e knuppel ligt in 't CAI- Dk. Maar hoe nu verder? LEUSDEN ennisaktiviteiten in Leusden De Til organiseert vakantieaktiviteiten Gevangenisstraf voor het uitdelen van klap Ingebruikname verlichting Uitslagen Leusder Troef Leusden nadert 25.000ste g? \f Gestolen trekker met oplegger gevonden SDAG 17 JULI 1984 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) VlSDEN - De knuppel is dan toch (ook) in het Leusdense ok gegooid. Leusdenaar G. M. A. de Weerdt heeft de Beurder van zijn woning een protestbrief geschreven over het ^^t hij gedwongen wordt de aansluiting op de goedkope enschappelijke antenne in te ruilen voor de veel duurdere op jmeentelijke kabel. De Weerdt wil dat de verhuurder de ande antenne in tact laat, zodat hij tegen een vergoeding van "llden per jaar gebruik van de gemeenschappelijke voorzie- |4an blijven maken. Hij heeft geen trek in 148 gulden per jaar ^e tellen voor de aansluiting op de gemeentelijke kabel, die jens wel meer zenders levert. Als de verhuurder toch de „'^enschappelijke antenne eruit gooit, dreigt De Weerdt met het ree,n van gerechtelijke stappen door hemzelf of door anderen. ineer de hulp van de rechter epen mocht worden heeft De ^*it, of anders eisers, de we- lap van de inhoud van een aprii van het Gerechtshof in Den eusc. in hoger beroep bepaalde dat een Maastrichtse wo- fiet$}uwcorporatie de huurders, in vaen abonnement wilden op de amte stadscai, aangesloten laten op de bestaande ge- 9|r5chappelijke antenne. Een 'k dr^ngen aansluiting op het ge- :elijk kabelnet zou een forse loeoging van de maandelijkse las- had n de huurders betekenen. Icoh: wasDRDELING r inv, n JU5 wetenschap van het arrest Bossche gerechtshof is er 'jn enaar vooralsnog is het geen '9e 'udentie in de werkelijke zin teniet woord. De Maastrichtse gbouwcorporatie is namelijk in beroep gegaan bij de Hoge Raad. het hoogste college in Ne derland dat rechtspreekt. De Con sumentengids van juni 1984 zegt over de ..Maastrichtse zaak": „Uit deze voor de huurders in Maas tricht in eerste instantie gunstig verlopen zaak kan echter niet wor den geconcludeerd dat huurders altijd succes zullen hebben in der gelijke conflicten. Iedere rechter zal elk geval weer op zich bekijken en beoordelen". Zo is de technische staat van de antenne, waarvan de huurders gebruik maken, van be lang. Is dat systeem versleten en snel aan vervanging toe, dan zal de rechter eerder geneigd zijn de aan sluiting op de gemeentelijke CAI te rechtvaardigen, voorspelt de Con sumentengids. Nu is het zo dat de nog in gebruik zijnde gemeen schappelijke installaties in Leus den met meer de allerjongsten zijn. De antenne in de wijk de Wetering, waarvan De Weerdt radio- en tv- signalen krijgt, is al zo n tien jaar oud en kan naar schatting nog drie a vier jaar mee. Wellicht een zwak ke plek in een mogelijk juridisch steekspel, maar volgens de Consu mentenbond kan die plek wel wat worden verstevigd. In de eerder geciteerde Consumentengids staat. „Blijkt dat de bestaande ge meenschappelijke antenne nog enige jaren meekan, of tegen gerin ge meerkosten kan worden gere noveerd, dan kunnen de bewoners zich bijvoorbeeld op het standpunt stellen dat ze wel op de gemeente lijke kabel willen worden aangeslo ten, maar hetzelfde bedrag blijven betalen als ze gewend waren Ten minste gedurende de periode dat het oude systeem nog bestaan zou hebben. Er zijn meer oplossingen denkbaar, bijvoorbeeld een bedrag voor de vervroegde afschrijving van de gemeenschappelijke anten ne die aan de huurders ten goede komt". Bij de Woningstichting Leusden (WSL), die als verhuur ster van de woningwetwoningen uiteraard veel te maken heeft met de omschakeling naar 't gemeen telijk kabelnet, wordt aan een op lossing gewerkt. Het algemeen be stuur zal in zijn eerstvolgende ver gadering na de vakantie een besluit nemen over het terugbetalen van een bedrag aan de huurders in verband met vervroegde afschrij vingen. HUURCONTRACT Waar de rechter ook naar kijkt, als het tot een confrontatie komt tussen huurder(s) en verhuurder, is de hoogte van de abonnements prijs van de CAI Wanneer die een stuk hoger ligt dan de vergoeding voor het oude systeem, zoals in Leusden het geval is, versterkt dat weer de positie van de huurder(s) Ook het aantal huurders dat tegen de nieuwe CAI is, is voor de rechter belangrijk. Is dat een kleine minder heid, laat de Consumentengids we ten, dan nemen de kansen mogelijk wat af Maar de macht van het aantal is niet doorslaggevend, om dat de verhuurder door middel van het huurcontract een verplichting is aangegaan met iedere huurder af zonderlijk Wat het effect zal zijn van de knuppel die Leusdenaar De Weerdt (weliswaar PvdA- raadslid, maar deze aktie op per soonlijke titel voerend) in het CAI-hok heeft gegooid, is nog niet te voorspellen. Eerst zal de reactie van makelaarskantoor Van Haselen uit Amersfoort af gewacht moeten worden dat de woning van De Weerdt en andere woningen in de Wetering be heert voor raadgevend inge nieursbureau Dwars, Hederik en Verhey (DHV). Als Van Haselen c.q. DHV mocht instemmen met het voorstel van De Weerdt om voor de nieuwe CAI slechts de „variabele kosten" aan de huur ders door te berekenen, dan zal het niet tot een rechtszaak ko men. Maar naar verwachting zal het voorstel van de Leusdenaar geen kans van slagen maken, omdat de gemeente stringente voorwaarden heeft gesteld die zo'n constructie wellicht niet toelaten. Mocht het wel tot een rechts- j zaak komen, dan is het succes dat de eiser(s) in de wacht wil- (len) slepen afhankelijk van de beoordeling door de rechter. Bo vendien gaat de Hoge Raad zich nog met de „Maastrichtse zaak" bemoeien. Een ander oordeel van dit rechtsprekende college dan het Bossche gerechtshof zou heel ongelukkig uitkomen voor de aanhangers van een gemeenschappelijke antenne. LEUSDEN - De Stichting Jeugd en Jongerenwerk organiseert via het Jongerencentrum 'De TH' op 6,7,8 en 9 augustus di verse vakantieaktiviteiten voor de kinderen en jongerenjeugd. Deze aktivlteiten worden ge daan in overleg en samenwer king met Blijhof die op deze dagen diverse aktiviteiten orga niseert. Het geheel ziet er als volgt uit: Maandag 6 augustus 14.00 uur: 'Annie', de film van de zeer be kende en mooie musical draait in De Til Toegang f2,00. Bij vol doende belangstelling herhaling om 19.00 uur. Dinsdag 7 augustus: Bos-platen- spel en vragentocht voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. We gaan die middag naar het bos om daar dan in groepjes van 4 of 5 perso nen een leuke wandeltocht met platen-vragen en spel te houden. Hiervoor is vooraf aanmelding noodzakelijk, wat gedaan kan worden tot en met 5 augustus op de volgende adressen: De Til, te lefoon: 941826. Willy van Dijk, Marterhoeve 44, telefoon: 945093. Mevrouw Voorburg, Ro- zendaallaan 3. telefoon 944642. G. v. d. Hengel, Hohorstlaan 42. telefoon: 941245 Deelname f1,00. Woensdag 8 augustus: Teken films voor de kinderen van 6 tot en met 8 jaar in De Til. Vertoond wor den 'Bugs Bunny en Popeye' en 'Woody Woodpecker' en 'Heckle en Jeckle'. Aanvang 14.00 uur. Toegang: f 1,00. Donderdag 9 augustus: Fiets puzzle-vragen tocht voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Dit zal een leuke tocht worden met di verse vragen, waarvoor de route zo is gekozen dat zoveel mogelijk van rustige wegen en paden zon der gemotoriseerd verkeer ge bruik zal worden gemaakt Men kan starten tussen 13 30 en 14 30 uur vanaf De Til. Deelname f 1.00. Iedere middag zal aan de deelne mers iets te eten en drinken wor den aangeboden. de S iDEN/ACHTERVELD - De komende weken en maanden zal op ante tennisparken die de gemeente Leusden rijk is - en dat er niet om - het nodige te gebeuren staan. In alle hevigheid zal 'd,e inde week het tennisgeweld losbarsten dat In de vorm van open toernooien en een fiks aantal kampioenschappen op ifkomt. Naast de Tour de Junior (29 juli t/m 4 augustus) en de pische Spelen, die via de buis vele uurtjes (top)sport te zien n geven, zal de tennissport als een rode draad van eind juli tot O september door het omvangrijke aanbod aan sport heenlo- minder dan acht belangrijke tennisevenementen zullen in den plaatsvinden. LTV Leusden bijt op 28 juli de spits af met •pen C-D-toernool. Op zondag 5 augustus staan de finale-par- gepland als de weergoden niet al te veel roet in het eten zullen -sn. Maar met de nieuwe verlichting beschikt de toernooi-com- f,ie van Leusden over beduidend meer uitwijkmogelijkheden f het allemaal wel zal loslopen. ^ile banen van dorpsgenoot Lockhorst op het Buining op maandag 30 juli het ■^■.lationaal jeugdtoernooi (UT). In totaal zullen 96 deelnemers aan het evenement deelnemen. Lockhorst heeft als gastheer met 26 jongens en meisjes de grootste lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. >ofdredakteur: arnix Kreyns edaktie: Dudewina de Boer aspar van Loo evering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. )r het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur daktie en administratie: itoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op kdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 00 uur Telefoon: 033-941495. K>nnementsgeld: >2.60 per jaar. 11,80 per half jaar; 6.15 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond .00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan itakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag isen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u itakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 141, toestel 44 ABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ibestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij •oruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met lidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, igina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per emplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cmL kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ngt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- intenkombinatie te Barneveld. afvaardiging. Uit de regio (Amers foort/Leusden) zijn 23 kinderen af komstig. Uit Hengelo en Grubben- vorst komen 17 respectievelijk 16 tennistalentjes naar Leusden toe. De 14 man sterke ploeg uit Enge land maakt het deelnemersveld compleet en zorgt voor het inter nationale tintje. Om 11.00 uur zal op 30 juli het toernooi op specta culaire wijze worden geopend, al dus de aankondiging in het club blad van de Buiningparkers. Op 6 augustus begint in Achter veld het open B-C-D-toernooi. Dit jaar geen moeilijkheden met het betreden van het Kertenssport- park omdat de Tourkaravaan te gen die tijd de Achterveldse stra ten alweer verlaten heeft. Zondag 12 augustus loopt het toernooi ten einde. Nog geen dag later begint op het negen banen tellende Lockhorst-complex de KNLTB B- en C -Districtskampioenschappen die tot en met zondag 19 septem ber duren Van 3 tot 9 september treedt LTV Lockhorst wederom als gastheer op. Dan vinden de ITA senioren B- C-D kampioenschappen plaats. CLUBTITELS Tussen al deze toernooien door gaan de leden van de tennisclubs in Leusden nog om de felbe geerde clubtitels de strijd aanbin den. De leden van de Eemelaar komen het eerst in actie. Van 18 augus tus tot 2 september staan de wed strijden in het teken van het club kampioenschappen. LTV Leusden senioren maken op maandag 27 augustus een begin met het onderlinge gevecht om de hoogste clubeer. In een A-,B- en C-categorie zijn de leden onder verdeeld. Op zondag 9 september staan de diverse finales gepland. Lockhorst sluit de rij af. Vanaf maandag 17 september tot en met zondag 23 september gaan de Lockhorsters - eveneens in drie speelsterkten - de clubkam pioenschappen afwerken. Tot slot en voor de volledigheid alle ten nisevenementen (chronologisch) op een rijtje. 27 juli: Officiële ingebruikstelling lichtinstallatie LTV Leusden. 28 juli t/m 5 augustus: Open C-D- toernooi LTV Leusden. 30 juli t/m 5 augustus: Internatio naal Jeugdtoernooi Lockhorst. 6 augustus - 12 augustus: Open B-C-D-toemooi de Eemelaar, Ach terveld. 13 augustus - 19 augustus: B- en C-Districtskampioenschappen KNLTB bij Lockhorst. 18 augustus - 2 september: Club kampioenschappen LTV de Ee melaar. 27 augustus - 9 september: Club kampioenschappen LTV Leus den. 3 september - 9 september: B-C-D ITA-seniorenkampioenschappen, Lockhorsttenispark. 17 september - 23 september: Clubkampioenschap LTV Lock horst. Het is te hopen dat de regen die in de maand juli menig tennistoer nooi in de regio wreed verstoorde de komende maanden de Leus dense toernooien weinig schade zullen berokkenen. Maar blijft Plu- vius de tennispret bederven dan kunnen de organisaties om de boel niet in het honderd te laten lopen eventueel altijd nog uitwij ken naar de Leusdense tennishal Wat dat betreft is er voor de ten- nisliefhebbers in Leusden geen enkele reden tot klagen. LEUSDEN - Middels een ex tra editie van de Vallei-ser vice, het cluborgaan van LTV Leusden, maakte het bestuur bekend dat op vrij dag 27 juli de officiële inge bruikstelling van de on langs geplaatste lichtinstal latie zal plaatsvinden. Een aantal jaren hebben de le den flink gespaard om de verlichting financieel moge lijk te maken. Met deze voorziening is de kroon op ons toch al riante park (Val leitennispark) geplaatst, schrijft voorzitter Ton Voortman. Bondsgedele- geerde Chris Rekké is be reid gevonden om de instal latie, die vier banen in een zee van licht zet, officieel in gebruikte nemen. Om 21.00 uur op vrijdag 27 juli dit feestelijk gebeuren plaatsvinden. LEUSDEN - Donderdagavond 12 juli hield de Leusder Troef kla- verjaswedstrijden. De uitslagen I zijn als volgt: Uitslagen: 1. Hr. Moor 2. Mevr. Grimberg 3. Mevr. Buhrer 4. Hr. v.d. Berg 5. Mevr. v.d. Berg Stand 2e week - 3e periode 1 Mevr. Buhrer 2 Hr. Plattel 3 Mevr v.d. Berg 4. Hr. Nijhuis 5. Hr. Moor 5133 pnt. 5057 pnt. 4907 pnt. 4879 pnt. 4837 pnt. 10185 pnt. 9812 pnt. 9655 pnt 9498 pnt 9340 pnt. LEUSDEN - Bij de Chevron- pomp aan de Doornseweg werd donderdag een gestolen trekker met oplegger aangetroffen. De combinatie, die een partij cacao bevatte, was ontvreemd in Spijke- nisse. LEUSDEN - Een 37-jarige inwo ner van Leusden moet een week naar de gevangenis, omdat hij op een Landweg in Leusden een vrouw een klap had ver kocht. De Utrechtse politierech ter, mr. S.W.P.C. Braunius, ver oordeelde hem tot deze straf. De Leusdenaar wandelde 18 au gustus van het vorig jaar om elf uur 's avonds op het voetpad langs de Landweg. Volgens zijn eigen verklaring werd hij toen door een man op de fiets de kant in gereden. Er ontstond een ruzie tussen de fietser, diens vrouw en dochter en de verdachte. Volgens deze laatste kreeg hij plotseling een tik van achteren en werd zijn bril van het hoofd geslagen en had hij toen een afwerend gebaar gemaakt. Het echtpaar vertelde aan de poli tie een ander verhaal. De Leusde naar zou aan het adres van de dochter opmerkingen hebben ge maakt over het verboden fietsen op het voetpad en zou haar moe der vervolgens een klap op haar oog hebben gegeven. De dochter had daarna de bril van 's mans hoofd geslagen. Volgens de politie, die de ver dachte kort na het gebeuren aan hield na een telefonische melding dat een dronken man op de Land weg lion was hij onder invloed, maar de verdachte ontkende dat. De man was al eerder voor agres sieve delicten veroordeeld en voor officier van justitie, mr H D. Bergkotte, was dit mede aanlei ding om een onvoorwaardelijke gevangenisstraf te eisen. De offi cier vorderde twee weken Mr. P. Mol, de raadsman van de Leusdenaar, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, omdat hij niet opzettelijk zou hebben gesla gen. De politierechter was het niet eens met deze redenering en legde de verdachte een week gevangenisstraf op. LEUSDEN - Het Inwonertal van de gemeente Leusden nadert langzaam maar zeker de 25.000. Verwacht wordt dat In septem ber dit aantal wordt bereikt. Per 1 juli jongstleden telde Leusden 24.780 inwoners. Volgens opgave van de gemeente lag het inwonertal per 1 mei nog op 24.567. In die maand werden 122 nieuwe Leusdenaren geregi streerd Er werden namelijk 30 geboortes gemeld, terwijl 10 men sen kwamen te overlijden, en er vestigden zich 184 personen in Leusden tegen 82 die naar elders vertrokken. De loop van de bevol king over de maand juni is nog niet bekend Nachtschade (2) Afgezien van onze ge kweekte Nachtschaden, onze Bintjes, de tomaten en de tabak, komt de zwarte nachtschade en de bitterzoet hier het meest voor. De zwarte nachtschade (solanum nigrum) vinden we in hoofdzaak op bouwlan den en ruige plaatsen, langs wegen en in moes tuinen. Het is een éénja rige plant met een opge richte stengel. De bloe men zijn klein en wit, de bessen kogelrond en in onrijpe, groene toestand behoorlijk giftig. Als ze rijpen worden ze diep zwart en zijn dan minder giftig. Aan die diep zwarte kleur dankt de plant zijn naam. Het bit terzoet (solanum dulca mara) is een halfheester en die vinden we onder heggen en tussen kreu pelhout, vooral op voch tige plaatsen. Het heeft een min of meer win dende stengel. Bloemen zijn klein en violet van kleur, de bessen zijn el lipsvormig, scharlaken rood en giftig. De naam van de plant is ontstaan door de smaak van de jonge stengels. Kauwt men daarop dan smaken ze eerst bitter en dan, door de chemische reac tie met het speeksel, wordt de smaak zoet. Alle solanicaeën bevat ten de stof solanine, wat een geestverruimende werking heeft. Vorige keer heb ik al verteld dat het vroeger toegepast werd als geneesmiddel tegen nachtmerries en aanverwante kwalen, maar ook nu wordt het in de homeopathie nog aangewend tegen gees telijke depressies. Men schijnt er zelfs 'high' van te kunnen worden. Ver moedelijk werd het toe gepast in de toverdrank van heksen die, als ze er genoeg van namen, het gevoel kregen te zwe ven. Opmerkelijk is dat men zelden of nooit in- sekten op de plant zal aantreffen. Ook dat wist men langgeleden al. Koeien en paarden wer den met de planten inge wreven om vliegen op een afstand te houden. G.van L. R I T r f2 O ILT

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3