„Overvallers in de dierentuin" valt verschrikkelijk tegen Hoofdrolspelers1 Toevallig een joodse wees zijn, bijvoorbeeld „Flyingh High I": geslaagde persiflage op rampenfilm „Amersfoortse" jeugdfilm werd saaie vertoning „Bastille" van Rudolf van den Berg DINSDAG MOVIE CYCLUS DE LEUSDER KRANT kijk op de film De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wal dat met elkaar te maken heeft? Alles' Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand of machlneletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. door MARNIX KREYNS AMERSFOORT - Misschien omdat „Overvallers in de dierentuin" groten deels In Amersfoort gedraald is en er rond die opnamen nogal wat publiciteit is geweest, wekt zo'n film enige verwachtingen bij je. Misschien ook omdat dankzij mensen als Karst van der Meulen en Harry Geelen er in Nederland langzaam maar zeker een traditie van goede jeugdfilms aan het ontstaan is. Hoe het ook zij, van „Overvallers in de dierentuin" had ik op de één of andere manier Iets verwacht. Maar helaas: in geen enkel opzicht worden die verwachtingen waargemaakt. Het verhaal is niet goed, er zit geen vaart of spanning In de film, wat leuk bedoeld is komt niet zo over, er wordt af en toe bedroevend slecht in geacteerd en ga zo maar door. Om kort te gaan: „Overvallers in de dierentuin" is een mislukking geworden en bepaald geen „film voor het hele gezin", zoals de makers ons willen doen geloven. Sanders; Martin Versluys, Cor van Rijn, Odette Nabbe en Marlous Flult- sma. Te zien in: Grand, Amersfoort. „Overvallers in de dierentuin"; Ne derland, 1984; regie: Christ Stuur; hoofdrollen: Lex de Regt, Paul van Soest. Maurice Schmeink, Miranda HOEFSMID TE GAST OP KINDERBOERDERIJ In het kader van de zomeraktiviteiten op kinderboerderij „De Vosheuvel" aan de Heiligenbergerweg 187, zal woensdag 25 juli een hoefsmid te zien zijn Van 13.30 tot 15.30 uur geeft hij een demonstratie met „warm" beslag en kappen en klauwen van klein vee. De toegang tot dit evenement is gratis. Is op zich het gegeven van het verhaal - kinderen slagen er in een misdrijf op te lossen - al niet zo nieuw, de manier waarop het door mevrouw Peppelenbosch en script-schrijfster An nie van den Oever is uitgewerkt is bedroevend clichématig. De overval lers zijn uiteraard van de domme soort, de kinderen van de slimme. De direk- Een ander storend element van „Overvallers in de dierentuin" blijft ech ter ongetwijfeld gehandhaafd, want het is een wezenlijk onderdeel er van Dat is de ongegeneerde reclame, die voor produkten van fabrikanten, die kenne lijk gesponsord hebben, wordt ge maakt. „Weet je wat ik ga doen? Ik ga de Donald Duck lezen" KREYNS I - Toen eind april, van dit jaar de door Harry zorgvuldig geleide publici- rond de landelijke première over ons heen spoel- één aspect van de film erg In talloze Interviews - tijdschriften, voor radio moesten regisseur Berg en andere be keer op keer alles vertel de joodse elementen in de over de joodse aspecten In Leon de Winter, waar gemaakt is. En over de van hun joodse identiteit jwel de regisseur als de f Er over jood-zijn In zijn nheld. Zodat we over die rpen in ieder geval een hoop enswaardige en een hoop e opmerkingen tot ons kon en. ijk is het niet verwonderlijk dat "t van „Bastille" zo naar voren ld. Dat is een fascinerend p en niet te ontkennen valt, opee1 daar over gaat. Als we Paul pen prek de Lint) over zijn nek zien eten van varkensvlees, est-Z?ns wat vertwijfeld rond zien ;en. Den synagoge, dan weten we itraatn heel zeker, dat die jongen ovenliek IS- maar dan IS evenzeer jg stufat De Wit problemen heeft ts wa50d-ziin Maar het 's niel hel de veertigjarige geschiede- jkjes<welt ^en 'teve vrouw- hvee Even 'lderen-een goede baan, een Ien ja zelfs een droom van een de f9 met een meis)e 'n Parijs, kan De Wit niet echt en aneenvoudl9we9 omdat h'J n'el Hik di°m van 'even te genieten, -en g'et van dlt leven H|i hoort er ift in zekere eenzaamheid en turend met de vraag, waarom z'jn zoals ze zijn Dat gevoel ^^^aul de Wit onmiskenbaar in in dat hij een joodse wees is, .isis die hem teistert, treft ook x>k niet-joden. En over dat probleem gaat „Bastille" r als over het worstelen met ntiteit. Met andere woorden deze film om „toevallig een 3S zijn, bijvoorbeeld'waarbij moet liggen op het eerste en woord. VROUW heeft Paul de Wit zijn proble- NJijk lang voor zich kunnen kind wist hij, dat hij in 1943 I uit joodse ouders, die zaten Uken. Lange tijd weet hij niet Jat hij de enige overlevende nilie is tot hij als student op ,ient in aanraking komt met Juw, die zijn moeder indertijd ^staan bij de bevalling. Zij dat hij de helft van een en dat zijn broer Philip met Polen is gedeporteerd. e wetenschap valt te leven, v- het er voor Paul tegen zijn ^levensjaar niet makkelijker 'oor de klas gaat het steeds izelfsprekend, in zijn gezin j zich meer en meer als een >ner en dan is er nog dat maar met vlotten wil Een de Franse revolutie, dat zal beschrijven wat er ge- lar dat de ambitie heeft weer /at er gebeurd zou zijn als kleine gebeurtenis toevallig -*>/erlopen zou zijn. De veron- daarbij de Lodewijk )0en INGEWIKKELD Om met het verhaal te beginnen. Dat is geschreven door de ook al Amers foortse mevrouw Ciny Peppelenbosch- Macrander, die journalistiek bedreef voor onder meer Libelle. Ook redigeer de zij de zogeheten „Winterboeken" van de Geïllustreerde Pers en waagde zij zich aan kindergedichten. Nu is er dan het verhaal voor de film, dat binnen kort ook in boekvorm zal verschijnen Daar hoeft niet al te reikhalzend naar te worden uitgekeken, want het verhaal van „Overvallers in de dierentuin" is weinig verrassend en zit boordevol cliché's. Twee mannen en een jongen beroven een tankstation. De vluchtauto knjgt vlakbij een dierentuin pech. De overvallers besluiten de tas met de buit in het dierenpark te verstoppen en deze later te komen opgraven Dat gaat hen minder glad af dan zij gedacht hadden, vooral omdat twee kinderen, die in de dierentuin werken, hen in de gaten hebben Zij schakelen de politie in, die uiteindelijk twee van de drie overvallers inrekent. De derde, de jongen, gaat vnjuit, maar die heeft dan inmiddels ook te kampen met een ernstige vorm van wroeging, waar vooral het meisje debet aan is. Hoofdrolspelers in Overvallers in de dierentuin op een njtje. Van links naar rechts Martin Versluys, Marlous Fluitsma. Manna de Graaf, Miranda Sanders en Cor van Rijn Het is echt jammer dat het duo Visscher/Stuur er niet meer van heeft kunnen maken. Producent Gerrit Vis- scher heeft inmiddels toch de nodige ervaring opgedaan in het vak Hij was betrokken bij de produktie van films als „De Inbreker", „Doctor Vlimmen", „Kort Amerikaans" en „Pinkeltje" Voor de televisie produceerde hij oe door de NCRV uitgezonden serie „Sil, de strandjutter". Ook van regisseur Christ Stuur was werk op de Nederlandse televisie te zien. Na een Duitse periode, waarin hij de dramaserie „Der Mann" afleverde, maakte hij de jeugdserie „Briefgeheim" naar het boek van Jan Terlouw. „Overvallers in de dierentuin" is zijn eerste grote speelfilm. Jammer dat het niet beter werd. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Wie eens lekker wil lachen en de film heeft gemist, kan dinsdag 24 juli in het Grand theater terecht voor „Flyingh High I", een schitterende persiflage op het veelbeproefde gen re „vliegtuig-rampen-films". Films als „Airport", „Skyjacked", en „Vlucht 501 antwoordt niet" worden door Jlm Abrahams, David Zucker en Jerry Zucker danig op de hak geno men, waarbij alle mogelijke cliché's nog eens extra worden aange scherpt. Vlucht 209 van Trans American vertrekt uit Los Angeles met bestemming Chica go. Aan boord bevindt zich een uiterst gevarieerde groep passagiers. Daartoe behoren 'n piloot met een eigenaardig sexuele neiging. twee godsdienst waanzinnigen. 'n zingende stewar dess, een dokter, wiens neus zich verlengt wanneer hij liegt en met een 2e piloot met de naam Rigter Murdock. maar die verrassend veel op 'n beroem de basketbalster lijkt Voor het diner aan boord kunnen de passagiers kiezen tussen biefstuk en vis. Kort daarna wordt een vrouw, die de vis koos, ziek. Binnen enkele minuten verkeren allen, die ook vis gegeten hebben, in dezelfde deplorabele toe stand. Hiertoe behoren ook de gezag voerder, de 2e piloot en boordwerktuig kundige. De enige passagier met enige vlieg- ervaring is Ted Striker, een voormalige jachtvlieger Hij heeft echter 6 jaar niet gevlogen en is ook totaal onbekend met mèér-motorige vliegtuigen. Boven dien is hij door een in de oorlog opgelo pen shock bang om te vliegen. Hij is echter aan boord gestapt om de onenig heid tussen hem en zijn vriendin, de stewardess Elaine, weer ongedaan te maken Met tegenzin zet Striker zich in de stoel van de gezagvoerder om het vliegtuig verder te besturenElaine wordt zijn 2e piloot. Intussen worden er op het vliegveld van Chicago voorberei dingen getroffen om door de angst bevangen Striker „binnen te praten". Leider van deze aktie is Rex Kramer, die tijdens de oorlog met Striker heeft gevlogen. Het feit dat zij elkaar nooit konden uitstaan maakt zijn taak alleen nog maar ingewikkelder. Zal het toestel veilig landen? Zullen alle zieke passagiers op tijd zijn in het ziekenhuis? Zullen Striker en Elaine zich weer verzoenen? Zullen de au teurs van dit krankzinnige gegeven opgesloten worden? Alleen de film geeft 'n antwoord op al deze en andere niet ter zake doende vragen tod t» nd, 1984; regie: Rudolf van jersl g; hoofdrolspelers: Derek de ertde jongen Evelyne Dress; heet0; Annemarie van de Putte, ~u "van den Berg en Leon de de novelle „La Place de van Leon de Winter; ic; «win Kuhn; muziek: Bou- om arenskeen; te zien in: Grand, te>ort Marie Antoinette er wel in zouden zijn geslaagd om het revolutionaire Frank rijk te ontvluchten Als zij nu eens niet bij Varennes in hun kraag gegrepen waren - omdat de soldaten toevallig even niet opgelet zouden hebben of er toevallig een andere route gekozen was - hoe zou dan de Franse revolutie verlopen zijn? Om enige research te doen voor het boek - en om de inmiddels groeiende problemen thuis en op school te ont vluchten - gaat Paul naar Parijs Hij ontmoet er de eveneens joodse studen te Nadine, die iets van zijn ontheemding begrijpt - omdat ze die enigszins deelt -. maar Paul tegelijkertijd op een ontzet tende manier met zichzelf en dus met dat gevoel van ontheemding confron teert. Of hun verhouding voor de lange re duur iets van betekenis zou zijn gebleken, wordt niet duidelijk. Op de foto, die Paul kort voor zijn terugkeer naar Nederland op de Place de la Bastille van Nadine neemt, valt na afdruk zijn oog op een man op de achtergrond. Die man lijkt angstaanja gend veel op hemzelf en langzaam maar zeker raakt Paul de Wit er van overtuigd dat dat zijn tweelingbroer Philip moet zijn En terwijl het werkelijke leven steeds meer naar de achtergrond verdwijnt, begint Paul in gedachten een speurtocht naar zijn broer. We zien hem zijn doel naderen. Inlichtingen brengen hem in de buurt van de plaats, waar zijn broer moet wonen. De taxichauffeur, die hem er heen zal brengen, kent nota bene een man, die sprekend op hem lijkt. Maar de taxi slipt en Paul zet zijn tocht in een mistig berglandschap al leen te voet voort. Hij haalt het niet, komt uitgeput in de berm van de weg te liggen. Maar juist dan wordt het verhaal een sprookje: Paul wordt vanuit de modder in een koets getild, die getrok ken door ongekend lichvoetige paar den, Paul wegvoert naar ongetwijfeld beter oorden Zodat wij niet anders kunnen veronderstellen, dan dat aan het getob van Paul een einde is geko men. SPANNEND Aansluitend op die kritiek moeten ook een aantal goede dingen over „Bastil le" gezegd worden. Het eerste is dat die verwarrende opbouw van het verhaal er ook wel een spannende gebeurtenis van maakt. Het verhaal, zoals door Van den Berg in beeld gebracht, blijft je ontegenzeggelijk van begin tot eind boeien Dat is zeker ook te danken aan de kwaliteit van het spel in de film Derek de Lint was voor mij niet besmet met een „Herenstraat "-verleden, want naar die serie heb ik nooit gekeken Evenmin lijkt het me van veel belang of die jongeman nu - al dan niet met succes - een glamourcarriere tracht op te bouwen via bladen als „Panorama". Wel interessant is dat hij de rol van Paul de Wit adequaat neerzet. Alleen, als je dan leest dat Van den Berg voor die rol internationaal had gedacht aan Dustin Hoffman en hier te lande aan Kees van - Kooten, dan is De Lint inderdaad niet meer dan „second best". Maar ook dat is best Eigenlijk opvallender dan De Lint vond ik Geert de Jong als zijn vrouw Mieke Opvallend doordat zij die eigelijk niet zo sympathieke rol zo onopvallend speelt Zij is het die als eerste gecon fronteerd wordt met het getob van Paul de Wit, zij is het die het vaakste zijn gezeik moet aanhoren. En zij is het ook. die De Wit duidelijk tracht te maken, dat je wel kunt proberen door telkens „als" te zeggen de geschiedenis naar je hand te zetten, maar dat je er nooit in zult slagen een dode broer tot leven te roepen. Geert de Jong doet dat voor treffelijk. Van Evelyne Dress, die Nadine is, weet ik nog steeds niet zeker of zij nou meer imponeerde door haar spel of door haar buitengewoon mooie ver schijning. Een kwaliteit van de film is verder zeker de bezetting van enkele kleinere rollen. Echt heel mooi is Loudi Nijhoff als de hoogbejaarde vroedvrouw. Ook een juweeltje vind ik de scène, waarin Walter Kous als rector van de school en Henk Votel als concierge optreden. Tenslotte moet opgemerkt worden dat ook de fotografie van Toni Kuhn bijdraagt aan de kwaliteit van „Bastille". Niettemin heeft deze eer ste speelfilm van Rudolf van den Berg, van wiens door de VPRO uitge zonden documentaires ik me vooral „Sal Santen Rebel" herinner, zeer gemengde gevoelens bij me achter gelaten. Het zijn vaak niet de slecht ste films, die dat doen. Het is niet het enige probleem dat ik met „Bastille" had. Met name ook het eerder vermelde einde stelde mij voor grote raadsels De drie scenaristen hebben mij volstrekt niet duidelijk kun nen maken, waaraan Paul de Wit nu zijn plotselinge bevrijding te danken heeft. Plotsklaps is daar die koets en Paul de Wit zal verder wel zeer lang en zeer gelukkig leven. Ik wil Leon de Winter evenmin betichten van koetsfetisjisme als hem er van verdenken soms moeite te hebben een punt achter zijn verhalen te zetten. Maar de herinnering aan het kennelijk nodige koetswerk ook in „De (ver)wording van de jongere Durer" ben ik nog niet vergeten. Lex de Regt in wat de spannendste scène uit de film Overvallers in de dierentuin" had moeten zijn. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik een kwartier nadat ik de film had gezien u dit verhaal niet op deze wijze had kunnen vertellen. Ik heb het gedeeltelijk gere construeerd uit de persinformatie en interviews met de regisseur. Van den Berg heeft het verhaal namelijk nogal ingewikkeld vormgegeven. De hierbo ven vermelde chronologie ontbreekt geheel en met name was ik in verwar ring geraakt, omdat mij niet duidelijk was geworden, dat een deel van het verhaal zich in Paul's gedachten af speelt en voor een ander deel de „werkelijkheid" wordt weergeven Op zich is die overloop van droom en werkelijheid natuurlijk volstrekt te billij ken. omdat dat voor de hoofdpersoon ook voortdurend in elkaar overloopt Maar als eenvoudig toeschouwer zit je er toch maar even mee Dat rare einde van de film stoort mij des te meer, omdat ik denk dat het zo helemaal niet hóeft af te lopen. Waarom moet Paul de Wit, die zo prachtig tobt over zijn ontheemd zijn, dat door zijn joodse achtergrond nog een extra di mensie krijgt, nou toch in vredesnaam bevrijd worden daarvan? En als het dan moet gebeuren, leg dan in ieder geval uit waarom. AMERSFOORT- Ondanks het regenachtige weer was er zaterdag veel publiek op de been om een glimp op te vangen van de hoofdrolspelers uit de nieuwe Nederlandse speelfilm „Overvallers in de dierentuin De hoofdrolspelers waren in Amersfoort om de feestelijke prenière waarop zo'n 700 gasten waren uitgenodigd, bij te wonen Een paardentram zorgde ervoor dat de acteurs en actrices van het station naar het Grandtheater werden vervoerd. De stoet werd voorafgegaan door hel muziekkorps en halverwege gecompleteerd met twee olifanten uit de Amersfoortse Dierentuin Vooral de jeugdige spelers Miranda Sanders en Martin Versluys genoten zichtbaar van alle belangstelling teur van de dierentuin is een aardige, wat verstrooide man, de serveerster in het restaurant van de dierentuin een volkse dame, die zo graag bij de televi sie wil. Zo worden alle personen in het verhaal verschrikkelijk afgezaagde fi guren Ronduit drakerig wordt het op het moment dat de jongste overvaller een wees blijkt te zijn, die vooral door die omstandigheid op het slechte pad is geraakt, maar natuurlijk toch een jon gen met een hart van goud is Nu zijn er genoeg films te vinden, die ondanks een minder sterk verhaal toch heel aardig werden Omdat er bijvoor beeld knap in werd geacteerd, omdat er veel aktie in zet. of omdat het formida bele camerawerk het geheel naar een hoger plan tilde. Niets van dat alles bij „Overvallers in de dierentuin" In de verfilming heeft het verhaal geen enke le snelheid meegekregen Als span nend bedoelde akties zijn helemaal niet spannend. Met als dieptepunt de slot scène, waarin de overvallers bijna nog de tas met de buit aan de kinderen ontfutselen. Maar de leider van het boeventrio is in de hyenakooi beland om daar door een heldhaftig optreden van zijn jongste maatje uit te worden gered. Althans, dat had het moeten worden, maar het is niks geworden. De scène met de tas lijkt meer op zakdoek je leggen en het gedoe rond de hyena- kooi lijkt helemaal nergens naar. Kromme tenen krijg je in de loop van de film ook een paar keer bij het aanschouwen van de acteerprestaties. Miranda Sanders en Martin Versluys doen het als de kinderen Sonja en Steef niet erg slecht, maar bijzonder is het ook bepaald niet. Lex de Regt - als hoofdboef Ros - en Cor van Rijn - als dierentuindirekteur Vereboer - halen ook nog wel een voldoende. Maar vooral Paul van Soest - als de tweede overvaller Plumming - en Maurice Schmeink - als de jongen Haas - blijven beneden de maat. Het camerawerk van Roel Ypma en Roel van der Drift levert soms aardige dierentuinplaatjes op - leuke promotie van Dierenpark Ahlmersfoort maar draagt in zijn geheel toch alleen maar bij aan de saaie indruk die de film maakt. Dat ook de montage van de aan de pers vertoonde kopie een aantal onvolko menheden vertoonde, hoeft niet van veel betekenis te zijn. De pers kreeg twee weken geleden namelijk een nog met-gecorrigeerde versie te zien en verwacht mag worden dat in de verto ningkopieën die fouten er inmiddels uitgehaald zullen zijn

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5