Prenten van Fon Klement bij Artim Kwaliteit zwemwater provincie Utrecht bijna overal „goed" Kantongerecht Amersfoort Oud Nieuws (3) De heer Van Santen vertelde een verhaal Diploma uitreiking EHBO Achterveld Regionale Baanlozen- krant zoekt medewerkers Provincie verricht jaarlijks honderden metingen Honden Uitslagen Ons Genoegen DINSDAG 10 JULI 1984 algemeen LEUSDEN - Met gepaste trots meldt Tim Braaksma, ei genaar van de piepkleine gale rie Artim" in de voormalige koestal van boerderij Noordwijk aan de Hamersveldseweg 71, dat hij zojuist beslag heeft we ten te leggen op een aantal boardsneden van Fon Klement. Het betreft „E.A.'s en H.C.'s" uit het privé-bezit van Fon Kle ment, die voor verzamelaars een grote zeldzaamheidswaar- de kunnen hebben. Door de vele grote opdrachten kan Fon Klement momenteel niet vol doen aan de vraag naar zijn prenten. Ze zijn dan ook vrijwel niet meer te verkrijgen. Deze situatie kan nog wel enige tijd voortduren. Dankzij het persoonlijke kon- takt dat Tim Braaksma al diverse jaren met Klement onderhoudt is het hem gelukt enkele schitte rende prenten naar zijn Leus- dense galerietje te halen. Fon Klement werd in 1930 in Amsterdam geboren. Sinds 1958 heeft hij tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Veel van zijn werk is naar Amerika verkocht. Momenteel is hij bezig aan een gigantisch glas-in-lood-raam voor de Westerbegraatplaats in Amster dam Daarnaast voert hij opdrach ten voor bedrijfsleven en universi teiten uit. In zijn werk is de integra tie van vorm en kleur van essen tieel belang. De voorstellingen zijn stiller geworden, ingetogener, min der emotioneel. Opengevouwen ot geplooide vormen, die uit de stille vlakken voortkomen of erin verdwij nen. gaan terug op ruimtelijke ar- chitektonische beelden, waarin het kontrast tussen licht en schaduw, warme en koele kleuren, rust en spanning in evenwicht wordt ge bracht. U kunt het werk van Fnn Kle ment gaan zien tijdens dee ningsuren van Artim": vt|, van 13.00 tot 21.00 uur, zaty, van 13.00 tot 17.00 uur. j ACHTERVELD - Door de plaat selijke EHBO afdeling werd weer een cursus georganiseerd voor het behalen van het jeugd EHBO-diploma. Aan deze cur sus werd door 58 leerlingen van de basisscholen het Startblok, de Regenboogschool en de St. Jozefschool deelgenomen. De theorie werd gegeven door me vrouw Kleinveld terwijl de prak tijklessen werden verzorgd door mevrouw Van Eist en me vrouw Teunissen. Het examen werd afgenomen door de plaatselijke huisartsen Boersema en Koch bijgestaan door de eerder genoemde da mes. Dank zij de belangeloze mede werking van de beide huisartsen en genoemde dames was het weer mogelijk deze cursus te hou den. Vorige week vond in de R boogschool de uitreiking door de heer Koch. Hierbij v| aanwezig het bestuur va,c EHBO, de teams van de sc^ en een vrij groot aantal moecrj Na een kort inleidend woori de EHBO-voorzitter die dft slaagden met het behaleri( hun diploma feliciteerde reii3 heer Koch de diploma's uity deze feliciteerde de gesla; en hoopte dat zij het geleerc zouden vergeten en dat zijg verder zouden gaan om h(Q dere EHBO-diploma te bef| Namens de kinderen werd £gj dames Kleinveld, Van El* Teunissen een bloemetje a boden. Door Gert Broekhj werd namens allen dank get, aan degenen die de cursusr den gegeven en hieraan hc meegewerkt: ,,Veel vrije hier belangeloos voor ber< baar gesteld hetgeen zeer gewaardeerd. We hopen d3 geslaagden niet in de prakti|| hoeven op te treden, maar i dit wel zo is, zij wel goed i doen hetgeen hen nu geleerd Het was voor de negende dat er een dergelijke cursus, gehouden en werd gegever® mevrouw Kleinveld. VermoeJ is het wel de laatste maal ge^ dat zij dit deed. Gezien bepBi omstandigheden ziet zij ziek noodzaakt er mee te stoppen" betrouwbaar worden bestempeld Voorzichtiger laat het bureau op pervlaktewater van Provinciale Waterstaat zich uit over de kwaliteit van het water in de dode Lek-arm bij Tuil en 't Waal en bij het Lopikse recreatiegebied Salmsteke. Door de sterk wisselende samenstelling van het door de Lek aangevoerde water, varieert ook de zwemwater kwaliteit sterk. Volgens de laatste metingen is het water wel betrouw baar. Ongeschikt om in te zwem men zijn de Kromme Rijn, de Lang broekerwetering, de Blitse en Zeis- ter Grift, de Vecht, de I p'Hse Rijn, de Hollandse IJssel, de Benschopper- en Lopikerwetering, de Vlist, het Valleikanaal en de Eem Voor de sloten en beken die op één van deze watergangen uitkomen, geldt over het algemeen hetzelfde Het is evenmin verstan dig om in het Amsterdam- Rijnkanaal te gaan zwemmen. Dat heeft meer te maken met het ge vaar dat de scheepvaart oplevert, dan met de waterkwaliteit De provincie verricht jaarlijks honderden metingen. Daarbij wordt gekeken naar de hoeveel heid coli-bacteriën per milliliter l water. Die bacteriën zitten in de uitwerpselen van alle warmbloe dige wezens. Ze kunnen ziektes overbrengen. Bij een groter aan- tal bacteriën is de kans op de aanwezigheid van ziekteverwek kers groter dan bij een klein aantal. Volgens de landelijke normen zit er in goed zwemwater minder dan één coli-bacterie per milliliter water. Als er tussen de eén en tien worden gesteld is het water „betrouwbaar". Bij meer dan tien bacteriën is het water minder geschikt om in te zwem men. Hoewel de helderheid van het water wel van belang is voor de veiligheid (met name bij het duiken), heeft het weinig te ma ken met de kwaliteit. Troebel water kan heel schoon zijn, ter wijl helder water vervuild kan zijn. UTRECHT - De kwaliteit van het zwemwater in de provincie Utrecht is bijna overal goed te noemen. De grootste publieks trekkers, de Maarsseveense Plassen, het Henschotermeer en de Loosdrechtse Plassen heb ben uitstekend zwemwater. Bij het Henschotermeer wordt dit bereikt door de plas, als er veel bezoek is, met schoon grondwa ter door te spoelen. Ook uitste kend is het zwemwater van de recreatiepiassen Donkereindse Bos en Bosdijk tussen Breuke-. len en Mijdrecht, de plassen Eend en Zwaan in het Kamerikse recreatiegebied Oortjespad en een deel van de Vinkeveense Plassen. Het ziet er naar uit dat het water van de Loosdrechtse Plassen in de toekomst nog schoner zal worden De oorzaak van die verbetering is de toevoer van water uit het Amsterdam-Rijnkanaal in plaats van uit de aanzienlijk vuilere Vecht. Voor de Vinkeveense Plassen ziet de toekomst er wat minder rooskleurig uit. De oorzaak is dat er nog steeds veel afvoeren van parti culiere huizen op het open water uitkomen. De provincie adviseert daarom niet in de buurt van bebou wing te gaan zwemmen. Verwacht wordt dat nog dit jaar wordt gestart met de aanleg van een riolerings stelsel voor een deel van Vinke- veen, waardoor de kwaliteit van het zwemwater zal verbeteren. In de buurt van de zandeilanden is de waterkwaliteit goed. Iets minder goed. maar nog steeds betrouwbaar, is het water in de plas bij de Ookoperdijk bij Nieu- Het water van het Henschotenmeer is goed van kwaliteit. wer ter Aa. oe plas de Grutto in het Oortjespad en het Eemmeer De waterkwaliteit van het Eemmeer is aanzienlijk verbeterd nu aan het water van de rioolzuiveringsinstal- laties, dat in het Eemmeer terecht komt, kleine hoeveelheden chloor wordt toegevoegd De zandput van de Nederlandse Spoorwegen in Maarn en de plas bij het Strijkviertel in De Meern zijn geen officiële zwemwateren. Toch controleert de provincie ook daar de kwaliteit van het water. Die is in Maarn zonder meer goed. In De Meern wordt er op de plas nog wel geloosd, dat is aan de kwaliteit enigszins te mer ken. Toch kan dit zwemwater als AMERSFOORT - Zware straffen werden uitgedeeld aan een paar hardrijders op de strafzitting van het kantongerecht van 5 juli. Twee automobilisten, die zich in de gemeenten Wou denberg/Leusden en Barneveld hadden schuldig gemaakt aan het overschrijden van de maxi mumsnelheid met 50 km. hoor den f 750,- boete en 6 maan den onvoorwaardelijk intrekken van het rijbewijs tegen zich ei sen. Allebei waren ze regelma tig betrapt en veroordeeld we gens te hard rijden, de één zelfs al 6 keer. „Onbenullige smoes jes" noemde de officier de ver halen waarom er zoveel haast geweest was. ,,U heeft zeker al tijd haast en dat u uw rijbewijs nodig heeft voor uw werk had u eerder kunnen bedenken. De raadsman van één van hen voerde aan dat zijn cliënt de vo rige keer het vonnis niet goed be grepen had en de uitdrukking ..voorwaardelijk intrekken van het rijbewijs" had opgevat als een rij verbod. waarop hij zijn vrouw een half jaar lang had laten rijden. De raadsman vroeg zich af of bij het bepalen van de strafmaat geen re kening kon worden gehouden met deze vrijwillige boetedoening. ,,Een beschamende vertoning om de onnozelheid van een cliënt aan te voeren. Iemand kan wel vrijwil lig gevangen kan gaan zitten!" brieste de officier De kantonrechter, die tenslotte het allerlaatste woord had, ver oordeelde onder het motto "ge lijke monniken, gelijke kappen" beide verdachten tot f 750.-boete en tot een onvoorwaardelijk in trekken van het rijbewijs voor 4 maanden. Een automobilist die twee maal zo hard gereden had op de Wou- denbergseweg als is toegestaan, kreeg wel een uitbrander en een boete van f 400,- maar wegens zijn blanco strafblad nog geen rij bewijs problemen. HUISVUIL Voor een vrolijker noot zorgde een bejaarde inwoner van Zwart- broek, die zijn huisvuil zo hoog opgestapeld had op zijn terrein dat het van de weg af zichtbaar was geweest Hij had eerst een aanmaning gekregen om het op te ruimen, maar daar niet op ge reageerd ,,lk heb schik in die rot zooi, ik geniet er van! Het is nu netjes, maar ik doe dat op m'n ei gen tijd" verklaarde hij triomfante lijk. De officier probeerde hem het verkeerde van zijn zienswijze te laten inzien ..Dat zal me wel niet lukken als u al 80 jaar vindt dat u met niemand wat te maken hebt, maar we leven in een klein landje met heel veel mensen en daarom kunnen we hier toch niet toestaan dat iedereen z'n eigen afval om zich heen strooit9" ..Ik ben ont- ginner, ik ben op de t v geweest" vertelde verdachte trots ..Ande ren hebben er niks mee te maken wat ik doe Ik doe niemand tekort, ik vind m'n eigen een hele held en ik geniet er van Die foto met een knikje naar het dossier waarin een foto het onweerlegbaar be wijs vormde van de privé vuilnis belt .die foto vind ik prachtig!" ,,Ja, u hebt er een aardige versie ring van gemaakt" vond de kan tonrechter ,,maar ik veroordeel u wel tot f 200,-" ,,Dat hindert niet hoor. Ik geniet hier ook. Dank u wel, heren!" SPIJKERS De heer V.v.P. uit Amersfoort kreeg f 20,- boete, omdat hij spij kers had geslagen in een boom aan de openbare weg. Hij had aan die boom een bord bevestigd dat de aandacht moest vestigen op zijn zaak. maar niet geweten dat dat niet mag. ..Vocht en onge dierte kan een boom binnendrin gen en we moeten zuinig zijn op ons groen", verklaarde de kan tonrechter de regel De heer H. uit Bunschoten had ondermaatse aal verkocht Hij gaf toe best te weten dat dat niet mag. maar nood breekt wet, vond hij. ..Wat voor nood?" Dat bleken financiële overwegingen te zijn en dat was niet het soort nood waar het gerecht van onder de indruk was. ..En ik kom nog een keer te rug, want ik ben vorige week weer gepakt" waarschuwde hij. ,,Ze hebben daar 15 politieagenten en het lijkt wel of er 17 op mij letten Ik snap er niks van!" De kan tonrechter vond het niet zo ver standig van verdachte om dit ver haal er bij te vertellen, maar be sloot om maar net te doen of hij niks gehoord had en veroordeelde conform de eis: f 250.-boete. Dat de vakan- tietijd nadert, bleek duidelijk op de strafzitting van 28 juni: van de 188 personen die opgeroe pen waren, verschenen er on geveer 10. Een ongekend laag aantal, volgens de deurwaar der. Een jongen uit Woudenberg had geen omroepbijdrage voor zijn t.v. betaald. ,,lk wist niet dat je ook betalen moet als je als meerderjarige bij je ouders woont", verweerde hij zich. Omdat het maar om één maand ging, vroeg de officier f 100,-, een matige boete. „Wat doe ik de gemeenschap voor kwaad?" vroeg verdachte zich af. Het ging inderdaad niet om een doodzonde, vond de kantonrechter, maar hij ver oordeelde wel conform de eis. Op de Woudenbergseweg had een automobilist 132 km gereden in plaats van 80. Hij was er niet van te overtuigen dat de politie, die zover achter hem gereden had. wel zijn snelheid had kunnen controleren. ..Zo'n duivel op de weg kan toch niet eerst door de politie ingehaald worden. Het is geen circus! Begrijpt u dat?" in formeerde de kantonrechter wat verontwaardigd ,,Nee, Edelacht bare". De officier legde nog eens uit dat het een normale procedure is dat het kenteken genoteerd wordt en dat een verdachte ach teraf telefonisch gehoord wordt. Boete f 150, WAPENSTOK Het in de auto hebben liggen van een rubberen wapenstok kwam de heer v. IJ uit Amersfoort duur te staan. ..Ik wist niet eens dat dat ding in m'n auto lag. Ik heb het 5 jaar geleden van mijn grootvader gekregen en de politie vond het toevallig ergens tussen de stoe len". De officier had wat moeite met het geloven van dit verhaal Gezien het vele misbruik dat van dit soort wapens gemaakt wordt, werd de wapenstok in beslag ge nomen en de boete bepaald op INGEZONDEN Naar aanleiding van het leerzame sprookje van de heer C.J H Lun- ter in de Leusder Krant van 5 juli j.l. zou ik hem eigenlijk willen vra gen of er bij hem ook een goedge- vige fee langs geweest is die de oppervlakte van het door hem be woonde perceel met 10% ver groot heeft. Bij mij is dat namelijk wel ge beurd. Jarenlang stond er op mijn aan slagbiljet voor de onroerendgoed- belasting bij de vastgestelde op pervlakte (dus niet de omgere kende oppervlakte) 96 m2, maar dit jaar blijkt dat opeens 106 m2, geworden te zijn Scheelt toch weereen tientje. En wat Sky Channel betreft: het is mij altijd wel opgevallen hoe wei nig het gemeentebestuur van Leusden behept is met het milieu, maar nu lijkt ook de democratie met al te hoog meer in het vaan del te staan Toen het nieuwe gemeentehuis gebouwd werd. werd de windmo len uit bezuinigingsoverwegingen van de begroting geschrapt Nota bene een zeer milieuvriendelijke investering die zichzelf met de stijgende energieprijzen steeds sneller terugverdient. Maar LEUSDEN - Op Azuriet werd vorige week een hond ernstig ver wond in een gevecht met drie langharige windhonden, zoals wij in deze krant van 3 juli meldden. Door een misverstand werd de oorzaak van het hondengevecht in de schoenen van het trio windhon den geschoven, dat losgebroken zou zijn Het tegendeel blijkt waar. De drie. aangelijnd, werden eerst geattaqueerd door de loslopende hond. Het beestje moest de aanval met ernstige verwondigen bekopen en is inmiddels door een spuitje uit zijn lijden verlost. LEUSDEN - In augustus of september zal de eerste Baanlo- zenkrant Regionaal van de per sen rollen. Dit projekt wordt op gezet door en is bestemd voor haanlozen. Wie wil meewerken aan de krant kan zich opgeven bij de Vrijwilligers Vakaturebank aan de Stijgbeugel (Tussentijds) in Leusden. Aanmeldingen kunnen gelden voor het schrijven van artikelen in de Baanlozenkrant, het opzetten van een archief, of voor het bijhou den van de administratie. Wie an dere ideeën heeft omtrent werken met behoud van uitkenng is ook welkom bij de Vrijwilligers Vakatu rebank ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedstrijd met militair geweer werd door zestien schut ters deelgenomen. Het was A. van Daatselaar die eerste werd met 96 punten. De overige uitsla gen waren: 2. J.vanRossum 3. W. J. Lagerweij 3. P. Smink 5. Hessels 6. J E. van Hamersveld 6. G. Schimmel 8. J. Voorburg 9. A. Vlug 10. T. Bokma 11. W.v.d Kletersteeg 12. G. van Hamersveld Jz 13. J. van Nimwegen 14. J J. van Hamersveld 15. J.Krall 16. J. Steenkamp t 150,- ,,Vrij veel voor een stukje rubber", vond verdachte. Ook f 150,- kreeg de heer W. uit Soest, die op het station Amersfoort de rails was overge stoken vlak voor een trein langs. De machinist had hard moeten remmen en iemand op het perron had verdachte nog net op tijd om hoog kunnen hijsen. Hij herin nerde zich niets van het ge- beurde, vertelde hij, hij had te veel gedronken. ,.U mag blij zijn dat u nog terecht kunt staan, laat het een les zijn," vond de kantonrechter. De heer K. uit Harderwijk zou zon der treinkaartje gereisd hebben, maar beweerde bij hoog en bij laag dat hij dat nooit gedaan had. ..Het moet iemand anders ge weest zijn, van school of zo. Ie mand die mijn naam en geboorte datum kende en mij een geintje wilde flikken. Misselijk!" Helaas achtte de kantonrechter de juiste geboortedatum en het voor ver dachte voor de hand liggende tra ject Harderwijk - Amsterdam vol doende bewijs en veroordeelde hem tot f 60, - Een fout in de dagvaarding be zorgde een inwoner van Doorn vrijspraak. Hij was uit de bocht gevlogen, maar de omschrijving in de dag vaarding kwam niet overeen met die in het proces-verbaal. ,,U heeft veel te hard gereden Als ik bij u in de auto had gezeten, dan had ik gedacht dat m'n laat ste uurtje geslagen had Ik hoop dat het een goede les voor u ge weest is. Een boete kan ik u he laas niet opleggen door een fout in de tenlastelegging", sprak de kantonrechter met enige spijt. f 10.000,— vond men te duur Nu heeft men echter totaal geen probleem om het viervoudige uit te geven aan de schotelantenne waar. behalve B W, volgens mij niemand in Leusden echt om zat te springen, terwijl wij t.z.t veel goedkoper het signaal van Amers foort hadden kunnen krijgen, dat j toch van plan was om ooit zo'n ding te kopen En „goedkope" aanbieding of niet, ik vind het een I kwalijke zaak dat het buiten de gemeenteraad om is gebeurd. Is dit nu democratie anno 1984? E R. de Grijs Diakenhove 13 HET WAS9 begin juli 1969 kennelijk erg rustig in het dorp De zes pagina's tel lende Leusder Courant van donderdag 10 juli wordt ge opend met een verslag van de 'Charmante demonstratie van L. R. Nimmerdor', terwijl ook een reportage over 'Pret tige sfeer in het CJV-jongens- kamp' die dag de voorpagina haalde. ,,Per dag gaan er meestal zo'n 60 broden, 40 liter yoghurt en 2Vz zak aard appels door. De aardappels worden gekookt in een ketel met een inhoud van 400 li ter. Ook op kamp zijn de kinderen van de speeltuinvereniging 'Blijhof' Ze verblijven bij een boerderij in Leersum en in de krant wordt verslag gedaan van de ouderavond, die met een kampvuur werd afgeslo ten ,,De gasten kregen heer lijke koffie. De heer Van San ten vertelde een spannend verhaal" Helaas kunnen we niet meer terug vinden. Op die foto staat namelijk de ver teller van het spannende ver haal uiterst fraai afgebeeld en het is niemand minder dan Joop van Santen. Hoe het ook zij, ,,de kinderen gingen naar bed, de ouders met het prettige gevoel dat er goed voor hun kinderen werd ge zorgd, terug naar huis. die donderdag Maar ömdf zelfs een uitgebreid 'Sportreli van de Tafeltennis Club Leut* den niet voldoende was or; alle pagina's te vullen, treffe we ook nog een pagina me landelijk nieuws aan Daaro staat te lezen dat verwaci mag worden dat er een min mum-broodprijs gaat komer Het gerucht gaat dat er eem minimumprijs van 75 cent i4 aan te komen. m ons archief de foto, die bij het verhaal werd geplaatst, Het is rustig in het dorp. Zoals hier aan de Asschatterweg. Het is inmiddels al weer vele jaren gelden dat de huizen op de foto tegen de vlakte gingen om plaats te maken voor nieuwbouw. Een minimumprijs van 75 cent wordt verwacht. Gelukkig - voor de redactie al thans - was er die week ook nog een brandje en met het verslag daarvan kon pagina 3 worden geopend Ook het feit dat de jongens aspiranten van de Haaien kampioen wa ren geworden, was nieuws I 3 Het lijkt die week het enige ft,. zijn dat het o zo stille Leusder zou hebben kunnen veroni rusten. (Aflevering 3: Eerder verschel nen in de Ik van 3 en 5 juli)

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4