Kinderland viert feest biige Veld: 180 woningen I" jaar. In 1989 voltooid f LEUSDEN, leusdenk iooI is twee jaar na oplevering al weer te klein D jpr Leusden BOSBESSEN -^5DAG 21 AUGUSTUS 1984 plaatselijk nieuws in onzer medewer- c#ljN - De kinderen van Basisschool 'Kinder mieren deze week toin school bestaat op ilaf tien jaar. Ook de iften de leerkrachten de feestvreugde de- ^ch zijn er in deze ^ek mensen die zich maken over de di toekomst van de Is het bij de meeste scholen in Nederland zo dat men te kampen heeft met een teruglopend leerlingen aantal, bij de Kinderland- school is het tegenoverge stelde het geval. Men weet op dit moment niet meer waar men de stroom kinde ren moet laten die zch voor de school aanmelden. In de school, die twee jaar gele den feestelijk werd geopend wordt op dit moment al les gegeven in de hal. De geschiedenis van de school bestaat hoofdzakelijk uit perioden van nieuwbouw, verbouw en ver huizingen. De Kinderlandschool startte in 1974 aan de Landweg, De school had toen de beschik king over vier lokalen. Al een jaar later was de school te klein om alle leerlingen te huisvesten. Men verhuisde met de hele handel naar de Centrumweg, waar men de beschikking kreeg over zes lo kalen Er volgde toen een periode van noodlokalen bouwen. Uitein delijk zat men in 1980 met acht 1 september 1982. Burgemeester Rademaker opent het nieuwe gebouw van de Kinderlandschool Nu is het gebouw al weer te klein (inderlandschool, die tot en met het schooljaar '81/'82 in gebruik was leerkrachten in een houten nood- school. Omdat men niet weg wilde uit de wijk Groenhouten werden er plan nen gemaakt voor een nieuw, per manent schoolgebouw in deze wijk. Het resultaat was een fraaie, moderne school, die in 1982 be trokken kon worden. Opvallend is het feit dat leerkrachten en ou ders in de voorbereidingsfase erg veel inspraak gehad hebben In de school zelf is dat ook goed te merken. Wie denkt dat hiermee een eind is gekomen aan de ont wikkeling van de Kinderland school heeft het mis. ,,We zien met angst en beven de nieuwe opleveringen in de wijk Claveren- blad tegemoet", zijn de woorden van het hoofd van de lagere school, Piet Brandsen. De school is gebouwd, net als elke andere 'standaardschool'. Dit betekent zes lokalen voor de lagere school, twee lokalen voor de kleuter school en een zogenaamd speel werklokaal Piet Brandsen en het hoofd van de kleuterschool, Ans de Ruig, gaan er voorlopig van uit dat men alle leerlingen moet aannemen die uit de aangrenzende wijk Cla- verenblad komen. Gelet op de prognoses is dat evenwel totaal onmogelijk. De gemeente lijkt vooralsnog ook niet erg bereid om weer noodlokalen te gaan bou wen. Men beroept zich daarbij op een ministeriële regeling die voor zou schrijven dat er geen lokalen bijgebouwd mogen worden zo lang er op redelijke afstand nog lokalen leeg staan. ONZIN Voor de Kinderlandschool zou dit betekenen dat men kinderen moet verwijzen naar leegstaande lokalen in de Rossenbergschool. De Kinderlandschool zou in de Rossenbergschool dan een dépendance kunnen beginnen. .Onzin", zo meent het school hoofd Brandsen. ,,Als we aan de ene kant praten over de nieuwe basisschool dan hoort daarbij ook een schoolgebouw. Wij werken nu eenmaal met een eigen systeem dat past in onze eigen omge ving". Wat er precies gaat gebeuren in de nabije toekomst is nog niet ze ker. Alle betrokkenen gaan direct na de festweek rond de tafel zitten om de problemen met betrekking tot de huisvesting te bespreken. FEESTWEEK Voorlopig denkt niemand even aan de problemen die gaan ko men. De hele school is in feest stemming. Gistermorgen heeft men al een start gemaakt met een Eucharistieviering die op school is gehouden Vandaag hebben de leerlingen in de daarvoor ge schikte uren het schoollied inge studeerd Na schooltijd zijn twee voetbalteams gaan trainen voor een jubileum-voetbaltoernooi dat morgen plaatsvindt. Buiten de Kinderlandschool doen ook de Groenhorstschool, de Hobbit en het Palet aan het toernooi mee. De rest van het programma is al leen in grote lijnen bekendge maakt. Het schoolteam heeft er de voorkeur aan gegeven om niet vooraf ingelicht te worden Een speciale werkgroep van ouders heeft alles bedacht. Zo is van de donderdag alleen bekend dat er dan een 'Spellendag' wordt ge houden en de kinderen 's mid dags wel naar huis komen. Verder is er over de dag zelf niets bekend gemaakt. OPTOCHT A.s. zaterdag zal ook de omge ving van de school merken dat er Iets bijzonders aan de hand is. Om tien uur start er een op tocht van leerlingen, ouders en schoolteam door de wijken Groenhouten, Claverenblad en Wildenburg. Aan de optocht verlenen ook de brandweer en het muziekkorps 'Lisiduna' met majorettes hun medewerking. Na afloop van de optocht wordt er door de ouders aan de school een cadeau aangeboden en kunnen de leerlingen meedoen aan een ballonnenwedstrijd. Om rond twaalf uur begint dan het echte feest. Op het school plein is er dan van alles te doen. Ook aan de inwendige mens wordt gedacht, want op het schoolplein zullen kraampjes staan waar men terecht kan voor een hapje en een drankje. Hoogtepunt van de middag moet worden het optreden van een 'kinderldool'. Wie dat dan wel mag zijn is zelfs voor de re- daktie van de extra uitgave van de schoolkrant 'de Vrijbuiter' nog een volslagen verrassing. JEN - In de commis- van het gemeente- 7dt morgen (woens- j ugustus) een exposi- /nouden over het j -bestemmingsplan 't sld. Vanaf 27 augus- /it plan in hoofdlijnen de een maand ter in- Ihet gemeentehuis, lenen die morgen de i willen bezoeken volgt hieronder in kort bestek een toelichting op het plan 't Ruige Veld. De informatie is afkomstig van de gemeente Leusden. Het plan voor de wi|k 't Ruige Veld aan de noordkant van Leusden-centrum moet na voltooi ing van het 2e fase-plan gaan voorzien in de eigen Leusdense behoefte aan nieuwe woningen, 't Ruige Veld zal dus niet, zoals thans de 2e fase. bedoeld zijn voor de 'ankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. lijnt elke dinsdag en donderdag. ^redakteur: Kreyns v-tie: gwina de Boer Lm van Loo 'ing kopij en advertenties: it dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur tie en administratie: Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Cenlrum Op jen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot ir. Telefoon 033-941495 ementsgeld: per jaar. per half jaar per kwartaal in bezorging: mee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond "jr te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan x-ip met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 8 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u -■«opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- oestel 44 TELLEN FOTO'S: eeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u Hen (met uitzondering van archief- en historische toto's) bij letallng op giro; 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld. met ie vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, ^waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5 - per r, lar (formaat 13 x 18 cm) en f 10.- voor luchtfoto's (formaat 20 A ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, •-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- Wde gewenste foto('s) thuis. 0JSDER ISDER KRANT is een uitgave van de BDU- j kombinatie te Barneveld. opvang van woningzoekenden uit het Eemlandgebied. De 2e fase komt gereed in 1985. Om geen gat te teten vallen in-het- beschikbaar- komen van nieuwe woningen, wordt er naar gestreefd direct aan sluitend de eerste woningen in 't Ruige Veld gereed te hebben. Om die reden wordt reeds nu een voorstel voor een krediet voor het bouwrijpmaken van het oostelijke deel van 't Ruige Veld in de raad gebracht Het is de bedoeling om streeks half september met het bouwrijpmaken te starten, zodat de woningbouw begin volgend jaar van start kan gaan In diverse vergaderingen van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening is het ontwerp-plan aan de orde geweest. Het daar gevoer de overleg en het vooroverleg met overheidsinstanties hebben er in geresulteerd dat in het plan thans ongeveer 720 woningen zijn opge nomen. Naar verwachting zullen per jaar ongeveer 180 woningen worden gebouwd. In 1989 zal het plan dus voltooid kunnen zijn. WEGEN De hoofdontsluitingswegen in 't Ruige Veld zullen een bochtig ver loop krijgen ter beperking van de snelheid. De hoofdwegen zijn ruim van opzet, wat de herkenbaarheid bevordert. Ze zijn 6V2 meter breed, zodat ze geschikt zijn voor de bus Het ligt in de bedoeling de busroute van lijn 118, die nu eindigt in de Olmenlaan, door te trekken in 't Ruige Veld. De gebieden langs de hoofdwegen zijn bestemd voor wo ningbouw Vanaf de hoofdwegen gaan smallere woonstraten de In het programmaboekje 'Uit In Amersfoort' staan alle evenementen voor het komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, kindertheater, Jazz, pop. alles staat er in. Het boekje Is huls-aan huls verspreid In de gemeenten Amersfoort, Hoevelaken en Leusden. Voor andere gemeenten sturen wij het boekje op verzoek gratis toe! Ontving u 'Uit In Amersfoort' nog niet, bel dan even: De Flint, 033 75 11 84. Tot 10 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint. En let op: Snelle beslissers gaan voor! De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amersfoort. woongebieden in. De woonstraten worden 5 metër breed, met aan weerszijden een voetpad van V/2 meter. GROEN Het belangrijkste groenelement is de groenstrook ten noorden van de Eikenlaan. Deze sluit aan op het park Princenhof. In de groenstrook komen voetpaden en een water partij. Verdeeld over de wijk zullen groen-/speelplekken worden aan gelegd. Bij de uitwerking zal er naar worden gestreefd niet teveel on- derhoudsintensief kijkgroen te ma ken, maar grotere eenheden ge- bruiksgroen. VOORZIENINGEN Rondom 't Ruige Veld liggen de al wat oudere Leusdense wijken Deze zijn ruim voorzien van scho len. Het stichten van nieuwe scho len in 't Ruige Veld is dan ook niet noodzakelijk. Voor het doen van boodschappen is de Biezenkamp de dichtsbijzijnde mogelijkheid. De omvang van het plan is te klein voor een eigen levensvatbaar buurtwin kelcentrum. Om de bereikbaarheid vanuit 't Ruige Veld te vergroten, zal er een fietsverbinding tussen het plan en de Eikenlaan gemaakt worden ter hoogte van de Lijsterbe slaan Daarvoor zal een deel van het voormalige gemeentelijke ge bouwencomplex moeten worden gesloopt. PROCEDURE Het plan dat vanaf 27 auustus gedurende een maand ter inzage ligt. is het plan in hoofdlijnen, het zogeheten globale bestemmings plan. De gedetailleerde tekening, die ook van dit plan bestaat, is een proeve van uitwerking. Die heeft geen rechtskracht en kan in de loop van de ontwikkeling van 't Ruige Veld. binnen de mogelijkheden die het globale plan geeft, steeds op nieuw worden aangepast. Behalve het globale plan ligt vanaf 27 au gustus, maar dan gedurende twee weken, ook het plan voor het bouw rijpmaken van het oostelijk deel van 't Ruige Veld ter inzage. Zoals hierboven al geschreven, is het van belang dat er geen gat valt tussen de voltooiing van de 2e fase en de start van 't Ruige Veld, vandaar dat nu reeds, vooruitlopend op de vast stelling van het globale plan, ook deze gedeeltelijke uitwerking in procedure wordt gebracht. Voorafgaand aan de ter inzage legging van beide bovenge noemde plannen wordt hierover op woensdag 22 augustus van 19.30 tot 21.30 uur een expositie in de commissiekamer in het gemeentehuis gehouden. Op de ze expositie zijn ambtenaren aanwezig voor het geven van tekst en uitleg en het beantwoor den van vragen. DE GOLFBREKER ZOEKT SPORTPRESENTATOREN Regionale Omroepvereniging „De Golfbreker" is de ziekenomroep die wekelijks luisteraars In bejaarden-, zieken- en verpleeghuizen voorziet van verstrooiende en informatieve programma's. Voor wat betreft het sportnieuws gebeuert dat Iedere za terdagmiddag in het programma „Sportief", dat dan live wordt uitge zonden vanuit studio 1 In het ge bouw van de Golfbreker aan de Nieuwstraat 10 In Amersfoort. Vanaf het begin om half drie tot aan het eind, om ongeveer vijf uur, zit het Dinsdag 21 augustus, 20.00 uur: vergadering planadviesgroep, commissiekamer van het ge meentehuis. Donderdag 23 augustus, 9.30 tot 11.30 uur: informatieochtend werkgroep Open School in de bi bliotheek Nieuw Langenbeek Donderdag 23 augustus, 19.30 tot 22.30 uur: expositie ontwerp- bestemmingsplan Ruige Veld plus plan gedeeltelijk bouwrijpmaken van Ruige Veld, in gemeentehuis. VOETBAL - Het eerste elftal van de zondagafdeling van voetbal vereniging Roda '46 verloor zon dag 12 augustus de eerste oefen wedstrijd tegen derdeklasser Seastum met 4-2. De nieuwelin gen in de selectie, Ricky Buunk, Dick Smit en Bobby Schoordijk, speelden een hele wedstrijd. Af gelopen woensdagavond traden de Roda-boys voor de tweede maal in het oefenstrijdperk Te gen hoofdklasser VOP werd het een 6-3 overwinning, na een rust stand van 2-2. Het tweede elftal van de zondagafdeling deed het ook goed. Tegen de reserves van VOP scoorde het zeven maal en moest slechts een tegentreffer worden toegestaan Eerder had het tweede met 1-0 van Seastum 2 gewonnen. programma boordevol Informatie en llve-reportages van de regio-sport. Golfbreker „Sportlef" Is één van de meest arbeidsintensieve program ma's van de ziekenomroep. Vroeg In de zaterdagmiddag het van tevoren opnemen van gesprekken In de stu dio en dan van half 3 tot 5 uur In de studio voorlezen van berichten en het aankondigen van reportages vanaf lokatie, die via telefoonlijnen naar de studio worden doorgegeven. Voor uitbreiding van het bestaan de team van zeven medewerkers zoekt "De Golfbreker" nog twee presentatoren/trlces die sterk in sport geïnteresseerd zijn en bereid zijn hun zaterdagmiddagen te beste den aan het presenteren van het „sportief" programma en het maken van verslagen en interviews op de velden. Een stemtest maakt deel uit van de selectie-procedure. Daarna wordt men als adspirant lid op stage ingezet bij het sportprogramma. Na de stage van minimaal drie maanden zal men lid worden van „De Golfbre ker". (Adspirant-)lidmaatschap van „De Golfbreker" kost 30,- per jaar. Eenieder die interesse heeft in het doen van dit vrijwilligerswerk, of nadere informatie wenst te ontvan gen wordt verzocht een briefje te sturen naar: Regionale Omroepver eniging „De Golfbreker", Afdeling Programma Coördinatie, Postbus 199, 3800 AD Amersfoort. Vermeldt In de linkerbovenhoek even „vacatu re sport". Als schooljongens gin gen we, in de vakantie, nogal eens een middag het bos in om bosbessen te plukken. De bessen, die niet dadelijk opgege ten werden, deden we in een groenteblik en na men we mee naar huis. Ofschoon er in die tijd veel meer bosbessen wa ren dan vandaag de dag, was het toch een hele prestatie om op een mid dag een blikje vol te krij gen. Op een dag namen we een paar Amster damse buurjongens mee, die pas uit de grote stad in ons mooie dorp waren komen wonen. Vol trots kwamen die aan het eind van de middag met hun ijverig geplukte bos bessen thuis. Ik zie nog die dodelijk verschrikte gezichten van de ouders. De kinderen moesten da delijk hun moeizaam ver worven bosbessen in de vuilnisbak gooien, want het konden wel eens gif tige bessen zijn. Sprake loos over zoveel on kunde zijn we maar naar huis gegaan. We konden ook niet weten dat, wat voor ons de gewoonste zaak was, voor hen vol komen vreemd was. Er groeien nu eenmaal geen bosbessen op de Dam, die tonen meer voor liefde voor kalkloze, zure bosgrond met een mine rale humuslaag en die vinden ze vooral onder licht naaldhout. De Ge wone of Blauwe Bosbes is een dwergstruikje van twintig tot veertig centi meter hoog en bloeit in mei en juni. De bloemen zijn ballonvormig, wit achtig groen en enigs zins rood aangelopen, waardoor ze gemakkelijk voor onrijpe vruchten worden aangezien. Ze vormen een rijke nektar- bron voor insekten met een lange tong. De vruchtrijping heeft plaats in de nazomer en de herfst. Dan doen allerlei vogels, vooral de hoen- derachtigen, zich tegoed aan de zoete, blauw zwarte bessen die een fraaie, blauwgrijze glans vertonen. Ook de mens eet deze, zeer vitamine- rijke en suikerbevattende vruchten graag en ge bruikt ze als geneesmid del tegen ingewands stoornissen. Iets minder bekend dan de bladverliezende Blauwe Bosbes is de Rode Bosbes of Vosse bes, die ook 's winters groen blijft met z'n glad en glanzende, leerach tige blaadjes. Hiervan zijn de bloempjes wit tot iets roze, klokvormig en hangen in trossen. De rijpe bessen zijn rood en veel minder zoet dan die van de Blauwe Bosbes. Ze zijn melig en zonder meer nauwelijks te eten. Wel kan er, met toevoe ging van suiker, een compote van worden ge maakt. Van beide soor ten is een lekkere medici nale wijn te maken. Dus, als de kinderen er mee thuis komen, gooi ze dan niet in de vuilnisbak. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3