laad scherpt aakomschrijving ieut-beroeps- ;racht wat aan Geut was rock 'n roll-centrum In memoriam Dirk Rebel leusilen krant; Braderie 1984 Financieel geen succes Slot Koolwitje plaatselijk nieuws Op het moment dat de heer D. Rebel na een door over volle agenda's gedreven le ven wat meer tijd kon vrijma ken voor zijn hobby's, kreeg hij begin mei volkomen on verwacht te horen, dat hij ongeneeslijk ziek was. Een bericht dat in Barneveld en omgeving met grote versla genheid werd ontvangen. Verslagenheid, die alleen maar groter is geworden na het bekend worden van het overlijden van de heer Re bel. Rebels leven begon in het Noordhollandse Huizen. Daar werd Dirk Rebel op 19 maart 1922 geboren en daar ging hij vaak met anderen naar terug om onvermoeibaar de schoon heid van dit voormalige vis sersdorp te etaleren. Daar wil de hij ook in stilte worden begraven. Op zijn 15ejaar richtte hij in zijn geboortedorp de jongelings vereniging ..Plichtsgetrouw'" op en werd enkele jaren later sekretaris van de propaganda- commissie van de Christelijke Jongelingsvereniging ..Sa muel". Hij volgde het advies van een leraar om de journalistiek in te gaan De oorlog stond die toe komst aanvankelijk in de weg. De bezetters bevolen de jonge Rebel naar Duitsland te gaan, maar Dirk besloot onder te duiken. Ruim twee jaar moest hij zorgen niet gezien te wor den. In die tijd wijdde hij zich geheel aan zijn studie Stapels boeken werden verslonden. Een bezigheid waarmee hij zijn schaarse vrije tijd in zijn ver dere leven met graagte vulde. Rebel was zeer belezen. Voor al levensbeschrijvingen boei den hem bijzonder Zijn be langstelling voor genealogie -INSDAG 3 JULI 1984 hij achter zijn medewerkers, intern en extern! Een jaar geleden - op 1 juli 1983 - nam algemeen direc teur Rebel afscheid van ..zijn" BDU. Hij besloot vervroegd met pensioen te gaan. Wel bleef hij als gedelegeerd com missaris binding houden met het 200 medewerkers tellende bedrijf. Ook bleef hij voorzitter van de Stichting Werkgemeenschap BDU. Deze stichting was een geesteskind van Rebel Toen de discussie in ons land op gang kwam vond Rebel al dat medewerkers ook zeggen schap zouden moeten krijgen bij het bepalen van het beleid. Via deze stichting kregen de medewerkers op basis van het aantal dienstjaren certificaten, terwijl de Stichting is vertegen woordigd in de Aandeelhou dersvergadering van de BDU b.v. Ook de Ondernemingsraad kon op zijn positieve onder steuning rekenen ..Alle men sen zijn in ieder opzicht vol strekt gelijkwaardig. Er is al leen onderscheid in functie", luidde zijn opvatting, die hij als directeur in praktijk bracht. Zijn hartelijke, joviale houding nam de afstand tussen werkgever en werknemer weg. Goede verhoudingen vond de heer Rebel van het grootste belang Hij was een meester in het gladstrijken van plooien en zijn Salomonsoordeel heeft politiek en zakelijk dreigende twisten in de kiem gesmoord. De BDU en Barneveld hebben veel, heel veel aan Dirk Rebel te danken. Tastbare bewijzen daarvan, zullen blijven herin neren aan de sympathieke, eenvoudige man die zijn leven - een waardevol leven - in dienst stelde van de ander. ^jonnementsgeld 62,60 per jaar; iet)31,80 per half jaar tv16,15 per kwartaal. De ooi de verachten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond -e"'.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ,>sen 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 141. toestel 44 J- ABESTELLEN FOTO'S: y. De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ibestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij Joruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met Jidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, igina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per lemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm). kunt ook contant bêtalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, iUSden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ngt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ^antenkombinatie te Barneveld. roll. Voor eten was er ook gezorgd: men kon zich te goed doen aan een barbeque Omdat dansen onlos makelijk verbonden is met rock and roll werd er tussen de bedrijven door een demonstratie gegeven door een aantal lieden. De bezoe kers, vrijwel allemaal uitgedost in de jaren zestig kleding en de haren vetter dan normaal, lieten zich eveneens niet onbetuigd op de dansvloer. Beheerder Roy Robbemond vertelde na afloop, dat hij vele positieve reactief heeft gehoord op de manifestatie in De Geut. „Wat de organisatie betreft, heb ben we een aantal dingen ge leerd, details, die we voor een volgend evenement kunnen ge bruiken", aldus Robbemond. Het jeugd- en jongerencentrum aan de Zwarteweg is nu twee maanden wegens vakantie ge sloten. Op 1 september gaan de poorten weer open, opgeluisterd door een concert van een pop formatie. zal daar wellicht mee te maken hebben gehad Als voorzitter van de Familie stichting Rebel van Gooiland verdiepte hij zich in de verre geschiedenis van Gooise fami lies Stapels stambomen en familiepapieren in zijn studeer kamer getuigen daarvan, Het ordenen en onderzoeken daarvan zouden hem nog ja ren aangenaam bezig hebben gehouden DRUKKERIJ De Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij b.v is zijn levens werk Als jong verslaggever kwam de geboren Huizenaar en getogen Barnevelder kort na de oorlog naar de Barne- veldsche Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij om daar mee te werken aan de Barneveld- sche Courant. Meewerken is eigenlijk het juiste woord niet. Rebel was de krant en de krant was Rebel Hij deed letterlijk alles Nieuws vergaren, schrij ven, opmaken en corrigeren. Tussen die bedrijven door schreef hij ook nog de vervolg verhalen zelf. ..Peccavi", „Duurzame Vriendschap". „Lokkend Verschiet" en „Ver zoening" verschenen als feuil leton in de toenmalige Barne- veldsche Courant. Zijn inspanningen werden be loond. Na enkele jaren volgde hij de heer R. H. Hardeman op als verantwoordelijk redakteur, maar daarmee waren zijn am bities en grenzen van zijn kun nen nog niet afgebakend. In 1952 werd hij directeur Het was het begin van een periode waarin het „drukkerijtje van toen" uitgroeide tot een mo dern en dynamisch bedrijf Vi sie. durf en inventiviteit maak ten de BDU groot Rebel had die kwaliteiten in zich verenigd. Met zijn uitgekiende plannen was hij de concurrentie altijd een slag voor. De enorme groei van de BDU-Kranten- kombinatie is daarvan een overtuigend bewijs. Vanuit de Barneveldse Krant werden in de hele regio plaat selijke kranten opgezet vol gens het Rebel-model Een strikte onafhankelijke redaktio- nele opstelling zag hij als de belangrijkste bestaanszeker heid. Niet minder dan 13 plaat selijke en regionale kranten, die inmiddels de Krantenkom- binatie Midden-Nederland vor men, bevestigen zijn solide stelling. Tot 1979 is hij min of meer bij de krant betrokken geweest, ruim 33 jaar. Voor zijn redakteuren en re- daktrices was hij zeker geen lastige pottenkijker. Hij gaf ze veel vrijheid van handelen, maar als het nodig was stond gen deelnemen De deelnemers kunnen zich opgeven bij W. van Middelaar, telefoon: 03425-2001. Het inschrijfgeld bedraagt f 10.-. De prijsuitreiking zal plaats vin den direct na afloop van de wed strijden ter wel zorgen geen or ganen of andere vitale delen te beschadigen, want hun gastheer moet blijven leven. Uiterlijk zou je menen dat de rups er geen enkele hinder van ondervindt, want hij eet en groeit gewoon door of er niets aan de hand is. Maar op een dag, als de rups zich ge reed maakt om zich te gaan verpoppen, dan eten de larven ook de vi tale delen van de rups op en binnen korte tijd is deze dood. Daarna vre ten de larven zich een weg naar buiten en ver poppen zich in kleine, gele coconnetjes, die men vaak voor 'rupse neieren* houdt, in de di recte omgeving van het lege omhulsel. Na enkele dagen komen daaruit de kleine helpers van de volkstuinder gekropen. G. van L. ACHTERVELD - Tijdens de toer- week zal het Achterveldse feestcomité ook dit jaar weer een braderie organiseren. Deze zal worden gehouden op woensdag 1 augustus aan staande. De aanvang is om 19.00 uur. De stands zullen wor den opgesteld op de Hessen weg tussen de Jan van Arkel- weg en de Kon. Julianaweg. Het feestcomité zal ook mee doen met het bekende rad van avontuur en de oliebollen- kraam. Tevens zullen de kinde ren mee kunnen doen met de kinderbraderie. De kinderen die mee willen doen kunnen zich hiervoor opgeven bij Marian Neervoort, Hessenweg 6 te Stoutenburg, telefoon: 033- 945460. De kinderen moeten zelf een zeil tje of deken meebrengen om hun spullen op uit te stallen. Kraam pjes zijn niet toegestaan. Gezien de grote deelname van vorig jaar zal er een grotere ruimte worden gereserveerd. Ook de Achterveldse winkeliers en een aantal verenigingen zullen weer van de partij zijn. Ook en kele standhouders die vorig jaar aanwezig waren hebben zich in middels gemeld voor deelname alsmede de viskraam van de heer Muis en de kippenkraam die za terdags in Achterveld aanwezig Degenen die ook aan deze brade rie willen deelnemen kunnen zich nog aanmelden, liefst zo spoedig mogelijk bij Marian Neervoort Dezelfde dag zal ook het Luna park weer van start gaan. Dit zal worden opgesteld op het bouwter- I rein achter de kerk en blijven tot zaterdagavond 4 augustus, j Ook wordt er een touwtrekwed- j strijd georganiseerd Deze zal dit maal plaatsvinden op het terrein naast het Lunapark. De aanvang hiervan is na afloop van de wieler wedstrijd om 20.45 uur. De deel nemende ploegen moeten be staan uit zeven personen. Er kun nen zowel dames- als herenploe- Verleden week is op een of andere duistere ma nier het slot van het ver haal over het koolwitje de mist ingegaan. Ik wil u echter de ontknoping van het drama niet ont houden. Hier volgt het slot. Het nietige, kleine Bra- con-sluipwespje is mis schien wel de grootste vijand van de koolrups. Ze grijpt de pasgeboren rups en priemt haar leg- boor in het weerloze lijfje. Dan brengt ze haar voorraad eieren bij het slachtoffer naar binnen, meestal een stuk of twin tig. De eieren komen uit in het vetweefsel van de rups. Deze wordt door zijn ongenode gasten van binnen gewoon leeg gegeten, waarbij ze ech- De bezoekers lieten zich niet onbetuigd op de dansvloer loofdredakteur: darnix Kreyns tedaktie: 3oudewina de Boer aspar van Loo J ilevering kopij en advertenties: X)r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. Bor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ™edaktie en administratie: ntoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op ;rkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 00 uur Telefoon 033-941495 Een van de ..oudjes uit de collectie van auto's uit de jaren zestig zoals die zaterdag bij De Geut te zien waren n één onzer verslaggevers) JSDEN- Op initiatief van CDA- en VVD-fractie heeft on gemeenteraad de taak- schrijving van het werk i de beheerder/begeleider ongerencentrum De Geut igescherpt. Deze be- pskracht moet zich in ste instantie richten op jongerencentrum en des- rraagd zich inzetten voor Jer jeugd- en jongeren merk in Leusden en Achter- jid. Daarnaast wordt van mry verwacht dat hij de vrij- ligers in dit werk met be- p van zogeheten kader- •sussen klaarstoomt voor dio 1985, het tijdstip arop de Geut-beroeps- cht verdwijnt en de vrij- Öigers het jeugd- en jonge- ^werk in Leusden op zich eten nemen. In de eerst- gende commissie welzijn sdrdt de exacte taakom- n irijving vastgelegd. n' gemeester en wethouders in hun voorstel aan de ~'d om Geut-beheerder Roy Sbemond nog één jaar aan te L, len en diens salaris te betalen 5 a\ afgelopen jaar betaalde het vestelijk Arbeisbureau Robbe- id grotendeels uit in het kader de WVM-regeling) bij de taak- schrijving gesproken van „in •"•'fdzaak werkzaam voor de jt en tevens verleent hij onder- jning aan andere initiatieven iet jeugd- en jongerenwerk" nog toe richt Robbemond zich en op De Geut iderdagavond wilde de CDA- tie in eerste instantie verder n dan het uiteindelijk geno- i standpunt van de gemeente- I. Bij monde van Bram Vroon den de Leusdense christen- locraten voor om Roy Robber- ïd voor 50 procent voor De it te laten werken en voor de ere 50 procent ten dienste van overig jeugd- en jongeren- k. Vroon pleitte tevens voor de jussen kadertraining ten be- ve van de vrijwilligers. De )-fractie wilde niet aan de fifty- -regeling voor de werkzaam heden van de beroepskracht. De liberalen kwamen met het idee om Robbemond „desgevraagd door het jeugd- en jongeren werk". dus op verzoek, in te zet ten Jan Jacobs van de Partij van de Arbeid benadrukte nogmaals dat met de uitgebreide taakom schrijving van de Geut-beroeps kracht het ontslag vorig jaar van Leusdens jeugd- en jongerenwer ker Pirn van Esch in een vreemd daglicht komt te staan. Zoals be kend werd deze functionaris, in dienst van Stichting Jeugdraad, noodgedwongen ontslagen omdat de gemeente zijn salaris niet meer wilde subsidiëren. Bezuini gingsdrift lag hier aan ten grond slag destijds. PvdA'er Jan Jacobs pleitte verder voor een degelijke evaluatie van de tijdelijke funktie van Robbemond. ,,0p die manier kunnen we als raad een echt be sluit nemen op inhoudelijke over wegingen. We kunnen dan een besluit nemen dat het beste is voor onze jeugd", aldus Jacobs. Wethouder Gijs van Woudenberg Roy Robbemond van welzijn wilde aan het adres van het PvdA-raadslid kwijt dat de funktie van Robbemond afwijkt van de taken van de voormalige jeugd- en jongerenwerker. Naar aanleiding van het raads voorstel merkte Puck Bosma (VVD) op dat ze zich heeft ver baasd over de sluiting van jon gerencentrum De Geut gedu rende de maanden juli en au gustus. ,,lk weet niet of het juist is dat een dermate zwaar gesub sidieerde voorziening voor de jeugd juist in de zomermaanden dichtgaat meende mevrouw Bosma. Wethouder Van Wou denberg deelde haar verbazing, maar verklaarde dat aan de slui ting van De Geut zeker oorza ken ten grondslag liggen. ,,Een ken ik er, en die heeft te maken met de compensatie van de vele overuren die De Geut beroeps kracht heeft gemaakt", aldus de wethouder. LEUSDEN - Naar schatting uur 's nachts naar huis te sturen 200 mensen hebben zaterdag de rock and roll-manifestatie in jeugd- en jongerencentrum De ^et programma van de rock n Geut bezocht. Ondanks deze re- roll-aktiviteit bood de liefhebber ge- delijk goede opkomst werd het noe9 ,n de huiskamer van het evenement geen financieel sue- jongerencentrum werden continu ces. Zoals het er zich nu laat roc^ n roll-video s gedraaid, buiten uitzien is er een verlies van circa stonden eerst twee en later acht duizend gulden geleden. auto's opgesteld uit de jaren vijftig De rock and roll-manifestatie in en zestig (de gezamenlijke waarde De Geut duurde van vroeg in de van deze voertuigen van de Ameri- middag tot een uur na middernacht can Car Club wordt geschat op Terwijl het 's middags vrij rustig twee ton), erwas een optreden van was, werd er 's avonds met volle een band en bij een kraampje teugen genoten. Beheerder Roy konden artikelen worden gekocht Robbemond had zelfs moeite om als T-shirts, buttons en dergelijke de enthousiaste bezoekers om één met verwijzingen naar de rock and ^afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. Voor de inwendige mens was er een barbecue

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3