Pëugëöt 505 GTI: nieuwe inspuit variant met 130 pk Citroën overstag Lancia Thema I Ie—s«le«« krant Koni wegliggingsset voor BMW 3 serie Audi 80 met face-lift uit schoonheidssalon door Henk Budding DINSDAG 17 JULI 1984 Auto ■T I I Voorjaar 1979 verscheen de Peugeot 505 op de markt als opvolger van de befaamde 504. Dat Peugeot toen een knap stukje werk afleverde, blijkt uit de weinige veranderingen die sindsdien op de populaire 505 zijn toegepast. De vierdeurs sedan hoort nog steeds tot één der markante verschijningen op de weg. Die katachtige koplampen en wigvormige lijn geven de wagen een eigen gezicht. Wat wel veranderde waren de motoren. Begin dit jaar breidde Peugeot de 505-serie uit met twee nieuwe topmodellen: de Turbo-lnjection en GTi. Beide springen er uit door hun uitgebreide uitrusting en prestaties. De veelomvattende 505-lijn bestaat uit sedans, breaks en familiales, terwijl men kan kiezen uit een hele reeks benzine- en dieselmotoren, al dan niet turbogeblazen. Met de 505 GTI gingen we een dikke week op pad. Fraai gelijnd Met z'n lengte van 4.85 meter en breedte van 1.73 meter oogt de 505 uiterst riant. De 505 ziet er op en top Europees uit met z'n strakke, keurig verzorgde vierdeurs carros serie. Brede apart gevormde halo- geenkoplampen sieren het front. In het midden van de grille natuurlijk de Peugeotleeuw. Forse kunststof fen bumpers vallen om de hoeken. Hierna nemen stootstrips de taak - het voorkomen van lichte beschadi gingen - over. Licht getint glaswerk rondom houdt het felle zonlicht gedeeltelijk buiten. De richtingaan wijzers zijn vóór van opzij niet waar te nemen, achter wel. Ónder de voorbumper en op de kofferbak deksel zien we een spoiler. De laatste van rubber en in de kleur van de wagen gespoten. De bagage ruimte is vlak en diep, maar niet al te hoog. Standaard bezit de 505 dubbele achteruitnjlampen, mist- achterlichten, een van binnenuit te verstellen buitenspiegel, elektrisch bedienbaar schuifdak en voorpor tierramen en centrale vergrende ling van deuren en toegangsklepje brandstoftank. In tegenstelling tot vele andere merken, verwerkt Peu geot vnj veel chroom op en in de 505. Smaakvolle Cockpit Opsommen van de hele verzame ling en de 505 kost een extra pagina. We beperken ons daarom tot de bijzonderheden, die tot de standaarduitrusting behoren. Toe- renteller, quartzklokje, twee snel heden ruitewisser plus vaste inter val van 4 seconden, regelbare dash boardverlichting, knop om de kop lampen te stellen en een economy- meter. Een klein lampje verzorgt de binnenverlichting, terwijl het spotje erachter ook nuttig kan zijn. Uit de console steekt de fors uitge vallen golfstokachtige vijfversnel lingspook en de handrem. Tevens vinden we daar de schakelaars voor de bediening van de voorzij ruiten. Zo'n schakelaar bevindt zich ook in het plafond waarmee we het schuif dak elektrisch openen en sluiten. Opbergmogelijkheden zijn er in het afsluitbaar kastje, op het dashboard en in vakken op de portieren. De 505 bezit een tijdloze sedan-lijn. Armsteunen blijken op alle portie ren aanwezig. Tevens vinden we zo'n rustpunt wegklapbaar in de rugleuning van de achterbank. Onze grijze testwagen gaat door het autoleven met bijzonder fraai- en donkerblauwe bekleding op stoelen, bank, delen van deuren en vloer. Dat Peugot ook het kleine eert, blijkt uit het lampje bij het contactslot. Dit pitje brandt bij geopende deur. De zon veroorzaakt reflectie van het dashboard in de gelaagde voor ruit en van de verchroomde siernn- gen rond de ventilatiesleuven in de zijruiten. Links valt die weerspiege ling erg hinderlijk precies in de buitenspiegel. Een beetje nerveus Dat Peugot een uiterst complete pnma comfort biedende reislimou- sine levert, komt tot zover wel uit het relaas naar voren, maar nu het rijden. Instappen, ook achterin geeft geen enkel probleem. Binnenruimte voor en achter is ruim voldoende. Alleen lange personen (boven 1.85m) komen voor en achter met de kruin tegen het dak. Op de niet al te weke stoelen met hoofdsteunen zit men uitstekend. Dat geldt te vens voor de licht geprofileerde achterbank. Bediening van hendels en knoppen lukt na enige gewenning probleem loos. Het met zacht aanvoelend kunststof beklede tweespakig stuur laat alle zicht vrij op het klokken spel. We missen de toeter in het stuurhart. De luide tweetonige hoorn bedienen we via de linker- stuurhendel. Daar hoort ie niet! Via de automatische choke start de vierpitter lekker vlot. Eén klein contactje en het spul draait. Niet eens met al te veel toeren. (1200 tpm). Met het warm worden van de motor daalt dit stationair toerental stechts 800 omwentelingen per mi nuut. Vanuit het vooronder horen we weinig motorgeluid. De uitlaat verwerkt de aangevoerde gassen echter vnj luidruchtig. Bij snelhe den boven 120 km/u komen daar nog geluiden van wind en in minde re mate van banden bij. Kortom, boven 120km/u tamelijk veel la waai, maar het blijft aanvaardbaar. De centraal uit de console stekende korte pook bedient de „vijfbak" vlot en makkelijk. Alleen de „vijf" rechtsboven zit wat ver weg en laat zich hakeng inleggen. Met de achteruit hadden we af en toe ruzie. Peugeot paste het onderstel van de GTI aan door de ophanging een pietsie in te korten en de venng stugger te maken. Dit resulteert in een sportieve wegligging, die prima past bij het karakter van de wagen, maar wel een beetje ten koste gaat van het comfort. Grote oneffenhe den worden goed verwerkt. Kleine re leveren direct veel meer moeite op. Richels, markeringen in het wegdek merken we binnen duide lijk. Ondanks de viering van z'n eerste lustrum oogt de Peugeot 505 nog hyper-modern. Voor het bekrachtigde remsysteem gebruiken we normale pedaal kracht, waarna de schijfremmen rondom voor een bij dit type wagen passende vertraging zorgen, zon der blokkeerneigingen Geholpen door een fijn werkende stuurbekrachtiging stuurt de GTi direct en nauwkeung. Vaagheid en windgevoeligheid bij hoge snelhe den doen zich niet voor. Daarbij komt ook nog de prima koersvast heid. In de bochten heeft deze Peugeot een lichte neiging naar onderstuur. Laten we het gas los, dan treedt een stevig overstuurka rakter op. Onder droge weersom standigheden kun je bijna niet in de fout. Bij een nat wegdek met een rustige rijstijl eigenlijk ook niet. Gaat men echter wat wilder te keer, dan moet met beleid de rechterpe- daal gehanteerd worden. De „kont" wil er dan (te) vlot vandoor met alle stuurreacties vandien. Dribbelverschijnselen in de boch ten nemen we niet waar. Kachel en ventilatie voldoen uitste kend. Dankzij het vele licht getinte glaswerk rondom hebben we ruim zicht. Alleen de vrij dikke raamstij- len en hoofdsteunen voor- en ach ter benemen wat uitzicht. Ietwat nerveus kunnen we het karakter van de motor gerust noemen. Om de GTI vlot te berijden moeten we hoog in het toerengebied blijven. Onder 3500 tpm biedt de motor weinig trekkracht. Pas bij zo'n dik ke 4000 tpm zet hij het op een lopen. De „vier" met een overbren ging van 1000 levert al niet bar veel trekkracht, om over de „vijf" (0.823) maar te zwijgen. Deze laat ste geldt dan ook puur als overdri ve. Iets wat we op dit type wagen weinig tegenkomen. Consequentie: veel schakelen en soms zelfs bij inhalen terug naar „drie". Accele reren doet de GTi pittig, zonder de keien uit het wegdek te slaan. Tot zo'n 150 km/u trekt de 505 vlot door. Daarboven kost het vrij luie vier, meer moeit* delijk komen we op een heid van 185 km/u. Optre^ 0 - 100 km/u lukt in seconden. De verbruikscijfers hangej van rijstijl en traject. Tijd testweek verstoken we g< 11.4 liter superbenzine pe: (1 op 8.8 km). Vrij veel t een sportiefachtige auto. 1 Prijzen Voor de Peugeot 505 GTi 38.395,- neer. Inclusie: dak, stuurbekrachtiging ei snellingsbak. De fraaie b len velgen voorzien van la: Michelin TRX banden 1890,- extra. Het vlagge Turbo Injection komt op Peugeot levert ovenger 505 1.8 GL voor 26.195, deze bedragen is er voor wils". Voor de BMW 316. 318, 318i en 320 (1975-1982) en de BMW 315 (1981-1984) heeft KONI een weg liggingsset ontwikkeld bestaande uit 2 fuseedemper patronen voor de voorzijde en 2 achterdempers met verstelbare veerschotels plus vier progressieve veren. De kombinatie van die aangepaste sportdempers met de progressief werkende veren geeft een superieure wegligging waarover de sportieve BMW-rijder beslist enthousiast zal zijn. De KONl-wegliggingsset biedt de volgende voordelen - m vergelijking met nieuwe stan daardveren wordt de karrosserie met 3 cm verlaagd - deze verlaging met 3 cm gaat niet ten koste van het laadvermogen; dit blijft gelijk aan dat van de standaard auto. Zelfs met maxi male belading zal de vering - op normale wegen - niet doorslaan - de wegligging wordt aanzienlijk verbeterd zonder dat het kom fort noemenswaardig wordt aan getast - de schokdempers zijn van de bekende KONI kwaliteit en kon- struktie, dus zijn ook de dem pingskrachten nastelbaar waar door slijtage na vele duizende kilometers gekompenseerd wordt, en de dempers weer als nieuw funktioneren deze unieke nastelmogelijkheid van de KONI dempers kan ook benut worden om de dempers optimaal af te stemmen voor rallies en races. Bijvoorbeeld: 2 halve slagen (voor- en achter dempers) voor rallies en 3 halve slagen bij races - de achterschokdempers hebben bovendien een verstelbare veer- schotel waarmee de vering op 5 verschillende standen kan wor den ingesteld. Normaal zal de middelste positie worden ge bruikt met de mogelijkheid zo wel naar boven als naar beneden 2x7 mm te verstellen. De KONI wegliggingsset voor de BMW is, tezamen met de reeds bestaande KONI set voor de VW Golf en Scirocco, de voorloper op een nog dit jaar uit te brengen kompleet programma wegliggings- sets voor sportief gereden automo bielen. De prijs per set type nummer 1004, welke uit voorraad leverbaar is, bedraagt ƒ1.307,90 exklusief BTW Begin 1985 brengt Lancia onder de naam Thema een nieuwe grote middenklasser op de Nederlandse markt. Rond november a.s. start de verkoop in het thuisland Italië. Deze nieuwe Sedan heeft een lengte van 4.60 m en voorwielaandrijving. Men kan kiezen uit vier motoren: een 2 liter injectie- en 2 liter turbo-injectie viercihnder krachtbron, een zescilinder 2.8 liter injectie- en een 2.5 liter turbo dieselmotor. Over prijzen valt nog geen zinnig woord te zeggen Eindelijk een normaal dashboard in de Citroën Visa anno 1984. Jaar en dag hield Citroën vast aan die (eigenwijze) satellieten aan weerszijden van het stuur. Hiermee bediende men de richting, licht, ruitewisser en sproeier. Met ingang van de modellen 1985 komt daar verandering in. Naast een nieuw dashboard zien we eindelijk nor male hendels voor bediening van nchting en wis/was-installatie. Of dat nog niet genoeg is komen nu ook de richtingaanwijzers automa tisch in neutraalstand terug. Eén stuk eigenwijsheid bleef gehand haafd: één wisser op de voorruit. Na de vakantie begint tevens de levering van een Visa 14 TRS en 17 Diesel Service. Ook kan men tegen meerprijs centrale portiervergren- dehng en elektrisch te bedienen voorruiten krijgen. Dat gehannes met verschillende sleutels voor deur, contact en ach terklep behoort nu ook tot het verleden. Met één sleutel openen we alle sloten, inclusief de afsluit bare tankdop. Citroèn maakt tevens de prijzen voor haar nieuwe Visa- uitvoeringen, de 14 TRS, 17 D (diesel) en 17 RD (diesel) bekend Deze komen op respectievelijk 17.960-, 19.250,- en f 19.980,-. BX Automaat De koek is bij Citroën nog niet op. Nu leveren zij de BX tevens met een automatische ZF- versnellingsbak met vier gangen vooruit waarbij opvalt dat deze „bak" qua prestaties en brandstof verbruik zo goed als niets verschilt met de handgeschakelde BX. Door de mechanische overbrenging van de vierde versnelling worden slip- verliezen voorkomen met als ge volg genoemde voordelen. De definitieve prijs van de „auto maat" kan Citroën ons nog niet meedelen, maar de klant kan reke nen op een meerprijs tussen 2.000,- en 2.500,-. Al weer zes jaar draait de Audi 80 in huidige vormgeving mee. Na de zomervakantie komt er een gerenoveerde „tachtig" naar ons land. Zo op het oog veranderde er niet al te veel. Toch moet deze gefacelifte Audi weer een aantal jaren (tot '86?) mee. In de afgelopen zes jaar produceerde Audi maar liefst twee miljoen exemplaren van deze middenklasser. Bij Audi rolden in 1983 390.000 auto's van de band. Zij brachten zo'n 9 miljard DM in het Audi laatje. Dit jaar moest een recordjaar worden. Daar zag het in eerste instantie ook naar uit. De zes weken staking gooide echter knap roet in het eten. De arbeiders werken weer, maar het kostte wel de fabricage van 44.000 Audi's ofwel 1 miljard DM. Nieuwe Audi 80; strak gelijnd zowel in twee- als vier deursuitvoenng. Voornaamste uiterlijke verandering; koffer deksel sluit tot op de bumper Uiterlijk Zoals gezegd veranderde er aan de koets niet al teveel. De grille en koplampen plaatste men licht achteroverhellend. Het sterkst ver anderde de „kont" van de wagen. Deze lijkt nu vnj veel op grote broer 100. Een handicap bij de „oude" 80 was de hoog opstaande rand van de kofferbak. Hoog tillen van de bagage was het gevolg. Dat leed is nu geleden. De kofferdeksel inclusief een deel van de achterlich ten sluit nu tot op de bumper. Bovendien kan men nu meer kof fers kwijt door een vergroting van 435 naar 496 liter. Dankzij al deze wijzigingen verlaagde de Cw- waarde van de Audi 80 van 0.42 naar 0.39. De GTE-versie door z'n forse voorspoiler zelfs naar 0.38. In de woonkamer van de 4.40 m lange Audi 80 veranderde niet al te veel. Goed, het dashboard wijzigde iets, maar dat is het dan wel zo'n beetje. Audi biedt de 80 zowel in twee als vierdeurs-versie aan. Alleen de CD en turbodiesel beschikken van huis uit over vier portieren. Veel motorwijzigingen Het Audi 80 programma telt 11 uitvoeringen: de standaard 80, de 80 CC CD, GTE en Quattro. Jawel, Audi brengt de 80 weer met perma nente vierwielaandrijving. De no dige pk's worden echter niet gele verd door de bekende vijfcihnder krachtbron, maar door een 1800 viercilinder motor. Dit blok zorgt voor een max vermogen van 66 kW (90 pk) bij 5200 omw/min en dit blok zien we tevens staan in de CC en CD-versie. In de GTE staat de 1.8 L injectiemotor die we al kennen uit de Golf GTI. Dit parade paardje zorgt voor 82 kW (112 pk) bij 5800 tpm. In de overige uitvoe ringen leveren 'n 1296 cm' en 'n 1595 cmJ de benodigde kilowatts. Al deze motoren zijn afkomstig van Volkswagen. Voor de kilometer vreters brengt Audi twee „diesels", één goed voor 40 kW (54 pk) en een turbogeblazen versie die 51 kW (70 pk) naar de voorwielen overbrengt. Verleden week reden we in Zuid- Duitsland de eerste honderden ki lometers met de vernieuwde Audi 80. Eerst voelden we de 80 CD met de 1.8 1 in het vooronder stevig aan de tand. Op rustige stukken lichtglooiende autobahn en smalle landweggetjes stelde de 80 CD ons zeker niet teleur. Het spreekt wel haast voor zich, dat we er geen toeristische tocht van maakten. Nee, we haalden alles uit de CD en later uit de Quattro, zonder dat de wagens enige krimp gaven. De zit achter het vierspakige stuur is uit stekend, alleen voor kleine perso nen een pietsie aan de lage kant. Een prima overzichtelijk zake lijk dashboard geeft alle noodzake lijke informatie. Van Audi zijn we perfect schakelende versnellings bakken gewend. De „bakken" van de 80 vormen daarop zeker geen uitzondering; prima! Bij hoge snelheden blijft het weg contact uitstekend behouden. Dat geldt voor de CD, maar natuurlijk in het bijzonder voor de Quattro. Geweldig die wegligging van de permanent vierwielaangedreven 80. Vrijwel niets is hem te g wel op droog als nat wegdi 'ie zich als een vis in het wa opzichte van z'n voorgang ken we één nadelig punt prestaties op het gebied van ra tie en topsnelheid. Die z merkelijk minder dan die vijfpitter. Daar staat wel tegJ dat de 80 Quattro anno 198* meer binnen het bereik „gewone man" komt. Over; valt op dit moment nog zeggen. Naar alle waarsd, heid worden ze vier tot vijf: verhoogd. Zelfs een vierwielaangedreven Quattro redt het met altijd in de vette klei.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4