Op de pedalen met Aat Daale Fraaie fietstocht naar Soesterberg Amersfoort houdt ,open huis' 20 en 27 juli, 3 en 10 augustus Korte routebeschrijving: LEUSDEN - Zoals u uit de vorige afleveringen hebt kunnen zien, is medewerker Aat Daale weer op de fiets geklommen om de naaste en wijdere omgeving te beschrijven. De vraag ligt nu voor de hand of het wel de moeite waard is om met deze fietstochten (jaargang 3) door te gaan. Het antwoord moet zijn: natuurlijk! Het is namelijk zeer de moeite waard om gezeten op de fiets te ervaren hoe fraai de omgeving hier en daar is. Je hoeft maar een willekeurige richting op te gaan en je komt op bospaden of op landelijke wegen. Deze keer gaat de tocht in de richting van Soesterberg. Vorig jaar was het onmogelijk om bij de Leusderhei bij de Tank werkplaats over de Kolonel van Rooyenweg naar Soesterberg te gaan. Dat kan nu wel. Daarom gaan we van start aan het einde van de Leusderweg bij Alberts Corner. Daar begint het fietspad naar Maarn-Doorn. We hebben het al eerder verteld, dat is een van de mooiste fietspaden van Nederland in de onmiddellijke nabijheid van een stad. Het is wat rommelig op de rijbaan om dat er allerlei werkzaamheden plaatsvinden voor de aanleg van de aansluiting op de A28. Een fietser heeft daar geen zorgen om. Hij moet wel verderop op de knop drukken om groen te krij gen voor de oversteek. Rechtsaf, dus de Kolonel van Rooyenweg op In de verte tekent zich al de helling af, die u moet bedwingen. Op afstand lijken die hellingen kinderspel maar eenmaal ter plaatse gekomen moeten de bovenbeenspieren toch van vol doende kracht zijn om de klauter- partij naar behoren te volbrengen Er ligt een compleet viadukt over de nieuwe weg waarvan de richting wel duidelijk is maar waaraan nog heel wat te doen valt. Dolgedraaide crossrijders hebben het talud zoda nig beschadigd dat er straks nog méér werk aan de winkel zal zijn. Doorfietsen maar, het is een teken van deze tijd. Er zijn nu eenmaal gasten die jonge boompjes omtrek ken en plattegronden met een pri mitieve wellust vernielen. Er zijn ook fietsende malloten die, in de veronderstelling dat zij bezig zijn aan de beklimming van een col van de eerste categorie, u als bezete nen van de weg af proberen te fietsen en die op drukke verkeers punten met verhitte kop door het rode licht rijden Terwijl Leersum letterlijk en figuurlijk vlakbij is. APOLLO Goed, niet langer tobben, we gaan de hele Kolonel van Rooyen weg af en dat is bij goed weer een alleraardigste tochtje naar Soester berg Links en rechts is er hier en daar weliswaar het uitzicht op streng bewaakte clubhuizen van de krijgsmacht, maar echt storend is dat niet. U bereikt het kruispunt waar u rechts sterk afbuigend naar de grote weg Soesterberg-Utrecht kunt gaan. Dat moet u niet doen. U gaat aan de overzijde links het Weggetje door landgoed Hees Starten vanaf Leusderweg bij Alberts Corner (Oud-Leusden) - weg naar Maam/Doom en kele honderden meters volgen tot weg naar rechts (Kol van Rooyenweg) richting Soester berg. Stoplicht met drukknop. De hele weg volgen tot aan kruispunt en daar schuin links het Zeisterspoor op met aan rechterzijde de Amerikaanse woonbuurt Apollo Ook deze weg helemaal afgaan tot via dukt Aan de overzijde pad in het bosgedeelte achter de Soesterbergse huizen inslaan bij p 20063 (Den Dolder 6,8 km) Hele pad volgens langs p. 21420, p 21266 en bij p. 22763 (Den Dolder 5 km) links af. Doorgaan tot p. 23265 (Den Dolder 4,8 km) en daar rechts af over de Ericaweg tot op hoekpunt met p. 21344 Via klein weggetje schuin rechts naar fietspad hoofdweg naar Utrecht en bij p. 21401 linksat (Den Dolder 4 km). Bij 400 meter verderop gelegen kruis punt oversteken bij stoplichten en meteen bij stoplichten over de grote weg oversteken naar de overzije. Aldaar de Dolder- seweg op via fietspad links. U komt dan in Huis ter Hei de. Kruispunt Van Ostadelaan oversteken en doorrijden naar Bosch en Duin. Verderop mid delste fietspad aanhouden richting Lage Vuursche (8 km). Bij km-bordje 2,3 het viadukt Veen brug" onderdoor rijden en doorrijden via fietspad al daar langs Nieuwe Dolderse weg Bij kruispunt Pleineslaan oversteken en aan overzijde fietsroute volgen (even naar links en dan meteen naar rechts langs voetbalvelden, Lage Vuursche 6 km). Nieuwe Dolderseweg uitrijden tot aan kruispunt met de weg naar Baam Aldaar via stoplichten richting Baam volgen (Soest- dijk 5) en naar keuze doorrij den tot aan p. 20112 en daar rechtsaf over de Wieksloter- weg naar Soest óf minder goed begaanbare wegen volgen door landgoed Hees. In het laatste geval na kruispunt met weg uit Lage Vuursche even voorbij km-bordje 7,8 km en groot blauw verkeersbod rechtsaf onverhard weggetje op (herkenningspunt postbus- je met cijfer 51 aan de weg) en doorrijden tot huis, daar linksaf en zelfde weg blijven volgen tot voorbij paardenfarm links. Op het daarop volgende kruis punt linksaf en meteen na pas seren grote houtstapel rechts- afslaan lange laan in. Bij witte boerderij De Kooi linksaf en verder rechtuit tot aan de Wieksloterweg bij p. 20113. Door Soest via Insingerstraat, Den Blieklaan, Bosstraat, Os- sendamweg (spoorwegover gang Station Soest-Zuid) en oversteek bij Soest- Soestduinen - naar Amers foort en Leusden (langs voet balvelden Birkhoven). Laatste gedeelte geldt ook voor dege nen die hele Wieksloterweg hebben gevolgd. Zeisterspoor op en u ziet daar het bordje Apollo. Dat is de naam van het Amerikaanse ruimteprojekt. Er wonen daar Amerikaanse gezin nen, die hier tijdelijk verblijven in verband met de stationering van het gezinshoofd op de vliegbasis Soesterweg. De weg is er niet in geweldige staat. Veel hobbels en groeven. Dat betekent goed oplet ten, want vallen is niet zo leuk. Zo'n sleutelbeen is niet zo sterk. Het uitzicht naar links is schoon. Wel dra ziet u links het viadukt dat de mogelijkheid biedt om over de nieu we weg in de richting van Zeist te gaan. Dat doen we ook niet, we steken over en daar ligt een rijwiel pad door het bosachtige gedeelte achter de huizen van Soesterberg (paddestoel 20063). Dat is een aardig pad. Niet uniek door schoonheid of rust maar wel door de direkte ligging achter de be woonde wereld. U blijft van nu af aan de richting Den Dolder volgen en passeert een paar paddestoe len. Eerst paddestoel 21420 achter de flats en paddestoel 21266, waar u naar Den Dolder nog 6,1 km hebt af te leggen. Een kilometer verder wijst paddestoel 22763 u naar links de weg en nu bent u aan de rand van de nieuwe weg waar u een fraai uitzicht op hebt. Jammer zo'n nieu we weg9 Natuurlijk, maar nu die weg er eenmaal ligt moet je toch toegeven dat de bouwers vaklui zijn. We bereiken nu paddestoel 23265 vlakbij het volgende viadukt over de nieuwe weg en dan gaan we rechtsaf door de bosrijke omge ving over de Ericaweg. Een rustige weg maar denk er om dat de drukke autoweg in de direkte nabijheid is. De Ericaweg loopt namelijk, met een stukje naar rechts (paddestoel 21344) op het fietspad van de weg naar Utrecht uit. Op die drukke weg blijven we niet lang. Naar Den Dolder is het nog 4 km volgens de paddestoel 21401 bij de grote weg. Daar staat ook een kilometerbord- je 81.8 We rijden door naar links en komerr even verderop bij het kruispunt waar u aan de rechter kant dat fraaie witte kerkje ziet staan We moeten trachten zo snel mogelijk de weg naar rechts te bereiken. Dat betekent wel twee maal stoplichten met zelfbediening en wie geluk heeft is weldra aan de overzijde, maar daar mag u niet op rekenen. Aan de overzijde voert de Dolderseweg u via het parallelpad langs de autoweg naar Huis ter Heide. Het ziet er daar allemaal keurig verzorgd uit De natuur is er nog volop aanwezig en de huizen hebben er allure. We steken de Van Ostadelaan over en kunnen genieten van een prettig uitzicht U zult ontdekken dat Huis ter Heide snel plaatsmaakt voor Bosch en Duin. Den Dolder is nu vlakbij maar u moet verderop het middelste fietspad blijven volgen, richting La ge Vuursche, dus niet richting Den Dolder (Vosselaan). De natuur blijft er daar keurig onderhouden uitzien en wegenbouwers hebben hier een geslaagd compromis tussen natuur en cultuur bereikt Bij kilometerbordje 2,3 gaat u het viadukt van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort onderdoor en op het viadukt zult u naam Veenburg zien staan. Doorrijden maar weer. De Dolderseweg heet daar Nieuwe Veenbrug (viaduct spoorlijn) bij Den Dolder Kerkje Huis ter Heide. Dolderseweg Op een gegeven moment dient u het kruispunt bij de Pleineslaan over te steken en dan bemerkt u dat u aan de overzijde toch nog even in Den Dolder komt. Een voor auto's doodlopende weg langs de voetbalvelden van DOSC gaat richting Lage Vuursche (6 km). Rechts is de Willem Arntz- Hoeve Het terrein is vrij toeganke lijk. Daar bedoelen we niets mee, maar u zult versteld staan van de grootte van deze inrichting Com plete lanen en fraaie bosrijke door kijkjes. Er is geen officiële weg doorheen dus moet u gewoon ver der fietsen. Het duurt niet lang of u bereikt het einde van de Dolderse weg en daar kunt u rechtsaf de weg naar Baarn (8 km), respectievelijk Soestdijk (5) inslaan De natuur blijft er het voorname aspect hou den dat we al bij het begin van de Dolderseweg bespeurden Elke streek in Nederland heeft zijn eigen schoonheid Rechts liggen uitge strekte landerijen met een wat on bestemd karakter. Het moet te maken hebben met het verleden en een tijd van kasteelheren en hori gen. rechtsaf een lange laan is die vrij goed berijdbaar witte boerderij De Kooi dan weer linksaf en ml moeite zullen we dan toef de bewoonde wereld t? men, namelijk bij p?n 20113. U passeert eerst® boerderij die 't Paleis heet0; moet een grapjas hebben v i« De weg naar Leusder>|( zelf bedenken maar oma haal toch compleet tex geven wij u het advies c- gerstraat door te rijden vervolg heeft in Den GEBIED VAN HEES U kunt nu wat ons betreft doorrij den tot paddestoel 20112 waar de Wieksloterweg u naar Soest brengt, maar voor de avonturiers onder u is er een aardige doorgang door het gebied van Hees U moet dan wel beseffen dat de wegen door dat landgoed hobbelig en allesbehalve comfortabel zijn. Niet bang zijn dus voor wat schokken en schudden. Hoe te rijden? Wel, na het passeren van kilometerbordje 7,8 en net voorbij het grote blauwe verkeersbord is er een onverharde weg het bos in. Bij de ingang staat een postbusje met het getal 51 in witte letters. Nu maar steigeren over het pad dat voor u ligt en bij het huis in de bocht linksaf. Na veel gehobbel over steenslag belandt u bij een hoekpunt met links een soort paardenfarm Op dat hoek punt gaat u naar links. Naar rechts is niet toegestaan want daar is het land van de Ewijckshoeve. Al snel bereikt u na het passeren van een grote houtstapel een punt waar 'j k1 l( P Het is daar een opee^ van bochten. Na Den P' de Bosstraat op en dan:f het station Soest-Z?' spoorlijn oversteken. de weg uit op de straat»1 Amersfoort (Birkhoven,1' best nog een aardig stu* met links en rechts wa5 en weilanden. Een tc verschillende stukjes* dachten we zo. Evenn herhaling van een raadgeving: u moet de maken, dus niet ergen3 weg verkorten of een an€ inslaan. En natuurlijk dip goed oppompen. Een g'| maar weer. li De Franciscus Xaverius aan t Zand. ruimd en zal er her en der in de straat levende muziek zijn Op 27 juli pakt De Kamp uit met o a een Kunstmarkt in de Grote St. Jans straat met een terrasje met klassieke muziek en diverse aktiviteiten in de kunstsfeer. Bijna alle winkeliers komen met speciale aanbiedingen, etalage wedstrijden, speciale tentoonstellingen ed Verder is er een terras speciaal voor Zeeuwse mosselen en wijn, er zijn wedstrijden Break Dance en Electric Boogie De gehele dag (11 00, 13.15, 17 00, 19.00 en 20.00 uur) zijn er modeshows op een podium, treden dansmariekes op, van 19.00 tot 21 00 uur zijn er wedstrijden met radiografisch bestuurde autootjes, er treedt een boe- renkapel op van 19.00-21.00 uur enzo voorts. Op De Hof kunt u 's avonds tussen 20 00 en 24.00 uur op vier podia onder meer Aristakis zien optreden Verder komt er een Antilliaanse band. Op 3 augustus bestaat de mogelijk heid om per helicopter een rondvlucht te maken boven de stad. Verder kunt u weer muziek en terrasjes verwachten. Op 10 augustus tenslotte komt de paardentram terug, wordt op de Kamp een beddenrace staat er een enorme heftruc bij De Kamp, waar men het gewicht van een tapijtrol moet raden Bij de beddenrace kunnen prijzen gewon nen worden vanaf 1.000,- tot een groot aantal diners voor twee personen, 's Avonds kan men op De Hof vanaf 20 00 uur weer genieten van o.a Arista kis. En op De Kamp speelt het Trompet- terkorps der Cavalérie in ceremonieel tenue van 19 00 tot 21.00 uur de in de omgeving van Amers foort verblijvende toerist de kei- stad komt bezoeken. De mannenzaal in het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis. AMERSFOORT - Op de laatste 2 vrijdagen van juli - op één van de borden langs de invalswegen staat july, maar dat zal wel voor de buitenlandse toeristen zijn - en de eerste 2 vrijdagen van augustus houdt Amersfoort „open huis". „Voor een ieder, die geïnteresseerd is in een mid deleeuwse binnenstad, in de ge bouwen, die gewoonlijk dicht- blijven, in drie markten en in de winkelmogelijkheden in de stad." Uit deze „officiële" om schrijving blijkt de sterkte en de zwakte van de Amersfoortse da gen, die onder auspiciën van de ACC tussen de feestweek rond „Amersfoort 725 jaar stad" en de „echte" keistadweek eind au gustus, gehouden gaan worden. In navolging van Barneveld en Spakenburg wil men Amers foortse dagen creëren, waarop Bij de opstelling van de programma's voor de vier Amersfoortse dagen is uitgegaan van de reeds bestaande attrakties voor de toerist, te weten de bloemenmarkt op het Havik, de vis markt op het O.L Vrouwe Kerkhof en de vrijdagse rommelmarkt op de Hof. Aan de hand van de bij de WV en de parkeergarage Beestenmarkt verkrijg bare informatie-pakketjes - prijs 2.50 - en een fotospeurtocht worden de bezoekers langs een flink aantal histo risch interessante gebouwen in de Amersfoortse binnenstad geleid Dat zijn met name de Kamperbinnenpoort - waarin de tingieter zijn atelier heeft - de Koppelpoort, de St Joriskerk, de Franciscus Xaveriuskerk en Oud- Katholieke Kerk, de St. Aegtenkapel - waar de kunstenaar Roel de Jong en bloemsierkunst Iris exposeren, waar een barokachtige middagconcert wordt georganiseerd en waar de gelegenheid betaat een lichte lunch te gebruiken -. de St. Rochuskapel. de ..oude" man nenzaal van het St. Pieters- en Blok landsgasthuis en natuurlijk museum Flehite. In samenhang met de open dagen worden in de binnenstad diverse aktivi- teiten georganiseerd Op 20 juli rijdt er de gehele dag een paardentram door de Langestraat en de Utrechtsestraat In de Langestraat wor den een tiental standwerkers verwacht. Daarnaast worden enige terrasjes^inge-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4