Van kuituur lijk naar natuurlijk groen Uurwerken expositie in ziekenhuis De Lichtenberg Tweede Amersfoortse dag> Nadruk op Kamp Jeugdaktiviteiten tijdens keistadfeesten Expositie stadskwekerij Groot Randijk mm AMERSFOORT - Intern heeft de Afdeling Beplantingen onder leiding van zijn chef M. J. Klootwijk een tweetal studiemiddagen georgani seerd om de eigen tuinlieden lang zaam maar zeker op het spoor van de gewijzigde koers te zetten. De koers, die naar aanleiding van de Milieuno ta In de komende jaren in Amersfoort zal worden gevolgd en die van Kul- tuurlijk naar natuurlijk groen zal lei den. Welk proces en zijn acceptatie worden versneld door de drastische bezuinigingen, die het gemeentelijk groen zijn opgelegd: inlevering van 20 tot 25% van het budget, of de lieve som van 1,2 miljoen gulden! Daarom wordt de bevolking voorgelicht door de tentoonstelling van en over krui den onder het motto „(On)kruiden: stimuleren of bestrijden?", die tot en met 29 augustus wordt gehouden in het bezoekerscentrum van Stads kwekerij Groot Randijk aan de Heill- genbergerweg 144. Elke woensdag van 14.00 tot 16.00 en 19.00 tot 21.00 uur kunnen bezoekers gaan zien op welke wijze de Afdeling Beplantin gen de groei van een zo groot moge lijke verscheidenheid aan kruiden in Amersfoort wil gaan bevorderen, wat niet wil zeggen, dat elk (on)kruid zich nu maar kan gaan settelen, want daar leggen sloot- en distelschouw wette lijk beperkende bepalingen aan op. Het thema van de expositie „(On-) J<rulden: stimuleren of bestrijden" is bewust zo gekozen, omdat deze tweedeling duidelijk in de kruidvege- tatie kan worden aangebracht. Dan is er nog een tweedeling gemaakt naar stedelijk en landelijk gebied toe. Met de bestrijdingskant van de kruidve- getatie is Beplantingen al sinds jaar en dag bezig. 60% van de onder- houdsbegrotlng ging daar aan op. Een reden, dat Beplantingen de laat ste jaren naarstig gezocht heeft naar goedkopere onderhoudsalternatie- ven. Die zouden met name ook na tuurlijker kunnen zijn. Beplantingen wilde duidelijk een verschuiving te weeg brengen van kultuurlijk naar natuurlijk toe. Welke onderhoudsal- ternatieven worden in het huidige proefstadium uitgeprobeerd? HOUTSNIPPERS In de eerste plaats worden houtsnip pers en boomschors toegepast. Zeker in de drogere delen van Amersfoort heeft men daar een vrij goede ervaring mee: door verstikking en schaduwwer king worden de groeimogelijkheden be perkt. Schors en snippers zijn goed bruikbaar in alle plantsoenvakken, ook in de vakken die grenzen aan partikulie- re tuinen. In de lagere wat vochtiger deler, echter, zoals Liendert, Rusten burg en de hele verdere stadsuitbrei ding, komen de wortelonkruiden weer vrij snel door de 10 cm dikke laag heen Een andere methode, die Beplantingen sinds '80-'81 heeft opgezet is het be strijden van kruiden met kruiden. Zeker in de aanlegfase is het de moeite waard om de woekerkruiden te onderdrukken met kruiden, die dominanter zijn, en die niet echt domineren over de kuituurge wassen, die zijn ingeplant Er is een proef opgezet in Bieshaar-zuid met kuituurklaver, kamille en duizendblad, en de voorlopige conclusie is, dat kul- tuurklaver een redelijk goed resultaat geeft. Het nadeel is echter, dat klaver stikstof bindt, waardoor brandnetel- groei in beperkte mate toeneemt De kosten ervan zijn ongeveer vergelijk baar met de traditionele methode, al leen: het is een natuurlijker methode. ACCEPTATIE Beplantingen hoopt, dat de bevolking de nieuwe methoden zal accepteren. Het bestrijden van kruiden met kruiden kan in het stedelijk gebied worden doorgetrokken op plaatsen, die wat verder zijn afgelegen van de partikulie- re tuinen. (Het blijkt voortdurend, dat de bevolking meldt dat onkruiden, die in de tuin opkomen, overwaaien uit de ge meentelijke plantsoenen) Dit voorjaar heeft Beplantingen de ..thermische" bestrijding opgepakt. Met propaangas wordt getracht de kruiden, die niet gewenst zijn. te bestrijden. Op de ten toonstelling is het apparaat, beschik baar gesteld door de Heide Mij, te zien De thermische methode is minder scha delijk dan de chemische, die in Amers foort al sinds vijftien jaar niet meer gebruikt wordt, maar het mikromilieu ter plaatse verbrandt in zijn geheel. De bosbeplanting komt weer vrij snel terug, maar in de rozenvakken zit men nog steeds met brandschade aan de rozen De kruiden zijn bestreden, maar de rozen zijn beschadigd Het is de vraag of je daar mee opschiet' De heer Klootwijk: Waarom we niet voor het uiterste alternatief kiezen en het onkruid laten staan? De kruiden kunnen een dusdanige overlast veroor zaken. dat je datgene wat je wilt behou den niet in goede banen kunt houden. Daar komt bij, dat de esthetische waar de van beplanting verloren kan gaan. Een kruid heet onkruid, zodra 't (over-) last veroorzaakt Dat kan zijn door dominantie, maar het kan ook zijn dat het beeld wordt verstoord. In een rozen- vak op een siergazon is de spontane ontwikkeling'van een kruidachtige ve getatie veel minder gewenst dan in een grasterrein, een berm of een talud KRUIDACHTIGE VEGETATIE daar uitstekend geschikt voor: wegber men, taluds langs sloten, hout en ge luidswallen Ook binnen de landgoede ren Coel- en Schothorst bevinden zich grote grasterreinen. Desondanks moe ten er ook in het landelijk gebied enkele kruiden bestreden worden Dat gebeurt als gevolg van verordeningen door de distelschouw en de keur wat betreft het onderhoud aan waterlopen. Hoe wordt het kruid in die landelijke gebieden gestimuleerd? Eén of twee keer per jaar wordt het gras gemaaid en vooral ook afgevoerd Een belangrijk punt bij een natuurlijke ontwikkeling is het teweeg brengen van een verschralingsproces, waardoor verschillende soorten kruiden zich kunnen ontwikkelen en ook grotere aantallen per soort Ook door een lage veebezetting, minder koeien of scha pen op een weiland, wordt de kruidgroei gestimuleerd Een kruidachtige vegetatie heeft een positieve werking op de fauna Insekten en kikkers nemen sterk in aantal toe Eind augustus, op een woensdag avond. zullen leden van de Advies groep Vegetatiebeheer van Prof. Zon derwijk een inleiding houden op Groot Randijk. Ook zal dan de film .Linten in het landschap" vertoond worden, die is gemaakt in opdracht van het Wereld Natuur Fonds, met een bijdrage van het Ministerie van Landbouw en Visserij Daarna bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen. Om de bevolking wat meer te betrek ken bij het kruidbeheer heeft Beplantin gen een fotowedstrijd georganiseerd Wie deze koele zomer thuis blijft of op vakantie gaat kan een foto inzenden over het thema kruiden. De zwart-wit- of kleurenfoto's met een minimum maat van 13x8 kunnen elke woensdag bij Groot Randijk worden gebracht. Na 15 augustus zal een jury van vakfotografen daar een aantal goeie foto's uithalen. De prijzenkast is gevuld met een serie tuingereedschappen De namen van de prijswinnaars zullen via de pers bekend worden gemaakt De bos- en park wachters zullen twee wandelingen en een fietstocht met het publiek maken op zondagochtend 29 juli door Dorrestein, 12 augustus door Liendert en 26 augus tus: fietsen door landelijk gebied. AANZIEN TENTOONSTELLING „(On)kruiden stimuleren of bestrij den?" ziel er plezierig uit. De indeling van de bezoekersruimte is gewijzigd. De schotten zijn geschilderd in een groenachtig gele kleur, waardoor het geheel een gezellig en vrolijk aanzien krijgt. Op de tentoonstelling zijn fraaie foto's te zien van waterlelies, drijvende planten die de ondergroei in het water zo kunnen beperken, dat de funktie van waterlopen, de aan- en afvoer van water, op een natuurlijke wijze behou den blijft. Ook kan in een vrij breed water door middel van een veegboot een middenbaan worden vrij gehouden. Er zijn foto's te zien van hoe het niet moet Op sommige bermen in het lan delijk gebied wordt clandestien gier gedumpt, bermen worden ook nogal es stuk gereden. Eén schot is gewijd aan Het stimuleren van kruidachtige ve getatie gaat uitstekend op in grasterrei- nen, die kwa funktie en gebruik daar geschikt voor zijn. In het stedelijk ge bied zijn dat de rekreatiegebieden Schuilenburg, het gebied achter Dorre stein. Vosheuvel. Klein Zwitserland Ook in bossen kan de kruidbeplanting goed ontwikkeld worden, want een goed opgebouwd bos bestaat uit een kruiden-, een struiken- en een bomen- laag. Door de schaduwwerking kunnen vrij weinig kruiden tot ontwikkeling ko men, en door een dunningsmethodiek kunnen die kruiden gestimuleerd wor den. In het landelijk gebied bestaan voor de kruiden veel meer mogelijkheden De lint-of liinvormige elementen zijn Het oude ambacht van klompen maken was op de eerste Amersfoortse Dag te bekijken. AMERSFOORT - De Kunststich ting Ars Hospitalis heeft voor een gevarieerde zomertentoonstelllng in ziekenhuis De Lichtenberg gezorgd. De expositie blijft tot 15 september te bezichtigen. In de vitrines bij de ingang aan de Hugo de Grootlaan Is een verzameling klokken uitgestald onder de titel „Wandeling In de tijd, uurwerken van vroeger". Er zijn klokken uit verschillende landen en perioden te zien. Het meest aantrek kelijk kwa vormgeving vind ik de vrij eenvoudige Jugendstilklok, die ge componeerd is op zacht golvende lijnen. De andere klokken zijn wel Interessant als historisch gegeven, maar hun uitdossing is weinig kunst zinnig te noemen. Een Weense pendule bestaat uit een groot zwart tympanon, dat rust op twee dikke licht gekleurde zuilen. In dit pom peuze geheel hangt een kloek klokkeli- chaam. Een Frans klokje geeft de tijd aan compleet met een herderinnetje en een stukje natuur, waarop een schaap je graast. Een Amerikaanse klok uit ongeveer 1860 is als tafelklok met wekker uitgevoerd als een relikwie, heeft de vorm van een tabernakel Dan is het Schwarzwalökldkje van een por seleinen met rose bloemetjes versierde wijzerplaat wat bescheidener van op zet. Tot de kollektie behoort een uur werk van de Amsterdamse klokkenma ker Lurasco uit het eind van de 18e eeuw. De klok met de figuur van mis schien Admiraal De Ruyter is waar schijnlijk een geschenk geweest aan een schout bij nacht De klok is opge sierd met een groot aantal helmen, vaandels, pistolen, kanonnen en ko gels Het is een prestigestuk voor een man, die problemen gewapenderhand placht op te lossen. Dan zijn er wat voorbeelden van tijdtoepassingen in de vorm van een grote zandloper, een leerklok voor schoolgebruik anno 1900. een uurwerk gecombineerd met een thermometer voorzien van gradenaanduiding van de vroeger gehanteerde schaalindeling van 0 tot 80 van de Franse natuurkundi ge Réaumer. 's Nachts werd door mid del van een in de klok geplaatste kaars de wijzerplaat verlicht. Aardig is de kollektie „kloven", de met de hand gestoken en gezaagde afdekplaatjes voor de balansen van horloges. In de vitrine met de kloven liggen ook andere horlogemakersattri buten als een engrenatiepasser, een verdeelschijf voor het vervaardigen van tandwielen en een freesbankje. Een serie oude horloges met opwindsleutels laat zien wat een dikke joekels van zilveren horlogekasten er door onze voorouders gedragen werden. De kleine uurwerkenexpositie heeft tevens een aantal beroepsklokken. ie der voldoend aan de bijzondere eisen die door het desbetreffende vak gesteld werden een nachtwakersklok. een ta chometer, een scheepsklok, een ma chinistenhorloge en een vliegtuigklokje Ook ontbreekt natuurlijk beroepsklok nr. 1 uit fabrieken en kantoren niet de tijdstempelklok, waarin elke werknemer zijn tijd van binnenkomst en weggaan dient te laten stempelen In de gangen naar het K-blok in souterrain en op de begane grond hangt werk van de Ploeghleden Gerke de Vries, Rein Kamphorst en Jan de Valk. Van Gerke de Vries zijn er olie verfschilderijen te zien van de Wadden en Drente, die opvallen door een grote ruimtelijke werking Het wit van het linnen speelt een belangrijke rol in de ruimtelijkheid, waardoor water en lucht een wijde dimensie verkrijgen. Gerke de Vries' gezichten op de Adriatische Zee bezitten diezelfde ruimtelijkheid De tekeningen zijn romantisch van sfeer, en teer van kleur en struktuur Uit Montenegro zijn verstilde, sonore rots partijen afkomstig, in vertikale belijning van een zwaar gelaagd gesteente. De gouaches, die Gerke de Vries in Monte negro maakte, zijn meer landschapach tig ingebed. Ze zijn zeer kleurig en ook romantisch van stemming. Rein Kamphorst heeft onder andere stoere prenten van rotsblokken aan de Normandische kunst hangen, gedaan in een gemengde techniek. Jan de Valk laat blauw getoonde Joegoslavische landschappen zien, alsmede kleurige emails van vogels en een serie emails van musici. AMERSFOORT - UndanKs de vakantietijd zijn de diverse com missies van de ACC druk doen de om de Keistadfeesten van eind augustus voor te bereiden. De commissie Jongeren heeft diverse evenementen op haar programma staan, waarvoor men zich reeds nu kan aanmel den. RUILBEURS Op woensdagmiddag 29 augustus begint om 13.30 uur op het Mooiers- plein een algemene ruilbeurs voor jong en oud, waarop iedereen - ook van buiten Amersfoort - welkom is. die zijn AMERSFOORT - Naar het zich laat aanzien zullen er op de tweede Amersfoortse dag - op 27 juli - waarbij de nadruk op de Kamp ligt, meer aktiviteiten ontwikkeld worden dan op eerste. Men kan niet zeggen, dat die „in het water is gevallen", wel dat die eerste Amersfoortse dag er weinig toe heeft bijgedragen een roep van de AmersfooHse dagen te doen uitgaan. Hopelijk doet de twee de dat wel, gaat van de door het Koopcentrum Kamp georganiseerde attrakties een sterkere aantrekkings kracht uit als van de Langestraat, waar ook wel heel weinig geboden werd. hobby serieus neemt. De deelname is kostenloos, tenzij men gebruik wil ma ken van een marktkraam. Daarvoor dient dan de huurprijs betaald te wor den. Deelnemers kunnen zich reeds nu melden bij één van de volgende tele foonnummers. 033-941333 of 033- 620621 JEUGDMARKT De traditionele jeugdmarkt wordt ook dit jaar weer gehouden en wel op zaterdag 1 september in de Arnhemse straat. de Utrechtsestraat en de Var- kensmarkt. De vergunningen zijn die dag bij de aanwezige Keistadgastvrou- wen verkrijgbaar. KAMP EN HOF Het is eigenlijk droevig, dat de voor naamste winkelstraat in het hart van Amersfoort aantrekkelijk moet worden gemaakt met 5 kraampjes met oude ambachten en een groepje Dixie Clowns, dat de paardentram moest rijden op kosten van het grootwinkel- en filiaalbedrijf Dan doen de Kamp-winkeliers het ko mende vrijdag beter met een flink aantal attrakties. zoals een winkelwedstrijd, modeshows, 5 terrasjes, waarvan één speciaal voor Zeeuwse mosselen en VLIEGERWEDSTRIJD Op het HVC-terrein in Birkhoven wordt zondag 2 september een grote vliegerwedstrijd voor de Amersfoortse jeugd georganiseerd. Met prijzen voor de mooiste, de origineelste, de kleinste en de grootste vlieger, die minimaal een half uur achtereen in de lucht heeft gestaan. Ongetwijfeld zullen vaders en broers willen helpen om een vlieger te maken, terwijl de commissie Jongeren van de ACC op 29 augustus op het Mooiersplein ook wil helpen Deelne mers kunnen zich reeds nu opgeven telefoon 941333 of 620621 wijn En bovendien gaal een en ander door het s avonds negen uur Van 20.00 tot 24.00 uur staan er op th JW er 15 de Hof vier podia, waar o.a AnsfC optreden, terwijl er ook een Anti1 groep komt. 0 Wi rT td de effekten van kruiden op de fauna. Bakken met plantjes, die op de kwekerij in hel wild groeien, en die met kluit en al zijn uitgestoken, geven de expositie Jfl G een frisse en levendige blik Rjw bonte verscheidenheid van :ke blad, kropaar, kamille, klaprooj, I kruid, rolklaver r rd V HELICOPTERVLUCHT ti Op 3 augustus is het moe vanaf de Rubensstraat - de - koopvindt op de VarkensmaoM een helicopter - vlucht bovgfl foort te maken De koster* bedragen 37,50 per persocr nen steeds 2 passagiers meei.*. een vraagteken bij de dubbe-'f, die de passagiers van de Vate'9 naar de Rubensstraat zal r31*1 „Het is weer eens wat and£ VW-direkteur Cock de Jong^ Amersfoortse dagen een votf* start noemt „zonder klappers dat ze volgend jaar meer profie*1 Hij ziet de openstelling van e aantal gebouwen als een bi* winstpunt, wijst op de problem»! gezinnen met jonge kindere® Amersfoort en omgeving vertcc waarvan de ouders maar mo£ gen om met deze weersoms'-z den de kinderen bezig te hou» Koppelpoort, Kamperbmn de St. Rochuskapel.de St Jon;* Franciscus Xaveriuskerk, tr Katholieke kerk. museum Fleb' St. Aegtenkapel bieden dan-: heden. 31

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6