Op de pedalen met Aat Daale Door de polder naar Bunschoten Int. Jeugd Toernooi viert eerste lustrum Motor- opstapdag op 28 juli DE LEUSDER KRANT Hond verwondt jongetje Korte route beschrijving: De Leusder Krant en pasgeboren baby's Bij LTV Lookhorst Retser gewond plaatselijk nieuws Starten bij brug Eem/Valleika- naal Bunschoterstraat in Amersfoort en richting Bun schoten rijden. Bij kruispunt Hoogland links van de rijks weg fietsen. Kruispunt Coel- horsterweg passeren en door rijden tot volgende kruispunt Mgr. v.d. Weteringstraat. Daar linksaf en de hele straat blijven volgen tot kruispunt met de Coelhorsterweg. Daar rechtsaf en verderop linksaf de Krachtdijkerweg op. Deze door het land bekron- kelde weg helemaal volgen tot aan de B-weg bij boerderij. Daar linksaf over Zuidemde en verder geheel rechts van de Eem te blijven, ook na het passeren van viadukt grote weg en verderop van kruis punt weg Baam-Bunschoten (ophaalbrug). 4 km doorrijden rechts van de Eem tot Eemdijk aan kruis punt midden in het dorp. Bij Geref. Kerk rechtsaf over de Vaartweg (links is het overzet veer naar de Eempolder), doorrijden in Bunschoten over de Bikkersweg. Deze uit rijden tot kruispunt in het cen trum van Bunschoten. Daar rechtsaf over Molenstraat en langs hoofdweg weer terug via Amersfoort naar Leusden. (Wie een langere afstand wil rijden kan bij Eemdijk rechtuit rijden langs de dijk naar Spa kenburg en vanuit Spaken burg weer terug via Amers foort naar Leusden). Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. DINSDAG 24 JULI 1984 Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. AMERSFOORT - Fietsen is op zichzelf een uiterst nuchtere zaak. Het wordt niet begeleid door suggestief motorgeronk en er zijn geen opzwepende klanken die de Illusie wekken dat een mens aan een daad van groot formaat bezig Is. Dat mallotige pseudo-wielrenners dat gevoel soms wél hebben is een andere zaak, de huls-tuin- of keukenflets is doodgewoon bezig om met behulp van zijn beenspieren twee trappers rond te krijgen. De horizon komt nooit nader, een stad is een stad, een dorp Is een dorp, een weg is een weg, een straat is een straat en praktisch alle huizen zijn van steen. Desondanks is fietsen een heerlijke bezigheid op bepaalde momenten. Anders gezegd, fietsen is een doodnuchtere zaak die de mens een gevoel van voldoening kan geven. Er is niet veel voor nodig. Je hoeft geen ingewikkeld mechanisme in werking te stellen en je neemt maar weinig plaats in. De wieltjes draaien en in betrekkelijk korte tijd ben je heel ergens anders. De toerfietser weet dat maar al te goed. SUBSIDIËRING LANDSCHAPSONDERHOUD De provincie Utrecht gaat ook dit jaar het onderhoud van kleine land schapselementen, zoals bosjes, bo menrijen, heideveldjes, knotbomen en houtwallen, subsidiëren. Daartoe heeft ze een regeling opgesteld waardoor het onderhoud van het landschap een extra stimulans krijgt. De provincie komt eigenaren en gebruikers tegemoet in de kosten van het onderhoud van kleine land schapselementen, voorzover men daar geen bijdrage van het Rijk of via een andere provinciale regeling voor kan aanvragen. Verder komen niet in aanmerking fruitbomen (met uitzon- Goed, niet langer filosoferen. V* gaan ditmaal met u op pad in de polder. Even duidelijk en eerlijk zijn: als het hard waalt of regenachtig Is dan moet u deze reis even uitstellen. De polder komt pas tot zijn recht als een zacht briesje over uw bolletje strijkt en de zon datzelfde bolletje mild en minzaam verwarmt. Toch moet u niet al te lang wachten. Op vele velden is de mais al weer flink aan het groeien en straks zullen vele aardige doorkijkjes door die kolos sale velden aan het oog onttrokken zijn. BUNSCHOTEN De polder We gaan richting Bun schoten. Spakenburg zeggen we men sen altijd, maar dat komt door de voetballerij. De start is dus, zeg maar, bij de brug Kwekersweg- Bunschoterstraat. Nog even voor de stoplichten wachten en even verderop bij de kruising naar Hoogland (met de klemtoon op lónd) de weg oversteken na een druk op de knop. Ongeduldige mensen drukken verschillende malen en de figuur aan de overzijde drukt ook nog eens een keer extra, het is allemaal overbodig. U komt aan de beurt voor groen Dan gewoon links van de auto weg doorfietsen Bij restaurant Halfweg gaat een weggetje achterom maar dat loopt dood Is Halfweg eigenlijk wel halfweg? Ik dacht van niet. Spakenburg is nog een flink stuk rijden, vooral bij noordenwind. Even doorzetten maar en weldra bent u bij de kruising waar links de Mgr, v.d. Weteringstraat begint Wonderlijk genoeg hebben fietsers op de parallelweg geen voorrang. Eigenlijk klopt dat niet. Een voorrangsweg is een voorrangsweg. Fietsers worden zo stie- kemweg lichtelijk gediscrimineerd. Niet boos worden, natuurlijk, u gaat linksaf die v.d. Weteringstraat op en daar is het mooi. Lommerrijk, veel bomen, goede bestrating, nette bewoning, leuke door kijkjes op de velden met noest landvolk en het vrolijke lied van agrarische ar beid Maar goed, dat u dat werk zelf niet hoeft te doen. U bracht er niets van terecht De boomrijke straat is zo'n 3 tot 4 km lang en we dienen nu de Eem te naderen, een rivier die zo kronkelt dat zij (of hij?) door een voorwereldijke monsterpaling gevormd zou kunnen zijn. We komen op een kruising over het bruggetje en gaan naar rechts Het heet daat nog heel even Coelhorsterweg maar het duurt niet lang of de naam verandert in Slaagseweg. Even goed opletten, zo'n vijfhonderd meter verder op gaat een weg naar links en die heeft die Krachtwijkerweg. Die dient u hele maal te volgen. Banden goed opgepompt? Dat is wel zaak want de gemeente aldaar houdt van steenslag en historische karrespo- ren Die Krachtwijkerweg voert aanvan kelijk kaarsrecht Eemwaarts en het lijkt net of achter het dijkje dat u ontwaart de Eem al ligt. Dat klopt niet, want overal in dat gebied ligt de Eem verder weg Het zijn een soort slapersdijkjes. In vroege re, veel woestere tijden, toen de Zuiderzee nog met vervaarlijk water deze gebieden grimmig bedreigde, was zo'n dijk broodnodig. Reken maar dat zo n Eem ook kon spoken. Nu niet meer en u kunt dus vredig doorfietsen en genieten van het panorama van verge zichten en een fijn gepenseelde hori zon. Als u ooit eens Zwitserse gasten hebt moet u hen naar dit gebied meene men. Niet achterop natuurlijk, want het is daar wel hobbelen op die weg. De Krachtdijkerweg kronkelt verder door het land en het is goed te weten dat die Een fraaie boerderij nabij de Rijksweg bij Baarn AMERSFOORT - Om iedereen in de gelegenheid te stellen per soonlijk met een motor of een weg een vervolg heeft, anders blijft het maar gissen Dat vervolg is op een kruispunt, waar u bij een boerderij naar links moet en de bomen weer wat schaduw bieden. Zuidereind heet het daar. Even verderop is een gemaal uit het jaar 1896 U moet daar wel even een kijkje nemen want zo'n historische plaats ademt altijd iets ondefinieerbaars Het is als het kijken naar heel oude portretten, het ontroert je een beetje en je bent een moment heel ver verwijderd van disco en een broodje fricandel. EEMDIJK Het blijft mooi op die weg, die mee- slingert met de kronkelende Eem De rivier zie je nauwelijks want er ligt een stevige dijk, waarachter de Eem overi gens niet direkt zijn loop heeft Rechts liggen diepe plassen die over gebleven zijn uit tijden dat het wassen de water zo waste dat er niets meer te wassen viel. Op een gegeven moment bereikt u dan toch de grote autoweg van Baarn naar Hoevelaken die al die tijd als een lint met voortstuivende dinky-toys aan de horizon zichtbaar was. Een groot viadukt doemt voor u op en u rijdt gewoon door, onder de hoge gewelven van het moderne verkeer Kijk eens even naar die oude witte boerderij die links onder de brug pogingen doet om rustiek te blijven pronken De weg heeft zijn kronkelend vervolg van de Eem en het volgende kruispunt is de brug waar over het verkeer richting Bunschoten kan rijden en waar links aan de overzij de het dorpje Eembrugge ligt. Als u een foto wilt maken kunt u dat best doen, hoewel enige industrie de wallen van dit dorp enigszins hebben bedoezeld En nu dan maar richting Eemdijk, 4 km verderop. Dat is bij redelijk weer best een aardig ritje Soms is de Eem zicht baar links en een enkele maal is er een schip dat als het ware middenin het land lijkt voort te stomen. De weg is er tegenwoordig prima en u behoeft uw fototoestel niet meer zoals vroeger ver borgen te houden achter uw rug, want de bevolking is er ondanks alle behou dendheid toch wel iets plooibaarder geworden Het dorp Eemdijk bedoelen we dan De bestrating in Eemdijk is nog niet je dat maar er valt zo finks ëh réchts wel wat te kijken. Het is een stukje verdwaald Bunschoten. Bij de Gerefor meerde (vrijgemaakte) Kerk houden we stil. Links is de pont naar de Eempolder, waar u wat ons betreft best mee over kunt steken. Vroeger waren daar twee ponten, omdat bepaal de zwaardenkenden niet met een lich tere pont wilden oversteken. Nu is dat veranderd, al zult u op zondag moeten zwemmen want dan vaart de pont niet. Op het kerkgebouw lezen we dat Jan v.d. Geest de eerste steen heeft gelegd. Wie de tienduizenden andere stenen hebben gelegd wordt niet vermeld Waarschijnlijk Koelewijn, Van Diermen, Ruizendaal en De Graaf, Hopman, Bos en Van Twillert hebben misschien ook geholpen. Geen grappen verder, we gaan rechtsaf richting Bunschoten. Er rijdt op dat moment een fraaie wagen voorbij met een Bunschotense schone in klederdracht. De wagen glijdt vorste lijk weg en de dame achter het stuur manoeuvreert als een geroutineerde vrachtrijder. De slechte bestrating ver andert gelukkig weer gauw in een glad wegdek en zodoende valt er rustig te fietsen naar Bunschoten. Rechts loop een vaart, vandaar de naam Vaartweg Het duurt niet lang of Bunschoten doemt op en wel in de vorm van een fraai aangelegd zwempark (De Eem- slag). Wie in tijden niet in Bunschoten is geweest kan hier met bewondering de wijk bekijken waar vele oud-vissers en import-neringdoenden een kostelijk op trekje bewonen. Een heel nieuw stukje Bunschoten daar aan de Bikkersweg. waar het denkelijk wel goed wonen is. Al maar doorfietsend komt u toch in het aloude Bunschoten met zijn kerken en de grote hoofdstraat (Molenstraat). U kunt, als u dat wilt, linksaf even Spaken burg in. Wilt u weer naar huis, dan rechtsaf natuurlijk en langs de hoofdweg richting Amersfoort naar Leusden fietsen. Zo'n terugweg is niet altijd het gezel ligste van een fietsrit, dat geven we wel toe, maar thuis wacht weer de luie stoei waarin u de vermoeide benen kunt strekken. Een kop koffie is zo gezet en de herinnering blijft altijd mooi. In ieder geval hebt u na zo'n fietsrit meer vodloening dan wanneer u doelloos thuis was geble ven. (U kunt ook desgewenst in Eem dijk doorrijden langs de dijk naar Spakenburg en vandaar uit terug via Amersfoort naar Leus den, maar deze route is uiter aard een aantal kilometers lan ger) De lommerrijke Mgr. Van de Weteringstraat. Een historisch stukje Bunschoten. scooter kennis te maken wordt zaterdag 28 juli in Amersfoort een zogeheten "Motoropstap dag" gehouden. Dit evene ment, georganiseerd door de RAI afdeling Gemotoriseerde Tweewielers, wordt gehouden op het parkeerterrein van Agros aan de Amsterdamseweg 51 Tijdens de Motoropstapdag, waarvan er reeds zestien zijn ge weest en nog vier volgen, mag ie dere belangstellende niet alleen naar motorfietsen en scooters kij ken en erop zitten, maar ook er mee rijden. Omdat het evrj, op een afgesloten terrein. v gewerkt, hoeft men niet li zit van een rijbewijs te zijn^ De motorfiets is in Nederig gens de RAI, eigenlijk noge lijks ontdekt als vervoer, Op ruim negen miljoen Nc ders boven de 18 jaar ,j slechts 125 duizend moto in gebruik, een aantal dat ste jaren licht toeneemt r De Motoropstapdag in/y foort duurt van 10.00 tote uur. i dering van hoogstamfruitbomen), beplantingen die jonger zijn dan vijf jaar en alleenstaande bomen die jonger zijn dan vijftien jaar, wind schermen om boomgaarden en bo men of struiken die onder het beheer van gemeente, waterschap, recrea tieschap of Rijk vallen. Voor het onderhoud van alle andere beplantingen is wel subsidie aan te vragen. LEUSDEN - Een negenjarig jongetje uit Leusden moest zich zaterdag onder doktersbehan deling stellen, nadat een hond hem diepe beetwonden over het hele lichaam had bezorgd. Het loslopende beest viel het spelen de jongetje aan op de nood- hockeyvelden langs de Midden weg. Volgens de politie was het de tweede keer dat de hond een mens aanviel en verwondde. De eigenaar van het dier heeft ver klaard een einde aan het leven van zijn hond te laten maken. LEUSDEN - Op de kruising Hamersveldseweg/Burg. Van der Postlaan werd maandagmid dag een fietser gewond toen hij geen voorrang verleende aan een auto. De fietser, een 46- jarige man uit Den Haag die op bezoek was in Leusden, wilde vanaf de Hamersveldseweg het kruispunt oversteken. De bot sing met de auto, bestuurd door een inwoonster van Leusden, bezorgde hem een gebroken been en een hoofdwond. LEUSDEN - Voor de vijfde maal vindt op het riante tenniscom- plex van LTV Lookhorst op het Burgemeester Buiningpark het tweejaarlijks Internationale Jeugd Toernooi plaats. Burge meester J.W.M. Rademaker zal op maandag 30 juli om 11.00 uur het jeugdtoernooi op lu dieke wijze openen. De toer- nooicommissie doet over de openingshandeling nogal erg geheimzinnig. Maar met het af schieten, zoals vaag wordt om schreven' van 'iets' zal Leus- dens eerste burger de lustrum editie van het tennistoernooi (I.J.T.'84) officieel in 'bewe ging' zetten. Het Internationale Jeugd Toer nooi dateert uit 1977. In 1978 volgde al rap het tweede evene ment van deze reeks. Met maar liefst 160 tennissers, waaronder 18 Duitse en 16 Engelse jeugdige tennistalenten en niet minder dan 55 meisjes en jongens uit eigen gelederen, was het Lockhorsttoer- nooi in '78 zeer sterk en interna tionaal bezet. De derde editie telde ruim 125 deelnemers terwijl het laatste toernooi in 1982 voor het eerst in de rijke Lockhorst-his- torie minder dan 100 deelnemers op de been bracht. Ook dit maal telt net deelnemers veld ongeveer 100 namen Veer tien jongens en meisjes uit het En gelse district zorgen voor het in ternationale karakter van het jeugdtoernooi. Verder is ook Zuid en Oost-Nederland vertegenwoor digd Zowel Grubbenvorst uit Lim burg (de voormalige woonplaats van Lockhorst-voorzitter Martin de Boer) als het Overijsselse Hen gelo komen met 16 junioren in ac tie. Organisator Lookhorst is met 26 kinderen eveneens goed van de partij. Regio Amersfoort en Leusden maakt met 24 jonge ten nissers het deelnemersveld com pleet. In totaal zullen 96 aanko mende 'tennissterren' in de leef tijd 13-14, 15-16 en 17-18 jaar aan de wedstrijdenreeks beginnen Op de eerste twee dagen (30 en 31 juli) worden enkelspel kwalifi catiewedstrijden gespeeld leder een komt dan in ieder geval drie keer in actie Daarna worden de dubbels naar sterkte ingedeeld Ook in deze spelsoort komen alle deelnemers minimaal drie keer op de baan, hetgeen inhoudt dat een ieder tot en met zaterdag 4 augus tus in het toernooi zit. Zondag 5 augustus staan de afsluite* nales gepland. v j De toernooicommissie, onc{ ding van Theo van Dijk, isi derom in geslaagd om een gastgezinnen te vinden e« compleet (week)programr poten te zetten Naast het' toernooi worden er diveJ kreatieve activiteiten orl om het de 'gasten' helemsP de zin te maken. Softbal, bal, zwemmen, tafeltennis, tocht, spuitvoetbal. barb een disco zullen de Ei Limburgers, Overij Amersfoorters en Leusé gedurende de tennisweek naam verpozen zodat ee» zondag 5 augustus met ve tige herinneringen en goecr tieve prestaties in de bag^ thuisreis zal aanvaarden Wethouder G van Woudenberg opende destijds (1977) het eerste Internationale Jeugd Toernooi

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4