Kelder gemeentehuis en woningen niet waterdicht Gematigd optimisme bij het bedrijfsleven lotulisme vormt ipnieuw bedreiging oor watervogels Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling Bromfietser gewond na ongeval lor hoge watertemperaturen: FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant J DE LEUSDER KRANT - DONDERDAG 12 JULI 1984 algemeen ormschade langs de Jan van Arkelweg. vervolg van pagina 1 IZE indaag de breuken in het ftt te herstellen. Schade was er ook aan het *k van „De Kom", de ont- oetingsruimte van de Jo- fparochie aan de Hamers- Idseweg. Een deel van de ide boom naast het gebouw op het dak terechtgeko- »n. Een gedeelte van de k werd beschadigd en moest met een zeildoek wor den afgeschermd. Maar de kortstondige storm liet nog meer sporen achter, hoofdzakelijk in de vorm van omgewaaide bo men her en der in Leusden en Achterveld. Zo sneuvelde er exemplaren aan de Prins Mauritslaan en Prinses Julia- nalaan in Leusden-zuid, aan de Lockhorsterweg en de Jan van Arkelweg in Achterveld. Ook waaiden veel takken uit bomen en bezaaiden straten, voetpaden en fietsroutes. Een lekkage in een woning op Maisland maakte het nodig om potten en pannen tevoorschijn te halen. LEUSDEN - De kelder van het gemeentehuis heeft maandagavond nadelige ge volgen ondervonden van het enorme noodweer dat over Leusden en de rest van ons land trok. In het nog niet ingerichte gedeelte van de gemeentelijke kelder stond het water na de hoosbui twee a drie centimeter hoog. De brandweer moest er aan te pas komen om het onge wenste water weg te pom pen. Volgens de heer J. Upper- man. brandweercommandant én bouwkundig ambtenaar, liep de ruimte onder het ge meentehuis vol door water dat uit de rioleringsputjes kwam. Upperman ..De afvoer en rio lering hebben de vele regen niet in één keer kunnen ver werken en dan krijg je dat het water zogezegd terugslaat via de afvoerputjes. Er is vermoe delijk ook water de kelder inge komen via de uitgang naar de tuin Volgens Upperman was ongeveer een kwart van het nog niet ingerichte gedeelte van de kelder ondergelopen. Aan burgemeester en wet houders zal nu voorgesteld worden door de dienst bouw kunde om voorzieningen te laten treffen in de gemeentelij ke kelder om in het vervolg dergelijke wateroverlast te voorkomen. ..Die aanpassin gen hoeven niet zo veel geld te kosten, maar ze zijn zeker nodig om niet elke keer te Vild agi isei lor! 16 984 t 12 ifdei f 1 de v rkinc de hogere temperaturen elijk de laatste dagen is de kans jnfiet uitbreken van botulisme r erg groot. Botulisme wordt >orzaakt door een bacterie, bij watertemperaturen van itig graden en hoger aktief int te worden. Deze bacterie stridium botulinum), produ- "t dan een gif waaraan vo- maar ook vissen, dood kun- gaan. •estrijding van botulisme kan in gebeuren door de kada- van de aan deze ziekte orven vogels zo snel moge- e verwijderen. Ieders hulp is Ubij noodzakelijk omdat de rbeherende instanties over ildoende mensen beschik- om dagelijks alle wateren te xoleren. Als men dode wa- ogels vindt, kunnen deze •jfakt in een plastic zak naar gemeentelijk inzamelpunt, iersveldseweg 105 (tel. »94) worden gebracht. Als >m grote aantallen gaat is het r om eerst de gemeente te 'schuwen. Het type botulis- iat onder watervogels voor- t, is voor de mens ongevaar- tiaar er bestaan ook voor de s schadelijke typen. Tot op in kwamen die echter zelden .Toch is het aan te raden om itoffers van botulisme niet blote handen aan te raken, schadelijke gifstoffen veroor- n bij watervogels verlammings :hijnselen aan kop. nek, poten eugels. Door ademnood ster- je vogels uiteindelijk Het is root belang dat kadavers snel en verwijderd omdat die een |re besmettingsbron vormen. Kijken zijn een geliefde plaats Depaalde vliegen om hun eie- 3 leggen De larven van die .tif, vliegen zijn ongevoelig voor net git, maar slaan het wel op. Doordat vliegenlarven een belangrijk aan deel van het voedsel van diverse watervogels uitmaken, worden via deze weg nieuwe slachtoffers ge maakt Ook stukjes weefsel van gestorven vogels kunnen met het voedsel mee door andere vogels worden opgenomen. Eén gram be smet weefsel bevat voldoende gif om veertig volwassen eenden te doden. Het lijkt onmogelijk om botulisme volledig uit te roeien, maar door het snel verwijderen van slachtoffers kan deze vergiftigingsziekte wel worden ingedamd Ook door water vogels in de zomerperiode niet te voeren kan worden meegeholpen om botulisme te voorkomen. Zo ontstaan geen watervogel- concentraties, die de kans op botu lisme vergroten Voor meer inlichtingen over de bestrijding van de ziekte kan ieder een terecht op de Hamersveldse- weg 105 (tel 941594),op het ge meentehuis of bij de provincie. De provinciale milieutelefoon staat daarvoor gedurende kantooruren open. Het nummer is 030 - 515500 Rozendaallaan Leusden-C. AMERSFOORT - De ERBO '83-de Enquete Regionale Bedrijfsontwik keling -, die sinds een tiental jaren periodiek wordt verricht en als een jaarlijks onderzoek naar de situatie van het bedrijfsleven in de verschil lende rayons van de Kamers van Koophandel wordt ingesteld, toont aan. dat in het rayon Eemland de toestand van het bedrijfsleven - glo baal gezien - met een gematigd optimisme mag worden beoordeeld. ..Over het algemeen is het gevestig de bedrijfsleven tevreden over de resultaten in het afgelopen jaar (1983). Meer bedrijven zagen hun omzetten toenemen en minder be drijven zagen deze dalen. Dit ver schijnsel deed zich zowel bij de grote als de kleine bedrijven voor. Ditzelf de beeld kan ook geconstateerd wor den ten aanzien van het financiële resultaat. Het broodnodige herstel van de investeringen laat echter nog op zich wachten". TENDENS NAAR VERBETE RING In hoofdlijnen komen de uitkomsten van de ERBO 83 er op neer. dat in Eemland de omzetten met 3% stegen, wat bij een inflatiepercentage van plusmi nus 3% betekent, dat de omzet in volume gelijk bleef. de export met 4% toenam. de investeringen met 10% daalden; de rendementen bij de grote bedrij ven sterk verbeterden; hel aantal verlieslijdende bedrijven afnam; de werkgelegenheid met 2% vermin derde. Debet- en creditposten dus met toch een tendens - zeker in vergelijking tot voorgaande jaren - naar verbetering Daarmee wordt onderstreept de alge mene landelijke en mondiale constate ring, dat we economisch gezien, weer op de weg omhoog zijn Probleem blijft Odt Je verbeterende resultaten nog niet tot nieuwe investeringen leiden, want daardoor zou de economie de oppep per krijgen die ze nodig heeft, om het herstel compleet te maken Want - hoe begrijpelijk ook - de terughoudendheid om investeringen te doen is op dit moment een rem voor het verdere herstel van onze economie OMZET OP ZELFDE PEIL De omzet nam in 1983 bij de kleine bedrijven met 2%bij de grote bedrijven met 3% toe ..Rekening houdend met een inflatiepercentage van plusminus 3% betekent dit dat de omzet in volume gemeten op hetzelfde peil bleefEen wat moeilijke omschrijving, die bete- moeten gaan dweilen als het weer eens flink heeft gere gendaldus de heer Upper man. Zoals bekend wordt de ruimte onder het gemeente huis geschikt gemaakt als vrouwenontmoetingscentrum, biljartzaal, vergaderzaal annex kantine en als schuilkelder. GROENHOUTEN Zoals wij in de krant van afgelopen dinsdag reeds meldden, viel de schade door het noodweer in Leusden nog al mee, voor zover die bekend was bij de politie Onbekend blijven echter vaak de schade gevallen bij particulieren on dergelopen kelders, lekkages of weggespoelde tuinen Deze schade zijn er degelijk, zoals bewoners van een aantal huur woningen in de wijk Groenhou ten maandagavond ondervon den. In vijf woningen traden lekkages op, omdat het platte dak van de uitbouw het vele hemelwater niet in één keer via de regenpijp kon lozen Daar door zag het water kans om door het dak naar binnen te sijpelen. Vloerbedekking, gor dijnen en ander huisraad lie pen waterschade op. Volgens makelaarskantoor Van Hase- len, dat de bewuste woningen beheert voor het Sociaal Fonds voor de Bouwnijver heid, waren inderdaad de af voeren niet in staat het over vloedige water ineens te ver werken Daarnaast zouden sommige regenpijpen verstopt hebben gezeten Jammer voor de kinderen in Groenhouten het speelplaatsje is ondergelopen kent, dat door de waardevermindering van het geld de omzet groter is gewor den. de koopkracht op hetzelfde peil is gebleven. Opvallend is dat die omzet stijging vooral bij de grote bedrijven zich duidelijk manifesteert, dat de omzet zich het slechté ontwikkelt in de sector landbouw en de bedrijfstakken metaal (-2%), de horeca (-2%) en de zakelijke dienstverlening (-4%). Goede omzet ontwikkelingen vielen te constateren bij de voedings- en genotmiddelenindus trie, bouwmaterialenindustrie, chemie, groothandel, detailhandel non-food, transport en makelaardij, terwijl de bouwnijverheid in Eemland met een produktiedaling van 1% gunstig af steekt tegen het landelijke cijfer van -7%. AGRARISCHE SECTOR De ERBO-gegevens zijn niet meer als een ..vinger aan de pols", dat wil zeggen er mag geen absolute beteke nis aan gehecht worden Wanneer we de diverse sectoren bezien, dan valt het op. dat in de agrarische sector het geen ..botertje aan de boom" is Toch wordt het rendement door 70% van de Eem- landse bedrijven als voldoende beoor deeld. wat frappant afsteekt tegen het landelijke cijfer van 51 De verwachtingen voor 1984 zijn niet hooggespannen Slechts 10% van de agrarische bedrijven verwacht een om zetstijging, 30% een omzetdaling, ter wijl de helft denkt minder te investeren INDUSTRIE In de industrie zijn in Eemland ruim 11 000 personen werkzaam, waarvan meer dan bij grote bedrijven (meer dan 50 personeelsleden) De grote bedrijven zijn over de toekomst optimis tischer gestemd dan de kleinere, wat wordt bevestigd door de opmerking ,,De uitstoot van arbeidsplaatsen is bij de grote' bedrijven tot stilstand ge bracht. terwijl die bij de kleine bedrijven doorging met zo'n 4% Een opleving bij de bedrijven om weer meer personeel in dienst te nemen is wel aanwezig. Met name in de textiel- en lederwarenindus- trie. de bouwmaterialenindustrie en de chemie is de werkgelegenheid toege nomen. Typerend daarbij is dat in de eerste twee sectoren geen stijging wordt verwacht van de bruto bedrijfsre sultaten BOUWNIJVERHEID Bij de bouwnijverheid werken in deze regio ongeveer 6.000 werknemers, na genoeg gelijk verdeeld over grote en kleine bedrijven Van de 500 bouwbe drijven in Eemland zag - en er zijn verschillen voor grote en Kleine bedrij ven - 39% zijn produktie afnemen. De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Wal dacht u van hel verzorgen van rouwkaarten Een ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een vrolijke ol zakeli|ke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie Irouwkaarlen die elk jaar wordt aangepast In ons kantoor liggen boeken met voorbeeldon klaar U kunt ze meenemen om thuis de luiste keuze te maken De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- ot machineletter DETAILHANDEL (Van één onzer verslaggevers) 3 brr troosteloze aanblik langs de Lapeerseweg terwijl 30% een toename constateerde ,,De toekomstvisie van de onderne mers in de bouw is niet al te rooskleurig Meer ondernemingen verwachten een omzetdaling (23%) dan een omzetstij ging (11%)" GROOTHANDEL In 1983 bedroeg het aantal groothan delsondernemingen in de regio Eem land plusminus 800 en waren bij deze ondernemingen bijna 5 500 personen werkzaam ,,De ruim 200 bedrijven (27%) die iets aan exporl doen. zijn nog niet in staat geweest meer dan 3% van hun omzet in het buitenland af te zetten Dit laatste cijfer steekt schril af tegen het overeenkomstige cijfer voor heel Nederland, waar ruim 18% van de omzet uit het buitenland komt Opmerkelijk daarbij is dat het aantal bedrijven in Eemland dat zich op ex- portgebied beweegt bijna op het lande lijk gemiddelde van 30% zit ..De export is echter te gering om een behoorlijk percentage van de omzet te realise ren." Wat de bedrijfsresultaten betreft heeft 19% van de bedrijven vorig iaar met verlies afgesloten ..10% van de bedrijven die in 1982 nog in de rode cijfers zat kon 1983 met winst afsluiten Daarentegen zag 1% de winst van 1982 omslaan in verlies Het percenta ge bedrijven dat het resultaat zag toe nemen was ongeveer even groot als het percentage bedrijven dat het resultaat zag afnemen (32-35%)" Voor 1984 verwacht 35% van de bedrij ven een omzettoename. slechts 15% een afname. De sector detailhandel is in het ERBO-rapport gesplitst in twee bedrijfs takken, te weten de detailhandel in voedings- en genotmiddelen en de non- foodsector, de detailhandel in duurza me en overige goederen, waaronder die in auto's. De reële omzetdaling was in de food-sector -3%. in de non- foodsector - met uitzondering van de auto- en motorenverkoop, die reëel 7% toenam - -1%. „In een tijd waarin de onzekerheden over de ontwikkeling van het besteedbaar inkomen van de con sument groot zijn en de concurrentie zich verscherpt, is een optimistische kijk op de toekomst moeilijk te verwach ten. De omzetverwachtingen kenmer ken zich dan ook door terughoudend heid. De investeringen blijven achter en de bedrijfsresultaten komen nog meer onder druk te staan DIENSTVERLENING In de sector dienstverlening zijn de China Town verbouwd LEUSDEN - Chinees-Indisch restaurant „China Town aan de Hamersveldseweg 16 is vrijdag jongstleden heropend Dit gebeurde na een wekenlange ingrijpende verbouwing, waardoor het restaurant van de heer en mevrouw C. H Cheung aangepast is aan de eisen van deze tijd. Op de foto poseert de familie Cheung in haar vernieuwde ..China Town Rozendaallaan 9. telefoon 941495 Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur bedrijfstakken horeca, reparatie en pu- bliekverzorgend ambacht, transport en opslag en makelaardij geenqueteerd 1983 blijkt hier een moeilijk jaar te zijn geweest. Terwijl jarenlang de diensten sector een groeisector bij uitstek was. is daaraan een eind gekomen „De grootste teruggang in de omzet viel te constateren in de horeca (-2%) en de zakelijke dienstverlening (-4%). Deze ontwikkeling was sterker dan in Neder land in zijn totaliteit. De horeca bleef landelijk op peil, terwijl de zakelijke dienstverlening een omzetstijging zag van 8%". Daarentegen scoorde de makelaardij hoog met een produktiestij- ging van 13%. terwijl de landelijke collega's bij 2% bleven steken De algemene Indruk, die uit de ERBO-enquete te trekken Is, dat het beter gaat. de toekomst wat positie ver wordt beoordeeld. Maar zoals reeds in het begin gezegd, de inves teringen zullen moeten toenemen en de bereidheid daartoe is over het algemeen beslist nog niet aanwezig. En dat betekent, dat het herstel van de economie en de bedrijvigheid in Eemland maar mondjesmaat zullen blijven gaan. LEUSDEN - Op de kruising Burg. Van der Postlaan/ Hamersveldseweg gebeurde woensdagmiddag een ongeluk tussen een bromfietser en een auto. Hierbij raakte de bromfiet ser A. van E. uit Leusden ge wond en moest worden overge bracht naar het St. Elisabethzie- kenhuis in Amersfoort. Het ongeval ontstond toen Van E. bij het oversteken van de kruising geen voorrang verleen de aan een BMW, bestuurd door C. C. uit Leusden.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3