lijkspolitie klaagt over lebrek aan faciliteiten leusder fcrmfc Ibreiding personeel en materieel gewenst „G.S.: we hebben er geen behoefte aan onze stedebouwkundige visie met behulp van het Rijk op te leggen" Natuur lijkt het te gaan winnen van de planologie Vergadering stichting CML FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant INGEZONDEN Als 'n rapport snel klaar moet KI/I/IEK plaatselijk nieuws INSDAG 14 AUGUSTUS 1984 ién onzer verslaggevers) ,ng *vai #ln i Ier, ia >DEN - De groep Leus- Van de rijkspolitie hoopt iiiEde overheid haar meer vcteiten gaat geven op het ie ?d van materieel en per- d e\. In het jaarverslag a 1983 van de rijkspolitie ^den concludeert iDSCommandant R. van Ie'n dat uitbreiding van )e>neel en materieel het poneren van de politie c,"oede komt. iep Leusden. met een orga- sterkte van 45 personen. *it de gemeenten Leusden, enberg en Renswoude. De 13 werd destijds vastgesteld e drie gemeenten samen 25 ld inwoners telden. ..Thans ngeveer 37 duizend inwo- an wie een groot gedeelte zijn hetgeen zijn eigen pro met zich meebrengt, kan jersteld worden dat de 3 van medewerkers als- er het materieel aanpassing heft", aldus het jaarverslag in /eèleiding. Bij uitbreiding van re'l"eel wordt niet zozeer aan 'l materieel (auto's en fiet- •edacht als wel aan admim- ve benodigdheden Uit het rslag blijkt dat er grote be- 0~l bestaat aan een fotoko- j f ïachine en meer typemachi- rs .Thans moet vaak op de 1 h':eid van een andere mstan- Vden geleund voor kopieën ere zaken en dit is niet de ling", aldus het jaarverslag 3 rijkspolitie Wat de type- dl.ies betreft; de groep Leus- ?n >schikt in totaal over negen- ^s..in dergelijke apparaten die dd zijn over vijf bureaus, blijkt uit het jaarverslag dat ding van het administratief "jeel (op dit moment be- uit twee personen) ge- lis. Gedacht wordt aan een (ter voor 20 uur per toename van de poli- nt wordt niet specifiek ge- irverslag constateert ver bat het aantal surveillance- Iers in 1983 is toegeno- adat een jaar eerder de po- ~gens minder werden inge- Cïfiwege de door het Rijk op- |e bezuiniging op de ben- Door de rijksbezuiniging op benzine schakelde de rijkspolitie over op surveillancewagens die op LPG of diesef rijden Daardoor kon het aantal surveillancekilometers in vergelijking met 1982 vorig jaar worden opgeschroefd ,,ln 1983", aldus het jaarverslag, ,,is men gelukkig overgegaan op gas- en dieselmotorvoertuigen zodat het verbruik en de kosten lager werden waardoor het aantal surveillancekilometers weer eni germate kon worden uitgebreid". De rijkspolitie juicht het toe dat de surveillancewagens worden uitge rust met door Ipg of diesel aange dreven motoren Wat het wagen park van de rijkspolitie Leusden betreft, dat bestaat uit zes auto's twee 'opvallende' Volkswagens van het type Transporter (busje), twee opvallende Volvo's 340 en twee onopvallende surveillance wagens waarvan één Volvo 340 en één Fiat 127 CELRUIMTE In 1983 nam het aantal arrestan ten flink toe. meldt het jaarverslag zonder cijfers te noemen Voor de arrestanten beschikt het groeps- bureau in Leusden-zuid over twee cellen. Het postbureau in Wou denberg heeft eveneens twee cel ruimten In Leusden-zuid worden ze vierentwintig uur bewaakt, in Woudenberg niet. De cellen van de groep Leusden dienen ook als opvang voor arrestanten van de rijkspolitie Scherpenzeel en Bun schoten Bovendien doen omlig gende gemeenten als Doorn, Wijk bij Duurstede, Driebergen en Rhenen plus de recherchegroep van het korps rijkspolitie district Utrecht vaak een beroep op de celruimte in Leusden. De facilitei- afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. [schijnt elke dinsdag en donderdag. esp ifdredakteur: rnix Kreyns daktie: jdewina de Boer 'spar van Loo :e i lens vering kopij en advertenties: ju^r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. "rhet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur erg; spe zal' ïfiv nolaktie en administratie: e&oor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op 'ie dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot ze 0 uur. Telefoon 033-941495 nnementsgeld: 3sse.60 per jaar. or9*.80 per half jaar 'essi.15 per kwartaal Jebr nieu» TSO' .^.•hten bezorging: )0fcibonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond stenuur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan imetfkt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag het iin 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u liet tikt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 1toestel 44 eken sste- -ersc' RodilESTELLEN FOTO'S: uit' ejZOf meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u .urrfistellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij >nd(uitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. mei el'jke vermelding van gewenste loto. aantal, nummer van krant. ia„y,a,waarop de '0,° werd geplaatst. Nabestellen kost 5.- per (ken cm!3' ^°rmaat x cm)envoor luchtfoto's (formaat 20 I ptfunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. tl Z'!den-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- zal It u de gewenste loto( s) thuis, begt' optLEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- i gestenkombinatie te Barneveld. Teunisbloemen (2) Verleden week hebben we aandacht besteed aan het Wilgeroosje, het meest voorkomende en ook wel het meest be kende lid van de Teunis bloemfamilie. Maar de fa milie heeft, ook hier bij ons, nog wel meer leden, zoals bijvoorbeeld het Harig Wilgeroosje. Zien we het Wilgeroosje meestal in het bos en op hogere zandgronden; het Harig Wilgeroosje is meer een plant van de wegbermen, de sloot kant, oevers van beken en vochtige bossen. Ze kunnen gemakkelijk een hoogte van anderhalve meter bereiken en een overvloed van vrij grote, zo'n twee centimeter, li- larose bloemen produce ren. De bloemen zijn, evenals die van de vorige soort, schijnbaar lang gesteeld, maar als men die steel in de lengterich ting doorsnijdt, ziet men dat deze in afdelingen met zaadknoppen is ver deeld. Die steel blijkt een vruchtbeginsel te zijn. Bovenop dit vruchtbe ginsel staat de bloem met de rijpe meeldraden en het later rijpende stamperdeel. Deze onge lijke rijpheid belemmert de zelfbestuiving, waar bij het stuifmeel op de ei gen stempel terecht zou komen. Na de bestuiving door insekten met lange tong, groeit het vrucht beginsel uit tot een lange doosvrucht die na rijping met vier kleppen open springt. Daardoor komen de, van lang zaadpluis voorziene zaden vrij om door de wind te worden verspreid. Ook het Harig Wilgeroosje breidt zich uit door middel van vle zige, ondergrondse uitlo pers. De aanduiding 'ha rig' heeft betrekking op de dichte, afstaande, zachte beharing van de stengels. Ook de bla deren zijn behaard, maar meestal meer viltig. De Basterdwederik be hoort ook tot de familie. Die worden onderver deeld in diverse onder soorten, als de Klein- bloemige-, de Berg-, Smalbladige-, Roze-, Be- klierde-, Stijve-, en Moe- rasbasterdwederik, om er maar een paar te noe men. De verschillen zijn echter zo gering dat we dat maar aan de vakmen sen moeten overlaten. In de tuin is de Basterd- wederik minder welkom, want het kan daar bijzon der lastig worden. Omdat bij uittrekken de onder grondse wortelstok blijft zitten, is hij moeilijk uit te roeien. In de volksgeneeskunde schijnt de Teunisbloem familie niet zo'n belang rijke rol gespeeld te heb ben. Alleen van de Bas terdwederik is bekend dat de vermalen wortels, in gedroogde toestand, toegepast werden bij be handeling van bloeduit stortingen. G.van L. ten van de cellen zi|n volgens het jaarverslag echter niet toe reikend- De wasgelegenheid bij voorbeeld is beneden de norm Daarnaast is het toezicht op de cellen onvoldoende, omdat ze op een te grote afstand van de plan ton (balie) liggen. MISDRIJVEN Het jaarverslag van de rijkspolitie biedt ook wat statistisch mate riaal. Zo wordt een overzicht ge geven van het aantal misdrijven in 1983 te Leusden Dat bedroeg 929, waarvan er 176 werden op gelost. In Woudenberg en Rens woude werden ter zake het Wet boek van Strafrecht en ter zake de Wegenverkeerswet respectieve lijk 343 en 65 misdrijven geregi streerd Het aantal overtredingen lag vorig jaar in Leusden op 647 tegen 441 in Woudenberg en 42 in Renswoude Deze overtredin gen waren eveneens volgens het Wetboek van Strafrecht en de Wegenverkeerswet. Het aantal andere wetsovertredingen be droeg 40. Het aantal aanrijdingen in de ge meente Leusden werd vorig jaar vastgesteld op 307 gevallen, waarvan er drie met dodelijke af loop waren, 63 met gewonden en 241 zonder gewonden Het totaal aantal aanrijdingen dat door de groep Leusden werd afgehandeld bedroeg in 1983 503 Tot slot, het jaarverslag laat zien dat eind vorig jaar er voor ruim 3200 gulden aan bekeuring nog openstond. Éénenveertig processen-verbaai met een waarde van ruim 1700 gulden vervielen. De rijkspolitie moest in 1983 1665 maal naar het bon boekje grijpen. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Schoolsteegbosjes Door de berichtgeving in de Leus der Krant van 9 augustus en in de Amersfoortse Courant van 11 au gustus jl. is de vrouwenadvies commissie voor de woningbouw met een groot vraagteken komen te zitten. De berichten behande len het beroep, dat de gemeente raad Leusden ingesteld heeft te gen de aanwijzing van de School steegbosjes als natuurmonument. In het artikel van 11 augustus staat o.a., dat onze burgervader zegt te spreken namens de bevol king. Dit nu vragen wij ons af. Bij de ontwikkeling van het struc tuurplan Leusden is voorbijge gaan aan het feit, dat in het nu geldende streekplan Utrecht-Oost de grens voor huizenbouw ten noorden van de Schoolsteegbos jes loopt, zodat de planning van woningbouw in het gebied Lan- gesteeg ook toen al niet in het provinciale beleid paste (Ver wachtingen bij de winkeliers van de Hamershof gewekt, zijn dus voorbarig.) In het vóórontwerp van het nieuwe streekplan Utrecht wordt dezelfde grens gehand haafd. Nu is onze vraag, wil de bevolking van Leusden inderdaad, zoals onze burgemeester stelde, dat er bebouwing komt in het gebied van de Langesteeg en langs de Ha- merveldseweg. waardoor o.a de Schoolsteegbosjes als natuurge bied bedreigd worden? Zou de gemeenteraad écht wel weten, wat goed voor Leusden is? Ons inziens zijn de meningen in de raad sterk verdeeld. Het zou de moeite waard zijn en de helderheid van de discussie dienen, wanneer de Leusdenaren zich hierover zou kunnen uitspre ken. De VAC, die ook over uitbrei dingsplannen haar advies uit brengt met het oog op de leef baarheid van de woonomgeving, zou graag alvast van meer men sen hun mening willen vernemen. Namens de VAC Leusden: Mevr. W. Vlugt Waterjuffer 4 Tel. 943464 Mevr. W. v.d. Kar Pr. Frederiklaan 8 Tel. 940953 HARIC, WlLCjCMK OO S J BASTC.RDwC.OCP»' vervolg van pagina 1 pleegd, maar dat alles zal nog uit voerig worden neergelegd in de beheersovereenkomst Ten aanzien van de suggestie van de provincie, dat de aanwijzing van alleen het oostelijk gedeelte de beheersbaarheid van met name de waterstand in het gebied zou bevorderen, merkte Kalden op dat dat niet zo is Recentelijk uitgevoerde hydrologische onder zoeken in de bosjes hebben aan getoond, dat de waterstand in het gehele gebied prima op peil te houden is Kalden zei verder te kunnen begrijpen, dat het vanuit de gemeente makkelijk is om ie dere planologische optie open te houden „Maar met de bescher ming van de Schoolsteegbosjes willen wij nu juist de nadruk leg gen op de waarde van de bosjes - die ook door niemand wordt ont kend -, zodat daar bij verdere pla nologische afwegingen terdege rekening mee wordt gehouden", aldus Kalden. Een tweede woord voerder van het Rijk benadrukte het belang van bescherming van de bosies incluis het westelijk ge deelte. Volgens ir Minnaard om vat de vegetatie in de bosjes tus sen Liniedijk en Hamersveldse- weg alle planten die voorkomen in het Valleigebied De waarde van de bosjes zou aanzienlijk vermin deren, indien daarvan slechts een gedeelte beschermd zou worden KONINKLIJK BESLUIT Staatsraad Verburg, in deze kwestie rapporteur, ging vervolgens systematisch alle aspecten van de ver schillende beroepen na. Uit zijn vragen en opmerkingen werd duidelijk, dat hij in de bezwaren van de boeren en de procedurele bezwaren van de provincie in ieder ge val geen grond tot vernieti ging van de aanwijzing ziet. De betrokken boeren zullen via de beheersovereenkomst voldoende aan hun trekken komen, terwijl de bezwaren tegen de procedure staats raad Verburg niet zwaarwe gend genoeg leken. „Het is allemaal niet zo erg fraai ge gaan, zoals de woordvoer der van het Ministerie ook toegeeft, maar om nou op die grond tot vernietiging over te gaan...'. De nadruk lag voor de staatsraden dui delijk op de afweging van de belangen van de natuur enerzijds en van de planolo gische ontwikkeling van Leusden anderzijds. Hun overwegingen daaromtrent zullen de staatsraden doen toekomen aan de koningin. Daarna volgt een Koninklijk Besluit, waarin de aanwij zing van de Schoolsteegbos jes tot natuurgebied al of niet vernietigd zal worden. LEUSDEN - Stichting Comité Mi lieuzorg Leusden houdt 20 au gustus een bestuursvergade ring in de huiskamer van Groot Krakhorst, Bolderik 18. De aan vang is 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1 Opening en mededelingen 2. Vaststelling verslag 19-06-1984 en 25-06-1984 3 Ingekomen stukken 4 Verslagen en mededelingen werkgroepen 5 Notitie inspraak 6. Wat verder ter tafel komt 7 Rondvraag en sluiting Kwiek, stand-by voor typen, vermenigvuldigen, kopieren, afwerken, snel- druk, kopieen, ook in kleur uitbesteden: vaak dé oplossing centrum vooc tekst ver vverktny bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824' door Marnix Kreyns LEUSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden zou zo voor zichtig aan eens moeten gaan wennen aan het idee dat de Schoolsteegbosjes niet alleen natuurmonument zijn, maar dat ook zullen blijven. Natuurlijk, Hare Majesteit, tot wie ge meente, provincie en boeren zich hebben gewend, heeft nog niet gesproken. Maar kon er op de inhoud van het Koninklijk Besluit gewed worden, dan zou ik u adviseren uw geld te zetten op de natuurbeschermers. Het was tijdens de zitting van de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State vooral de staatsraad Verburg, die de indruk wekte, dat de uit 1982 daterende aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot natuurmonument wel eens geheel in tact gelaten zou kunnen worden door de Kroon. Verburg trad op als rapporteur, waardoor hij het meeste aan het woord was. Nadat alle partijen in het geding hun zegje hadden mo gen doen, begon Verburg met een reeks vragen, waarmee hij de kwaliteit van de argumenten van de bezwaarden onder zocht. Het eerste argument dat door de staatsraad werd gewogen - en kennelijk te licht bevonden - was dat van de boeren. Zij verzetten zich tegen de Schoolsteegbosjes als natuurmonu ment, omdat zij dan voortaan hun werkzaamheden binnen het kader van een beheersovereenkomst zouden moeten uitvoe ren. Een beknotting van hun vrijheid, zo voelen de boeren dat, en bovendien is nog niet bekend wat er nu allemaal wel en niet mag. Maar ter zitting werden vrijdag in de richting van de boeren allerlei geruststellende woorden gesproken. Het be langrijkste was de mededeling van de vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw - waar natuurbescherming te genwoordig onder resorteert - dat het huidige gebruik van de landbouwgronden in de bosjes onverminderd kan worden voortgezet. Staatsraad Aarden, die de bijeenkomst voorzat, onderstreepte dat die mededeling ook zeker in het Koninklijk Besluit zal worden opgenomen en dat de boeren derhalve voldoende garantie wordt geboden dat onder het regime van een beheersovereenkomst te leven en te werken valt. Ook de twee vertegenwoordigers van de provincie leken bij de Raad van State geen poot aan de grond te krijgen. De be zwaren tegen de gevolgde procedure werden weggewuifd. Ach, het Ministerie had best wat beter kunnen beargumente ren, waarom de voorgenomen aanwijzing was omgezet in een definitieve. En een fatsoenlijk briefje aan het provinciebe stuur, waarin die mededeling werd gedaan, had ook wel zo aardig geweest. Maar om op die gronden nou de aanwijzing te vernietigen? Verburg zag het duidelijk niet zitten. De handelwijze van het Ministerie verdiende inderdaad de schoonheidsprijs niet maar daarmee was dan ook alles over de procedure gezegd. De inhoudelijke bezwaren van Gedeputeerde Staten waren tweeërlei. Het door de staatssecretaris aangewezen gebied binnen de Schoolsteegbosjes zou niet zo gemakkelijk te be heersen zijn. En met de aanwijzing van de bosjes tot natuur monument mengt het Rijk zich in een tussen provincie en gemeente te voeren discussie over de verdere planologische ontwikkeling van Leusden. Beter zou het daarom zijn om al leen het oostelijk gedeelte van de bosjes de bijzondere status van natuurmonument te verlenen. Dat is immers toch ook het meest waardevolle gedeelte van het gebied. De slechte beheersbaarheid van het thans aangewezen ge bied werd bestreden door de woordvoerder van het Ministerie van Landbouw. Recente hydrologische onderzoeken zouden hebben aangetoond dat de waterstand in het natuurmonu ment prima in de hand te houden is. Ook bestreed Landbouw de bewering dat vooral het oostelijk deel waardevol zou zijn; het gaat de natuurbeschermers om de bosjes in hun geheel. Staatsraad Verburg wees er bovendien op, dat in het door GS voorgestelde gebied ook landbouwgronden en zelfs woonhui zen binnen de aanwijzing zouden vallen. En dat leek de rap porteur nu niet zo slim. Ook op die grond valt dus geen vernie tiging van het besluit te verwachten. Resteert de kwestie van de verdere planologische ontwikke ling van Leusden, ook door het gemeentebestuur als meest zwaarwegende argument genoemd. In de pleitnota van het gemeentebestuur werd uitvoerig ingegaan op de recente his torische ontwikkeling van Leusden. Een verhaal dat maar In één richting kon wijzen: het zuiden als ideale plaats voor wo ningbouw op langere termijn. Kijk maar eens naar de plaats van het hoofdcentrum zei burgemeester Rademaker en hij wees op een kakelverse Suurlands plattegrond van Leusden. Wil dat echt het centrum zijn, dan moet Leusden verder in zuidelijke richting worden ontwikkeld. En onvermijdelijk wer den er ook weer bij de ondernemers in het hoofdcentrum ge wekte verwachtingen naar voren geschoven. Persoonlijk had ik niet de indruk dat de staatsraden nu erg ondersteboven raakten van die verhalen van provincie en ge meente. Men liet zich uitvoerig informeren over de groeimo gelijkheden aan de noordzijde van Leusden-centrum. Verburg stelde vast dat bij bebouwing van het gebied 'Langesteeg' de Schoolsteegbosjes aan drie zijden door bebouwing zouden worden ingeklemd. En de woordvoerder van Landbouw deed nog eens een duit in het zakje door op te merken dat het natuurgebied nu juist was aangewezen om er bij de verdere planologische ontwikkeling van Leusden terdege rekening mee te houden. Waarop we Verburg instemmend leken te zien knikken. Nu bestaat zo'n college uit drie staatsraden, van wie twee er ter zitting voornamelijk het zwijgen toe deden. En wellicht denken die er weer heel anders over dan collega Verburg, die sterk de indruk wekte meer geïmponeerd te zijn door de be langen van de natuur dan door de planologische perikelen van de gemeente Leusden. Het zou, uiteraard, heel boeiend zijn als de Schoolsteegbos jes inderdaad een natuurgebied bleven. Uitbouw van Leus den-centrum in zuidelijke richting wordt dan zeer problema tisch. Nu was het dat toch al, omdat de provincie tot nog aan toe niet bijster gecharmeerd was van de Leusdense plannen. Daarover hadden provincie en gemeente nog eens de degens met elkaar willen kruisen. Het heeft er alle schijn van dat het Rijk, de Kroon en last but not least de Natuur die discussie overbodig maken. Het volgende onderwerp van gesprek kan zijn, hoe het dan wel moet met de verdere ontwikkeling van Leusden. Het weilandengebied ten zuiden van de bosjes

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3