D LWe moeten goed zijn voor elkaar, maar echte Geloofswaarheden komen niet aan de orde" Is je in deze tijd helemaal opnieuw moeten beginnen, vraag je je af of iat nu nog zou kunnen opbrengen" dusters Rosa en Imelda uit Leusden werden 40 jaar geleden geprofest "PERDAG 23 AUGUSTUS 1984 ICUStfBT* ISPfKlt inteiview ibl s l slEN We zitten in de otuin van het Ansfri- 'mder de parasol en n windscherm, en fs halen herinnerin- lir'an hun intrede en even in dienst van cZe spreken er hun "li over uit, dat het al Ktig jaar geleden is, n klooster in gingen n andere novicen, d'leen zij beiden nog ijn. Zuster Rosa en aUda, wier wegen als chi'egster en onder- er;anvankelijk uiteen nu ai weer 21 jaar 'f<L,Je bent op elkaar te 1", zeggen ze, „je wade en de goede k«'in elkaar kennen. l39;n elk ons eigen afekunnen vanuit dit goed doen". (Hoe- in side zusters voor enijjke werk zijn afge- i, !ben ze de handen »aiet bezoeken van aa het ontvangen ^kloosterlingen uit 'landstreken, en het 6'lnspringen waar ze =en aalmoezenier ka'iag bij hen eten, en kzei een pater tegen !®ren het er zijn van in genoeg!") illi I3C jaar professie een blij m.n hun leven, hun tocht jni 11978 was dat ook De tyjm hun congregatie 'ilig verklaard Alle zus- t konden, (dat waren er 0 van de in totaal 1900 eden verspreid over ngeland, Amerika en jCterland zijn er 55 zus- Stf ters Arme Dienstmaagden van Je zus Christus) gingen met zo'n 10 000 pelgrims naar Rome om de zaligverklaring bij te wonen. ..We waren met erg veel Duitsers", ver tellen ze. „omdat onze stichteres een Duitse is Uit de vier dorpjes, waar zij gewoond heeft, was een zangkoor gevormd, dat de gehele plechtigheid met zang heeft opge luisterd. Die Duitsers kunnen zin gen' Het was heel indrukwekkend in de Sint Pieter, en het waren heel mooie dagen! En de verzorging was geweldig Dan voel je je ge woon wat nationaliteit betreft één grote familie. Leuk dat je elkaar ziet. al die mensen die je nog nooit eerder gezien hebt! Dan komt dat ouderwetse van één groot ideaal, leven naar het voorbeeld van de stichteres, weer heel erg in je boven' Dat ideaal gaat je weer echt bezielen!" „Nu hopen we", zegt Zuster Rosa, „dat we nog mogen beleven, dat ze heilig verklaard wordt Ze moet éen wonder doen, en dan mag het. Soms gebeurt dat vlug, en soms gebeurt dat wat later". La chend. „We gaan nu wel op een leeftijd komen, dat ze een beetle op moet schieten!" De armoede Zuster Rosa staat er op, dat wordt vermeld hoe de beide zus ters met hun kloosterleven zijn begonnen. De armoede aan den lijve ondervonden. „We hadden niets", zegt ze. „Je moest bij je kousen blijven staan, als je ze had gewassen, anders waren ze foets- jie. Ja, met 140 mensen: 70 zusters en 70 kinderen, wat wil je! En dat heel wonderbaarlijk niemand een schrammetje heeft opgelopen, ter wijl het hele huis in brand stond, toen we er uit gingen' Voltreffers om het huis heen, honderden brandbommen. We zijn allemaal ren weggerukt, onder het puin be dolven. De kinderen van het pen sionaat waren 's zondags naar huis geweest, hadden al hun winterkle ren meegebracht, en 's maandags zijn die kleren allemaal verbrand. Die kinderen liepen in hun nachtja pon over straat. Je leerde je er iets door ontzeg gen, en je leerde je behelpen In een schoenendoosje zaten alle spullen, die je had, een paar kou sen. een zakdoek, en soms een tube tandpasta, maar dat had je ook niet altijd Weet je nog: we hadden van dat krijt En dan ging je elke avond als er luchtalarm was met je doosje onder je arm naar de schuilkelder, want je was o zo zuinig op dat doosje' Nu hebben we veel meer. en nu moet je leren en oppassen, dat je met hetgeen je hebt, tevreden bent. dat je niet zoals dat tegenwoordig de algeme ne tendens is méér wilt hebben. Een soort armoedebeoefening van de tegenwoordige tijd, dat je tevre den moet zijn met hetgeen je hebt, en dat je ook met iets minder toe moet kunnen komen. Daarom heb ben we het er altijd over, dat we heel moeilijk iets weg kunnen doen, als het niet kapot is. Een ander zou zeggen: „Het is uit de mode, gooi maar weg. maar dat zouden wij niet kunnen U moet zo denken wij hebben vóór de oorlog de crisistijd gehad, en toen was er ook al niets! Loopbanen Na de professie bleef Zuster Imelda in Geleen. en gaf tot 1960 les aan twee lagere scholen. In 1960 kwam ze naar Leusden, waar ze schoolhoofd werd Op 1 januari 1981 werd ze afgekeurd. Zuster Rosa ging de verpleging in Ze werkte van 1951 tot 1955 in Geleen - Lindenheuvel, een asociale buurt van een kolonie van mijnwerkers Het was een prachtige tijd. Ze vond huis mocht. Daarbij was ik de jongste thuis, en ik ging het eerste de deur uit. Dat was een heel probleem. Je ouders had den zo veel van je verwacht, en ergens bleef daar niets van over, bij wijze van spreken. Je mocht alleen naar huis als je vader of moeder stervende was. Pas in de 60er jaren werd het een beetje soepeler. Het was toen niet meer alleen dat een zuster afstand moest doen van haar familie, maar het probleem werd ook van de andere kant bekeken: een familie zag zijn kind toch maar nooit meer terug. Als kind ben je toch immers een beetje verplicht om iets voor je ouders te beteke nen! Je betekende natuurlijk wel wat voor ze, als je in een klooster bent: je bidt. Maar: wij hadden een ideaal voor ogen, wij gingen een ideaal tegemoet, maar mijn ouders niet, die moesten afstand doen van hun kind, en dat is een heel groot verschil. Twee keer in het jaar mocht je bezoek hebben, maar wat betekende dat voor hen, als zij iedere dag met het gemis zaten!" Zuster Imelda .Je zag het kloos terleven op zichzelf als ideaal, en daar kwam je beroep bij, en dat zag je ook als ideaal Als je nu in deze tijd nog eens helemaal opnieuw zou moeten beginnen, vraag je je af of je dat nu nog zou kunnen op brengen. Het was een heel andere tijd De mensen hadden in het algemeen niet veel. Ze hadden ook niet veel pretenties Nu hebben ze die wel. en die heb je zelf toch ook. hoor. Er werd altijd goedschiks iets aanvaard Als je overheden zeiden dit en dat moet je doen, dan had je dat gewoon te doen. je moest gehoorzamen Je deed het, je ging er niet bij stil staan. Nu is het allemaal veel meer plooibaar. Als er eens ingrijpende dingen moeten gebeuren plegen de overheden overleg met je. Het KURSUS TEGEN SLAPELOOSHEID Bij voldoende deelname organi seert de Regionale Kruisvereniging „Eemkruis" wederom een cursus „slapeloosheidsbehandeling". Hier bij leert u zich ontspannen en minder gevoelig te worden voor spanning oproepende gedachten, zodat u op natuurlijke wijze kunt slapen, zonder pillen of „slaapmutsje". De cursus bestaat uit 8 bijeenkom sten op woensdagaovnd. te begin nen op woensdag 3 oktober a.s. De lessen worden gegeven in ..Het kerkehuis", naast de Nieuwe Kerk aan de Leusderweg, ingang Dalton straat. U kunt een aanmeldingsfor mulier, met daarop meer Informatie over de cursus, aanvragen bij „Eem kruis", tel. 033-634444 (tijdens kan tooruren). POPPEN MAKEN De Vereniging voor Vrije Opvoed kunst Amersfoort organiseert onder leiding van een ervaren poppen- maaktster een kursus poppen ma ken. De data zijn maandagavond 10, 17 en 24 september en 1, 8, en 15 oktober. De kosten bedragen 75 gul den. De kursus wordt gegeven In de Vrije School, Romeostraat 74. Opge ven voor 1 september via telefoon nummer 634215. JOGGING Zaterdag 25 augustus start atletiek- en trlmverenlglng Attis een jogging-kursus. In drie maanden wordt beginnelingen voldoende be- sisconditie bijgebracht om verder te gaan bij een van de bestaande re- kreatiesportgroepen of atletiektral- ningen. De kosten bedragen 25 gul den, de Inschrijving staat open voor iedereen tussen de 16 en 66 jaar. Geïnteresseerden kunnen zich zater dag 25 augustus om 9.00 uur melden op de parkeerplaats van camping de Bokkedulnen aan de BW-Laan. Na afloop Is er gelegenheid tot douchen en kan onder het genot van een koffie bijgepraat worden. Voor meer Inlichting kan men bellen naar Smlnk, telefoon 729569 of Sperling, telefoon 13077. KURSUS ELEMENTAIR SPEL In theater Appelmarkt start zondag 2 september een kursus elementair spel, voor mensen die het leuk vin den om met technische aspekten van het toneelspelen bezig te zijn. In de kursus komen de volgende zaken aan de orde: concentratieoefenin gen, trainen van fantasie en geheu gen, kontakt maken met medespe lers, de ruimte waarin je speelt, re kwisieten, werken aan tekst, tekst indeling en Interpretatie. Kortom een aantal zaken waarmee je In In het basisjaar van de toneelschool te maken krijgt. De kursus wordt gege ven door Moniek Nusselein op de zondagmorgen van 10.00 tot 12.30 uur. De kosten bedragen 150 gulden. Informatie en opgave, telefoon 622459. BRIDGECLUB VOOR BEGINNERS Bij voldoende interesse, Is het de bedoeling om in september a.s. te starten met een nieuwe bridgeclub voor beginnende spelers. Voor de genen die een bridgecursus hebben gevolgd volgens „van Start tot Fi nish" deel 1 en 2. Is het in de praktijk brengen van deze opgedane kennis bij een reeds gevestigde bridgeclub moeilijk. Wie hierin Is geïnteres seerd kan zich aanmelden via de telefoopnummers 15090 of 12655. gevlucht. Naar het patersklooster Naderhand zijn we over allerlei huizen verspreid. Tot in 1950 het nieuwe huis in Geleen klaar was. Die tijd was echt een tijd van het beoefenen van de armoede, want je had werkelijk niets. Dat gemeen schappelijke leven is de mooiste tijd geweest, die we ooit gehad hebben. We waren allemaal het zelfde. niemand had iets. Je was echt op elkaar aangewezen, en je was met elkaar verbonden, omdat allemaal in hetzelfde leed zat" Zuster Imelda: „Ruzies en on aangenaamheden kwamen niet voor. Je droeg het gemeenschap pelijke leed gezamenlijk, en er was ook nooit zo veel plezier als toen! Met heel kleine dingetjes was je overgelukkig. Een stukje zeep, dat je kreeg En weet je nog wel, van Zuster Andresa kregen we oude lappen, daar konden we stofdoe ken van maken De eerste weken hebben we op stro op de grond moeten slapen. Met drie onder éen deken. We mochten ons niet uitkle den vanwege het gevaar, dat er nog altijd dreigde van de mijnen. Later hebben we strozakken en bedjes van het Rode Kruis gekre gen, van die houten kribben. En zo is dat langzaam aan gekomen, dat we allemaal weer een fatsoenlijk bed hadden" Dweil „Het was een trieste, maar er gens toch een heel mooie tijd", constateert Zuster Rosa. „Dat heb je naderhand niet meer zo gehad, dat eén zijn in hetzelfde leed. We zaten in een klein kamertje met 13 mensen Er stonden alleen maar banken. Op een gegeven moment was de zuurstof op. dan werden de jaloezieën opgetrokken, de lichten gingen uit, de ramen werden open gezet en dan zaten we een minuut of tien in het donker tot de lucht ververst was. Daarna gingen ra men en jaloezieën weer dicht Als je een zakdoek kreeg, was dat echt een cadeau! We hebben van veel mensen hulp gekregen, schoenen, kousen. De eerste Kerstmis dat we er waren kregen we allemaal een dweil: er moest ook gepoetst worden! We voelden ons wonderbaarlijk gespaard. Er waren ruim honderd mensen ge dood in Geleen Hele gezinnen, vader en moeders met zes kinde- het heerlijk tussen die mensen. Ze konden haar bedriegen waar ze bijstond Als ze met een maat schappelijk werkster voor een communiefeest zorgde dat ze wat meubeltjes in huis hadden ver kochten ze die de andere dag weer Er waren er die draaiden 's avonds de tafel om Wat stro erin. en dan kwamen er drie kinderen in te liggen. Daarna werkte ze van 1955 tot 1962 in Amstenrade bij Sittard. „Een heerlijke gemeente", zegt ze, „een heel ander soort volk. Eerst had ik de wijkverpleging in de villa van de graaf van Amstenrade, en daarna zijn we met de bouw van een nieuw wijkcentrum begonnen. Toen het gebouw klaar was mocht ik vertrekken, en moest ik in Leus den een wijkgebouw van de grond brengen, waar ik hard voor gewerkt heb Twee keer een fancy fair georganiseerd In 1967 werd het gebouw geopend In 1977 ben ik afgekeurd, maar zoals u hebt ge hoord, niet om op een stoel te gaan zitten!" De beide zusters hebben samen in Leusden hun zilveren professie- feest gevierd Ik vraag ze onder woorden te brengen waarom ze destijds besloten om het klooster in te gaan. Zuster Imelda. „Het kloosterle ven trok je aan, je beschouwde het als een roeping. God had je voor bestemd om kloosterling te wor den. Dat ging niet zonder proble men en strijd Je moest van veel afstand doen. Dat was bij mij in mindere mate dan bij Zuster Rosa. Mijn ouders waren intussen overle den, en ik had niet zo veel familie, en het laatste stuk van mijn school tijd had ik al op kostschool doorge bracht Dus die overgang was bij mij niet zo verschrikkelijk groot Maar Zuster Rosa had haar vader, moeder en al haar familie". Zuster Rosa „Mijn vader vond het heel erg. Die is er echt ziek van geweest. Mijn moeder was daar veel resoluter in. Die kon zich er bij neerleggen Maar het ging met strijd gepaard. Ergens wou je het zelf ook weer niet. Maar die drang bleef zo in je, dat je hem op het laatst niet kon weerstaan" Gemis „Je wist dat je in het begin van zo'n leven ongeveer nooit naar pljiij de Zusters van de atie van Arme -ragden van Jezus in het shuis. Zuster Imelda r Rosa vieren op 6 augustus het feit, jaar geleden t werden in het door 9 wereldoorlog eteisterde Geleen. /aren ze beiden aal ingetreden en maar drie weken nadat ze gekleed waren werd hun huis gebombardeerd en stonden de zusters in spé op straat. Na twee jaar noviciaat legden ze hun drie geloften af op 26 augustus 1944). Aanstaande zondag 26 augustus is er om 11.00 uur een plechtige Hoogmis in de Parochiekerk van de Heilige Jozef, waarna er receptie is in „De Kom", en iedereen de zusters kan komen feliciteren. ida Zuster Rosa. weg hebben ze niet kunnen vinden daarin" „Dat was bij het onderwijs ook zo", valt Zuster Imelda bij „In het begin was het alles van buiten leren, en de catechismusregeltjes opzeggen zonder fouten. Later he lemaal niets meer daarvan. En wat de kerk en het aelnnf h^troH aic io ergens van houden wilt. moet je ook weten wat het inhoudt. Je moet iets van die kennis in je opnemen, wil je er van houden Dat mis je tegen woordig in het onderwijs. Er wordt gepraat van: goed zijn voor elkaar, en daar houdt het mee op. De echte geloofswaarheden komen hele maal niet meer aan de o.de. Er is een gemis wat het godsdienston derwijs betreft op de scholen en met de leervakken is het ook een heel andere kant uitgegaan. Hier valt Zuster Rosa bij. „Ik ben in 1951 in de wijkverpleging geko men De zieken stonden altijd op de eerste plaats, en wat er achteraan kwam, dat deed je wel, maar de zieken gingen vóór Zieke mensen hebben veel steun nodig, niet al leen het verzorgen, wat heel be langrijk is, maar de gesprekken, die je kunt hebben met de zieke en de familie, de troost die je hun kunt geven, en het bijbrengen wat voor zin het lijden heeft, dat was voor mij het meest belangrijke". Bezig Zoals gezegd, de beide zusters vervelen zich in geen enkel opzicht. Zuster Rosa is dezelfde ochtend op stap geweest met een zuster uit Curagao, die na een ernstig auto ongeluk allerlei voorzieningen moest laten treffen. Zuster Imelda is hulpkosteres, ze zingt in het dameskoor en het gebeurt vaak dat er geen dirigent is, en dan dirigeert zij. vooral bij de rouw- en trouw- diensten. Een half jaar is de hulpor ganist van de kerk ziek geweest en heeft Zuster Imelda hem vervan gen. „Wat hier allemaal aanloopt, en wat hier allemaal logeert' Oude - j mensen ook, die aankloppen om- dat ze veel leed hebben. Een zoon'—i van één van de bejaarden uit het bejaardenhuis komt hier drie we ken logeren: die komt uit Finland Volgend jaar komt er hier één uit Kenya enkele maanden logeren Zaterdag komt er een oude zuster uitVenlo Ik ga haar van het station afhalen, en houd me met haar bezig. In september komt er weer iemand uit Duitsland met vakantie Als ze gaat fietsen ga je mee, want ze weet de weg niet. Je blijft bezig! We hebben ook een pater Domini caan inwonend in huis, die we moeten verzorgen. Wij hebben een open huis. Dat vinden we nou echt werken van naastenliefde om onze medemensen te helpen. Blij zijn de Zusters met de kapel, die ze op de verdieping van het Ansfridushuis aan de Hamersveldseweg hebben kunnen inrichten. Wijlen pas toor Van Wee droeg dagelijks de Heilige Mis op. Dat zullen ze nooit vergeten. Pater Schimmel kwam na 40 jaar werkzaam te zijn geweest in Zaïre naar Leusden terug en woonde zeven jaar bij de Zus ters in. Momenteel is er een Dominicaan, pater Brada, die sinds tweeëneenhalf jaar bij hen is gehuisvest, en die ook elke ochtend de Heilige Mis opdraagt in de kapel. De beide Zusters, Imelda en Rosa, kijken met dank baarheid terug op de voorbije veertig jaar en hopen dat ze nog lang samen met hun mede-Zusters in Leusden kunnen blijven wonen ten dienste van kerk en gemeen schap. door Anco Mali verplaatsen gebeurt praktisch niet meer Alle zusters worden ouder, en als je niet meer werkt, wat moet je dan in een ander huis doen, waar je niemand kent?" Huwelijk Zuster Rosa en Zuster Imelda brengen ook het afzien van het huwelijk ter sprake. De derde gelof te is toch wel vaak een probleem geweest, bekennen ze. „Als je het erg moeilijk hebt zie je alleen maar het mooie van het huwplijk Je bent goed twintig jaar. en je kijkt tegen een huwelijk heel anders aan dan nu De ervaringen in die wijktijd van mij", zegt Zuster Rosa, „hebben mij de ogen open gemaakt dat het wel heel anders is dan dat je het je voorstelt Maar dat gaat niet zonder moeite. Je bent vrouw, en die gezelligheid van een gezin, van kinderen, daar voel je je toe aange trokken Maar in de loop van de jaren ga je het anders bekijken, dan zie je niet alleen maar de bloe metjes voor de ramen staan en de leuke kindertjes in de box Dan zie je heel andere problemen In de eerste jaren, eerlijk gezegd, als je moest assisteren bij een bevallinq. dan ging er heel veel in je om! Door het zien van het geluk van die ouders voelde je het offer van het ongehuwd zijn. In de verpleging word je met veel dingen geconfronteerd, en moest je leren luisteren, niet praten. De moeilijkheden moest je leren ver werken. Als er iemand kwam te overlijden in een gezin, die je lang verzorgd had, ging mij dat vaak aan het hart. Je wordt een beetje familie van het gezin, waar je zo lang komt. In Amstenrade had ik een oude blinde man erg lang verzorgd, en toen ging ik op retraite, en toen zei ik tegen hem. „Nou moet je eens goed luisteren, je gaat deze week met dood hoor, want dat vergeef ik je nooit!" Ik kwam terug, en hij was al begraven. En dat deed mij heel iets, dat ik die lege plek in die kamer zag, dat die man er niet meer was". Veranderingen De veranderingen komen nu ter sprake. De zusters hebben nog meegemaakt, dat de men sen tegen hen opzagen. „De zuster heeft gezegd..." Op school was dat het evangelie. De zusters voelden zichzelf ook „apart". De laatste jaren is dat helemaal veranderd. Het is onzin geweest, vinden ze, dat ze dat ooit gedacht hebben. Ze voelen zich nu gewoon mens tussen de mensen, maar omdat ze kloos terling zijn voelen ze zich toch wat afstandelijk van de dingen. Daarom dragen ze ook de kloos terkleren nog. Ze willen herken baar zijn voor de andere men sen. „Dat ondervind je veel onder weg", zegt Zuster Rosa. „Ik doe hier altijd de boodschappen, omdat ik auto mag njden. Op een bepaald moment kom je iemand tegen, die zegt: „He, ik ben blij, dat ik nog eens een zuster zie'" Die mensen beginnen dan ook te vertellen wel ke moeilijkheden ze hebben Want de oudere mensen hebben het in deze tijd zeer moeilijk hoor. Vooral op het gebied van kerk en geloof Die kunnen zich heel moeilijk aan passen aan de tegenwoordige tijd. Alles heeft in de 60er jaren zo'n vlucht genomen, dat konden de oude mensen niet meer bijbenen Daarom voelen ze zich achteruit gezet. Er is veel overboord ge gooid, maar je moet niet alles over boord gooien. De gulden midden- Nu hebben we veel meer. en nu moet je leren en oppassen dat je met hetgeen je hebt tevreden bent. dat je niet zoals dat tegenwoordig de algemene tendens is meer wilt hebben". y>-

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5