Q V.W. Golf GTi, Peugeot 205 GTi en Ford Escort XR3i Eerste indruk Daihatsu Rocky 4x4 Honderd jaar Franse auto's J Bandenpech DONDERDAG 12 JULI 1984 algemeen Hoe tegenstrijdig het ook moge klinken ondanks de hier ten lande geldende maximum snelheid van slechts 100 km/u verschijnen er steeds meer kleine snelle rakkers op de Nederlandse wegen. Wagentjes goed voor bloedstollende snelheden. Echter om die ongestraft te mogen rijden, moet men wel naar Westduitse autobahnen. Ondanks de gehanteerde adviessnelheid van 130 km/u aldaar mag men op de snelwegen van onze oosterburen op volle toeren blazen. Menig landgenoot op weg naar zijn vakantie bestemming klemt zich dan ook geregeld verschrikt aan het stuur als een dikke Mercedes of BMW met een schrikbarend hoge snelheid van 200 km/u of meer in de achteruitkijkspiegel opdoemt. Eerlijk gezegd vinden wij die snelheid niet passen op de heden ten dage overvolle wegen. Die mening zijn diverse Westduitse actiegroepen ook toegedaan. Toch handhaaft Bonn nog steeds ongelimiteerde snelheden. Al het water van de zee wast evenwel niet weg dat menig hart bij het zien van een leuk scheurijzertje sneller klopt. Zo kennen we bijvoorbeeld de V.W. Golf GTi, Ford Escort XR 3i, Toyota Corolla GT, Peugeot 205 GTi, Citroën Visa GT, Renault 5 Alpine en ga zo nog maar even door. Drie van deze rappe jongens zetten we voor u op een rijtje en wel de Golf GTi, de Ford Escort XR 3i en de Peugeot 205 GTi. Aan het uiterlijk van de FordXR 3i zien we de in huis hebbende snelheid niet af. KOETSWERK Aan de buitenzijde oogt de Golf het minst sportief. Ten opzichte van z'n tammere familieleden onder scheidt 'ie zich slechts met een spoiler op de achterklep. Dat geldt beslist niet voor de twee anderen. Kan men zich een Golf GTi zowel in twee- als vierdeursuitvoering aan schaffen. De Escort en 205 moet het er met twee doen. Qua sportieve outfitt spnngt de 205 er het meest uit. Fraaie lichtmetalen velgen, stri ping, dikke spoiler compleet met verstralers onder de voorbumper, kleine spoiler op de achterruit ver lenen de wagen een opvallend ui terlijk. Dat geldt in mindere mate ook voor de XR 3i. Ver- plus breed- stralers, dubbele sportspiegels, lichtmetalen velgen, dikke spoiler achterop kenmerkt dit model. Al die fraaiigheden zijn niet altijd even noodzakelijk, maar doen het erg goed bij veel mensen. Zowel de Golf als Peugeot bezitten een lucht- weerstandscoefficiënt van 0.34. Voor de Ford geldt een waarde van 0.38. COCKPIT Voor de woonkamer geldt het voorstaande idem-dito In de 205 wordt de werking van de techniek en andere informatie behoorlijk indringend weergegeven. Daar tegenover staat het rustgevende bijzonder overzichtelijke Golf- dashboard compleet met een multi- funktionele boordcomputer die na een druk op de knop bovenaan de wisserhendel een hele reutemeteut aan gegevens spuit. Het soberst komt het Escort-instrumentanum eraf. Als extra's zien we alleen een toerenteller, uiteraard ook aanwe zig in beide andere auto's. De drie driftkikkers bieden hun inzittenden uitstekende zetels met, gezien het nogal vele gooi- en smijtwerk, pri ma zijdelingse steun Enkele details knalrode vloerbe dekking in de 205, stereo radio- cassetterecorder in de XR 3i en een econometer/schakelindicator in de Golf. GROF GEWELD Het trio beschikt stuk voor stuk over bijzonder fijn draaiende moto ren. In combinatie met geavanceer de techniek zorgen ze voor het volmaakt eigen karakter van deze opgefokte kleuters. Qua topsnel heid doen ze niet veel voor elkaar onder De Golf wint het met 191 km/u. slechts een km/u sneller dan de 205 en vijf km/u sneller dan de Escort. Accelereren van 0 - 100 km/u wint de Golf GTi met 9.1 sec. op de voet gevolgd door de 205 GTi met 9.4 sec. Ford's Escort XR 3i sluit de rij met 9.8 seconden. In bochten gedraagt de V W. zich het minst gecompliceerd. Over een veilig onderstuurkarakter beschik ken ze alle. Sportief bochtenwerk behoort dan ook volop tot de moge lijkheden zonder meteen in de fout te gaan. Gaat het toch te hard, even Technische gegevens Golf GTi 205 GTi Escort XR 3i Prijs f 29 696,- 27 995 - 29.859- Motor viercilinder viercilinder viercilinder Cilinderinhoud cm3 1781 1580 1597 Max. vermogen kW(pk)tpm 82(112)5500 77(105)6250 77(105)6000 Max. koppel Nm/tpm 155/3100 134/4000 138/4800 Ontsteking elektronisch elektronisch elektronisch Leeg gewicht kg. 960 876 952 Lengte cm 398 370 405 Topsnelheid 191 190 186 Aandrijving voor voor voor Aantal versnellingen vijf vijf vijf Acceleratie 0-80 6.1 6.3 6.5 Acceleratie 0-100 9.1 9.4 9.8 Acceleratie 0-120 12.3 12.8 13 9 Gemiddeld verbr. L/100 km 8.5 75 8.9 Gelaagde voorruit ja ja ja Getint glas ja ja ja Ruitewissennterval ja ja ja Wisw. inst. achterr ja ja ja Buitenspiegel rechts nee nee ja Lichtmetalen velgen nee ja ja Halogeen lichten ja ja ja Verstralers nee ja ja Mistachterlicht ja ja ja Toerenteller ja ja ja Een dotje om te ziende Peugeot 205 GTi Er verschijnen steeds meer vierwielaangedreven auto's op de Nederlandsë ■u'egen."Op^"airend voor een land zonder noemens waardige heuvels. Alleen in Zuid-Limburg of buiten de openbare weg heeft men volop profijt van de 4x4 kwaliteiten. Goed, bij sneeuwval ben je in het voordeel met dit soort wagens, maar daarmee hebben we het dan wel gehad. Wie het hedendaagse aanbod 4x4 auto's bekijkt, komt tot de verdeling beschaafde off the road wagens en pure zandvreters. Eerstgenoemden hebben de vierwielaandrijving, al dan niet permanent werkend, om de door modder en sneeuw slecht begaanbare wegen te trotseren. Daar naast zijn er de „Jeep"-achtigen voor wie de barre terrein omstan digheden niet te dol kunnen zijn. Bij die laatsten schaart zich ook de kersverse Daihatsu Rocky. Met de komst van de Rocky verdwijnt de nogal Spartaanse Taft. OPEN OF GESLOTEN Aan de buitenzijde oogt de Roc ky zoals men van dit soort wagens verwacht, hoog op de poten en de gelijk. Qua koetswerk zien we drie versies: gesloten (Hardtop DX), open (Soft SDL) en de Hardtop met verlengde wielbasis (Wagon EX). In alle drie gevallen zijn de deuren ge woon van metaal Bij de wat spor tiever ogende open uitvoering be schermt een rollbar de inzittenden bij een eventuele buiteling Achter op de naar rechts openslaande ach terdeur prijkt het reservewiel. Fraaie velgen, een solide neus met forse grille en ronde koplampen vervolmaken het uiterlijk van deze „alleskunner". WEINIG POESPAS Binnenskamers heerst zakelijk heid Luxe ontbreekt, soberheid overheerst. Snelheidsmeter, toe renteller, de gebruikelijke handels, knoppen en schuiven zijn allemaal aan boord evenals hoofdsteunen op de voorstoelen. Achterin biedt. naar gelang de uitvoering, een klein of iets groter bankje plaats aan twee personen. Voorin vindt men ruim voldoende ruimte. TECHNIEK Daihatsu levert de Rocky met keus uit een 1998 cm3 metende benzinemotor en een 2765 cm3 dieselkrachtbron. Beide vierpitters Ze zijn goed voor resp. 65 kW (88 pk) en 54 kW (73 pk). Hun max koppel bedraagt in volgorde 175 Nm bij 3000 tpm en 170 Nm bij 2200 tpm. Standaard beschikt elke Rocky over een vijfversnellings- bak, waarvan de „vijf" als overdri ve dienst doet. De verdeelbak, die het motorkoppel over voor- en achteras mixt, bezit een hoge en lage reductie van 1:2 95 en 1 2.367 Deze kan men kiezen met een kort pookje op de vloer. Hier mee schakelt men tevens de voor wielaandrijving uit Vrijloopnaven en een beperkt sperdifferentieel be hoort tot de standaarduitrusting. Starre assen voor en achter met half elliptische bladveren en telescoop schokdempers vormen de wielop hanging. IN DE BUSH-BUSH Allereerst probeerden we de Rocky uit op de verharde weg. Ver ing en rijcomfort voldoen redelijk In de Taft was het meestal afzien door de enorm stugge vering en het weinig comfort biedende interieur De stoelen zitten goed, de vijfbak schakelt prettig en het motorgeluid valt voor dit type wagen alleszins mee. We moesten erg wennen aan de sterk indirecte besturing. Ook wordt het contact met de weg bo ven 100 km/u nogal vaag. Op een privé terrein achter het fraaie kas teel Steenhault even ten westen van Brussel probeerden we de off- the-road kwaliteiten van de Rocky uit Een bijzonder zwaar traject was uitgezet, dat bleek al snel. Het voordeel van dat rijden in commis- Geen bult gaat de Daihatsu Rocky (bijna) te hoog sie betekent dat je tot het uiterste kunt gaan. Zitten we namelijk vast, dan is er altijd wel een modderkrui per m de buurt om ons er uit te sjorren. Een prettig gevoel. Het luk te ons maar liefst driemaal om de lier er aan te pas te laten komen Hiermee niets ten nadele van de Rocky gezegd. We passeerden ge woon grenzen. Ondanks een door- waadhoogte van 60 cm waren som mige zwaar bemodderde sporen van voorgangers zo ver uitgesleten dat we met het chassis vast liepen op de middenstrook. We conclude ren dat Daihatsu een fijne four- wheel-drive op de weg c.q bos brengt Voor de enthousiasten een keuzemogelijkheid meer. PRIJZEN Al voor ƒ23.199,- rolt er een Rocky Softtop STD Van (grijs ken teken) de showroom uit. De duur ste Wagon EX komt op ƒ41.995,-. Daartussen zwerven de overige uit voeringen. NIEUWE BOEKEN VOOR U GELEZEN EN BESPROKEN QSamenstelling Ben Vos Kortgeleden verscheen bij Else vier in Amsterdam een (gebonden) reis- en rekreatiegids, waarmee je in eigen land prima uit de voeten kunt „Uit langs het water" is de titel en het werd geschreven (sa mengesteld) door Rommert Boon stra en Kees Scherer Deze laatste zorgde voor de fotografie. „Uit langs het water" geeft een goed beeld van de talrijke rekreatie-mogelijkheden rond en op het water van Nederland. Afge zien nog van de prachtige fotogra fie van Scherer en anderen, biedt het boek erg veel informatie voor hen die op het water willen vertoe ven. langs het water willen wande len. fietsen of anderszins willen rekreëren De tekst is onderverdeeld in blokken, zoals „Tussen de Noord zee en het IJsselmeer „De Kop van Overijssell". „de Friese Me ren". etc. Zo n blok bestaat dan uit een algemene tekst, een hoofdstuk over een auto-tocht, een fietstocht en een wandeltocht binnen het behandelde gebied, kompleet met route-beschrijving en kaartje Elk blok geeft daarnaast aparte infor matie over enkele opvallende excursie-punten of boeiende dor pen en steden. „Uit langs het water" is erg kompleet, want het geeft ook in zicht in flora en fauna van de behandelde gebieden, geeft surfin- strukties en -mogelijkheden, geeft de nodige informatie over hengelen en fotograferende recreanten kun nen wellicht iets doen met de talrijk tips die worden qeqeven Er is misschien éen bezwaar het boek is te zwaar om mee op reis te nemen, tenzij je per auto de streken verkent die worden beschreven Voor het overige is „Uit langs het water" een komplete „reisgids voor recreërend Nederland. Naast de samenstellers werkten verschil lende „specialisten" aan het boek mee Tom Kooij vertelde over de flora en de fauna. Ruud Kok deed de speciale onderwerpen. Nico oe Boer gooide de hengel uit, Lars Polder verzorgde de foto-tips, Wim Kroesen de wetenswaardigheden voor surfers en voor recreatieve bezigheden was Wim Kros de aan gewezen man. De overzichts- en routekarten werden getekend door Hans Britsemmer („Uit langs het water uitgave. Elsevier, gebonden. 288 blz.) Van de hand van prof dr J. J M Timmers verscheen kortgeleden de vijfde, herziene druk van de „Elseviers Gids voor Rome en omstreken." Prof Timmers is kunst-historicus en Romekenner en dat betekent dat zij. die deze gids aanschaffen voor een wat be ter onderbouwde verkenning van de Eeuwige Stad. waar voor hen geld krijgen. Hoewel het Heilige Jaar inmid dels is afgesloten, zullen er toch veel Nederlanders zijn, die beslui ten een bezoek aan Rome te bren gen, al was het maar als een onderdeel van een langere vakan tie. Zo'n bezoek aan Rome krijgt pas relief als men van tevorenen ook tijdens het bezoek over vol doende historische en toeristische informatie beschikt Prof Timmers gids is daarvoor uitermate ge schikt. omdat het - ondanks de veelheid aan gegevens - toch be knopt genoeg is om je niet te verliezen in teveel historische de tails De gids geeft een overzicht van de geschiedenis van de stad Ro me. vertelt over de tempels, kerken en paleizen en geeft de nodige toeristische wenken, alvorens het begint aan de achttien wandelin gen en tochten in en rond Rome Die tochten worden duidelijk in de gids beschreven, kompleet met routekaartje. Enkele hoofdstukken behandelen de bezienwaardighei- den buiten Rome's muren en in de omgeving van de stad. Gelukkig is de gids compleet met een uitgebreid register. De toeristische wenken - en dat is een algemeen euvel van dit soort reisgidsen - zijn wat summier uitgevallen. Met name ten aan zien van het openbaar vervoer zou een duidelijk kaartje niet hebben misstaan. Zeker in zo'n grote stad als Rome ben je voor een niet onbelangrijk deel aan gewezen op lopen en het open baar vervoer (als je tenminste iets wilt zien). Maar dit detail doet natuurlijk niets af aan de grote bruikbaarheid van deze rijk- geïllustreerde gids voor Rome en omstreken. Aanbevolen. (Elseviers Gids voor Rome en omstreken, door prof. dr. J. J. M. Timmers, gebonden, 256 blz.) en de 205 sturen aanmerkelijk lich ter. PRIJZEN Voor de bijzonder complete Peu geot 205 GTi telt men 27.995,- neer. De vrij kale Volkswagen Golf GTi kost 29.696,-, terwijl de Ford Escort XR 3i 29.859,- moet opbrengen. Al met al stevige prij zen, maar men krijgt daar een enorm rijplezier voor terug. CONCLUSIE Eén en ander resumere® cluderen we dat de Golf Q totaliteit over de bew eigenschappen beschikt, i GTi en Escort XR 3i zitten 'tC pal op de hielen. Met da^ over de fraaie uitmonstering 205 en de Escort. Het b,t j moeilijke keus. Ons hart iW( meest uit naar de 205 GIh, smaken verschillen uiteraa^ >P Vi im gas los en ze lopen weer in het gareel. Alle drie hebben ze zowel voor als achter een torsiestabilisa- tor dat overhellen in snel genomen bochten bijna tot nul reduceert. De Golf GTi biedt z'n inzittenden ondanks het sportieve karakter vrij veel veercomfort De 205 GTi en Excort XR 3i veren op vrij Spar taanse wijze. Geen der wagens toont koersafwijking bij stevige zij wind. Door de tamelijk brede slof fen reageren ze ieder voor zich wel op spoorvorming. De voorwielen weten de dik 100 paardekrachten goed te verwerken Toch moet men te allen tijde alert blijven. Vooral bij een nat wegdek willen de wielen best spinnen, zelfs nog in z'n twee. Dat geldt voor alle drie. Vooral de Escort stuurt nogal zwaar. Bij parkeermanoeuvres vraagt dat veel spierkracht. De Golf De op deze foto zichtbare lichtmetalen velgen zijn op de Golf C 0 meerprijs leverbaar rs Niet alleen de auto maakt in z'n honderdjarige bestaan een storm achtige ontwikkeling door. Ook al le aanverwante artikelen, zoals ra dio's, remmen, schokbrekers etc. paste men met de regelmaat van de klok aan. Een belangrijk onderdeel springt daar huizenhoog bovenuit de banden. Via houten en massief rubberen krijgen de meeste vier wielers tegenwoordig van huis-uit hypermoderne stoffen waarop de laatste technologie is toegepast. Onlangs lanceerde Dunlop zo'n band rond een TD velg anno 1984. Een zogenaamde „veiligheids- band" Deze band kwam tot stand in samenwerking met de andere bandengigant Michelin. Als eerste serie-auto rolt de Aus tin Metro met dit soort band - die er voor moet zorgen dat de auto na een lek toch goed bestuurbaar blijft - van de lopende band Om een en ander zelf te ervaren nodigde Dunlop ons uit de proef op de som te nemen. Dunlopmensen lieten een rechtervoorband hele maal leeg lopen Eigenlijk hadden we weinig vertrouwen in deze proef Met de mededeling dat zo'n 8 kilometer verderop Dunlopme- dewerkers ons zouden opvangen en het verzoek niet sneller dan 60 km/u te rijden, togen we op pad. Al na IV2 kilometer ontstond er steeds meer herrie en na 3 kilometer ston den we met nog enkele collega's aan de kant van de weg met een volledig aan flarden gereden stuk rubber. Een stevige misser dus. Eveneens een groot vraagteken derhalve. Immers, geen zinnig mens demonstreert een groep auto- journalisten zo zijn produkt, aan sturend op een brok antireclame. Helaas melden wel enkele'O listen dit fiasco in geuren enjf' zonder op uitleg van de Bi® perts te wachten. Deze uitk-.S spoedig van het Britse eila?fli ld tc 3t KLAPBAND Het volledig laten leegl een band staat gelijk met ec' band. Tegenwoordig doet 2. ter zelden meer een klapbafl Bijna altijd loopt een ban, zaam leeg, vaak door een s' of een spijker En dan komt» liteit van de TD-band met velg tot z'n recht. Doordat*» nooit of te nimmer van z loopt, blijft de wagen te al 'n bestuurbaar Raakt de bani een tunnel of op een gevaarij weg, dan kan men met eeng^j van zo'n 50 km/u doorr/jdtju een parkeerplaats of veilijL* weg Hier kan de band 111 en veiligheid vervangen Krijgt men toch een klapb:. blijft het rubber om de vel^ door vreet de velg niet in h^j. en blijft de auto bestuurbüg met al een stuk bitter noodzjv preventieve veiligheid. AUSTIN METRO !t Zoals gezegd monteert Ac©' TD-band en velg standaard Metro. Samen met zaken bekrachtiging, gelaagde voajg wis/was-installatie op de actj maakt het deze wagen zo' honderd gulden duurder bedenken dat alleen al zo'X velgen plus TD's op ƒ1500,- komen, krijgt de M®' per een stevige portie veilig® tra voor een uiterst zacht fin 1 Dit jaar viert de Franse automo bielindustrie haar eeuwfeest. Im mers, het is een eeuw geleden dat het eerste patent op auto's werd afgegeven aan de Fransman Edouard Delamare Deboutteville. Verleden week startte in het Grand Palais aan de wereldberoemde Champs Elysées in Parijs een exclu sieve tentoonstelling 100 jaar Fran se auto's. Naast een getrouwe copie van de Delamare Deboutteville uit 1884 zien we de hele historie tot en met de jongste aanwinsten. Teven ont dekken we zeldzame exemplaren en prototypes. Natuurlijk staan er de uit het prille begin stammende Peugeots en Renaults, mal merken als Voism, Bugatti| haye. Citroen, Gregoire en| exposeren schitterende mei Tevens besteedt men veel Jij] aan ontwerpen, toekomst, my en techniek Via een imponerende glijdt verleden en hedenI voorbij Bent u toevallig ck nier in Parijs dan kunt u nier' tentoonstelling heen. Dezer lijks geopend van 10 00-21| en op dinsdag en donderdi tot 23.00 uur Tot 19 augu?, men terecht. De entree bednL franc. Franknjks eerste automobiel Het ding zorgde voor onrust en airgs'i toen nog onverharde weg

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6