frovincies streven naar twee Waterschappen in Gelderse Vallei HBO in de -urweek „Police Academy": kostelijk amusement loegen- tonsors i Tourprogramma Escape from the Bronx j Tourwinnaars j door de jaren m Wegafsluiting Compromis tussen wenselijkheid en haalbaarheid" si >E LEUSDER KRANT ^üi Toursplinters DONDERDAG 26 JULI 1984 algemeen .RNHEM - De dagelijkse besturen van de provincies derland en Utrecht streven naar de vorming van twee da:erschappen in de Gelderse Vallei: één waterschap ten 9eriten en één waterschap ten westen van het Valleikanaal. ïflft 7 college van Gedeputeerde Sta- n '/an Gelderland heeft dinsdag be- EEN SCHAP -p.in zich te scharen achter dat stand- dat het Utrechtse college al eerder ^.ingenomen. Voor de concentratie k :de waterschappen in het Valleige- in twee nieuwe waterschappen is 0 'i bestuurlijke reorganisatie nodig "U' Je bestaande acht waterschappen a jsief het Waterschap van de Eem) ^,et gebied De betrokken water dei tot 15 september de tijd om te eren op de reorganisatieplannen ppen en het overlegcomité Sa- toeging Valleiwaterschappen heb- esp, ?rd?' Je beide provincies IPROMIS ff vorming van een ..Utrechts" Eem/ tiwaterschap (door samenvoeging e ^de waterschappen De Eem. Heili- lergerbeek en Grebbe) en de vor ming van een ..Gelders" interprovin ciaal waterschap ten oosten van het Valleikanaal (door samenvoeging van de waterschappen Barneveldse Beek. Lunterse Beek. Wageningen en Ede en Grebbedijk) is in feite een compromis tussen wenselijkheid en haalbaarheid Noch Utrecht, noch Gelderland heeft er de afgelopen jaren een geheim van gemaakt dat de vorming van één groot Valleiwaterschap de beste oplossing zou zijn De Vallei is immers waterstaat kundig gezien een eenheid en dat behoort tot uitdrukking te komen in de vorming van één waterschap, menen beide provincies. Maar de gezamenlijke afdelingen van de landbouworganisa ties in het gebied verzetten zich tegen zo'n verregaande concentratie. Zij vre zen dat één enkel waterschap te groot en te duur wordt en dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden dan te groot wordt. Gedeputeerde Staten van Gelder land delen die bezwaren niet. maar ze hebben er wel toe geleid dat het college het beter vindt het streven naar de vorming van één groot Vallei waterschap vooralsnog overboord te zetten. In plaats daarvan zal nu eerst worden geprobeerd de waterschappen aan weerszijden van het Vallei-kanaal te concentreren Het Vallei-kanaal zelf valt in deze variant onder het ..Utrecht se" waterschap In de ambtelijke notitie van de Dienst Waterbeheer worden drie redenen ge noemd om de vorming van twee water schappen in het Valleigebied na te streven In de eerste plaats worden dan tal van bestuurlijke problemen die aan andere oplossingen kleven vermeden. In de tweede plaats wordt de vorming van twee waterschappen in de Vallei politiek-bestuurlijk beter haalbaar geacht dan de vorming van één water schap. En tenslotte is deze aanpak in overeenstemming met eerdere uitspra ken van de Gelderse Staten Gedepu teerde Staten onderschrijven deze re- denenng van de Dienst Waterbeheer. GEMEENTEN De gemeenten in het Vallei-gebied zullen in dit stadium van de waterschap- pelijke reorganisatie nog niet worden geraadpleegd Utrecht voelt daar niets voor en als Gelderland het wel zou doen (wat in deze provincie gebruikelijk is) dan ontstaat er een vervelende situatie tussen beide provincies. Dat is het horen van de gemeenten op dit moment niet waard, vindt de Dienst Waterbe heer. G.S. hebben nu besloten aan de provincie Utrecht een bnef te schnjven met de mededeling dat het in Gelder land gebruikelijk is gemeenten het voor lopige standpunt van G.S voor te leg gen alvorens ermee naar Provinciale Staten te gaan. Zelfstandig De eerste, voorlopige reactie van secretaris J J Doornenbal van het Waterschap van de Barneveldse Beek op het besluit van GS van Gelderland is positief ..Het is mooi. dat niet is vastgehouden aan de vorming van één groot waterschap, dat 53.000 hectare zou beslaan De thans voorgestelde water- schappelijke reorganisatie maakt een en ander veel overzichtelijker, al zal het waterschap ten oosten van het Valleikanaal toch nog een werkgebied van 38.000 hectare hebben Het Waterschap van de Barne veldse Beek blijft de voorkeur ge ven aan een zelfstandig voortbe staan van het schap. Doornenbal; „Die uitdrukkelijke wens leeft in ons gebied Met 23.000 hectare is ons schap daarvoor groot genoeg." Die gedachte zullen vertegenwoor digers van het schap ongetwijfeld naar voren brengen in de overleg- besprekingen de komende weken met de collega-schappen. De nieuwbakken voorzitter D. Veldhuizen van Waterschap Hei ligenbergerbeek, waar Leusden onder valt, was gisteren niet in staat om een reactie te geven. „Ik ben nog niet op de hoogte van de jongste plannen. Het is daarom erg moeilijk om te reageren. De zaak is so wie so erg com plex, maar één ding staat bij mij voorop: de belangen van de In gelanden mogen niet worden ge schaad", aldus voorzitter Veld huizen. 0)e Leusder Krant en pasgeboren baby's Bcr rat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u 2 hmelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in t gezin bekend te deaken bij familie en bekenden nte ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om 3n uis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft >eft u de keus uit hand- of machlneletters De r- ■tWlll fver e t.ONDEN: i b— jeo-sleutel, Ierse Setter, tamme el&i. duif (geringd). VSB-sleutel in m drie sleutels aan plastic draad, r M foto-negatief met daarop een welding van hardlopers, gouden jetfjer in de vorm van een „R". eg* ILOREN: ^o-herenhorloge. zwarte leren vort {gas vefc HTERVELD - Maandag 30 lat de Tour de Junior weer art. Daaraan voorafgaande ^zondag 29 juli een wieler- jtrijd voor nieuwelingen, Ibbers en veteranen. Door prorganisatie is ook dit jaar beroep op de leden van gereedschapstas met inhoud, twee sleutels aan hanger, gedeelte van een insteekhengel, auto-sleutels aan label, zwarte beurs met in houd, twee biljetten van tien gul den, een paar groene laarzen, bor deauxrode beurs met inhoud, huis sleutels, kinderfiets, bos auto- en huissleutels. WEGGELOPEN: Roodbruine poes van 2 jaar en Duitse Staander AMERSFOORT- Voor de tweede week draait in Cinema „Escape from the BronxEen multinational heeft de wijk de Bronx in New York gekocht met de bedoeling de wijk af te breken en er een hypermoderne stad van te maken. De bewoners worden gedwongen te vertrekken Enkele straatbendes blijven achter en houden zich schuil onder de grond. Ook Trash is een van de achterblijvers Hij en een bende willen de president van de multinational ontvoeren om op die manier afbraak van hun wijk tegen te gaan. AMERSFOORT - Geheel in eigen stijl met de nieuwe film ..Police Academy liet het Grandtheater vorige week twee Amerikaanseagenten opdraven. Zij stellen agenten in de dop voor met als eerste opdracht een bon uitschrijven voor een verkeerd geparkeerde auto. Een opdracht waarvan ze zich kwijten met de geestdrift van de echte misdaadbestrijder In de film gaat het er echter veel meer spectaculair toe „Police Academy", 1984. Produktie: Paul Maslansky. Regie: Hugh Wil son. Scenario: Neal Israel en Pat Proft. Muziek: Robert Folk. Met: Ste ve Guttenberg, Kim Cattrall, G. W. Bailey, Bubba Smith, George Gay nes en Michael Wlnslow. (Grand, Amersfoort, Ned. première) (door Dick van Rheenen) Met de Nederlandse première van „Police Academy" heeft Amersfoort de komende weken een vlotgemaak- te komedie In huls, die zich soepel losrukt uit de reeks Amerikaanse pu berfilms van de laatste Jaren. Welis waar heeft ook „Police Academy" niets om het lijf, maar sommige hu moristische trekjes zijn gewoon erg leuk. Op sommige platvloerse scè nes na en een onbevredigend slot, Is „Police Academy" een vlotgemaakte komedie geworden. Een echte vakantiefilm voor jong en oud. Regisseur Hugh Wilson heeft met „Police Academy" een prima debuut gemaakt en als hij In een volgende komedie er de vaart tot het eind weet in te houden, kan het allemaal nog aardiger worden. De cast mag er ook wezen, van Steve Cuttenberg tot Lar- vell Jones vormen ze een prachtig stel mafkezen. En als u „Police Aca demy" gaat zien, moet u vooral eens op de „wandelende stereotoren" Jo nes letten, met een heel klein appa raatje weet hij zelfs een kompleet or kest na te bootsen. Het verhaal draait om een politie school in New York, die in opdracht van de burgemeester de toelatingsregels versoepeld Of je nu te dik of te dun bent, een bril draagt, berucht, of ge woonweg een geboren mislukkeling bent, je bent welkom op de politie school. Zo maakt Carey Mahoney (Ste ve Guttenberg) kennis met ijzervreters sergeant Callahan (Leslie Easterbrook) en luitenant Harris (G. W. Bailey), waar aan de rekruten zijn overgeleverd Ca- rel Mahoney houdt het meestal maar een paar dagen uit in een baantje, maar als hij verliefd wordt op Karen Thomp son (Kim Cattrall) besluit hij zowaar iets van de politieopleiding te maken. Dat doen de rekruten uiteindelijk alle maal, van de boomlange neger Moses Hightower, de Vietnam-veteraan Tackleberry, tot aan vrouwenjager George Martin, die zelfs de koelbloedig lijkende sergeant Callahan weet te ver leiden. De rekruten zorgen op de politie school voor een dolle boel. of ze trach ten de kantjes er van af te lopen, of zorgen voor een grote janboel. Aan kommandant Lassard (George Gay nes) gaat dat allemaal voorbij. Uiteinde lijk lijken ze allemaal te slagen, maar als ze voor de leeuwen worden gegooid bij grootscheepse straatrellen, moet eerst nog blijken of ze geschikt zijn voor het vak van politieagent „Police Academy" kent soms koste lijke momenten, die afgewisseld met de aktiescènes voor een aanvaardbaar geheel zorgen Steve Guttenberg en Leslie Easterbrook in een scène uil „Police Academy' de plaatselijke EHBO-afdeling gedaan weer voor de eventuele hulp te willen zorgdragen. Dit is toegezegd en het be stuur rekent er op dat de leden ook dit jaar weer spontaan hun medewerking zullen verlenen. De centrale post van de EHBO is in het Kruis Gebouw aan de W. van Amersfoortstraat. De mede werkers dienen zich daar te mel den. Degenen die thuis een verband- koffer hebben, dienen deze voor de Tour te laten controleren bij me vrouw Kleinveld, Deliana van Wee- destraat 13. De koffer kan dan tijdens de tour worden meege bracht. Direct na afloop van de tour op de maandag- en dinsdagavond is er voor de leden gelegenheid in het kruisgebouw kennis te maken met de soorten verbanden en het materiaal dat daar aanwezig is. Ook zal er dit jaar weer een bloedafname-avond worden geor ganiseerd. Dit is op 11 september Deze avond zijn er ook weer veel medewerkers en medewerksters nodig, onder andere in verband met het bloedschudden. Ook voor die avond rekent het bestuur weer op een spontane medewerking. ERVELD - Zonder de fi- lële steun van een groot n Qjil bedrijven zou de Tourdl- H l' - voor het laatste jaar Dorr leiding van Wout Meinten ssJs kunnen beginnen. Voor belangrijk deel wordt dit isc .'gebracht door de spon- en yan een „eigen" ploeg. Dit even 23 bedrijven en orga- ,le*s op deze wijze hun steun aan het Achterveldse Internatio nale wielerfestijn hetgeen een kleine teruggang t.o.v. de laatste jaren betekent. Voorbij's Beton uit Wilnis, (18x) staat nu aan kop van het klasse ment van de ploegensponsors nadat achtereenvolgens Bata- vus Rijwielen (25x) en Utrecht en Holland Verzekeringen (24x) zich hebben teruggetrokken. Café-Bar Buitenlust en Winke liersvereniging Achterveld staan beide met 17 „sponserjaren" op een keurige tweede plek. De Leusder Krant is voor de 14e maal in de Tourkaravaan vertegen woordigd Twee nieuwe bedrijven/ middenstanders heeft de Tourlei- ilrenners worden ondergebracht bij gastgezinnen ding voor de 27e editie van het Achterveldse wielerspektakel we ten te interesseren De Mikro-markt en Sweeda Holland uit Amersfoort maken het sponsorpeleton com pleet De volledige lijst van bedrij ven die de Tour de Junior 1984 sponsoren met achter hun naam het aantal „dienstjaren" ziet er als volgt uit; Voorbij's Beton, Wilms 18x Café-Bar Buitenlust, Achterveld 17x Winkeliersvereniging Achterveld 17x BDU/Leusder Krant 14x Electra Frans Bosman, Soest 10x Frejo Metaalwaren B.V., Soest 9x Sporthuis Kraanen, Amersfoort 8x Cafetaria „de Arkel", Achterveld 8x Rabobank Achterveld 8x Impex Monoflo, Barneveld 7x Slokker Bouwmaatschappij, Hui zen 7x Schildersbedrijf Cees Blom, Ach terveld 6x Kroeze Kwekerij, Terschuur 6x Jonker Hoevelaken B.V6x Coen v.d. Berg. Leusden 6x Kela Woninginrichting. Achterveld 4x AMPO B.V., Huizen 3x Infotec, Amsterdam 3x Honeywell Bull Opleiding, Amers foort 3x Slagerij van Wieringen, Achterveld 2x Kletersteeg Bakkerijen. Stouten- burg 2x Mikro Markt, Amersfoort 1 x Sweeda-Holland B.VAmersfoort 1x De eerste Tour de Junior in 1958 telde 56 deelnemers die voor het merendeel uit Achterveld zelf af komstig waren. Vanaf 1980 was de belangstelling voor de Tour bijzon der groot Niet minder dan 140 renners kwamen aan de start. Dit jaar zullen maximaal 115 jongens en meisjes de strijd aanbinden Maar liefst 37 geldschieters en 23 sponsors maken de Tour de Junior in 1984 financieel mogelijk. De trimmersronde die tijdens de Ronde van Achterveld als tussen doortje op het programma staat vindt voor de derde keer plaats De AMBC organiseert op zondag 29 juli een oriènteringsrit voor au to's. motoren en bromfietsen Iedereen, die hieraan wil deelne men kan zich vanaf 18.30 uur in hotel De Roskam in Achterveld laten inschrijven. Tourgastgezinnen zorgen ervoor dat de jongens en meisjes die van heinde en verre komen een week lang ondergebracht worden. Zon der adoptiegezinnen is het organi seren van de Tour de Junior niet mogelijk. Een fiets geschonken door rijwielhandel Henk van Druten zal onder de tour gastgezinnen worden verloot Bert van Hoeyen is de nieuwe DSL van Midden-Nederland en is de opvolger van de alom bekende Jo Oskam. Grote wielervedetten begonnen ooit in Achterveld hun carrière. Henny Kuiper. voormalig Olympisch- en wereldkampioen en winnaar van vele klassiekers, Hen ny Stamsnijder. Nederlands Kam pioen op de weg en wereldkam pioen veldrijden bij de professio nals, Petra de Bruin, wereldkam pioene bij de dames en etappewin nares in de Ronde van Frankrijk en Leo Duyndam, winnaar van vele zesdaagsen hebben ..het fietsen" in Achterveld geleerd De gele truien worden ook dit jaar weer door Tweewielercentrum Jan Jansen beschikbaar gesteld Naast de wielerwedstnjden zijn de mini-tour voor de Achterveldse jeugd (4 t/m 11 jaar) op woensdag en het koffiedrinken in de Oude Peerdestal op donderdag vaste hoogtepunten tijdens de Tour week. Dinsdagmiddag wordt er in de Klaveet een disco georganiseerd. Black Power uit Achterveld zal voor de nodige decibels zorgdragen. Dne auto 's van Jonker uit Hoeve laken zal de Tourkaravaan begelei den. Garage Kleienveld stelt een auto aan de EHBO ter beschikking. Tourdirecteur Wout Meinten be gint aan zijn laatste Tour de Junior Na 11 jaar geeft hij de pijp aan Maarten In Johan Ossendrijver zal Wout Meinten een waardig opvol ger krijgen. Zondag 29 juli:Ronde van Achterveld. 12.45 uur: nieuwelingen en liefhebbersronde over Hessenweg, Jan van Arkelweg en Pater Stormstraat. Nieuwelingen 50 km, 44 ronden, recreanten 20 km, 15 ronden. 14.45 uur: liefhebbers, 50 km, 44 ronden. Maandag 30 juli: 9.00-11.00 uur: aankomst van de renners in het rennershuis „Ons Gebouw" te Achterveld. 15.00 uur. ploegfoto-opname bij het rennershuis. 18.45 uur: WEGWEDSTRIJDEN OP PARCOURS VAN 3760 meter. 12- en 13-jarigen, 4 ronden, 14-jarigen, 6 ronden Dinsdag 31 juli: 10.00 uur: ploegentijdrit over 2000 meter. 18.45 uur. wegwedstrijden over 4 en 6 ronden. Woensdag 1 augustus: 10 00 uur. Minitour voor alleen Achterveldse kinderen van 4 t/m 11 jaar. Start/finish: Van Oldenbarneveltstraat. 18.30 uur: wegwedstrijden over 3 en 5 ronden. Na afloop is er een grote braderie op de Hessenweg Donderdag 2 augustus: 10.00 uur: Tourgastgezinmoeders, leden van de EHBO en echtge notes of verloofdes van de medewerkers komen in D' Ouwe Peerdestal voor een gezellig koffieuurtje. 18 45 uur wegwedstrijden over 4 en 6 ronden. Vrijdag 3 augustus: 09.30 uur persoonlijke tijdrit over 1500 meter. 18 45 uur: wegwedstrijden over 4 en 6 ronden. Zaterdag 4 augustus: 13.00 uur: wegwedstnjden over 4 en 6 ronden. 20.00 uur: grote pnjsuitreiking in „Ons Gebouw" J 1958: Gerrit Methorst, Barne- i veld I 1959 Henk van Dijk, Achter- veld 1960 Henk Rutte, Achterveld 1961 Wim van Middelaar. Achterveld 1962 Jos Huybs, België Henny de Rooy, één van de kanshebbers 1963 Bert Wiggers. Rossum 1964 E Wolkotte, Duitsland 1965 Jan Vlastuin, Scherpen- zeel 1967: Johan Demming, Duits land 1968: Hein Bokkers, Voorthui zen 1969: Karl Thiele, Duitsland 1970: Ron Zieleman, Amster dam 1971Jaap Meyer, Badhoeve dorp 1972: Sjaak Pieters, Zwanen burg 1973: Corné Kokke, St. Wille- brord 1974: Russell Oliver, Enge land 1975: Russell Oliver, Enge land 1976 Steve Moss. Engeland 1977: Rino Schurink, Weesp 1978: Volker Diehl. Duitsland 1979 Stefan Bercz, Duitsland 1980 Frank van Leeuwen. Nieuwkoop 1981 Rommert Talen, Luinje- berd 1982. Remco Startman, Eiber gen 1983 Arno van Boeyen. Baarn 1984 ACHTERVELD - In verband met de zondag te verrijden Ron de van Achterveld en de vanaf maandag te beginnen Tour de Junior zullen tijdens de wedstrij den een aantal wegen worden afgesloten. Op zondag zal de Hessenweg voor alle verkeer worden afgesloten vanaf 12.00 tot en met 16.00 uur. De busdienst krijgt dan ook een andere route. Vanaf Amersfoort rijdt de bus via de Verjaagde Ruy- terweg. Walter van Amersfoort straat. Hendrik van Viandenstraat, Verjaagde Ruyterweg. Jan van Ar kelweg en Klettersteeg richting Barneveld Vanuit de nchting Bar neveld rijdt de bus via de Kletter steeg. Jan van Arkelweg en Ver jaagde Ruyterweg nchting Amers foort. Omdat enkele straten erg smal zijn worden de bewoners van ge noemde straten verzocht geen au to's te parkeren binnen 30 meter van de bochten. Woont men binnen de genoemde 30 meter dan wordt men verzocht de auto ergens an ders te parkeren. Wil men voor 16.00 uur wegrijden, parkeer de auto dan op een andere plaats zodat men ongehinderd weg kan njden. Tijdens de te verrijden wielerron de van de Tour de Junior worden de Jan van Arkelweg, Hessenweg en Klettersteeg afgesloten van 18.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 4 augustus zal de af sluiting plaatsvinden van 13.00 tot 15.30 uur. In uitzonderlijke geval len kan men over het afgesloten weggedeelte rijden na toestem ming van de politie of een tourme dewerker in een rode overall. Zon der toestemming is het levensge vaarlijk zowel voor de bestuurders als voor de renners om tijdens de ronden het parcours te berijden. De bewoners van de Hessen weg, Jan van Arkelweg en Pater Stormstraat worden beleefd ver zocht zondagmiddag hun auto's zodanig te parkeren dat de deelne mers aan de ronde geen hinder van de voertuigen ondervinden.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5