as, volgens haar wens. in zee moet worden ge strooid, vlak voor de kust van haar geboorte-eiland Uiteraard krijgt men weer een beeld van de meest uitzon derlijke Feliini-scenes. o.a iemand die een smalfilm afdraait, terwijl het schip aan het zinken is Een operazanger en een operazangeres die in het onderste ruim van het schip tegen elkaar op aan het zingen zijn, etc Dan duikt er een schip op met Slavi sche vluchtelingen, die aan boord willen komen van het grote passagiersschip, temidden van het bonte gezelschap Na vele discussies worden ze inder daad toegelaten en in eerste instantie ontstaat er een vreemd soort spanning tussen de vluchtelingen en de vrienden en familieleden van de overleden ope razangeres Later kunnen ze elkaar toch vinden en wordt de njkdom van de gasten gedeeld met de Slavische vluch telingen Maar niet voor lang. Een Oostenrijks schip komt de vluchtelingen opeisen en de zeereis lijkt in een drama te eindigen. Scène uit Fellini's. E la nava va. Brigitte Bardot. Een fenomeen, een filmgodin, een lustobject, en een levende legende. Brigitte Bardot, de fraai geschapen Franse filmactrice, die het witte doek voor een niet onbelangrijk deel tussen het eind van de jaren vijftig en de eerste van de zeventiger jaren beheerste, dank zij films als „La Verité", „Et Dieu créa la femme", „Une Parisienne", „Vie privée", „Vlva Maria", „Les novices" en „Les pétroleuses". Ook in de vijftiger jaren al was Brigitte Bardot in allerlei films te bewonderen, zij het aanvankelijk in kleine rolletjes. Ze werd pas echt beroemd dankzij de man met wie ze niet lang daarna trouwde, Roger Vadim Hij regisseerde bardot in „Et Dieu créa la femme" (1956) en die film betekende een internationale door braak In 1973 maakte zij haar laatste film „L'Histoire tres bonne et trés joyeuse de Colinot Trousse-Chemise geregisseerd door Nina Companeez Een niet al te fraai afscheid van de cinema voor Bardot, want de film is wellicht één van de slechtste uit haar toch omvangrijke oeuvre, van meer dan 50 films Wie dat allemaal nog eens na wil lezen, maar wie vooral Brigitte Bardot in al haar fysieke kwaliteiten nog eens wil bekijken, kan terecht bij uitgever Loeb. die onlang het foto-album „Brigitte Bar dot een levende legende" het licht liet zien, samengesteld door Playboy- redakteur Guus Luijters en filmfan Ge rard Timmer. Brigitte Bardot wordt dit jaar vijftig jaar Een levende filmlegen de, inderdaad AMERSFOORT - Het begint eigen lijk zo langzamerhand een tikkeltje afgezaagd te worden, al die films, waarin de „goeie ouwe tijd" van de zestiger jaren als paradijselijke jaren op een voetstuk wordt geplaatst. Nostalgie in optima forma zonder enige reden. Ook „The Outsiders" hoort in deze categorie thuis. Francis Ford. een talentvol regisseur, die met name de laatste jaren nogal wat tegenslagen heeft gehad (One from the heart" werd een grote flop), kreeg vooral bekendheid door zijn befaamde ..Apocalypse Now", en niet te vergeten het familie-epos „The Godfather I en II" Dat hij „The Outsiders" regisseer de, is vooral te danken geweest aan een groep scholieren, die Coppola drin gend verzocht het boek „The Outsi ders" van S. E. Hinton te verfilmen Nader onderzoek wees uit. dat het boek (onder pseudoniem geschreven door een meisje) een bestseller was onder de jeugd met meer dan vier miljoen verkochte exemplaren en na lezing zette Coppola het projekt door „The Outsiders' is het nogal harde verhaal over twee groepen jongeren in een stad in het midden-westen van de Verenigde Staten Aan de ene kant van de stad wonen de arme jongeren, de Greasers, met tegenover zich de rijkeluis-zoontjes, de Soes. Maar arm of rijk. beide groepen hebben eenzelfde intentie Het zijn allemaal straatratten Coppola heeft de sfeer aan de zelfkant van de straat aardig getroffen. De wel zijnskloof als katalysator tussen de twee groepen jongeren, met daarbij de individuele angsten en twijfels De gedachte „alweer een film uit de zestiger jaren" is misschien te recht en films over groepen jeugd benden kennen we ook zo langza merhand wel. Toch is „The Outsi ders" in z'n genre geen slecht ge maakte film. Coppola is en blijft natuurlijk een vakman en dat vak manschap straalt van deze film. Voor de liefhebbers. (Brigitte Bardot, uitgave Loeb te Am sterdam 167 blz groot formaat, rijk geïllustreerd, gelardeerd met uitspra ken van haar zelf. citaten van anderen, filmografie, discografie en een lijst van filmmuziek van haar films) AVONDFIETS- VIERDAAGSE Van 2 t/m 6 juli organiseren Fiets vrienden van de Amersfoortse Ren en Toerclub de Pedaalridders hun 9e Avondfietsvierdaagse. De start van af 6 uur 's avonds geschiedt bij het clubhuis op het Industrieterrein aan de Havenweg. De afstanden zijn 25 en 60 km per avond. Doordat er vijf avonden kan worden gereden is er een mogelijkheid om een rustdag in te lassen. Men kan echter ook alle vijf avonden fietsen. De laatste avond, dus vrijdag, wordt er bij de Sporthal De Koppel even gestopt om de deel nemers in de bloemetjes te zetten en dan in groepsverband naar de eind streep te rijden. Prijs voor deelname 5,- per persoon inclusief herinne- ringsmedallle. Vorig jaar namen ruim 650 fietsers aan dit evenement deel en ook dit jaar verwachten de Pe daalridders een heel grote opkomst. Na een gevecht in The Outsiders" van Francis Coppola.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 9