Natuurgebied kan verdere woningbouw in de weg staan GS, gemeente en boeren bij de Kroon in beroep tegen aanwijzing tot beschermd natuurgebied Raad van State buigt zich morgen over Schoolsteegbosjes ■/rxmM'hÉ Vergadering commissie OW/RO Jaarverslagen parket en rijkspolitie in commissie leu 5d er k ran Is E Kinderdisco in de Moespot IVN wandeling en fietstocht in „De Moorst" DERDAG 9 AUGUSTUS 1984 plaatselijk nieuws ^ïochtend om 10.00 "it in het gebouw van ^van State aan de kneuterdijk de ling van de die zijn ingediend aanwijzing van de eegbosjes tot nd anument. Die bosjes twee jaar definitief **Tid. Tegen de zin van ;n.entebestuurvan .Tegen de zin van eerde Staten van de Utrecht. Entegen "n een aantal boeren, 5 en grond in en om 3 in bewerking ""Morgen krijgen deze isitden de gelegenheid :/erstaan van de lratrvande afdeling evtieschillenvan ran de Raad van p i problemen met de igtoete lichten. En dan zal het nog wel even duren voordat de Kroon komt tot een uitspraak, die vergaande gevolgen kan hebben voor de ontwikkeling van Leusden op de langere termijn. Aan de vooravond van deze voor Leusden dus belangrijke zitting van de Raad van State schetsen we in het kort de voorgeschiedenis. Over de natuurwetenschappelijke kwaliteiten van een tamelijk uniek gebiedje; rustgebieden, intensieve en extensieve recreatie; woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes; en de vraag wat erger is: de uitvoering van een struktuurplan of leven met de beperkingen die de Natuurbeschermingswet stelt. Pfizer verslaggevers) ie°1 EN/UTRECHT/DEN „We snappen er Als men zich bij het beter geïnfor- Zoeid, had men kunnen ub£lat we juist druk ACkijn om, in samen- ct het structuurplan, e bestemming aan •Isteegbosjes te ge- ^ie van Leusdens eerste J. W. M. Rademaker, in Has? Krant van donderdag 8 ^31 maakt duidelijk, wat omen aanwijzing van ^"steegbosjes tot be- uurgebied voor het ge- uur betekende Dat be- Haag was niet minder I donderslag bij heldere ia! onverwacht kwam ber 1981 de beschik- staatssecretaris van len Haag aanwaaien, leg met het gemeente- strijd met de plannen. die men ten gemeentehuize altijd had met de bosjes, werd nu - althans voorlopig - vrijwel het ge hele gebied beschermd op grond van de Natuurbeschermingswet. Terwijl de gemeente altijd het plan had om tezijnertijd alleen het meest oostelijk deel van de bosjes te beschermen, in het middengedeel te extensieve recreatie toe te staan en het tegen de Hamersveldseweg gelegen gedeelte zelfs open te stellen voor intensieve recreatie In zijn beschikking van septem ber 1981 meldde de staatssecreta ris dat hij de Schoolsteegbosjes beschouwt als een natuurmonu ment in de zin van de Natuurbe schermingswet. omdat het gebied van belang is uit een oogpunt van natuurschoon en om zijn natuurwe tenschappelijke waarde. De Schoolsteegbosjes worden ge vormd door vochtig hakhoutbos, grasland en open water Essentieel voor het natuurwetenschappelijke belang van het gebied is de variatie in grondwaterstand. Daardoor is in de Schoolsteegbosjes een grote verscheidenheid in milieuomstan- digheden ontstaan, waarin zich een zeer gevarieerde levensge- nkelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. jnt elke dinsdag en donderdag. ïdakteur: jlCreyns i/jna de Boer -van Loo hg kopij en advertenties: j dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, Honderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur 5 en administratie: eusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot Telefoon 033-941495 ntsgeld: Pr jaar pr halfjaar br kwartaal i bezorging: lee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan m met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 130 en 19.30 uur), tel 033-940691Bij geen gehoor kunt u Inemen met onze inspekteur bezorginq, overdaq 03420- fcstel 44 ELLEN FOTO'S: in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u i (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij iling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met (vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant. iarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per (formaat 13 x 18 cm) en 1 10.-voor luchtfoto's (formaat 20 ok contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betalinq ont- gewenste foto('s) thuis. 5DER KRANT is een uitgave van de BDU- ombinatie te Barneveld. meenschap heeft ontwikkeld Dat blijkt uit de minder algemene tot zeer zeldzame plantesoorten, die er worden aangetroffen. Daarnaast is het gebied belangrijk vanwege zijn opvallende vogelstand Ten slotte is het gebied ook uit het oogpunt van natuurschoon de moeite van het behouden waard. Om deze kwaliteiten van de Schoolsteegbosjes te behouden is conservering van de bodemkundi- ge gesteldheid van het terrein en de waterhuishouding net zo nood zakelijk als handhaving van de rust voor de vogelstand. GRONDWATERPEIL Volgens een woordvoerder van het ministerie was er ook alle reden om juist op dat moment te komen met die voorgenomen aanwijzing. Zoals hierboven al gemeld is de variatie van het grondwaterpeil een wezenskenmerk van de School steegbosjes De woningbouw in de Tweede Fase naderde indertijd steeds dichter de bosjes en daar mee werd het gevaar dat door die bouwaktiviteiten ook de waterstand in de bosjes beïnvloed zou worden steeds minder denkbeeldig. Artikel 12 van de Natuurbeschermingswet geeft de mogelijkheid om ook voor de naast het beschermde gebied gelegen terrein beperkende bepa lingen uit te vaardigen, in die zin dat ingrepen in de naast gelegen terrei nen de situatie in het beschermde gebied niet mogen beïnvloeden ,,ln het geval van de Schoolsteeg bosjes gaat het daarbij vooral om beïnvloeding van de grondwater stand Zou het grondwaterpeil gaan dalen, dan ontstaat definitie ve schade aan het gebied Vandaar die beschikking, anders is verloe dering van dit zeer waardevolle gebied heel wel mogelijk", aldus de woordvoerder van CRM in de Leus der Krant van 8 oktober 1981 Op dat moment ging het overi gens nog slechts om een voorlopige aanwijzing of beter gezegd een voornemen tot aanwijzing Dat be tekende dat belanghebbenden veertien dagen de gelegenheid kregen om hun mening omtrent de overweging van het ministerie ken baar te maken aan Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht Vandaar zouden deze commenta ren via het ministerie gaan naar de Natuurbeschermingsraad, die in deze één van de adviesorganen van de minister is Op grond van het advies van de Natuurbescher mingsraad en van de Rijksplanolo gische commissie moest de staats secretaris vervolgens binnen een jaar kenbaar maken of hij zijn voornemen door een definitieve aanwijzing zou laten volgen. In totaal schreven achttien be langhebbenden een commentaar op de voorgenomen aanwijzing Die commentaren zijn te verdelen in voor- en tegenstanders van de aanwijzing Tot de voorstanders behoorde bijvoorbeeld de Stichting .,De Boom", eigenaar van de Schoolsteegbosjes De tegenstan ders hadden nogal verschillende motieven om zich tegen de School steegbosjes als natuurgebied te keren Het gemeentebestuur van Leusden had, zoals hierboven reeds opgemerkt, andere plannen met de bosjes zelf. Maar noq be- V 'Wf •i.T< -IA i'vï De Schoolsteegbos/es, een uniek natuurgebied, dat volgens CRM in z'n geheel beschermd moet worden Gedeputeerde Staten en gemeente zijn van mening dat met bescherming van het meest oostelijke gedeelte volstaan kan worden langrijker is wat ondertussen is neergelegd in het in opstelling zijn de structuurplan voor de gemeente Leusden Een meerderheid in de gemeenteraad heeft zich uitge sproken voor het ten zuiden van de Schoolsteegbosjes gelegen ge bied „Langesteeg" als lokatie voor woningbouw op de langere termijn Woningbouw in dat gebied staat of valt met de mogelijkheid om tussen het bestaande Leusden-centrum en ..Langesteeg" een behoorlijke brede corridor langs de Hamers veldseweg aan te leggen Kun je die verbinding niet maken, dan zou het gebied ..Langesteeg" veel te geïsoleerd liggen voor woning- uouw tn aie corriaor is mei te maken, wanneer de Schoolsteeg bosjes in hun geheel een natuur monument zijn. AANTASTING VRIJHEID Om geheel andere redenen keerden enkele boeren zich tegen de voorgenomen aanwijzing. Zij maken gebruik van gronden in en om de bosjes en zij zagen het helemaal niet zitten om onder het beperkende regime van de Natuur beschermingswet hun werkzaam heden te moeten uitvoeren. Mes ten is aan strenge regels gebon den. grasmaaien mag maar op bepaalde tijdstippen in het jaar. Kortom: agrariërs zagen in de aan- wijziging een ernstige aantasting van hun vrijheid bij de bedrijfsvoe ring. Begin april 1982 werd het advies, dat Gedeputeerde Staten op grond van de negentien reacties voor CRM had opgesteld, bekend. Men bleek het in grote lijnen eens met de gemeente Leusden, waar het gaat om de omvang van het te beschermen gebied Evenals het gemeentebestuur waren GS van mening, dat het westelijk gedeelte van de bosjes - aan de kant van de Hamersveldseweg dus - buiten de beschikking gehouden zou moeten worden Daaruit moet niet afgeleid worden, dat het provinciaal bestuur ook instemt met woningbouw ten zuiden van de bosies Maar het Utrechts college is wel van mening, dat de benodigde hoge waterstand in het oostelijk gedeelte van de Schoolsteegbosjes beter onder controle gehouden kan worden, indien alleen dit gedeelte onder de Natuurbeschermingswet valt. ,,Het gebied", aldus de provincie,.vormt als het ware een eenheid, dat veel minder het geval is met het weste lijk gedeelte. Dit deel bestaat uit smalle stroken wat als gevolg heeft dat het veel kwetsbaarder is voor wijzigingen in de grondwaterstand en geluidshinder. De voor de flora van de Schoolsteegbosjes zo be langrijke waterstand en de rust in het oostelijke gebied kunnen veel beter als eenheid in de hand ge houden worden", aldus de provin cie begin april 1982. De provincie nam het ook op voor de belanghebbende agrariërs. Met name met het oog op hen stelde het provinciaal bestuur voor om gescheiden waterbeheersing voor het te beschermen gebied aan te leggen, waardoor boeren in de rest van het gebied wat vrijer hun gang zouden kunnen gaan BELANGEN AFWEGEN Nauwelijks een half jaar later bleek dat het Ministerie niet door de knieën was gegaan voor de argu menten van gemeente, provincie en boeren Eind september 1982 volgde de definitieve aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot be schermd natuurgebied De be schikking besloeg precies hetzelf de gebied als eerder bij de voorge nomen aanwijzing was aangege ven. Toen in de loop van oktober van dit jaar ook het advies van de Rijksplanologische Commissie naar buiten kwam, werd duidelijk dat het Ministerie meer naar de RPC dan naar de provincie had geluisterd, waar het ging om de vraag of het westelijk deel van de bosjes nu wel of niet binnen de beschikking zou moeten vallen ..Onze commissiezo staat in het advies van de RPC, ,,is terzake een andere mening toegedaan. Op grond van de aanwezige natuur waarden van de westelijk gelegen boscomplexen en de relatie van deze gronden met het overige na tuurgebied is zij van oordeel, dat een aanwijzing als beschermd na tuurmonument van dit gedeelte van het aanwijzingsgebied juist expli ciet in de belangenafweging door de gemeente een rol moet spelen. In dit verband wil onze commissie er voorts op wijzen, dat uit de Keuzenota blijkt dat het structuur plan geen eindsituatie beoogt aan te geven, doch veel meer een toekomstbeeld beoogt te schetsen over met name de stedelijke ont wikkeling van Leusden Uiteindelijk zullen de in het vastgestelde struc tuurplan neergelegde hoofdlijnen van beleid verder uitgewerkt moe ten worden in een bestemmings plan of in bestemmingsplannen, in welk kader na afweging van alle belangen de bestemmingen zullen worden begrensd Het komt onze commissie voor dat eerst in dat stadium de begrenzing van het aanwijzingsgebied nader zou kun nen worden bezien indien daar aanleiding toe zou bestaan. Dit hoeft naar de mening van onze commissie voor de stedelijke ont wikkeling van Leusden geen over wegende planologische bezwaren op te leveren, omdat immers aan wijzing als beschermd natuurmo nument in hoofdzaak een conser verend karakter draagt in die zin. dat de in het geding zijnde gronden in beginsel in de oorspronkelijke toestand blijven. De begrenzing nu aan te passen lijkt onze commissie voorbarig." aldus de RPC in het advies. WATERBEHEERSING Er kan. zo blijkt verder uit het rapport van de RPC, nog een andere aanleiding zijn om het ge bied. dat nu als beschermd natuur monument is aangewezen, te ver kleinen tot de door gemeente en provincie gewenste omvang Die is gelegen in het feit. dat het wellicht onmogelijk zal blijken te zijn om voor het gehele gebied een goed waterbeheersingssysteem te ont wikkelen en in stand te houden Zoals bekend is het juist de hoge grondwaterstand in de School steegbosjes, die in het gebied zo n hoge natuurwetenschappelijke waarde heeft doen ontstaan Deze hoge waterstand conflicteert met de voor landbouw in en om de bosjes vereiste lagere waterstand en zal tevens tot problemen leiden wanneer er in de buurt van de bosjes gebouwd zou gaan worden Daarom is op dit moment een onderzoek aan de gang, dat moet uitwijzen of er een eigen waterbe heersingssysteem voor de bosjes ontwikkeld kan worden. ..Het ver dient", zo staat er in het advies van de RPC,,.naar de mening van onze commissie aanbeveling om te zij ner tijd bij de uitkomsten van dat onderzoek mede de door Gedepu teerde Staten voorgestelde alter natieve gebiedsbegrenzing te be trekken. Dit alternatief omvat een aaneengesloten complex gronden, waarvoor, naar het onze commis sie voorkomt, de mogelijkheden van een afzonderlijk waterbeheer singssysteem uit beheerstech- nisch oogpunt groter lijken. Die toch tamelijk geruststel lende woorden konden niet ver hinderen. dat zowel Gedeputeer de Staten als het gemeentebe stuur van Leusden zich tot de Kroon wenden. Terwijl de fractie van de PvdA zich daartegen keerde, stemde een ruime meer derheid van de gemeenteraad voor het voorstel van het college om bij de Kroon tegen de defini tieve aanwijzing in beroep te gaan. Veel van de agrariërs, die zich aanvankelijk wel tegen de voorlopige aanwijzing hadden gekeerd, gingen niet door naar de Kroon. Voor hen wogen de nadelen van een uitbreiding van Leusden-centrum in zuidelijke richting kennelijk zwaarder dan de beperkingen van werken in een beschermd gebied. Nogal wat belanghebbenden in het ge bied Langesteeg'' hebben de hoop dat het natuurgebied „Schoolsteegbosjes" uitbrei dingsplannen in zuidelijke rich ting onmogelijk zal maken. On getwijfeld zal burgemeester Ra demaker, die morgen optreedt als woordvoerder van de ge meente Leusden, trachten het hoogedelgestrenge college er van te overtuigen dat dat nu juist niet moet gebeuren. LEUSDEN - De raadscommis sie openbare werken en ruimte lijke ordening komt dinsdag 14 augustus om 20.00 uur bijeen. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan de volgende zaken waar over de raadscommissie, die het zonder wethouder Jan Wage naar moet doen die met vakantie is, zich zal buigen: 1. Opening. 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders. 3. Verslagen van de vergade ring van 5 juli en 19 juni (verkeer 1984). 4. Hamershof-noord stand van zaken. 5. Groenplan ,,De Wetering 6. Vragenlijst nieuw- en ver bouw en woningverbetering. 7. Kredietaanvraag bouwrijp- maken Groenhouten-oost. 8. Overname begraafplaats Oud-Leusden. 9. Kredietaanvraag vervanging detectielussen verkeerslichten. 10. Kredietaanvraag riolering Leusden-zuid (Arnhemseweg); 11. Vaststelling ontwerp be stemmingsplan „woonwagen centrum". 12. Voorzieningen binnensport accommodaties. 13. Trainingsaccommodatie KC „Antilopen". 14. Overdracht clubgebouw Burg. Buiningpark en het vesti gen van recht van opstal. 15. Vestigen recht van opstal t.b.v. zandkunststofveld MHC Leusden (onder voorbehoud). 16. Rapport werkgroep „sport zaal Achterveld". 17. Informatie - doortrekking Groene Zoom. Rondvraag. Sluiting. ACHTERVELD - De Moespot in Achterveld organiseert, nu de vakantie voorbij is, weer een disco voor de Achterveldse jeugd tussen 8 en 12 jaar. Deze kinderdisco is elke tweede vrijdag van de maand en duurt van half zeven tot negen uur Zoals altijd zijn er op deze avond leuke prijzen te winnen. De eerste kinder disco is aanstaande vrijdag 10 augustus en de entree is ƒ1.50 LEUSDEN - De raadscommis sie Algemene Bestuurszaken neemt In haar vergadering van donderdag 16 augustus een aan tal jaarverslagen over 1983 door. Het betreft de verslagen van het Arrondissementsparket Utrecht, van de rijkspolitie Leusden en van de Landelijke organisatie AMERSFOORT - Op zondag, 19 augustus 1984, organiseert het Instituut voor natuurbe- schermingsedukatie (IVN), afde ling Amersfoort en omgeving, een natuurtocht naar en door het gebied „De Moorst", gelegen ten oosten van Leusden in de Gel derse Vallei. Het vertrek is om 14.00 uur bij de brug over het Valleikanaal in de Asschatterweg. even buiten Leus den. Vandaar gaan we per fiets in kleine groepen onder leiding van een natuurgids het kleinschalige landschap van de Vallei in Aange komen in een der mooiste delen van het gebied, genaamd „De Moorst". laten we de fietsen tijdelijk achter voor een leerzame wande ling. Deelname aan deze gekombi- neerde fiets- en wandeltocht, die ongeveer twee uren duurt, is uiter- aard gratis Vorig jaar werd deze I tocht voor het eerst gehouden en bleek toen een groot succes, zodat herhaling niet uit kon blijven van Reservisten Korps Rijkspo litie. Van de zijde van hët parket is hoofdofficier van Justitie, mr. A. Herstel, bereid gevonden de raads commissie waar nodig toelichting te geven op het jaarverslag. Mr Herstel wordt vergezeld door diens staffunctionaris H. Doppenberg. De rijkspolitie Leusden wordt verte genwoordigd door groepscom mandant R. van Doorn Als mogelij ke discussiepunten voor de verga dering worden in de uitnodiging aan de commissie genoemdhand having openbare orde, milieudelic- tenproblematiek, sociale uitke ringsfraude, jeugdcriminaliteit/ vandalisme en instituut „drie hoeksoverleg" Mocht er na de behandeling van de jaarverslagen nog genoeg tijd over zijn, dan zal de volgende agenda worden afgewerkt: - vaststellen verslag vergadering 7 juni j.l - overname begraafplaats Oud Leusden - wijziging gemeenschappelijke regeling Gasbedrijf Centraal Ne derland - rondvraag/mededelingen. VRIJWILLIGERS VACATUREBANK LEUSDEN STIJGBEUGEL 32. 3633 XE LEUSDEN. tel 033-913901 LEUSDEN - Er zijn vele hulpverlenende organisaties waarop men bij ziekte of andere problematiek een beroep kan doen. Toch vallen er nog steeds mensen „tussen de wal en het schip" omdat de hulpverleningsmo gelijkheden van de diverse organisaties vaak beperkt zijn. Vroeger werd dat opgevangen door burenhulp tegenwoordig kunnen vrijwilligers deze dienst aan hun medemensen bewijzen Het Gemeentediakonaat van de Marcuskerk beschikt reeds over een dergelijke hulpdienst, waarop iedereen - in geval van nood - een beroep mag doen. Men kan nog een aantal vrijwilligers gebruiken! Vervolgens woont er in Leusden-Zuid een gepensioneerde die graag in kontakt wil komen met een autobezitter, om in overleg - tegen vergoeding - tochtjes te maken en/of boodschappen te doen De Stichting SOHA (opvang van alcoholici) heeft dringend behoefte aan een pastoraal werker die part-time beschikbaar is. Ervaring in groepswerk is daarbij een pré. Er wordt gedacht aan iemand boven de 25 jaar. Dit is slechts een kleine greep uit het omvangrijke vakaturebestand van de Vrijwilligers Vakaturebank (VVB) Leusden. die beschikbaar is voor mensen die vrijwillig zich in willen zetten voor dat werk, waarnaar hun belangstelling uitgaat De VVB is geopend van dinsdag- tot donderdag morgen van 9 00-12 00 uur.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3