todel Boten Club: blijvend arwater ontbreekt nog Twee professiefeesten in Huize St. Joseph j Spaanse ontboezemingen -i van Leusdens kleinste verenigingen Mini foto-laboratorium bij drogisterij Dropa plaatselijk nieuws ivol Leusden kost slechts 1 25,-per jaar. Een tweede gezinslid of aanverwante hoeft maar F 15,- I aan contributie te betalen. Eens in de twee maanden komt er een clubblad uit waarin allerlei zaken betreffende de scheeps- modellenbouw aan de orde ko men. Degene die nog meer over Model Boten Club Leusden wil weten, kan contact opnemen met secretaris E. Robinson, Laanzicht 47, 3931 RM Wou denberg (tel. 03498-1177) die te allen tijde bereid is informatie te verschaffen. was teruggekeerd in haar geboor- tedorp ,,lk heb altijd voor de zieken gewerkt en heb dit als heel dank baar werk ervaren." ZUSTER URSULA Zaterdag 4 augustus zal het 60 jaar geleden zijn dat de in huize St. Joseph verblijvende zuster Ursula werd geprofest. Zij werd op 1 maart 1902 in Wageningen als Tonia Holleman geboren. Reeds in haar jeugd heeft zij heel hard moeten werken In het gezin Holleman waren drie kinderen en een aange nomen kind. Zij was nog maar vier jaar toen haar vader overleed. Dit had tot gevolg dat zij reeds in de tijd dat zij naar de lagere school ging wel de handen uit de mouwen moest steken Na het verlaten van de lagere school is zij al direct In een betrekking gaan werkend Tót haar intrede is zij in diverse betrek kingen werkzaam geweest. Het was in die tijd hard aanpakken. In februari 1923 is zij ingetreden in de Congregatie van de zusters van St. Joseph te Amersfoort. Na een verblijf van 1V2 jaar in het klooster te Amersfoort, werd zij op 4 augustus 1924 geprofest, en daarna te werk gesteld in het Liefde Huis te Amersfoort. Daar bleef zij tot 1926 toen zij verhuisde naar huize St. Joseph te Achterveld. Hier is zij tot op heden gebleven zodat zij reeds 58 jaar in het huis is. Van dit aantal jaren is zij 33 jaar in de keuken werkzaam geweest. Na nog enige tijd in de broodkamer werkzaam te zijn geweest werd zij ingedeeld bij de ziekenhulp. Tij dens haar werk als ziekenhulp heeft zij veel wachtdiensten gelo pen bij ernstig zieke mensen zowel in het dorp als in het huis. Op haar 77ste jaar deed zij nog de wachtdiensten in het huis. Zij geniet nu volop van haar welverdiende rust. maar kan nog niet stilzitten. Zij moet steeds bezig zijn. Gelukkig voor haar is het handwerken een hobby van haar. ..Ik ben al die jaren heel gelukkig geweest en ben heel dankbaar dat ik dit allemaal heb kunnen doen." voel dat sommige van zulk 1 soort projecten gebouwd wor den ter meerdere glone van wie dan ook. Ik zit vol grandio- I ze denkbeelden, wat is nou een herkenningstoren van 1 waaruit je straks eventueel de daakjes van de huisjes ten I zuiden van de Schoolsteeg- bosjes kan zien? 1 Die toren zie ie alleen maar als /e uil de richting van ,.de Mof" komt. Aan allen invalswegen van hel dorp moei zo 'n monu- I menI komen, bij hel Valleika- naai op de plaats van de clan- j desliene autosloperij, in Slou- i lenburg op de dnesprong, en dan op palen, kunnen we er I onderdoor rijden. Als klapstuk bij deHohorst" vijf en twintig hoog, lekker bo- j ven die hoge bomen uit. Het 1 mooiste punt is naast het oud- ste torentje van Nederland in J oud Leusden, dan zie je zo van I de nieuwe rijksweg 28 die flat. Dan zeggen de voorbij scheu- renden: ,,Kijk, daar heb je 1 Leusden". „Nou, en," zeggen dan zijn I medepassagiers En als men dan nog ons fraaie dorp niet j vinden kan moet je maar thuis- 1 blijven. Maar de Achterhoek J verdient een mooiere naam. 5- We zouden bijzonder graag van de gemeente estemming willen hebben om op een geschikt vaar- usden onze hobby permanent te mogen uitoefenen, lij het ijsbaanterrein op het Jan Banninkpark is daar- ^eest geschikt om vrijwel ongestoord en zonder pro ts in de drie weken onze zelfgebouwde modelboten *9n en uit te testen". Aan het woord voorzitter J. Jekel —Boten Club Leusden, bij de kenners beter bekend als ■jen, die er alles aan gelegen is om zijn vereniging idheid te geven. I ari is de Model Boten de naam MBC Leus- ^jn als zodanig sinds j de Kamer van Koop- jchreven. Voor die tijd den lid van Model Bo lland. ,,Uit die mo- eniging zijn we in n", doet voorzitter Je- Deken. Er was tussen 3den verschil van me st werkelijke doel van Dotenvereniging. Het dat een aantal perso- T.it zo nauw meer nam lltven van de regels en llpven moment volledig jang ging Het eigen 'aleerde duidelijk bo- «nigingsbelang en dat •ondergang' van een hjs Jekel ..Langzaam Hging de MBC Eem- fe. Uit de puinhopen en Ban Eemland hebben Bieden, waaronder ik zelf, de Model Boten Club Leus den opgericht. Er werd een ge heel nieuw bestuur geformeerd zodat we met een schone lei weer van voren af aan konden begin nen. Er waart weer 'een frisse wind' door onze vereniging. Want degenen die bij Eemland voor de nodige heisa zorgden komen bij ons op de ledenlijst niet meer voor." laat de praeses van één van Leusdens kleinste verenigin gen opgelucht weten. ,,Op dit mo ment telt de vereniging zo'n 25 leden die voor het overgrote deel in Leusden woonachtig zijn," le pelt secretaris de heer E. Robin son vervolgens op. „Daarom al leen al was het voor ons als be stuur niet moeilijk om voor de club een nieuwe naam te bedenken. Daarbij komt nog het feit dat we al vele jaren op Leusdens grondge bied onze clubactiviteiten uitoefe nen omdat we elders in de naaste omgeving geen geschikt vaarwa- lVoorzitter J. Jekel van MBC Leus den. ter kunnen vinden of niet welkom zijn. Wat dat betreft is de ge meente Leusden een positieve uitzondering. Voor het beleid van de gemeente Leusden voor de sport in het algeemen voor de MBC Leusden in het bijzonder kunnen we veel waardering op brengen^ WENSEN „Toch zouden we graag nog wat loten Club Leusden was zondag aktief in een vijver in de wijk Wildenburg. meer faciliteiten willen hebben", gaat de heer Jekel verder. ,,Op de eerste plaats zouden we het als MBC Leusden bijzonder prettig vinden om een vaste stek te heb ben waar we onze 'sport' kunnen bedrijven. Dit seizoen zwerven we om diverse redenen van de ene vijver naar de andere. Meestal zijn we bij het water (ijsbaan) op het Jan Banninkpark te vinden. Een ideaal terrein waar we rustig onze gang kunnen gaan. Maar het komt wel eens voor dat het hek op slot zit en we er niet te recht kunnen. In dat geval wijken we naar het water in het plantsoen langs de Zuiderinslag in de wijk Claverenblad/Wildenburg uit Onze voorkeur gaat toch naar het water, gelegen naast de fietsc- rossbaan uit", zet de voorzitter verder uiteen. ..Ongestoord zonder daarbij maar iets of iemand in de weg te zitten laten we daar onze met veel ijver in elkaar geprutste (model)boten te water. Onze aanwezigheid daar wordt niet zo op prijs gesteld door de clubs die op het park hun geza menlijke lokaliteit hebben omdat het afgelopen jaar het fraaie club huis aan (kleine) vernielingen heeft blootgestaan. Ze staan naar mijn mening dan ook terecht arg wanend tegenover de komst van een nieuwe club op het park. Maar ik durf als voorzitter van MBC Leusden op voorhand te stellen dat er zolang wij al op het terrein vertoeven nooit iets voor gevallen is. We zijn in ieder geval geen stelletje herrieschoppers! Ik denk dat van onze aanwezigheid aldaar een preventieve werking zou uit kunnen gaan door alle per sonen die daar iets willen uitrich ten wat niet door de beugel kan terstond op de vingers te tikken. Ik hoop dat het contact met de ge meente Leusden zijn vruchten zal afwerpen en we met de beide clubs (P.V. Leusden en IJsclub Zwanenburg) goed kunnen op schieten. Een goede samenwer king met de gebruiki Jan Banninkpark moet' tochm< gelijk zijn. De activiteiten van de clubs lopen zo uiteen dat geen van allen hinder van elkaar zullen ondervinden. De duivenhouders zijn op vrijdag en zaterdag tijdens de zomermaanden aanwezig ter wijl wij op zondag actief zijn. De schaatsciub is alleen maar in de winter als er ijs ligt in de weer Kortom, we hoeven elkaar geen strobreed in de weg te leggen of in eikaars 'vaarwater' te zitten", aldus de heer Jekel. ACTIVITEITEN Van maart tot eind oktober is de MBC Leusden 'buiten' met haar hobby bezig. Volgens een zo geheten vaarkalender komen de clubleden eens in de drie weken zondags van 12.00 tot 15.00 uur bijeen. Op de andere zondagen kunnen de leden kiezen of ze ko men of niet. Het streven is om in de toekomst een hele act op te voeren waaraan alle leden met hun boten deel hebben Vanaf september kunnen zij bij één van de leden van de zolder gebruik maken om eens in de week geza menlijk aan de boten te werken, zodat degene die met moeilijkhe den zit altijd met vragen bij Club genoten terecht kan. De meeste tijd zijn de leden thuis aan het knutselen aan een model. Vele uren steekt de echte modelbou wer in zijn hobby om de model boot in puike staat te krijgen Naast het bouwen van en het va ren met modelscheepjes verzorgt de MBC Leusden demonstraties. Onlangs waren enkele leden nog Even het mechaniek van de modelboot controleren tijdens de zwemvierdaagse in Leusden te zien. Binnenkort ge ven ze een show in het Dieren park van Amersfoort. ,,We krijgen dan vaak leuke reakties. Soms le vert zo'n demonstratie ook weer een paar nieuwe leden op. Men raakt in gesprek met mensen die bijvoorbeeld ergens op zolder een onafgebouwd model hebben lig gen en er geen raad meer mee weten. Ze komen dan met het mo del naar ons toe en raken weer in de ban van het modelbouwen. Het modelbouwen is niet aan leeftijd gebonden, ledereen in de leeftijd van 10 tot 80 kan deze hobby beoefenen. Voor weinig geld kan je al een leuke boot maken en la ten varen. Alle schepen worden radiografisch bestuurd (zender) en door elektromotoren voortge dreven. Het inbouwen van ver brandingsmotoren wordt van wege het lawaai dat ze produce ren door het bestuur niet toege staan", stelt de heer Jekel uit drukkelijk. ,,We willen alles zelf keurig in de hand houden zodat niemand zich aan ons kan sto ren." Het lidmaatschap van de MBC beikelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. mCnt elke dinsdag en donderdag. dakteur: reyns )9r': na de Boer _an Loo 4g kopij en advertenties: -jdinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. ^tnderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. 1 en administratie: tfeusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum W geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tót l—Telefoon 033-941495 Op nentsgeid: ir jaar: sr halfjaar. -r kwartaal ESi bezorging: T ee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan jc met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag .,30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u Wnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- JEIslel 44 ELLEN FOTO'S: ste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u t n (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij laling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met ivermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant jarop de toto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per I1ir formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 ok contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9. Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betalinq ont- gewenste toto('s) thuis. 3DER KRANT is een uitgave van de BDU- jjpmbinatie te Barneveld. LEUSDEN - Bij drogisterij Dro pa in winkelcentrum De Blezen- kamp zal vandaag, donderdag, een geheel nieuw mini foto laboratorium worden geïnstal leerd. Hiermee zal drogisterij Dropa in staat zijn om vakwerk te leveren op het gebied van ont wikkelen en afdrukken. De dro gisterij verkocht al fotochemica- liën, receptuur voor fotobaden en zwart-wit afdrukwerk. Met dit mini foto-laboratorium heeft drogisterij Dropa nu de moge lijkheid gekregen om films die voor 10 00 uur 's morgens gebrachl worden na 16 00 uur 's middags af te drukken. Indien dat gewenst is kunnen foto's ontwikkeld en afge drukt worden in de tijd van één uur. Ook op zaterdag worden films ont wikkeld en afgedrukt en daf alles op Kodak-papier. De aangeboden films zullen in eigen beheer zijn waardoor het zoekraken of bescha digingen uitgesloten zal zijn. ACHTERVELD - In Huize St. Joseph In Achterveld zal aanko mende zaterdag feest gevierd worden. Dan zullen namelijk zus ter Ursula en zuster Engelmunda het heuglijk feit herdenken dat ze respectievelijk 60 en 40 jaar gele den werden geprofest. Op woensdag 8 augustus, om 10.00 uur zal er voor de bewoners van het Huls, Sine Cura en Wagen- g eep gezellig samenzijn irganiseèrd'wórdén In de re creatiezaal waar ledereen van harte welkom Is. ZUSTER ENGELMUNDA Zuster Engelmunda werd in Ach terveld geboren als Antonia van Laar. Na het verlaten van de lagere school kwam zij in verband met de ziekte van haar moeder te werken in de huishouding thuis. Op 1 fe bruari 1 943 trad zij in in de Congre gatie van de zusters van St. Joseph in Amersfoort. Daar werd zij op 4 augustus 1944 geprofest. In 1945 is zij naar Doetinchem gegaan voor het volgen van een opleiding in de ziekenverzorging. Na het volbrengen van haar op leiding heeft zij in verschillende huizen in de ziekenverzorging ge werkt. In verband mei ziekte is zij tenslotte naar Afferden gegaan waar zij lichtere werkzaamheden ging verrichtten. Uiteindelijk werd zij afgekeurd en werd haar de raad gegeven daar weg te gaan. Men was er van overtuigd dat als zij daar zou blijven zij het toch niet zou kunnen laten om te blijven werken. In huize St. Joseph bleek op dat moment nog een kamer vrij te zijn. waarna zij, nu acht jaar geleden, haar intrek nam en zo ook weer Zuster Ursula, 60 jaar geprofest. I Nog meer I torens Min of meer onverwacht wa ren we een weekje in de Ach terhoek. Ik vind het geen beste naam voor het oostelijk deel van Gelderland. We hebben daar veel dorpjes en stadjes bezocht, zomaar rondgewan deld door stille dorpsstraatjes, oude stadswallen en langs grachten Langs zeldzaam mooie landwegen, prachtige oude boerderijen en plaatsjes waar de tijd heeft stilgestaan en waarvan we de naam zelfs nooit hadden gehoord. Het soms golvend landschap, ge huld in oneindig groen, is ro mantisch en verbergt dat voor geslachten lang en zwaar heb ben moeten zwoegen om de van oorsprong schrale gron den zo vruchtbaar te maken. Want vruchtbaar is het, bouw en weilanden wisselen elkaar af, vrijwel allen beschermd door houtwallen en bossages. Het maakt een indruk van kleinschalig te zijn en mis schien voor de boeren niet helemaal economisch. Vandaar de plannen van de overheid tot inrichting van landschapspar ken, en het krachtig verzet daar tegen, het zijn nu al land schapsparken waar boer en landbouwer zeer behoedzaam mee omgaan. Prachtige bossen, waar het heel stil is en waar een uitge breid fietspadenplan is, er wordt dan ook veel gefietst. We waren in Dinxperlo, een echt grensplaatsje, aan de ene kant heten de straten nog stra ten, aan de overkant zijn het strassen en Gasse. Daar staat ook het kleinste kerkje van Nederland. Zuivere gothiek, met spitsbogenvensters en een naar de hemel wijzend torentje, t is buitenwerks mis schien tien bij vijf meter, bin nen een miniscuul altaartje, met daarachter een goed ge schilderde Piëta Maria met het lichaam van Jezus in haar armen. Er kunnen misschien twintig mensen zitten. Het ver haal van het kerkje is, dat iemand het landgoed erfde met de verplichting er een kerk te bouwen. Er stond niet in het testament hoe groot, dus de erfgenaam liet dit kerkje door de dorpsmetselaar neerzetten. Overigens is het kort gele den veertig meter verplaatst voor een fabriek die daar ko men moest, het is nu een expositieruimte voorschilder en. Nog zoiets moois in Borculo, restaurant „De stenen tafel" aan het riviertje de Berkel. Een beekje stroomt over twee wa terraderen in de Berkel, het ene rad brengt in het restau rant een molensteen in bewe ging die rusteloos rondgaat. Langs het terras ruist het water tussen de dicht begroeide oe vers naar een heel oude schut sluis waar zeer lang geleden de Berkelschippers hun scheepjes schutten met vracht naar de Duitslanden. Het is ongelooflijk mooi. Langs de bevallige met bo men omzoomde wegen kom je ongemerkt van het ene dorp in het andere, dorpen zonder herkenningspunten. Ik kan me voorstellen dat „de speelman van de Wildenborch" de dichter en schrijver A. C. Starring mooie en nu nog bekende liederen over zijn Achterhoek schreef. Hij had veel openbare func ties ten tijde van Napoleon. Het bekende „Sikkels blin ken, sikkels klinken, ruisend valt het graan is altijd een van de talloze schoolliedjes ge weest. Als we soms op een lange rit zijn met het autootje, zingen we luidkeels al die schoolliedjes, maar wie kent ze nog? Kinderen zingen geen school liedjes meer, da s allemaal ou we koek, weg met die troep, ze leren nu andere liedjes. Actie, actie en weg met alles, en het lied van onze „rechten". Maar hier in deze landdouwen geen lange ritten, het ene land schap glijdt als 't ware over in het andere met steeds wisse lende decors. Het glanzend rode IJselvee steekt nadrukke lijk af tegen het frisse groen en voor je 't weet ben je weer in zo'n bescheiden dorp met even bescheiden nieuwbouw. Soms doet het aan Leusden denken, vriendelijke laag bouw, geen herkenningspun ten, je bent er zo maar. Hoogstens een torenspits of een landbouwsilo markeert het dorp. Ook de grotere plaatsen, de streekcentra, zogenaamd, we ren hoogbouw, hoogstens vier of vijf woonlagen, ze hebben schijbaar geen trek in leeg staande woontorens. Als het waar is wat de TV ons pas voorschotelde en wat de TV zegt is waar! Dat er ongeveer honderdduizend woningen leegstaan in ons brave land, waarvan zeventigduizend flats en niet alleen in de Bijlmer, dan zie ik de Leusdense torenflat in een fleurig verschiet. De meeste plaatsen in de Achter hoek hebben geen „herken ningspunt" en toch hebben we ze gevonden, knap hè? Ik heb weieens het dwaze ge

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3