Op de pedalen met Aat Daale Naar de Pyramide en het Witte Huis: het is geen wereldreis, maar toch I leis—en krant Korte route beschrijving: Braderie Achterveld DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 algemeen Arnhemseweg in Leusden- Zuid, rechtsaf de Treek in en rechtuit rilden tot het kruis punt voorbij Hotel Den Treek, linksaf de Heetvelderweg op en die helemaal afgaan tot Griftdijk in Woudenberg via Meent - op Griftdijk rechtsaf, de grote weg Woudenberg- Zeist oversteken en weg langs de Grift vervolgen (Slappedel) - aan het einde van deze weg rechtsaf over B-weg (Ringelpoel) die ver derop Andersleinweg heet - deze weg helemaal volgen tot spoorlijn Maarsbergen-Maarn - daar rechtsaf en doorrijden langs de spoorlijn door Maarn en via laatste stuk Briedélaan naar kruispunt met Amers- foortseweg - op dat kruispunt even naar rechts en bij stop lichten oversteken - aan over zijde rijwielpad naar Austerlitz volgen - bij p. 20382 nog 2,4 km - bij p. 20381 weg Drieber- gen-Pyramide oversteken en nog 400 meter door naar dorp Austerlitz bij p. 20380 in Austerlitz richting Zeist vol gen (6,8 km) en verder langs bosrand over de Oude Post weg tot aan p. 20093 - daar rechtsaf richting Soesterberg - 200 meter verder bij p. 20094 weg Zeist-Wou- denberg oversteken en brede weg helmaal af (ook voorbii p. 20081) - aan het einde van deze weg links het rijwielpad op - in wijde boog naar fiets pad Zeist-Pyramide en bij p. 20292 richting Amersfoort (11 km) - verderop bij p. 20381 (laatste cijfer onduidelijk) schuin links richting Amers foort, eveneens 11 km - pad afrijden tot p. 21790 - linksaf Amersfoort 9,2 km - ten slotte rechtsaf bij p. 21999 Amers foort 9 km - afdalen naar res taurant Aart Jansen en langs de hoofdweg linksaf of over de Treekerweg terug naar Leusden. In Achterveld werd woensdagavond na de derde etappe in de Tour de Junior een braderie gehouden. Honderden, zo niet duizenden, mensen trokken langs de kramen op de Hessenweg. De Grift in Woudenberg. Linksaf gaan we de Heetvelder weg op, die op het hoekpunt met het karakteristieke boerderijtje meteen weer rechtsaf gaat. De Heetvelderweg is van een welda dige rust, waar de bomenrijen voor een schilderij-achtig decor zorgen. De hele wereld is daar in allerlei groene nuances gekleurd en links en rechts liggen boerde rijen nog in de landelijke rust die behoort bij het beeld van agrariërs uit vroeger dagen. In de verte te kent de bosrand een donker groene lijn van een gebied waar het fijn fietsen moet zijn. De Heet velderweg. in de loop van de jaren ontdaan van wildgroei en hoog geboomte, voert naar Wou denberg In de bocht naar links wijst de scherpe potloodstift van de kerktoren duidelijk aan waar het dorp gelegen is. Na de bocht heet de weg Meent en we belan den al snel in een rustige be bouwde kom waar de vogels nu duidelijk kunnen kwetteren en de bewoners groente van eigen tuin op het menu hebben staan We gaan rechtsaf bij de Griftdijk en komen dan toch op de grote weg. Zeisterweg geheten. Die weg steken we over en we rijden gewoon aan de overkant door over de weg langs de Grift. De weg heeft de wat merkwaardige naam Slappedel, waarover men grappen kan maken maar die na tuurlijk op oud taalgebruik terug te voeren is. De weg is niet onaardig om te fietsen en eindigt op een punt dat niet ver van de grote weg van Woudenberg naar Maarsbergen gelegen is Gelukkig blijft die grote weg nog een stukje verwij derd en als u op de hoek bij 't Houten Paard rechtsaf gaat is alle rust weer verzekerd Daar loopt een B-weg die waar schijnlijk niet zo bekend zal zijn. Koeien hebben er voorrang als het er op aan komt. maar u zult daar geen last van hebben. Ver derop kunt u gewaar worden dat de weg Ringelpoel heet. Bij een lichte stijging ontstaat er wat de naam betreft enige verwarring want links staat nog Ringelpoel- weg maar even verder aan de rechterkant Andersteinweg. Het bord met de koe is daar vervan gen door een bord met een hert De natuur wordt er dus iets bosrij ker en dat is wel te zien. Het zal u waarschijnlijk verrassen dat in de verte een spoorlijn zichtbaar wordt. Kunt u zich nog oriënte ren? Het is de spoorbaan van Arn hem naar Utrecht ter hoogte van de weg tussen Maarsbergen en Maarn. Als we de weg bij de spoorlijn hebben bereikt dienen we rechtsaf te slaan. Het fietspad loopt links en de spoordijk kunnen we verder helemaal volgen. We belanden na enige tijd in het fraai gebouwde tuindorp Maarn, waar waarschijnlijk wel een geschikt huisje voor u bij staat. Maarn heeft een klein centrum en u zult zien dat u via twee poortjes links de spoorbaan voorbij kunt komen. Dat doen we niet, we rij den door over de Tuindorpweg langs het spoor en kunnen ver derop een stukje fietsen waar au to's niet mogen komen: de Brie délaan, genoemd naar de ge meentesecretaris die 40 jaar dienst deed. We komen nu op een druk kruispunt en daar moeten we echt even goed opletten. Bij de spoorwegovergang en de oprit naar de grote weg gaan we even naar rechts op de Amersfoortse- weg en steken dan over bij de stoplichten. Aan de overkant kunt u via een kleine kronkeling op het fietspad komen waar de afstand naar Austerlitz nog 3 km is. Dit pad is van bijzondere schoonheid en behoort ook bij het landgoed Den Treek. U belandt op een kruispunt waar rechtuit de ingang is van ,,De Hoogt" en linksaf het fietspad zijn vervolg heeft. Er staat daar een paddestoel en wel p. 20382 (Austerlitz 2,4 km). Schoolreisje Die 2,4 km zult u met veel plezier rijden Het is een beetje klimmen en dalen maar dat vergeet u als u links en rechts de groene natuur ziet waar geen auto kan komen. Twee km verder komen we op een kruising met een verharde weg die rechts naar de pyramide voert en links naar Driebergen. We ste ken daar bij paddestoel 20381 de weg over en rijden de nog reste rende 400 meter naar het dorpje Austerlitz. Zegt u eens eerlijk, kent u dat dorp? Ja, de pyramide die kennen we allemaal, van vroe gere schoolreisjes en familiebe- zoekjes, maar Austerlitz zelf? Het fietspad brengt u in de bebouwde kom en al rechtdoor fietsend komt u in een klein centrum. Er staat op de plaats waar het pad in het dorp komt ook nog een paddestoel: p. 20380. Zeist 6,8 km staat erop. We rijden de straat uit, komen langs de kerk die in opbouw is en al heel snel komen we weer in een bosrijke streek. We rijden langs een bosrand over de Oude Post weg. Een restaurant met de naam Bonaparte doet ons eraan herin neren dat de naam Austerlitz te maken heeft met Napoleon. Het dorp is genoemd naar het Moravi sche Austerlitz waar Napoleon in 1805 een veldslag won. Franse soldaten vertoefden toen in de streek waar u nu lekker met uw fietsje van de rust staat te genie ten. Die kerels hebben ook die py ramide opgeworpen. Dat weet u dan ook weer. We rijden door over de Austerlitzeweg, een vrij drukke weg, die we niet helemaal afgaan. Op enige afstand zult u achter een dikke boom een paddestoel aantreffen met het nummer 20093 en daar is het zaak de weg over te steken en het fietspad op te gaan. Enkele honderden meters verder is er al weer een grote weg, maar dat is de weg van Zeist naar Wou denberg. Paddestoel 20094 wijst de weg naar de overzijde. Soes terberg 4,5 km vermeldt deze ou derwetse maar o zo gezellige wegwijzer. Kijk nog eens terug naar de andere kant, daar staat een heel oud vervallen gebouw dat de oude hervormde kerk blijkt te zijn. Geen wonder dat de Aus- terlitzenaren een nieuwe kerk hebben gebouwd. De weg aan de overzijde is prettig breed, u gaat rechtdoor bij paddestoel 20081 en aan het einde van de weg neemt u het fietspad dat links een buiging maakt. Dan komt u op een fiets pad en daar gaan we voor de va riatie weer eens naar rechts. Pad destoel 20292 vermeldt weliswaar 11 km naar Amersfoort maar dat is iets te veel. We rijden langs het Witte Huis, een fraai wit bouw werkje, dat in geen opzicht aan de naamgenoot in Washington herin nert. U mag evenwel niet zomaar het terrein betreden, want dat kan de vrijheidslievende beheerder niet tolereren. Het spijt ons wel, dat we zoveel paddestoelen moe ten aanwijzen maar u mag hier beslist niet verdwalen, anders komt u echt in moeilijkheden. Na het Witte Huis treft u paddestoel 20381 aan (de laatste 1 is niet leesbaar) en daar gaat u schuin links het fietspad op, richting Amersfoort. Ook daar nog 11 km. Het Witte Huis bij Austerlitz. Ouderwets Wederom bevindt u zich op een volkomen rustig pad waar slechts het geluid van een boomzaag in de verte opklinkt. Het snerpende lawaai is in zo'n bos toch niet hin derlijk, het versterkt het gevoel ouderwets met de fiets op vakan tie te zijn. Bent u moe geworden? Zo'n honderd meter voor de slag boom die u in roodwitte kleuren ziet opdoemen staat een pas ge teerde bank waarop het vorstelijk uitrusten moet zijn en waar u de in het dorp gekochte heidekoeken kunt oppeuzelen. Bij de bewuste bomen staat een paddestoel uit de oertijd. Nummer 21790. Wilt u nog naar de Pyramide, dan rechtsaf (1,3 km)^ wilt u meteen naar huis, dan linksaf richting Aart Jansen. Even het laatste uit de kast, klimmen en dan zoevend afda- Even uitblazen en op de routebeschrijving kijken, hoort er natuurlijk bij Kermis is er ook in Achterveld. Veel belangstelling voor de braderie. LEUSDEN - Deze week willen wij u uitnodigen om naar Maarn en Austerlitz te gaan. Een beetje verder van huis dan gewoonlijk, maar om wat variatie te bieden is het onvermijdelijk dat wij iets mer conditie van u vragen. Naar Maarn is natuurlijk geen probleem langs de hoofdweg maar dat is nu juist niet de bedoeling. We gaan eerst door Den Treek en vangen de tocht aan op de Arnhemseweg in Leus den-Zuid. Een wegwijzer met de bekende rode letters voor het fietsvolk verwijst rechtsaf naar Den Treek. We mogen aannemen dat dit voor iedereen een bekende weg is. Bij het rustieke „pleintje" met het huis met de viool, de on-Hollandse boerderij en het gerenom meerde hotel gaan we recht uit en komen dan op een driesprong. Laten we zeg gen, dat we daar de eigen lijke tocht gaan beginnen. De fraaie Heetvelderweg in Den Treek. len naar Aart Jansen., lijkt minder breed danl maar dat komt door heil bod en het feit dat ooi hier niet meer recht Soesterberg kunne/7 r/ji afdaling blijft altijd van! paalde bekoring. De dui ten de remmen los en di denden doen het watvo* ger. In de afdaling leerti medemensen kennen, i U kunt verder eigenlijki beste de route zelf I want daarbij hebt u meer nodig. Graag zout, door willen sturen naar, derhei, maar dat blijtj verboden terrein. Wie, heeft er ooit galoper, fietst? Onze grootou. onze vaders en moede^ maar net hoe oud u i Niettemin: prettige tod' ker die boslucht opsnu Het kruispunt bij de Andersteinseweg in Maarn. Het nieuwe kerkje in Austerlitz.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4