Speelvakantieweek in volle gang Achterveld een druk en gezellig festijn leusder kinnt Vergadering Welzijn en Onderwijs Vakantiefeest voor kinderen Collectebussen gestolen ieen f 23.680 maar f 15.000 'oor de inrichting van V0C Prikkel voor Vrouwenraad" Teunisbloemen HNSDAG7 AUGUSTUS 1984 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De commissie Wel zijn en Onderwijs houdt maan dag 13 augustus een openbare vergadering in de commissieka mer van het gemeentehuis aan 't Erf I. De vergadering begint om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Notulen Vaststelling van het verslag van de vergadering gehouden op 4 juni jl 3. Mededelingen 4. Scholenplan openbaar basis onderwijs schooljaren 5 Aanvrage ex artikel 72 van de j Lager-onderwijswet 1920 c.q artikel 50 van de Kleuteron derwijswet t.b.v. rk scholen 'Sint Jozef' en 'Hummeltjes- honk' te Achterveld (brand- veiligheidsvoorzieningen). 6. Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. lagere school 'De Ros- senberg'(deur in oostgevel). 7. Diverse onderwijskredieten 8. Subsidiëring L Z en P C. 'De Haaien' 9 Subsidieverzoek Schaakver eniging 'Leusden' 10. Voorzieningen binnenspor- takkomodaties LEUSDEN-Een klein kindervakantiefeest wordt momenteel gehouden in de wijk de Wetering. Op het grasveld tussen Kornoeltie en Heggerank zijn door kinderen tenten opgeslagen waarin en waarbuiten ze allerlei spelletjes doen. Het gaat om een groep van ongeveer 24 kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 15 jaar Erg spannend vinden ze het slapen in de tenten, al waken twee ouders over hen tijdens de overnachting. Het kindervakantiefeest. waarvoor de gemeente toestemming heeft gegeven, duurt tot en met vrijdagmiddag 11. Trainingsakkomodatie K.C 'Antilopen' i 12. Procedure sportzaal Achter- veld 13. Overname begraafplaats Oud Leusden j 14 Subsidiëring initiatiefgroep 'Tussentijds' 15. Begrotingswijziging Recrea- I tieschap Utrechtse Heuvelrug i en Valleigebied. 16. Investeringssubsidie ontmoe tingscentrum voor vrouwen 17. Statuten Culturele Raad. j 18. Adviesnota openbaar onder wijs 19. Rondvraag I 20. Sluiting. LEUSDEN- De speelvakantie week, georganiseerd door speel- en recreatievereniging Blijhof en jongerencentrum De Til is in volle gang. Maandag kon de film Annie bekeken wor den in De Til. Vandaag, dinsdag is er voor 'piraten' een span nende middag. Het programma dat Blijhof en De Til de rest van de week te bieden hebben ziet eralsvolgt uit: Woensdag 8 augustus: Peuter ochtend van 10.00 tot 11 30 uur bij Blijhof. Kinderkermis. De meis jes en jongens vanaf 8 jaar komen om 13.00 uur naar Blijhof en zet ten daar zelf een kermis op. De kosten voor deelname inclusief tractaties zijn f 2.00 voor de le den van Blijhof en anderen beta len f 3,00. Om 14.00 uur draait er in De Til een film voor de kleintjes vanaf 4 jaar. Kosten f 2,00. Om 15.30 uur kunnen ze direkt na de film naar Blijhof om daar mee te doen aan de kermisattracties die allemaal f 0,25 kosten Ouders zijn hier ook van harte welkom Deze middag duurt tot 16 30 uur Donderdag 9 augustus: Sprook jesmiddag bij Blijhof voor de klein tjes van 4 tot en met 8 jaar. Van 13.00 tot 16.30 uur Kosten f 2.00 voor leden, nietleden beta len f 3.00. Kinderen van 9 tot en met 12 jaar, kinderen van 8 jaar die zich te groot voelen voor het sprookjes- gebeuren mogen ook meedoen, komen om 13.00 uur naar De Til waar men een fietspuzzeltocht op touw heeft gezet. Kosten: f 1,00. Vrijdag 10 augustus: In de avonduren vindt er een feestelijke afsluiting van de week plaats dat Blijhof voor kinderen vanaf onge veer 8 jaar organiseert. In tegen stelling tot eerdere berichten be gint die aktiviteit om 19.30 uur. Er komt een luchtkussen, er wordt een spel gedaan en als klap op de vuurpijl wordt er van 21.00 tot 22 00 uur een kampvuur ontsto ken. Er wordt nog naar hout voor dit kampvuur gezocht. Degenen die hout willen brengen kunnen dat doen tijdens de uren dat er aktiviteiten worden gehouden en op vrijdagmiddag tot 17.00 uur Inclusief een tractatie kost deze avond voor leden f 1,00; anderen betalen f 2,00. LEUSDEN - Uit de Marcuskerk aan de Asschatterweg werden het afgelopen weekeinde twee collec tebussen gestolen Het geld dat in de bussen zat was bestemd voor de zending. De diefstal is het werk van een of meer inbrekers, omdat er in de kerk sporen van braak waren. een sjoelbak van ruim 4 meter lang Er waren niet minder dan 102 deelnemers. De prijswinnaars waren Van Velthuizen met 133 punten, 2e. Schut met 130, 3e. Van Ravenhorst met 128, 4e Schut met 124, 5e De Jong met 122, 6e. Herder met 116, 7e. De Vette met 113, 8e. De Jong met 112 en 9e. Schut met 112 punten. Het koekslaan bij deze stand was ook een groot succes. Om 22.00 uur was men geheel door de voor raad heen. TOUWTREKKEN Vrijdagavond organiseerde het feestcomité weer de jaarlijks te rugkerende touwtrekwedstrij den. Deze wedstrijden vonden ditmaal niet plaats bij de vijver maar op een terrein bij de nieuwbouw. De verliezers kon den nu niet in de vijver worden getrokken maar de brandweer zorgde er wel voor de verliezers toch een nat pak kregen. Er namen zeven herenploegen en drie damesploegen aan de wed strijden deel. De deelnemende ploegen waren de Vrienden schaar, de Vallei, A-junioren, F C. Stoutenburg, fa. Ruitenbeek, Na tionale Brute en de Hessentrek- kers. Bij de dames waren het de ploegen Heerlijkheden Stouten burg. de Douwertjes en de Trek- kertjes. Dit werd een zeer span nend en aantrekkelijk sportevene ment. Onder aanmoediging van het zeer talrijke publiek werd er fel gestreden om de finaleplaats. Bij de herenfinale ging het tussen F C Stoutenburg en de Vrienden schaar. Winnaar werd de Vrien denschaar. Bij de dames ging het in de finale tussen de Heerlijkhe den, Stoutenburg en de Duwert- jes. Hier kwam Stoutenburg als winnaar te voorschijn. Vanaf woensdagmiddag was er ook weer een Luna park aanwezig. Dit bleef tot en met zaterdagavond. Ook dit bracht veel gezelligheid en drukte met zich mee teiten van de bank ook nog enkele leuke attracties. Er was een moe dervarken aanwezig met 12 big gen. Door de ouderen kon worden geraden wat het gewicht was van moeder en kinderen samen, de geboortedatum van de moeder en de geboortedatum van de kinde ren. Voor de jongeren was er een flink beschadigde bromfiets waar van het bedrag van de schade moest worden geraden. Onder het motto 'gooi je geld niet over de balk' gooide de jeugd plastic munten op een balk. Bleef de munt op de balk liggen, kregen zij een jojo. Viel de munt er naast dan kreeg men een mooie stikker. Betreffende de varkens bleken er 21 formulieren ingebracht te zijn Het gezamenlijke gewicht was 265 kg. Er waren 4 juiste inzen dingen. Door loting werd de prijs winnaar aangewezen Dit was H Kooyman, Hessenweg 96 te Stou tenburg. Voor de overige drie werd een troostprijs, een parker pen, beschikbaar gesteld. Dit wa ren B. van Druten, Jan van Arkel- weg 53, mevrouw Van Druten, Pa ter Stormstraat 30 beiden uit Ach terveld en R.M.D. Delis, Wederrik 22 uit Leusden De geboorteda tum van de varkensmoeder was 6- 10-1982. G van Ruitenbeek, Ruif- weg 3 te Stoutenburg was er met 8 dagen verschil het dichtst bij Deze kreeg de prijs, een mooie sporttas Bij de geboortedatum van de kinderen waren 9 goede inzendingen. Ook hier moest weer geloot worden. Als winnaar kwamen uit de bus A Wouters, Tuindorpweg 86, Maarn. De ove rige G. Ruitenbeek, Stoutenburg, A.R. Blom, Achterveld, J.Brou wer. Amersfoort, G.J.vd.Lage- maat, Leusden, H.BIotenburg, Leusden, B.v.d. Hee, Ede, A. Tol boom en J. Schouten, Achterveld, krijgen ook een parkerpen. De schade aan de bromfiets volgens leder jaar is het weer een heel spektakel een officieel expersierapport was f 1640,61, werd niet geraden. B v.d. Pol uit Hoevelaken zat er 39 gulden naast en kreeg de 1e prijs. De 2e was voor H Ridder uit Nij- kerk met een verschil van 59 gul den en 3e Ria van Doornig uit Achterveld met een verschil van f 140.00 IJSTAARTEN ETEN Onder aanmoediging van veel supporters werd het ijstaarten eten een geweldig evenement. Winnaar Peter de Jong zag na af loop van de wedstrijd wel erg bleek. Hij had liever ijstaarten van chocolade gehad. Dan had hij naar zijn zeggen een betere kleur gehad. De winnaar lag een halve taart voor op nummer twee, Edwin van Drie. Bij de stand van de car navalvereniging de Puupenkop- pen kon ook worden meegdeaan met het invullen van een nummer. Had men het juiste nummer inge vuld dat bij de trekking te voor schijn kwam, kreeg men de prijs. De hoofdprijs, een draagbare tele visie, werd gewonnen door Helma Tolboom, 't Laantje 9, Achterveld. De overige prijzen werden gewon nen door G. Wijntjes, Hessenweg 321, Achterveld, Cikia Kok, Meer koet 66, Bunschoten, D Reijenga, Scherpenzeel, Joke Veldhuizen, Scherpenzeelseweg 79, Barneveld, G. van Egdom, Hessenweg 163, Achterveld, me vrouw Voskuilen, Hessenweg 104, Achterveld, Tinie Wigger, Roepenbeltweg 3, Henk Hak, Klettersteeg 10 en C de Vette, Stoutenburgerweg 34, ter Schuur. Bij de Halve Zooien kon men met sjoelen ook leuke prijzen winnen. Er werd gegooid met 32 stenen oo (Van één onzer verslaggevers) ►^USDEN - Niet de gevraagde 23.680 gulden maar slechts 15 duizend gulden subsidie wil het ^Bllege van burgemeester en wethouders beschikbaar stellen aan de Leusdense Vrouwenraad tor de inrichting van het ontmoetingscentrum voor vrouwen. „Wij zijn van mening dat de ouwenraad recht heeft op een prikkel die ertoe kan leiden dat een zekere versobering bij de 9inschaf plaatsvindt", aldus B W die menen dat het totaalbedrag voor de inrichting van het ouwenontmoetingscentrum zeker omlaag kan. De plaatselijke Vrouwenraad, die in oktober het centrum in de kelder van het gemeentehuis in sbruik hoopt te nemen, vroeg medio juli om 23.680 gulden subsidie omdat dit orgaan geen eigen 7komsten heeft en dus ook geen geld om het centrum geschikt te maken voor ontmoetingsoch- nden, cursussen/aktiviteiten, lesochtenden voor buitenlandse vrouwen, vergaderingen en cidenteel gebruik door vrouwenorganisaties. ining op de gezichten te lezen S [afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. 'rschijnt elke dinsdag en donderdag. iTiofdredakteur: Kreyns daktie: udewina de Boer spar van Loo vering kopij en advertenties: r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur laktie en administratie: ilc^oor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op dagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot p uur. Telefoon 033-941495 innementsgeld: -.60 per jaar; ,80 per half jaar; '.15 per kwartaal chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 0 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan 3kt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ïn 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u ikt opnemen met onze inspekteur bezorginq. overdaq 03420- 1, toestel 44. IESTELLEN FOTO'S: meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij uitbetaling op giro: 871441 t.n.v BDU bv te Barneveld, met ^slijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per l[PjJjar (f°r,T>aat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 Mmt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. ^■den-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betalinq ont- u de gewenste foto('s) thuis. KRANT is een uitgave van de BDU- 0» enkombinatie tp-9arneveld. De Teunisbloem, zoals wij die kennen, is van oorsprong geen in heemse plant. Ze werd in het begin van de zeven tiende eeuw uit Virginia, Noord-Amerika, naar Eu ropa gebracht. De naar wijn ruikende wortel van de plant zou als groente gebruikt zijn. Het is een tweejarige plant. In het eerste jaar vormt zich de penwortel en het bladro zet. Pas in het tweede jaar gaat de plant bloeien. De sterk geu rende, heldergele bloem gaat laat in de namiddag open en verwelkt tegen de ochtend. Het ont plooien van de bloem voltrekt zich binnen zeer korte tijd. Op de helder gele kleur en de sterke geur komen de nacht vlinders af om zich aan de nektar tegoed te doen en tevens voor de be stuiving te zorgen. De naam van de plant is ont staan door de verbaste ring van Sint Antonius tot Teunis. Aan hem was de plant gewijd. Een wel inheems lid van de Teunisbloemfamilie is het Wilgenroosje. Hoe deze plant aan haar naam is gekomen, is niet moei lijk te raden. Kijk maar eens naar de bladeren. Die vertonen veel over eenkomst met de bla deren van de wilg. De bloemen hebben, opper vlakkig gezien, wel wat weg van roosjes. Het is een echte pionier. Overal, waar de bodem van de oorspronkelijke begroeiing is ontdaan, bijvoorbeeld kaalslag in de bossen, daar ver schijnt prompt als eer ste, het Wilgenroosje. Ook na bosbrand zijn ze vaak een geluk bij een ongeluk. Het Wilgenroosje breidt zich op twee manieren tot grote bestanden uit. In de zomer en de herfst laten de langwerpige doosvruchten grote hoe veelheden pluizige zaden los. Deze worden gemak kelijk door de wind mee genomen en over enorme afstanden ver spreid. Als de plant zich op een geschikte, vooral zonnige, plaats heeft ge vestigd, breidt de plant zich, door middel van een kruipende, houtige, dikke wortelstok, zeer sterk uit. Uit de wortel stok vormen zich voort durend vertikale sten gels, waardoor soms zulke enorme bestanden ontstaan, dat andere planten en jonge opslag van bomen, geen kans krijgen. Vroeger werd het zaadpluis wel ge bruikt als vervanging van kapok. Jonge bladeren werden wel als groente gegeten. Wilgenroosjes zijn een lust voor het oog en een dankbare bron van nek tar voor het zoemende en fladderende insekten- volk. Gelukkig kunnen we ze nog op tal van plaatsen waarnemen. G.van L. king van de disco Black Power Tijdens dat optreden was er daar ook een wedstrijd in ijstaarten eten. De gasten op het terras van hotel de Roskam werden onthaald op gezellige Oostenrijkse muziek door de Hinterlelder Musikanten. Bij de Zonnebloem kon de naam van een beer worden geraden Na afloop bleek dat slechts één per soon de juiste naam van de beer Barend te hebben geraden Dit was N. Wijntjes uit Harderwijk. MOEDERVARKEN De stand van de Rabobank had behalve voorlichting van de activi- ITERVELD - Tijdens de Tourweek werd woensdagavond door feestcomité weer een braderie georganiseerd op de Hessen- Het werd weer een gezellig en zeer druk bezocht evenement rbij het zeer goede weer zeker een rol speelde. Na afloop van our ging de braderie van start. Al reeds na zeer korte tijd was behoorlijk dringen geblazen. Alle Achterveldse winkeliers wa- weer met een stand aanwezig. Ook een groot aantal deelne- u s van buiten de gemeente. Er was werkelijk voor iederen wat Ook waren aanwezig de Bibliotheek met de verkoop van oude <en, de Regenboogschool, de Zonnebloem, de Singels waar 1 Ul< kan pony rijden, de Halve Zooien met koek slaan en sjoelen en UlRabo- bank. Tevens was er ook nu weer een kinderbraderie r ook een flinke deelname was. GPger en dorst behoefde er be- 11, niet geleden te worden. Het pjjitcomité was weer present met 'rad van avontuur en de olie- n kraam Een groep Stouten- brugers was aanwezig met een kraam waar poffertjes werden ge bakken volgens grootmoeders re cept Voor de Kela was er gele genheid tot dansen met medewer-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3