Bejaardenuitstapje naar Zuiderzeemuseum 'rogramma Flinttheater krijgt nieuwe opzet solisten in de openingsweek Flinttheater in het nieuwe seizoen 0* Leusdenaren succesvol bij keuring politiehonden Jongeren gezocht lï* 3 algemeen 3 VIERSFOORT - Uitgaande van de advisering voor het seizoen 1-1985, door de ACR gedaan, heeft schouwburgdirekteur Tonny ,ji,: 'inga-Bolhuis een aantal nieuwe elementen toegevoegd aan het ng teuren in het Flinttheater. Zij heeft gekozen voor het systeem met witte plekken Een aantal speeldata is opengelaten, zodat zij inspelen op ad hoe produkties, nieuwe presentaties die pas later e !,a0'et seizoen tot afronding komen en interessante voorstellingen, op het laatst uitkomen. Tijdens het seizoen nemen gezelschap- vaak nog belangrijke stukken op het repertoire, spelers en n00sseurs kunnen daardoor kreatief produktiever zijn, en door de e plekken kunnen de schouwburgdirekteuren adekwaat reage- achter de witte plekken is: jbliek is minder alert op het theater eigen stad als het gehele sei- igebeuren uit hapklare brokken at. Als een schouwburg tijdens het nieuwe en onverwachte voor- igen brengt behoudt het geheel frisse noot, en is het voor het jk spannend om nog een belang- neel- of muzikaal evenement aan lekozen abonnement of aan zijn keuzemogelijkheden toe te voe- IDELIJKE PREMIERE n nieuw element is dat deze keer iieuwe seizoen begint met een .telling, die in het Flinttheater zijn Jijke première beleeft. Het is de Jacques Senf uitgebrachte kome- an Neil Simon. ,,Wat is er met n?" Op woensdag 19 september tryout, op donderdag 20 septem- I 3 landelijke première, op vrijdag 21 j imber de derde avond. Ton van I ioven, Sjoukje Hooymaayer, Ma- vlving, Louise Ruys en Ab Abspoel ken deze satire op de New Yorkse lartsmaatschappij. Neil Simon ligt op de markt: het Flinttheater jt van deze blijspelschrijver op erdag 29 november ook nog' „Me- »s van een Benjamin" en op zater- 6 maart 1985 „Song" uit. OPENINGSWEEK Tonny Pornnga is van mening dat ook de solisten er recht op hebben in het zonnetje te worden gezet, en daar om koos zij voor een openingsweek met elke avond een solist, en tot slot een verrassing voor het publiek in het res taurant van De Flint. Op dinsdag 2 oktober opent Peter Faber met een voorstelling van „De Optimist". Op woensdag 3 oktober treedt de dans-, bewegings- en mimekunstenaar Cees Brandt op. Donderdag 4 oktober is de beurt aan Herman Finkers met zijn Diana Ros Show. Op vrijdag 5 oktober brengt Edmond Classen de unieke sto ry van een clochord onder de titel „En weer was ik winnaar". Op zaterdag 6 oktober brengt Margriet Markerink een programma met liedjes bij de gitaar en zal na de pauze Drs. P. optreden. In het restaurant zal er een feestelijke nazit zijn met een extra optreden, dat nog geheim wordt gehouden. De serie is goedkoop. Er zal een passepartout verkrijgbaar zijn voor de vijf avonden solistenoptreden (de voorstellingen zijn 12,50 per stuk). Mocht blijken, dat een dergelijke week bij het publiek stevig aanslaat dan zou mevrouw Pornnga voor het volgend seizoen een festival- week kunnen organiseren met in het weekend enkele intensieve aktiviteiten. februari: „Pak 'em Stanzi inafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. loofdredakteur: i/larnix Kreyns ^edaktie: L793°udewina de Boer Gaspar van Loo ilevering kopij en advertenties: oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, jor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur edaktie en administratie: -intoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op ""ïrkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 00 uur Telefoon 033-941495 198 bonnementsgeld: 62,60 per jaar. 31,80 per half jaar. 16,15 per kwartaal lachten bezorging: Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 3.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan >ntakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u >ntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 5141toestel 44. JABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u abestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met uidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, agina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per xemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm). kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, |eusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- angt u de gewenste foto('s) thuis. E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'EN jantenkombinatie te Barneveld. u 7 november: Het Speeltheater brengt „Hó Amigo. een Colombiaans verhaal" JAPANSE OPTREDENS Volkomen nieuw voor Amersfoort is het optreden van Japanners. De Japan se slagwerkgroep Ondekoza komt op vrijdag 19 oktober naar het Flinttheater. Aan de zeer hoge eisen, die aan het uithoudingsvermogen van de groepsle den worden gesteld, kunnen deze al leen voldoen door een strenge dagelijk se discipline zoals het rennen van lange afstanden van 20 tot 40 kilometer. Het Shusaku Dormu Dance Theater AMERSFOORT - Het aantal voorstellingen in het Flinttheater kon voor het komend seizoen wor den uitgebreid als gevolg van de gewijzigde struktuur. Nu alle Flint- evenementen in één hand zijn gelegd werd het mogelijk om bij voorbeeld zondagmiddagmati nees te koppelen aan zich dezelf de dag in De Flint Stadshal afspe lende evenementen. Omdat men van tevoren een goed overzicht heeft welke aktiviteiten op welke data zullen plaatsvinden, kan men het theaterpakket opvoeren tot 130 evenementen. Vorig seizoen waren dat er 117. KASSATIJDEN Omdat na half zes weinig men sen meer een kaartje kwamen kopen, en mensen met een baan wel behoefte hadden om achter in de middag even bij de kassa langs te gaan besloot men de kassatij- den te wijzigen. Waren deze voor heen van 12.00 tot 15 00 uur, en van 16.00 tot 18.00 uur, met in gang van het komende seizoen worden de tijden van 12.00 tot 14.00 en van 16.30 tot 17.30 uur. INTERNE AUTOMATISE RING Daar de gemeente Amersfoort zijn goedkeuring heeft gehecht aan het intern automatiseren bij het Flinttheater ten aanzien van de abonnementen kan het samen stellen daarvan in eigen huis ge schieden en behoeft niet meer in Groningen verricht te worden Het Flinttheater zal daartoe aangeslo ten worden op de moedercompu ter van de gemeente Dat geeft wel piekaktiviteiten in De Flint, maar de controle en de zekerheid worden er veel groter op Vroeger kampte men bovendien met de overgang van de automatische aktiviteit in Groningen naar het handgebeuren daarna in De Flint. Een gevolg is wel, dat er een praktische totaalverkoop van de plaatsen is, en dat er niet meer geloot kan worden Wie het eerst komt wie het eerst maalt is nu aan dè orde, De abonnementen wor den in volgorde van binnenkomst per dag afgewerkt. Per dag wordt beoordeeld wie er nog bij kan Daarbij is niet van invloed op welk uur men op een dag inlevert: alleen de dag van inlevering is bepalend. Dit systeem heeft konsekwen- ties voor de verspreiding van Uit in Amersfoort, welke zeer stringent georganiseerd zal worden om on eerlijke faktoren uit te schakelen. Het tijdstip van verspreiding van Uit in Amersfoort is: 17 augustus, op welke dag het inschnjven de abonnementen van start gaat. De sluitingsdatum is 10 september om 22.00 uur Op 1 september wordt er binnen in de Stadshal een Uit markt gehouden, in samenwerking met de Amersfoortse verenigingen en het Kreatief Centrum De Hof. waar het hele aanbod van het Amersfoortse podiumgebeuren aan de orde zal komen, en waar mensen zullen optreden, die in de loopv an het seizoen in het Flint theater zullen staan PRIJZEN De prijzen zijn in aansluiting op het afgelopen seizoen niet om hoog gegaan Wel is er een een voudiger stelsel gehanteerd, dat steeds een bedrag vermeldt, afge rond op een rijksdaalder Om voor een abonnement in aanmerking te komen moet men op tenminste vier evenementen inschrijven. Men ontvangt dan 10% korting op de voorstellingen. De serie-aanbiedingen geven ex tra korting, zelfs tot 30%Een serie geldt echter als één evenement, zodat daarop geen abonnements korting meer van toepassing is GEHANDICAPTEN Voor mensen met handicaps kan een aantal plaatsen worden gereserveerd. Een rolstoelgebrui ker kan dit op zijn bestelbon of bij het begin van de losse verkoop vermelden. Voor mensen met een gehoorapparaat geldt, dat de ring leiding in het theater optimaal werkt in de benedenzaal rij 4 tot en met 10 Abonnement- en CJP-houders zullen de maandagenda Uit in Amersfoort weer gratis thuis ge stuurd krijgen. Er behoeft en kan geen abonnement meer op geno men worden LEUSDEN - Onder auspiciën van de landelijke vereniging or ganiseerde de Politie Hond Dressuur Club (de PHDC) „Baarn" afgelopen weekend (6 en 7 juli) de zomerkeuringen voor politiehonden, voor de ca tegorie één. Bij deze certificaat keuring voor politiehonden wordt de hond met zijn begelei der getest voor het diploma van geschiktheid voor gebruik als politiehond. De te behalen certi ficaten zijn: Certificaat A: 305 punten, certificaat: 348 punten, certificaat met lof: 392 punten. Het maximaal aantal punten dat te behalen is, bedraagt 435 pun ten. Vrijdag deed mee de heer E. Bakker uit Leusden met zijn hond Barrie (reu, kruising Mechelse herder). Hij behaalde het certifi caat met lof met 421 punten Za terdag deed mee de heer A.R.L. Massop uit Leusden met zijn hond Sonja (teef, kruising Mechelse herder).KHij behaalde het certifi caat met lof met 432 punten. In heel Nederland worden deze maand zomerkeuringen gehou den. De voorjaarskeuringen zijn in de maand mei geweest. De tien honden die de meeste punten hebben behaald in de voorjaars- en zomerkeuringen, mogen in september naar Den Bosch waar de landelijke kampioenschappen worden gehouden. brengt op donderdag 28 februari 1985 het programma „Oblique", waarin een droomwereld wordt geschapen met bi zarre wezens. Op donderdag 11 april brengt „De Voorziening" een stuk van de Japanse schrijver Mishima, „Mada me de Sade". Mishima schreef dit stuk doordat hij gefascineerd raakte door het feit dat Madame De Sade. die haar echtgenoot tijdens zijn gevangenschap absoluut trouw was gebleven, haar man verliet op het moment van zijn vrijlating. ZONDAG-MATINEES Omdat de Stichting Jazz op zondag middag wegens gebrek aan belangstel ling en de te hoge kosten geen concer ten meer in het restaurant zal uitbren gen. terwijl het publiek graag zondag overdag naar het theater blijkt te gaan, heeft De Flint besloten tot het uitbren gen van een drietal zondagmiddagmati nees, drie familievoorstellingen: Kuhr De Boershow. Speeltheater Gent met „De Boot" en het Ensemble Hoor's Hier onder leiding van Bernard van Beurden Ook bij de jazzconcerten wordt ge werkt met het systeem van de „witte plekken", zodat ook daar kan worden ingespeeld op bijvoorbeeld optredens in Vredenburg. De theaterdirektie pleegt nog overleg met Hans Duiver en Willem Breuker. Chris Barbar zal een nachtconcert geven op zaterdag 30 maart in de nacht dat de zomertijd zal ingaan. Als dit nachtgebeuren goed aanslaat zou in het volgend seizoen over een uitbreiding daarvan gedacht kunnen worden. OOSTERSE MUZIEK Ook nieuw is het organiseren van avonden met oosterse muziek in sa- 11 februari: Toneelgroep De Appel met „Wachten op Godot". LEUSDEN - Het comité Ont spanning Bejaarden Leusden verzorgt op woensdag 5 septem ber aanstaande het jaarlijkse be jaardenuitstapje. Dit keer wordt een bezoek gebracht aan het Zuiderzee-museum. Tussen 8.00 en 8.30 uur worden de deelne mers van verschillende vaste punten afgehaald. Vervolgens vertrekt de groep om 09.00 uur gezamenlijk vanaf de parkeer plaats bij café Grooteveen aan de 2e Steeg. De reis gaat dan via Amsterdam, Volendam en Hoorn naar Enkhuizen. Onderweg wordt gestopt voor koffie en gebak. Aan het eind van de morgen wordt de aankomst in Enkhuizen verwacht. Het bezoek aan het Buitenmuseum begint met een bootreisje. Bij het museum aan gekomen is iedereen vrij in zijn doen en laten. Om vier uur wordt de terugreis aanvaard, via de zeedijk, Lelystad, en de polders gaat de tocht naar Hoevelaken, waar in cafe- restaurant De Struik gedineerd wordt. Voor de middag kan het beste een boterhammetje meege nomen worden De kosten voor dit uitstapje bedagen 40 - per per son. De Zuiderzee werd in 1932 afge sloten. Dat gebeurde omdat er al vaak overstromingen waren ge weest en men behoefte had aan meer landbouwgrond De Afsluit dijk had grote gevolgen voor het dagelijks leven van de visser. De Zuiderzee werd een binnenmeer. Het zoute zeewater wero zoet, waardoor verschillende vissoorten niet meer voorkwamen. De visserij verdween als belangrijke bron van inkomsten en daarmee ook de bedrijven die met de visserij ver bonden waren. Werkplaatsen moesten hun poor ten sluiten en vissers moesten ergens anders werk zoeken. Te genwoordig zijn de visserswonin gen en kleine bedrijven in de dor pen aan het IJsselmeer bijna alle maal verdwenen. Het Buitenmuseum is opgericht om deze woningen en bedrijven te bewaren. Totaal 135 huizen en werkplaatsen zijn uit vele plaatsen in het Zuiderzeegebied naar Enk huizen overgebracht en daar weer zorgvuldig opgebouwd Zon 40 woningen en werkplaatsen zijn nu weer op originele wijze ingericht. In de timmerwerkplaats, stoomwasserij, rokerijen en op de scheepswerf kun je bij wijze van spreken zo weer aan het werk gaan. Een wandeling door dit unieke dorp is dan ook een bijzondere belevenis. ledereen die belangstelling heeft kan zich opgeven t/m 15 augustus bij onderstaande adressen. J Tuin, Claverenbladstraat 78, Leusden. tel 946027 Zr V, Kalkert, de R. v, Alderwerelt- laan 9, Leusden, te 945628. V. Kooy. W. v. Amersfoortstraat 59, Achterveld, tel 03425-2395. Zr. Geerts, Kruisgebouw, Achter veld, tel. 03425-1333. D. Wittebrood, Pieter Stormstraat 48, Achterveld, tel 03425-2098 WOUDENBERG - Opera- en operettevereniging „De Lijster'' uit Woudenberg is van plan om na de zomervakantie te starten met een zanggroep voor jonge ren van 12 tot 20 jaar. Ook uit Leusden zijn deelnemers van harte welkom. Het reportoire zal bestaan uit lichte en populaire muziek en musical (geen go spel). De leiding is in handen van de pas afgestudeerde, jonge diri gent van de Lijster: Ruud Hoo- genboom. De repetities zullen plaatsvinden in het verenigingsgebouw aan de Schans te Woudenberg op maan dagavond van 18 30 tot 19.30 uur. De eerste repetitie zal zijn op maandagavond 13 augustus. De contributie bedraagt 5,-- per maand. Om te kunnen starten zijn minimaal 10 zangers en zangeres sen nodig. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven bij. mevrouw W de Vries-De Kleijn, Jan Steenlaan 11, 3931 LC Woudenberg. Tele foon: 03498-4500 of bij mevrouw Van de Veen, Jul. v Stolberglaan 8,3931 KA Woudenberg Telefoon 03498-1067 Daarnaast worden er mensen gezocht voor de operette Hier kan iedereen aan meedoen maar er worden met name mannen gevraagd. Ook hiervoor kan men zich opgeven bij bovenstaande adressen Op een van mijn wandel tochten kwam ik een groepje mensen tegen, waarvan een der deelne mers, een dame, de rest van haar gezelschap at tent maakte op Nacht schade. Aan de violette bloemen en de rode bes sen zag ik dat het Bitter zoet was en zei tot mijn tochtgenoten, voor haar hoorbaar: „Kijk, dat is Bitterzoet" „Nee, Nacht schade", beet ze me toe. Ik gat verder geen com mentaar, want we had den uiteindelijk beiden gelijk. Nachtschade is de naam van een plantenfa- milie waarvan het Bitter zoet, de Zwarte Nacht schade Belladonna of Wolfskers, onze aardap pel en de tomaat deel uit maken. Het is een beetje grieze lige familie, want alle soorten zijn giftig tot zeer giftig. Nu hoeft u daarvan niet onderstebo ven te raken, want het ligt er maar aan welk ge deelte van de plant we gebruiken. Een vuistre gel is: hoe groener, hoe giftiger. Zo kunnen we maar beter van de groene besvruchten van de aardappel afblijven en ook de, door blootstel ling aan het daglicht, groengeworden knollen. Hetzelfde geldt voor de tomaat; de groene vruch ten liever niet eten, de rode met een gerust hart. menwerking met Tollius in de Sint Aegtenkapel. India klassiek, Japan tra ditioneel en eigentijds en Java traditio neel. De ACR zal voor het edukatieve gedeelte met lezingen zorg dragen. Tenslotte nog enkele bijzonderheden over het toneel en de muziek. Wat het repertoire-toneel betreft: Publieksthea- ter komt het aanstaand seizoen twee keer in het Flinttheater Met öf „Béreni- ce" of „Donna Rosita", en met „Schijn bedriegt" Het Ro Theater komt voor het eerst met „de opera van Smyrna". De Nieuwe Komedie is nog te zien met „Stnndberg X 42" Als de plannen van de minister dóórgaan zal De Nieuwe Komedie volgend seizoen helaas niet meer kunnen spelen. De relatie moeder-dochter, vader- zoon staat in de belangstelling. Arm Hasenkamp en Linda van Dyck zijn te zien in het stuk „Nacht, moeder", terwijl in „Gekortwiekt", de vader-zoon- relatie wordt aangesneden. Gerard Cox en Rients Gratema tre den voor het eerst samen op in „De grijze ploeg" Het Nieuw Ensemble Raam Theater, dat vorig seizoen veel succes oogstte met Cyrano de Bergé- rac komt met de voorstelling „Pak 'em Stanzi" in de Stadshal. Het is een heel bijzonder stuk, waarin „catchmatch" zal worden beoefend. De toneelspelers gaan op het toneel worstelen. Een vrouw doet catch met haar man en wie wint mag zijn beroep voortzetten, wie verliest verdwijnt naar het aanrecht. Het USO zal zes optredens verzor gen, en ook dit gezelschap zal ge doemd zijn af te bouwen en te verdwij nen Margery Bounds zal ditmaal een inbreng hebben in „Muziek om ook naar te kijken". Wie gezien en gehoord heeft hoe zij een tijd geleden spontaan met Toets Tielemans optrad zal onder de indruk zijn gekomen van haar magi strale stem ANCO MALI De meest giftige van de familie is wel de Wolfs kers, ook wel Doodkruid genoemd, maar die komt hier niet, of uiterst zeld zaam voor. Daarvan is bekend dat de dames vroeger, bij de oude cul tuurvolken, het sap van de bes in de ogen drup pelden, waardoor de pu pil werd verwijd en ze zo een stralende oogopslag kregen. Dat verklaart ook de naam Bella-Donna, dat is Mooie-Vrouw. Nu wordt het altijd nog ge bruikt door de oogarts, om beter in het inwen dige van het oog te kun nen kijken. De Latijnse naam van dit plantengeslacht is Sola- num, hetgeen troost be tekend. Hoe wij dan aan de naam Nachtschade zijn gekomen? Het heeft niets te maken met na deel dat ons 's nachts door de plant zou wor den toegebracht, maar dat schade betekent zo veel als schaduw of schim, het geheel was vroeger het woord voor wat wij nu een nachtmer rie noemen. De plant werd namelijk gebruikt om depressies, waan voorstellingen en nacht merries te bestrijden, een voorloper van ons huidige Valium en Li brium. Maar daar komen we, een volgende keer, nog wel op terug. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3