„Liefst theologen dan bier dat van trappen stroomt" Oud Nieuws (5) Ipenbare vergaderingen n de maand augustus ieen collectes ^augustus 9 FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant 1! 1 u r i I- "-^aS r fc ÏE inn* Zwarte Vlier r DINSDAG 24 JULI 1984 plaatselijk nieuws ÜÓerderij 't Claeverenblad wordt omringd door 12 vrije sectorwoningen Bolpoort, Snuifmolen, Watermo len, Ganzeweidehof en Zwanen burghof. De carport-woningen worden begin volgend jaar opge leverd, de huurwoningen eerder In de rest van de wijk Claveren- blad legt Urbibouw de laatste hand aan het woningbouwproject dat ze twee jaar geleden startte. Het bedrijf bouwde meer dan 450 woningen in Claverenblad en Wil denburg. In beide wijken is nu nog ruimte voor de duurdere vrije sec tor. Diverse plaatselijke aanne mers hebben inmiddels grond ge kocht om er huizen op te realise ren. De Leusdens-Hooglandse aannemer Schoonderbeek startte enkele maanden geleden al met de bouw van een reeks gescha kelde vrije sectorwoningen tussen Van Daatselaarhof en Zuiderin- GROENHOUTEN Niet alleen in de nieuwbouwwij ken vinden we woningbouwaktivi- teiten, ook in de reeds jaren be staande wijk Groenhouten ge beurt er op twee fronten wat. Langs de Landweg, naast het WSL-kantoor, is Produktiestroom Maarden al een aardig eind op weg met een reeks van 12 wonin gen. Het eerste rijtje van zes is zo goed als klaar, de laatste zes la ten nog even op zich wachten Het zelfde aannemersbedrijf is aan de andere kant van Groen houten, op de hoek Noorderin- slag/Groenhouten-noord, gestart met de bouw van 24 premiehuur woningen die in opdracht van het Bedrijfspensioenfonds Bouwnij verheid worden gerealiseerd. De woningen kunnen begin volgend jaar door de huurders worden be trokken. Afgezien van een enkel particu lier projectje beslaat het boven staande overizicht 'im ganzen' de bouwproduktie in Leusden. Zoals gezegd zal na dit jaar de stroom woningen afnemen en er een stop komen op het op vangen van woningzoekenden uit de regio. Leusden gaat vanaf 1985 voor de zogenaamde 'ei gen behoefte' bouwen in 't Ruige Veld. In deze wijk zullen fasegewijs nog zo'n 600 wonin gen worden neergezet. vervolg van pagina 1 iet ver van het jeugdhonk is het jrste medische centrum van jusden in aanbouw. Aannemer an Buuren maakt een gebouw aar de huisartsen Van Nieuw- ark en Van den Berg samen met 3 fysiotherapeuten Kolstern en an Gils gaan werken. ONGESUBSIDIEERD In Claverenblad, de laatste wijk in de Tweede Fase, is aanne mingsbedrijf UBA bezig met de realisatie van een 70-tal huurwo ningen en 74 carport-koopwonin- gen waar geen subdidie op zit. De huizen verrijzen langs de straten met de (fraaie?) namen Jonker Y>\ - EUSDEN- In de maand augus- js worden de volgende open- i are commissie- en werkgroep- ergaderingen gehouden: aandag 13 augustus: Welzijn i Onderwijs nsdag 14 augustus: Openbare erken en Ruimtelijke Ordening jnderdag 16 augustus: Alge- ene en Bestuurszaken ijdag 17 augustus: Financiën nsdag 21 augustus: Planad- ïsgroep nsdag 28 augustus: Raad invang 19.30 uur) De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders vermeld en worden gehouden in het Ge meentehuis, 't Erf I te Leusen centrum De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergade ring ter inzage bij het buro Voor lichting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de ge noemde plaatsen ter inzage ge legd in de week volgend op die waarin de vergadering gehouden is. i 5 EUSDEN - Voor de maand au- ustus zijn er door het College m burgemeester en wethou- ;rs geen vergunningen ver end voor het houden van col- ctes. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marmx Kreyns Redaktie: Boudewina de Boer Caspar van Loo J!Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. j. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: |i Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon. 033-941495 Abonnementsgeld: I 62.60 per jaar; g 31.80 per half jaar: 16,15 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141toestel 44 NABESTELLEN FOTO'S: De meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de toto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18cm)ent 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- g^krantenkombinatie te Barneveld. De bouw'van de 24 aanleuningwoningen van 't Hamersveld vordert. ,,DEZE WEEK zijn de ge meentelijke gebeurtenissen overschaduwd door de lan ding van mensen op de maan". Zo begint in de Leus- der Courant van donderdag 24 juli 1969 het commentaar. En inderdaad: de belangrijk ste gebeurtenis in die dagen is de succesvolle onderne ming van de Amerikanen Neil Armstrong en Adwin Aldrin, die mensen in de hele wereld aan radio en televisietoestel len - al dan niet met tweede net gekluisterd houdt. Of er ondertussen ook nog iets in Leusden gebeurde? Jawel, maar niet erg veel. De aandacht van de redaktie richt zich deze week voorna melijk op het landgoed 'Den Treek'. Daar hebben enkele kleinere bos- en heidebran den gewoed. Maar daar woont - in het pitoreske huisje tegenover het hotel - bijvoor beeld ook de houtsnijder Erico Oorthuis, met wie een interview gehouden werd. De enthousiaste kop boven het artikel 'Erico Oorthuis aan vaardt iedere opdracht' moest een week later helaas herroepen worden. De hout snijder bleek toch niet iedere opdracht te kunnen aanvaar den. Ook in het kader van een se rie over recreatiemogelijkhe den in Leusden komt men in 'Den Treek' terecht. Onder werp van het artikel zijn de kampeerboerderijen en club huizen op Leusdens grondge bied. Aan het woord komt ook het echtpaar Rebergen van het clubhuis 'Ingeborg'. Zij vertellen de verslaggever dat ze met genoegen allerlei soorten groepen ontvangen. Ook studenten. ,,Maar dan liefst theologen. Wij houden er niet van, wanneer het bier van de trappen afstroomt. In Achterveld is voor de twaalfde maal de Tour de Ju nior van start gegaan. De eer ste twee dagen verlopen suc cesvol, maar de rennertjes hebben te kampen met de warmte. Onder die omstan digheden weet het Achtervel- dertje Johan Ossendrijver zich in de voorste gelederen goed te handhaven. Zijn streekgenoot Willempje Pater reikt de eerst dag echter niet verder dan de 112e plaats. Maar dat heeft hij later nog aardig goedgemaakt. Tenslotte meldt muziekver eniging Lisiduna (contributie tot en met 16 jaar 75 cent per maand, ouderen betalen f 1,50) dat men van plan is om een majorettenpeloton op te richten Daartoe wordt in de Leusder Courant een oproep geplaatst aan 'alle vlotte meisjes van de ge meente Leusden' ttpazjc 1 TE Een uit 1969 daterende ansichtkaart van het clubhuis 'Ingeborg', waar men liever niet het bier van de trappen afzien stromen. Urbibouw legt ,,de laatste hand" aan haar woningbouwproject in Claverenblad en Wildenburg. Veel houtgewassen bloeien eerst voordat het blad verschijnt. Zo niet de Vlier. Reeds eind fe bruari, begin maart loopt de struik uit, maar pas begin juli komen de bloe men tot ontwikkeling. Als lijsterbes, meidoorn, krenteboom en vogel kers al beladen zijn met groene vruchten gaat, als allerlaatste van de houtgewassen, de Vlier bloeien. Maar dat doet hij dan ook zeer uitbundig. Tuilen van honderden kleine, roomwitte bloe men en zoveel van die trossen, dat de struik soms meer wit dan groen laat zien. De bloemen verspreiden een sterke geur, maar daar komen geen insecten op af, want ze bevatten geen nectar. Voor de be stuiving blijkt dat van geen enkel belang te zijn. Over een paar maan den zullen de takken van de bloemen, die nu nog fier rechtop staan, zich een halve slag draaien door het gewicht van de enorme hoeveelheid bes sen die, als ze rijp zijn, een diepzwarte kleur hebben. Daarom heet hij ook eigenlijk Zwarte Vlier, zowel in het Neder lands als in het Latijn (Sambucus Nlgro). Er be staat namelijk ook nog de Bergvlier (Sambucus Racemosa) met rode bessen, maar die moeten we in de Achterhoek en Limburg zoeken. We zul len ons hier dus maar tot de Zwarte Vlier bepalen. Een gewas dat veelzijdi- ger is dan de vlierstruik is moeilijk denkbaar. Dat wisten we in onze jeugd al, want toen gebruikten we een uitgeholde tak, plastic buis bestond toen nog niet, als blaasroer. Met groene elzeproppen of lijsterbessen ais pro jectielen. Ook als ver zwaring van onze pijlen, die we bij het boogschie ten gebruikten, ver leende een vliertak goede diensten. Zo'n tak is hol en gevuld met merg, wat er gemakkelijk uitgedrukt kan worden. Onze voorouders wis ten nog veel meer ge bruik te maken van de Vlier. Alles aan de struik was wel ergens goed voor; de wortels, het schors, de bloemen, de bessen en het blad. Er waren haast nog meer toepassingen dan kwa len. Daarom was er dan ook bijna geen boerderij of daggelderswoning waar geen vlierstruik op het erf stond. Zo hadden ze de apotheek naast de deur en dat meestal in de letterlijke zin. In vele de len van ons land stond de struik naast de deur. Dat was om demonen en ander gespuis buiten de deur te houden. Die kon den dan niet, als 's avonds de deur open ging, ongezien naar bin nen sluipen. De Vlier zelf is niet veeleisend, elke bodemgesteldheid Is goed. De vogels zorgen voor de verspreiding van de pitten en daarom komt op alle mogeijke plaatsen de Vlier tot ont wikkeling, zelfs in de kroon van een knotwijg, tussen puin en stenen en op alle ruige plaatsen. Mag de Vlier dan als huis apotheek afgedaan heb ben, nog altijd is van zijn bloesem een geurige thee te zetten en van zijn rijpe vruchten een heer lijke jam en een frisse wijn te maken. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3