Gevaarlijke" bomen gerooid usden ontbeert algemeen kerkhof B&W positief over huur bijdrage voor schakers Nieuwe telefoon gidsen Man in zwembad mishandeld M"! ■«J L Sr Vandaag in de Leusder Krant 3|eusiler Skranfe Ruim f 4000,- over drie jaar uitgesmeerd Hilversum 2, Tweede Kamer en BRT 3 nu ook op kabel BDU m t«® a 444 •J 44 4 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Bromfietser geslipt ffl Motorrijder geslipt Geen krant ontvangen? Ay. Hoofdredakteur MARNIX KREIJNS Redaklie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,15 per kwartaal Uitgave BDU BV O O rl X leu rkrant DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 - 16e JAARGANG NO. 29 >opulierstronken worden uitgegraven en opgeruimd. LISDEN - De gemeente heeft aantal populieren langs de [ipeerseweg laten omzagen, omdat ze er niet meer zo stevig bij stonden. De bomen hadden de recente storm nog wel door- Op de voorgrond een populier die na de storm van begin juli het loodje legde Daarachter een soortgenoot - althans de resten ervan - die tijdens de storm sneuvelde. staan, maar zouden volgens de gemeente bij een volgend nood weer ongetwijfeld het loodje leggen. Tijdens de orkaanachtige wind stoten van drie weken geleden sneuvelden zoals bekend zo'n ne gentien populieren langs de Laa- peerseweg. Doordat de bomen met wortel en al omwaaiden werd het wegdek ernstig beschadigd. Op sommige plaatsen in de weg ontstonden toen flinke gaten Die zijn inmiddels door de gemeente gedicht in afwachting van de (spoedige?) opknapbeurt van de Laapeerseweg. Overigens heeft de gemeente nog steeds haar handen vol aan het opruimen van de restanten van de omgewaaide populieren. Niet al leen moeten de stammen in stuk ken worden gezaagd en vervol gens opgeruimd, ook de achter gebleven stronken dienen verwij derd te worden. wil begraafplaats In Oud Leusden overnemen LEUSDEN - In de periode na 17 augustus aanstaande zal in de gemeente Leusden de nieuwe telefoongids huis aan huis wor den verspreid. Deze gratis nieuwe gids heeft een aantal wijzigingen ondergaan die ver schillen van de bestaande gid sen: de gebiedsindeling is ver anderd wat betekent dat de gid sen dunner zijn en daardoor be ter hanteerbaar. Ook is de leesbaarheid van de gids verbeterd doordat de letter aanzienlijk is vergroot. De abon neenummers zijn weer achter de namen geplaatst in plaats van ervoor. Verder is in het j nieuwe telefoonboek algemene informatie In kleur en met foto's te vinden. Rozendaallaan 9 Leusden-C. - Braderie Achterveld druk en gezellig 3 - Speelvakantieweek in volle gang3 - Mininatuurtje3 -Spannend slot Tour de Junior 4 - Antilopen krijgen trainingsveld 5 - Overig sportnieuws 5 LEUSDEN - Voor het viaduct in de Heiligenbergerweg slipte don derdag de 16-jarige Leusdense L van M met haar bromfiets. Ze gleed tegen een auto aan die van de Ursulineweg kwam en liep daar door lichter verwondingen op. al dus de rijkspolitie. 2JSDEN - De gemeente Leus- f wil de Nederlandse Her- mde begraafplaats 'Oud 3sden' overnemen met het 'I daar een algemene be- afplaats van te maken. Met kerkvoogdij van de N.H.-ge- )lfcnte is inmiddels overeen- 1 nming bereikt. De overna- Drljs is vastgesteld op 60 dui- d gulden. Het is nu aan de heenteraad om te beslissen .de begraafplaats eigendom jrdt van Leusden. sen uitgebreid voorstel aan de ij geven burgemeester en wet- Iders te kennen dat de tijd niet |sr ver weg lijkt, dat Leusden oodzaakt zal zijn een alge- Iie begraafplaats te stichten en and te houden. De bevolking - name in Leusden-centrum - is Ie afgelopen tien jaar volgens V niet alleen in aantal sterk lenomen, maar ook in samen- ing danig veranderd. Het col- 3; weet dat een groot aantal in- ers geen band (meer) heeft enig kerkgenootschap, het- i betekent dat niet uitsluitend j<erken voor de lijkbezorging fl/en te zorgen Daar komt nog ijdat bijvoorbeeld de R.k.-be- ifplaats in Leusden-centrum Ieveer nog vier jaar toe- ande capaciteit heeft, maar fna niet uitgebreid zal worden r het kerkbestuur, gemeente wil uit 'praktische 9conomische' motieven geen il uitgeven voor de aanleg en ^hting van een algemene be- wplaats. Prettig voor Leusden P het daarom om te horen dat het bestuur van Kerkvoogdij van de N.H.-gemeente de wens te kennen gaf de begraafplaats Oud- Leusden te willen overdragen aan het gemeentebestuur. Het kerk hof heeft een oppervlakte van circa 7000 vierkante meters, waarvan 4000 vierkante vierkante meters nog kunnen worden benut voor toekomstige begravingen. De situering van deze begraaf plaats is minder gunstig vanwege de excentrische ligging en van wege het feit dat ze binnen enkele jaren zal zijn ingesloten door twee drukke verkeerswegen. Deson danks vinden B&W dit kerkhof met zijn aparte sfeer en laag grondwaterpeil geschikt om in ge bruik te worden genomen als al gemene begraafplaats. Aantrek kelijk is tevens de mogelijkheid om de bestaande oppervlakte uit te breiden Aan de zuidoostzijde ligt namelijk een terrein van onge veer twee hectaren dat na koop kan dienen als uitbreiding van het huidige kerkhof Door deze ver groting moet het mogelijk zijn om voor ten minste veertig jaar over voldoende grafruimte te beschik ken De gemeente gaat ervan uit dat de algemene begraafplaats bestemd wordt voor Leusden-cen- trum en -zuid. Achterveld valt er buiten, omdat dit kerkdorp van Leusden een eigen begraafplaats wil behouden Volgens B&W wil len Achtervelders (kerkelijk en niet-kerkehjk) in hun eigen dorp begraven worden Het R.k.-kerk bestuur daar heeft plannen om de bestaande katholieke begraaf plaats uit te breiden. Mocht het tot deze vergroting komen dat zal het Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden J Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. 4pamilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting. jLeusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). "Losse nummers 75 cent per stuk. ^OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend 7^terdags gesloten college van t3&W aan het kerkbe stuur vragen een klein gedeelte van de begraafplaats te be stemmen tot algemeen kerkhof WETTELIJK Behalve de noodzaak om een al gemene begraafplaats te stichten is Leusden ook wettelijk verplicht een dergelijk kerkhof binnen de gemeentegrenzen te hebben. Tot nog toe heeft Leusden op uiterst minimale wijze voldaan aan die wettelijke verplichting. De Wet op de lijkbezorging schrijft voor dat elke gemeente ten minste een al gemene begraafplaats dient te hebben die minstens tien maal de oppervlakte heeft, benodigd voor het vermoedelijk jaarlijks te be graven aantal mensen. Leusden heeft echter op de be graafplaats Oud Leusden een klein algemeen gedeelte, en in Achterveld ligt aan de Eemelaar- seweg het zogenaamde vilders kerkhofje dat een algemene be stemming heeft maar nooit als zo danig is aangewezen. Begraaf plaats Rusthof aan de Dodeweg- ligt weliswaar op Leusdens grond gebied, maar is de algemene be graafplaats van Amersfoort. VOORWAARDEN De Kerkvoogdij van de N.H.-ge meente heeft vier voorwaarden genoemd op basis waarvan de overdracht van begraafplaats Oud Leusden zou kunnen plaats vinden. Behalve de prijs van 60 duizend gulden noemt de Kerk voogdij het reserveren van onge veer dertig graven voor de Her vormde Kerk in Leusden, het handhaven van de rechten die thans rusten op de bestaande graven en het in rekening bren gen van kosten bij de gemeente die direct verband houden met de overdracht van de begraafplaats Het college van B&W laat de ge meenteraad weten dat de voor waarden geen beletsel hoeven te vormen in de verdere onderhan delingen over de overname van het kerkhof. NADELIGE EXPLOITATIE Bij het voorstel aan de raad heb ben B&W globale exploitatieopzet gevoegd Op basis van uitbeste ding van het beheer van de be graafplaats aan derden en een fic tieve tariefstelling van de begrafe nisrechten pakt de exploitatie na- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In afwijking van het advies van de Sportstichting stellen burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor aan Schaakvereniging Leusden een bijdrage toe te kennen in de kosten van de huur van de nieuwe huisvesting. Het gaat om een bedrag van 4200 gulden dat over een periode van drie jaar uitgesmeerd zou moeten worden. De Leusdense schaakvereniging heeft om de bijdrage verzocht, omdat ze haar accommodatie noodgedwongen heeft moeten verhuizen van een kantine op het Burg. Buiningpark naar het RK- ontmoetingscentrum De Kom aan de Hamersveldseweg. De schaak vereniging kon namelijk niet tot overeenstemming komen met Ta feltennisclub Leusden over een voortzetting van het gezamenlijk gebruik van de kantine nè de ver bouwing, die momenteel wordt uitgevoerd. Daarom is de schaak vereniging per 1 augustus uitge weken naar 'De Kom' waar ze te gen een jaarhuur van 4500 gulden onderdak heeft gevonden Voor het gebruik van de kantine op het Buiningpark werd echter slechts 2400 gulden betaald. Reden waarom het bestuur van de Leus dense schaakvereniging bij de ge meente heeft aangeklopt voor een zogenaamde huurgewenmngsbij- drage. Die behelst een volledige compensatie van het verschil tus sen de oude en nieuwe huurprijs in het eerste jaar, een vergoe- deing van tweederde in het tweede jaar en van éénderde ge deelte van het huurverschil in het jaar daarop. VERHEUGEND. Hoewel burgemeester en wethou ders betreuren dat de schakers en tafeltennissers geen overeen stemming hebben kunnen berei ken over een nieuwe huurover eenkomst voor de kantine, vindt het college het bijzonder verheu gend dat de schaakvereniging zelf op jacht is gegaan naar ver vangende huisvesting. ,,Als blijk van waardering voor dit initiatief achten wij toekenning van de ge vraagde huurgewenmngsbijdrage op zijn plaats", aldus B&W in hun voorstel aan de gemeenteraad De Leusdense Sportstich ting had het college geadvi seerd het verzoek van de schaakvereniging naast zich neer te leggen. De Sport stichting is van mening dat De begraafplaats van de Nederlands Hervormde gemeente die Leusden wil overnemen met het doel er een algemene begraafplaats van te maken. delig uit. Er zal rekening gehou den moeten worden met een jaar lijks tekort van 41.200 gulden In de exploitatieopzet is nog geen rekening gehouden met een toe komstige uitbreiding van de be graafplaats en evenmin met de kosten voor de bouw van een aula, waarover wordt gedacht Wat het beheer van de toekom- van gemeetenwege vol doende faciliteiten zijn ver leend om het mogelijk te ma ken dat de schaakclub, sa men met nog drie andere verenigingen, onderdak zou krijgen in de verbouwde kan tine op het Buiningpark. Dat de clubs onderling het niet eens zijn geworden is naar de mening van de Leus dense Sportstichting geen aanleiding om het verzoek tot het toekennen van een huurbijdrage te honoreren. LEUSDEN - Een inwoner van LEUSDEN - Op de Arnhemse- weg, ter hoogte van de Schutter- hoeflaan. slipte zondag een motor- njder uit Scherpenzeel. De man stige algemene begraafplaats be treft, zegt het dagelijks bestuur van Leusden dat te willen uitbe steden aan derden. Dit „om te ko men tot een zo groot mogelijke kostenbeheersing" Het beheer zou zo geregeld moeten worden dat het toezicht van de gemeente erop tot een minimum kan worden beperkt. LEUSDEN - Sinds afgelo pen donderdag worden via Leusden deecj vrijdag uij de politie aangifte van mishandeling. Hij was in zwembad Bavoort geslageri en getrapt door een 20-jarige Amers- foortec. Aanleiding hiervoor waren de beledigende opmerkingen die de Leusdenaar aan het adres van de vriendin van de Amersfoorter gemaakt zou hebben. Het slachtof fer van de mishandeling liep een blauw oog en een gebroken tand op moest plotseling remmen toen voor hem, na een inhaalmanoeuvre, een voorgesorteerde auto op doemde De motorrijder liep schaafwonden op, die in het zie kenhuis verzorgd moesten worden Het is de bedoeling het voorstel om begraafplaats Oud Leusden over te nemen deze maand in de gemeenteraad te brengen. Ko mende maandag, 13 augustus, buigt de raadscommissie voor Onderwijs en Welzijn zich over het voorstel. Die vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de commissieka mer van het gemeentehuis. het nieuwe kabelnet ook de radioprogramma's van Hil versum 2 en BRT-3 doorge geven. Ook de 2e Kamerlijn kan nu worden doorgege ven; i.v.m. het zomerreces van de Kamer valt daar ech ter nu niets te beluisteren. De frekwenties waarop afge stemd dient te worden zijn als volgt: Hilversum 2: 96.4 MHz BRT-3: 99,6 MHz 2e Kamerlijn: 106,9 MHz Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1