X SB PvdA aan verkeerde eind over rioolrecht-uitspraak Weinig schade door noodweer Groenstichting laat Rozendalers kiezen Fik op parkbrug „Vrouwenkrant" hekelt emancipatiebeleid gemeente lannen zwendelden bedovertrekken lattegrond suit... Sky Channel was even uit de lucht Bekeuringen hardrijders „Huurders hoeven rioolrecht niet te betalen volgens de Hoge Raad' Twee radio- en tv-ontvangstmogelijkheden 00 Vandaag in de Leusder Krant 444 4 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Corn Verduin (PvdA) waarschuwt gemeente oplichter met f 50.000.- er vandoor leusder krant Geen krant ontvangen? FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant krant DINSDAG 10 JULI 1984 16e JAARGANG NO. 21 Hoofdredakteur. MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV (Van één onzer verslaggevers) ^SDEN - De Partij van de Arbeid in Leusden heeft het aan rerkeerde eind gehad. Het vermoeden dat aan huurders woningen wellicht geen rioolrecht in rekening gebracht worden, blijkt ongegrond. De PvdA openbaarde dit ver den in de laatst gehouden raadsvergadering. De partij zich gebaseerd op een artikel in het voorlichtingsblad de gemeente Rotterdam. Daarin werd gewag gemaakt een uitspraak van de Hoge Raad dat aan huurders de ilag van het rioolrecht niet doorberekend mag worden, adere bestudering van de schriftelijke uitspraak blijkt, iet ging om een zaak tussen verhuurder en huurster bij de belastingplichtige verhuurder het rioolrecht ver- jnteerde in de huurprijs. Onterecht, oordeelde de Hoge I, omdat de Huurwet dit niet toestaat. geheven in een betere - en de ver- huurder in een ongunstiger -posi- tie zal verkeren dan in gemeenten waar een vergelijkbaar rioolrecht van de huurder wordt geheven, maar dat verschil is dan het ge- I volg van de door de wetgever aan- j vaarde mogelijkheid van uiteenlo pende gemeentelijke belasting heffingen", aldus de Hoge Raad. Het bedoelde verschil blijkt uit de Leusdense .Verordening op de heffing en invordering van een rioolrecht", die heel anders is dan de Rotterdamse verordening. In Leusden wordt namelijk het riool recht geheven van iemand die, zakelijk dan wel persoonlijk, feite lijk gebruik maakt van een pand dat een aansluiting heeft op de riolering Dat betekent dat ook huurders van woningen een aan slag ontvangen en moeten vol doen. (Van één onzer verslaggevers) I LEUSDEN - Het noodweer dat maandagavond over het land raasde heeft in Leusden volgens opgave van de rijkspolitie niet veel schade veroorzaakt. Dat neemt niet weg dat door het vele hemelwater er wel tijdelijk over last ontstond in de vorm van ondergelopen wegen en pleinen. De voornaamste schade die het noodweer aanrichtte be stond uit omgewaaide bomen op de Roo van Aldewereltlaan en Lapeerseweg. De brandweer moest er aan te pas komen om de gesneuvelde bomen te verwij deren. Het onweer, dat in alle hevigheid het noodweer verge zelde, zorgde ervoor dat de ver keerslichten in Leusden „op hol sloegen". Het kantoor van de Leusder Krant kwam ook niet zonder kleerscheuren het slechte weer door. De medewerkers van de krant werden vanochtend ge confronteerd met een groten deels ondergelopen kantoor. Watergevoelige zaken die op de grond stonden, zoals papier, de nieuwe kollektie plattegronden en dergelijke, gingen verloren. O* grmMi («.H.u'iMd 'OOI qwro+ro »a itspraak van de Hoge Raad, loogste rechtsprekende col- in Nederland, dateert van 10 >er 1980 en vernietigde het in atie bestreden vonnis van de srdamse kantonrechter van 6 t 1979. Het was allemaal te om een huurster die be- d dat zij het bedrag van het echt, opgenomen in de huur, it betalen. In Rotterdam is alijk de eigenaar van de wo- volgens de gemeentelijke denmg verplicht het riool- te betalen en bovendien zou jurwet vermeerdering van de huurprijs met het bedrag van het rioolrecht niet toestaan. De kan tonrechter stelde de huurster in het ongelijk omdat het Rotter damse rioolrecht volgens hem een gebruiksvergoeding betreft en geheven wordt naast de door de eigenaar van de woning ver schuldigde rioolbelasting (voor het aanwezig zijn van de riole ring). Niet tevreden met deze uitspraak stapte de huurster naar de Hoge Raad en bestreed in cassatie dit vonnis om alsnog gelijk te krijgen. De Hoge Raad stelde dat de kan tonrechter de artikelen 1, 3 en 9 van de Huurwet had geschonden door de doorberekening van het rioolrecht in de huurprijs goed te vinden. Volgens het hoogste rechtsprekende college staat in artikel 3 van de Nederlandse Huurwet dat in de huurprijs is be grepen de aanwezigheid en het gebruik van een rioolaansluiting. Vervolgens zegt artikel 9 dat ver hoging van de huur met het be drag van het rioolrecht niet is toe gestaan VERSCHIL De Hoge Raad erkent overigens dat door de wettelijk toegestane uiteenlopende gemeentelijke be lastingheffingen in sommige ge meenten de eigenaar/verhuurder de klos is en andere gemeenten de huurder. ,,Het is waar dat, wanneer de eigenaar/verhuurder van een woning een „rioolrecht" als waar hier sprake van is, niet in de huurprijs kan doorberekenen, de huurder in gemeenten waar dat recht van de eigenaar wordt COMMISSIE Het vermoeden van de plaatse lijke PvdA dat de aanslagen wel licht onterecht verstuurd zou den kunnen zijn naar de huur ders, gaat dus niet op. De ge meente is daar inmiddels ook achter, nadat ambtenaren de bewuste uitspraak van de Hoge Raad ook hadden bestudeerd. Volgende maand zal in de raadscommissie financiën de kwestie weliswaar aan de orde komen, maar zeker niet uitge breid nu de strekking van de uit spraak van de Hoge Raad duide lijk is. De verhuurders van wo ningen, zoals de Woningstich ting en beleggers, kunnen op gelucht ademhalen, terwijl de huurders met een diepe zucht toch de aanslag rioolrecht moe ten blijven voldoen. één onzer verslaggevers) USDEN - De rijkspolitie één van de twee man aangehouden die een idelpraktijk hadden op- t in bedovertrekken. De r is voortvluchtig met éedrag van circa 50 dui- gulden zijnde de op- gst van de oplichting, duo had een klein kan- in Leusden, ofschoon niet in deze gemeente it. twee mannen, van wie ingehoudene uit Gronin- (omt, hadden in alle om bladen een advertentie latst waarin verschillen- étjes bedovertrekken te- teer lage prijzen werden aangeboden. Ze hadden een naam gebruikt die behoort aan een gerenommeerd be drijf. Wie een of meer bed overtrekken wilde bestellen moest een betaalkaart opstu ren naar het kantoor in Leus den. Volgens de rijkspolitie heb ben honderden mensen be stellingen geplaatst maar nooit een bedovertrek gekre gen, terwijl de betaalkaarten wel waren verzilverd. Naar schatting is door middel van deze zwendel een bedrag van 50 duizend gulden binnenge komen. De advertenties in de om roepbladen waren slechts aanbetaald. EUSDEN - Het heeft lang 3duurd maar hij is er dan ndelijk: de nieuwe platte- rond van Leusden. Laat in e middag kwamen vrijdag e plattegronden, in een plage van 5000 stuks, in et gemeentehuis aan, af- eleverd door iemand van itgeversmaatschappij uurland's Vademecum bv It Eindhoven. rie jaar geleden verscheen e laatste editie van Leus- ens plattegrond maar die as destijds binnen een lum van tijd uitverkocht, e roep om zo'n grondteke- ning werd almaar groier, naarmate Leusden uit breidde. De nieuwe platte grond is uiteraard up to date en vermeldt zelfs stra ten in Claverenblad en Wil denburg waaraan nog geen of weinig woningen staan. De ene kant van de nieuwe editie laat Leusden, Leus den-Zuid en Achterveld glo baal zien, met de situering van de wijken en de voor naamste wegen en straten. De andere kant is uiterst ge detailleerd en geeft zelfs aan waar men een telefoon cel en brievenbus kan vin den in Leusden. De nieuwe plattegrond is voor de prijs van f 5,60 ver krijgbaar op de volgende adressen: gemeentehuis Leusden, boekhandel Ha mershof, V&D Amersfoort en kantoor Leusder Krant. LEUSDEN - Het houten bruggetje in het parkje in Leusden-zuid werd zondagnacht doelwit van vandalisme. Op het brugdek werd door onbekenden vuurtje gestookt. De brand veroorzaakte een gat in het brugdek, dat door de dienst gemeentewerken is afgedekt. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bewoners van de wijk Rozendaal (Eurowoningen) zullen begin september een keuze mogen maken uit twee mogelijkheden om radio en tv te ontvangen. Ze kunnen kiezen voor het huidige kabelsysteem dat de Groenstichting beheert, of voor een totaal nieuw sys- i teem aangesloten op het kabel net van Leusden. Sinds het ontstaan. 12 jaar gele den, van de wijk Rozendaal met 476 woningen is uit de bewoners de Groenstichting ontstaan, die het beheer op zich heeft genomen van de gemeenschappelijke voor zieningen De stichting schafte destijds twee gemeenschappe lijke antenne inrichtingen aan waarop alle woningen werden aangesloten. Tegen een abonne ment van 23 gulden per jaar kun nen de Rozendalers naar de tv kij ken en naar de radio luisteren. Op het moment dat de gemeente Leusden met de uitvoering van de CAI-plannen begon en wilde we ten of de Eurowoningen ook tot de potentiële afnemers zouden gaan behoren, hield de Groenstichting een enquête onder de wijkbewo ners. Van de 476 verspreide en quêteformulieren kwamen er vo rig jaar 156 ingevuld retour. Daar uit bleek dat 91 procent koos voor het huidige systeem, met name vanwege de lage vergoeding. Aansluiten op de gemeentelijke kabel zou veel duurder uitvallen; een abonnement op de Leus dense CAI kost dit jaar 168 gul den. Onderzoek Ondanks de enquête-uitslag be loofde de Groenstichting de wijk bewoners op de hoogte te houden van het onderzoek naar andere ontvangstmogelijkheden voor ra dio en tv. „Dit onderzoek kost he laas vrij veel tijd, maar bevindt zich thans in een vergevorderd stadium", aldus de Groenstich ting In een brief aan de bewoners van Rozendaal heeft de stichting de twee mogelijkheden opgesomd waaruit straks een keuze gemaakt kan worden. De Groenstichting is nog niet in staat aan beide moge lijkheden een prijskaartje te han gen, maar dat zal wel op de voor lichtingsavond begin september gebeuren. De eerste mogelijkheid bestaat ui! het-bandhaven van het huidige systeem tot de tijd dat het niet meer goed functioneert of tot het moment dat er andere rede nen zijn om tot vervanging over te gaan „Wij kunnen met het be staande systeem zeker nog een jaar of vier vooruit, zonder dat hierdoor de maandelijkse bijdrage behoeft te worden verhoogd. Daarna zien we wel hoe wij ons zo voordelig mogelijk weer van beeld en geluid kunnen voorzien, met de dan aanwezige technische mo gelijkheden", aldus de Groen stichting in de brief aan de wijkbe woners. Een tweede mogelijkheid voor het voortzetten van radio- en tv-ont- vangst is de vernieuwing van het bestaande systeem. De Groen stichting zegt inmiddels twee of fertes „van gerenommeerde be drijven" (waaronder Siemens NV) binnen te hebben die een gelijk waardig systeem als het gemeen telijk kunnen leveren. „Het sig naal hiervoor (bedoeld wordt het radio- en tv-signaal, red.) zouden wij wellicht van de gemeenten kunnen krijgen tegen kostende prijs, indien althans juridische be zwaren dit niet verhinderen. Door een grotere dichtheid in onze wijk (alle 476 woningen worden aan gesloten) en minder overheadkos ten (uw bestuur en antennecom missie werkt nu eenmaal koste loos) kunnen wij met onze prijs toch wel wat voordeliger uitkomen dan de gemeente Dat neemt niet Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU /erschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- Jen. ramilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm. 3ij kontrakten belangrijke korting. .eusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) .osse nummers 75 cent per stuk BPrat •PENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR is kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- ks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend. Taterdags gesloten LEUSDEN - Het zomernum mer van de Vrouwenkrant Leus den is verschenen. Het is een dik nummer geworden, waarin met name het emancipatiebeleid van de gemeente Leusden aan de orde komt, maar er zijn ook gedichten en verhalen te lezen. De Vrouwenkrant constateert dat er nog maar weinig terecht is gekomen van het emancipatiebe leid van de gemeente Leusden Geen hoopvolle constatering aldus de Vrouwenkrant, daar de ge meente van mening is dat ze zelf aktief dient te zijn bij de vormgeving van een dergelijk beleid Sinds juni 1981 is er een beleidsnota voor emancipatie, gebaseerd op de emancipatienotitie die de vrouwelij ke raadsleden in dat jaar schreven. Meer aandacht voor vrouwen als groep werkneemsters zou op zijn plaats zijn. Pas in januari van dit jaar vond er een overleg plaats tussen enkele vrouwelijke ambte naren en de gemeente. Burge meester J. Rademaker deed toen de aanbeveling deeltijdarbeid beter aanvaardbaar te maken en ge- meentesekretaris R. van Gooi liet weten vrouwen positief te zullen discrimineren als het om hogere funkties gaat. Weinig concreet, meent de Vrouwenkrant en twijfelt daardoor aan het nut van een der gelijk overleg „als allang vaststaat dat emancipatie geen prioriteit heeft". De werknemers worden verdeeld irumannen die de hoge funkties bekleden en vrouwen met lage funkties in deeltijd, aldus staat te lezen in de Vrouwenkrant. Een ambtenaar personeelszaken „Een emancipatiebeleid is er niet en de vrouwen lijken niet erg geïn teresseerd Als in januari 1985 de medezeggenschapscommissie haar werk begint, dan moeten vrou wen zorgen dat ze daarin vertegen woordigd zijn." Een werkneemster die een deeltijdbaan vervult bij Dienst Gemeentewerken zegt in een interview dat enkele vrouwen graag gebruik willen maken van de mogelijkheid om korter te werken, „echter in de praktijk blijken daar weinig concrete afspraken over ge maakt te zijn" „Vrouwen die korter willen werken, moeten, om dat voor elkaar te krijgen, hun eigen per soonlijke belangen behartigen". „Maar over 't algemeen schijnt iedereen die in deeltijd werkt erg tevreden te zijn met de huidige gang van zaken", aldus de geïnter viewde Al met al veel aandacht dus voor het emancipatiebeleid in de Vrou wenkrant. Voor het overige is de krant gevuld met enkele gedichten, knipsels, nieuws van het Vrouwen Ontmoetings Centrum, Vrouwen- kafénieuws en zijn er verschillende verhalen in de Krant opgenomen. Tenslotte is er een artikel gewijd aan feminisme en de kwestie van oorlog en vrede, waarin de aan dacht gericht is op de vrouwenvre desbeweging. Het is een weergave van een inleiding die de schrijfster hield tijdens een discussieavond op de vrouwenvredesaktiedag in het Vrouwenkafé. Het zomernummer van de Vrou wenkrant Leusden is te koop voor twee gulden. Het redaktieadres is Brasem 9. LEUSDEN - Het programma van Sky Channel, de Britse commer ciële satellietzender, is donder dagavond door storing onderbro ken geweest. Van ongeveer 20.15 tot circa 23.00 uur was er geen beeld en geluid op kanaal 40. Vol gens de afdeling voorlichting van de gemeente lag de oorzaak van de zenderstoring niet in de CAI- apparatuur van Leusden „Onze informatie is dat er in de verbin ding tussen de satelliet en het zendstation in Engeland iets fout zat. Houdt het maar op een heelal-storing", aldus voorlichter Van den Brink weg, dat de maandelijkse bijdrage toch wel omhoog zal gaan", zo schrijft de Groenstichting aan de wijkbewoners. Voorstel Over deze materie willen de an tennecommissie en het bestuur van de stichting dinsdag 4 sep tember van gedachten wisselen met de bewoners van de wijk Rozendaal. Een ieder kan op deze bijeenkomst, die in De Korf wordt gehouden, zijn voors en tegens over de twee moge lijkheden kenbaar maken. Dui delijk is wel, dat de Rozendalers kunnen rekenen op een voor stel van de Groenstichting één van de twee mogelijkheden te kiezen. Welke keuze de stich ting heeft gemaakt wordt op voorhand niet gezegd. Maar men kan speculeren op de mededeling van de Groenstich ting, dat ze verwacht dat de uit komsten van de enquête nog wel zullen gelden. Programma Flinttheater krijgt nieuwe opzet pag. 3 Mininatuurtjes pag. 3 Kwaliteit zwemwater goed pag. 4 Oud Nieuws (3) pag. 4 Sport pag. 5 LEUSDEN - Tijdens een snel heidscontrole op de Zuiderin slag heeft de rijkspolitie twaalf bekeuringen uitgedeeld. De overtreders hadden snelheden van 65 tot en mei 7C kiiometer per uur gereden. Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1