edietaanvraag voor rvangingenlussen' tel Meerderheid raad wil meer geld uittrekken voor vrouwencentrum Riik moet zich niet bemoeien met planologische ontwikkeling Leusden En het plantje ök weer mee 1 Evelien Blom (CDA): „Bezuinigen is prima, maar dit is te grof' Puck Bosma (WD): „Vrouwen kunnen aardig horecabedrijf beginnen" Provincie en gemeente bestrijden aanwijzing Schoolsteegbosjes tot natuurmonument: Vandaag in de Leusder Krant Jongeren gezocht voor haanlozen- krant Eemland Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden jctielussen functioneerden slecht eusder trant Geen krant ontvangen? krant DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 16e JAARGANG NO. 31 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaklie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Cenlrum Telefoon 033-941495 b.g.g. (03420-16141. Telex BDU 40261 Giro 371441 Abonnement 16.15 per kwartaal Uitgave BDU BV (van een onzer verslaggevers) Voor de moeste kinderen in Leuso'en begon het gisteren, nmige vandaag: het nieuwe schooljaar. tetekent in de Leusdense straten het vertrouwde beeld van al dan fr vaders en moeders begeleide schoolgangertjes. Werk aan de lus ook weer voor de klaarovers. die voor het zoveelste jaar hun i leveren aan de veiligheid van de kinderen, it plantje gaat ook weer mee én onzer verslaggevers) •EN - De detectielussen erkeerslichteninstallaties 'loorderinslag zijn vervan- idat ze niet naar behoren meerden. De lussen, sche draden in het weg- s het verkeersaanbod aan verkeerslich- elinstallatie doorgeven, zaakten regelmatig sto- Daardoor kwam het dat plichten op de Noorderin- aak uitvielen of slechts wilden knipperen. Ofschoon de detectielussen zijn vernieuwd door kwalitatief be tere moet de gemeenteraad nog een krediet van 21 duizend gul den uittrekken voor de vervan ging. Het voorstel van burge meester en wethouders om dit bedrag beschikbaar te stellen komt aan het eind van de maand pas in de vergadering van de Leusdense raad. Vanavond komt het voorstel ter sprake in de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening. Si* Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI rschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- Imilieberichten en losse advertenties 40 cent per mm kontrakten belangrijke korting, psderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm) sse nummers: 75 cent per stuk 'ENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR s kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- |Svan9 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur geopend erdags gesloten MEUBELS WEG (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het voorstel van B. en W. om 15.000,-- uit te trekken voor de inrichting van het vrouwenontmoetingscen trum in de kelder van het gemeentehuis lokte gisteravond felle reacties uit in de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. De gezamenlijke vrouwenorganisaties, ver enigd in de vrouwenraad hadden om 23.680,-- gevraagd. B. en W. willen slechts twee/derde deel daarvan betalen en dat alleen nog onder een aantal voorwaarden. De VVD, bij monde van mevrouw Bosma (VVD) vindt vijftienduizend gulden voor het ontmoetingscentrum nog te veel. De andere raadsfracties dachten daar totaal anders over. Een vrouwenontmoetingscen trum is een zaak die al heel lang op het verlanglijstje staat van de Leusdense Vrouwenraad. On danks alle pogingen om een der gelijk centrum snel van de grond te krijgen heeft het lang geduurd voordat er een definitief plan lag waarin alle partijen zich konden vinden. De gemeenteraad heeft nog niet zo lang geleden beslo ten dat een deel van de kelder van het gemeentehuis gebruikt mag worden als vrouwenont moetingscentrum. De vrouwen raad wil in het centrum van alles gaan doen. Men wil ontmoe tingsochtenden gaan houden, cursussen gaan geven, lesoch- tenden voor buitenlandse vrou wen organiseren en verder de kelder gebruiken voor het ouden van vergaderingen en laten ge bruiken door de diverse Leus dense vrouwenorganisaties. Tij dens de voorbereidingsfase van het ontmoetingscentrum zijn er van de kant van de gemeente kennelijk allerlei toezeggingen gedaan en suggesties gewekt die nu niet nagekomen worden. Zo zijn de vrouwen er steeds van uitgegaan dat de inrichting van de gehele kelder, inclusief het vrouwenontmoetingscentrum voor rekening van de gemeente zou komen. Nu het ontmoetings centrum er al bijna is blijkt het college niet veel geld voor het centrum over te hebben. Wethouder Gijs van Wouden berg gaf gisteravond tijdens de bijeenkomst van de commissie voor welzijn en onderwijs toe dat het in de bedoeling heeft gelegen om de meubels uit het ,,oude ge meentehuis'' ter beschikking te stellen van de vrouwenraad. ..De meubels zijn er echter vrijwel niet meer", zo verklaarde de wethou der Hij voegde er echter direct aan toe dat de meubels niet zomaar waren verdwenen of gestolen ..Ze hebben een goede bestemming gevonden bij de werkgroep Tus sentijds". aldus wethouder Van Woudenberg. Verder legde de wet houder uit dat de vrouwenraad min of meer gedwongen met een subsidie-aanvraag was gekomen nu bleek dat er helemaal niets beschikbaar was voor de inrichting van de kelder .Ik heb zelf ge vraagd om met een aanvraag fe komen", aldus Gijs van Wouden berg De VVD nam gisteravond een afwijkend standpunt in Met uitzon dering van de VVD vonden alle raadsleden het voorstel om slechts vijftienduizend van de gevraagde drieëntwintigduizend gulden te subsidiëren niet ver genoeg gaan, men wilde graag wat dieper in de beurs tasten om het vrouwenont moetingscentrum van de grond te tillen. Mevrouw Bosma (VVD) stak niet onder stoelen of banken dat ze vijftien mille voor de vrouwenraad nog teveel vindt. ,,Het is de vrou wenraad die zelf heeft besloten om geen gebruik te maken van de bestaande accommodaties in Leusden. Wat ze nu vragen is veel te veel Als we de gevraagde som op tafel zouden leggen kunnen de vrouwen een aardig horecabedrijf beginnen in de kelder van het gemeentehuis", aldus mevrouw Bosma die zich had gestoord aan posten als geluidsapparatuur en een vaatwasmachine op de begro ting van de vrouwenraad. .Als we de aanvraag honoreren staan straks alle sportverenigingen op de stoep met eenzelfde aanvraag", zo voorspelde de VVD- afgevaardigde. INPIKKEN Evelien Blom (CDA) is zelf nauw betrokken geweest bij de plannen makerij rond het vrouwenontmoe tingscentrum. De fractievoorzitster van het CDA kon geen goed woord hoorlijke stoel hebben om op te zitten en ze moeten een goede start kunnen maken. Waar zijn die argumenten nu, nu het gaat om een centrum voor vrouwen", zo vroeg ook Ans van Kemenade (PvdA) zich even later af. Drieduizend gulden beknibbelen op het ge vraagde bedrag van ruim f 23.000." lijkt mevrouw Blom het absolute maximum. Met uitzonde ring van de VVD lijken alle raads fracties het mevrouw Blom eens te zijn. BOOS Ans van Kemenade (PvdA) zei ronduit boos te zijn over het voor stel van het college. ..Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik het voor stel voor het eerst las Vrouwen kunnen kennelijk wel op tweede hands meubelen zitten en de kin deren hoeven niet mee", aldus mevrouw Van Kemenade Me vrouw Van Kemenade verklaarde zich geërgerd te hebben aan het geen nu gebeurt. ,,Er was het voorstel dat ter behandeling was aangeboden. Harm Offereins (SGP/GPV liet blijken ook moeite te hebben met het voorstel Vooral de wijze waarop B en W. tot een korting waren gekomen had bij Harm Offereins vraagtekens opge roepen. Enige korting lijkt ook de heer Offereins wel mogelijk. Hij zei dan ook te neigen naar het voorstel van Evelien Blom om een bedrag van rond de 20.000,-- te subsidië ren. De heer Oostra (D'66) vond dat ,,B. en W. met de botte bijl hadden gewerkt". Hij nodigde me vrouw Blom uit om met het initiatief voorstel te komen als B. en W. vasthouden aan het oorspronkelij ke voorstel Anneke van Hasselt kreeg als voorzitter van de vrouwenraad ook gelegenheid om zich uit te spreken over het raadsvoorstel. Ook mevrouw Van Hasselt liet blijken dat ze teleurgesteld was over de gang van zaken. ,,Het is jammer dat er nog zoveel mis verstanden zijn rond een vrou- Rademaker onthulde populometer2 Rijkspolitie klaagt over gebrek aan faciliteiten3 Natuur lijkt het te gaan winnen van planologie3 Roda's eerste selectie 4 Overig sportnieuws 4 Autonieuws5 opbrengen voor het voorstel dat ter behandeling voorlag ..Dit is ge woon te grof. Bezuinigen vind ik prima, maar nu gaat u te ver Zelfs als er een gift van het Julianafonds komt wilt u die inpikken", aldus Evelien Blom aan het adres van haar partijgenoot, wethouder Van Woudenberg Mevrouw Blom trok een vergelijking met de stichting Welzijn voor Ouderen die 60.000,-- krijgt voor de inrichting van een centrum in het oude ge meentehuis. ,,Toen waren er argu menten als ie moet toch een be 128.000.-- beschikbaar voor de inrichting van de kelder van het gemeentehuis. De hele kelder wordt nu blauw geschilderd. Zelfs wat rood was. wordt nu blauw overgeschilderd. Er worden dure tegeltjes op de wand aangebracht, terwijl de vrouwen daar nooit om gevraagd hebben en zelf wel een witkwast willen hanteren om de boel op te knappen", zei de zicht bare boze Ans van Kemenade Niet alleen de vrouwen in de commissie welzijn bleken een uit gesproken mening te hebben over wenontmoetlngscentrum. Wat het voorstel betreft, we hebben echt zuinig begroot. We willen een goeie start, anders hoeft het voor ons niet", aldus mevrouw Van Hasselt. Gijs van Woudenberg trok aan het eind van de discussie de enig juiste conclusie: de meerderheid van de fracties zit het voorstel van B. en W. niet zitten. De gemeenteraad wil in meerder heid meer geld uittrekken voor een vrouwenontmoetingscen trum. LEUSDEN - Stichting Baanlo- zenkrant Eemland zoekt met spoed drie jongeren die willen meehelpen de baanlozenkrant van de grond te krijgen. Deze jongens en meisjes - bij voor keur onder de 23 jaar - kunnen op deze wijze ervaring opdoen in redaktionele en administra tieve vaardigheden. Daarnaast zijn er ook taken weggelegd voor de layout van de krant en het opbergen van materiaal en het bijhouden van een archief. Jongeren die interesse hebben moeten voor donderdag reage ren bij de Vrijwilligers Vakature- bank Leusden die de gehele woensdagmorgen geopend is. Telefonisch is de VVB te berei ken onder nummer 943901 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - ,,Door deze aanwijzing worden bestuurlijke ver antwoordelijkheden scheef getrokken. Het rijk bemoeit zich rechtstreeks met de ruimtelijke ontwikkeling van Leusden. En dat is een verantwoordelijkheid, die op andere plaatsen ligt." Dat zei afgelopen vrijdag in Den Haag tijdens een zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State Leus- dens burgemeester mr. J.W.M. Rademaker. De burgemeester trad vrijdag op als woordvoer der van de gemeente tijdens de behandeling door de Raad van State van het beroep, dat onder andere door de gemeente Leus den is aangetekend tegen de aanwijzing van de Schoolsteeg bosjes tot beschermd natuur monument. Die aanwijzing door het Ministerie van CRM vond in september 1982 plaats, nadat een jaar eerder het voornemen daartoe kenbaar was gemaakt. Behalve de gemeente legden ook een tweetal belangheb bende boeren en het college van Gedeputeerde Staten hun bezwaren tegen het verlenen van deze bijzondere status aan de bosjes aan de Kroon voor. Vrijdag werden de bezwaarden in de gelegenheid gesteld om ten overstaan van de staatsra den J.M. Aarden, M.C. Verburg en H.G.I. baron Van Tuyll tot Se- rooskerke hun beroep toe te lichten. Tegelijkertijd werd ver tegenwoordigers van het Rijk de mogelijkheid geboden om hun visie op een en ander te ge ven. In zijn pleidooi vestigde Radema ker er vooral de aandacht op dat de gemeente Leusden in de pro blemen raakt ten aanzien van zijn toekomstige ruimtelijke ontwikke ling door de aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot beschermd natuurmonument Zoals bekend is door de gemeenteraad in het structuurplan, dat momenteel voor Leusden wordt opgesteld, het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes aangewezen voor woningbouw op de langere termijn. Essentieel onderdeel van mogelijke woningbouwplannen al daar vormt een verbinding tussen dat gebied Langesteeg met de be staande bebouwing van Leusden- centrum. Deze corridor - een weg met daarlangs gebouwen voor verschillende doeleinden - zou aan de oostzijde van de Hamers- veldseweg moeten komen te lig gen. Voor dat plan is dus een stuk grond aan de meest westelijke zijde van de Schoolsteegbosies benodigd Nu dat gebied be schermd is kan die corridor er niet komen en daarmee staan ook de plannen voor woningbouw ten zui den van de bosjes op losse schroeven. HAMERSHOF Burgemeester Rademaker zette tegenover de staatsraden uiteen dat mede gelet op de ligging van het hoofdcentrum 'De Hamershof' uitbreiding van Leusden op de langere termijn in zuidelijke rich ting het meest gewenst is. Rade- maker zei de waarde van de bos jes niet te willen aanvechten, maar er wel op te willen wijzen dat er in de waarde van de bosjes een gradatie is aan te brengen Vol gens de burgemeester is het wes telijke gedeelte beduidend minder interessant dan het oostelijke. Ra demaker pleitte er dan ook voor om alleen het oostelijk gedeelte te doen bestempelen als natuurge bied Daarmee zou dan ook niet een mogelijke ontwikkeling van Leusden-centrum in zuidelijke richting door een beslissing vanuit Den Haag onmogelijk worden ge maakt. Namens het college van Gedepu teerde Staten pleitte ook woord voerder Tienstra er voor om al leen het oostelijk gedeelte van de bosjes de bijzondere status te ver lenen Hij voerde daarvoor twee argumenten aan In de eerste plaats zou het oostelijk gebied ge makkelijker te beheersen zijn - met name wat de waterstand be treft - dan de gehele bosjes, zoals die nu zijn aangewezen. In de tweede plaats zei Tienstra na mens GS dat de mogelijkheid van een verder versteviging van Leus den in zuidelijke richting opge houden diende te worden. Daaruit moet niet worden begrepen dat de provincie een dergelijke ont wikkeling ook voorstaat. Tienstra: Leusden werkt aan een struc tuurplan, de provincie aan een streekplan. Die ontwikkelingen lo pen parallel, de inzichten echter niet. In de visie van de gemeente is het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes bestemd voor woningbouw op langgere termijn. De provincie is van mening dat aan de ontwikkeling van Leusden een halt moet worden toegeroe pen. Een bestuurlijke dialoog over dit verschil van inzicht moet nog plaatsvinden. Wij hebben er geen behoefte aan onze stedebouw- kundige visie met behulp van het Rijk aan de gemeente op te leg gen" ONZORGVULDIG Een tweede woordvoerder van de provincie benadrukte de bezwa ren. die de provincie heeft met de door het Rijk gevolgde procedure. Naar aanleiding van de voorlo pige aanwijzing in 1981 liet de provincie het Ministerie reeds we ten, dat alleen het oostelijk deel van de bosjes beschermd zou moeten worden. Toen de staats secretaris niettemin overging tot een definitieve aanwijzing werden niet alleen de argumenten van de provincie niet weerlegd, maar ont brak ook ieder nadere motivering. .Omdat we de argumenten van het Rijk dus niet kennen is het moeilijk om daar op in te gaan", aldus de heer Vink, die het Minis terie 'ernstige onzorgvuldigheid' en 'handelen in strijd met het mo tiveringsbeginsel' verweet. Namens de beide boeren, die bij de Kroon in beroep zijn gegaan (A. v.d. Berg en D Los) sprak de heer D. Verbeek. Kern van het be zwaar van de boeren die grond bewerken in de bosjes, is dat zij nu moeten werken binnen het ka der van een beheersovereen komst Die moet nog in overleg met de belanghebbenden worden opgesteld Voor bepaalde, meer ingrijpende handelingen zullen de boeren in ieder geval toestem ming aan het ministerie moeten vragen De agrariërs zien dat als een beknotting van hun persoon lijke vrijheid En waarom? De boe ren hebben immers toch altijd goed voor het behoud van de Schoolsteegbosjes zorggedra gen. zo luidt hun redenering Wat dat betreft sprak de heer Kal den namens het Ministerie enige geruststellende woorden Hij wees er op dat het huidig agra risch gebruik van de bosjes onver minderd kan worden voortgezet. In het verleden heeft dat immers ook de waarde van de School steegbosjes niet aangetast Bij eventueel ander agrarisch ge bruik zal echter wel overleg met het Ministerie moeten worden ge- vervolg op pag. 3 Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19,30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook mei te bereiken is. kun u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1