Hoe staat het met Huurbeleid 1984? Koninklijke onderscheiding voor mevrouw Verbeek (HSG) Zesde klassers St. Jozefschool A'veld namen afscheid Lagere school 't Palet nam afscheid van juf Elly 1 Oud Nieuws 1 Het einde van een niet bestaand dorp Politie grijpt verkrachter leusUer krant: Belangstelling over aardgas was groot i Honden vallen soortgenoot aan Opvangcentrum voor type- en kopieer problemen uitbesteden: vaak dé oplossing KI/VIEK DINSDAG 3 JULI 1984 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Mevrouw C.A.M. Verbeek (65) uit Leusden is bij bevordering onderscheiden als Officier in de Orde van Oranje- Nassau. In 1971 was aan haar al de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau toege kend. Mevrouw Verbeek kreeg afgelo pen vrijdag de versierselen, beho rende bij de koninklijke onder scheiding, uitgereikt door staats secretaris mevrouw Ginjaar-Maas van onderwijs en wetenschappen. De Leusdense ontving de hoge onderscheiding ter gelegenheid van het neerleggen van haar funk- tie als directrice van de Hogere School voor Gezondheidszorg in Leusden. Zij was 24 jaar aan deze school verbonden die deze zomer haar 25-jarig bestaan viert. De scheldende directrice en de staatssecretaris in een onderonsje LEUSDEN - Eind maart is de Tweede Kamer in meerderheid akkoord gegaan met het Huur beleid voor dit jaar. Dat beleid staat vooral in het teken van de beperking van de woonlasten: de voorgestelde trendmatige huurverhoging van 4% werd te ruggebracht tot 3%; ook het harmonisatiepercen tage werd teruggebracht van 4 naar 3°/o; de maximale huurverhoging kan dit jaar maar 6°/o bedragen (1983:10%); in aangewezen stadsvernieu wingsgebieden van 22 gemeen ten wordt de harmonisatie ge halveerd tot 1 Vi% voor ingrij pend verbeterde of nieuwge bouwde woningen waardoor hier de maximale huurverho ging 4V2% mag zijn; de subsidiebijdragen voor isola tie van huurwoningen zijn ver hoogd; de voorgestelde bovengrens van de huur waarbij nog indivi duele huursubsidie kan worden toegekend is van f 600,- ver hoogd tot f 650,-. Voor de komende jaren zal be keken worden of en in hoeverre hogere woonlasten door het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer kunnen worden beperkt. LEGESHEFFING Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting had ook voorgesteld om een bijdrage van f 25,- te vra gen voor het indienen van een be zwaar tegen de huurverhoging bij de Huurcommissie. Ook de ver huurder zou f 25,- moeten stor ten. Degene die door de Huur commissie in het gelijk gesteld ACHTERVELD - Na eerder al een bijzonder geslaagd schoolkamp in Putten te hebben gehad, vier den de leerlingen van de 6e klas van de St. Jozefschool met hun ouders op donderdagavond 28 juni hun afscheidsavond. Het hoofd van de school, de heer E. Overmars, heette ieder een welkom en gaf nog even een korte terugblik op het afge lopen jaar. Een jaar waarin de fusie tussen de vorige St. Jozef school en Onze Wereld een feit was geworden, en waar na een jaar van hard werken met grote voldoening op teruggekeken kon worden. Na dit openingswoord voerden de leerlingen de musical Disco in Doedorp op. Er werd met veel enthousiasme gespeeld, en menig lachsalvo klonk uit de zaal op Ook het de cor was door de leerlingen zelf ge maakt. Na de musical boden de leerlingen een afscheidscadeau aan, namelijk een grote klasse foto op posterformaat met een daarbij behorend houten bord, waar de kinderen hun namen in gebrand hadden Tevens kreeg de school een heuse 'schoolbel' kado. De heer E Overmars bedankte de leerlingen voor dit kado. maar vooral voor de byzondere fijne sfeer en eenheid die deze klas het afgelopen jaar getoond had De avond werd, onder het genot van een drankje, besloten met een gezellig samenzijn van ou ders. leerlingen en leerkrachten LEUSDEN - Op Azuriet werd vrijdag een bastaardhondje het slachtoffer van een onverhoed se aanval van drie langharige windhonden. Dit trio was ontko men aan zijn begeleider en ver wondde het bastaardje dermate, dat het beestje ernstig gewond overgebracht moest worden naar een dierenkliniek. (Van één onzer verslaggers) LEUSDEN - Na een kleine klopjacht heeft de Leusdense rijkspolitie donderdag een 28- jarige Amersfoorter gearres teerd wegens verkrachting en een poging daartoe. De man heeft bekend en is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De Amersfoorter vergreep zich donderdag op de Paradijsweg in Leusden aan een 47-jarige me vrouw, ook uit Amersfoort. Zij was met haar auto langs die weg ge stopt om haar twee honden uit te laten Op dat moment fietste de man langs. Toen het slachtoffer de honden losliet, stapte hij af en verkrachtte de vrouw in haar auto. De Amersfoorter gebruikte daarbij geweld en uitte dreigementen. Ruim een uur later probeerde de man een tweede slachtoffer te ma ken. Op de Oude Utrechtseweg in de buurtschap Waterloo poogde hij een 25-jarige inwoonster van Amersfoort, die met haar hond wandelde, te verkrachten De vrouw bood echter zoveel tegen stand, dat de man op de vlucht sloeg De gealarmeerde rijkspolitie slaagde er niet veel later in de Amersfoorter aan te houden LEUSDEN - Gasbedrijf Centraal Nederland heeft half juni in sa menwerking met de gemeente Leusden een aantal informatie dagen georganiseerd. Inwoners van Leusden, Achterveld en Stoutenburg konden in het ge meentehuis informatie krijgen over diverse besparingsmoge lijkheden. Bovendien kon men er terecht met vragen over de jaarafrekening, die enkele dagen tevoren door het gasbe drijf was toegestuurd. werd, zou zijn geld terugkrijgen. Voor dit voorstel tot legesheffing is echter een wetswijziging nodig, die niet op tijd kan worden behan deld om nog voor 1 juli van kracht te zijn. Het uitgangspunt van deze heffing blijft wel geldig. Gebleken is dat een groot aantal huurders ten onrechte een bezwaar maken tegen de voorstelde huurverho ging. Daarom is het beter dat zij hun vermeende bezwaren eerst voorleggen aan hun verhuurder; bij een blijvend geschil kan de verhuurder de zaak voorleggen aan de Huurcommissie. Verhuur ders doen er in dit verband goed aan om aan hun huurders duide lijk uiteen te zetten op grond waarvan zij de huur voor dit jaar verhogen WELK PERCENTAGE HUURVERHOGING Nieuwbouwwoningen en ingrij pend verbeterde woningen van na 1 juli 1980 krijgen een verplichte huurverhoging van 3%. Daar kan geen bezwaar tegen worden ge maakt. Alle andere woningen kun nen een huurverhoging van meer of minder dan 3% krijgen Dat hangt af van de grootte en kwali teit van de woning en de prijs die daarvoor moet worden betaald. De kwaliteit van de woning wordt uitgedrukt in punten Er worden punten gegeven voor voorzienin gen in huis, zoals centrale verwar ming, douche, isolatie enzo voorts Meegeteld worden ook as pecten uit de omgeving van de woning Zodoende krijgt een com fortabele woning meer punten dan een klein en eenvoudig huis en dus ook een hogere huurprijs. Hetzelfde geldt trouwens ook voor kamers of gedeelten van wonin gen. Als u het aantal punten van uw woning en de huurprijs op 30 juni weet, kunt u nagaan welke huurverhoging in uw geval rede lijk is Dat kunt u aflezen op de tabel in het vouwblad Huuraan- passingen 1984 van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Daar staan ook de punten in die voor de verschillende onderdelen kunnen worden toegekend. HUURHARMONISATIE Er komen in Nederland nogal wat huizen voor waarvan de huurprijs niet in juiste verhouding staat tot de geboden kwaliteit en de grootte van de woning. Om een en ander enigszins in overeen stemming met elkaar te brengen kan de huur extra worden ver hoogd ofwel geharmoniseerd. Er' zijn twee mogelijkheden: Voor de zittende huurder: deze kan een geleidelijke harmonisatie krijgen. Voor dit jaar kan dat maximaal 6% zijn (behalve voor de nieuwgebouwde en verbeterde woningen in stadsvernieuwings gebieden van de 22 gemeenten, daar kan het niet meer dan 41/2% zijn). Voor de nieuwe huurder: daarvoor kan de huur in een keer worden opgetrokken tot de maximale re delijke huurprijs. De verhuurder kan dat zelf bepalen. BEZWAAR MAKEN Huurders van woningen, etages of kamers kunnen in een aantal gevallen bezwaar maken tegen een voorstel om de huur te verho gen. Als u dat wilt doen moeten daarvoor natuurlijk wel redenen zijn Dat is het geval als de ver huurder niet aan zijn verplichtin gen voldoet, dringende noodzake lijke reparaties achterwege laat of het onderhoud aan de woon ruimte ernstig verwaarloost. U moet hem van die klachten dan wel eerst - liefst schriftelijk - op de hoogte hebben gebracht. Een andere reden om bezwaar te maken is dat het voorgestelde percentage hoger is dan volgens het puntenstelsel en bijbehorende tabel redelijk is Die tabel kunt u vinden in het vouwblad Huuraan- passingen 1984. In deze gevallen heeft bezwaar maken zin. In veel andere gevallen niet. De huur- commissies krijgen bijvoorbeeld nogal eens bezwaarschriften die in verband staan met de finan ciële situatie van de huurders. Deze huurders maken gebruik van de mogelijkheid om bezwaar te maken, zonder daarvoor een wettelijke grond te hebben. Dat is uiteraard niet de bedoeling van de wetgever geweest en deze be zwaren worden dan ook niet toe gewezen. Als u vindt dat u een te hoge huur betaalt voor uw inko men komt u misschien wel in aan merking voor individuele huursub sidie. Als u wel een gegrond bezwaar heeft tegen de voorgestelde huur prijs, maakt u dat dan kenbaar aan de verhuurder. Dit moet schriftelijk binnen zes weken na de voorgestelde datum waarop de nieuwe huurprijs ingaat. De ver huurder kan dan binnen twaalf weken na die datum op zijn beurt de zaak aanhangig maken bij de huurcommissie. Het is belangrijk dat alle bezwaren in het bezwaar schrift worden genoemd. Tijdens de zitting van de huurcommissie - waarvoor huurder èn verhuurder worden uitgenodigd - kunt u geen nieuwe bezwaren meer opperen De huurcommissie kan daarmee dan geen rekening meer houden De uitspraak van de commissie is voor huurder en verhuurder bin dend, tenzij een van beiden bin nen twee maanden de kan tonrechter inschakelt. MEER INFORMATIE Veel huurders ontvangen 1 hun verhuurder tegelijk mei huuraanzegging het vouwt ,,Huuraanpassingen 1984", gegeven door het Ministerie» Volkshuisvesting, RuimteJ Ordening en Mllieubehj Va hiiim/n,* 3' Daarin staat welke huurve" ging voor welke woning gt Als u dit vouwblad niet kunt u het gratis afhalen bj gemeente of uw verhuurdi telefonisch aanvragen bij ministerie (tel. 070-264201, stel 2301/2983). Als u naden formatie wilt over de huurve ging of het bezwaar maken u terecht bij de huurcommi/i of bij het Bureau Persoonn Voorlichting van het minisft (tel. 070-262221). IT (Deze publikatie werd verzorgd f, het ministerie van Volkshuisve»| Ruimtelijke Ordening en Milt»' heer) JJ 1969 was een belangrijk jaar in de geschiedenis van Leusden. Het was het jaar, waarin de gemeenten Hamersveld en Stoutenburg werden samengevoegd. Het was het jaar waarin de eerste Leusder Krant, toen nog Leusder Courant, verscheen. Vandaag starten we met een serie over Leusden 15 jaar geleden. Daarin laten we iedere dinsdag - en in de eerste week ook op donderdag - telkens iets zien van de jongste geschiedenis van Leusden. Dat doen we aan de hand van het archief van de Leusder Krant, waaruit we ook tal van oude foto's zullen opdiepen. Leuk om terug te zien voor wie het allemaal zelf heeft meegemaakt. Leerzaam voor al die Leusdenaren, die de afgelopen jaren een huis in deze gemeente hebben gevonden. HET IS eind juni 1969. Voor f 1,80 abonneer je je voor een kwartaal op het nieuws blad 'De Leusder Courant', dat sedert april van dat jaar verschijnt En bij Jan Jansen in Achterveld kocht je toen een complete sportfiets voor f 135,-. Leusden stond aan het begin van een nieuw tijdperk. Met ingang van 1 juni 1969 waren de gemeenten Stoutenburg en Hamersveld samenge voegd tot Leusden. Op 29 april 1969 hadden er voor de nieuwe gemeente raadsver kiezingen plaatsgevonden. En zoals iedereen verwacht had, was de Katholieke Volks partij als de sterkste uit de stembus gekomen. In de der tien zetels tellende raad zat de KVP met vijf man; CHU, WD en PvdA hadden ieder twee zetels veroverd; en de ARP en D'66 (nieuw in Leus den) ieder één. Dat alles na een spannende verkiezings strijd, waarbij kopstukken uit de landelijke politiek zoals Toxopeus, Den Uyl en Van Mierlo te Achterveld en te Ha mersveld het spreekgestoelte hadden beklommen. De raadsvergadering van 18 juni, waarvan in de krant van 26 juni verslag werd gedaan, stond vooral in het teken van de regeling van werkzaamhe den van raad en college Bin nen het college was tussen burgemeester Schneiders en de wethouders Van Zand- brink (KVP) en Bijleveld (VVD) een verdeling van de portefeuilles gemaakt. Die verdeling van taken was niet geheel naar de zin van de heer Mandemaker. één van de twee leden van de PvdA- fraktie. Dat andere lid was overigens J.C T Kuijpers en de PvdA-mannen van toen zouden te zijner tijd beide nog buiten de PvdA geraken. Maar toen sprak Mandema ker nog namens de PvdA en hij merkte op ,,het bezwaarlijk te vinden dat de heer Van Zandbrmk zoveel zware por tefeuilles onder zijn beheer heeft". Hij vond het, aldus onze verslaggever, verstandi ger, als er, wat deze taken be treft, een betere verdeling plaats zou vinden Waarop burgemeester Schneiders koeltjes opmerkte ,,Hij heeft het zelf zo gewild". En dus mocht wijlen Van Zandbrmk onderwijs, financiën, agrari sche aangelegenheden en sportzaken in zijn portefeuille houden Daaruit vloeide voort, dat de wethouder ook een aantal raadscommissies voorzat. Die vergaderden toen nog be sloten, waren er minder in aantal dan nu en waren vooral ook heel anders sa mengesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling van het college geweest om alle frac ties van alle commissies deel te laten uitmaken Mandema ker had daar echter over op gemerkt ,,dat het een overho- norering van de eenmans- frakties zou zijn, wanneer deze in elke raadscommissie zouden worden opgeno men." Voor dat argument ging het college 'na uitvoerig overleg' overstag en wijzigde zijn oorspronkelijke voorstel ,,in die zin dat niet alle frac ties meer in alle commissies zullen zijn vertegenwoor digd." En burgemeester Schneiders verklaarde dat B en W bij het opstellen van het nieuwe voorstel meer hebben gekeken naar de deskundig heid van ieder raadslid afzon derlijk. ,,Het gaat er toch om", aldus de voorzitter, ,,da\ wij deskundige commissies hebben. Daar bereiken we veel meer mee. Daar bleken ook de eenmans fracties het mee eens Alleen vroeg nieuwkomer Willem van Spaendonck (D'66) of het niet tijd werd om ook eens een commissie onderwijs in het leven te roepen. Nee, dal was nog niet nodig, vond bur gemeester Schneiders, die er op wees dat de raad binnen afzienbare tijd een onderwijs nota zou worden voorgelegd. ..waaraan door tal van des kundigen hard is gewerkt En dus bleef het bij de com missies 'Financiën', 'Ruimte lijke Ordening en Volkshuis vesting', 'Midden- en Kleinbe drijf' en 'Agrarische Zaken 'Ging de overgang naar hèI nieuwe Leusden waar het de inrichting van het gemeente bestuur betrof nog tamelijk geleidelijk, de raadsvoorzitter moest toch één 'harde maat regel' aankondigen. Burge meester Schneiders deelde aan de raad mee, dat binnen afzienbare tijd een voorstel tegemoet kan worden gezien om te komen tot een 'Kom Leusden' Met de verschil lende instanties, zoals de ANWB, is reeds overleg gaande om de naam 'Leus den - tot nog toe steeds een niet bestaand dorp - tot wer kelijkheid te maken en ook op de wegwijzers te plaatsen. In overleg met G S. zal de ge meente Leusden een bepaald gedeelte van de gemeente als 'Leusdenaanwijzen. Bur gemeester Schneiders dachl hierbij bijvoorbeeld aan hel nieuwe nog te bouwen cen trum der nieuwe gemeente Leusden De raadsvoorzitter zei zich er wel van bewust te zijn. dat er bij een dergelijke vaststelling wel ,,op verschil lende zere tenen getraptzal worden, maar aan de andere kant wordt het tijd. dat eer eind wordt gemaakt aan hel 'bestaan' van een niet be staand dorp. De bewegwijze ring zal tevens worden her zien en verbeterd. Dit was he\ belangrijkste nieuws uit de raadsvergadering", aldus de Leusder Krant van donderdag 26 juni 1969. De juf met 'haar kinderenvoor de laatste keer op het schoolplein LEUSDEN - Elly van Zandbrink nam vrijdag 29 juni afscheid van de openbare lagere school 't Palet. Per 1 augustus wordt zij ten gevolge van de Deetman- maatregelen ontslagen. Op 1 augustus 1978 kwam Elly van Zandbrink als tijdelijke kracht op het 't Palet in Leusden-Zuid Zij kreeg toen de tweede klas onder haar hoede. Het jaar daarop kwam zij in vaste dienst In de ja ren dat zij verbonden was aan de school ontplooide zij veel initiatie ven, zoals excursies naar ue boer derij, de kaasboerderij, de bakke rij. Óp 8 juni trouwde juf Elly met Ton van den Berg, wat de eerste klas heeft meegefeest zij stonden met erebogen bij het gemeente huis en bij de kerk. Ook was er een receptie zowel voor de kinde ren als voor de ouders. Deze re ceptie was mede bedoeld voor haar afscheid van 't Palet. Toch vonden team en ouderraad dat de laatste schooldag met on gemerkt aan Elly voorbij mocht gaan. Een draaiorgel verscheen op het schoolplein en bracht vro lijke deuntjes ten gehore. On danks de regen maakten de kin deren samen met juf Elly een dansje op de muziek. Daarna werd een afscheidslied gezongen en kreeg Elly een map met teke ningen van alle kinderen. De ou derraad bood een cadeau aan en van haar collega's kreeg zij een mooi boek, waarin ieder een per soonlijk woord schreef Het werd een ontroerend afscheid, waarbij verscheidene kinderen hun tra nen met konden bedwingen. Er kwamen ruim tweehonderd be zoekers met vragen over moge lijkheden om de gasnota te verla gen. Veelal zijn met eenvoudige maatregelen aantrekkelijke be sparingen mogelijk, zoals isolatie en toestelverbetering, maar vooral het stookgedrag is van grote invloed op het gasverbruik. Door het geven van voorlichting wil het GCN haar verbruikers be hulpzaam zijn bij het doelmatig en veilig gebruik van aardgas. Veel informatie hierover wordt schrifte lijk en telefonisch verstrekt aan de ruim 100.000 gebruikers van het GCN in de provincie Utrecht. Het gasbedrijf vindt persoonlijk con tact met haar verbruikers erg be langrijk Vandaar dat zij zoveel mogelijk activiteiten in de regio or ganiseert om gemakkelijker met de klanten in contact te kunnen komen. stand-by voor pieken in en opeenhoping van uw type- en kopieerwerk l J centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* Burgemeester Schneiders (links) over de zwaarte van de portefeuille van loco-burgemeester Var Zandbrmk (met ambtsketen). "Hi) heeft het zelf zo gewild. Staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maas (links) reikte de onderscheiding aan mevrouw C Verbeek uit.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4