,Had je die mensen laten kiezen tussen Albert Heyn of en uitgebreide Boni, dan hadden ze 't laatste gekozen Vakantieschema scholen Leusden Oud Nieuws De term rcarport' bestond nog niet Achterveld kreeg KPJ Twello op bezoek lEUSdEi* tennnfc Oud papier- aktie DWS Extra grond voor warenhuis 55 plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 JULI 1984 vervolg van pagina 1 s de mensen die naar een dis- unt gaan - komt in Leusden voldoende aan zijn trekken." TZELFDE TYPE )aar staat tegenover dat consu- nten, die liever in een zogehe- „gemakswinkel" hun bood- nappen willen doen in Leusden ^heel uit de voeten kunnen bij Intra Wahle en Spar Aldenzee jezankamp). Ter Weijden: „Een ging van Albert Heyn is pre- hetzelfde type winkel als de itra van Wim Wahle. Plezierig len in een grote winkel met paden, een grote variëteit in assortiment, en de aandacht ral gericht op kwaliteit en servi- We hebben in verschillende itsen in ons land de situatie dat 7 één winkelcentrum zowel een itra als een Albert Heyn zitten en als je dan de imago- onderzoeken, die we daar hebben gehouden bekijkt, dan zie je dat dat voor het publiek echt dezelfde za ken zijn Ter Weijden toont mate riaal van onderzoek in Hengelo en Den Haag, waarmee hij zijn bewe ringen kan staven. Al die uitlatingen van de onder vraagde consumenten brengen Ter Weijden tot zijn conclusie, dat niet een supermarkt als Albert Heyn er bij zou moeten in De Hamershof, maar een Boni-achtige winkel. Ter Weijden: „Eigenlijk zou de meest logische oplossing zijn geweest om de Boni te verplaatsen naar 't Erf. Die zaak is nu met z'n 350 vierkante meter te klein en zit op niet zo'n erg gunstige plaats. Stel dat de Boni naar zo'n 1000 vierkante meter zou kunnen op 't Erf. Dat betekent een uitbreiding van het vloeroppervlak met zo'n 600 vierkante meter. De HEMA heeft traditioneel ook een op een aantal punten sterke foodsector olgens Ter Weijden is de Leusdense consument meer gebaat met grotere discount-vestiging dan met een Albert Heyn )nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. herschijnt elke dinsdag en donderdag. toofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Boudewina de Boer Caspar van Loo tlevering kopij en advertenties: oor hel dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, }or het donderdagnummer lol uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ;edaktie en administratie: antoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op erkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 7.00 uur Telefoon 033-941495 .bonnementsgeid 62,60 per jaar, 31.80 per halt jaar. 16.15 per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond i.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan intakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u intakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- >141, toestel 44 IABESTELLEN FOTO'S: De meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u abestellen (met uitzondering van archiel- en historische foto's), bi| ooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met uldelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, ,an :aglna waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per (emplaar (formaat 13 x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm). I kunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, „susden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ingt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- NV antenkombinatie te Barneveld. Die zal, naar wat ik begrepen heb. in Leusden zo'n 400 vierkante me ter gaan beslaan. Oan kom je dus veel dichter in de buurt van die 1000 vierkante meter dan nu gaat gebeuren met de naast de be staande winkels een HEMA en een Albert Heyn. Dat wordt een uitbrei ding met veel meer dan 1000 vier kante meter VOLOP IN HET NIEUWS Is die Albert Heyn volgens Ter Weijden niet de winkel, waarop de consument in Leusden zit te wach ten, bij de CIMK-enquête sprak driekwan van de Leusdenaren zich toch uit voor AH? Ook dat weet de marktonderzoeker van Schuitema te verklaren: ,,Er zijn twee dingen die daarbij sterk hebben meege speeld In de eerste plaats heefl Albert Heyn veruit de grootste naamsbekendheid Ten tweede was Albert Heyn kort voor die CIMK-enquête werd gehouden vol op in Leusden in het nieuws ge weest in verband met die vestiging in de Hamershof. Ja, dan is het dus niet verwonderlijk dat driekwart van de ondervraagden „Albert Heyn" zegt, wanneer gevraagd wordt, welke supermarkt ze er nog bij willen hebben. Maar had je die mensen een keuze voorgehouden tussen Albert Heyn of een uitge breide Boni, dan weet ik zeker dat ze voor dat laatste hadden geko zen Behalve van het teit, dat de AH-vestiging niet strookt met de wensen van de consument, die ook geen enkel belang zouden hebben bij „meer van hetzelfde", is Ter Weijden er ook van over tuigd, dat de zogeheten koop- krachtatvloeling door een Albert Heyn-vestiging niet sterk zal af nemen. Ter Weijden: „De koop krachtbinding zal - ook door de HEMA - wel wat groter worden. Maar Leusden is een forensen plaats. En al onze onderzoeken in forensenplaatsen tonen aan dat men er met koopkrachtaf vloeiing te maken heeft. Vanuit Leusden werken mensen in Amersfoort, in Hilversum, In Am sterdam. Dat heeft tot gevolg dat ze daar ook een deel van hun inkopen doen." Een laatste punt waar de woord voerder van Schuitema op wil wij zen zijn de naar zijn oordeel veel te optimistische prognoses van Van de Kam ten aanzien van de bevol kingsgroei van Leusden Volgens de medewerker van het raadge vend ingenieursburo wonen er in Leusden-centrum op 1 |anuari 1989 24.695 mensen Ter Weijden komt. vooral op grond van het feit dat hij de woningbezetting verder ziet afnemen niet verder dan 22.000 inwoners op die datum. En dus lijkt het hem nog minder terecht om nu een redelijk groot voorschot te gaan nemen op die onderbewin- keling van zo'n 1000 vierkante meter OBJECTIEF Op de opmerking dat aan zijn inbreng in het debat over de invul ling van Hamershof-noord hel be zwaar kleeft, dat de Schuitema- organisatie in verband met Centra Wahle belanghebbende is. zegt Ter Weijden „Dat is natuurlijk zo, maar ook wanneer ik voor een discount pleit, heefl dal lot gevolg dat Wahle omzet zal moeten inle veren Maar het (eit dat die AH niet aansluit bij de behoefte van de consument en dat je toch een aanzienlijke koopkrachtafvloenng blijft houden is gebaseerd op objec tieve onderzoeksgegevens." Niet temin voegt Ter Weijden daar aan toe. dat de gang van zaken natuur lijk wel zuur is voor Wahle: „inder tijd was er sprake van een waren huis met 400 vierkante mier lood daar in. Als we toen hadden gewe ten van een Albert Heyn-vestiging, dan was de Centra daar nooit in deze vorm gekomen. Wahle heeft enorme investeringen voor zijn zaak gedaan. Als hij zou moeten besluiten om zijn formule te wijzi gen in de discount-richting, dan zou dat een enorme kapitaalsvernieti ging betekenen." Of de Centra inderdaad een discount gaat worden, is nog helemaal niet te zeggen. Ter weijden zegt dat er, vooroat zo'n besluit genomen wordt, eerst het nodige onderzoek gepleegd zal moeten worden. Ook op de vraag, of hij ver wacht de ontwikkelingen in Hamershof-Noord nog te kunnen beïnvloeden, kan de Schuitema-woordvoerder geen eenduidig antwoord ge ven. De gemeenteraadsleden zijn inmiddels geattendeerd op de Schuitema- onderzoeken en een gesprek met Van de Kam staat nog op het programma. Maar Ter Weijden weet ook wel dat de gesprekken met de Boni organisatie op niets zijn uit gelopen en dat er een koppe ling bestaat tussen de komst van de HEMA en de Albert Heyn. „Ja", zegt Ter Weij den", dat is ook het jammere. Op een gegeven moment is dit een politieke zaak gewor den en daar wordt zo'n keuze dan gemaakt." De firma Schuitema is een groothandel in levensmid delen, die met zo'n 500 zelf standige ondernemers een samenwerkingsovereen komst heeft afgesloten. De meest bekende aangeslote nen van dit vrijwillig filiaal bedrijf zijn de Centra vestigingen. Maar daarnaast behoren ook de discountza ken „C 1000", de „Mikro- markten" en de „Paraaf- winkels tot de in Amersfoort gevestigde Schuitema- organisatie. De Schuitema Vastgoed BV is onderdeel van het be drijf. Deze aparte BV houdt zich bezig met het verwer ven van nieuwe uitgangs punten. Dat omdat de hele reeks van aktlviteiten vanaf het onderzoek tot en met (ver)bouw en inrichting van de vestigingen. De Leusdenaar J. G. B. ter Weijden is hoofd onderzoek bij Schuitema Vastgoed BV. Met zijn medewerkers houdt hij zich bezig met onder meer omzettechnisch en be drijfseconomisch onder zoek voor nieuw te openen winkels. Daarnaast wordt bij Schuitema veel aandacht besteed aan onderzoek ten behoeve van de bestaande vestigingen. Iedere drie jaar wordt er voor ieder filiaal een enquête gehouden, waarbij de marktpositie ten opzichte van de concurrentie wordt onderzocht en tevens wordt gepeild, hoe de consument tegen de Centravestigingen aanklikt. Ter Weijden, die zich nu acht jaar met dit werk bij Schuitema bezighoudt, was indertijd ook betrokken bij de vestiging van Centra Wahle in De Hamershof. Nu treedt hij als woordvoerder van Schuitema op bij een gesprek over verschillende onderzoeken, die door het bedrijf in Leusden zijn ge houden. Met name is er een NIPO-enquète, die andere resultaten te zien zou geven dan het door CIMK in op dracht van de gemeente uit gevoerde onderzoek. Dat al thans beweerde Schuitema Vastgoed-directeur Martens tijdens de begin juni gehou den vergadering van de werkgroep ECW. Vandaag een nadere toelichting op die bewering. ACHTERVELD - In verband met het K.P.J. uitwisselingspro gramma kreeg de Achterveldse K.P.J. een weekend bezoek van de K.P.J. uit Twello. Vrijdagavond arriveerde om on geveer 21.45 uur het stel uit Twello in de Moespot. Hier wer den zij hartelijk ontvangen en het klikte meteen tussen de bezoe kers en de gastheren en -vrou wen. Na de kennismaking werd het kennismakingsspel gespeeld. Hierdoor kreeg men nog meer contact met elkaar. De Achter- velders kregen van de bezoekers een mooi stuk boomschors aan geboden waarop droogbloemen waren aangebracht. De avond werd na het spel verder doorge bracht met een gezellig dansje met medewerking van een disco theek. Na afloop werden de be zoekers over de gastgezinnen verdeeld. Zaterdagmorgen om 10.00 uur werd begonnen met een zeskamp. Hier was niet zoveel belangstelling voor waar het niet al te beste weer mede schuldig aan was. In de middag werd een fietstocht georga^ niseerd in en rond Achterveld. Na het bijwonen van de kerkdienst 's avonds trok men naar de schuur bij Ida waar een heel gezellig schuurfeest werd gehouden met medewerking van Black Power. De zondagmorgen was er gezamenlijk koffiedrinken bij Rien. Dit werd een heel gezellig evenement, In de middag werd in de Moespot het levend ganzenbord gespeeld. Hier waren veel deelnemers aanwezig. Na afscheid te hebben genomen van de gastgezinnen verzamelde men zich om 20 00 uur weer in de Moespot, waar een aanvang werd gemaakt met het tranenbal De muzikale medewerking werd ver leend door de Discotheek Challen ge, Na het aanbieden van een afscheidsgeschenk trokken de Twelloërs omstreeks 23 00 uur weer huiswaarts. Een heel gezellig uitwisselingsweekend waar weer echte vriendschapsbanden ont stonden. Zaterdagavond werd de slui tingsavond van het seizoen gehou den. Dit vond ook weer plaats in de schuur bij Ida. Gezien de goede weersomstandigheden kon men ook buiten zijn. Er was deze avond een geweldig grote ledenopkomst Deze sluitingsavond werd gevierd met een heel gezellige barbecue afgewisseld met een dansje waar bij de muziek werd verzorgd door de Discotheek van Loon uit Amers foort. ACHTERVELD - In verband met de oud papieractie van de muziekvereniging D.W.S. zal za terdag weer een container wor den geplaatst op het Groot Ach terveld plein, ledereen die zijn oud papier op wil ruimen kan dit die dag in bedoelde container komen deponeren. Degenen die door bijzondere omstandigheden niet in de gele genheid zijn dit zelf te komen bren gen kunnen dit voor vrijdagavond 19.00 uur telefonisch melden bij W van Hamersveld, telefoon 03425- 1688 en W Wouters, telefoon 033- 941197. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier eventueel ook deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stou tenburg. LEUSDEN - Met de heer A. Vrijhoef van Hamesveldsewe 71 heeft de gemeente over eenstemming bereikt over een aankoop van en stuk grond nabij De Hamershof. De bijna 1600 vierkante me ters worden toegevoegd aan de grond waarop het complex met warenhuis,su permarkt, winkels, postkan toor enwoningen wordt ge bouwd. INGEZONDEN Sprookje Door de gemeente Leusden is aan haar inwoners een aanslag rioolrecht opgelegd krachtens de Gemeentewet Uit kontakt met de afdeling belastingen van de ge meente is mij gebleken, dat zij met de heffing van onroerend goedbe- lasting reeds aan haar plafond zit en de taneven niet meer mag verhogen. „Wetje wat", zegt het „slimme" college van B&W, „als we de bere- keningwijze van de onroerend goedbelasting anders moeten doen van overheidswege, krijgen we in de meeste gevallen minder binnen in onze kas" „Ja maar", zei toen een zeer slimme wethouder, „dan gaan we toch weer rioolbelasting (lees: rioolrecht) heffen?" „Je bedoelt via een achterdeur tje heffen wat we nu te kort ko men?", vroeg een raadslid „Hoewel we wel prijzig zijn met onze aanslagen onroerend goed belasting, moet er toch nog wel wat te vangen zijn. Kijk maar naar andere gemeenten", zei de wet houder en trok meteen zijn zakre- kenmachientje „Ho, ho", zei een ander raadslid, „we hebben toch destijds die rompslomp met al die gemeentelij ke belastingen afgeschaft om ze onder één noemer, de onroerend goedbelasting, te brengen". „Maar hoe leggen we dit aan de burgers uit", vroeg de burgemees ter zich af. „Luister", zei toen de snuggere wethouder weer, „in de onroerend goedbelasting zit nu toch geen rioolrecht, of toch wel?" „Ja, maar wacht even", opperde een burger van de gemeente, ,,is dit nu wel een keurig beleid verko pen; riekt dit niet naar een onbe hoorlijke daad van bestuur?" Jammer voor de lezer van dit ver haal is dat de schrijver ervan wak ker schrok toen de aanslag riool recht door zijn brievenbus gleed Nu weten we het antwoord van die slimme wethouder en de snuggere raadsleden niet.De vragende bur ger (lees: belastingplichtige) blijft. O ja, mocht u het nu ook niet meer snappen, dan kunt u op het net van Sky Channel alle informatie krijgen over dit nieuwe prestige object van de gemeente, een uitga ve waar nog wel plaats voor was in het gemeentelijk budget. C. J. H. Lunter Gildenburg 28. LEUSDEN - De gemeente heeft het schema bekend gemaakt van de vakanties van de openbare scholen in het seizoen 1984-1985. Dit schema ziet er als volgt uit: herfstvakantie van 15/10 t/m 19/10-1984, kerstvakantie van 24/12-1984 t/m 4/1-1985, voorjaarsvakantie van 18/2 t/m 22/2-1985, paasvakantie van 5/4 t/m 12/4-1985. koninginnedag op 30/4-1985, hemelvaart van 13/5 t/m 17/5-1985, pinkstervakantie op 27/5-1985, zomervakantie van 1/7 t/m 9/8-1985 Afwijkingen: 1. obs „Het Startblok": - Paasvakantie: 3/4 t/m 12/4-1985 2. okls „De Wegwijzer" - Hemelvaartvakantie. 16 en 17 mei 1985 - Pinkstervakantie: 27 en 28 mei 1985 Het gemeentewapen, dat de raad in 1969 koos. Het is m deze vorm niet meer in ge bruik. TWEE ZAKEN markeren begin juli 1969 de ontwikkeling van het nieuwe Leusden de gemeente krijgt een nieuw wa pen en de plannen voorde wijk Rossenberg" zijn in een con creet stadium aangekomen Wat dat wapen betreft, daar voor had de gemeente een beroep gedaan op de Friese oud-burgemeester Bontekoe. Die had het ontwerpen van wapens tot zijn hobby en maakte voor Leusden twee mogelijke versies Het ont werp, dat door de gemeente raad werd gekozen, laat zich als volgt omschrijven: „Gevie rendeeld. 1 In geel een kruis van zilver; II. In goud drie kruikebladeren van sinopel, staande 2: 1; III Zijnde van lazuur, beladen met een burg, staande op een berg. alles van goud; IV In goud een groot uitgeschulpt Sint Andrieskruis van sabel. Voor dat ontwerp ontving meneer Bontekoe een be dankbrief van de gemeente raad. Overigens is dat ge meentewapen niet meer in ge bruik bij de gemeente Leus den. Uit het nu gehanteerde wapen is de burcht verdwe nen. We zullen nog wel tegen komen, wanneer dat gebeurt is. Bijna een pagina vulde in de krant van 3 juli 1969 de bericht geving over de plannen voor de wijk „Rossenberg" De redaktie lijkt enig enthousias me niet te kunnen onderdruk ken. wanneer gewag wordt ge maakt van „een moderne", in Nederland (nog) unieke op zet" Het gaat om een plan voor 261 woningen, die in tien eenheden van 24 tot 28 wonin gen gebouwd zullen gaan wor den. „Bij het ontwerpen is veel aandacht besteed aan het leefklimaat", wat onder meer blijkt uit de ruime groenvoor zieningen en de grote vijver- partij in de nieuwe wijk. Kennelijk ook erg nieuw is het gegeven, dat de meeste woningen zullen worden voor zien van een carport. Zo nieuw, dal het woord „carport" kennelijk nog niet eens be stond. De verslaggever meldt: „Bovendien wordt er een wo- ningvorm gebruikt, die in Ne derland nog niet eerder is ge bouwd. Aan de voorzijde krijgt iedere woning namelijk de be schikking over een ..garage" voorde auto. Een overkapping zonder voor- en achterwand met daarnaast bergruimte. (Aflevering 2). De eerste ver scheen in de LK van 3 juli.) Een foto uit 1974 De huizen in Rossenbergstaan er. En zijn voorzien van wat nu „carports" heten. Deze foto uit de Leusder Courant van 3 juli 1969. Genomen vanaf de Bavoortseweg in zuidelijke richting laat zij het gebied zien, waar nu de wijk „Rossenberg" ligt.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3