Discodansen als zending „The dark Crystal" i Dinsdag Movie Cyc '1 „Romancing the stone: schatgraven in de bioscoop „Class" - onderbroekenlol op een kaasplankje DANSEN IS IN „FOOTLOSE" MÉÉR DAN ALLEEN VOETJES VAN DE VLOER: DE LEUSDER KRANT De Leusder Krant en pasgeboren baby's kijk op de film DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1984 die de held behaalt. En uiteindelijk blijken Rens aktiviteiten zelfs enige verlichting te brengen in het krampach tige bestaan van de dominee himself. SPROOKJE Het is zo ongeveer te mooi om waar te zijn en misschien maakt bovenstaan de korte strekking van het verhaal u duidelijk, dat we te kampen hebben met een Amerikaans sprookje. De goede held bestrijdt het kwaad en bereikt de verlossing der geketenden. Althans, dat mogen wij veronderstellen, want het einde van de film wekt de suggestie dat ze nog heel lang en heel gelukkig gedanst hebben in Bomont. Op zich heb ik niet zo'n moeite met dat wat zwakke verhaal. Ach, het is wat hinderlijk dat Ren MacCormack bij zijn pogingen tot organisatie van het schoolbal om de vijf minuten moet roepen dat het om meer gaat dan alleen het dansen. Alsof de makers bang zijn dat die boodschap de kijker zou kunnen ontgaan. Maar het gaat in zo'n film als „Footloose" toch vooral om de zang en de dans en die zijn best te genieten. In het begeleidend persmateriaal echter wordt nu juist erg de nadruk gelegd op de vermeende kwaliteit van het verhaal, dat naturalistisch zou zijn en ook zonder de liedjes en de dansscènes zou staan als een huis. Ik vrees het ergste, al was het maar vanwege de psychologie van de koude grond, waarmee de bouwste nen van het verhaal aan elkaar gemet seld zijn. Als je bijvoorbeeld ziet hoe de relatie tussen de jongen en de dominee wordt uitgediept springen je veters uit je schoenen. Het ligt dus wat mij betreft vooral niet aan het verhaal, dat „Footloose" toch best het bekijken en het beluisteren waard is. In de eerste plaats is dat wel te danken aan de songs. Die worden uitgevoerd door een keur van artiesten, zoals Kenny Loggins, Demece Wil liams, An Wilson, Mike Reno, Bonnie Tyler en Shalamar. Enkele van de nummers hebben inmiddels ook de Nederlandse hitlijsten bereikt, zoals „Let's hear it for the boy" van Deniece Williams. In de tweede plaats zijn er de dans scènes. Dat ziet er allemaal heel leuk uit. maar bij gebrek aan kennis van de laatste ontwikkelingen op dit terrein ben ik niet bij machte om te beoordelen of het ook echt goed is. „Footloose"; USA. 1984. regie. Herbert Ross; produktie Daniel Melnick; hoofdrollen: Kevin Bacon. Lon Singer. Dianne Wiest en John Lithgow; songs uitgevoerd door onder andere Kenny Loggins. Deniece Williams, Ann Wilson. Mike Reno. Bonnie Tyler en Shalamar, te zien in: „Footloose". door MARNIX KREYNS AMERSFOORT - Disco is nlet schadelijk voor de geestelijke volks gezondheid. Dansen Is niet vies en voos. Integendeel. Muziek en dansen kunnen mensen van hun persoonlij ke benauwenlssen afhelpen. En al doende bijdragen aan een meer ont spannen en dus betere samenleving. Anders gezegd: aan een gemeen schap, waarin niet wordt gedanst, schort iets fundamenteels. Trou wens, wordt er in de Bijbel zelve al niet op verschillende plaatsen ge wag gemaakt van dansende perso nen, al zullen die dan niet op een discodreun de voetjes van de vloer hebben gehaald? Dat is zo ongeveer de boodschap, die gehaald moet worden uit de nieuwe, zeer Amerikaanse musical ..Foot loose". die deze week voor het eerst in Amersfoort te zien is. De brenger van deze blijde boodschap is Ren MacCor mack, een middelbare scholier En de plaats, waar MacCormack zijn zending Hoe de jeugd zich in het\ Bomont tracht te vermakt „Footloose". nu met enige heimwee tem van Roberta Muldoon in according to Garp", want? mooi en daar kreeg Lithg terecht een Oscar-nomina Een verhaal op zich vind' Dianne Wiest, een actric«: toe meer op de planken dan doek te zien is geweest. In. is zij de echtgenote van de- hardvochtige dominee en' zeer curieuze rol. De dom die naar eigenzeggen altijd tergrond heeft vertoefd, lc' om het op te nemen voor® die willen dansen, onder wt dochter. Mevrouw is vol: blijken zich te herinneren zijn geweest. Maar doet- misselijkmakende manie' beroerd van wordt Dich heilige aan, zoals uit iedc| blikje of woordje blijkt. Hi minste een wat dik aangeid zin ook wel passend in óe van de film. Voor mij hoeftf niet. Ik denk dat „Footloose aardiger was geweest, war dat pretentieuze, dat boodi had gehad Maar ja. „footl kent nu eenmaal niet vo vloer" maar „ongebonden, Voor Ren MacCormack (Kevin Bacon) is dansen meer dan een beetje ont spanning. bedrijft is Bomont, een klein stadje in het mid-westen van de Verenigde Sta ten. Ren, opgegroeid in Chicago, is met zijn moeder genoodzaakt bij familie in die negorij in te trekken, wanneer papa de benen heeft genomen. En van Chi cago naar Bomont is een hele over- Willard (Christopher Penn) krijgt van Ren MacCormack (Kevin Bacon) de gang, want de nieuwe woonplaats van MacCormack is nog erger dan Barne- veld of Spakenburg, om maar eens iets in Nederland te noemen Dansen mag er niet, disco-muziek is er verboden en er worden soms zelfs boeken verbrand, wanneer de inhoud er van naar ver wachting schade zou kunnen berokke nen aan de kinderziel. In die sfeer is de jongen uit de grote stad natuurlijk een vreemde eend in de bijt. Wij als toeschouwers weten natuur lijk wel dat Ren uit het allerbeste hout gesneden is - dat hebben we vanaf zijn eerste verschijning op het witte doek moeten vaststellen -, maar in dat naar geestige Bomont wordt daar natuurlijk anders over gedacht De plaatselijke dominee, die als de kwade genius achter veel van de plezierverboden gezien moet worden, is al helemaal niet gelukkig met de aanwezigheid van Ren. Vooral niet. omdat dat rotjong ook nog eens er in slaagt de vaste verkering te worden van de nogal losgeslagen domi neesdochter Ariel Maar toch. Overduidelijk heeft Ren het gelijk aan zijn ene en God aan zijn andere zijde. Dat hij daar zelf ook van overtuigd is, blijkt wanneer hij bij het gemeentebestuur toestemming pro beert te verkrijgen voor het houden van een schoolbal Met de Bijbel in de hand houdt Ren een vlammend pleidooi. Dat hij de zaak formeel verliest is onderge schikt aan de grote morele overwinnina beginselen van de danskunst bijge bracht Dat levert aardige scènes op Last but not least zou ik willen wijzen op het werk van enkele acteurs en actrices. Kevin Bacon doet zijn werk naar behoren in de hem toebedeelde rol van Ren MacCormack. Deze jonge acteur, die nu „the new kid in town" neerzet, was eerder te zien in „Diner" en daarin speelde hij de briljante, maar doorgaans dronken Fenwick. Verder was hij al te zienin „National Lampoon's Animal House", „Only when I laugh", „Hero at Large" en ..Friday the 13th". Dat mag dus een aardige staat van dienst heten voor deze nog jonge ac teur, die ook nog het nodige televisie- en theaterwerk deed in de Verenigde Staten. Zijn tegenspeelster Lori Singer (de domineesdochter Anel) kennen we hier alleen nog maar van de televisieserie „Fame", waarin zij sinds enkele jaren het meisje met de cello speelt. Dat sluit ovengens aardig aan bij haar eerste professionele carrière van concertcel- liste. Nu doet ze het prima als de domineesdochter, wat wellicht zijn wor tels vindt in haar geboorteplaats „Cor pus Christi" in Texas Ook een alleraardigste rol is die van Christopher Penn, die Ren's beste vriendje speelt. Ruwe bolster, blanke pit. Een jongen wiens vuisten door gaans sneller werken dan zijn hersens, maar bij wie het hart onverminderd op de juiste plaats zit. Vooral in de scènes, Ariel (Lori Singer) achterop de brommer bfj Ren (Kevin Bacon) Lori Singer waarin zijn vriend hem de beginselen van het dansen bijbrengt is het acteer werk van Penn echt klasse. Nogal contrasterend met het werk van die drie jonge acteurs vind ik de prestaties van de twee oudere hoofdrol spelers. John Lithgow is de dominee, maar maakt daar naar mijn gevoel te weinig die rigide man van. die hij moet zijn. Eigenlijk doet Lithgow precies het zelfde wat hij in „Terms of Endearment" speelt in de televisieserie ..Fame" het meisje met de cello. deed. waarin hij de voor de dochter zo behulpzame bankemployee neerzette. En dat was toch eigenlijk 'n heel andere rol. Misschien heeft Lithgow wat proble men met de scheiding der karakters gehad, omdat „Footloose" en „Terms of Endearment" grotendeels gelijktijdig zijn opgenomen. In ieder gevoel denk ik EERSTE VIJFTIG DANSERS GRATIS... (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - De eerste vijf tig bezoekers voor „Footloose" krijgen op vertoon van het lidmaat schap van hun dansschool gratis toegang tot de donderdagavond voorstelling om 21.30 uur van deze dansfilm. Dat lidmaatschapsbe- wijs van een dansschool is verder ook geld waard, want op donder dag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag kost op vertoon van zo'n kaart een toegangskaartje voor „Footloose" geen 10,50, maar 6.-. Kortom: de bioscoop wereld doet haar uiterste best om de mensen weer in de bioscoop te krijgen Voor liefhebbers van dans films als „Footloose" is dat uiter aard een buitenkansje Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. „Class", 1983. Produktie; Martin Ranshoff. Regie: Lewis John Carli- no. Scenario: Jim Kouf en Davld Greenwalt. Muziek: Elmer Bernstein. Met: Rob Lowe, Jacqueline Bisset, Andrew McCarthy, Stuart Margolin en Cliff Robertson. (Amersfoort) (van de filmredaktie) In „Class" heeft regisseur Lewis John Carlino tevergeefs getracht twee thema's met elkaar te verweven. Ener zijds gaat het om een ordinaire kost schoolkomedie, terwijl een jonge stu dent de minnaar wordt van een rijpere vrouw. Op zich oogt „Class" wel aardig, voor wie tenminste van onderbroekenlol op een kaasplankje houdt, maar gaande weg wordt toch duidelijk dat de verschil lende thema's kwa stijl en inhoud met elkaar botsen. De scenarioschrijvers Kouf en Greenwalt hebben dat mogelijk aangevoeld, want op het eind van de film verdwijnt de melodramatische ro mance gewoonweg uit het verhaal, een onbevredigend gevoel en talloze vraag tekens achterlatend. „Class" speelt zich af op de Vernon Akademie, waar Jonathan Ogner (And rew McCarthy) en Skip (Rob Lowe, bekend uit „The Hotel New Hampshi re") samen een kamer delen. Jonathan blijkt een „groentje" en leent zich voor talloze grappen. Toch worden de twee beste vnenden. Skip is nogal bezorgd om het sociale leven en de maagdelijkheid van zijn vriend en weet Jonathan zo ver te krijgen een weekendje in Chicago door te brengen Hij vertelt hem de juiste plaatsen om meisjes te ontmoeten en ook waar hij hen daarna mee naar toe kan nemen Op deze wijze ontmoet Jonathan de 38-jarige Ellen (Jacqueline Bisset), een beeldschone en aantrek kelijke vrouw. De twee beleven een paar hartstochtelijke dagen en blijven elkaar ook daarna ontmoeten. Op een weekend in New York ontdekt Ellen echter hoe oud Jonathan werkelijk is en waar hij naar school gaat en verdwijnt. Jonathan is er kapot van. hij is echt verliefd op Ellen. Om zijn vriend wat op te vrolijken neemt Skip Jonathan voor een korte vakantie mee naar zijn ouder lijk huis. Daar wordt Jonathan echter met een pijnlijke waarheid gekonfron- teerd, Ellen blijkt namelijk Skip's moe der Beide realiseren zich de waarheid en zijn ontzet. Niettemin doet Ellen opnieuw pogingen Jonathan te ontmoe ten Deze weigert aanvankelijk, maar stemt uiteindelijk toch toe. Ze gaan terug naar het motel waar ze altijd kwamen. Zonder dat Jonathan het weet, volgen Skip en enkele vrienden van school hen. Skip ontdekt zijn beste vriend met zijn moeder in bed Aan hun vnendschap lijkt op dat moment een einde te komen Het melodrama krijgt echter geen kans zich verder te ontwikkelen. „Class" eindigt in een komedieachtige sfeer, waarmee de film zichzelf degra deert tot een niemendalletje. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Liefhebbers van fantasy kunnen dinsdag terecht in het Grand Theater, waarin de dinsdag movie cyclus „The Dark Crystal" in reprise gaat. Fantasy, dat Is de wereld van onze fantasie, de wereld van legenden en mythen, van tovenaars, goden en halfgoden. De wereld die niet bestaat of ooit heeft bestaan. De wereld vol magie. Een wereld van strijd, liefde en romantiek. Wie zich verliest in die fantasy-wereld zal heldhaftige avonturen meebeleven en getuige zijn van wonderen. Zo ook in „The Dark Crystal" van regisseur Jim Henson en Frank Oz, de makers van de Muppett-shows. Zij laten een andere wereld in een andere tijd tot leven komen. Als een sprookje, een avontuur, een nachtmerrie. Waarzijn we9 In een wereld, besche nen door drie zonnen, met een flora en fauna, die ons onbekend is. Wanneer speelt zich dit af? In het verleden Zou het echt gebeurd kunnen zijn? Waarom niet9 Wie leven er? Hoe is de toestand nu9 Daarvoor gaan we eerst even bijna 1000 jaar terug (in de geschiedenis van die wereld) Toen stonden de drie zon nen op één lijn en richtten hun gebun delde stalenkracht op het Donkere Kristal. Dit eens per 1000 jaar samen komen der drie zonnen wordt de Grote Conjunctie genoemd. Onder de gebun delde stralenkracht barstte het Kristal, er verdween een scherf uit en het bestaande ras spleet uiteen in twee rassen de goedaardige Mystics en de kwaadaardige Skeksis. Terug naar het heden De Skeksis hebben de macht. Zij bewonen de burcht waar het Donkere Kristal hangt onder een opening om het zonlicht op te vangen Aan de op Kristal gereflecteer de stralen onttrekken de Skeksis hun levenskracht (Er zijn er thans nog maar tien over.) Hun macht stoelt op de hen blindelings gehoorzamende Garthim- soldaten, gepantserde, krabachtige, al les verwoestende wezens De Mystics wonen ver van de burcht in een vallei Zij leven vreemdzaam en één met de natuur (ook zij zijn nog met tien Onder hun hoede groeit Jen op. naar het schijnt de enige nog levende van het volk der Geldingen De overige Geldin gen zijn uitgemoord door de Garthims. in opdracht der Skeksis Zij kennen de provetie. die later ook aan Jen duidelijk zal worden. De stervende leider der Mystics roept Jen bij zich. Zijn laatste woorden aan Jen luiden „Om de wereld te redden moet je de Scherf vinden Aughra bezit de scherfDan sterft hij Op precies hetzelfde moment sterft de keizer der Skeksis en ontbrandt in de burcht de wrede strijd om de machj Generaal en de Kamerhe? raai overwint en de Kan* ontluisterd en verbannen „The Dark Crystal" Ise rend gemaakte speelfilm.! onvoorstelbare, wonderi tot leven wordt gebracht rende decors en talrljd Voor de liefhebbers vanr film ongetwijfeld een mit FILMS OP KOMS In het tweede kwartaal de verfilming van de v( filmprojecten door het toewijzingen verleend Thomas en Senior op I"1 brute Berend - Castor Fill* der Meulen). Regie Kï Meulen. Scenario Karsh'j len en Piet Geelhoed Wildschut - Maggan F Bos) en Cine/Vista B V (Gj Kunst en K:no te Brussel Rf Eerhart. Scenario. Felix Th Scenariobijdragen zi|nt</ behoeve van scenariowet van Nouchka van Brakel Holierhoek. j Jen en Kira in „The Dark Chrystal" enkele onverlaten in het Zuid- Amenkaanse Columbia hebben haar zuster Elaine gevangen genomen om Joan te dwingen die kaart uit handen te geven En dan is de keus eigenlijk minder moeilijk dan het lijkt en Joan gaat dus op stap. Ze verdwaalt behoor lijk en komt in de jungle terecht De avonturen die ze dan beleeft verbleken bij hetgeenzij als romanschrijfster ooit in gedachten heeft gehad. Samen met de mannelijke held Jack Colton (ge speeld door Michael Douglas, de zoon van Kirk) komt Joan voor tal van verras singen te staan voordat het avontuur tot een goed einde wordt gebracht. Scène uit Romancing the stone" van regisseur Robert Zemeckis. „Romancing the stone" is gemaakt door regisseur Robert Zemick, is, een protégé van Steven Spielberg. Die ver binding is dan ook duidelijk te konstate ren. ook al is het natuurlijk niet helemaal eerlijk om deze film te vergelijken met het pas verschenen filmgeweld van „Indiane Jones and the tempel of doom". „Romancing the stone" is - ondanks veel aktie en avontuur, aanmerkelijk „zachtaardiger" van karakter als je het zo kunt noemen De hoofdpersoon is dan ook een vrouw. Joan Wilder (ge speeld door de fraaie Kathleen Turner. ook bekend uit „Body Heat"). AMERSFOORT - Filmliefhebbers, die besluiten naar „Romancing the stone" in Cinema te gaan kijken, kunnen niet alleen genieten van een uitstekende avonturenfilm In de tra ditie van Indiana Jones (zij het min der sterk), maar ook nog een kans hebben op een gratis avondje film als ze er In slagen de door de direktle verstopte vrljkaartjes te vinden. Joan schijnt in het bezit te zijn van een landkaart, waarop een vindplaats van een schat staat aangegeven en

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8